Boldoot In 1963 Europese verkiezingen volgens nationale kiesstelsels NOG TE WEINIG ZWEMBADEN IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN „BU AARDENBURG EN EEDE LIGT GOEDE TUINB0UWGR0ND' NACHTVORST VEROORZAAKTE SCHADE AAN FRUITCULTUUR ZATERDAG 7 MEI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 VOORSTEL AAN EUROPEES PARLEMENT In Straatsburg wordt dinsdag over rapport van dr. Schuyt beraadslaagd (Van onze redactie) Hert Europees parlement zal in zijn vergadering van dinsdag 10 mei in Straatsburg beraadslagen over het onderwerp „rechtstreekse algemene verkiezingen van het Europese parlement". Het Tweede Kamerlid jlir. mr. M. van der Goes van Naters verwacht dat zeker meer dan tweederde van de drie partijen in het Europees parlement zich voor deze manier van verkiezingen zal uitspreken en dat de streefdatum meido 1963 geen bezwaren zal opleveren. Over het vraagstuk van de wijze A an verkiezingen is door het Nederlandse Tweede Kamerlid dr. W. J. Schuyt namens de commissie voor politieke aangelegenheden en institutionele vraagstukken van het Europees parlement een verslag opgesteld. evenwel moeilijkheden op in ver band met levensbeschouwing (geen stemming op zondag) en geografie (moeilijke verbindingen in bergach tige gebieden). Daarom stelde men vast dat de dag voor en na de vast te stellen datum ook voor de stem ming zullen kunnen worden gebruikt. De werkgroep heeft voorts een In het verslag staat dat er in de zes landen van de Europese gemeenschap in grote lijnen drie verschillende kiesstelsels bestaan. In vier landen Nederland, Italië. België en Lu xemburg heeft men een min of meer zuiver stelsel van evenredige vertegenwoordiging. Frankrijk heeft een meerderheidsstelsel, terwijl Duits land verkiezingen volgens een ge mengd stelsel verricht. Moet een van deze stelsels voor de Europese verkiezingen worden geko zen of moet een nieuw eenvormig stelsel worden ontworpen Dit was de vraag waarvoor de werkgroep zich zag gesteld. In het algemeen verklaarden de geraadpleegde poli tici voorstander te zijn van een voor de zes landen eenvormig kiesstelsel. Mits... de grote lijnen van hun na tionale kiesstelsel dat zij als de meest democratische vorm zagen in dit nieuwe stelsel zouden zijn te rug te vinden. TWEE MOGELIJKHEDEN De keus die de werkgroep tenslotte kon maken was de aanneming aan bevelen van een voor de zes landen eenvormig kiesstelsel hetgeen een omwenteling van politieke tradities in verschillende landen zou beteke nen. waardoor de mogelijkheid niet denkbeeldig was dat het ontwerp door de betreffende landen in zijn geheel zou worden verworpen of... aan te bevelen dat de rechtstreekse verkiezingen van het Europees par lement zouden geschieden volgens een door elk van dc verschillende sta ten op te stellen stelsel. Het gevolg van deze tweede mogelijkheid zou ongetwijfeld het gebruik van ver schillende kiesstelsels zijn. Toch achtte men het wenselijk deze tweede mogelijkheid aan de vergade ring voor te stellen. Tevens heeft de werkgroep uitgemaakt dat het bezi gen van de kiesstelsels door de sta ten slechts geldt voor de overgangs periode, die men omstreeks 1963 be ëindigd ziet. Het Europese parlement zal vervolgens zijn eigen kiesstelsel moeten samenstellen, een onver vreemdbaar recht immers van het parlement in iedere moderne demo cratie. - LEEFTIJDSGRENZEN Voorts kon men niet direct komen tot 't vaststellen van een uniforme mini mum leeftijd voor zowel het actieve als het passieve kiesrecht. Voor het actieve kiesrecht (het recht om te kiezen) besloot men