Federatie van diaconieën in de Hervormde Kerk vijftig jaar Boete van f40 voor botsing bij Rilland SPORT IN CIJFERS VOOR HET A.S. WEEKEND Uil de wondere wereld van de techniek VELDHANDBAL 10 PROV IN Cl ALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 6 MEI 1960 NA DE OORLOG VELE NIEUWE TAKEN Accent verlegd van armenzorg naar maatschappelijk werk I)e Federatie van Diaconieën in de Nederlandse Hervormde Kerk vierde op dinsdag 10 mei haar vijftigjarig bestaan met een landelijke diaconale toogdag in Utrecht. Bij do opening van de federatie in 1910, die toen nog vereniging van.'Dia kenen in de N.H.-Kerk heette, bestond het diaconaat in feite uitsluitend uit armenzorg. In 1922 werd de vereniging omgezet in federatie. In Utrecht kreeg zij een bureau met een secretaris in vaste dienst. Na de oorlog ontwikkelde zich een nieuwe visie op de diaconale roeping van de Kerk, die zijn vorm kreeg in de Kerkorde van 1951. Daarna bewogen de diaconieën zich op prak tisch alle terreinen van maatschappelijke en geestelijke zorg. Sinds 1951 ook is de diaken een volwaardig ambtsdrager in de kerk. Op een persconferentie, die gister middag in Utrecht werd gehouden ter gelegenheid van het jubileum, zei de secretaris van de federatie, ds. G. J. Geels, dat de armenzorg in de laatste jaren niet meer de enige en. belangrijkste taak van de diaconie ën is. Dit blijkt wel uit de geldelijke bijstand in het kader van de Armen wet: het aandeel van de kerken daal de van 25 proeent van het totaal in 1930 tot 10.4 procent in 1957. Hierdoor kwamen middelen vrij voor de aanpak van ander werk. Na de oorlog ontwikkelde zich de „bijzondere kerkelijke gezinszorg", die nu uitgegroeid is tot het kerke lijk maatschappelijk werk. De verschillende diaconieën van de Nederlandse Hervormde Kerk hebben op het ogenblik 300 kerkelijk maat schappelijke werksters en 1000 ge zinsverzorgsters in dienst. In Gro ningen, Harderwijk, Dordrecht en Kindhoven zijn hervormde oplei dingscentra voor gezinsverzorgsters. Ook de bejaardenzorg is een stuk diaconaal werk. Zo wérden er na de oorlog, verspreid' over het gehele land, 50 hervormde bejaardentehui zen gebouwd. De „Stichting Protes tantse Opleiding Bejaardenzorg" le verde sinds 1956 ongeveer 500 cur sisten af. De 14 verenigingen „Kinderzorg" die omstreeks 1910 door de hervormde diaconieën werden opgericht/ dragen momenteel de verantwoordelijkheid voor 5000 voogdijkinderen. In de 50 hervormde inrichtingen voor kinder bescherming worden 10.000 jongens en meisjes verzorgd. Op het gebied van het gezinsvoog- dijwerk werkt de Hervormde Kerk officieel samen met „Pro Juventute". In dit kader zijn thans 3000 her vormde gezinsvoogden werkzaam. Op het terrein van de reclassering heeft de Hervormde Kerk 2000 toe zichthouders. Internationale hulp De laatste diaconale taak die ds. Geels noemde, was de internationale hulpverlening, waarbij de Neder landse Hervormde Kerk samenwerkt met de .Wereldraad van Kerken. In 1957 werd hiervoor voor de eerste riiaal een landelijke collecte gehou den. Ongeveer 600 diaconieën namen Honderdste aardgas ontvangstation In Wageningen is gisteren de hon derdste aansluiting op het aardgas- net van het staatsgasbedrijf officieel in gebruile genomen. Deze inbedrijf- stelling wordt beschouwd als een be langrijke gebeurtenis, die de ontwik keling van de aardgasvoorziening in Nederland markeert. Aanvankelijk was, te beginnen niet de oprichting van de eerste gasfabriek in 1825 tc Amsterdam, de gasproduk- tie een plaatselijke aangelegenheid. Na 1920 echter werden geen nieuwe fabrieken meer gebouwd en kromp het aantal zelfs in door een voort schrijdende concentratie van de pro- duktie. Belangrijk werd namelijk de leverantie van gas door kolenverede- lingsbedrijven (Staatsmijnen, Hoog ovens, cokepfabriek te Sluiskil) waar grote hoeveelheden gas als bijpro- dukt vrij kwamen. Dit