Programma koninklijk bezoek aan Zeeland definitief vastgesteld Zeeuwse Almanak TWEEDE DAG ÉÉN DODE BIJ AUTOBOTSING ONDER 's-HEER-ARENDSKERKE VAN TOT ZIERJKZEES POLITIEMAN REDT TWEEJARIG MEISJE WEEK van de FOTOGRAFIE „FLITSPICC0L0" CADEAU 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DON DE KD Af? 12 MEI 1960 OM 12 UUR RIJTOER DOOR MIDDELBURG Op tweede dag tocht naar Deltawerken, Wemeldinge, Kruiningen en Terneuzen Hare Majesteit Koningin Juliana zal a.s. dinsdagmiddag om lialf één Zeelands nieuwe provinciehuis in de Abdij te Middelburg openen. Tevoren zal zij een korte rijtoer door de stad maken. Dit blijkt uit het programma van het tweedaagse bezoek, dat onze vorstin volgende week op 17 en 18 mei aan de Zeeuwse hoofd stad en aan verschillende andere gemeenten in Zeeland zal brengen. Om half elf dinsdagmorgen zal de koningin arriveren ten huize van de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. inr. A. F. C. de Casembroot. Daarbij zal zij ontvangen de vertegen woordiger van koning Boudewijn van België, ïr. A. Marien, gouverneur van Oost-VIaanderen. Het programma voor de eerste dag ziet er verder als volgt uit 11 uur plechtige zitting in de Nieuwe Kerk. Deze bijeenkomst zal een feestelijk cachet dragen, hetgeen met name tot uiting zal komen in de muzikale opluistering. Er zullen tijdens deze zitting toespraken worden gehouden door de minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, de com missaris der koningin in Zeeland, ver volgens door koningin Juliana, de oudste commissaris der koningin, mr. H. P. Linthorst Homan, de commis saris der provincie Friesland, en tot slot door burgemeester mr. Joh. de Widt van Middelburg, die het woord zal voeren namens de geschenkenge vers voor het nieuwe provinciehuis. 12 uur In de Trouwkerk wordt een klein ge zelschap van ongeveer 40 genodigden aan de koningin voorgesteld, dan wel in de gelegenheid gesteld hun op wachting bij de vorstin te maken. 12.10 uur Met haar. gevog maakt de koningin een rijtoer door de stad naar de nieu- proviciale griffie. Tijdens deze tocht zal H. M. op de Dam het oude griffie-, gebouw sluiten. De route van deze tocht is als volgt samengsteld Koorkerkhof, Nieuwe Burg, Lange Delft, Korte Delft, Dam, Dani zuid zijde, Beatrixbrug, Rotterdamse kaai, Dam noordzijde, Lange Giststraat, Smt-Pieterstraat, Balans, Abdijplein. 32.30 uur Opening van het nieuwe provincie huis door de koningin. Deze opening zal bestaan in het onthullen van een fraaie gedenksteen in het trappen huis van het gebouw, 13.15 uur: In de Statenzaal en de tuin van de commissaris der koningin wordt een apériüf aangeboden. 14.30 uur In de Kloostergang en de gewelven van het Abdijcomplex wordt de maal tijd gebruikt. 15.30 uur Met een klein gevolg zal de ko ningin de tentoonstelling over de geschiedenis van de Abdij, inge richt in de provinciale bibliotheek bezoeken. Op het plein worden in tussen handboogschietwedstrijden en ringrijderswedstrijden gehou den. Na de bezichtiging van de tentoonstelling zal de koningin zich met de schutters en ringlij ders onderhouden. De eerste dag van het koninklijke bezoek wordt besloten met een thé, aangeboden door de Staten, van Zeeland. De volgende dag zal de koningin zich op de hoogte stellen van de stand van zaken rond de Deltawer ken en verschillende facetten, die met deze werken nauw verband hou den. Na de nacht ten huize van de commissaris der koningin to hebben doorgebracht, vertrekt de vorstin met haar gezelschap om 9 uur naar Vrouwenpolder, waar eerst de ma quette over het plan wordt bezich tigd en vanwaar vervolgens per boot dé werken in het Veerse Gat en de Zandkreelc bezocht worden. Daarna zal de koningin bezoeken brengen aan Wemeldinge, Kruiningen, Bie- zclinge en Terneuzen. In /Wemeldinge gebruikt de koningin de koffie ten huize van