PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT HULP VAN BONDGENOTEN bij aanval op Nederlands Nieuw-Guinea Eerste deel van Breskens' oude fuik ging naar nieuwe veerhaven de BILT AKKOORD MET VERSTERKING DEFENSIE MINISTERRAAD BESPREEKT TE LUXEMBURG PLAN-HALLSTEIN REIS VAN „TRITON" OM DE WERELD ONDER WATER VERWACHT. 203 jaargang - no. 110 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week. 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per lew. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 11 mei 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minim, p. advertentie 4. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2358 4 lijnen (b.g.g. I of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oost burg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2, Zierlkzee, red. tel. 2425, adm, tel. 2094. Minister Visser verklaarde in Tweede Kamer: De Ticeede Kamer heeft dinsdagmiddag een aanvang gemaakt met de bespreking van de brief van de minister van defensie over verdediging van Nederlands Nieuw-Guinea. Foto: mr. J. W. A. Burger aan het woord (Van onze parlementaire redacteur) Mocht Indonesië er ooit toe overgaan een aan val op Nieuw-Guinea te ondernemen met de bedoeling dit Nederlandse gebiedsdeel door mid del van de wapens in bezit te krijgen, dan zal Nederland bij het verdedigen van zijn kolome dat hier sprake is van een gewone kolonie, daarover waren de Kamer en de minister van defensie het eens naar bet zich Iaat aanzien kunnen rekenen op de hulp van zijn bondgeno ten. Minister Visser heeft dit woensdagmiddag in de Tweede Kamer, waar zijn brief over de uitzending van Hr. Ms. „Karei Doorman", van Geen bewapeningswedloop „De bescheiden maatregelen zullen Nederland in staat stellen", zo ver duidelijkte hij later, „om een eventuele aanval voorlopig op te vangen in afwachting van de buitenlandse hulp, die we dan hopen te krijgen. Tevens dienen deze militaire maatregelen om infiltraties 'onschadelijk te maken". De minister verzekerde, dat er geen sprake is van een bewapeningswed loop met Indonesië. Nederland doet niet meer dan het vervullen van een morele plicht tegenover de inheemse bevolking van Nieuw-Guinea en de Nederlandevs, die er wonen. Weerloosheid is een aanmoediging tot agres sie. De aanwezigheid van voldoende defensieve middelen werkt preventief. De regering zet het beleid voort, dat de vorige regering reeds heeft uit gestippeld. B ekend making Wat de door een aantal Kamerleden gewraakte procedure van de kennis geving van het treffen van militaire maatregelen aangaat, zei de minis ter, dat de regering heeft gemeend P. v. d. A.-motie verworpen Er was bij de bespreking van Js mi nisters brief vooral aanmerking ge maakt op de bewoordingen van de eerste, zinsnede daarvan, waarin o.a. staat, dat „de agressieve elementen in het buitenlands beleid van de In donesische regering tot de verster king van Nieuw-Guinea hebben ge noopt". Minister Visser vond, dat het op deze wijze nogal sober gezegd was en dat van een agressieve toon niet kan worden gesproken, Bewijzen Er was uiteraard gevraagd naar be wijzen voor de aanwezigheid van agressieve elementen. De bewinds man had een aantal uitlatingen van verantwoordelijke mensen in Indo nesië van 1957 af tot maart j.l. toe laten verzamelen. Hij gaf daarvan een aantal voorbeelden en deelde voorts mee, dat in 1959 weer een reeks infiltraties was voorgekomen. Tot de voorgenomen uitbreiding van de defensie van dit gebiedsdeel heeft tevens bijgedragen de versterking van het militair potentieel van In donesië. Ook wat, dit betreft, was de minister in staat een opsomming te geven, zei hij. Die versterking gaat ver uit boven wat de Indonesische regering nodig heeft voor de bevei liging van de rust in eigen land. Dinsdag werd het eerste gedeelte van de oude Breskense fuik naar de nieu we veerhaven buiten het dorp ge bracht. Een zware drijvende bok zet te het stalen hef portaal achter de be tonnen voetstukken voor liet tweede portaal dat over veertien dagen wordt