Nederlandse vertegenwoordiging in Djakarta werd bestormd Meer aandacht van de kerk voor de industrie gewenst KLANKBORD PRINSES BEATRIX BRENGT BEZOEK AAN LIMBVRG ZATERDAG 7 MEI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 Vlag, portret van koningin en meubilair werden vernield de voorgevel af- Een vijfhonderd Indonesische jongeren is vrijdag de tuin van de Nederlandse missie te Dja karta binnengedrongen, waar zij de Nederlandse vlag hebben neergehaald. Zij drongen de tuin binnen met spandoeken waarop stond „verdrijf de Nederlanders uit West-Irian" en „Neem alle Nederlandse eigendommen beslag". Deze demonstratie die een half uur duurde, was de tweede in een week. De demon stranten namen de wijk vijf mi nuten voor de komst van mili tairen, politie en commando-een heden. De Indonesische regering heeft daar na het gebouw van de Nederlandse vertegenwoordiging te Djakarta door een kordon militairen laten afzetten. Een woordvoerder van het Indonesi sche ministerie van buitenlandse za ken verklaarde aan journalisten, dat het ministerie het incident zeer be treurt en dat er een diepgaand on derzoek zal worden ingesteld. De aanstichters worden voor onder vraging bij de militaire autoriteiten ontboden. Er werd op gewezen, dat onder noodtoestand demonstraties verboden zijn. De eerste demonstratie deed zich voor op 1 mei, toen arbei ders met anti-Nederlandse opschrif ten voor het gebouw der Nederlandse vertegenwoordiging op en neer liepen. Zij werden door de politie verspreid. Opbrengst tarwe overtreft raming Op 26 maart 1960 hadden de telers in totaal 470.500 ton inlandse tarwe van de oogst 1959 aan de graan- en zaihandel afgeleverd, zo deelt het produktschap voor granen, zaden en peulvruchten mee. Deze hoeveelheid komt overeen met 98 procent van de te verwachten le vering op basis van de definitieve oogstramïng. Eind maart van het vorige jaar hadden de telers 94 pro cent afgeleverd. Volgens het pro duktschap mag worden aangenomen, dat de landelijke gemiddelde op brengst dit oogstjaar groter zal zijn dan op grond van de definitieve oogstraming van het C.B.S. mocht worden verwacht, zodat de telers een grotere hoeveelheid inlandse tarwe van de oogst 1959 zullen afleveren dan waarop aanvankelijk was gere kend. Het produktschap meent dat de oorzaak hiervan ligt in het feit, dat de opbrengsten per hectare dit oogst jaar sterk varieerden, waardoor de landelijke gemiddelde opbrengst door schatting wat moeilijker kon worden benaderd dan in meer normale oogst jaren. Ook zullen de uitkomsten van de definitieve oogstraming nadelig zijn beïnvloed door de berichten over de droogteschade. Ter waarborging van de garantie prijs voor tarwe (f 31.per 100 kg bij levering in december) werden de zelfde maatregelen genomen als voor bet vorige oogstjaar. Volgens een door de heer Brandsma, directeur van het produktschap, op gestelde nota kan er voorlopig van worden uitgegaan dat het totale tar- weareaal voor dc oogst 1960 ca, 135.000 ha zal bedragen. Volgens de politie van Frankfort hoeft Hans Jürgen Hoffman, een van vijf Duit se journalisten die verklaarden dat zij brieven hadden ontvangen waarin „dc rode hand" hen met de dood bedreigde, bekend dat hij dc dreigbrieven zelf luyd geschreven. Zoals bekend is „de rode hand" een nïet-officiële Franse eontra- terroristisehe organisatie die zich rielit tegen mensen die met de Algerijnse op standelingen sympathiseren. Ooggetuigen vertelden, dat enige van ongeveer 350 scholieren en studenten over de hoge stenen, van prikkeldraad voorziene om heining rond liet gebouw van de Nederlandse vertegenwoordiging klommen, van binnen het hek openmaakten en een menigte die tot 1000 mensen aangroeide, naar binnen lieten. Deze bekogelde het gebouw met stenen, waardoor rui