PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Amerika bouwt aan netwerk van verkenningssatelieten Panelen voor „Prinses Irene" gereed SOW JET-GRENZEN WERDEN REEDS JAREN VIT DE LUCHT VERKEND INBRAAK BIJ ONTVANGER TE ALKMAAR: BUIT 12.000 INDONESIË BOOD GEEN VERONTSCHULDIGINGEN AAN 203e jaargang - no. 109 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kolc, ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr; p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 10 mei 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.- Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingcn Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oost burg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2, Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Volgens bericht in The New York Times Het Witte Huis heeft gisteren ontkend, dat president Eisenho wer een verbod van alle vluchten boven en nabij de grenzen met communistische landen zou hebben uitgevaardigd, hangende een onderzoek naar de werkwijze van de inlichtingendienst. Het bericht van het verbod was afkomstig van „The New York Times". Hetzelfde blad meldde gisteren dat de Verenigde Staten zullen pogen in de komende herfst hun eerste verkenningssatel liet te lanceren. Dergelijke satellieten zouden elke meter van het Russische gebied fotografereu. In een artikel van zijn correspon dent, Richard Witkin, zegt het blad, dat dit de eerste proef zou zijn van een „foto-intelligenee-programma", het project „Sa- mos" genaamd, met als doel elke meter van het Russische gebied te fotograferen. Dat is niet minder, zo schreef Witkin, dan wat de U-2 heimelijk poogde, toen het toestel door een Russische raket werd •onderschept. Men verwacht niet, dat een geheel netwerk van Samos-satellieten voor regelmatige operaties voor 1962 of 1963 gereed zal zijn, aldus Witkin. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Herter, heeft maandag meegedeeld, dat de Verenigde Staten reeds jaren op uitgebreide schaal de Sowjet-grenzen uit de lucht hebben verkend en „nu en dan" het Russische luchtruim zijn binnengedrongen. Het verkenningsprogramma dat door ongewapende burgervliegtuigen was uitgevoerd had ten doel te waken tegen een onverhoedse aanval, krachtens een instructie van president Eisenhower tot het verzamelen van inlichtingen met alle mogelijke midde len. Volgens Herter zijn evenwel bepaalde opdrachten van deze ongewa pende burgervliegtuigen niet onderhevig geweest aan presidentiële goed keuring. Kroesjtsjew uit dreigende taal „De eerste maal, dat zich weer een Incident voordoet als dat van de eer ste mei, zal de Sowjet-Unie vergel dingsmaatregelen nemen tegen do landen, die toestaan dat van hun vliegvelden vliegtuigen opstijgen en landen, die spioiingevlucliten boven de Sowjet-Unie maken", aldus heeft pre mier Kroesjtsjew maandag op een receptie in de Tsjecho-Slowaakse ambassade te Moskou tegenover een aantal ambassadeurs verklaard. De ontvangst werd gegeven ter gele genheid van de Tsjecho-Slowaakse nationale feestdag. Zich met name richtend tot de diplomatieke verte genwoordigers van Turkije, Perzië, Pakistan en Noorwegen, verklaarde Kroesjtsjew nadrukkelijk dat in ge val van een nieuw Incident, waarbij bewezen zou worden dat het schen dende vliegtuig afkomstig was of zou landen op gebied van een dezer lan den, de Sowjet-Unie vergeldings maatregelen zou nemen tegen de „buitenlandse bases" in dat land. Kroesjtsjew noemde (le verkennings vlucht van de Amerikaanse „Lock heed U-2" boven de Sowjet-Unie een „uitdaging, die men opzettelijk kort voor de topconferentie deed plaats vinden". Hij voegde hieraan toe „Er is gezegd, dat de militairen dit hebben gedaan. Doch wat is dat voor een staat, waarin de militairen din gen doen, waar de regering tegen is Wat voor vertrouwen kunnen wij stellen in de politiek van een dergelijke staat De Sowjet-premier vervolgde „Ne gen april j.I. vloog er ook een Ameri kaans vliegtuig over Sowjet-Russisch gebied. Wij hadden het eigenlijk moe ten neerschieten, doch wij deden het niet. Maar wij maakten er wel zo te zeggen een aantekening van. En toen het op 1 mei weer gebeurde schoten onze militairen die hun taak prachtig vervulden, wel, en raak." Powers Buitenlandse waarnemers in Moskou verwachten, dat de Russen