Zuiveringsinstallatie Zierikzee kan februari 1961 functioneren Krachtmeting tussen Middelburg en Vlissingen begint vandaag TAL HEEFT VOOR SCHAAKTITEL NOG EEN HALVE PUNT NODIG Waar zijn onze schepen Jo de Roo won derde etappe Ronde van Champagne 12 lJ ft O V I N O 1 A LB ZEEUWSE GO U HA N T ZATERDAG 7 MEI I960 STINKENDE GRACHTEN EXIT Wethouder openbare werken heeft plan tonnenstelsel te liquideren De stinkende grachten van Zierikzee, "waar sinds oudsher liet afvalwater van de stad op wordt geloosd, zullen begin 1961 voorgoed tot het ver leden behoren. Aan deze onfrisse zaak komt een einde door de bouw van de zuiveringsinstallatie aan de Boerenweg, waarmee men in januari van dit jaar is begonnen. De drie gemaaltjes, die het afvalwater door perslei dingen naar de zuiveringsinstallatie zullen pompen, zijn gereed; reeds volgende maand zal een begin worden gemaakt met de aanleg van de persleiding van de gemaaltjes aan de Grachtweg en de Zuidwellebrug naar de plaats van zuivering" aan de Boerenweg. Het probleem van het afvalwater in Zierikzee liet zich in de jaren vóór de ramp niet zo sterk gevoelen omdat de grachten toen een verbinding hadden met de Oude Haven en men door „bemiddeling" van de Westha- vensluis het vuile water nog enigszins kon lozen. Via het HavenkanaaL naar de Oosterschelde, zeer Jtot ongenoegen van de bezitters van mossel percelenNa de ramp werd de Westhavensluis afgesloten en kon een van de grootste problemen van. Zierikzee zich in het allengs zwarter wor dende grachtwater ontwikkelen. De installatie Intussen worden er goede vorderingen gemaakt met de bouw van de zuive ringsinstallatie en komt er tussen de houten vormen tekening in het be ton, waaruit de verschillende zuive ringstanks worden opgetrokken. Op het terrein is een cementsilo opge steld en een volautomatische beton molen. Een nuttig instrument als men bedenkt dat de aannemer zo'n slordi ge duizend kubieke meter beton in liet project verwerkt. Als de installatie gereed is, zal men daarvan niet zoveel zien, want het merendeel van deze kubieke meters verdwijnt onder de grond, evenals er vijftienhonderd meter betonpalen ge durende de eerste weken van de bouw onder maaiveld verdwenen..;.. Zoals bekend betreft het liicr een half-biologïsche zuiveringsinstalla tie, die berekend is op een stad van tienduizend inwoners en enige indus trie. Zierikzee telt. thans 7200 inwo ners. Mocht echter in de toekomst de 10.000-grens worden overschreden, dan bestaat altijd de mogelijkheid de capaciteit van de installatie te verho gen. Het gemeentebestuur treft op dit punt geen enkel verwijt: inte gendeel, al het mogelijke werd gedaan om gelden vrij te krij gen om tot de bouw van een af doende zuiveringsinstallatie te komen. Toen men er „enig" geld voor had, begon men alvast maar met het bouwen van de gemaal tjes! Voor de zuiveringsinstallatie was ruim zes ton nodig. De- gemeente raad van Zierikzee beleefde een ge lukkige avond, toen op 7 december van het vorig jaar het besluit, tot de aanbesteding over te gaan, ge nomen kon worden.... Nu zijn aan de Boerenweg dage lijks zo'n twaalf mensen van het aannemersbedrijf J. en K. T. de Ou de uit Biervliet bezig aan het om vangrijke project. Volgend jaar fe bruari moet het gereed zijn. Het spreekt vanzelf, dat na de aanslui ting van dc hoofdrioolbuizen op de verschillende persleidingen, de grach ten geschoond dienen te worden. Vooral voor de in de volksmond ge heten „Brakkegracht", die van de Nobelpoort tot de Zuidwellebrug loopt zal dit nodig zijn. Maar als ook dit karwei zal zijn voltooid, zal Zierik zee een „zuivere" stad zijn, verlost van een kwalijk riekende waterloop, welk probleem zich vooral in warme zomermaanden deed gelden. Tonnenstelsel Toch blijft er dan nog iets te wen sen over. Een zaak, die overigens de volle aandacht van het gemeen