ten van het gebouw en de voorruit van een auto van de kanselarij werden vernield. Terwijl een deel van de betogers zich onledig hield met schelden, haalden anderen de Nederlandse vlag omlaag, scheur den er de blauwe baan af en hesen haar toen weer als de roodwitte vlag van de Indonesische repu bliek. Ook het Nederlandse wapen- I schild werd va gerukt. |Een woordvoerder van de Nederland, jse vertegenwoordiging deelde mede, «lat ongeveer 700 demonstranten het gebouw binnendrongen, waar zij het meubilair vernielden en portretten van koningin Juliana van de muren rulcten. Er werd grote schade aange richt. Het ernstigste incident was dat met het neerhalen en vernielen van de vlag, aldus deze woordvoerder, die zeide, dat niemand van het personeel letsel heeft opgelopen omdat het zich had teruggetrokken. De Nederlandse zaakgelastigde te Djakarta, mr. W. A. Froweïn, heeft, zo heeft de woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken vrij dag desgevraagd meegedeeld, het mi nisterie een rapport gezonden over liet incident van vrijdag, waarbij be togers de Nederlandse diplomatieke missie in Djakarta hebben aangeval len. „Het ministerie bestudeert thans de vraag, op welke wijze op dit ern stige incident zal wordeii gereageerd" aldus de woordvoerder. OVATIES VAN SCHOOLKINDEREN Naam gegraveerd in Griekse reukschaal Prinses Beatrix brengt een oriënta- tiebezoek aan de provincie Limburg. Na de verwelkoming aan de grens vertrok het gezelschap gisteren naar Milsbeek> waar een bezoek werd ge bracht aan „De Olde Kruyk", een typische kleine Limburgse potten bakkerij. Prinses Beatrix toonde grote interes se voor hetgeen, men hier, vooral voor de export, vervaardigde en liet zich uitvoerig voorlichten over de techniek van het vormen der kruiken en schalen. Toen haar de mogelijk heid werd geboden een produkt van de pottenbakkerij uit te kiezen, zei de prinses „Ik vind het allemaal zo mooi". Uiteindelijk bepaalde zij haar keus op een grote pul van Limburgs bont. In een Griekse reukschaal, die nog gebakken moest worden, gra- 1 veerde zij haar naam. De Limburgse beeldhouwer Peter' Roovers uit Heyen was vervolgens een zeer instructief gastheer van de prinses. Samen met burgemeester A. A. M, Maekelenbergh van Bergen leidde hij haar langs een expositie van zijn werken die is ingericht in het kasteel „Heyen". De heer Roovers bood de prinses een bijzettafeltje aan, met een pla teau van ingelegd ceramiek, waarin paardenmotieven waren verwerkt. Langs Afferden en Well werd vervol gens over de Maas via Wanssum, ?litterswijk en Grubbenvorst naar Venlo gereden. Op het marktplein brachten honderden schoolkinderen haar een ware ovatie. Venlo heeft de prinses met een spontaniteit har telijkheid ontvangen, die haar zelfs in verlegenheid brachten toen ze van af het bordes naar het temperament volle volksliedje „Mijn Limburg" luisterde. In het stadhuis plaatste de prinses haar handtekening in het gulden boek van Venlo. Een grote pe perkoek, waarop het gemeentewapen was gespoten, werd haar geoffreerd door burgemeester De Gou. NIEUWS Het nieuws, dat het Alge meen Nederlands ^Persbureau A.N.P. uit binnen- en buitenland vergaart en aan de dagbladen verstrekt, is voor vele doeleinden nuttig. De redactie was het echter nog niet bekend, dal haar materiaal ook voor „nestbouw" wordt gebruikt. In de tuin achter het hoofdgebouw van de A.N.V.V., park straat 38 bijna naast het hoofdkan toor van het A.N.P. dat gevestigd is in de Parkstraat op nummer 32 broedt namelijk een merel op een nest met vijf eieren. Opvallend aan dit nest waren vooral enige witte strook jes, die het dier tussen de takjes en draadjes had verwerkt. Strookjes, of juister, papierbandjes met gaatjes erin. Het bleek, dat de merel zoge naamde ponsbanden