daarop twee grenzen te noemen waarbinnen de minimumleeftijd door de landen kan worden vastgesteld. Deze grenzen zijn 21 en 25 jaar. Voor het passieve kiesrecht (het recht omge kozen tc worden) stelde men als grenzen 25 en 30 jaar. Voorts was de werkgroep van me ning, dat de stemming in de ver schillende landen op een en dezelfde dag moet plaatshebben. Dit levert Vergadering Huishoudelijke Voorlichting in Goes Lezing over „Volksgezondheid" De provinciale commissie voor Huis houdelijke Voorlichting ten Platte- lande heeft vrijdagmiddag in „de Prins van Oranje" te Goes een ver gadering gehouden, waarop verte genwoordigsters van diverse vrou wenverenigingen aanwezig waren. Het woord werd gevoerd door dr. J. R. v. d. Borgh, inspecteur van de Volksgezondheid in Zeeland, die sprak over het onderwerp „Volksge zondheid". De organisatorische kant van de volksgezondheid noemde hij een samenspel van overheid en par ticulier initiatief. De overheid geeft o.m. subsidie en neemt ook wel in grote steden zelf de werkzaamheden ter hand. Daar zijn dan gemeentelij ke gezondheidsdiensten. Als gevolg van het optreden van de dienst voor volksgezondheid is een daling te zien in de zuigelingensterfte en de sterfte door t.b.c. In net kort belichtte spre ker ook de gezondheidswet van 1865, waarin het staatstoezicht werd gere- gïld. et particulier Initiatief gaat uit van de kruisverenigingen. Zo bestond aanvankelijk net werk van het Groena-.Kruis alleen uit het uitlenen, van verplegings- en ontsmettingsma teriaal. Later is daar de preventieve gezondheidszorg bijgekomen en wer den consultatiebureaus gesticht. Lan delijk gezien hebben de kruisvereni gingen een propagandistische en een voorlichtende taak, provinciaal meer een uitvoerende taak, aldus spreker. Voorts nam hij de verschillende ac tiviteiten in Zeeland op het gebied van de volksgezondheid onder de loep. Wat de bejaardenzorg betreft merkte dr. v. d. Borgh op, dat over vijf jaar voor gezonde bejaarden geen tekort aa'n pensiontehuizen meer zal zijn bij het huidige bouw- tempo. Voor de chronische zieke be iaarden ia wel een groot tekort aan ruimte. Nadat enkele vragen waren gesteld, werden nog diverse films -vertoond. waarborg willen scheppen dat de verkiezingen automatisch zullen worden gehouden, zodra de con ventie door de parlementen dei- zes deelnemende staten is goed gekeurd. Daarom heeft de werk groep de bepaling opgenomen dat de eerste Europese verkiezing plaatsheeft op de eerste zondag (voor Nederland zal dit een za terdag of maandag worden, ge zien onze nationale gewoonte niet op zondag te stemmen) na het verstrijken van de termijn van zes maanden na inwerkingtreding van de conventie. De meerderheid van de werkgroep en de commissie die het onderwerp van de verkiezingen behandelde sprak zich voorts uit voor vergroting Aan het aantal afgevaardigden van 142 tot 426 voor 165 miljoen inwo ners, zodat een betere verhouding wordt verkregen. Men hoopt in het begin van 1963 reeds met de Europese verkiezingen te kunnen beginnen volgens de me thode die door de werkgroep en com missie thans is voorgesteld. SCHOOL ARTSENDIENST Eveneens gebrek aan gymnastiekzalen In het jaarverslag van de schoolart- sendienst in Zeeuws ch-Vl aan de r e n samengesteld door de beide school artsen, dokter P. A. Staal uit Honte- nisse en H. J. S. Timmer uit Cadzand, wijst dr. Staal in zijn voorbeschou wing op het grote belang van een ge zonde sportbeoefening A'oor de jeugd. Het is opmerkelijk, dat de algemeen lichamelijke toestand van de jeugd in die plaatsen waar