Herverkaveling Waarde vergde ruim 4,6 miljoen gulden Zeeuwse Almanak SÖtfPifXliZ STIJFSEL uitvin ST,]F S0EPELER! NU met 3 GRATIS plastic wasknijpers ZEEUWSE L.J.G.-ERS TROKKEN LANGS BEVELANDSE BLOESEM NIEUWE KLEUTERSCHOOL IN STROMENWIJK Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 10 MEI 1960 AKTE VAN TOEDELING WERD GEPASSEERD Structuurverbetering gebied van bijna 1000 ha 4ET HERVERKAVELINGSBLOK Waar- de een gebied van een kleine 1000 ha vertoont sedert maan dagmiddag officieel zijn nieuwe gezichtIn het Kerkelijk Centrum werd gisteren de akte van toede ling gepasseerd, waarmee officieel werd aangetoond, dat de cultuur technische en kadastrale werk zaamheden in Zeelands kleinste herverkavelingsgebied hun beslag hebben gekregen. Waarde is daar mee de eerste van de vier blokken van de Herverkaveling Zeeland, die officieel is afgesloten. Sedert 1953 zijn in een gebied van 937 ha ingrijpende cultuur technische maatregelen genomen, die van 1301 (oude) percelen 726 (nieuwe) percelen hebben ge maakt. In totaal vergde de Her verkaveling Waarde een bedrag van f 4.650.000. Dank zij deze maatregelen is de produktiviteit van het betrokken gebied aan zienlijk verhoogd. Ook konden dertig kleine bedrijven wat om vang betreft vrijwel worden ver dubbeld. De directe aanleiding tot de herver kaveling van het gebied rond Waar de is zoals bekend de februarl- ramp van 1953 geweest. Het koken de water van de Westerschelde sloeg grote gaten in de zeedijk en in de binnendijk van het waterschap, met gevolg, dat grote stukken land on der water kwamen te staan. De Dienst Landbouw Herstel richtte de werkzaamheden er aanvankelijk op de oude toestand te herstellen. Ruim 300.000 kubieke meter spoelzand be dekte de landerijen. Dit zand werd afgevoerd naar de gaten in de door geslagen Kadijk en naar laag gele gen percelen, waar het werd onder gespit. Ook werd een groot gedeelte afgevoerd naar de Krabbendijkse Vliet. In augustus van 1953 kreeg het herstel een geheel ander perspec tief. Toen kwam vast te staan, dat het waterschap Waarde als herverkavelingsgebied zou wor den aangewezen. In het najaar van hetzelfde jaar kwamen de werkzaamheden reeds op gang en in 1954 draaide de Herverkave ling Waarde op volle toeren. V erbeteringen De landbouwkundige toestand van de polder Waarde was overigens van dien aard, dat ook zonder dc ramp van 1953 te zijner tijd diverse verbe teringen zouden moeten worden aan gebracht. De ontwatering geschiedde via een suatiesluis, waardoor men de waterbeheersing niet voldoende in de hand had. De wegen waren smal en voor een groot deel slecht tot matig verhard. De kavels waren klein, on regelmatig gevormd en vrij sterk geaccidenteerd. Allemaal redenen, waarom ingrijpende cultuur-techni sche maatregelen nodig werden ge oordeeld. Ten behoeve van de afwatering werd in de Herverkaveling Waarde om vattende 691 ha in Waarde, 74 ha in Kruiningen en 162 ha in Krabben- dijke 10,5 km waterloop gegraven of verbeterd. De vrijkomende specie (85.000 kubieke meter) werd ge bruikt voor het dempen van oude sloten en voor het ophogen van laag ten. De na de ramp opgestelde nood- bemaling werd vervangen door een elektrisch gemaal. Verbeterd of aangelegd werd 19 lan weg. Bij deze wegenaanleg werd 56.000 kubieke meter zand gebruikt en moest 200.000 kubieke meter grond worden verzet, waarvan 75.000 kubieke meter in het wegllchaam zelf en 125.000 kubieke meter in ega lisaties werden verwerkt. De wegen in het herverkavellngsblok Waarde zijn thans breder en beter bestraat dan voorheen. Na de uitvoering van het nieuwe we gen- en