tebestuur heeft: het nog in een deel van de stad bestaande tonnen stelsel. Zierikzee telt nog bijna tweehonderd huizen, die j>p dit punt zijn „achter gebleven". Een doorn in het oog van rijks- en gemeentelijke overheid, die niet nalaten de huiseigenaren de pre mieregeling voor te houden, waarvan zij bij het aanbrengen van een deug delijke sanitaire installatie kunnen profiteren. Het tonnenstelsel vindt men vooral nog in de zogenaamde ..Havenkwartier", vaak in huizen, waarvan de conditie in de richting van een onbewoonbaarverklaring neigt. Weshalve de eigenaren er dik wijls bitter weinig voor voelen, hier aan nog enig geld-te spenderen.... Toch moet Zierikzee deze laatste res ten van liet tonnenstelsel kwijt. Ook op dit punt is het gemeentebestuur actief; zo heeft de wethouder van openbare werken, de heer H. Iioe- voets, thans een plan ontworpen, dat een totale liquidatie van het tonnen stelsel in Zierikzee beoogt. Dat hier aan vele haken en ogen zitten is wel duidelijk. Een eerste stap zal zijn in overleg te treden met de huis eigenaren om gezamenlijk tot een oplossing te komen. De gemeente werkt thans een voorstel uit, dat bij deze onderhandelingen als basis zal kunnen dienen. Voor het gemeentebestuur is het uiteraard afwachten in hoeverre de huiseigenaren met dit plan willen meewerken. De heer Koevoets was op dit punt optimistisch gestemd. Beslissingscompetitie degradatie 3e klas C Doordat in de reserve derde klas C, vier clubs met een gelijk aantal pun ten zijn geëindigd, zal in een extra beslissingscompetitie moeten worden uitgemaakt, wie zal moeten degra deren. De vier gegadigden, t.w. BSC II, Hero II, RAC n en Vlissingen IV, zullen een halve competitie spelen, waarbij alle wedstrijden op neutraal terrein zullen worden vastgesteld. Het programma luidt: 15 mei: RAC IIVlissingen IV (terrein BSC) Hero IIBSC II (terrein Internos); 22 mei: BSC IIRAC II (terrein Hero). Vlissingen IVHero II (ter rein Dosko). 29 mei: Hero IIRAC II (terrein TSC) en BSC H—Vlis singen IV (terrein Goes). In Bergen op Zoom worden twee avondtochten gehouden Op 14 tot en met 17 juni a.s. zullen te Bergen op Zoom twee avondvier daagsen worden gehouden. De eerste tocht van de „Wandelende Krabben' van de N.W.B. Bij de tweede tocht is de organisatie in handen van de Kring West-Brabant-Zeeland (in op richting) van de Kon. Ned. Bond van Lichamelijke Opvoeding. De leiding van deze laatste wandel vierdaagse is in handen van majoor Walraven te Bergen op Zoom, die deze opdrapht heeft gekregen van majoor Brèunisse, via de voorzitter van de Kring Brabant van de K.N.B.v.L.O. De „Wandelende Krabben" houden deze wandelmarsen onder auspiciën van de N.W.B. Aanvankelijk was het plan om ge- zamelijk déze vierdaagse te organi seren, maar men kwam niet tot een overeenstemming. Eisenhower tekende kiesrechtwet President Eisenhower heeft vrijdag' het wetsontwerp betreffende de „Amerikaanse burgerrechten 1960" getekend, verklarend dat hiermede een „historische 'stap voorwaarts" is gedaan. Hiermede is een einde gekomen aan drie maanden van debatten in het Amerikaanse congres over dit ont werp, dat bedoelt! is om de burger rechten van de negers te beschermen. Eisenhower verklaarde ook: „De nieu we wet zal een belangrijke rol vervul len bij ons streven, om gelijke toepas sing van de wet voor alle Amerika nen te waarborgen". De wet machtigt federale rechtbanken „scheidsrechters" een onderzoek te doen instellen naar klachten over dis criminatie bij verkiezingen (in be paalde zuidelijke staten zijn plaatse lijk discriminerende maatregelen te gen neger-kiezers meer dan eens toe gepast). De wet schrijft ook het bewaren van de kiesregisters voor. De president verklaarde dat deze registers van on schatbare waarde zijn 'om te verzeke ren, dat de rechten der kiezers wor- 0 Bij een botsing tussen