een zwembad is. beter ïs te noemen dan waar dit niet het geval is. Gymnastiekzalen Hij houdt een pleidooi voor de bouw van meer gymnastieklokalen, maar waarschuwt \'oor overdrijving. Voor al bij het beoefeuen van de zwemsport acht hij medische keuring noodzake lijk. Een aanwinst voor zijn district is het nieuwe zwembad in Hulst en hij spreekt de hoop uit, dat de plan nen voor een zwembad in Hontenisse en Terneuzen spoedig werkelijkheid zullen worden. Het instellen van en kele bureaus voor medische sport keuring, waarvoor hij verschillende vergaderingen bezocht, ziet hij als :n groot winstpunt. Terneuzen en Sas A'an Gent hebben een dergelijk bu reau en Hulst zal spoedig volgen. Een onderzoek werd ingesteld op verzoek van de Inspecteur voor de Volksgezondheid naar de spraak-lees- schrijf- en rekenstoornissen- in de la gere leerjaren. Volgens hem zal het nuttig zijn als een logopedist regel matig de scholen bezoekt. Het ge bruik van vele Kruisverenigingsge bouwen voor een onderzoek is doel treffend. De reactie van Pirquet bij de t.b.c.-bestrijding werd op alle scho len toegepast, ook op die voor voort gezet onderwijs. In zijn district kwamen drie nieuwe kleuterscholen, een nieuwe huishoud school, en een nieuwe lagere school. De algemene lichamelijke toestand was goed: werkelijk ernstige toestan den kwamen niet voor op de 3307 ge vallen van onderzoek. Dit neeint niet weg, dat er wel veel geringe afwijkin gen waren, nl. 3193. Een groot aantal hiervan bestaat uit mindere gezichts scherpte, slecht gebit en houdingsaf wijkingen. De tuberculose, is op scho len verdwenen. Voor West Zeeuwsch Vlaanderen laat dokter Timmer ten aanzien van de gymnastieklokalen een dergelijk ge luid horen. Van de ld zelfstandige ge meenten in West Zeeuwsch-Vlaande- ren zijn er slechts 6 in het bezit van zulk een lokaal. Van deze zes verdient er slechts één de benaming van gym nastiekzaal; drie ervan zijn slecht. Ook voor Terneuzen is het aantal te klein, nl. zeven, warvan twee slechte. Het aantal slechte lichaamshoudingen verklaart hij door het ontbreken van geschoolde leerkrachten. De gelegen heid voor de beoefening van de zwem sport is hier ook onvoldoende. Zijn onderzoek strekte zich uit over 2829 leerlingen ook hier een gelijk beeld wat de algemeen lichamelijke toe stand betreft en ook hier eên groot aantal afwijkingen van de gezichts- Moeder houdt van heerlijke dingen... Iets fijns van Boldoot bijvoorbeeld! Een fles Boldoot Eau de Cologne, een doos geurige Boldoot Toiletzeep, Crèmepoeder of Parfum... dat vindt zij verrukkelijk! Als het een echt Boldoot-geschenk ïs, zal het haar altijd blij maken en verrassen... elk jaar wéér! Daar zal Moeder blij mee zijn... Ja, we geven haar iets van Boldoot! IN ECHTE EEESTVERPAKKING Vanaf f 1.05 GESCHENKEN scherpte; geen tuberculose en veel j opgericht als èen symbool houdingafwijkingen. schap tussen beide volken. Koningin en Eisenhower wisselden boodschappen Blijkens een gisteren in Washington uitgegeven communiqué heeft konin gin Juliana ter gelegenheid van de vijftiende herdenking van de bevrij ding een boodschap gezonden aan president. Eisenhower. ..De morele en materiële hulp die de Verenigde Staten ons in zo ruime ma te gedurende en de wereldoorlog ge schonken hebben doen mij met vreug de deze gelegenheid aangrijpen, me neer de president, en het Ameri kaanse volk. mede namens het volk van Nederland mijn beste wensen te zenden voor een A-reedzame en voor spoedige toekomst. In zijn antwoord dankt president Ei senhower ook voor het monument te Arlington, dat