overgebrachtop stalen rollen, waarna men het langzaam op zijn plaats kon takelen. (Foto P.Z.CJ. troepen en van vliegtuigen naar Nieuw-Guinea nog al wat stof heeft doen opwaaien, medege deeld. Hij noemde de voorgenomen maatregelen een eenvoudige zaak, namelijk de zorg voor een passende beveiliging van dit verre deel van het koninkrijk. „Wij kunnen Nieuw-Guinea nooit al leen verdedigen", aldus de bewindsman. „Wij moeten de defensie daarom zodanig organise ren, dat de internationale hulp, die we kunnen verwachten, inderdaad effectief zal zijn. Zouden we zelf niets doen, dan heeft de hulp van ande ren geen zin". de meest geëigende weg te volgen door aan de voorzitter van de Kamer een brief te sturen, aan hem overla tende hoe verder te handelen. De zaak is niet eerst in de defensiecom missie gebracht, zoals bijvoorbeeld de kwestie van de aankoop van de Starfigh'cers, omdat de defensieve maatregelen in Nieuw-Guinea in een geheel ander vlak liggen. Nederland heeft zich gehouden aan de Navo-verplichtingen. Onze bond genoten zijn over de maatregelen in gelicht. Er zijn geen afkeuringen van hen ontvangen. Daarom hechtte de minister niet zoveel waarde aan de kritische perscommentaren in het buitenland. Trouwens zeer recent hebben Engelse en Australische bla den hun instemming met het be leid van de Nederlandse regering betuigd. Aan de mededelingen van de mi nister gingen uitvoerige en korte beschouwingen van een aantal (Zie slot pag3 kol2) VOOR VERSNELLING E.E.G.-VERDRAG Nederland vraagt duidelijk uitspraak van Duitsland De ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap is te Luxemburg begonnen met de behan deling van het plan-Hallstein voor de versnelling van de uitvoering van het E.E.G.-verdrag. Bij de artikelsgewijze behandeling van het plan bleek, dat een akkoord over de voorgestelde eerste verla ging van 20 procent van de interne douanetarieven kon worden bereikt, hetgeen echter niet het geval was met het daaraan gekoppelde voor stel, dat deze versnelling opnieuw door een verlaging met hetzelfde per centage moet worden gevolgd. Een compromis werd voorlopig gevonden door een halvering van dit laatste percentage. Wel waren de ministers het er over eens dat indien de ver snelling wordt aanvaard, de datum van ingang, overeenkomstig de Duit se wensen, niet eerder dan op 1 januari 1960 zal zijn. Nederland heeft in de middag in Luxemburg een duidelijke uitspraak van West-Duitsland gevraagd of het bereid is de landbouw te betrekken in het voorstel van prof. Hallstein voor het snellere uitvoeren van het E.E.G.-verdrag. Bij monde van minister Luns werd de Westduitse minister van econo mische zaken, de heer Erhard, de vraag gesteld, wat precies de beteke nis is van het besluit van de regering in Bonn over deze kwestie. De Westduitse minister beantwoordde deze vraag niet en verzocht om schorsing van de vergadering van de ministerraad van de E.E.G. voor in tern beraad in de Duitse delegatie. De vraag van minister Luns kwam tijdens de bespreking van een com- Eisenhower wel naar Zuid-Korea President Eisenhower en zijn wouw zullen op 22 juni van Tokio naar Seoel vliegen voor een bezoek van één dag aan Zuid-Korea, aldus is dinsdag te Washington bekendge maakt. De president brengt van 19 tot 23 juni een bezoek aan Japan. Na zijn reis naar dc Sowjet-TJnie zal Eisenhower keizer Hiroliito en keizerin Nagako ontmoeten. Pakje margarine één cent goedkoper (Van onze Haagse redactie.) De prijs van een pakje margarine, die thans ongeveer 39 cent bedraagt, zal met ingang van 16 mei met één cent worden verlaagd, dit als gevolg van de prijsdaling van enkele grond stoffen. promisvoorstel van de Franse dele gatie, waarin een verzwakte vorm was vervat van de landbouwvoorstel len, zoals die de vorige week infor meel door de Europese commissie als onderdeel van de versnellingsplannen ter tafel waren gebracht. Globaal gesproken komt het Franse initiatief er op neer, dat voor de landbouw slechts maatregelen wor den genomen voor het jaar 1961. Voorts was in het Franse tussenvoor