Tweede Kamer wenst van minister dynamisch middenstandsbeleid klankbord FINANCIERINGSVOORSTEL VOOR H0TELB0UW VOORPROEFJE UIT KLANK- EN LICHTSPEL DONDERDAG 12 MEI 1960 PROVINCIALE Z EEUW SE COURANT Spionage Slot van pag. 1 Een succes, dat men echter niet mag overschatten. De kern van de zaak is immers deze, dat alle regeringen tot nog toe een spelletje speelden, waarbij ze voorgaven dat ze niet aan zulke onfatsoenlijke din gen als spionage deden. Dat was ech ter een bedrieglijk spelletje. De waarheid was, dat de regeringen van Rusland .en de Verenigde Staten en Engeland èn Frankrijk èn Duitsland en nog vele andere landen zich druk bewogen en bewegen op het gebied van de spionage en de contra-spio- nage. Zij zijn er dagelijks moe bezig. Die regeringen besteden er vele miljoenen roebels, dollars, ponden, marken enz. aan. Dat wordt nu eindelijk door de Ame rikaanse regering openlijk erkend. Moet men nu zo heel erg geschokt zijn door die bekentenis Die vraag kan bevestigend beant woord worden in deze zin, dat de af gedwongen bekentenis op een erg on gelegen en dus schokkend moment komt. Zij moet echter in alle andere opzichten beslist ontkennend beant woord worden, want zij bevestigt alleen maar het bestaan van ver schijnselen, waarvan ieder de aan wezigheid wel wist of kon vermoeden. Deze verschijnselen hebben al eeu wenlang gevaar voor de vrede opge leverd, al was het dan geen groot gevaar. Wil men echter in het open baar praten over het bevorderen van de vrede, het beperken van de bewa pening en het verbeteren van de ver standhouding tussen de volkeren, dan zal men ook openlijk moeten praten over het verminderen van de spiona- ge-activiteiten in vredestijd. Dat hoort daar nu eenmaal bij. In dat licht bezien is het nuttig, dat het bedrijven van spionage in vredestijd nu eens openlijk is erkend. Men kan nu tenminste ophouden met verstop pertje spelen beeld van een prijsvraag voor een betere naam dan „middenstand" voor de maatschappelijke groep, die men met dit woord aanduidt. De heer Peters van de K.V.P. zet te uiteen, dat de middenstandskre- dietgeving niet de omvang had behoeven aan te nemen, die zij gekregen heeft, als er een andere fiscale regie voor de middenstand had bestaan. Hij vond de belas- „In tijd van ontwikkeling kan men geen afronding permitteren" (Van onze parlementaire redacteur). De afgevaardigden, die woensdag in de Tweede Kamer, waar de midden standsnota 1959 aan de orde gesteld was, het woord voerden, waren liet merendeels niet eens met de in deze nota vervatte uitspraak, dat de maatregelen, die in de afgelopen jaren ten bate van de middenstand zijn getroffen, nog slechts een afronding behoeven. Met name de heren v. d. Wetering (c.h.) en v. d. Heuvel (k.v.p.) waren van oordeel, dat de regering zich in „deze stormachtige tijd van struc turele ontwikkeling" geen afronding kan permitteren. Het middenstands beleid mag niet statisch zijn, zo betoogden zij. Het behoort dynamisch en flexibel te zijn. De heer v. d. Heuvel had vergeefs in de nota gezocht naar een opsomming van belangrijke mogelijkheden, die alsnog voor de mid denstand nodig geacht worden. MACHTSCONCENTRATIES. De heer v. d. Wetering wees een neutrale houding van d£ overheid tegenover de middenstand onomwon den af. De middenstand komt name lijk steeds meer onder de druk van allerlei machtsconcentraties, waar door juist het gewicht van de plicht van de overheid om te zorgen voor gelijkheid van kansen, voor het al gemeen welzijn en voor een gunstig klimaat voor de middenstand toe neemt. De christelijk-historische af gevaardigde vestigde er de aandacht op, dat nog op allerlei middenstands terreinen veel kan worden gedaan. Speciaal noemde hij het vervoer. Het betoog van zijn partijgenoot dr. Schraal had in zekere zin dezelfde strekking, namelijk in zoverre, dat deze afgevaardigde vreesde voor een dogmatisch middenstandsbeleid. Aan