TUSSEN DERTIEN EN TWINTIG MIST ZEELAND EEN .MISS' JAZZ, GESCHIEDENIS EN VORM wat anders WAT DOET DE ZEEUWSE SCHOOLPERS MACHTIG APPARAAT satchmo geen miss-troostiger mei, miss-loze mei Heeft Zeeland behoefte aan een „miss"? Een ern stige vraag. Moet onze provincie, nu overal de „missen" van allerlei soort gekozen worden, achterblijven? Het is zo, Zeeland heeft geen „miss", en dat terwijl op diverse plaatsen in het land de voorverkiezingen voor Miss Holland aan de gang zijn. Amsterdam heeft zijn Ansje Schoon, Noord-Nederland heeft zijn miss, er zijn er meer... maar Zeeland is er weer niet bij. Is er behoefte aan een eigen miss Zeeland? Is het een miss- toestand geen miss te hebben. Is het miserabel, zitten we in de misère zonder een miss? Men hoeft geen misantroop te zijn om zich mis noegd te tonen over een rij missen die klaar staan om verkozen te worden,, en het is ook geen mis daad geen miss te verkiezen. De meningen over de miss-verkiezingen zijn over het algemeen zeer verdeeld, en ze bleken het in Zeeland ook. Maar toch willen de meesten wel een Miss Zeeland, in de geest van het-moet-er-eens-van-komen. Ande ren gebruikten enigszins mistroostige uitlatingen over de miss. Maar als we het zo op verschillende plaatsen in Zeeland goed gehoord hebben, is het niet onmogelijk dat het er nog eens van komt. kiezing. Weer eens wat anders. Zeeland komt steeds achter aan!" Daar zijn ze het allemaal over eens. Ook Rien Verbruggen (17) drummer in zijn vrije tijd die iets later binnenkwam, denkt er zo over. De broer van Lia, de achttienjarige Bart Toorenman, die zwaar blokt voor zijn eind. examen, meent dat als er een miss-Zeeland wordt gekozen, ze vast niet uit Terneuzen komt. „Het zal wel Vlissingen worden", meent hij, maar Chris Meyer vindt toch dat Terneuzen alles over treft en het dus in ieder geval van Axel zal winnen! We moeten zoiets voor de lol doen, is de, be daagd uitgesproken, mening van Bart Toorenman. En of de heren in de jury zouden willen zitten, zich bevoegd tot oordelen achten? Chris en Rien: Natuurlijk, doen En Bart? „Ze zouden zich ge prikt voelen als je ze niet verkoos, die missen In Vlissingen prijken de zusjes Ans en Mia Zaal (18 en 17) die vader helpen in de lunchroom, trots met hun zopas gekochte strooien hoeden. „In Rotterdam gekocht!" Of er een miss gekozen moet worden, een miss-Zeeland? „Natuurlijk, het wordt tijd!" Ze hebben er wel eens over ge dacht voor de leut. En het is weer eens wat anders". Maar. voor de jury zouden ze zich toch wel beverig voelenVan Zeeland hoor je nooit eens iets, we komen achteraan". Ze wachte met spanning op een miss. In Ter neuzen wacht men met spanning op een miss In Zierikzee was er sprake van een miss-verkiezing, maar het kwam er niet van. „We zijn hier in Terneuzen nooit verder gekomen dan de verkiezing van een mister en miss-nozem. En dat was op een feest. Die mis ter nozem dat was ik!" ver telt Chris Meijer In Vlissingen hebben we nog iemand ontmoet. Het was Eddie Bleyenberg, 19 jaar, pantry-boy op de grote vaart en zojuist terug gekeerd van een verre reis over de wereldzeeën. „Geen miss-verkie- zing, niets waard, stelt niks voor etc. etc. aldus Eddie. Maar mocht er iemand een miss- Zeeland verkiezing willen organi seren, we zijn zeer benieuwd CHRIS MEIJER ,/lie mister nozem... dat was ik" BART TOORENMAN ,£e zouden zich geprikt voelen...' ANS (links) EN :vn.