stel als preambule de uitdrukkelijke wens opgenomen, dat het gemeen schappelijke landbouwbeleid van de zes landen, waarvoor de Nederlandse vice-voorzïtter van de Europese com missie, dr. Mansholt, voorstellen heeft geformuleerd, op korte termijn zal worden verwezenlijkt. Vóór 1 januari 1961 zouden de mi nisterraden volgens dit Franse voor stel reeds met de bespreking van de landbouwvoorstellen moeten begin nen. Even vóór zes uur was het in terne Duitse beraad afgelopen en be gon een afzonderlijke vergadering tussen de Nederlandse en de Duitse delegaties over het landbouwvraag stuk. IN 84 DAGEN 36.000 MIJL AFGELEGD Speciaal uitgerust als radarschildwacht De Amerikaanse atoomduik boot „Triton", de grootste on derzeeër ter wereld (7750 ton), is dinsdag teruggekeerd van een reis om de wereld in 84 da gen waarvan 58 geheel onder water, op een gemiddelde diep te van 90 meter en met een ge middelde snelheid van 18 kno pen. De gehele afstand bedroeg 36.000 mijl. Dit is te Washing ton waar de gezagvoerder, ka pitein Edward Beach, nit han den van president Eisenhower de versierselen van het legioen van verdienste ontving, officieel bekendgemaakt. De onderschei ding is een der hoogste in de Verenigde Staten. De „Triton", met ongeveer 150 be manningsleden aan boord, volgde on geveer de route van Magelhaen op diens tocht van 1519-'21. De onderzeeboot, die 135 meter lang en 11 meter breed is en twee kern reactoren heeft, vertrok op 16 fe bruari van de basis New London in Connecticut en kwam dinsdag bij Rehoboth in Delaware boven water. De gezagvoerder werd per hef- schroefvliegtuig naar Washington gevlogen..De „Triton" voer van New London naar Saint Paul Rocks, een groep van kleine rotsachtige eilan den ten noordoosten van de oostelij ke punt van Brazilië, vervolgens om Kaap Hoorn naar Guam, de Philip- pijnen, de Indonesische archipel, Spectaculaire operatie op „rolletjes" Door het verplaatsen van het eerste van de twee ruim 30 ton wegende hef portalen van de ou de veerhaven te Breskens naar de nieuwe buiten het dorp, is de bouw van de tweede, kleinere fuik in een nieuwe fase geko men. Het bouwterrein bood dinsdag een bedrijviger aanblik dan op andere dagen. Een reus achtige drijvende bok zette liet stalen gevaarte namelijk voor zichtig op de betonnen wanden van de nieuwe fuik en de werk lieden begonnen daarna met liet stalen hefportaal naar zijn plaats te rollen. Donderdag zal men het achterste deel van de oprijbrug overbrengen, en over ongeveer veertien dagen wil men het tweede stel heftorens, waarvan de contragewichten ook dinsdag werden neergezet, aanbrengen. De nieuwe fuik, die met name in het seizoen een be langrijke factor in deze Zeeuw se verkeersslagader zal zijn, na dert met rasse schreden zijn voltooiing. In de morgenuren zwoegde dinsdag een grote drijvende bok langzaam over het blauwe Scheldewater, van de oude naar de nieuwe veerhaven, schuin vooroverhellend onder het zware gewicht van de stalen hefto rens. Even na het middaguur meer de de drijvende bok af in de in aan bouw zijnde fuik, en bevrijdde zich daar kreunend en zich enigszins op richtend van de zware last. Het hef portaal werd achter de betonnen voetstukken, waarop het tweede hef portaal zal komen te rusten, neerge zet. Daarmee was het eerste deel van de vrij spectaculaire operatie afge lopen. Contragewichten Voordat het stalen gevaarte op rol letjes een vijftiental nieters zou wor den verschoven, verscheen er een schommelende platboonischuit tussen de al enige tijd geleden gereedgeko men beton- en paahvanden van de nieuwe fuik, waarop zicli de twee contragewichten, ieder 26 ton zwaar, bevonden. Weer kwam de reusachtige bok in werking. Voorzichtig werden de stalen blokken opgetild en neer gelaten in de daartoe uitgespaarde ruimten In de betonnen voetstukken waarop over veertien dagen het tweede hefportaal zal komen te rus ten. En terwijl de bok, hoog uitstekend boven het bedrijvige tafereel van heen en weer lopende werklieden, sjouwend met de meest verschillende materialen