Kotynos Oesterproef-telegram gevolg van angst en onzekerheid in Yerseke Brand vlak voor te Rotterdam Bijenkorf PREMIÈRE VAR RIEVWE FILM OVER „DE HOOP SMIDSKLOKJE OU HERKRIJGT OUDE LUISTER DONDERDAG 12 MEI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COUBANT 9 PLASTIEK VAN NAUM GABO BESCHADIGD De plastiek van Naum Gabo voor de Bijenkorf te Rotterdam is giste ren door bi-and, die tijdens schoonmaak- en herstelwerkzaamheden ont stond, beschadigd. De plastiek was geheel in zeildoek gehuld en afge zet met een houten schutting. Een van de twee zuurstofflessen die er lagen voor laswerkzaamheden, is met een hevige knal ontploft, over de drukke Coolsingel gevlogen en op de tramrails terechtgekomen. Geen gewonden „Weg, weg, er liggen zuurstof- flessen", riepen de arbeiders die aan de constructie werkten, tegen het publiek. De tweede zuurstof- fles werd door de inmiddels gear riveerde brandweer in een water bad gelegd. De verwarring was een ogenblik groot, vooral toen honderden mensen uit de Bijen korf stroomden. Niemand werd ;ewond. Het verkeer werd omge- et publiek op een veilige afstand gehouden. De plastiek P Ie staat op ongeveer anderhalve me ter afstand van de Bijenkorf en de hevig uitslaande vlammen de den verschillende ruiten springen. In de lunchroom ontstond een be gin van brand, vertelde een van cle personeelsleden. Via de ge luidsinstallatie werd omgeroepen dat men de zaak moest verlaten in verband met een oefening. Er ontstond toen geen paniek, hoe wel de airconditioning rook begon op te zuigen en het vooral op de derde verdieping, waar de lunch room is, al blauw begon te zien. Sommige bezoekers van de lunch room hebben kleding e.d. achter moeten laten. De etalages op de hoek van de Coolsingel, bij de Van Oldenbameveltstraat, waar de plastiek staat, waren juist op de vakantie afgestemd met een open sportauto en een caravan erin. Ook daar sprongen de grote spie gelruiten. Toen de brand bovenin de plastiek uitbrak waren er vier arbeiders bezig. Een arbeider beneden schakelde onmiddellijk de elektri citeit uit. De vier man boven kon den wegkomen door een loopbrug- naar het dak van de Bijeenkorf. Die brug was juist dinsdag ge legd De werkzaamheden aan de schep- Alléén een tandarts reinigt Uw tanden beter dan SUPERWHITE TANDPASTA De Coolsingel sag zwart van de men sen, die met belangstelling toezagen, hoe de brandweer de zaak aanpakte. ping van Gabo zijn al ongeveer twee maanden aan de gang. Als -bescherming tegen roest en ver wering wordt de constructie ge- staaldraad en geplastificeerd. Toen het er ruim een jaar stond bleek het door het weer aange tast te worden en daar bovendien honderden spreeuwen het gevaar te het vorige jaar avond aan avond als ontmoetingsplaats ge bruikten, werd besloten het eens grondig te laten reinigen en van een nieuwe laag verguldsel te voorzien. Dit was evenwel niet voldoende en daarom stond het nu voor do tweede maal in de stei gers, door zeildoek aan het oog van het publiek onttrokken. Dit heeft hier en daar ontstemming opgewekt, omdat de herstelwerk zaamheden samenvallen met de „Floriade" en het toeristenseizoen. Erfenis Blonde Dolly naar ziekenhuis (Van een onzer verslaggevers.) De op 31 oktober in haar woning van de Nieuwe Haven te Den Haag vermoorde mevrouw S. A. J. N., in brede kring beter bekend als blonde Dolly, heeft haar vermogen van meer dan 250.000 gulden vermaakt aan het provinciaal ziekenhuis te Santpoort en „het Nederlands kan kerinstituut" te Amsterdam. Deze instellingen zullen ieder ruim 125.000 gulden ontvangen. Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land hebben de Provinciale Staten voorgesteld de erfenis onder het voor recht van boedelbeschrijving te aan vaarden. Het kankerinstituut heeft de schenking inmiddels reeds geac cepteerd. Mevrouw N. heeft aan de schenking aan het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort het nadrukkelijk verzoek verbonden, dat haar moeder, die daar reeds lang wordt verpleegd, de best mogelijke verzorging zal krij gen en dat aan haar eventuele wen sen, indien mogelijk, tegemoet zal worden gekomen. Het juiste bedrag van de nalaten schap zal pas bekend zijn, wanneer ook de huizen van mevrouw N. zullen zijn verkocht. „De Hoop vaart is de titel van een nieu we film over het hos pitaalschip „De Hoop". Hij beleefde woensdag in Krasnapolsky in Amsterdam zijn pre mière. De film Is in nauwe samenwerking met het ministerie van landbouw en visserij en de „Nederlandsche ver- ceniging ten behoeve van zeelieden van elke nationaliteit", die „De Hoop" exploiteert, ver vaardigd door twee filmmaatschappijen. Zij hebben dit belangeloos gedaan. De film zal o. m. worden gebruikt bij de ledenwerving van de vereniging. Zoals bekend ls, werd ui L953 op initiatief van Wijlen „Ome Jan" van Zutphen een actie ge- voord onder het motto „De Hoop moet „va ren". Deze actie had yy tot resultaat, dat de „Nederlandsche ver- eeniging ten behoeve van zeelieden van elke nationaliteit" de be schikking kreeg over een nieuw hospitaal kerkschip, dat aan alle moderne eisen voldoet Om 't motto van deze actie in herinnering te roepen, koos men als titel voor de nieuwe film „De Hoop vaai t De" film, die een draai- tijd van 20 minuten heeft, geeft een over zicht van het werk dat „De Hoop" in het be lang van de vissers verricht. Eerst ziet men „De Hoop" op vlaggetjesdag met de vissersvloot uitvaren, waarna de cameraploeg aan boord allerlei film- notities heeft gemaakt. Onder meer ziet men de behandeling van een gewonde visser, die in Aberdeen voor opne ming in een ziekenhuis aan land wordt ge bracht. Ook geeft de film een beeld van de kerkdiensten aan boord, die via de vis- serijhand zowel door de vissers op zee als door hun familieleden thu!s worden beluis terd. Aan het slot van de film zingt een koor van vissers en later een groot koor met or gelbegeleiding gezang 174 „Vaste rots van mijn behoud". De film is ook beschik baar gesteld aan de Nederlandse televisie stichting. De vereni ging die „De Hoop" exploiteert, hoopt dat hij op vlaggetjesdag op het beeldscherm kan worden vertoond. Joh. den Hartog muzikaal leider Ned. Opera? (Van een onzer verslaggevers) Er is een redelijke kans, dat Joh. den Hertog, sinds 1948 eerste dirigent van de Kon. Vlaamse Opera te Antwerpen, binnenkort benoemd wordt tot muzi kaal leider van de Nederlandse Opera. „We zijn met hem in onderhandeling" verklaarde ons mr. Den Daas, die ove rigens te kennen gaf eerst vanmiddag officiële mededelingen hierover te willen doen. Verwacht mag worden, dat van daag volledige opening van zaken gegeven zal worden 'over de crisis, waarin zich dit hoog gesubsidieer de instituut voor dé zoveelste maal bevindt. Deze crisis heeft er reeds toe geleid, dat dirigent Alexander Krannhals zich heeft teruggetrok ken en ook een aantal solisten te kennen heeft gegeven hun verbin tenis met de Ned.'Opera te willen beëindigen. Onder meer