burgemees ter C. N. F. van Sas. In deze Beve- landse gemeente zal de koningin zich ook op de hoogte stellen van de mo gelijkheden voor verplaatsing van de oesferteelt Uit de Oosterschelde naar een ander geschikt gebied. Daartoe zal zij hét oesterlaboratorium bezoe ken. Vervolgens rijdt koningin Juliana en haar gevolg per auto naar Kruinin gen, waar het bestuur van het wa terschap De Brede Watering van Zuid-Beveland haar welkom zal he ten. Het waterschapsbestuur hoopt de vorstin hierop een lunch aan te bieden, waaraan diverse autoriteiten van Zuid-Beveland mede zullen aan zitten. Tijdens haar verblijf in Zuid- Beveland zal koningin Juliana zich verder nog begeven naar de dijk tussen Kruiningen en Waarde, waar van een deel wél en een ander deel nog niet op Deltahoogte is gebracht, naar de Willem Annapolder in Bie- zelinge, waar dringend noodzakelijke werken voor de dijkverhoging moe ten worden tot stand gebracht, en tot slot naar Hoedekenskerke, waar zij afscheid zal nemen van de wa-. terschapsautoriteiten. Per boot zal de vorstin zich tot slot naar Terneuzen begeven, waar zij omstreeks 5 uur arri veert. Daar zullen tachtig leerlin gen van de Middelburgse rijks kweekschool en chr. kweekschool, de Oostburgse r.-k. h.b.s. „Sfc. Eloy" en het Janseniuslyceum te Hulst het uit zang, dans en de clamatie bestaande jeugdspel op voeren, dat zij hebben ingestu deerd onder leiding van wika R. Waterval, de directeur van „He- denesse" en schrijver van het spel, en de heer Jan Dronk, de di recteur van de Nederlandse Pan tomimestichting. ONGELUK BIJ INHAALMANOEUVRE Derde auto zou zijn doorgereden Tijdens het passeren op <lo rijksweg Goes-Middelburg, enkele honderden meters voor het viaduct te 's-Heer- Arendskerke zijn gisteren twee auto's met elkaar in botsing geko men, over de kon geslagen en in de langs de weg gelegen sloot terecht gekomen. De bestuurder van een stationcar, de 56-jarige M. Rottier uit Heinkenszand werd zodanig gewond, dat hij enkele uren later in.net zie kenhuis Oostwal te Goes overleed. Drie andere personen werden min of meer ernstig gewond. Het ongeval gebeurde woensdagmid- 3win 3ijfi BRANDWEER Onlangs heeft de heer G. Kór- tas, adjunct-inspecteur van het brandweerwezen in Breda, com plimenteuze dingen gezegd over de Zeeuwse brandweerkorpsen. Met ten onrechte, zoals is ge bleken bij de brandweerwed strijden in Zevenbergen. Het korps van Sïnt-Philipsland leg de er beslag op een eerste prijs, terwijl hetzelfde korps het di ploma „groepsvardigheid" van Bescherming Bevolking ver wierf. Een fraai residtaat, wan neer men bedenkt, dat 23 korp sen uit westelijk Noord-Bra bant aan de wedstrijd deelna men. Dezelfde brandweer die van St.- VERSIERING. Vandaag gaan we in gedachten even terug naar de viering van het bevrij dingsfeest, zoals dat vorige week in Haamstede gebeurde. Of liever, naar de voorbereidingen voor dat feest, wo,armee vooral de kapper erg druk is geweest. Hij was op de oorspron kelijke gedachte gekomen om op de bevrijdingsdag een versierde boom stronk voor 'zijn deur te plaatsen. Daarmede wilde hij symbolisch de herinnering oproepen aan het brand stofgebrek uit de bezettingstijd. Maar het viel niet mee. Gassisteerd door een kennis, ambtenaar van be roep, trok hij er 's avonds op uit om een boomstronk uit te graven. Dat was tenminste de bedoeling, maar tenslotte moesten beide heren de strijd tegen de elementen staken. De opgave "bleek te zwaar. Toch stond er de volgendemorgen een versierde boomstronk voor de deur van de kapper. Zó opgesteld, dat onze haarsnijder amper de deur kon openen, Vrienden, met meer spierkracht, had den gezegevierd, waar het tilvermo- o en'van'de combinatie ambtenaar - kapper te licht was bevonden Philipsland dus kwam dezer dagen in actie, toen op een rustige middag de sirene onrust wekte in het