voor de nestbouw had' gebruikt. Deze papierbandjes worden in het te lex verkeer gebruikt om berichten klaar te maken voor uitzending op machinale en maximale snelheid. Na uitzending der berichten zijn deze bandjes niet meer dan afval, die in papiermanden wordt verzameld. Ken nelijk heeft de merel daaruit in de tuin van het A.N.P. een keuze ge maakt. Welke berichten zijn bijzon dere belangstelling hebben gehad, valt nu nog niet te zeggen. Eerst als de eitjes zijn uitgekomen en de jon gen volwassen, zullen de telexisten van het A.N.P. uit de bandjes kunnen aflezen welk nationaal óf interna tionaal nieuws de vogel interesseerde. Ontvoerde hoofdredacteur op Cyprus teruggevonden Antonis Pharmacides, de 70-jarïge hoofdredacteur vau het enige blad op Cyprus dat tegen aartsbisschop Ma- lcarios is, is donderdag, twaalf dagen na zijn ontvoering, in een grot aan getroffen. Hij was al die tijd geblind doekt en gebonden geweest. Pharmacides heeft voor verslagge vers een verklaring voor laten lezen, waarin hij aartsbisschop Makarios en generaal Grivas dankt voor hun be moeiingen te zijnen gunste. Van zijn ontvoerders Grieks-Cyprioten even als hijzelf zegt hij niets kwaads. De ontvoerde zegt in zijn verklaring, „dat hij door de pijn die hij geleden heeft tot dieper inzicht is gekomen. In het plaatsje Horn nabij Roermond heeft de prinses het r.k. jeugddorp van de zuster Dominocanessen van Bethanië officieel geopend. In dit jeugddorp zijn 240 kinderen, wier ouders uit de ouderlijke macht onzet zijn, opgenomen. In Roermond heeft de prinses in een intermezzo van de harmonie- muziek onder meer een hulde van kinderen in ontvangst genomen. Burgemeester HÖppener bood.haar een bureaudoosje aan. Zij bezich tigde er de Munsterkerk, de graf kerk van de graaf van Gelre. Aan het slot van de eerste dag van haar oriëntatiebezoek aan Limburg heeft prinses Beatrix gisteravond in de schouwburg te Maastricht een uit voering bijgewoond ten bate van de actie van het Nederlandse vluchtelin gencomité. Aan de uitvoering werk ten mee de Mastreechter Staar, de balletgroep „Limburg", leerlingen van liet conservatorium Maastricht en de speelgrocp „Limburg". De Weense loco-burgemeester Mandl heeft een uitnodiging aan de Sowjet- Russïsche schrijver Ilja Ehrenburg voor bijwoning van de gesprekken over Euro pa in liet kader van de Weense feest- week ingetrokken vanwege de manier waarop Ehrenburg gereageerd had op uit latingen van Oostenrijkse on Wcstduitse zijde over oproepen welke Ehrenburg destijds gedaan zou hebben lot hel do den van Duitse soldalen. 0 In Zuid-Korea zal een wel worden op gesteld inzake geboorteregeling. Dit is de eerste officiële maatregel in deze. De bevolking van Zuid-Korea (23 miljoen) breidt zich jaarlijks met een half miljoen De aankomst ran H.K.H. prinses Beatrix te Mook: haar werden bloe men aangeboden door Ellen Botten- Hendrix en Maria Een overzicht van de Westminster Abdij in Londen tijdens het huwe lijk van prinses Margaret. (ANP-telefoto.) Beslag op girorekening Waarheid opgeheven De president van dè rechtbank te Amsterdam heeft uitspraak doende in het kort geding tussen de stichting Bepenak (de uitgeefster van het dag blad „De Waarheid") als eiseres en drie dagelijkse bestuurders van de E. V.C. als gedaagden, de vordering tot opheffing van een conservatoir be slag op de rijkspostgirorekening van eiseres toegewezen en die tot ophef fing van dat beslag bij de giroreke ning bij de gemeente Amsterdam af- ewezen. Toen de E.V.C. op 4 april, op grond van een door haar in 1951 aan de Waarheid gegeven lening van 32.500 beslag deed leggen op beide rekeningen, was haar van de over dracht van de uitgave van „De Waar heid" door de c.v. uitgeverij persor ganen aan dc stichting Bepenak niets