J. Henry Dunant" met 35 Zeeuwse invaliden bij Zijpe uitgevaren Zestien mensen in Greonterp dakloos door brand Grote veenbrand in Schoonebeek TOEZEGGINGEN GEDAAN VOOR SCHELDE-RIJNVERBINDING MEISJE (18) WENST NIET MET OUDERS TE EMIGREREN DINSDAG 10 MEI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DRIE BOERDERIJEN IN DE AS Bij Maastricht twee huizen verwoest Zestien mensen Zijn gisteren dak loos geworden toen in Greonterp door een felle uitslaande brand twee woningen, een schuur en een onbe woonde woning werden vernield. Door de straffe wind sloeg het vuur ook op de alleenstaande historische dorps- toren over. Met veel moeite is men er in geslaagd, deze toren te behou den, hoewel in het inwendige veel schade door het vuur is aangericht. HetNvuur is vermoedelijk ontstaan door het omvallen van een brandend petroleumstel. De stamboekhengst Tabe, die van daag zal optreden in het eerste noor delijke televisieprogramma in Zuid- laren, kon op het laatste nippertje uit een stal bij een der woningen worden gered. In Boertange (gem. Vlagtwedde) brak gisteren brand uit in een kap- schuur van dc landbouwer H. van Lessen. Het vuur sloeg snel over op twee boerderijen, namelijk die van de heer H. Borcheld en die van de heer B. Bima. Zowel de kapschuur als de twee boerderijen werden vol komen vernield. In het vuur dat woedde in de boer derij van de heer Borcheld kwamen zes varkens en 21 biggen om. Verder verbrandde daar een auto en gingen enkele duizenden guldens, welke de heer Borcheld in huis had, verloren. Ook gingen van beide boerderijen de landbouwwerktuigen verloren. De oorzaak van de brand is onbekend. Ontvoering van Eric geënsceneerd De politie heeft maandag de ontvoe ring van de kleine Eric Peugeot ge- ensceneerd, in de hoop op die manier •nieuwe aanwijzingen te verkrijgen. De enscenering geschiedde in de speeltuin van een golfclub waar het 4-jarig zoontje van de automobiel- magnaat Peugeot op 12 april ont voerd is. De kidnappers, die het kind hebben vrijgelaten na een losprijs van een half miljoen nieuwe franken te hebben ontvangen van de familie Peugeot, zijn nog steeds niet gepakt. Men liet Eric en een 4-jarig meisje spelen bij een schommel, 'zoals zij ook hadden gedaan op de dag van de ont voering. De politie hoopte dat Eric en het meisje Carol zich zo iets zou den herinneren dat van betekenis zou zijn bij het onderzoek, dat, voor zover bekend, nog maar weinig gevorderd is. Twee politiemannen, de ene lang en blond en de ander korter en met donker haar (het signalement van de twee ontvoerders) verrichtten de misdaad zoals de politie denkt dat die gebeurd is. Franse film over N.-Guinea komt ook in ons land (Van onze Haagse redactie). Het ministerie van binnenlandse za ken zal de beschikking krijgen over oen kopie van de film, die de Frans- Nederlandse expeditie, onder leiding van de Franse cineast en publicist Piere Dominique Gaisseau, onlangs in Nieuw-Guinea heeft opgenomen. Hoewel nog onderhandelingen moe ten worden gevoerd over de auteurs rechten, staat wel vast, dat men (le documentaire zal gebruiken bij wijze van voorlichting. Men denkt onder meer aan vertoning in het voorprogramma in de biosco pen, maar een definitieve beslissing hierover is nog niet genomen. Ook is het nog niet zeker of de film in haar geheel voor het Nederlandse doel ge schikt is. Het is dan ook niet uitge sloten, dat van het ter beschikking komende materiaal een eigen rol- ?rent wordt