binnen enkele dagen voor een nieuwe sensa tie zullen zorgen door Powers op een persconferentie tc laten verschijnen. Premier Kroesjtsjew heeft te kennen gegeven dat er een persconferentie wordt gehouden voordat de topconfe rentie in Parijs wordt gehouden. Er schijnt weinig kans te bestaan, dat Powers vrijgelaten zal worden als een gebaar van goede wil met het oog op de topconferentie, aldus de waarnemers. Buitenlandse journalisten hebben de Russische voorlichtingsdienst ver zocht Powers te mogen spreken. Zij kregen ten antwoord dat de verzoe ken in overweging zijn. De vader van kapitein Powers heeft een beroep op premier Kroesjtsjew gedaan zijn zoon vrij te laten en ongedeerd naar huis te laten gaan. Powers zei zondag avond, dat hij meende te weten dat Kroesjtsjew mijnwerker is geweest. „Dat hen ik ook vijftien jaar geweest. Als wij niet op een andere manier met elkaar kunnen praten, dan kan dat misschien wel als mijnwerker met mijnwerker", aldus de vader van de piloot. De Noorse minister van buitenlandse zaken heeft maandag in het parle ment meegedeeld, dat de ambassade te Washington opdracht heeft een on derzoek in te stellen naar de route van het Amerikaanse vliegtuig. Vol gens de Russische verklaring was het toestel op weg naar het Noorse vliegveld Bodoe. Lange zei dat de burgerlijke en militaire luchtvaart autoriteiten In Noorwegen daarvan beslist niets afwisten. Ook wisten zij niet dat de piloot reeds eerder in Bo doe zou zijn geweest. Het ministerie van buitenlandse zaken te Ankara heeft zondagavond meegedeeld dat Turkije geen enkel Amerikaans vliegtuig toestemming tot opstijgen heeft gegeven voor een vlucht boven Russisch gebied. Malinofski De Russische* minister maarschalk Malinofski, heeft maandag in een rede te Moskou verklaard dat de „strooptochten" van Amerikaanse vliegtuigen boven Rusland bedoeld zijn om de koude oorlog nieuw le ven in te blazen. Malinofski zei dit op een bijeenkomst, waarop het feit werd herdacht dat het Duits land van Hitier vijftien jaar gele den op de knieën werd gedwongen. „Ze moeten daar in de Verenigde Sta ten weten dat wij niet alleen heet hoofdige aanvallers een koude douche kunnen bezorgen, maar dat wij die aanvallers zo nodig het hoofd kunnen omslaan", aldus Malinofski. „Onze strijdkrachten kunnen elke onwelko me gast. op welke hoogte dan ook. het hoofd bieden". Britten Vooraanstaande Britse bladen meld den maandag dat vliegtuigen van de Britse luchtmacht ook verkennings- opdrachten boven de Sowjet-Unie en andere communistische landen heb ben uitgevoerd. Volgens dé „Daily Mail" hebben spe ciaal Ingerichte bommenwerpers van de V-klasse vluchten tot ver boven Rusland gemaakt om accurate kaar ten te krijgen van doelen voor de Britse V-bommenwerpers die met atoombommen kunnen worden uitge rust. Het blad weet voorts te melden dat er ook Russische vliegtuigen boven Groot-Brittannië, Canada en de Verenigde Staten zijn waar genomen maar dat alle betrokken partijen het waarnemen van en zelfs incidenten met dergelijke spionagevliegtuigen geheim heb ben gehouden. --- dm Volgens de bijschriften uit officiële Russische bron zouden deze per radio uit Moskou ontvangen foto's wapens en ammunitie tonen, welke zijn ge vonden-in het Amerikaanse vliegtuig, dat op 1 mei door een raket boven Russisch gebied is neergeschoten. Bo ven: een pistool met houder en mu nitie. Onder: een klein vergiftigd pennetje dat eveneens in het vlieg tuig zou zijn gevonden. ■fC Beethovenhuis in Bonn door brand beschadigd Een 55-jarige handelsreiziger heeft gisteren het geboortehuis van de gro te componist Ludwig van Beethoven in Bonn in brand gestoken. De piano waarop Beethoven vele van zijn grote werken componeerde, werd vernield. Dank zij de snelle actie van de brand weer konden alle manuscripten ech ter worden gered. Volgens de politie nam de man, hij heet Bodo von Steegen, deel aan een rondleiding door het huis. In de zo genaamde „Bonn kamer" waar enke le onschatbare muziekinstrumenten stonden opgesteld, stichtte hij de brand. De brand bleef gelukkig tot deze ka mer beperkt maar de vloer van de kamer waar Beethoven werd geboren, liep aanzienlijke brandschade op. Het geboortehuis van Beethoven werd in het begin van de 18de eeuw ge bouwd. Het is een van de voornaam ste