gas werd ver kocht aan gasfabrieken, die, mede door gunstige inkoopprijzen, vaak de eigen produktie stilzetten en zich be paalden tot de distributie van dit over lange afstand aangevoerde gas (af- standsgas). De ontdekking van grote hoeveelhe den aardgas, aanvankelijk in het Oosten, later ook in het westen des lands, bracht nieuwe gebieden onder het bereik van een gecentraliseerde gaslevering. De aardgasleveranties begonnen in 1951 en waren gebaseerd op een aanbod door de N.A.M. voor de levering van 100.000 m3 per dag, gedurende een periode van 20 jaar. Door de nieuwe vondsten kon de N.A.M. haar aanbod geleidelijk ver hogen tot een hoeveelheid van 1,15 miljoen m3 per d ag gedurende 20 jaar, plus, gedurende een korter aap- lal jaren, een hoeveelheid van ong!" 400.000 m3 aardoliegas per dag, dat is gas dat tegelijk rnet de winning van aardolie vrijkomt. KERKNIEUWS NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Boven-Hardinxveld G. M. van Dieren te Ede; bedankt voor Solingen (Did.) J. van Dok te Noord- wijk-Binnen. GEREI'. KERKEN Eerocpen te Amsterdam-W. (Sloter- vaart) N. Korenhof f te Appingedam; aangenomen naar Schildwolde P. N. Kruyswijk, kand. te Amsterdam, die bedankte voor Baarland en voor Din- teloord. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Sint-Jansklooster J. van Doorn te Tholen; bedankt voor Aarlanderveen-Nieuwkoop en Sint- Thomas (Free Christian Reformed Church of Canada) D. Slagboom te 's-Gravenzande. BA PTISTEN GEMEEN TEN Bedankt voor Muntendam S. Zijl- atra te Eindhoven. er aan deel en de opbrengst was f154.798. Dit jaar schat men de op brengst van deze- collecte op 300.000 gulden en het aantal deelnemende diaconieën op 950. Bij de federatie zijn in totaal 1200 diaconieën aange sloten. De federatie geeft een voorlichtings orgaan „Diakonia" uit dat maande lijks in een oplage van 5600 exempla ren verschijnt. Zij organiseert tevens conferenties en oriënteringscursus sen voor diakenen. Dienst en bijeenkomst Ter gelegenheid van het jubileum zal dinsdag aanstaande een herdenkings dienst worden gehouden in de Utrechtse Domkerk met als voorgan ger dr. A. A. Koolhaas, praeses der Hervormde Kerk. In de middaguren is een bijeenkomst in de stads schouwburg te Utrecht. Hier zullen toespraken gehouden worden door mej. dr. M. A. M. Klompé, minister van maatschappelijk werk, prof. dr. W. B. Banning te Driebergen en prof. dr. P. J. Roscam Abbing te Gronin gen. Bidstond voor vrede en gerechtigheid De Rooms Katholieke Kerk, de Neder landse. Hervormde Kerk, de Gerefor meerde Kerken, de Evangelisch-Lu- therse Kerk, de Doopsgezinde Broe derschap, de Remonstrantse Broeder schap, de Oud-Katholieke Kerk, de Unie van Baptistengemeenten en de Vrije Evangelische gemeenten hebben besloten de Kerken in Nederland op te roepen op zondag 15 mei, vooraf gaande aan het begin van de confe rentie der wereldleiders te Parijs, te komen tot een gemeenschappelijk ge bed voor gerechtigheid en vrede ouder de volken. De wereldraad van kerken heeft aan alle bij de wereldraad aangesloten kerken een overeenkomstige oproep vorr zondag 15 mei doen uitgaan, zo dat deze dag in alle landen en kerken ter wereld gezamenlijk wordt gebe den om de leiding van Gods geest bij de besprekingen ter conferentie. De oproep en de tekst van het geutJ, dat op 15 mei van de kansel zal wor den voorgelezen, zijn vastgesteld in een vergadering van het interkerke lijk contact xin overheidszaken, teza men met vertegenwoordigers van de Gereformeerde Kerken in Nederland en de Rooms-Katholieke Kerk. Met het voor alle Kerken gemeenschap pelijke gebed wil men de eenheid van de biddende kerk van Christus tot uiting laten komen. De toediening van kinderverlammings- vaccin (met levend virus) in een glas li monade aan een zevenhonderdtal school kinderen vorige winter in drie Zweedse steden is een succes gebleken en zal