de andere kant week hij van de op vattingen van de heer v. d. Wetering af, toen hij de staatssecretaris voor de middenstand feitelijk overbodig achtte en uitsprak, dat zich toch al zoveel mensen met de middenstand bemoeien. Hier stond de opvatting van de so cialistische afgevaardigde de heer Reehorst tegenover. Dit Kamerlid erkende weliswaar, dat het bij het midden- en kleinbedrijf niet zozeer gaat om nieuwe dingen, maar toch wilde ook hij verstarring voorkomen en verklaarde hij zich voor een her oriëntatie. Daarbij is de leiding van de minister en de staatssecretaris van economische zaken bijzonder ge wenst, zei hij. In geen geval wilde hij terugvallen op de ongebreidelde Wijheid. Daarom wilde hij de ves tigingswet handhaven en de vakbe kwaamheidseisen niet overboord zetten. De heer Reehorst had vertrouwen in de veerkracht en de groei van de middenstand en vroeg om een af zonderlijke nota over de consumen tenbelangen, opdat daarover in de Kamer gedebatteerd zou kunnen wor den. Hij lanceerde voorts het denk- tïngdruk op de middenstand te zwaar en schreef de moeilijkheden I waaronder een aantal middenstan ders gebukt gaat. toe aan de ont trekking door de fiscus van ac- i tieve middelen aan hun bedrijf. Deze afgevaardigde betoogde dat de winst die aan het bedrijf wordt ge laten, niet progressief doch propor tioneel behoort te zijn. In zijn nota had de staatssecretaris aan deze zaak aandacht geschonken en meegedeeld, dat dit verlangen in verband met de vereiste gelijkheid van behandeling van de belastingplichtigen in de sfeer van de inkomstenbelasting bezwaar lijk te realiseren is. Kiest men de rechtsvorm van een N.V., dan wordt echter alle winst proportioneel belast. Uitvoerig betoogde de heer Peters, dat dit standpunt van de staatssecre taris niet houdbaar is. Hij bepleitte verder de oprichting van een financieringsmaatschappij, die de daarvoor in aanmerking komende gronden en gebouwen in eigendom zou moeten verkrijgen met het doel om deze aan het midden- en kleinbe drijf te verhuren of te verkopen. De Kamer zag geen kans de beraad slagingen over de tweede midden standsnota woensdag tot een einde te brengen: Zij zet het debat van daag voort. HORECAF VERGADERDE IS SCHEVENINGEN Fonds ter grootte De Amerikaanse duikboot Triton heeft onder commando van gezag voerder kapitein Edward Beach een wereldreis van 36.000 km gemaakt. Een groot deel. van de tocht werd onder water gemaaktn.l. 58 van de 8/t dagen lange reis. Bij de Amerikaanse kust aangeko men werd gezagvoerder Beach door een helikopter van boord gehaald om m Washington door president Elsen hower ontvangen te worden. Hier verlaat de gezagvoerder zijn schip, op weg naar de president. A.N.P.-télefoto van 25 miljoen De Nederlandse Bond van Werkge vers in hotel-, restaurant-, café- en aanverwante bedrijven, „Horecaf", die zijn zeventigjarig bestaan viert, heeft gisteren in restaurant Seinpost in Schevenïngen een congresvergade ring gehouden. In deze vergadering heeft dr. J. F. van Saarloos, econo misch adviseur van Horecaf, een be schouwing gehouden over: „De finan ciering als knelpunt bij de uitbrei ding van het logiesverstrekkende ap paraat in Nederland". Hij besprak het finaneieringsvoorstel, dat hij voor het bedrijfschap Horeca heeft ontworpen en dat thans bij de staats secretaris van economische zaken is Ingediend. Dit voorstel omvat in hoofdtrekken dat een fonds in het leven wordt ge roepen ter grootte van 25 miljoen. Daaruit zouden onder garantie van de overheid ter verwezenlijking van nieuwbouw- of uitbreidingsplannen leningen kunnen worden verstrekt ter hoogte van maximaal 40 procent van het daarvoor totaal benodigde kapitaal op lange termijn. Aan deze kredietverlening zou als voorwaarde moeten worden verbon den, dat de financiering overigens voor tenminste 25 procent met eigen kapitaal moet geschieden en dat de