vervaardigd. n de zes maanden dat de filmploeg in de binnenlanden heeft vertoefd, hebben cineast Gilbert Sarthrc en fo tograaf Tony Saulnier vijftiendui zend 35 mm kleurenfilm opgenomen. Men verwacht, dat de film eind mei gereed zal komen. Ook het bedrag van de aangerichte schade is nog niet bekend. De drie landbouwers zouden slechts laag zijn verzekerd. De brandweren van Boertange, Vlagtwedde, Sellingen en Ter Apel bestreden het vuur. Stadskanaal De woning van de heer D. Roossien te Stadskanaal brandde gisteren to taal af. Van de inboedel kon niets worden gered. De oorzaak van de brand is onbekend. De heer Roossien is laag verzekerd. Ottersum In de gemeente Ottersum is de eeuwenoude boerderij „De Biester- feld", die een goed geconserveerd voorbeeld was van het Nedermase boerderijtype, afgebrand. Door onbekende oozraak was brand ontstaan in een schuur. Later sloegen de vlammen over op de vijftig me ter verwijderd staande, gedeeltelijk met riet beklede boerderij. Mede door de straffe oostelijke wind en de langdurige droogte stond de brand weer van Ottersum voor een hope loze taak. Heugeem Een felle uitslaande brand heeft twee woonhuizen in het centrum van de buitengemeente Heugeem (gemeen te Maastricht) in de as gelegd. Het vuur was ontstaan in de stalling van een der twee huizen. Een klein deel van de inboedel kon worden gered. Aan de Zuidersloot in Weiteveen (ge meente Schoonebeek) heeft, gisteren een brand zeshonderd ha veen ver woest. Bijna de gehele produktie van enkele grote verveners, bestaande uit ongeveer 80 tot 100 miljoen bol- sterturven, is verloren gegaan, waardoor een kleine honderd veenar beiders zonder werk komt. Brand weerkorpsen uit Schoonebeek, Em- men, Exloermond, C'oevorden en de bedrijfsbrandweer van de Puritfa- briek in Klazlenaveen hadden gis teravond de brand gelokaliseerd. Bij aanwakkerende wind of verandering van windrichting bestond nog gevaar van uitbreiding. Zeven woningen, die gevaar liepen door het vuur te worden vernield, werden ontruimd. Met de ontruiming van zes andere woningen is men nu Gunstig jaar voor Ned. Handelmij. Het jaar 1959 Is voor de Nederland- sche Handel-Maatschappij een gun stig jaar geweest. De resultaten ma ken het mogelijk om, nadat een be langrijk bedrag aan de reserve onder crediteuren is toegevoegd, voor te stellen het dividend te verhogen van 10 tot 12 Zz procent in contanten. Speciaal het Nederlandse bedrijf heeft over de gehele linie hogere winstcijfers laten zien. De rent'e- inkomsten vermeerderden (van f46,2 tot f49,9 miljoen) zowel door de stij ging van de kredietvraag als door de uitzetting van liquide middelen in het buitenland, waar de rente hoger was dan in Nederland. Ook de provisie inkomsten waren hoger (f 29,2 mil joen tegen f 26,6 miljoen) voorname- beurze. De directie realiseert zich dat de renteverhoudingen op de geld markten een uitzonderlijk karakter hebben gedragen en dat evenmin ge rekend kan worden op een blijvende hoogconjunctuur in de effectenzaken. Daar anderzijds de kosten voor sala rissen en sociale lasten in 1960 om hoog zijn gegaan en nog verder zul len stijgen, is het zeer wel mogelijk dat 1959 een topjaar zal blijken te zijn geweest. De directie zegt geen bewonderaar te zijn van het stelsel van algemene loonronden, maar zij is er toch niet van overtuigd dat het differentiële loonbeleid, zoals dit tot dusver in Ne derland in praktijk is gebracht, tot veel gunstiger resultaten heeft