PROVIKCIALE ZEEUWSE COURANT Amerikaans vliegtuig vloog hoven Rusland om inlichtingen te verkrijgen Tachtig enthousiaste scholieren oefenden voor jeugdspel KROESJTSJEWPILOOT LEEFT EN MOET VOOR RECHTBANK VERSCHIJNEN ECHOPUT" IN APELDOORN DOOR BRAND VERWOEST VOOR K.L.M. GROOTSTE TRANS ATLANTISCHE CHARTER? Vandaag... 203e jaargang - no. 108 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 9 mei 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Mlnim. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties tmax 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 5 tel. 2355 4 lijnen (b g.g. I of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. Oost burg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20, Terneuzen. Brouweiljstraat 2 Zierikzee. red tel 2425. tel 2094. Buitenlandse zaken in Washington geeft toe: Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft zater dagavond meegedeeld, dat een Amerikaans vliegtuig „vermoe delijk" boven de Sowjet-Unie heeft gevlogen om inlichtingen to krijgen vanachter het IJzeren Gordijn. Het ministerie zegt in een verklaring die door Eisenhower zou zijn goedgekeurd, dat vastgesteld is dat de autoriteiten in Washington geen machti ging hebben gegeven voor een dergelijke vlucht zoals die door Kroesjtsjew is beschreven. Niettemin aldus de verklaring is ge bleken, dat een „ongewapend burgervliegtuig van het type U 2 vermoedelijk boven Russisch gebied heeft gevlogen in een po ging om inlichtingen te krijgen, die op het ogenblik verborgen zijn achter het ijzeren gordijn". Premier Kroesjtsjew had zaterdag eerder in de vergadering van de Opperste Sowjet meegedeeld, dat de piloot van het op 1 mei boven de Sowjet-Unie neergeschoten Amerikaanse vliegtuig leeft en in Russische handen is. Zoals bekend is dit vliegtuig op Rus sisch grondgebied door een raket neergeschoten. Dat is geschied op bevel van Kroesjtsjew. De Amerikaanse piloot heeft meege deeld, aldus de Russische premier, dat hij voor de Amerikaanse inlichtingendienst werkte. Hij had opdracht gegevens te verza melen van militaire aard. De premier toonde in beslag; genomen foto's, die naar hij zei. vliegvelden, opslagplaatsen van vliegtuigbrand stof en jachtvliegtuigen te zien ga. ven. De vlieger nad verklaard, zo vervolgde de premier dat hij voor de sectie lo-lo van de Amerikaanse in lichtingendienst werkte. Zijn forma tiechef was kolonel William Thomp son. Zijn verbindingscentrum was Adana in Turkije. De piloot had het bewustzijn niet verloren. Hij moest over het Aralameer, Sverdlofsk en Moermansk naar Noorwegen vliegen. Kroesjtsjew zei dat het vliegtuig is neergehaald hoven Sverdlovsk in Si berië. De piloot, Francis Harry Po wers (30), heeft zijn toestel per val scherm verlaten. Hij bevindt zich in Moskou in goede gezondheid en hij zal zich voor een rechtbank hebben te verantwoorden. Kroesjtsjew zei, dat Powers opdracht had in geen geval in Russische han den te vallen. Hij beschikte over een naald met vergif, waarmee hij zich onmiddel lijk kon doden. Hij heeft die echter niet gebruikt. Het neergeschoten vliegtuig had, aldus de Russische premier, al 2000 km boven Rus sisch gebied gevlogen. Het was ai die tijd geobserveerd en neerge schoten toen het beyel daartoe werd gegeven. In de verklaring van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken wordt opgemerkt dat alle landen trachten geheime gegevens in handen te krijgen en dat deze activiteit alge meen bekend is. De noodzaak om tot een dergelijk activiteit over te gaan bij wijze van rechtmatige zelfverde diging wordt versterkt door de bui tengewone geheimhouding, die de Sowjet-Unie betracht in tegenstelling tot de vrije wereld. Het ministerie verwijst vervolgens naar het voorstel, in 1955 door Eisenhower gedaan, om te komen tot een vrij luchtruim, waardoor de mogelijkheid van een onverwachte aanval tot een mini mum wordt gereduceerd. Dit voorstel is echter door de Sowjet-Unie onmid dellijk verworpen. Van gezaghebbende zijde is mee- Het terrein van