een autobus en een tram in Madrid zijn 29 personen ge wond. van wie drie ernstig. Het ongeluk werd veroorzaakt door een breuk in de remmen van de autobus. BOTWINNIK VIER PUNTEN ACHTER Beslissing kan reeds vandaag vallen (Red. drs. M. C. Verburg)'. Dc wereldkampioen schaken is aan gewezen zodra de uitdager Tal 12 Vz punt lieeft behaald, dat is een half punt meer dan de halve score uit 24 Ëartijen. De huidige wereldkampioen lotwinnik zou voldoende hebben aan een gelijk spel 12-12. Bij de stand 12-8 heeft Tal dus voldoende aan één remise en kan hij de overige drie partijen verliezen. Wil Botwinnik zijn titel prolongeren dan moet hij alle ESTAFETTE MET ZEVENTIG ATLETEN Zweefvlieger landt op sportveld VANDAAG BEGINT de krachtme ting tussen honderden Vlissingse en Middelburgse sportlieden Zeventig jeugdige atleten zullen deze sportieve stedenontmoeting vanmiddag tussen kwart over twee en kwart voor drie met een zeven kilometer lange esta fetteloop inluiden: zij brengen de Middelburgse vlag vanuit de Zeeuwse hoofdstad naar Vlissingen. En daar mee zal in feite deze tweekamp tus sen Zeelands grootste steden begon nen zijn. Op die eerste dag (vandaag) kan het publiek een keus maken uit tal van-sporten: zweefvliegen, hand bal, oriëntatierit, korfbal, atletiek, turnen, voetbal en hockey. Omstreeks half drie zal er een onge twijfeld imponerend défilé tn Vlis singen te beleven zijn: vrijwel alle sportverenigingen uit Middelburg en Vlissingen nemén hieraan deel. Voor de Vlissingse h.b.s. zullen de gemeen tebesturen van beide steden dit fleu rige défilé afnemen. Ongeveer aan het begin van het voorbijtrekken van de- MARNELLOYO 6 t OAASTERLAND S STEENWIJK I ze honderden meters lange stoet zul len de laatste estafettelopers de ste- devlaggen aan de burgemeesters overhandigen. Met een waarlijk „spektakel-stuk" begint na het défilé de „ceremonie protocolaire" op bet sportvelden- complex aan de Irislaan: de Am sterdammer Jan Michielsen, stur dent in Tilburg en zilveren C.-vlie- ger, zal op het derde veld een zweefvliegtuig aan do grond zet ten. Dit zweefvliegtuig, een sky lark, is reeds vroeg in de middag opgestegen in Woensdrecht, wordt door een Tigemioth naar Vlissin gen gesleept, boven de stad ont koppeld en tenslotte door vlieger Michielsen keurig aan de grond gezet Na het hijsen van de stedelijke vlag gen door de beide burgemeesters en een openingsrede door de Vlissingse wethouder C. J. Gillissen Verschage kunnen dan de sportlieden aan de slag gaan En voor vandaag staan dan dc vol gende evenementen op het program ing: vier uur handbalwedstrijd heren op het hoofdveld aan de Irlslaan; vier uur, boulevard Evertsen, behendig heidswedstrijd voor auto's en moto ren; kwart over vier korfbalwedstrijd VEDOSwift op het derde veld aan "de Irislaan; kwart over vier atletiek wedstrijden op de sintelbaan: vijf uur turnwedstrijden in de gymnastiekzaal van de Jacob Catsschool; kwart over zes veteranenvoetbalwedstrijd op het hoofdveld aan de Irislaan; kwart over zeven, precisiewedstrijd hengelen op het hoofdveld aan de Irislaan, kwart over zeven handbalwedstrijd dames op het tweede veld; kwart over ze ven hockeywedstrijd aan de Basken- burgseweg. Inmiddels is ook het Middelburgse veteranenvoetbaiteam bekend gewor den: Moens (doel), Mijnheer en Sig- termans (achter), Kampman, Neu- féglise en Alewijnse (midden), F. de Bruijn, Bil Janisse, Kramer, Flipse De Ruyter (voor). De handbalteams zijn als volgt sa mengesteld: herenteam Vlissingen Van Oosterhout, Van Oorschot, v. d. Bosch, Bil, J. de Vries, Sanderse, Goedhart. Provoost, v. d. Wege, Kerk hof en Wijgman. Damesteam Vlissin gen: Pruijssers, Biezenbroek. Willem- se, Zellstra. Harting, Wondergem, J. Elve. Wanst-Tax, J. v. d. Berg, Bergs en Van Gemert. Middelburgs dames team: Van Liere, BrouwerSimons, Schoenmakers, Van