geleid. Een stabiel prijsniveau is een der voornaamste voorwaarden voor so ciale rechtvaardigheid en een even wichtige economische groei. Naar me ning van de directie der N.H.M. dient het streven van de overheid naar sta bilisatie van de prijzen dan ook door werkgevers en werknemers in alle be drijfstakken naar vermogen te wor den gesteund. EERSTE-KAMERLEDEN VRAGEN: Afschaffing Belgische Rijnvaartpremies bepleit Zijn er voor een verbeterde Schelde- Bijnverbinding reeds toezegging ge daan, zo wilden vele Eerste Kamerle den weten in het voorlopig verslag over de begroting van verkeer en wa ter staat. Zo ja, welke betekenis moet daaraan dan worden toegekend, in het bijzonder met betrekking tot het IVestcrschelderegime, zo was hun vol gende vraag. Andere leden wilden weten of er over de problemen van Zeeuwsch.Vlaande ren en Gent thans in het geheel geen moeilijkheden meer zijn. Overigens wilden deze leden nogmaals aandrin gen op overleg over de methode van onteigening en daarvoor toe te passen normen in de kanaalzone Gent-Ter- neuzen. Het was ook opgevallen dat uit de begroting is gebleken, dat Bel gië 4 miljoen zal bijdragen in de kosten voor verbetering van het Ka- naul Gent-Terneuzen. In dit verband werd gevraagd of dit berust op voor- lopig gemaakte afspraken. Zo ja, of dan de verschilpunten waarvan spra ke is in het rapport Van Cauwelaert- Steenberghe, ae nodige overeenstem ming is verkregen. Verder werd geïnformeerd naar de precieze tekst van de opdracht, wel ke aan de Nederlandse delegatie voor besprekingen over een verbeterde Schelde-Rijnverbinding is verstrekt. Ook wilde men nader geïnformeerd worden over het nieuwe Belgische Élan, dat op de Beneluxconferentle te irussel werd aangeboden. Tevens werd de vraag gesteld, hoe de rege ring een Antwerpen-Moerdijkkanaal. dat door het noordwesten van Noord- Brabant zou worden aangelegd, in overeenstemming zou achten met het standpunt van minister Algera, weer gegeven bij de behandeling van de waterstaatsbegroting 1957. Een groot aantal leden achtte condi tio sine qua non voor elke verbete ring: volledige afschaffing door Bel gië van Rijnvaart- en sleeppremics. Zij waren van mening dat de minister op dat punt zeer diligent zal moeten zijn, te meer omdat het; weieens schijnt, dat men reeds genoegen zou willen nemen niet. een niet-verhogen van de Kijnvaartpremles. doende. Verscheidene stuks vee, die zich in het bedreigde gebied bevon den,, werden overgebracht naar ëen: veiliger streek. Horn Een door onvoorzichtigheid bij Horn uitgebroken bosbrand heeft geruime tijd het vorige week door prinses Beatrix geopende r.-k. jongensdorp „Bethanië" bedreigd. De samenwer kende brandweren van Horn, Heyt- huizen en Roermond, toevallig in de buurt aanwezige militairen en perso neel van het jongensdorp hebben ech ter weten te voorkomen dat pavil joens van het dorp door vuur werden beschadigd. De brand duurde van twee uur tot half vijf en verwoestte ongeveer 2 hectare 25-jarige dennen. Gard eren In de namiddag ontstond een hei debrand in de omgeving van de bekende grafheuvels Bergsham op „Boêschoten" bij Garderen. Door snel ingrijpen van het vrijwilli- gers-brandweerkorps van Garde ren, later geassisteerd door de bandweren van de luchtsttrijd- krachten uit de legerplaats Nieuw-Millingen, de Apeldóornse brandweer en talrijke militairen uit de legerplaatsen Nieuw-Mil- lingen en Wittenberg kon het vuur beteugeld worden en konden de