de solis ten: Anny Delorie, Mimi Aarden, Guus Hoekman en Gré van Swoll Brouwenstijn hebben een onder houd aangevraagd bij het ministe rie van onderwijs, kunsten en we tenschappen, teneinde aandacht te vragen voor de huidige moeilijkhe den, die onder andere gevolg zou den zijn van de invloed, die de per soneelsvereniging in het opera-be stuur heeft. „Willem Barendsz" in Nederland terug De Nederlandse walvisvaarder „Wil lem Barendsz" is gisteren in ons land teruggekeerd. Het schip kwam om kwart over twee in Hoek van Holland, waarna het opstoomde naar Rotterdam en in de Waalhaven op stroom ligplaats koos. De „Willem Barendsz" is het vorige jaar op 7 november naar het Zuid poolgebied vertrokken. „France" te water gelaten De echtgenote van de Franse presi dent heeft gisteren te Saïnt-Nazaire het passagiersschip „France" te wa ter gelaten. Dit passagiersschip heeft een waterverplaatsïng van 55.000 ton, en zal 2000 passagiers kunnen vervoeren. Het komt in 1962 in de vaart. De „France" vervangt de „Lï- berté", die in 1962 naar de sloper gaat, als het vlaggeschip van de Franse handelsvloot. De fles champagne welke mevrouw De Gaulle losliet sloeg om kwart over vier tegen de boeg van de oceaanreus, die statig maar steeds sneller de Loire ingleed terwijl de Marseillaise gespeeld werd en tien duizenden toeschouwers een machti- fe ovatie aanhieven, es sleepboten hebben de „France"' na de stapelloop opgevangen en naar de afbouwwerf gesleept. Over ander half jaar zal de „France" uit Saint- Nazaire vertrekken voor zijn eerste proefvaart. Overigens heeft de Com pagnie Générale Transatlantique reeds 1500 aanvragen ontvangen óm plaatsbewijzen voor de maidentrip, die eind 1961 of begin 1962 zal wor den gemaakt. Mevrouw Wiegers is nog steeds spoorloos (Van een onzer verslaggevers.) Het zoeken naar de sinds zaterdag avond spoorlods verdwenen mevrouw A. C. H. Wiegers-Wesseling uit Door- werth bij Renkum is nog altijd zon der resultaat gebleven. De mening van de politie, dat ernstig rekening moet worden gehou den met een ongeluk, werd dinsdag weer versterkt, toen men bij de Rijn in de omgeving van Hevea-dorp een zakdoekje vond. dat volgens de heer Wiegers aan zijn echtgenote toebe hoort. De politie is daarop onmiddel lijk ter plaatse tussen de kribben in de Rijn gaan dreggen, maar boekte daarmee geen enkel resultaat. Het onderzoek bepaalt zich thans tot het nagaan van de vele tips. die bij de politie in Renkum zijn binnengeko men. Nederlander Goudswaard staat op 16 mei terecht De Nederlander M. Goudswaard zal op 16 mei terechtstaan voor een rechtbank te Cairo op beschuldiging van spionage ten gunste van Israël. De openbare aanklager is van plan de doodstraf te eisen. Verder zullen in deze spionagezaak nog vijf buitenlanders en tien Egyp- tenaren worden berecht. Na val van trap overleden Bij zijn thuiskomst is de 78-jarige J. C. Koets uit de Kievitstraat te Rotterdam van de trap gevallen, waardoor hij om het leven is geko men. Mr. Stikker hervatte zijn werkzaamheden Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken heeft woensdag in antwoord op een vraag meegedeeld, dat de Nederlandse per manente vertegenwoordiger bij de NAVO, mr. D. U. Stikker, op vrijdag 29 april zijn werkzaamheden heeft hervat. Mr. Stikker heeft van begin december tot 29 april op medisch ad vies rust moeten houden. De dood op de weg Een ongeveer 80-jarlge dame uit Haarlem, die gisteren op de duo van een bromfiets bij haar