Schalêk, Simons, Elich, Munter, Matthijsen, Wisse, Van Zweeden en Van Oosten. Het Middelburgse herenteam zal worden samengesteld uit de spelers van E.M. M. De tenniswedstrijd, die ook voor vandaag was vastgesteld, is uitge steld tot een nader aan te wijzen da tum. vier resterende partijen winnen. Dit is wel uitgesloten, vooral gezien de geëtaleerde speeleapaciteiten. We moeten trouwens elf partijen terug gaan (in de negende partij) om een winstpunt voor Botwinnik te ontdek ken. In de laatste vier partijen heeft Tal weer de overhand gehad. Botwinnik nam in de 17e partij grote risico's, maar kwam daarmee in het overwin ningsstraatje van Tal. Achteraf is ontdekt dat Botwinnik door op de 39e zet Ka 8 te spelen had kunnen winnen. Maar zo zachtjes aan kan iedereen achteraf van Tal winnen, vooral als deze afwezig is bij de na- analyse. In de 18e partij beant woordt Tal een goede opening van zijn tegenstander met een tactische manoeuvre, zodat een remise-stelling ontstaat met een klein overwicht van Tal. Botwinnik biedt, het hoofd in de schoot leggend remise aan en Tal weigert 1 Drie zetten later doet het omgekeerde zich voor. Kort daarna vergaloppeert Tal zich '(of is het weer „Spielerei"?), maar het blijkt dat hij zich net kan handhaven. Bot winnik speelt in een vólkomen remi se-stelling (toren plus paard tegen toren plus pion) 28 zetten door. Een strafexpeditie, zoals Euwe veronder stelde Maar dan meer tegen zich zelf dan tegen Tal. De 19e partij wordt weer door Tal gewonnen. Botwinnik wordt terug gedrongen en gaat dan forceren. In dc afgebroken stelling geeft hij op, misschien tot sommiger verwonde ring. Hoe men echter ook voortzet, tegen de manoeuvre Dg5 en h5 is geen enkele remedie. De 20e partij brengt weer remise. Botwinnik speelt een gezonde aan- valspartij als Tal voor de zoveelste keer anti-positioneel voortzet. De uit dager weet evenwel toch weer een gelijke stelling te voorschijn te to veren. We vermoeden dat dit ons laatste ronde-overzicht is. Vanavond weten we meer. Als Tal remise maakt is de match meteen teneinde. rpui Chri»1 AMSTELLANO ZONNEKERK S V. «»r NAESS COMMANDER ;iESSENKERK PURMERCNO KAMRERDIJK 6 KORATIA (O O 1 KREBSIA (t) 7 n. Philadelphia. DE ZEEUWSE BENNEK Jo de Roo heeft donderdag de derde etappe van de Ronde van Champagne gewon nen. Van de 81 man, die het in Cha lons tenslotte in de sprint gingen uit vechten, bleek hij de snelste. In 6 uur, 45 minuten en 33 seconden heeft hij de afstand van 245 km van Cliar- leville naar Chalons sur Marne afge legd. Het is in deze derde etappe over 82. km, van Charlcville naar Chésnè, rustig geweest. Maar'voorbij Chesne begon de eerste aanval. Het waren Bruni en Miels. die de lont in het kruit staken en het trage tempo ging over in een driftige jacht. Bij een van de schermutselingen in de voorhoede kwam Daan de Groot ten val. Hil liep een bloeduitstorting op, die het hem onmogelijk maakte de strijd voort te zetten. Intussen namen Bruni en Miels een dikke drie minuten voorsprong. Het peloton begon zich te roeren, eerst maakte Milesi zich los, daarna nog een viertal renners, maar deze vier werden weer in de hoofdmacht opge nomen, terwijl de twee vluchtelingen bij Attigny (132 km) een voorsprong van 5.30 op liet peloton bereikte. Tal rijke lekke banden voor Van der Putten bijvoorbeeld brachten bij het hoge tempo de nodige moeilijk heden. Valpartijen en mislukte uit looppogingen kenmerkten de laatste kilometers. De uitslag was als volgt: J. .'Jo de Roo (Ned.); 2. Groussard (Fr.); 3, Bruni (Fr.); 4. Cazala (Fr.); 5. Gainche (Fr.); 6. Mahe (Fr.); 7. Le Menn (Fr.); 8. Rohrbach (Fr.); 9. Pipelin (Fr.); 10 Cestari (It.); 14. Piet van Est (Ned.); 22. Van Eg- mond (Ned.) allen in dezelfde tijd als De Roo; 37. Sijthoff (Ned.) 6.46.02. In de nacht van donderdag op vrij dag zijn de deelnemers aan de