omliggende landhuizen worden gespaard. Naar schatting ging ongeveer vijf hectare hei verloren. Legion of Merit voor twee Nederlandse officieren President Eisenhower heeft de Ne derlandse officieren kolonel J. Rot huizen en luitenant-kolonel J. M. Ver- meys onderscheiden met het Legion of Merit. Op 13 mei om half zes 's avonds zal de Amerikaanse ambas sadeur in Nederland, de heer Philip Young, in het (Jsis-auditorium in de ambassade te Den Haag, de onder scheidingen uitreiken. Kolonel Rothuizen, die benoemd is tot officier in het Legion of Merit, verkreeg de onderscheiding voor de wijze waarop hij gedurende de perio de oktober 1956-september 1960 als Nederlands militair attaché te Wash ington heeft biigedragen aan de ge meenschappelijke Nederlandse en Amerikaanse belangen. Luitenant-kolonel vermeys, benoemd tot legionnair in het Legion of Merit, werd onderscheiden voor zijn buiten gewoon verdienstelijk werk als ver bindingsofficier tussen de 103 techni sche dienst basisgroep van de Konink lijke Nederlandse Landmacht en de Amerikaanse militairy assistance ad- jroup, gedurende de periode 1955-oktober 1959. Eeri enorme bulldozer de grootste ter wereld is op zijn meer dan twee meter hoge wielen log door het Franse departement Seine naar het Parijse vliegveld Le Bourget gerold, waar het stalen monster zal worden tentoongesteld. Het enorme gevaarte afkomstig uit Benton Harbor in de Amerikaanse staat Michigan, weegt J/8 ton, heeft een kracht van 600 p.k. en is 8.20 rn lang. De reus zal worden gébruikt bij grondwerk zaamheden in het Rhönedal. Politie teleurgesteld over salarisbeleid De r.-katholieke politiebond „St.-Mi- chael" heeft in een resolutie zijn die pe teleurstelling uitgesproken over net standpunt der regering, dat even tuele verbetering van de salarissen van het politiepersoneel niet in be schouwing kan worden genomen voordat de resultaten van de werk zaamheden van de „Commissie werk- classificatio politiefuncties" bekend zijn. Na de indiening van het rapport dier commissie, zo meent de bond, zal de bestudering en behandeling daarvan zeer veel tijd verben, voordat beslis singen over de salarispositie van het politiepersoneel kunnen worden geno men. De resolutie zegt verder dat, mede door deze gang van zaken, de onrust over de betrokken politie ambtenaren toeneemt. Aan het hoofdbestuur wordt opgedragen, met onverminderde kracht te blijven wer ken voor een reële oplossing van de huidige problemen rond de salarië ring en de rechtspositie van het poli tiepersoneel. De resolutie werd gisteren aangeno men aan het einde van een in het Kurhaus te Scheveningen gehouden kadervergadering van „St.-Michael", die geheel aan het salariërïngsvraag- stuk was gewijd. VERLOOFDE ONTKENT HULP Riet Vette reeds een maand spoorloos (Van een onzer verslaggevers). Waar zou onze Riet toch zijn? Hoe zou ze 't maken Waaxom schrijft ze niet? Dat zijn de drie beklemmende vragen, die sinds zondag 10 april het leven beheersen van de heer en mevrouw Vette in Overschie. Op die dag stapte hun achttienjarige doch ter Maria Adriana het huis uit om naar baar werkgever te gaan. Maar zij kwam niet terug. De nasporingen van de politie hebben tot nu toe geen enkel resultaat opgeleverd, al scheen de richting waarin men diende te zoeken duidelijk. De oudersvan Riet Vette gaan na melijk op 25 mei emigreren naar Australië, maar het meisje dat ver loofd is met een jongeman uit Dus- sen in Noord-Brabant, voelt