waterlopenplan werd een be gin gemaakt met de egalisatie. Om een goedé toedeling en kavelvorm te bereiken werden de oude sloten gedempt en vervangen door een in verhouding gering percentage sloten. Hinderlijke hoogteverschillen werden geëgaliseerd, waardoor uit een aan tal oude kavels één nieuwe kavel ont stond. In totaal werd ongeveer 50 km sloten gedempt en 10 km nieuwe sloten gegraven. Honderdvijftig ha grond werd geëgaliseerd. Landwinst Een speciaal probleem was de Krab bendijkse Vliet, een kreek in vroeger eeuwen ontstaan, die zich over een afstand van 3,5 km van het oosten VAN TOT iS.Lj'fJC BUS-ELEGANGE De Auto Maatschappij Zee land te Goes heeft op liet in ternationaal concours d' ele gance voor bussen te Blan- kenberge (B.) beslag gelegd op de ereprijs. In totaal don gen 56 bussen uit België, Ne derland en West-Duitsland naar de hoogste eer. Twee de zelfde bussen van de A.M.Z. behaalden het hoogste aantal punten, namelijk 107. De tweede prijswinnaar kreeg twee punten minder. De jury leden beoordeelden vooral bet comfort van* de bussen, de kleur en de vormgeving. „POMONA" OP PAD De bekende vereniging van fruit kwekers „Pomona" te Haamstede heeft haar eerste zomerexcursie gebonden, ditmaal naar de boom gaarden van de kwekers P. Adam en L. Klompe in Haamstede. Wat de leden te zien kregen was triest. Ook bier heeft de fruitaanplant veel geleden van de vorst, die kort geleden in één nacht, ja eigenlijk in enkele uren, enorm veel schade toebracht. Bruin verkleurde en slap hangende bloesem leverde een treurig beeld op. Enkele appelrassen zijn totaal be vroren en geven de kwekers geen greintje hoop op enige produktie. Al leen de Golden Delicious, zo verwacht men, zal met 85 procent bevroren uit naar het noordwesten van het waterschap slingerde. De breedte was gemiddeld ruim 100 meter. De gronden om deze kreek waren zeer laag gelegen en voor zover daarvoor geschikt, slechts in cultuur als gras land. Ook kwamen enige moerassige gebieden voor met overvloedige riet begroeiing. De kreek werd opge hoogd met grond uit de langs de kreek gelegen, enigszins droogtege- voelige gronden. De directe land- winst bedroeg daardoor 40 ha, terwijl voorts 15 ha te hoog en droog gele gen grond een veel gunstiger lagere ligging kreeg. Het gehele gebied werd opnieuw ge draineerd. In totaal werd 460 km drainage gelegd. De nieuwe wegen werden voorzien van een wegbeplan- ting (17 km wegberm). Voorts wer den 29 z.g. onrendabele percelen op het elektrisch net aangesloten, het geen een bedrag van f 60.000 vergde, gemiddeld dus f 2000 per aanslui ting. De totaalkosten van de herverka veling Waarde waren f 4.650.000, gespecificeerd als volgt: wegen f 1.200.000, waterlopen f 220.000, gemaal en kunstwerken f 460.000, egalisatie f 1.800.000, drainage f 680.000, elektriciteit f 60.000, be planting f 30.000, schadevergoe dingen en diversen elk f 100.000. Bedrijfsgrootte Zeventig ha grond kwam beschik baar voor bedrijfsvergroting. Hier van profiteerden 30 bedrijven, die vóór de vergroting gemiddeld 2,7 ha waren en daarna 4,8 ha. Het gebied kenmerkt zich door een intensief grondgebruik. Op de helft van het to taalaantal bedrijven wordt een of andere vorm van tuinbouw bedreven. De bedrijfsgrootte van deze bedrij ven bedroeg vóór de herverkaveling 2,50 ha, thans 4,75 ha. Inmiddels is van de 130 ha fruit bomen, die door de ramp van 1953 verloren gingen, reeds 100 ha weer ingeplant. Dank zij be tere systemen en methoden is de opbrengst van die 100 ha al gro ter dan van de 130 ha fruitbo men vóór 1953. De schatting en de toedeling heeft heel wat voe ten in