Tul penrally WGO in Noordwijk aange komen. Hier de ploeg, welke uis eerste onder de finishvtag doorreed: equippe nr. 1 met de Engelsen Had don en Vivian. £intracht Frankfurt in finale van Europa-cup De Duitse kampioen Eintraclit Frank furt bereikte donderdagavond de fina le van het toernooi om de Europese voetbalbeker, waarin zij bekerhouder Real Madrid als tegenstander krijgt. De Duitsers wonnen namelijk in Glas gow ook de tweede wedstrijd voor de halve finales tegen Glasgow Ran -ers: 6—3. Bij de rust had Eintraclit al een 31 voorsprong. De eerste wedstrijd, in Frankfurt, had het Duitse team met 61 gewon nen. De finale Real Madrid-Eintracht Frankfurt wordt op woensdag 18 mei a.s. in Hampden-Park in Glasgow ge speeld. Met de bouw van dc nieuwe zuive ringsinstallatie te Zierikzee, op een. tienduizend vierkante meter groot terrein aan de Boerenweg, worden goede vorderingen gemaakt. Volgend jaar februari kan de installatie func tioneren, waarmee aan een onwelrie kend probleem, dat van de lozing van het afvalwater op de grachten van de stadeen einde zal komen. Foto P.Z.C.) KERKNIEUWS Dr. D. Jacobs veertig jaar predikant Maandag 9 mei a.s. zal het veertig jaar zijn geleden, dat dr. D. Jacobs uit Breda werd bevestigd als predi kant in de Nederlandse Hervormde Kerk. Dr. Jacobs was na zijn emeritaat op 1 mei 1944 ongeveer drie jaar hulp prediker te Sirjansland. Behalve zijn dissertatie verscheen verder nog van zijn hand: in de se rie: De bijbel toegelicht voor het Nederlandse volk „Het evangelie naar Mattheus" en enige brochures bij de Willem de Zwijgerstichting in Den Haag, o.a. „Incarnatie en gena de". In 1953 verscheen Katholiserend Protestantisme en het vorige jaar „Het geloof in de Zoon naar het evangelie en de brieven van Johan nes". In 1932 voltooide de jubilaris in de serie „Korte verklaringen en uitleggingen" „De brief aan de Ro meinen", waarmede prof. dr. J. A. C. van Leeuwen uit Utrecht nog bezig was toen hij in 1930 overleed. Ds. Enker sprak op toogdag Belgische protestanten De protestanten uit Belgisch-Vlaan- deren hebbfen, traditiegetrouw, weer hun jaarlijkse Bijbel dag te Antwer pen gehouden, Er waren ook veel be zoekers uit Nederland. De Middel burgse hervormde predikant, ds. M. Enker, behandelde tijdens dc toog dag het actuele probleem rond Is raël. Zijn toespraak werd ingeleid door het op een plaat vastgelegd joods gebed uit oude tijden (Eze- chlël) en door een modern joods liedje. Aan de hand van deze melo dieën maakte ds. Enker duidelijk, dat in Israël de profetie werkelijk heid is geworden. Stratenloop over 25 km in Halsteren Zondagmiddag organiseert de atle tiekvereniging Olympia '-17 te Halste ren de jaarlijkse stratenloop. Er is dit keer een parcours uitgestippeld dat gaat via. Wouwseweg, Buurtweg, Biesenbaan, Langstraat, Melanenweg, Lingneweg en Wouwseweg. De fi nish is bij de fabriek van van Mecho- len. De deelnemers zullen 4 ronden lopen en dan nog ongeveer 1800 m. De start is om half drie. De winnaar van het vorige jaar J. A. Smits van A.A.V. 36 uit Alphen aan de Rijn doet ook dit jaar weer mee. 0 Een vissersboot met 27 politieke vluch telingen uit Portugal, die naar verluidt op weg waren naar Frankrijk om daar asiel te vragen, is door dc Spaanse marine do haven van Vigo in Noord- west-Span je binnengesleept. 24 vluchte lingen zouden het binnenland in zijn ge vlucht en nog niet zijn gepakt. Nagekomen advertentie Heden is na een kort stondige ziekte van ons heengegaan, onze zorg zame vader, zwager en oom ABRAHAM JACOBUS FORTKEI, weduwnaar van Nceltje Lecnhouts, in de ouderdom van ruim 78 jaar. IJzendijke W. Fortrei. S. Fortrei Catseman. IJzendijke M. MaasFortrei. J. Maas. IJzendijke. 6 mei I960. Waterpoortstraat li. Dokter C. F. FRUMAU, wegens ziekte GEEN PRAKTIJK

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 8