aflossingsverplichtingen op het aan te trekken vreemde kapitaal accepta bel moeten zijn in verband met de daartoe in de vorm van afschrijving vrijkomende middelen. Voorts wordt voorgesteld om aan de onder garantie van de overheid te verstrekken kredieten de voornaam ste karaktereigenschappen van eigen kapitaal te geven door de aflossings- en renteverplichtingen in verband te brengen met de winst. In zijn beschouwing heeft dr. Van Saarloos onder meer nog gesteld, dat de nieuwe financieringsvoorstellen geen elementen mogen bevatten waardoor de concurrentieverhoudin gen kunnen worden verstoord. Aan een financieringsregeling ten behoeve van het logiesverstrekkende bedrijf bestaat behoefte doordat de kapitaalmarkt tekort schiet in haar taak dit bedrijf in voldoende mate van eigen kapitaal te voorzien. De oorzaak daarvan moet mogelijk mede gezocht worden in de slechte reputatie, aldus spreker, welke deze bedrijfstak in de financiële wereld Wellicht in 1965 raket voor ruimtevaart naar de maan De Verenigde Staten hopen tegen 1965 te beschikken over een atoom raket, die, in verder ontwikkelde vorm. kan worden gebrnikt voor een ruimtevaart naar de maan, aldus lieeft generaal-majoor Don. R. Os- trander van de N.A.S.A. op een bij eenkomst van de „Rocket Society" in Los Angeles medegedeeld. De N.A.S.A., het nationaal bureau voor lucht- en ruimtevaart, heeft een belangrijk aandeel in de ontwikke ling van raketten. Thans geeft de N.A.S.A. de grootste prioriteit aan het project „Saturn", een combinatie van acht raketmoto ren met conventionele brandstof die een totale stuwkracht van 1.5 miljoen pond kan ontwikkelen. Een verbeterde versie van „Saturn" wordt „Nova", een combinatie van zes raketmotoren van 1.5 miljoen pond stuwkracht elk. In het project „Rover", de atoomra ket, werkt de N.A.S.A. nauw samen met de commissie van atoomenergie. De eerste trap die de „Rover" in een baan om de aarde zou moeten bren gen zou worden gevormd door een „Satum" raket. geniet. Het mag echter de vraag worden geacht of dit w antrouwen ten volle gerechtvaardigd is en niet ge heel of ten dele moet worden toege schreven aan mislukkingen als ge volg van een foutieve financiering, veroorzaakt door een gebrek aan vertrouwen. Rijdende hijskraan werd stuurloos Een rijdende hijskraan met een ge wicht van 12 ton is woensdag stuur loos Eastbourne binnengereden en tenslotte tegen de achterzijde van een autobus tot stilstand gekomen. Slechts een persoon raakte gewond. Op een helling- buiten Eastbourne merkte de 30-jarige bestuurder van de kraan dat zowel de handrem als de voetremmen van de kraan weiger den. Hij deed zijn best om de voort rollende kraan in bedwang te hou den, maar kon niet verhinderen dat in een hoofdstraat een geparkeerde auto vernield werd. Vele mensen moesten noodsprongen maken om zich te redden. Tenslotte raakte de kraan een stil staande autobus. De bus werd veer tig meter vooruitgeschoven voordat de kraan en de bus stilstonden. Een achterin de bus zittende vrouwelijke passagier werd licht gewond. De kraanmachinist. Norman Wilson, mankeerde niets. Russische spionage in Zwitserland Twee functionarissen van de Sowjet-ambassade te Bern heb ben opdracht gekregen Zwitser land onmiddellijk te verlaten omdat zij zich aan spionage hebben schnldig gemaakt. Dit is woensdag in een communiqué van het Zwitserse ministerie van justitie en politiezaken mee gedeeld. De functionarissen werden dinsdag avond te Ztirich gearresteerd, aldus het communiqué, toen zij op het punt stonden zich in verbinding te stellen met een agent Van dè Sowjet- gcheïme dienst. Zij zouden van de agent inlichtingen hebben ontvangen over plannen van militaire radarin stallaties in Zwitserland, gegevens over de organisatie van het Zwitser se leger en inlichtingen over raket bases in West-Duitsland. Een hoekje van het Abdijcomplex, in het licht der schijnwerpers. WAT ZE