er niets voor de reis mee te 'maken. Die tiende april ging Riet Vette, zo als gewoonlijk, naar de weduwnaar bij wie zij als dienstmeisje een be trekking heeft. Maar om kwart over tien vertelde ze hem zich onwel te voelen en liever naar huis te gaan. Ze mocht. Later bleek, dat ze in haar mandje vier jurken, twee rokken, een pantalon en een paar laarsjes had meegenomen. Ze was gevlucht. De heer en mevrouw Vette vermoeden de verblijfplaats van hun dochter, ZES DAGEN HET WATER OP Volgende week tocht met 70 chronisch zieken uit Walcheren en Z.-Vlaanderen Maandagmorgen zijn in de haven van Zijpe 35 Zeeuwen, chronisch invaliden aan boord gegaan van het Rode Kruis hospitaaïschip „4. Henry Dunant". Deze Zeeuwse in validen, afkomstig van Seliouwen- Duiveland, St.-Philipsland, Tholen en Zuid-Beveland zullen in gezel schap van 85 Rotterdamse chro nisch zieken deze week de gasten van het Nederlandse Rode Kruis zijn „een tournee" van een week langs mooie, uiteraard waterrijke plekjes in Nederland. De inscheping, die van negen uur tot half elf duurde en waarbij de scheepsarts, dokter K. Boor uit Axel, de heer A. D. Constandse, de kringsecretaris van 't Rode Kruis en het verplegend personeel dé passagiers op de loopplank een welkom bereidden, had een bijzon der vlot verloop. Met particuliere auto's cn ook wel per ambulance werden de passagiers tot vlakbij de loopplank gebracht, waarna zij aan de goede zorgen yan het Rode Kruis waren toevertrouwd. Een week lang zullen deze mensen die vaak jaren niet anders hebben gezien dan het uitzicht van één venster, er „helemaal uit" zijn. De tocht gaat langs de volgende plaatsen: Dordrecht, Lekkerkerk, (maandag), Utrecht, Maarssen, (vandaag, dinsdag), Amsterdam, Alkmaar (woensdag), Jutphaas, (donderdag), Rotterdam, Putters- hoelc, (vrijdag), en Dordrecht, Zij pe (zaterdag). De Rotterdamse passagiers, die gistermiddag om drie uur te Dordrecht aan. boord gingen, hebben de boot dan reeds verlaten. Zaterdagmiddag om 2 uur is de ontscheping te Zijpe. Aan boord van de „J. Henry Du nant", het nieuwe hospitaalschip van het Rode Kruis, staat deze chronisch invaliden naast de be manning en het keukenpersoneel, een star van 24 Rode Kruishelp- sters ten dienste. De „J. Henry Dunant" maakt thans een tocht met 13 mensen uit de afdeling Zie- rikzee van het Rode Kruis, zeven van de afdeling Zuid-Beveland West, vijf van Zuid-Beveland Oost en twee uit elk der afdelingen Schouwen-Westhoek. Duiveland, St.-Philipsland, Tholen en Kapelle- Biezelinge. Volgende week maakt het hospi taalschip een tocht met 70 invali den, afkomstig uit Walcheren en Zeeuwsch-Vlaanderen. Zondagavond 15 mei is te Terneu- zen de inscheping van de Zeeuws- Vlaamse passagiers, op de morgen van de 16e mei te Vlake die van Walcheren. Op deze tocht zal de Vlissingse dokter J. Stumphius scheepsarts zijn. (Foto P.Z.O,) maar de Rotterdamse kinderpolitie heeft hen nog niet kunnen vertellen, dat dat vermoeden op zekerheid be rust. De moeilijkheden thuis stammen van het ogenblik, waarop de heer- Vette, die besteller is bij de P. T. T., aankondigde dat hij zijn baan had opgezegd en naar Australië zou emigreren. Zijn dochter, die trouwplannen koesterde met de 21-jarige grondwerker Piet van B. uit Dussen, kreeg geen toe stemming achter te blijven. Wel werd de jongeman uitgenodigd mee te gaan naar Australië. Hij weigerde en het meningsverschil tussen hem en zijn toekomstige schoonoudei's liep zo hoog, dat