het jeugdvormings- centrum Heclenesse te Cadzand bood het afgelopen xveek-end een bedrijvi ge aanblik toen ruim tachtig scho lieren van vier verschillende Zeeuwse scholen er opgewekt maar ernstig dansten, declameerden en speelden als oefening voor het jeugdspel dat te Terneuzen voor H. M. de Konin gin zal worden opgevoerd. (Foto P.Z.C.). gedeeld vdat het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken met deze verklaring in feite heeft toegegeven dat het neergeschoten toestel een spionagevlucht boven Russisch gebied maakte. Verbijsterd In de Amerikaanse hoofdstad is men verbijsterd door liet communiqué van het ministerie van buitenlandse zaken waarin de beschuldigingen van Kroesjtsjew voor het merendeel wor den toegegeven. Niemand, zelfs in welingelichte regeringskringen, zou dergelijke onthullingen als in 't com muniqué gedaan, hebben verwacht. Het blad „New York Journal Ame rican" reproduceert in zijn editie van zondag een op 24 november ge publiceerd artikel van de hand van George Carroll, redacteur voor luchtvaartaangelegenheden. Hij schreef dat dank zij de U-2 zeer nauwkeurige gegevens waren ver kregen over de Kernwapenontplof fingen in de Sowjet-Unie. „Deze kleine vliegtuigen, die als bijna on zichtbare schimmen door de lucht glijden, hebben een onnoemelijke hoeveelheid radio.actieve deeltjes uit de Sowjet-Unie verzameld", al dus Carroll. Schaduw Diplomatieke waarnemers in West- Europa hebben zondag gezegd dat het vliegtuigincident een schaduw over de voorbereidingen voor de top conferentie heeft geworpen. Maar sommigen zagen de voorzichtigheid van Kroesjtsjew om president Eisen hower mogelijk buiten het incident te laten als een hoopvol aspect. Functionarissen van het ministerie van buitenlandse zaken zeiden zondag dat Russische vliegtuigen spionage- en verkenningsvluchten boven de Verenigdè Staten en Amerikaanse raketbases in Europa, Azië en het Midden-Oosten hebben gemaakt. Maar een onbetwist feit acht met het dat Kroesjtsjew kostbaar pro pagandamateriaal in handen is ge geven door het ontdekken van een Amerikaanse spionage-opdracht, ook al had Washington voor deze opdracht geen machtiging gegeven. BRANDSTICHTER IN HUISSEN Vele Ba bos en heide in vlammen opgegaan (Van onze correspondent) Alsof het een groot vat benzine was, zo brandde zondagmiddag het be kende restaurant „De Echoput'' aan de Amersfoortseweg te Apeldoorn. Een uur na het begin van de brand was er nog slechts een vlammende puinhoop over. Op zeker ogenblik was de hitte der mate groot, dat vele auto's uit de omgeving moesten worden verwij derd. De ladderwagen, die slechts enkele minuten op dertig meter af stand stortd, blakerde van boven naar beneden. Ook het dagverblijf van de pachter ging verloren. De brand ontstond waarschijnlijk door vonken uit het fornuis in de rieten dakbedekking. De schade wordt ge schat op 140.000. Het pand was eigendom van het kroondomein. Er bestaat gegrond vermoeden, dat de brandstichter die het plaatsje Hulssen in de Betuwe reeds geruime tijd onveilig maakt, de man heeft hier een achttal branden op zijn geweten, waardoor tuinderswoningen, land en tuinbouwschuren, hooi- en stro- mijten een prooi der vlammen werden zijn werkterrein heeft verplaatst naar het grondgebied van een naburige gemeente. In het tot de gemeente Eist beho rende dorp Elden stond zaterdag avond een tweetal grote landbouw- schuren op het bedrijf van de ge broeders Baars in lichterlaaie. Het door de rieten daken gevoede vuur. greep zo snel om zich heen, dat de brandweren van Huissen en Eist machteloos stonden en zich moesten beperken tot het nathouden van de aangrenzende woning, die behouden bleef. Tijdens het afgelopen warme week eind gingen ook vele hectaren bos en heide in vlammen op. In Middelbeers woedde zondag brand in het natuurreservaat „De Keijenhurk", waaronder de Kuik- Tijdens een rede voor de opperste Sowjet in Moskou toont premier Ni- kita Kroesjtsjeiv een foto van Rus sisch grondgebied, die door de came ra van het