de aarde gehad, maar vrij wel alle bezwaren zijn geregeld kunnen worden. Gisteren was men dan zover, dat de toedeling defi nitief zijn beslag heeft gekregen! BAKKEN.... „En of het meneer gesmaakt had", 'milde dat dienstertje in een Vlis- sings restaurant weten. De gast had ;.o 'juist een bescheiden maaltijd ge nuttigd, bestaande uit een gebakken tongetjeasbakken aardappels en sla. Meneer 'keek het dienstertje eens aan en besloot het er op te wagen. „Nou moet je niet boos vjorden", sprak hij mild, „maar eerlijk gezegd: voortaan kan de tong iets minder hard worden gebakken en de aard appeltjes mogen echt wel een tikkt'e bruiner". Het dienstertje betuigde haar spijt en beloofde beterschap. Daarop keek ze de gast op haar beurt eens aan en ratte moed en zeiMeneer, mag tk nou ook eens iets vragen De man, benieuwd wat er uit de bus zou komen, gaf haar spontaan het woord. En toen klonk het schuchter: Jloe komt U zo lekker bruin, me neer?" - „Een kwestie van bakken mompel de de man bloesem, nog een matige opbrengst geven. Ook perenrassen vielen aan de vorst ten offer. Opmerkelijk was, dat de aardbeien en zwarte bessen op een der bedrij ven voor bevriezing gespaard konden blijven door continu beregening. Het resultaat van die dag- en nachtbe sproeiing was een indrukwekkende ijsafzetting kegels van wel vijftien centimeter waren geen uitzondering die de takken deed buigen en kra ken. Men vreest het ergste, wanneer men die ijslaag op de bloesem ziet, maar eigenaardig genoeg komen de vruchtbeginselen er onbeschadigd uit te voorschijn. Tijdens de excursie sprak men uit voerig over de schade en do oor zaak. Men kwam unaniem tot de conclusie, dat de lage grondwater stand aan de bevriezing debet moet zijn. De grondwaterstand is zeer laag in dit gebied, waar men an ders altijd met wateroverlast te kampen krijgt. „EXCELSIOR" Aardenburg kreeg bezoek uit Oos terhout, een visite die gepaard ging met vrolijke klanken, want de hezoe- kers waxen de leden van de drum band „Excelsior", die met „vliegende vaandels en slaande trom" him in trede deden. Zo bleef dit bezoek niet onopgemerkt en na een mars door de straten was er op het Kaaiplein vrij veel publiek samengestroomd om oor- en ooggetuige te zijn van een taptoe, die de Brabantse gasten ga ven. Wat vooral opviel was de disci pline, waarmee het korps, bestaande uit vijfentwintig tamboers, twintig trompetters en vijftien pijpers, zich bewoog. De fraaie uniformen droegen veel bij tot de goede indruk, die men in Aardenburg achterliet. BESLIJSTER De jachtopziener uit de Wilhelmï- napolder bij Goes, de heer Van Zoe- len, heeft een in de lente in deze streken zeldzaam voorkomende vo gel waargenomen: namelijk een beslijster. Gedurende enkele minu ten zong de vogel zijn hoogste lied, -- een tak van een boom, Schilderij van Zeeuwse landbouw voor provincie i In opdracht van agrarisch Zee- j land werkt de in Veere woon- s achtigc kunstschilder Marinus van der Neut aan een schilde- 1 rij, dat de Zeeuwse landbouw i („in al zijn geledingen") zal aanbieden aan het provinciaal I bestuur ter gelegenheid van de l opening van het nieuwe provin- J ciehuis. Het doek stelt een land- schap voor, waartoe de kun- §i stenaar inspiratie opdeed in de n H omgeving van Veere. lllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Advertentie) STRIJK PRETTIGER! DIRECT KLAAR IN KOUD WATER TRADITIONELE ORIENTERINGSRIT Rit werd beter verreden dan vorige jaren Begunstigd door een zomers zonnetje ziju tachtig deelnemers - waaronder zeventig wedstrijdrijders - te Kapelle van start gegaan voor de bloesem- oriënteringsrit, welke