dorp. De brandweerlieden spoedden zich op de fiets en te voet naar de kazerne. Daar bleek, evenwel dat er niets aan de hand was. Een vierjarige knaap had op de knop van de brandmelder gedrukt en onbedoeld het brandweer korps in paraatheid gebracht. Ge woonlijk wordt de knop van de brand melder door een stukje glas tégen der gelijke ondernemende kleuters be schermd, maar de dag tevoren was het glasplaatje vernield bij een alarm uit de Anna, Jacobapolder en men had nog geen nieuw glaasje geplaatst. PORTEMONNEE KWIJT In de sluis te Hansweert is dins dagmiddag geruime tijd gevist naar een portemonnee met tachtig gulden. De vrouw van een schip persknecht van het motorschip „Neska 61" had de portemonnee in het water laten vallen, toen zij de boodschappen afrekende, die zij juist van de parlevinker had ge kocht. Men viste tevergeefs.... de portemonnee bleef onder water. STREEKUITZENDING De VARA maakte deze week opna men voor een streekuitzending in de feestzaal van de spiegelglasfabriek in Sas van Gent, Voor de microfoon kwamen o.m. het jeugdorkest „Tha lia" (80 leden) onder leiding van de. heer J. Mannaert en het dameskoor; „Crescendo" uit Westdorpe, dat ge leid werd door de heer R. Pollet. En kele vraaggesprekjes maakten hct; programma volledig. Hoewel na de, opnamen gdanst werd, was do zaal slechts matig gevuld. GOUDEN BRUILOFT Vandaag vieren de heer en mevrouw G. C. Quist-Jansen in Tholen hun vijftigjarige bruiloft. Zij zijn beiden 76 jaar oud en bezoeken regelmatig wanneer liet weer dat toelaat, want de heer Qnist is slecht ter been de kerkdiensten. dag omstreeks kwart over twaalf. Uit de richting Goes kwamen de per sonenauto 'van P. V. uit Vlissingen en de stationcar van M, R. gereden. In laatstgenoemde aüto zat ook de zoon van de heer R„ de 19-jarigé M. R. Op welke wijze het ongeluk precjgs is gebeurd, heeft de politie nog niét kunnen reconstrueren. Vast staat, dat één van de auto's op een gegeven moment wilde passeren, waarbij de wagens elkaar raakten. Volgens ge tuigenverklaringen is er ook een derde auto bij betrokken, die evenr wel is doorgereden. Door de hevige botsing „tolden" de beide auto's over de weg. De perso nenauto kwam zwaar beschadigd rechts van de weg in de sloot terecht, terwijl de stationcar eerst, het rech ter rijwielpad opreed, daar de 11-ja- rige scholier M. F. uit Lewedorp greep en vervolgens naar links de weg overstak en in de aan deze zijde naast de weg gelegen sloot tuimelde, de. Van de drie gewonden werd de 21- jarige heer P. V. met een ernstige schouderwond naar een ziekenhuis in Vlissingen overgebracht. De ande re gewonden werden naar ziekenhuis Oostwal vervoerd. Do zoon van het slachtoffer liep een zware hersen schudding op en de scholier brak- een arm. Een kraanauto uit Goes heeft de wrakken van de auto's wegge sleept. De groepscommandant van de rijks politie te 's-Heer-Arendskerke ver zoekt de bestuurder van de perso nenauto, die getuige was van dit ver keersongeval, zich voor het geven van inlichtingen te melden aan het bureau van de rijkspolitie te 's-Heer- Arendskerke (telefoon 01106—210). De heer M. Rottier bekleedde vele functies in het openbare, leven' van Heinkenszand. Zo was hij o.m. secretaris-penning meester van de kerkvoogdij der Ne derlands hervormde kerk, secretaris van het plaatselijke Oranje-Groene Kruis, secretaris-penningmeester van de afdeling Heinkenszand van de Vereniging voor ziekenhuisverpleging zondagschoolleider en bestuurslid van het Kdenfonds. f Advertentie) Voor parelwitte tanden Goese automobilist bij Breda verongelukt Om kwart over acht woensdagavond is op de rijksweg Breda-Etten nabij hefc kruispunt aan de Bremberg de lieer W. S. uit Goes mét zijn auto legen een boom gebotst. De heer S. werd zeer ernstig gewond. Hij kreeg een schedelbasisfractuur, een ingedrukte borstkas en een been breuk. Hij werd in levensgevaarlijke toestand naar het St.