neergehaalde Amerikaan se U-B vliegtuig zou zijn gemaakt. Kleuter te Tilburg door vrachtauto overreden Zaterdagmiddag werd op de Ring baan West te Tilburg de driejarigee F. Yerhoosel toen hij met een step aan de hand de weg overstak door een vrachtauto gegrepen. Het jongetje kreeg een der achter wielen over zich heen en is in het ziekenhuis overleden. eindse heide en de Landschotse hei de ressorteren. Aan de bestrijding van de brand hebben de brandweren van Oost-, West- en Middelbeers, Oirschot, Veldhoven, Eindhoven en 'militairen van de legerplaats Olr- schot en van de vliegbasis Eindho ven meegewerkt. De brand was omstreeks half zes zondagmiddag nagenoeg bedwongen. Er was toen circa 50 hectare bos en heide in vlammen opgegaan. In Monster heeft een brand ge woed In het waterwinningsgebied van de Westlandse drinkwater maatschappij. De brand heeft eni ge uren geduurd en ongeveer 2 hectare duin met begroeiing is vernield. Het vuur is veroorzaakt door baldadigheid van een paar jongens. De politie heeft de schul digen aangehouden. In Apeldoorn is gisteren ongeveer 10 hectare bos verbrand. Des mor gens braken in het Orderbos twee branden uit, waarbij acht hectare bos verloren ging. Des middags brak ook nog brand uit in het ge bied van Berg en Bosch, dicht bij het kroondomein. Daarbij ging twee hectare bos verloren. In de Grote Peel onder de gemeente Asten heeft gisteren een heidebrand gewoed. Er ging veel turf verloren en er werd veel natuurschoon ver woest. VAKANTIETRIP VAN DEALERS In 1961 6000 Amerikanen naar Europa vliegen Zal de K.L.M. de opdracht krijgen volgend jaar de grootste trans-atlan- tiscbe chartervlucht uit de geschie denis der burgerluchtvaart ten uit voer te brengen? Het gaat om 6000 a 7000 Amerikanen, die in september en oktober 1961 naar Europa worden gevlogen en daar 5 dagen zullen doorbrengen. Daarmee zijn vele mil joenen dollars gemoeid en zoals het zicii thans laat aanzien maakt de K.L.M. meer kans deze gigantische opdracht te krijgen, dan de naaste concurrenten: de BOAC, Pan Ameri can Airways of Air France. Zondagmiddag is Schiphol gecon fronteerd met deze nieuwste vorm der Amerikaanse „sales promotion", het opvoeren van de verkoop der produkten. Met een van de DC-8 ma chines, die de K.L.M. thans heeft, ar riveerde een klein, maar select gezel schap Amerikanen: de president en de vice-president van Gibson Refri gerator company, een van de vele grote Amerikaanse koelkastenfir ma's, met een aantal deskundigen. Zij zijn gekomen om de gratis va- kantietocht voor hun dealers en an dere leden van de groothandel voor te bereiden. Ieder jaar krijgen n.l. de verkopers van-de Gibson-koelkasten, die een bepaald quotum van de pro? dukten weten af te zetten, een der gelijke vakantietocht aangeboden en ieder jaar zijn het er meer, die dit weten te bereiken. Dit jaar waren het er 5000, die door de Pan Ameri can Airways naar Honolulu zijn bracht. Volgend jaar staat Europa op het programma. „Dit soort vakantietrips kan ver geleken worden met het verplaat sen door de lucht van een leger", zo zei de vice-president". We brengen onze eigen dokters mee en onze eigen financiële en ande re staven. De verkennersgroep gaat thans in Europa kijken wat dit continent onze dealers heeft te bieden. Daartoe hebben wij on ze filmoperateurs bij ons. Zij ne- „Zullen we dansen?", schalt de luide stem van Jan Bronk over het zonnige terrein. En een groep van meer dan tachtig kleurig geklede jongens en meis jes komt in beweging, pakt elk aar bij de hand en begint te dansen. Met tweeën, in grotere groepen, bewegend in tegenge- Zonnig en bewegelijk week-end op Hedenesse stelde richtingen: een levendig en voortdurend wisselend beeld, dat niet alleen uit volksdansen bestaat. Nu eens dragen enkele jongens en meisjes tekstgedeel ten voor, dan weer wordt liet spel beheerst door beweging en gebaren Zo was het gedurende het afgelo pen weekend op het jeugdvor- ningscentrum Hedenesse te Cad zand. Onder de bezielende leiding van directeur wika R. W. Waster- val, de schrijver van het' spel, en de directeur van de Nederlandse Pantomimestichting te Amster dam, Jan Bronk, hebben tachtig Zeeuwse scholieren enthousiast geoefend voor het jeugdspel dat voor H.M. de Koningin bij haar bezoek aan Zeeland, te Terneuzen zal worden opgevoerd. Van vier verschillende Zeeuwse scho len de rijkskweekschool en chris telijke kweekschool te Middelburg, de r.