ZEGGEN. Hans Katzer, afgevaardigde van de C.D.U. in de Duitse Bondsdag: „De C voor onze naam betekent christelijk, maar niet conservatief". De Franse wijsgeer Jean-Paul Sartre na een bezoek aan Cuba: „Ik ben het helemaal eens met wat er in Cuba gebeurt. Maar il< weet niet, of ik het ook als filosoof daarmee- eens kan zijn". KLEüRGEVOELIG. Toen hij in Lon den werd veroordeeld tot een boete van f 52, omdat hij zijn wegenbelas- tingkaart niet aan zijn auto had be vestigd, gaf Alan Humphries deze uitleg: „Mijn auto is geel en de haart is blauw. Ilc had iets tegen die kleurencombinatie". Slot van pag. 1 ting Middelburg" tot stand en deze commissie kwam evenals die con servator in dat Franse kasteel tot de conclusie, dat de verlichting te statisch was. Men zocht naar meer dynamiek en zo ontstond de idee voor het klank- en lichtspel, dat dan dit seizoen voor het eerst zal wor den uitgevoerd. Met, zoals opge merkt, tekst en muziek van respec tievelijk G. A. de Kok en Henk Stam en met als tekstregisseur S. de Vries D'r- De stichting Over de samenstelling van. de stich ting had mr. Hornstra nog een kor te uiteenzetting gegeven, waarin hij concludeerde, dat er een mengvorm was gevonden, waarin enerzijds de voor ons goede vaderland typerende verdeeldheid was te vinden, maar waarin anderzijds gelukkig ook een te loven vorm van samen werking is bereikt. In de stichting treft men namelijk vertegenwoordi gers aan van de drie, middenstands organisaties (algemeen, prot.-chris telijk en rooms-katholiek), de V.V.V. Middelburg, het gemeentebestuur en enige particulieren. De heer Horn stra noemde de medewerking van het gemeentebestuur verheugend en dan niet alleen vanwege „de zilveren koorde", de band, gesmeed door de jaarlijkse bijdrage (zoals ook pro vinciaal bestuur en particulieren die garanderen), maar vooral ook om de belangstcling en sympathie voor het initiatief, die uit deze medewer king blijken. Het is de bedoeling, dat de stichting „Verlichting Middelburg" ook in de toekomst coördinerend zal werken op het punt van do feestelijke stads verlichting. Ten aanzien van de in de Abdij aangebraclito technische in stallatie staat al vast, dat deze In de toekomst nog voor diverse ïnogelijk- heden benut zal kunnen worden. Er i 's in ieder geval een financiële ga- 1 ran tie voor zeven jaar. De verlich- ting van het Abdijplein schept bij voorbeeld mogelijkheden voor folklo- ristische manifestaties en bovendien is uitbreiding van de installatie op elk (financieel) gewenst ogenblik j mogelijk. Het klank- en lichtspel i ..Schrijn van zwaard en kruis" kan j wellicht, zij liet „aangepast", ook in volgende seizoen nog worden uitge- voerd. Tijdens de uitvoeringen in dit sei zoen zal het Abdijplein voor het j publiek verder afgesloten zijn, i met uitzondering zo verzocht men ons nog te melden van za terdagavond 21 mei, wanneer het Abdijplein van 21.30 tot 23 uur verlicht en voor het publiek open- i gesteld zal zijn. Strijd gestaakt Toen Hubert Horatio Humphrey op 27-jarige leeftijd politieke wetenschappen studeerde aan I de universiteit van Minnesota, I schreef hij aan zijn vrouw Muriel: i „Ik moet meer lezen, meer schrij- I ven. meer denken, als ik ooit mijn droom wil verwezenlijken om in deze I wereld „iemand te zijn". Mischien j lijkt het dwaas, zulk een ijdele hóóp en zulke plannen te koesteren. Maar 1 ik kan me goed voorstelen dat wij. als jij en ik vastbesloten zijn voor hogere dingen te werken, eens in Washington kunnen loven, waar- schijnlijk in egeringsdienst of in de regeringspolitiek. Ik heb me het Congres ten doel gesteld. Lach me niet uit". De kruidenierszoon Humphrey, die toen voor de tweede keer col leges liep omdat hij zijn eerste studietijd in verband met de grote economische crisis van het begin der jaren van dertig had moeten opge ven. heeft zijn doelbewust zwoegen in de afgelopen jaren beloond