-Ignatiuszieken- huis te Breda gebracht. Naar de oor zaak van dit ongeluk wordt door de rijkspolitie een onderzoek ingesteld. Er waren echter weinig of geen ge tuigen en het is vooralsnog een raad sel hoe de atuo van de weg is afge raakt. Begrafenis dokter Gnirrep te Wemeldinge Woensdag is op de algemene begraaf plaats te Wemeldinge het stoffelijk overschot van de zondag overleden arts W. F. Gnirrep ter aarde besteld. Een groot aantal kransen en bloem stukken dekte de baar, die gedragen werd door leden van de Rode Kruls- colonne van Wemeldinge. Aaii de groeve werd gesproken door burge meester C. N. F. van Sas en de her vormde predikant, ds. K." W. Slik. Een der familieleden van de overledene sprak een dankwoord. UIT MODDER VAN BRAKKEGRACHT - g&mm I II §§g I overgelukkige moeder (Foto P.Z.C.). „Ik juichte toen ik haar voelde...' Een overgelukkige me vrouw Dekker kon woensdagmiddag in Zierikzee haar twee en een lialf jarig dochtertje Neeltjo aan haar hart drukken. In een onbe waakt ogenblik was het meisje van huis weggelopen en tijdens 't spel voor de ogen van vier andere kinderen in de stinkende modder van de Brakkegraoht verdwenen. Neeltje dankt haar leven aan het moedige en door tastende optreden van de 39-jarige Zlerikzee- se politieman J. Struik, die een weinig aanlok kelijke dnik maakte oj> de plaats waar hij luchtbellen aan de op- fcrvlakte zag komen, n één gelukkige greep had de politieman het meisje te pakken. Ter wijl hij voelde hoe zijn laarzen zich in de mod der vastzogen, hield hij het meisje boven water en bracht het naar de kant. Van zijn pet - die hij om geen tijd te verlie zen had opgehouden tot aan zijn laarzen, zat hij onder de vieze substantie van de Brakkegracht. Op dit grachtgedeelte lozen dit jaar voor liet laatst de Zierikzeese riolen. Maar Neeltje was ge red. De heer Struijk moet wel razend snel hebben gehandeld, want het meisje was niet be wusteloos geworden en kon na door dokter Vogelaar te zijn onder zocht, huiswaarts ke ien. Het ongeluk gebéurde omstreeks vier uur bij de Laan van St. Hilai- re, zuidelijk van de Westbrug. Daar moet het meisje van de stei le graskant waar zij speelde, in de gracht zijn gevallen. De politieman werd op het ongeluk geatten deerd door enkele kin deren die om hulp rie pen en gesticulerende ouderen die aan de overzijde stonden; „Er was maar een op- Lossing, direct erin", vertelde do over het voorval overigens wei nig ophef makendé heer Struijk. „Daarom had iic m'n pet op én tn'n jas ei» laarzen nog aan.... Ik dacht: elke seconde is er één en sprong naar de lering in het water. Maar geen foto alstublieft. Iedereen had het ge daan. Niet erover jui chen. Ik juichte alleen toen ik het kind voel de Zwitserse boerinnen bezochten Deltawerken Do Zwitserse boerinnen, die de gas ten zijn van een aantal families op Schouwen-Duiveland, bezochten dins dagmiddag de Deltawerken te Brui- nisse. In café-restaurant „Bru", waar de thee werd gebruikt, heeft de heer H. Wenning, opzichter bij rijkswa terstaat. afdeling Deltawerken Noord een uiteenzetting gegeven van het Deltaplan in het algemeen en de be tekenis ervan voor de landbouw in het bijzonder. Leden examencommissies akte hoofdonderwijzer Tot lid van de commissies, die in 1960 belast zijn met het afnemen van de examens tér verkrijging van de akte hoofdonderwijzer zijn be noemd te Den Haag de heren J. A. van Beuzekom te Middelburg en A. de Jong (vice-voorzitter) en te Rot terdam de heer P. van Ooijen tc Middelburg, Benoeming In de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer A. Th. 