thans op groter schaal worden voortge zet. KANTONRECHTER MIDDELBURG Verdachte verscheen niet op zitting Woensdagmiddag is voor de waarne mend kantonrechter te Middelburg, mr. T. W. Attema, de nasleep van een gecompliceerde autobotsing op rijksweg 5» te Riliand-Bath op één november van het afgelopen jaar be handeld. Terechtstond de Belg M. P. uit Antwerpen, die echter niet ver schenen was. In zijn plaats had hij een gemachtigde gestuurd om zijn belangen te bepleiten. Op deze noodlottige zondagavond van de eerste november van het afgelopen jaar deden zich in een tijdbestek van vijf minuten twee aanrijdingen voor. De eerste botsing was tussen een uit de richting Goes komende Belgische personenauto, bestuurd door P., en een van tegenovergestelde zijde na derende wagen. Deze auto werd be stuurd door de heer W. P. A. de R., een 38-jarige onderwijzer uit Aruba, die met verlof in Vlissingen was. De inzittenden van beide wagens stonden juist de schade op te nemen, toen uit de richting Bergen op Zoom een auto kwam, welke bestuurd werd door de Middelburgse automobilist J. H. In volle vaart reed deze auto op de stilstaande wagens en personen in. De onderwijzer De R. werd hierbij te gen het wegdek, geslingerd, terwijl de wagen van de Belg en De R. werden gegrepen. Vervolgens sloeg de wagen van de heer H. nog tweemaal over de kop om in de wegberm tot stilstand te komen. Tijdens deze zitting kwam echter al leen de eerste botsing tussen de auto van de Antwerpenaar en de onderwij zer De R. ter srpake. De R., die als getuige werd ge hoord, verklaarde, dat hij juist een tegemoetkomende wagen wildé passeren, toen vanachter deze auto nog een auto verscheen en over liet midden van de weg kwant. Hieruit was toen een botsing ge volgd, die op de weghelft van de onderwijzer gebeurde, aldus bleek uit diens verklaringen. De gemachtigde van de niet versche nen verdachte, had echter twee ge tuigen a décharge meegenomen, on der wie de echtgenote van de Antwer penaar. Deze had tijdens de aanrij ding naast haar man op de voorbank gezeten. Zij verklaarde, dat haar echtgenoot: geen bedoelingen had om de voor hen rijdende auto van een Belgische Een Japanse automobielfabriek in Hiroshima is uitgekomen met de „Mazda", een tweepersoons ultra- licht autootje, dat in Nederlandse- koers ongevpér 3100 gulden zal kos ten. Het wagentje heeft een viertakt- motor achterin en heeft een topsnel heid van 90 km per uur. Het gewicht bedraagt 380 kg. Jo de Roo achtste in Ronde ran Champagne De Zeeuw Jo de Roo is als achtste geëindigd in de eerste etappe van de „Ronde van Champagne", de 240 km lange rit van Reims naar St.- Quentin. Winnaar werd Groussard in 6.21.50, voor Frangois Mahé, Colette, Ruby, Foucher, Le Menn, allen Fransen, en de Italiaan Roberto Falaschi. Bekerfinale Noormannen- Patrijzen in Vlissingen De bekerfinale voor het Zeeuwse af delingsvoetbal tussen Noormannen en Patrijzen wordt gespeeld op het veld van Walcheren te Vlissingen. Het verdere voetbalprogramma voor dit weekeinde vermeld Nieuwdorp n Kapelle II en Rillandia IIIBors- sele. Vice-admiraal Brouwer legt inspectiebezoek af De bevelhebber der zeestrijd krachten, vice-admiraal L. Brouwer, zal van 15 t/m 24 mei een inspectiebezoek bren gen aan de Koninklijke Marine op de Nederlandse Antillen. De admiraal zal daarbij vergezeld worden door het hoofd bureau orga nisatie van de marinestaf, kapitein ter zee A, van Es, en zijn adjudant, luitenant ter zee der eerste klasse P. W. Osieck. Tevens zal de bevelhebber der zeestrijdkrachten, in de periode van 2 t/m 14 juni, op uitnodiging van de chef van de marinestaf van de Amerikaanse marine, admiraal A. Burke usn, een bezoek brengen aan de Verenigde Staten. Burgemeester van Dan Bosch met pensioen De burgemeester van 's-Hertogen- bosch, mr. H. J. M. Loeff, zal op 30 september zijn ambt neerleggen we gens het dan