man achterop zat, is op de Schipholweg in Haar lem door een bestelauto aangereden en gedood. De bromfietser had het fietspad verlaten en wilde de weg oversteken. Hij remde af voor een tegemoetko mende bestelauto, maar merkte niet dat achter hem ook een bestelauto naderde. Deze reed de bromfiets aan. De dame was op slag dood. De be stuurder werd zwaar gewond. De 55-jarige mevrouw J. C. de Klerk Koster in Rhoon is in Rotterdam- Zuid aangereden door een auto. Zij reed daar op de fiets. Bij aankomst in hét Zuiderziekenhuis bleek, dat zij was overleden. De 47-jarige mevrouw Vervest uit Veghel is bij het oversteken van de N.C.B.-laan, voor haar woning, door een passerende personenauto gegrepen. Ze is enkele uren later aan opgelopen verwondingen in het ziekenhuis overleden. De auto werd bestuur door de verffabri- kant S. uit Amsterdam. Hij reed met grote snelheid door de be bouwde kom. Het slachtoffer was moeder van vier kinderen. SPOEDIG WEER BETROUWBAAR - A \\W 0 r* Sneelwerlc roiifl 1grote en een kleine mannenfi- ^peeiwerK wera rona i/öo g^,.. de grote hamert de hele door dorpnsmid gemaakt uren °P een de kleine van de ze houten poppen kondigt de hal- fAP DE HOEK vail de ve uren aan. Voorstraat en de Raad- e smid Johannes Verkerke huisstraat te Oud-Vossemeer I) heeft het bij deze twee man- wnnnt p-pn Qmirl dp hppr W nenfiguren wel typerend woont een smia ae neer w. voor zi;jri ambacht! niet ^iien Gebraad. Er heeft daar lan- laten. Wanneer de grote pop de ger dan mensenheugenis een Jv?1® ur®,n slaat, k°men tegeiijker- j„v,tijd ruiters in actie en beginnen smid gewoond. Daarvan ge- de wieken van een molen te tuigt het „smidsklokje", een draaien, op de lijst van Monumenten zorg voorkomend speelwerk, dat in de gevel van het huis is aangebracht. Het „Smidsklokje" heeft lange tijd stilgestaan. Reeds in de ja ren vóór de Tweede Wereldoor- kon de smid Gebraad er MENINGEN OVER BERICHT AAN MINISTER: Wachten blijft op regeling schadeloosstelling „WIJ ZIEN GEEN enkel be- lang meer in de oesterproeven iu het Veerse Gat".... Zo onge veer luidde de inhoud van een telegram aan mr. Marijnen, mi nister van landbouw en visserij, waarmee een aantal kwekers en exporteurs iu Yerseke de „oes- terkwestïe" opnieuw in liet brandpunt van de belangstelling brachtEen telegram, dat overigens gehuld is in nevelen der geheimzinnigheid en waar over vele kwekers en expor teurs voorlopig, maar liever zwijgen als het graf.... Het telegram zou volgens de mede delingen van minister Marijnen ver zonden zijn door de vereniging van oesterkwelcers en -exporteurs (Ver- voex) en de vereniging „Oesterbe- langen". Maar welke leden van deze verenigingen wèl en welke leden niét achter dit telegram staan, is een on duidelijke zaak. Verrassend was bijvoorbeeld, dat de secretaris van „Oesterbclan- gen", dc heer J. van Schaik die uit hoodfe van zijn functie in de vereniging toch zeker van het bestaan van dit telegram op de hoogte harl moeten zijn tot gistermorgen, toen de dagbladen de mededelingen van minister Ma rijnen publiceerden, van niets wist.... De heer Van Schaik stelde dan ook duidelijk, dat dit een telegram was van een aantal loden van „Oester- belangen" en zeker niet van het vol tallige bestuur. „Misschien zijn er wel enkele bestuursleden bij de ver zending van het telegram betrokken" zo vermoedde de secretaris van „Oesterbelangen". Volgens de uitla tingen van de heer P. Verwijs, die zich vice-voorzitter van „Vervoex" noemt, was het bestuur van deze vereniging wel op de hoogte van het telegram aan de minister. Anderen betwijfelen echter of ook het vol tallige bestuur van „Vervoex" wel op de hoogte was. Minder vergoeding? Niettemin velen in Yerseke geven na enige schroom toe geen vertrou wen meer te hebben ïn de oester- proeven in het Veerse Gat. Daar is echter een verklaring voor en enkele Yersekenaren steken dat niet onder stoelen of banken. „In Yerseke le ven de kwekers en exporteurs mo menteel tussen onzekerheid en angst" zegt bijvoorbeeld de heer C. Pronk. De kwekers en exporteurs, die zich thans tegen de proeven in het Veer se Gat hebben uitgesproken redene ren zo deze proeven zullen miljoe nen vergen en wij zijn er bang voor, dat de minister straks bij het vast stellen van de schadeloosstelling rekening zal houden met die enorme uitgaven.... Met andere woorden men vreest ïn Yerseke, dat. de gelde lijke tegemoetkoming minder zal worden als de proeven inderdaad doorgaan. „Het telegram aan de minister is een gevolg van deze vrees", zeggen mensen als de heren Pronk en van Schaik en ook ter zake deskundigen als dr. P. Korringa, directeur van het rijksinstituut voor visseriionder- zoek in IJmuiden, en dr. A. C. Drink- waard, bioloog voor visserijonder- zoek in Wemeldinge. Uitspraak Anderzijds is men er echter ook van overtuigd, dat vrijwel alle Yersekenaren wèl voor het hou den van de proeven waren als de Het mannetje van de halve uren is ook al niet van gezel schap verstoken: een kwartier voordat hij met zijn „slagwerk" begint gaat een deurtje open en treedt hij uit een kastje naar buiten. Zodra hij zijn werk ge daan heeft, sluit het deurtje zich en beginteen „scha- renslieper" zijn wiel te draaien. SEnir ElS^lS wer^iïg va" gemeente "To"- numentenzorg en verdere fi- fSn fan de klok P nanciële steun van het Prins jjoe liefdevol Johannes Verkerke ?nrh^ A5erdSFondsPrZeeland ziJn rond eea klok geformeerde wordt het SmldsUnkft^mfiS speelwerk ook vervaardigde, veel omdat Iwt'fneSwerk IndertUd lan^er dan anderhalve eeuw kon men neemt aan 1786 door een met zonder slijtage niet trotseren. SSd wérd Vervaardigd her- Trouwens- uit de notulen van ge stild ^erAaarciiga, her- meenteraadsvergaderingen, die op. het eind van de vorige eeuw wer- „Smidsklokje is wel een beetje den gehouden blijkt dat er toen povere betiteling voor een derge- reeds „klachten" waren. Wel een lijk ingewikkeld speelwerk. De bewijs, dat het „smidsklokje" in dorpssnud Johannes Verkerke, Oud-Vossemeer steeds als een be- een gewone huis-, tuin- en keu- trouwbare tijdwijzer op prijs was kensmid moet er op het eind van gesteld! Een enkele keer werd de achttiende eeuw jaren aan heb- eens een reparatie uitgevoerd, ben gewerkt. De juiste tijd van maar vergeleken bij de restaura- vervaardiging is niet bekend; al- tie, die het uur- en speelwerk leen de muurankers in de gevel thans ondergaat, was het lap- dragen het jaartal „1786". werk. In het speelwerk treft men een De restauratie wordt uitgevoerd door de heer A. P. M. Voets, hor logemaker te Tholen, die reeds meer torenklokuurwerken revi deerde. De restauratie vergt een groot bedrag. Dank zij verschil lende subsidies 1000,Prins Bernhardfonds, 2000,Monu mentenzorg 600,Provincie en 1000,Anjer Fonds kon hiertoe opdracht worden gegeven. De gemeente past de meerkosten bij. Maandenlang is de restaura teur, gesecundeerd door een broer en confrère en enkele van zijn mensen hier aan bezig