't Gil de werd tot meteropnemer-incasseer- dér voor de P.Z.E.M. te' Axel be noemd dc heer J. Richters. Voor Zeeuws nieuws zie ook do pagina's 7, 9 en 10. VVVWA*VA'VVVVVV***V\*V Wat overbleef van de personenauto, die woensdag bij het viaduct te 's-Heer-Arendskerke in botsing kwam met een stationcar. (Foto P.Z;C,). Militaire auto bij Ossendrecht verongelukt Acht inzittenden gewond Dinsdag is op do grote verkeersweg van Hoogerheide naar Putte een mi litair voertuig, een zogenaamde Dortso Militaire Wapendrager, ver- ongelukt, waarbij 3 inzittende mili tairen vrij ernstig en een zestal an deren minder ernstig werden ver wond. De wapendrager, afkomstig van de legerplaats Ossendrecht, kwam van de richting Putte gereden. De be stuurder. C. K. uit Schoondijke, wil de bij het café Het Jagertje, de weg naar Huijbergen inslaan. Volgens de bestuurder, werden oi dat moment de wielen geblokkeerd De wagen viel eerst op een zijkant en sloeg vervolgens over de kop. De wagen werd daarbij ernstig vernield en bovendien vloog de motor in brand. Het vuur kon men echter snel doven, In de wagen zaten twaalf soldaten, waarvan de soldaat C. V. uit Zee land, vrij ernstig werd verwond. Hij bekwam een zware hersenschudding en werd ln bewusteloze toestand per rodekruisauto naar het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom vervoerd, waar hij ter verpleging werd opgenomen. De soldaat P. C. B. uit Waterland kerkje had inwendige kneuzingen be komen en werd opgenomen in de ziekenzaal van de legerplaats Ossen drecht, waar de militairen thuis hoorden. De andere militairen die verwondingen hadden opgelopen, werden ter plaatse behandeld en daarna naar do legerplaats overge bracht. Slachtoffer van motor- ongeval bij Yerseke overleden Een week, nadat hij onder Yerseke was geslipt met zijn motorrijwiel, is de 24-jarlge buschauffeur van de A.M.Z., A. J. de K. uit Yerseke, in het ziekenhuis St. Joanna te Goes overleden. Op een smalle weg onder Yerseke had De K., dié het midden van de weg aanhield, plotseling ge remd voor een hem tegemoet komen de vrachtauto met aanhangwagen. Hij sloeg daarbij- over de kop. Met een drievoudige beenbreuk werd hij naar 't ziekenhuis in Goes vervoerdr. Aanvankelijk leek zijn toestand zeer bevredigend, maar later trad efen complicatie op,"'die de dood tot ge volg heeft gehad. Geslaagden aan hogere landbouwschool Aan de rijks hogere landbouwschool te Dordrecht slaagden voor het eind examen de heren J. J. de Bruijne uit Sluis, J. van Dalen uit Tholen, P. J. de Hullu uit Groede, L, de Jager uit Wolphaartsdijk en H. J. Zweemer uit Verseke. Mosselzaadvisserij op Waddenzee hervat Dinsdag 10 mei begon do tweede mosselzaadcampagne op de Wadden zee, nadat deze op 4 mei gesloten was. In de afgelopen zes dagen werd aan de ansjovisvissers de gelegenheid gegeven, hun vistuig voor de lcom- visserij uit te zetten eu op de plaat sen, waar dit gebeurd is, mag niet meer worden gevist. Zoal9 reeds eerder gemeld, is ,de eer ste campagne van 26 april tot 4 mei bijzonder goed geslaagd. De meeste mosselzaadvissers vingen meer, dan zij aan het begin van de campagne hadden verwacht. Voor de mosselzaadvissers die voor de verkoop vissen, was een en ander natuurlijk niet voordelig. De prijs kwam met hoger dan 2,- per ton. (Advertentie In deze een (VERNUFTIGE FUTSBEUGEL VOOR REFLECTIE-FLITS) Vraag bij uw fotohandelaar Agenda vandaAg. Middelburg Electró: Vrouwenkamp Borneo. 20 uur, 18 jaar; Schouwburg: Da circusheid, C.F.A.. 20 uur, a.l.; Gouden Poorte: D'opreehU Amateur, 20 uur; Miniatuur Walcheren Molen water: geopend 918 uur. VJIssJngct» Luxor: De meteoor raon- atera, 20 uur, 14 Jaar; Alhambra; Schuld en boete, 20 uur, 18 jaar; La gere Technisohe School: openbare les, 1417 en 1921 i-ur, Voormalige kleuterschool, Hoh> ifistr. tentoonstel ling 1940—1945: Kunsthandel Bikker: schilderijententoonstelling A.' Pifil, 12.30 en 14—18 uur. Gom Grand: Geon liefde duurt eeuwig 80 aun 18 Jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2