en gereedschappen, zware stalen platen verplaatste, trof men op de begane grond, aan de voet van de betonnen voetstukken, de voorbe reidingen voor een nieuw spectacu lair onderdeel van de werkzaamhe den, namelijk het op rolletjes ver- (Zie slot pag. 2 kol. 5) Zonnig en droog meiweer (Van onze weerk. medew.) De eerste decade van de mei- maand heeft zich door droogte i en veel zonneschijn geken- H merkt. Tot gisteravond waren er al ruim 100 uren zonne- I schijn geregistreerd. Het hoge- drukgebied met het centrum i boven Skandinavië blijft ook 1 het weer in Midden- en West- Europa bepalen. Met een oos- telijke wind wordt iets min- der warme.lucht aangevoerd, die in de middag enigszins on- stabiel wordt, zodat er op en- kele plaatsen een licht buitje tot ontwikkeling komt. In gro- te trekken zal ook de tweede helft van deze week overwe- i gend droog en zonnig blijven. De middagtemperaturen kun- nen tot ruim 20 graden Celsius 1 stijgen, hetgeen voor de eer- ste helft van mei flink boven i normaal is. Op de meeste I plaatsen is deze maand slechts I twee tot drie millimeter regen gevallen, betgeen na dit droge 1 voorjaar een ongustig uitzicht voor de voorzomer geeft. over de Indische Oceaan naar Kaap de Goede Hoop om naar Saint Paul Rocks en de Verenigde Staten terug te keren. Tijdens de reis werden wetenschap pelijke waarnemingen verricht. Het vaartuig moest een omweg van 2000 mijl maken om een zieke naar de kruiser „Macon" te brengen. Het voer nog langs de MageThaenbaai van het eiland Macton waar de 16e eeuwse zeevaarder werd gedood. De „Triton" is speciaal uitgerust als „radar-schildwacht", en bevat een uitgebreide radarapparatuur. De Amerikaanse marine is momenteel niet geneigd uitvoerige inlichtingen te geven over de prestaties van het schip. Behalve radar heeft de onderzee- "er ook „sonar" en andere appa raten aan boord voor 't opsporen en bestrijden van onder water va rende onderzeeërs. Bouw en uit- rustig van de „Triton" hebben 415 miljoen gulden gekost. In oorlogstijd zullen schepen van het „Triton"-type gebruikt worden als vooruitgeschoven verken- ningsposten van de vloot, of als bestrijders van vijandelijke on derzeeboten. iiiiiiiiiiiiuiiiniiiiiiiiiiniiiiiiuiiuiniiinniiiii Amerika belooft bondgenoten steun Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft dinsdag ver klaard dat de Verenigde Staten hun bondgenoten, die door Kroesjtsjew geïntimideerd zijn of worden, zullen bijstaan. Het staat vast de Verenigde Staten hun verplichtingen tegenover liun bondgenoten zullen nakomen, zo zei de woordvoerder van het ministerie, Lincoln White. Hij voegde hieraan toe, dat Pakistan. Turkije en Noorwegen geen enkele verantwoordelijkheid dragen in ver band met het vliegtuigincident. De Verenigde Staten hebben voorts Ja pan de verzekering gegeven, dat de vliegtuigen van het type U-2, die in Japan zijn gestationeerd, alleen ge bruikt zullen worden voor meteoro logische waarnemingen. Rusland heeft dinsdag bij de Ameri kaanse ambassade in Moskou een formeel protest ingediend tegen de vlucht van het Amerikaanse vlieg tuig boven Russisch gebied op 1 mei. De V.S. hebben op hun beurt de Rus sische regering verzocht om een ge sprek met de piloot van het neerge schoten toestel, Francis Powers, die volgens Kroesjtsjew in Moskou ge vangen zit. Het protest werd bij afwezigheid van de Amerikaanse ambassadeur Llewellyn Thompson die naar Parijs was vertrokken, door de Russische minister van buitenlandse zaken, Gromyko, overhandigd aan de Ame rikaanse zaakgelastigde Edward Freers, die naar het Russische mini sterie van buitenlandse zaken was ontboden. Kroesjtsjew heeft voorts de Ameri kaanse ambassadeur toegezegd dat sade „te gelegener tijd" de piloot een lid van de Amerikaanse ambas- Powers mag spreken. OOSTENWIND. Perioden met zonneschijn, maar op enige plaatsen ook een bui. Matige, en vooral langs de Waddenkust af en toe krachtige oostelijke wind. De zelfde temperaturen als gisteren of iets-lagere.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1