Nederland er heeft van vriend- E1NDLES TUINBOUWCURSUS Geen speciale regeling voor brouwgerst Het produktsehap voor granen, za den en peulvruchten heeft besloten, een voor het oogstjaar 1959-1960 in gevoerde regeling, die het mogelijk maakte voor brouwgerst afzonderlij ke. invoerheffingen en exportrestitu ties vast te stellen, voor het oogst jaar 1960-1961 niet opnieuw te doen gelden. De regeling hield in, dat de heffingen en restituties voor brouw gerst normaliter gelijk zouden zijn aan die voor voergerst. Zij zouden echter afzonderlijk worden vastge steld als de telorsprijzen voor brouw gerst op de binnenlandse markt te ver boven of beneden een voor dit pro- dukt redelijk geachte, op de voor gerst in uitzicht gestelde minimum prijs gebaseerde inïddenprijs zouden Komen. In het oogstjaar 1959-1960 is het, gezien de zeer constante telers- prijs, niet nodig gebleken voor brouw gerst afzonderlijke heffingen of res tituties vast te stellen. Het Centraal Brouwerijkantoor heeft laten weten, de regeling voor het nieuwe oogstjaar niet meer op prijs te stellen. Gezien de „versnellings- plannen" in de E.E.G. meent het, dat reeds nu afgezien moet worden van het maken van afzonderlijke regelin gen voor brouwgerst in Nederland. Ook zonder aparte prijsregelingen zal volgëns de brouwerijen een lonende meeropbrengst boven de voergerst- prijs verzekerd kunnen worden. Het Centraal Brouwerijkantoor had verder bezwaar tegen het door de di rectie van het produktseha-^ gedane voorstel, de middenprijs „op te trek ken" aan de garantieprijs voor tarwe om op die manier verschuiving van brouwgerst naar tarweteelt tegen te gaan. Ook om deze reden wenst het de regeling niet gecontinueerd te zien. De Amerikaanse staten Oklahoma en Arkansas zijn geteisterd door een aantal wervelstormen die 23 doden en 175 gewonden hebben achtergela ten. Het ergst getroffen schijnt de Slaats Wilberton in zuidoost Okla- oma ta zijn. Beslissend punt voor ontwikkeling streek Tijdeus de eindles van de tuinbouw- cursus. die vrijdagmiddag in liet raadhuis Aan Aardenburg werd ge houden. hebben verschillende verte genwoordigers uit land- en tuinbouw- kringen hoop\-olle Avoorden gesproken over de toekomst van dit teeltgebied. Uit de verschillende inleidingen en toespraken sprongen duidelijk enkele punten naar voren, die in wezen be slissend zijn A-oor deze streek, name lijk de uitstekende grond voor tuin en fruïtbomv, waarover de omgeving van Aardenburg en Eede beschikt, dc vastberadenheid waarmee de bevol king de omschakeling heeft aange\'at, de geleidelijke ontwikkeling van deze omschakeling en de grote steun, die daarbij AA'ordt ontvangen van de Streekverbeteringscommissie. „Ik vecht beslist niet voor verloren zaken", zo gaf de Oostkappelaar A. H. Geertse zijn A'isie op de \Taag of er inderdaad in die streek mogelijk heden zijn op het gebied van de teelt. Deze teler presteert het om enkele avonden per week op zijn bromfiets A-an Oostkapelle naar Aardenburg te tijden, daar drie uur les te geven in tuinbouwkunde en daarna weer rond middernacht in Oostkapelle te arrive ren. De mogelijkheden die er zijn, gaf hij aan in een inleiding, waarin hij aandacht besteedde aan de teelt, afzetmogelijkheden, kapitaal en vak kennis. Als voornaamste produkten voor de streek noemde hij glasaard beien, witlof, asperges en Avitte bloemkool. Voor wat betreft dit laatste produkt zei spreker, dat het centrum van deze teelt is ver legd van Walcheren naar Zuid-Be veland, tenvijl ook in Terneuzen de aanvoer steeds groter wordt. De heer A. J. van