bezienswaardigheden van Bonn. Het onderscheidt zich in niets van de andere huizen in de kleine zijstraat in het centrum van Bonn, behalve het plaatje waarmee het huis wordt aan geduid. Ook het overige antieke meubilair in de kamer waar de brand werd ge sticht, werd nagenoeg vernield. „Olympic Airways" van Onassis opent luchtlijn op Schiphol „Olympic Airways", de nog jonge luchtvaartmaatschappij van de Griek Aristoteles Onassis. zal in nauwe sa menwerking met de B.E.A., een lijn openen van Athene naar Schiphol. Op 6 juni zal het eerste vliegtuig op de Amsterdamse luchthaven aanko men. „Olympic Airways" geniet volledige landingsrechten en kan zowel passa giers als vracht vervoeren tussen Amsterdam, Frankfurt, Ziirich en Athene als tussen deze steden onder ling. bende Aan het werk? Brandkast met snijbrander opengesneden (Van onze correspondent) Tijdens het afgelopen weekend is in het kantoor van de ontvanger der di recte belastingen aan de Gasthuis straat te Alkmaar ingebroken. Dé in brekers hebben met een snijbrander een grote brandkast öpengebrand. Een bedrag van ongeveer f 12-000, wordt vermist. Aangezien aan de voorzijde van het gebouw permanent een schildwacht staat m verband met een kazerne aan de overkant van de straat zijn de inbrekers langs een omweg aan de achterzijde het gebouw binnenge drongen. Zij moesten daartoe het raam forceren van de kantoorruimte van de huuradviescommissie. Uit dit kantoor is een bedrag van 150 gulden gestolen. Ze braken daarna een verbindings deur open en kwamen in het kantoor van de ontvanger. Nadat de inbrekers een paar ramen hadden opengezet konden ze een zurstofcilinder en een houder met propaangas naar binnen brengen. De grote brandkast achter in de kantoorruimte kon aanvanke lijk worden geopend niet een sleutel die ergens was opgehangen, maar de afzonderlijke binnenkast werd bij de scharnieren öpengebrand. Uit deze brandkast is een bedrag van ongeveer 12.000 gulden gestolen. Bovendien lagen in deze brandkast nog de .sleutels van een kleinere kast waaruit op deze wijze een klein bedrag kon verdwijnen. De zuustofcilinder en de houder met propaangas alsmede de snijbrander en een grote lengte aan slangen werden door de inbrekers achterge laten. Dit soort inbraken viert de laatste tijd in het hele land hoogtij. De me thode van werken is meestal over eenkomstig en daarom is het vermoe den gerezen dat hier een grote bende opereert, die in groepjes van twee of drie optreedt. Het Is hoogstonwaar- schijnlijk dat hierin Alkmaarders de hand hebben gehad. Brief van Kroesjtsjew aan Eisenhower? ff „Het Witte Huis" heeft gewei- gerd te zeggen of president Ei- senhower een brief van de Rus- M H sische premier Kroesjtsjew heeft ontvangen over de top- ff conferentie van de volgende H week. §i Mevrouw Wheaton, de waar- H s nemend perssecretaris van „Het Witte Huis" heeft in antwoord ff op vragen gezegd, niet te kun- ff nen bevestigen noch ontkennen, ff dat de president een dergelijke |f brief ontvangen heeft. H Maandag is wel gemeld, dat ff premier MacMillan van Enge- if land en president De Gaulle s van Frankrijk een schrijven van Kroesjtsjew hebben ont- j= vangen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiik Kind dronk vergif Het 214-jarig zoontje van de heer H. Bouwman te Ermelo heeft gister avond in een onbewaakt ogenblik uit een flesje met parathion, een zeer zwaar vergif, gedronken. Het kind werd naar een ziekenhuis overge bracht, waar het in de loop van de avond is overleden. mededeling van soewito Scherp protest in Djakarta De secretaris-generaal van het Indonesische ministerie van bui tenlandse zaken, Soewito heeft maandag ontkend dat de repu bliek Indonesië haar veront schuldigingen aan Nederland heeft aangeboden voor het inci dent van vrijdag, aldus ver neemt Reuter uit Djakarta. De woordvoerder van het ministerie. Boes Effendi, heeft zaterdag gezegd dat de excuses waren aangeboden aan de Nederlandse diplomatieke verte genwoordiger, doch dit is niet juist, aldus Soewito. Indonesië betreurt de schade die er is aangericht, zo zei hij, maar indien het hoofd van de Nederlandse missie de demonstratie rustig had opgevat, „zouden er geen ongewenste dingen zijn voorgevallen", meende Soewito. Zaterdag werd bericht, dat het hoofd het Indonesische ministerie