voor het derde achtereenvolgende jaar door de Zeeuwse Landbouw Jongeren Ge meenschap was georganiseerd. In deze rit is het de bekerhouder van vo rig jaar, de heer G. Beneden uit Yer- seke, niet gelukt, de trofee te behou den. Winnaar van de wisselbeker voor 1960 werd de heer W. A. G. Dekker uit Wemeldinge die na loting niet twee strafpunten als winnaar werd uitgeroepen. Ondanks het feit, dat de rit door een andere wedstrijd verschoven moest worden naar deze datum, heeft ze aan haar doel, het bewonderen van de bloesempracht, niets ingeboet. In tegendeel, door het gure weer van de laatste weken was de bloei zodanig afgeremd, dat de rit van zaterdag juist viel op een tijdstip, dat de bloei zich op het mooist toonde. De route had men ook dit jaar weer zoveel mogelijk gelegd over de bin nenwegen. Deze voerde van Kapelle naar Kattendijke, via Wemeldinge binnendoor naar Schore en verder naar 's-Gravenpolder en Kwadendam- me, om tenslotte over Nisse naar Kloetinge terug .te voeren naar Ka pelle. Zowel start als finish waren ge legen bij hotel „De Zwaan". In de rit die voerde over enkele tientallen kilometers had men enkele tijd- en routecontroles aangebracht. Volgens de organisatoren werd de rit beter verreden dan in voorgaan de jaren, wat ook wel uit de uitsla gen kan worden afgeleid. Zo werd er gereden met een minimum aan tal strafpunten, waarvoor loting in gezeten op een waarna hij zich noordwaarts spoed- De heer Iz. de Waal heeft op 4 mei bij Kortgene een hop opgemerkt. Op dezelfde plaats zag hij enkele dagen eerder een bladkoninkje. ONDERSCHEIDING Burgemeester J. L. van Leeuwen reikte in Brouwershaven de ereme daille in brons verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau uit aan de heer P. van Tiggelhoven. De heer Van Tig- felhoven is veertig jaar in dienst van e Rotterdamse Tramweg Maat schappij. Burgemeester Van Leeu. wen roemde de plichtsgetrouwheid, waarmee de onderscheidene zijn taak uitvoerde, 's Avonds kwam de mu ziekvereniging „Apollo" die woorden van waardering nog eens muzikaal onderstrepen- Hartelijke ontvangst in Zierikzee voor 21 Zwitserse boerinnen delen van Nederland. Jammer was, dat de organisator en contac tenlegger, de heer Job Koopman uit Zierikzee, twee van de dames gezelschap bereidden, niet in klederdracht 'Terwijl op de met waren geweest zon het Zwitserse vlaggetjes dl héél onopvallend zijn versierde tafels koffie verlopen. Toch waren met gebak werd geser- de eenentwintig dames veerd, heerste er direct de begroeting wegens en de twee heren die een genoeglijke, onge- ziekte niet kon mee- maandagavond om- dnoongen sfeer, zodat maken. Zijn werk van streeks zeven uur te de kennismaking bij- „opper-gastheer" werd Zierikzee een autobus zonder vlot verliep, nu waargenomen door verlieten om bij „Mem- Toen men uiteenging de voorzitter van de dragon" binnen te eenentwintig Z.L.M.- Schouwse Z.L.M.-hring, gaan, de Zwitserse boe- leden verleenden da de heer A. iff. Geluk, rinnen en boeren, die drieëntwintig mensen die eveneens een groot een week lang de gas- gastvrijheid kon aandeel had in de voor ten zullen 'zijn van reeds worden gezegd, bereiding van dit be- evenzovele leden van dat deze vakantieruil zoek, waarop in juni de kring Schouwen- zal slagen. Zoals ge- van het volgend jaar Duivéland van de Z.L. meld, worden met de een tegenbezoek van de M. Wel opvallend was Zwitserse gasten ver- Schouwse boeren aan de hartelijke ont- schillende trips ge- Zwitserland zal volgen, vangst, die de Schouw- maakt onder in eer over De gasten zijn af hom- se Z.L.M.