\ ZAAL ...'t wordt tijd... In een stemmig decor van bizarre wandschilderingen, moderne muziek en een glaasje bier of limonade „Allicht, we willen alle maal een miss Twee jeugdpagina's terug drukten wc cr bij de be spreking van het boekje „Een tien voor de tieners" onze spijt over uit dat de Zeeuwse schoolpers niet was vertegenwoordigd, dat de literaire produkten van jon ge Zeeuwen voor een derge lijke publikatie kennelijk nog niet in aanmerking ko men. Dat is spijtig. Maar wat .wordt er aan gedaan? „Op zaterdag 2 januari is te Middelburg de Zeeuwse Schoolkrantcnvereniging opgericht" schrijft „Pers- pektief", de krant van de ngse h.b.s. Dat klinkt goed. Wellicht zouden de redacties van de verschillen de Zeeuwse schoolkranten in een vereniging, na gezamen lijk overleg en uitwisseling van ideeën tot betere resul taten kunnen komen. Dc zopas opgerichte ver eniging is inmiddels weer ter ziele. Dat kwam door dat de Zeeuwse Schoolkran tenvereniging zich tot de Zeeuwse vertegenwoordiger van de Nederlandse School- Sersunie richtte, voor even tide aansluiting. Men kreeg het, advies zich toch vooral niet in een Zeeuwse vereni ging te organiseren, maar zich als krant afzonderlijk aan te sluiten bij de Neder landse Schoolpersunie. Daarmee hield de Zeeuwse Schoolkrantenvereniging op te bestaan. Men besloot nog wel bijeen te komen, en we kunnen slechts hopen dat dat toch gebeurt. Veel verder zijn We dus nog niet. Inmiddels lazen we wel dat de 17-jarige Josje Ha- gers, redactrice van het or gaan van de Haagse middel bare scholen, de Interscolai- re, en van haar eigen school blad „De SchoolUll" per vliegtuig naar Denemarken is vertrokken voor een be zoek aan de „Dariske Skole Bladrad". Zij maakt de reis onder auspiciën van de Ne derlandse Schoolpers Unie. Ze zal er contacten leggen met Deense schoolbladen. We hopen dat Josje veel contacten gaat leggen, maar we willen toch nog even op merken dat Den Haag dus wel een Interscolaire neeft. Net zo goed kan dus de Zeeuwse Schoolkrantenver eniging bestaan! We vestigen er liier nog maals de nadruk op dat wc graag ALLE Zeeuwse schoolkranten op de redac tie van „Tussen dertien en twintig" zouden ontvangen! Laten we allereerst vaststellen dat radio en t.v. zeer nuttige uit vindingen zijn. In radioverband denken we dan aan schepen vliegtuigen e.d. in nood, aan de diensten in oorlogstijdbij politie werk enz. enz. Vit dit standpunt heeft de t.v. nog meer dan de radio een plaats je in onze maatschappij verdiend. Voorbeelden hiervan geeft de t.v. bijvoorbeeld in Brussel waar men er het verkeer mee regelt, in zie kenhuizen, en meerder nuttig werk ten dienste van de mensheid. Daarbij komt ook nog dat ze meer dan de radio ons in contact kan brengen met vreemde volken. Dit laatste is toch zeker van be lang. Maar ja. de programma's die be stemd zijn voor de huiskamer, daar mankeert nog wel eens wat aan. Echter de t.v. moet toch ook langzamerhand opgroeien en de een vindt een bepaald programma moorddadig, terwijl de ander vol afschuw een gezicht trekt, alsof de aardappelen aangebrand zijn Ondanks dit alles vind ik de radio en de t.v. in het bijzonder een „machtig apparaat". Noot: Bovenstaand schrijven werd ons toegezonden door zeke re Jafrapa te Middelburg. We wil len hierbij opmerken dat we tech nisch niet zo onderlegd zijn, dat we, bij het zien van de vele inge wikkelde draden, lampen etc. niet Aan een „machtig apparaat" zou den willen spreken. Noot: Van bovenstaande in zending is ons van de afzender slechts de naam Jafrapa bekend. Toch willen we het commentaar als uitzondering nog opnemen. Het spreekt echter vanzelf dat, evenals dat geldt voor de rubriek „Lezers Schrijven", van alle reac ties op de jeugdpagina, naam en adres van de afzender, op de re dactie bekend moeten zijn, ook wanneer de inzender naam e.n adres niet gepubliceerd wil zien. LOES EIJKE Jk zou geen kans hebben" We hebben ons dus georiënteerd naar de behoefte aan een „miss". Met die speciale missie