van bui tenlandse zaken, Sadjarwo, de Indo nesische verontschuldigingen had aan geboden en de Nederlandse zaakge lastigde, mr. W. A. Frowein had ver zocht een lijst van de berokkende schade aan gebouwen van de missie over te leggen. De Nederlandse regering heeft mr. W. A. Frowein opdracht gegeven een scherp protest in te dienen bij de In donesische regering tegen de flagran te schending van de exterritorialiteit van de Nederlandse diplomatieke missie, de aanranding van de Neder- Wandschilderingen van Rijken en Van der Neut VANDAAG WORDEN in Vlissingen de zes panelen af geleverd, die het decoratieve element zullen vormen op de nieuwe veerboot „Prinses Ire ne", die zoals bekend op 23 mei a.s. de officiële proef vaart zal maken. De wand schilderingen werden ver vaardigd door de sinds maart vorig jaar in Veere woonach tige, uit Den Haag afkomsti ge kunstschilder Marinus van der Neut en door de Middel burgse schilder Piet Rijken. In opdracht van het provinci aal bestuur maakten zij ieder twee panelen voor de bene- densalons en ieder één paneel voor het promenadedek. De kunstenaars werden vrijgela ten in het kiezen van hun on derwerpen, met als enige voorwaarde de beperking, dat ix.-..Xv:vX..-. X... het geen abstract werk zou worden. Dat werd het dan ook niet. Zowel Van der Neut als Rijken kozen herkenbare zeemotieven, die bij Van der Neut een grote mate van beweging suggereren vissen ais het ware „in de vaart" gegrepen en vogels ln de vlucht. Dank zi; een zeer evenwichtige, boeiende vlakverdeling maken zijn panelen niettemin een rustige tot beschou wen nodigende indruk. De onder werpen voerde hij uit in frisse, lichte kleuren, ontsproten aan een even oorspronkelijk als levenslus tig palet. Dat laatste geldt ook ffikPfij (Zie slot pag. 3 kol. 5) fx Een fotoreproduktie van een H door Marinus van der Neut uit ff Veere vervaardigde wandschil- ff dering voor de veerboot JPrin- s ses Irene". Dit paneel 'is be- M stemd voor het promenadedek. (Foto P.Z.C.J. M !!l|!lllllllllll!!l!ll!!!lllllllllllllllllllll||llllll|l!l||||||||||||||||||||||!ll!ll||||||j||] landse vlag en de vernielingen in de ambtsgebouwen van de Nederlandse vertegenwoordiging in Djakarta. In dit protest wordt de garantie verlangd, dat de Indonesische re- fering maatregelen zal nemen om erhaling van aeze ergerlijke inci denten te voorkomen. Tevens wordt vergoeding geëist voor de materiële schade, die door het In donesische optreden in de ambts gebouwen van de Nederlandse ver tegenwoordiging is teweegge bracht. Zeesleper Friesland na 88 dagen weer thuis „Van de 88 dagen, dat wij van huis waren zijn wij 86 dagen slepende ge weest", meldde kapitein B. Gatesle- ben van de IJmuidense zeesleper „Friesland" met trots, toen hij met een zuiger, een bak en twee sleep bootjes op sleeptouw maandag IJinui- den binnenliep. In die periode van drie maanden heeft de „Friesland" een afstand van 10.000 mijlen slepen de afgelegd. Het was de eerste kapiteinsreis van de heer Gatesleben. Op 11 februari werd van Vlaardingen vertrokken met twee lichters naar Schotland, vervolgens met twee lichters van Schotland naar Las Palmas en daar na met drie lichters van Las Palmas naar Nigeria. Twee bakken werden van Lagos naar Port Harcourth (Ni geria) gebracht en vervolgens kwam de sleep van Lagos naar IJ muiden aan de beurt. Drie leden van Zwitserse expeditie vermist Te Khatmandoe is bericht ontvangen dat de leider van de Zwitserse expe ditie, die de Dhaulagiri beklimt, Max Eisele, met twee andere leden in het vliegtuigje van de Zwitsers vermist wordt. Vrijdag was het vliegtuigje, dat „Yeti" was gedoopt en speciaal was uitgerust en geconstrueerd voor berg vluchten, in de ochtend uit Pokhra vertrokken. Toen 's middags niets was vernomen werd alarm geslagen. Piloot van de „Yeti" is Ernest Saxer, tweede piloot is Nick Emil, en Eisele was de derde inzittende. Vliegtuigen van de luchtmacht van Nepal hebben de westelijke en noord oostelijke hellingen van dc Dhaula Giri afgezocht, zonder een spoor te vinden van vliegtuig of inzittenden. Er hing een dichte mist. VERANDERLIJKE BEWOLKING Veranderlijke bewolking. Op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid oost. Ongeveer -dezelfde middagtem- peraturen als gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1