hem de toegang tot het huis werd ontzegd. Toen de ouders voorbereidingen gin gen treffen om op 25 mei aan boord van de Zuiderkruis te kunnen slap pen, nam ook Riet haar maatrege len. Zij nam geregeld kleren mee naar het huis van haar werkgever. En omdat zij bovendien op de dag van haar plotselinge vertrek geen geld bij zich had, nemen de ouders aan dat zij door anderen is gehol pen. Door verloofde Piet? Hij ont kent met klem en zegt zelfs het meisje sinds vrijdag voor 10 april niet meer te hebben gezien. Zijn houding verraadt echter geen zweem van ongerustheid en dat vinden de ouders vreemd voor een jongeman met trouwplannen. Ook tegenover de politie blijft Piet Van B. volhouden, dat hij niet weet waar Riet Vette zich bevindt. Vast staat in ieder geval, dat zij zich niet in zijn ouderlijk huis in Dussen op houdt. De politie acht een ongeluk uitgesloten en meent dat het meisje met de hulp van anderen verborgen wordt gehouden. De ouders zijn vast van plan om niettemin op 25 mei de reis naar Australië te aanvaarden. Zij hopen vurig dat Riet voor die tijd zal wor den gevonden. De dood op de weg Dr. D. Pont uit Beekbergen is maan dagmiddag op de Arnhemseweg in zijn woonplaats het slachtoffer ge worden van een autobotsing. Onmid dellijk na aankomst in het St.-LIdui- naziekenhuis te Apeldoorn overleed hij aan zijn zware verwondingen. Zijn echtgenote, de 50-jarige mevr. G. Pont—Jonker is met een hersen schudding, een hoofdwonde en een gekneusde schouder in het ziekenhuis opgenomen. De botsing ontstond, doordat een uit de richting Apeldoorn komende te genligger, bestuurd door J. J. uit Nijmegen, een busje wilde passeren en daarbij op de ünkerweghelft kwam. Er volgde daardoor een fron tale botsing met de wagen waarin de heer en mevrouw Pont reden. Nettowinst bij A.K.U. bedraagt 35.5 miljoen Over 1959 heeft de Algemene Kunst zijde Unie N.V. Arnhem, blijkens het jaarverslag, een nettowinst behaald van f 35,5 miljoen (v.j. f 21.8 mil joen), hetgeen ruim 63 procent meer is. Deze stijging is behalve aan ho gere dividenden van de deelnemingen toe te schrijven aan het sterk verbe terde resultaat van de Nederlandse A.K.U.-bedrijven, waartegenover ech ter een belangrijk hoger bedrag voor belastingen ten laste van de winst moest worden gebracht. De omzet nam toe van f 255,3 tot f 308,5 miljoen, de kosten stegen van f 230,1 tot f 269,7 miljoen, zodat het resultaat van de bedrijven vóór af trek van belastingen was f 38,8 mil joen (v.j. f 23,2 miljoen). Dividen den en interest van deelnemingen brachten op f 12,6 miljoen (v.j. f 7.7 miljoen). Aan belastingen werd be taald f 18,5 miljoen (v.j. f 10,8 mil joen Een aanzienlijke vergroting van de afzet van vrijwel alle A.K.uUproduk- ten heeft de omzet met ruim f 55 miljoen doen toenemen, waardoor het omzetcijfer een hoogte van ruim f 300 miljoen heeft bereikt. Tot de ze ontwikkeling heeft vooral de toe nemende vraag naar de geheel syn thetische garens en vezels bijgedra gen. Produktieverhoging, verbetering van de efficiency en prijsdaling van enige grondstoffen leidden tot lage: kostprijzen van bijna alle produkte: De vrijwel volledige bezetting van dc bedrijven heeft een gunstige invloid op de kosten gehad. De verhoud;;:-, tussen omzet en kosten hecl't zich in gunstige zin gewijzigd. VoorgesU d wordt, zoals gemeld, zestien procent (v.j. twaalf procent) dividend op de gewone aandelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 7