kwamen we in Terneuzen. In een stemmig décor van bizarre, wandschilderin gen, moderne muziek en een glaas- Je bier of limonade troffen we en- :ele Terneuzenaars, die scherp af gebakende meningen over de miss huldigen. Allen scholieren die er wel eens bij hebben stilgestaan. „Allicht, we willen allemaal een miss", merkte de zeventienjarige Chris Meyer op, en vertolkte daar mee de gedachten van het daar aanwezige groepje jongelieden. De charmante Lia Toorenman (15) in moderne kleuren gekleed, „zou zich toch niet lekker voelen met een groot nummer, voor de tafel van de juryleden die kritisch loe ren en daarbij dikke sigaren ro ken". Nee, een officiële miss-ver kiezing, daar zou ze toch niet graag aan mee doen. De veertien jarige Loes Eijke, zou misschien wel meedoen „maar ik zou toch geen kans hebben" voegt ze er snel aan toe. „Het zou leuk zijn, een miss-ver- SATCHMO. LOUIS ARMSTRONG, „HING OF JAZZ": een levende legende. De kleine man van bijna 60 jaar die nog dagelijks zijn stormachtige triomfen viert voor enthousiast brullende concertzalen. Door de hele wereld trekt hij met trompet, witte zakdoek en dozen vitamine-pillen. Overal begeestert en inspi reert hij zijn toehoorders met zijn sprankelende, vaak vrolijke en eerlijke klanken. Louis Armstrong, wie kent die naam niet. Als er ooit iemand in de jazz carrière heeft gemaakt, en zijn roem bij zijn léven ten volle heeft mogen be leven is het wel deze Satchmo, die in 1900 op 4 juli in New Orleans werd geboren. Als kleine jongen rommelde hij in de groezelige stad aan de rivier. Een stad van beginnende jazz, van river-boats en vertrapte negers die hun leed de wereld in schreeuw den met hun vaak gebrekkige instrumenten. Acht tien jaar is Louis, als hij door Kid Ory in diens band wordt opgenomen. Vier jaar later naar Chicago, spe len bij King Oliver. Louis kreeg naam. Talrijke mu- sici die later in de jazz een rol zouden spelen kwamen aandachtig naar hem luisteren. Zijn techniek was voor die tijd niet te overtreffen. Hij ruilde zijn cornet in voor 'n trompet. Toen begon de roemruchte tijd van Armstrong's „Hot Five" en „Hot Seven". Even als zijn opmerkelijke spel bleek ook zijn bijzondere zang onnavolgbaar. Hij verrijkte de jazz-muziek met het nog steeds zo populaire scat-singing. Zijn naam werd een begrip. Satchmo! De bruisende en dynamische musicus. Toen volgden de tournees naar Europa, waar zelfs de niet-liefhebbers van de jazz naar hem kwamen luisteren. Satchmo groeide door alle stijlen en jazz-tijdperken heen, naar vandaag. En nog steeds is het zijn be geesterende spel dat de grootste zalen vult. dat elk optreden tot een manifestatie voor de jazz maakt. Zijn legende is gevormd, en ondanks zijn vaak kwa lijke en veel te commercieel georiënteerde presta ties (vooral in de jaren dertig, en enkele jaren terug) bewaard gebleven. Na de Tweede Wereldoorlog leerde de wereld hem kennen tijdens zijn grote tournees: de kleine man die een rij schitterend witte tanden laat zien als hij lacht. De man die voor zijn bezweet voorhoofd per concert grote hoeveelheden witte zakdoeken no dig heeft en voortdurend vitaminepillen slikt. „Wees zuinig op uw gezondheid en vooral op uw maag!'' raadt hij een ieder aan. Satchmo, een goed gehumeurd man op het toneel en in de omgang. Achter de coulissen vaak knorrig en ongenaakbaar. Hij houdt van zijn triomfen, van volle zalen en geestdriftige luisteraars, en hij vond ze in verschil lende Europese landen, in Japan, in Afrika in Ame rika.... bewegelijk als zijn muziek is hij zelf, de man die voortdurend reist en overal een diepe indruk achterlaat SATCHMO, een levende legende!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5