bereikt hebben van de pensioengerechtigde leeftijd. vriend, waarmee zij een dagje uit waren geweest in te halen. De aanleiding van de botsing moest volgens de Antwerpse gezocht worden in het feit, dat de weg ter plaatse niet erg breed is en bovendien zou volgens haar zeggen de onderwijzer met zijn auto geslipt zijn. Ook de tweede getuige a décharge bracht dit laatste in zijn verklaring naar voren. Na de aanrijding hadden de Belgen De R. hierop gewezen, maar de on derwijzer verklaarde, dat hij van slippen van zijn auto niets had ge merkt. De officier van justitie, mr. T. Le- bret, ging in zijn requisitoir de ver schillende getuigenverklaringen nog eens na en kwam tot de slotsom, dat de Antwerpenaar met ziin auto op de andere weghelft was gekomen. Twee boetes vorderde de officier tegen P. 50 of 10 en 100 of 20 dagen hech tenis. Na een uitvoerig betoog kwam de ge machtigde van de niet verschenen verdachte tot de conclusie, dat het ten laste gelegde niet was bewezen. De waarnemend kantonrechter ineen- de dat verdachte slechts één fout ten laste kon worden gelegd en vonniste met 40 subsidiair 8 dagen. De landbouwersknecht C. J. S. uit Kloetinge stond terecht, omdat hij met zijn tractor en aanhangwagen bij het afslaan niet tijdig richting had aangegeven en bovendien naast zich niet genoeg ruimte had openge laten voor een bromfietser. De eis hiervoor luidde 15 en 25. Het von nis was 20 en 1. KORFBAL Voor zaterdag zijn er een aantal be langrijke korlbahvedstrijden gepland, waarvan er een aantal van belang zijn voor de bovenste plaatsen. In de eerste klas is dit: Tjoba IAnimo I, waarbij de eersten er wel bijzonder goed voor komen te staan bij een overwinning, waaraan we tussen haakjes geen ogenblik twijfelen, ge zien het voordeel van te spelen in eigen „home" en de kracht, die van de Tjoba-dames uitgaat. Zeer spannend zal liet zijn bij VTOS IElto I, daar beide ploegen zullen trachten hun achterstand in tc ha len. We denken dat VIOS de puntjes thuis kan houden. TOGO I en Zuid westers I kunnen ook tot winst ko men, resp. tegen Olympia I en Blauw-Wit 1. In 2A is van belang Vedo ISwift in, al geloven we niet, dat de Schel- destadbewoners in' staat zullen zijn de opmars van Swift HI te stuiten. Animo II en TOP kunnen zich weer iets naar boven werken nu ze op be zoek moeten bij Elto n en Atlas. In 2B twee zeer belangrijke ontmoe tingen, n.l.: Tjoba II gaat naar Luc tor I en Vitesse naar Zeelandia I, De laatsten zullen moeten winnen om niet verder achterop te raken, maar Vitesse zal zich daar hard tegen ver zetten, hetgeen nodig is om nog in de „running" te blijven., Tjoba II zal zich tot het uiterste inspannen om toch zeker één puntje rijker te wor den, waarop ze ook kans hebben, doch Luctor zal trachten het punten verlies op de nul te houden. Scam- polo is thuis kansloos, nu Volharding op bezoek komt. In 3A wint AKC zeker van Swift VI, dat de verre reis naar Aardenbuvg gaat maken, terwijl Zuidzande thuis wel geen kans zal hebben nu de jon ge Swift V-ploeg op bezoek komt. Zuidwesters II kan zich verder aan de kop nestelen als het van DOS 55 weet te winnen. In 3B kan Luctor II de punten thuis houden en zich daarmee ook aan de kop handhaven nu VIOS H op bezoek komt, terwijl VZOD wel te sterk zal zijn voor Olympia II. De volgende wedstrijden worden op avonden in de week gespeeld: Adsp. A: Animo AVedo A (1). Adsp. D: KVL—Vedo B (2). Adsp. E: Animo ESwift Vlot (3). Adsp. F: Vios B—ELTO B (2). Prognose Zaterdag 7 mei 1: Blauw Wit I— Zuidwesters I 2; Tjoba IAnimo I 1; Togo IOlympia I 1; Vios I Elto I 1. 2a: Elto II—Animo II 2; Vedo I— Swift III 2; Atlas—Top 2. 