Bliek gaf cursisten en genodigden een uiteenzetting over de betekenis van de fruitteelt, die naar zijn mening in Zeemvsch-Vlaan- deren een grote ontwikkeling door- Dezfi foto, afkomstig van het Russi sche persbureau Tass, toont de over blijfselen van het boven Russisch grondgebied neergehaalde Ameri kaanse vliegtuig. (Radiofoto Tass Zijwand van gleuf zakte op arbeider Vrijdagmiddag om kwart over drie gebeurde er op het bouwwerk aan de Bachten Steene te Middelburg een bedrijfsonge\ral toen een deel van een gleuf waarin twee arbeiders werkten plotseling instortte. De Vlissinger J. P. kreeg een kwart kubieke meter grond en puin gedeeltelijke op het lichaam, maar kon gelukkig door en kele collega's onder uit de sleuf wor den getrokken. Hij klaagde over pijn. Op doktersadvies werd hij per auto naar het ziekenhuis te Vlissin- gen vervoerd, Sloop van school te Ouwerkerk aanbesteed Namens het gemeentebestuur van Ouwerkerk is Avoensdag op het ge meentehuis in deze plaats door de Centrale Dienst „Noord-Zeeland" het slopen van de oude drieklassige open bare school aan de Ring te Ouwer kerk aanbesteed. Er waren twee in schrijvers, C. A. Konings te Sint-Wil- lebrord en J. C. Berrovoets te Zierik- zee, die respectievelijk voor het slo pen van de school vroegen 745,en 977,—. Benoeming Tot meteropnemer-ineasseerder van de P.Z.E.M. voor Schore is benoemd de lieer Chr, Smallegangev te Schore. VOORAL OP JONGE AANPLANT Ook vroege aardappelen hadden te lijden Hoewel dc natuurliefhebber door liet zonnige Avcer van de laatste dagen op Bevèland A-olop heeft kunnen ge nieten A'an het luisterrijk bloesem- schouwspel, heeft de nachtvorst in de A'roege morgen A'an maandag op dinsdag de kwekers van de fruïtcul- tunr weer zorgen gebracht. Naar het zich thans laat aanzien heeft deze natuurlijke vijand belangrijke scha de teweeggebracht aan diverse fruit gewassen. Hoewel er plaatselijk aanmerke lijke verschillen zijn te constateren, kan toch worden aangenomen, dat vooral op percelen met jonge aan plant alle vruchten zo goed als be vroren zijn. De schade is voorname lijk aangericht tot op anderhalf tot twee meter hoogte. Daarboven treft men ook nog wel bevroren vruchtjes aan, maar men vindt er ook nog veel goede. Juist dit jaar zal de rijke bloei bij de apelen en peren moge lijk nog veel vergoeden, met uitzon dering dan van de percelen, waar de bomen minder dan twee meter zijn. Een totaal schadebeeld van appelen, peren en pruimen is nog moeilijk te geven. Wel staat vast, dat de schade aan kruisbessen, rode en zwarte bes sen zeer groot is. Vooral bij de kruisbessen, waar al ATïj grote vruchtjes aanzitten, kan de schade zeker geschat worden op tachtig tot negentig procent. Ook de rode en zwarte bessen ge- ven een zeer grote rui te zien, zo dat ook hier een minimale oogst A'erwacht mag worden. De nachtvorst heeft eveneens grote schade toegebracht aan de vroege aardbeien, vooral op de meerjarige percelen is de eerste en de beste pluk geheel verloren gegaan. Voor zeker zestig procent stonden de vroege aardbeien al in bloei. Ook voor dit gewas geldt weer een vvisselend beeld. De late rassen aardbeien ston den nog niet in bloei en de schade aan dit gewas is zo goed als niet waar te nemen. Voor de aardbeien oogst geldt dan ook. dat de eerste vruchten, mede ook door het afrem mende koude weer van de laatste we ken. naar schatting veertien dagen later verwacht moet worden ten op zichte van vorig jaar. Toen had men eind mei al een vrij behoorlijk ean- bod. Voor dit jaar mag dit aanbod zeker gesteld worden op half