gewest. Monumentezorg had echter be paald, dat het mechaniek geheel in zijn oorspronke lijke staat zou worden hersteld. Dit betekende zo ongeveer de taak, waarvoor Johannes Verker ke in de tweede helft van de achttiende eeuw moet hebben ge staan.... Er mocht en dit kon ook niet geen enkel genorma liseerd fabrieksonderdeel voor worden gebruikt. De restauratie is evenwel vol tooid en thans ontbreken alleen nog de poppen. Deze, geheel nieuw uit hout gesneden, omdat de oorspronkelijke bijna geheel waren verteerd, moeten nog in de juiste kleuren worden geschil derd. Dan kunnen en dit zal wel licht reeds binnenkort zijn ook deze „tijdwijzers" op hun plaats worden gebracht en zal het „smidsklokje" in Oud-Vos semeer weer even betrouwbaar de tijd aangeven, als de nijvere Johannes Verkerke het bedoel de en bijna twee eeuwen gele den tot stand bracht regering nu eindelijk eens defini tief een schadeloosstellingsrege- ling wereldkundig zou maken. En bovendien zouden de kwekers en exporteurs ook graag duidelijk van de minister willen horen, dat de proeven in het Veerse Gat en de definitief geldende regeling volkomen los van elkaar staan.... Yerseke wacht dus op deze duidelij ke regeringsuïtspraken. En zolang die er niet zijn, zo menen velen, zullen er „enigszins onbezonnen stappen" als liet versturen van dit telegram wor den gedaan. Ook het lid van Gedepu teerde Staten, de heer M. J. van Poelje, noemde het verzenden van het telegram een teleurstellende handel wijze. „Opnieuw wordt nu immers de gedachtengang van het provinciaal bestuur bij de minister doorkruist", zegt hij. De heer Van Poelje stelt zich op het standpunt, dat het voor Zeeland van groot belang is deze proef te doen. In verband niet het telegram aan mi nister Marijnen deelde dr. Korringa ons nog mee, dat het inderdaad mo gelijk is gebleken kunstmatig oes ters te kweken. Hij voegde er ech ter aan toe „Gezien de grote uit gaven, die hiervoor nodig zijn, waag ik liet echter te betwijfelen of het fiuaucïeel-eeononiisch op grote schaal mogelijk is'. Iu ieder geval zal de produktie aanzienlijk teruglopen, in dien de kwekers van de natuurlijke omstandigheden in Yerseke op kunst matige in de Grevclingen moeten overschakelen. Bevredigend Niettemin blijft een oesterhandelaar als de heer Pronk voorstander van de proeven. „In Nederland worden jaarlijks miljoenen uitgegeven voor wetenschappelijk onderzoek en ook bij de kunstmatige produktie van oesters zal de voortschrijdende tech niek er wel voor zorgen, dat na tien a vijftien jaar tot een bevredigende produktie wordt gekomen".... Anderen vrezen echter, dat de „spoeling te dun" zal blijven en dat er slechts voor een klein deel van de tegenwoordige kwekers en exporteurs brood in zal zitten. Vandaar dat men in Yerseke bij zonder vaak zegt „geef ons geld. dan praten we nergens meer over".... Velen in en buiten Yerseke, die met de oesterzaak te maken hebben, blij ven het telegram echter betreuren. „Als Yerseke gaat zeggen, liever geen proeven, dan wordt het de mi nister wel erg gemakkelijk gemaakt", menen deze woordvoerders, die vre zen, dat door het telegram de proe ven nu definitief van de baan gaan. „Bovendien worden ook de toekomst plannen van de mosselkwekers door dit telegram getorpedeerd", aldus Gedeputeerde Van Poelje, „want als de oesterproeven niet doorgaan, zal er immers ook geen kunstmatige ver watering yoor mosselen komen".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5