2B: Luctor ITjoba II 3; Scampolo Volharding 2; Zeelandia I-Vitesse 3A: Dos 55Zuidwesters II 2; Zuid zande—Swift V 2; AKC—Swift VI 1. •Vios n 1; Olympia II 3BLuctor IÏ— —VZOD 2. Adspiranten A: Elto ATjoba 3. B: Zuidwesters AAtlas A 2; Swift Snel—Top 3: Swift Vlug—Ondo A 2. C: Luctor AVolharding 3: Blauw WitVitesse 3. D: Swift KwiekSormvogels 1; Ani mo DAnimo C 2; Vedo BSwift Lenig 1. E: NoadSwift Rap 1: Atlas B Ondo B 3. F: Luctor BVios A I. De heren van Tonido zullen a.s. zon dag in Goes het Haagse Opertie '56 ontmoeten voor een plaats in de handbalhoofdklasse. Operatie '56 heeft reeds twee wedstrijden ge speeld en behaalde hieruit de volle winst. Dit team werd dan ook getipt als favoriet voor de hoofdklasse. Tonido had vorige week weinig ge luk tegen Esca (Arnhem) maar speelde een goede wedstrijd. Indien Tonido in dezelfde vorm speelt en een weinig meer geluk heeft kan het een spannende ontmoeting wor den. In de district 2e klasse heren heeft Volharding nog één puntje nodig om te promoveren naar de district le klasse. Rapid dat 2e staat zal echter geen gewillig slachtoffer zijn. De prognoses voor a.s. zondag luiden: Promotie naar hoofdklasse: Tonido Operatie '56 (2). Promotie naar district le klasse Walcheren—Ta- clios (1). District le klasse heren: E.M.M.—Volt (1); E.B.H.V.—Olym pus (1). District 2e klasse heren RapidVolharding (2). District le klasse dames Were Di— Zeeland Sport (2). District 2e klasse dames HontenisseLuctor (1). AFDELING ZEELAND Heren le klasse Sios II—Fortuna II (1). Dames le klasseZeeland Sport II—E.M.M. (2); Walcheren n Volharding (2); De ZeeuwenMa rathon II (1). Dames junioren A Walcheren—Volharding (1); Hellas O.D.I. (1) Dames junioren B Sios—Zeeland Sport (2); Luctor— De Zeeuwen. Heren junioren Hellas —Marathon (1); Tonido—O.D.L (1). Jongens adspiranten Tonido II Hellas n (1); Hellas I—E.M.M. (1): Sios—Hellas H (2); Olympus—Wal cheren (2). Hein Cujé won 3000 meier in Wassenaar De Zeeuwse lange-afstandloper Hein Cuje won op bevrijdingsdag in Was senaar een 3000 meter, die op een grasbaan geloDen werd. Cujé maakte in zijn tweede 3 km. loop van het seizoen een goede tijd n.l. 8 minuten en 29.8 sec. De dynamo-atleet nam direct na de start de leiding. Achter zijn rug vochten Klaas de Ruyter (av 34), Jan Keesom (av 23), Dick de Bruin (Minerva) e.a. een felle strijd om de bezetting van de volgen de plaatsen. Cujé, die ondanks een pijnlijke keelontsteking, snel en ge makkelijk rond het voetbalveld ging, konden ze echter geen van alle be dreigen. 23 atleten namen aan deze wedstrijd deel. De uitslag luidde; A- klasse: 1. Hein Cujé (Dynamo Middelburg) f*™1!' sec' Klaas de Ruyter AV34, Apeldoorn) 8 min. 43. 3. Jan Keesom (AV23, Amsterdam), 8 min. 5o,6. 4. Dick de Bruin (Minerva Rot terdam 8 min. 57.6. 5. Joop ivers (Celebes, Den Haag) 9 min. 8.4. b. Jan Kneopkens (Avon Heerlen) 9 min. 12. Ab Geldermans winnaar Ronde van Duitsland De 25-jarige Ab Geldermans uit Be verwijk is winnaar geworden van de „Koude van Duitsland", een zeven daagse etappe wedstrijd over 1538 km. in de laatste ritvan Trier door het Eifelgebergte naar Keulen (248 lijn.)—verdedigde hij zijn eerste plaats zonder moeite. Geldermans ar riveerde niet het peloton in Keulen, gelijk met zijn concurrenten De zege van Geldermans was in deze onde de eerste sedert 1952ove rigens niet de enige triomf voor de Nederlandse coureurs. Ook Van der bteen, De Haan, Wim van Est en Jacques Kersten klasseerden zich na melijk onder de eerste acht De laatste etappe eindigde met een overwinning van de wereldkampioen der amateurs, Rudi Altig. Een sprint- zege. Rudi Altig was iri Keulen 'n.l. de snelste van een kopgroep van 15 renners, die zich enkele kilometers voor de finish had gevormd. In deze kopgroep zaten Jo de Haan, die derde werd, Van Seenvoorden en Arie van Wetten, vóór deze beslissende ont snapping had de Belg Huyskens zich tevergeefs uitgeput in een solo-aanval, die 150 km. duurde. Opmerkelijk in het eindklassement is de vierde plaats van Rolf Wolfs- hohl, de wereldkampioen-cyclo cross.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 6