juni. De nachtvorst Is evenmin aan de vroege aardapelen voorbijgegaan. Ook uit de fruitcentra van de Be tuwe en Utrecht wordt aanzienlijke vorstschade gemeld. maakt. Goede perspectieven voor hard fruit ziet hij in de „jonge pol ders" benoorden Aardenburg. Niet stormachtig „Een jaarlijkse uitbreiding van 30 a 40 hectare, die men nu meemaakt, is beslist niet stormachtig", aldus spre ker, „maar betekent toch enkele hon derden hectares in 5 a 10 jaar. Of om gerekend een uitbreiding van 5 mil joen kg fruit". Naar zijn mening komt men binnen niet al te lange tijd geschoolde ar. beidskrachten tekort bij deze teelt. De rijkstuinbouwconsulent, ir. J. J. van Hennik, noemde deze eindles ex- een met een bijzonder karakter, om dat in deze sti-eek een tuinbouwge bied wordt opgebouwd met alle con sequenties van-dien. Hij adviseerde de jonge tuinders geen al te grote risico's te nemen, omdat intensivering een vanzelfsprekendheid is. Hij drukte de geslaagde leerlin gen evenwel op het hart om eeus een jaar praktijk te gaan opdoen in oude re teeltgebieden, zoals het Westland en Noord-Brabant, waar zij nog on noemelijk veel kunnen leren. Namens de inspecteur van het land bouwonderwijs richtte de heer A. P. de Roo uit Schoondïjke gelukwensen tot de geslaagde cursisten. Het hoofd van de cursus, de heer E. Lansu, prees de vasthoudendheid van de cur sisten, die twee jaar lang na hun nor male werkzaamheden drie uur les per avond ontvingen. Bevredigend. Hij gaf verder een uitvoerig overzicht van hetgeen zich de laatste jaren op het gebied van tuin- en fruitbouw in Aardenburg en omstreken heeft afge speeld. Het resultaat noemde hij zeer bevredigend. Het verheugde de heer Lansu dat de produkten uit de streek op alle markten uitstekende prijzen maken. De gastheer van de middag, burgemeester J. M. A. C. van Dongen zag de bijeenkomst in het raadhuis als een symbool van hetgeen op het gebied A'an tuin- en fruitbouw in de gemeente is bereikt. „Als wij op deze ingeslagen weg voortgaan dan zal het met de toekomst van deze streek waarachtig wel gaanzo besloot hij. Het diploma werd uitgereikt aan de volgende leerlingen: J. Faes, A. de Smet,, W. Minnaert, A. Boer. jan, It. Faes, F. Staelens, R. v. d. Wijnckel, R. Bouten, O. Marijn, K. A-an Damme, H. Beun, J. Lako sr.. J. Lako jr.. J. Jansen van Roo sendaal, J. Kolmeïjer, H. v. d. Vij ver, M. Hol, J. Luteijn, allen uit Aardenburg en omstreken. De oudste cursist, de heer J. Lako sr. sprak een dankwoord namens de leerlingen. Geslaagden aan de „De Ruyterschool" Aan de „De Ruyterschool" te Vlisslngen slaagden in de maand april voor het scheepswerktuigkundige diploma At \V. Best. D. v. Peperstraaten. S.W.T.K. di ploma B-I: J. Borsje, met lof: J. A. de Groot, met lof; M. Brooke: P. D. Platteeuw, met lof: W. M. de Jonge: M. C. Laban: W. v. d. Velde, met lof: H. Schrijver. J. M. J. Wortman: P. A. Ten- broek. S.W.T.K. Diploma B-II: H. Have- man: J. A. Roth: G. H. Germing: C. F. v. Beukering: M. Weug: L. J. Welling: J. D. Nijholt. S.W.T.K. Diploma C-l: M. G. J. Bij de Vaate: Ch. v. Offenbeek; L. J. J. de Booijs: S.W.T.K. Diploma C- II: C. W. Roose. met lof: J. K. Hooge- steger. met lof: K. J. Wïessner, met lof. 3e stuurman G.H.V.: H. M. Pot: J. v. Lïere; M. Hofland: A. v. d. Grift. -2e stuurman G.H.V.: G. J. Kentin, theor. gedeelte, le stuurman G.H.V.: W. Markwat: F. M. v. Eekhout. Radarcursus: H. J. J. v. Ham: J. W. Droppers: J. Hid- dinga; K. C. Geus: J. W. KleiJn; H. M. Pot: J.-Lutofln-en J. M. Th. M. Blok dijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 7