-ers met hun Schouwen (vandaag- stig uit het Amt Burg- dames het Zwitserse dinsdag) en door grote dorf in het kanton Bern. verschillende gevallen de prijs moest bepalen. Winnaars Na een gezamenlijke maaltijd, maak te de voorzitter, de heer P. v. d. Maas uit Kats 's avonds de winnaars be kend. In de categorie motoren gingen de prijzen naar: 1. M. A. Karelse, Goes, 4 strafpnt (wisselbeker); 2. H. v. Dijke, Zuidzande, 7 strafpnt; 3. J. Kole. St.-Laurens, 11 strafpnt; 4. C. Zandee, Woensdrecht, 14 strafpnt. Winnaar in de categorie auto's wer den: 1. W. A. G. Dekker, Wemeldin ge, 2 strafpnt: (wisselbeker bij lo ting) 2. G. Mol, Kattendijke, 2 straf pnt: 3. J. Haak, Hoek, 3 strafpnt; 4. J. L. v. Koeveringe, Goes, 4 straf pnt; 5. A. v. Dijke, 's-Heer-Arends- kerke, 4 strafpnt; 6. P. A. Bruijnzeel,- Rilland, 4 strafpnt; 7. J. A. Boogaard, Hoedekenskerke. 5 strafpnt; 8. J. M. Mol, Wolfaartsdijk, 5 strafpnt; 9. J. Lokerse, Schore, 10. W. Bierens, Din- teloord en 11. F. J. de.Roo, Biezelinge elk 6 strafpnt; 12. C. A. Meulenberg, Nieuwdorp; 13. R. Zuijdweg, Wissen- kerke en 14. A. Boot, Rilland elk 8 strafpnt; 15. A. Luteijn,, Groede, 16. S. v. Boven, Goes; 17. F. A. Dees, Wis- senkerke; 18. P. Sinke, Baarland en 19. W. M. Dekker, Arnemuiden elk met 9 strafpnt. Des avonds was er voor de deelnemers in hotel „De Zwaan" een gezellig sa menzijn, waaraan wedewerking werd verleend door het dansensemble „Leön Pekaar" uit Yerseke. Burgemeesters en secretarissen Walcheren maakten vaartocht In de „Campveeree Toren" te Veere heeft de vereniging van burgemees ters en secretarissen op Walcheren maandag liaai* jaarvergadering ge houden, waarop in aansluiting met de reddingsboot „Maria Carolina Blan- kehheim" uit Veere een tochfc rond het vroegere eiland Noord-Beveland werd gemaakt. Op de jaarvergadering kwam onder meer de rekening over 1959 in be handeling, welke werd goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werd de heer P. Daniëlse, burgemeester van Ritthem, herkozen. Nadat het zake lijke gedec/te was afgehandeld, werd een bezoek gebracht aan het gemeen telijk verenigingsgebouw van Veere en aan het Groene Kruis-gebouw an nex badhuis. Hierna gebruikte het gezelschap de lunch, waarna men zich vervolgens inscheepte aan boord van de red dingsboot voor de tocht rond Noord- Beveland. Op dinsdag 24 mei a.s. zal de dienst Gemeentewerken van Middelburg de bouw van een tweeklassige kleuter school in dc Stromenwijlc aanbeste den. Deze kleuterschool komt aan de Arnelaan en Zijpestraat, vlak achter de moderne lagere school, waaraan thans de laatste hand wordt gelegd. Het ontwerp voor deze nieuwe kleu terschool is van de dienst Gemeente werken, die achter het gebouw een grote speelplaats met zandbak en en vijver heeft geprojecteerd. Elk der beide leslokalen krijgt een eigen in gang met een beschut terras, die uit komen op het speelterrein. De loka len staan met elkaar in verbinding door een gang. Hierin is ook de natte hoek ondergebracht, die aansluit op het leslokaal. Verder bevinden zich in de gang de toiletten. In het ge bouw komen voorts een rijwielberg plaats, een keukentje, een hal en een kamer voor de hoofdleidster. Indien het noodzakelijk is kan de school worden uitgebreid met nog een derde leslokaal. Op do tekening heeft men zicht op de -school vanaf dc speelplaats. Rechts zijn onder andere de berg plaats en de kamer van de hoofdleid ster. In de iets naar voren springen de en de wat hogere bebouwing ko men de beide leslokalen. Deze zijn verbonden door een gang. In aanslui ting op de gang, geheel links op de tekening, kan nog een derde leslo kaal