gezien. Hoewel tegenstanders hem ervan be schuldigden, geen egghead (eier- hoofd oftewel intellectueel oftewel „denker") maar doodgewoon een kletskop te zijn, mocht hij in 1914 de verkiezingscampagne van Roose velt en Truman leiden en werd hij gekozen tot burgemeester van Min neapolis, dat een half miljoen inwo ners heeft. Als burgervader was hij zo gezien, dat hij vier jaar later als eerste de mocratische senator voor de oor spronkelijk agrarisch-republikeinso staat Minnesota werd gekozen. Sindsdien heeft hij in de senaat zo gepraat, dat men niet alleen in de Verenigde Staten maar ook daarbui ten luisterde naar de „eigen" gelui den, die nu en dan uit zijn koker kwamen. Zelfs kwam hij iri een po sitie van waaruit een gooi kan wor- ,den gedaan naar „wonen" in het Washingtonse Witte Huis en hij wei felde niet. Maar gisteren, toen de uitslagen bekend werden van de voor verkiezingen in de staat West-Virgi nia. waar hij zich mat met zijn mede democraat John F. Kennedy, heeft hij zich uit de strijd om de demo cratische kandidatuur voor het presi dentschap teruggetrokken. Gistermiddag dolf Humphrey het onderspit met 91.027 stemmen tegen 140.062 voor Kennedy. Er was geen reden om aan te nemen dat de verdere uitslagen belangrijke wij ziging zouden brengen in de voor Humphrey's aspiraties vernietigende stemmenverhouding. Kennedy dankte op een persconferentie de kiezers dat zij zich hadden laten leiden „door za kelijke motieven en niet door gods dienstige vooroordelen" en te consta teren: West-Virginia heeft mij een belangrijke stoot gegeven in de rich ting van de presidentschapskandida tuur voor de Democratische Partij. Van „zakelijke overwegingen" kon overigens weinig sprake zijn. Tijdens een televisieuitzending waarin Humphrey en Kennedy tege lijk werden geïnterviewd, was wel duidelijk geworden, dat er maar wei nig veischil van politiek inzicht tus sen hen bestaat. Wel bleek uit de gehele campagne, dat Kennedy zich diep in de proble men van West-Virginia (betrekkelijk grote werkloosheid en merkwaardi gerwijs een vorm van economische depressie) had ingewerkt, Maar men mag veilig aannemen, dat bij velen het innemende optreden van de jeugdig uitziende miljonairs- zoon Kennedy en diens charmante vrouw en zusters de doorslag heeft gegeven, vanzelfsprekend tegen de achtergrond van de ruime politieke kennis en ervaring waarop ook hij kan wijzen en die onder meer geba seerd is op tien jaren van senator- schap. Waarschijnlijk telde ook de omstandigheid wel mee, dat Kenne dy in de Tweede Wereldoorlog een broed verloor en zelf ternauwernood werd gered nadat een door hem ge commandeerde speedboat bij de Sa lomonseilanden door een Japanse duikboot was getorpedeerd. Was Kennedy's zege over Hum phrey in de aprilse voorver kiezingen van de staat Wis consin min of meer te verklaren uit het relatief hoge percentage rooms- katholieken. in West-Virginia (waar slechts vier procent der bevolking r.-k. is) bleek, dat de r.-k. overtui ging van Kennedy voor een protes tantse meerderheid geen bezwaar op leverde om aan hem de voorkeur te geven. De mannen die in het Demo cratische partij-apparaat de grootste invloed hebben en hem tot dusver hun steun hebben ontzegd, zullen in de uitslag van de voorverkiezingen in West-Virginia zeker aanleiding vinden tot breecl beraad, waarbij zij zi6h zullen afvragen of een niet-r.-k. kandidaat te vinden is, die met be tere kansen dan Kennedy de strijd kan opnemen tegen de huidige vice- president Richard Nixon, voor wie ongetwijfeld de Republikeinse kan didatuur is weggelegd. Aan discussies over Kennedv's ver zekering dat hij voorstander blijft van de scheiding van kerk en staat zal het daarbij in de eerstkomende maanden niet ontbreken. HUBERT HORATIO HUMPHREY ....lach me niet uit.... PETERS (K.V.P.)BELASTINGDRUK TE ZWAAR Het Wereldgebeuren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3