-k.h.b.s. „St.-Eloy" te Oostburg en het Janseniuslyceum te Hulst zijn de 80 jongelui zaterdagmiddag naar Hedenesse getogen. Nauwelijks waren de groepen leerlingen van het christelijk Utrechts gymnasium en het Baarns lyceum, waaronder zich H.K.H. Prinses Margriet bevond, en een klas van de christelijke h.b.s. voor Walcheren, die er een week lang verbleven, vertrokken, of het jeugd- vormingscentrum werd bevolkt dooi de 80 scholleren, die mei slechts één doel naar Hedenesse kwamen, name lijk zich het spel eigen maken in één weekend. Levendige aanblik Het ruime terrein tussen de verschil lende gebouwen van het complex He denesse. leverde zaterdag en zondag dan ook een levendige aanblik. Vro lijk lachend en pratend, maar daar bij met ernstige aandacht voor het spel, dansten, declameerden en speel den de tachtig scholieren de uren vol. Nauwkeurig volgde de grote beweeg lijke horde de vele luidkeels gegeven aanwijzingen van de overal aanwe zige spelleiders. Nu eens kwam alles plotseling in beweging- als er ver sterkte grammofoonmuziek over het (Zie slot pag. 5 kol. 1) men dit verkenners-reisje op de filmband op. Dat gaan we straks vertonen aan de dealers, die in september in Honolulu zijn. Overigens zal het uitvoeren van de opdracht nog wel enig hoofdbrekens kosten, want niet alleen zal men 60 dagen lang bijna dagelijks met een DC-8 een groep uit New York naar Nederland moeten brengen en een andere terug naar New York, maar bovendien zal de luchtvaartmaat schappij, die de opdracht krijgt er ook voor moeten zorgen, dat de dea lers, die uit alle staten van Amerika komen, per vliegtuig van hun woon plaats naar New York worden ge bracht en na afloop van de reis weer thuis worden afgezet. Eenmaal in Amsterdam zullen zij naar Parijs, Madrid, Lissabon of Nice en weer te rug naar Schiphol moeten worden vervoerd. Worosjilow niet langer voorzitter presidium opperste Sowjet KUment Worosjilow heeft de opper ste Sowjet van de Sowjet-Unie ont slag gevraagd uit zijn functie van voorzitter van het presidium van de Opperste Sowjet, gezien zijn minder goede gezondheidstoestand. Worosji- lows verklaring is de afgevaardigden voorgelezen. De opperste Sowjet heeft Leonid Brezjnew tot opvolger van Worosji low benoemd. De functie waaruit Worosjilow ont slag heeft gekregen en waarin hij door Brezjnew wordt opgevolgd is in feite die van president van de Sow jet-Unie. Indonesische excuses voor gebeurtenissen in Djakarta De Indonesische regering heeft zater dag haar verontschuldiging aangebo den bij de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiger in Djakarta, mr. W. A. Frowein, voor de aanval op de gebouwen van de Nederlandse missie in Djakarta. Het hoofd van de afdeling Europese zaken van het Indonesische ministe rie van buitenlandse zaken, Sadjar- wo. heeft deze aangeboden namens zijn regering. Hij heeft de vertegen woordiger gevraagd een lijst over te leggen van de schade, die door de be togers is aangericht. De plaatselijke legercommandant in Djakarta, kolonel Oemar, heeft ver klaard, dat de demonstratie te be treuren is en dat er maatregelen zijn getroffen om herhaling van dergelijke ongewenste incidenten te voorkomen. M is 150 jaar geleden, |j dat keizer Napoleon met zijn H p gemalin Marie Louise een be- ff zoek bracht aan Fort Ram- mekens, iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii WEINIG VERANDNERÏNG Droog en overwegend zonnig weer met zwakke tot matige oostelijke wind. In de noordelijke provincies niid- dagtemperaturen van 15 tot 20 gra den, elders 20 tot 25 graden-.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1