worden gebouwd met een uit springend gedeelte voor de zoge naamde „natie hoek" en de toiletten, die bij dit derde lokaal behoren* KUNST „Nina" Missingen, „Britannia" De Nederlandse Comedie. DE NAAM VAN TONEELSCHRIJ VER André Roussin is zo langzamer hand wel garant voor een levenslus tig blijspel, waarin van tijd tot tijd de vonken van de dialogen vliegen, waarin men zo nu en dan een sprank je levenswijsheid tegenkomt en waar van men dan de kluchtige rest gaar ne op de koop toe neemt. En zeker op een warme voorjaarsavond, zoals die van de negende mei 1960, oftewel gisteravond, waarop de Nederlandse Comedie in „Britannia" te Vlissingen „Nina" ten tonele voerde. In een ver taling van Mary Dresselhuys, onder regie en tegen (geslaagde) decors van Johan de Meester en met in de hoofdrollen Mary Dresselhuys, Guus Oster en Henk Rigters. Onder aus piciën van de Z.V.TT., in samenwer king met het Nutsdepartement Vlis singen. De aanwezige leden van beide Instel lingen brachten de „Nina"-vertolkers na afloop een dankbare ovatie, die ten dele wel als graadmeter kon gel den voor de geleverde artistieke pres taties. „Ten dele", omdat de Come- dia-komedianten dit blijspel zo lang zamerhand wel dusdanig onder de knie hebben, dat het er echt wel vlot kón uitkomen. Goed, het kwam er dan ook bewonderenswaardig vlot- uit, maar dat mocht men nu ook ver wachten. Guus Oster wds de vlotte, vrouwenjagende, gladde charmeur met-geld; Mary Dresselhuys diens, „de liefde als haar vaderland heb bende vriendin", en Henk Rigters de brave, de logica en zijn kwaaltjes vertroetelende echtgenoot. Waarbij Oster het hem toebedeelde type vlot jes vertolkte; Mary Dresselhuys van haar temperamentvolle Frangaise een goed volgehouden creatie maakte en Henk Rigters voor een kostelijk man netje zorgde. Met name in de ver rukkelijke telefoonscènes zorgde Rig ters voor een gewetensvolle detaille ring. Bert van der Linden en Tom van Beeck verzorgden hun bijrollen punctueel en met veel enthousiasme. Zo vloog Roussïn's uitsmijter, waar van de inhoud er hier verder werkc- lijk weinig meer toe doet, gaaf ge bakken do pan uit, als een vakbe kwaam en heerlijk luchtig toebereid en uiterst licht verteerbaar baksel. Een passend „dessert" voor een to neelmenu, dat dit seizoen bepaald niet aan de zware kant is geweest. Vanavond is er een opvoering in Mid delburg. v. B. Hengelconcours aan kust van Noord-Beveland „De Zeebaars" kreeg definitief bestuur De onlangs opgerichte Noord-Bcve- Inndso hengelsportvereuiging „De Zeebaars" hield de eerste algemene vergadering. Dat ook op Noord-Beve land behoefte was aan zo'n vereni ging, blijkt wel uit liet feit, dat er reeds zeventig leden zijn ingeschre ven. Ook zal er een jeugdclub worden op gericht. Met algemene stemmen werd het bestuur als volgt geformeerd: de heren Ch. Beeke (voorzitter), H. Ba- lijon (secretaris) en B. de Looff (penningmeester). Het eerste werk van het bestuur zal zijn het organi seren van een hengelconcours op He melvaartsdag aan de kust van Noord- Beveland. Advert entte i VANDAAG. Middelburg Electro: Vrouwenkamp Borneo, 18 jaar. 20 uur. Schouwburg: Z.V,U.: Ned. Comedie, 20 uur. Vlissingen Luxor: De meteoor-mon sters, 20 uur, 14 jaar. Alhambra: Af spraak met Marie Octobre, 20 uu' 14 jaar. Voormalige Nutskleut' school Hobeinstraat, tentoonstel! i 1940'45. Kunsthandel Bikker: schi derijententoonstelling A Pihl, 0 12.30 uur. Goes Grand: Alleen op de wereld. 2o uur, a.l. Museum Noord- en Zuid-Be veland: tentoonstelling Bezetting en Bevrijding, lfr—18 en 19—21 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2