bekend. De stichting nam niet de schulden van de C.V. persorganen over. Deze overdracht, die op 1 oktober 1959 was geschied, was pas op de dag dat de dagvaarding aan de E.V.C. werd uitgebracht in het handelsregister ingeschreven. De president nam aan, dat de reke ning bij de postgiro staat ten name van de Bepenak en niet op die van de C.V. persorganen, welke een schuld heeft aan de E.V.C. en derhal ve het beslag door de E.V.C. onrecht matig was gelegd. Het verzoek tot opheffing van het beslag op de reke ning bij de gemeentegiro Amsterdam werd geweigerd omdat dit, aldus de president, de feitelijke grondslag mist. Uit bet procés-verbaal van de beslaglegging blijkt niet dat die, zo als eiseres stelt, de te haren name staande rekening daardoor mede wordt getroffen. Het vonnis werd bij voorraad uitvoer baar verklaard en de E.V.C. werd veroordeeld tot betaling van de kos ten van het geding 284.25). Pllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllll 1 Zonnig mei-weekend H (Van onze weerkundige s medewerker.) De vooruitzichten voor Bevrij- dingsdag waren dit jaar zeer gunstig, maar die voor Moe derdag zijn morgen zeker niet slechter. Hogedrukgebieden blijven grote belangstelling voor het vasteland van Europa s houden en wij zijn na verleden jaar zomer ook niet anders meer gewend! Al komen de middagtemperaturen onder in- H vloed van het nog vrij koude n zeewater in onze kustprovincie H minder hoog dan in het oosten van ons land. waar gisteren 23 f§ graden C. werd gemeten, toch zal het kwik ook hier in de H middag tijdens het weekend tot boven 20 graden C. kunnen stijgen. De droogte, die dit voorjaar kenmerkt, blijft g H voortduren en dc temperatuur kan nog iets hoger worden. iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir STEMMEN UIT DE KERKEN Stichting „Evangelie en industrie" bestaat vijf jaar Ecu paar maanden geleden zaten we in een Zeeuwse pastorie. Er waren verschillende zaken te bespreken. Toen die afgehandeld waren, kwam er dc vraag: En hoe gaat het verder met de gemeente? Een heel verhaal kwam er los, hoc er al meer industriearbeiders kwamen. Een stroomver snelling zou er nog wel komen wanneer de nieuwe fabïek, die men bezig was te bouwen, ging draaien. Een gedeelte van de gemeente blijft land bouwend en 'n steeds groter deel gaat z'n bestaan vinden in de fabriek. Bij navraag bleek dat zij, die in de industrie de leiding gaven, niet onwelwil lend stonden tegenover de kerk, maar gewoonlijk niet bereid waren een kerkelijke verantwoordelijkheid te dragen. Kortom, bet lag niet in alle opzichten even gemakkelijk in die gemeente. Het klimaat van de industrie drong er steeds verder in door. Langzaam aan kwam er een heel nieuw type van mensen. De meerderheid van de gemeente, die een 40 jaar gele den nog een volkomen agrarisch karakter had gedragen, bestond nu uit mensen van een andere geestelijke levensstijl dan vroeger. De predikant zat met bepaalde moeilijkheden. Het Evangelie is er voor alle mensen. Wilde hij het op verstaanbare wijze brengen, dau moest hij rekening houden met beide delen van zijn gemeente. Daar hebben we in 't klein, in een i jaar geleden in het leven werd ge- enkenle gemeente, waarmee elke kerk roepen door Vertrouwensfiguren, die in ons land en in vele landen, te ma- 1 met de industrie te maken hebben ken heeft en waarmee zij geducht rekening zal moeten houden. Daar voor is ruim 5 jaar geleden ook op gericht de stichting „Evangelie en Industrie". Eveneens is er gekomen het'. „Instituut Vormingswerk voor bet Bedrijfsleven", welk instituut 3 door mensen uit de vakbeweging. Ze kwamen uit verschillende protestant se kerken. Bij dit instituut gaat het om „bewustwording en bezinning aangaande de geestelijke achtergron den, die in het dagelijks bedrijfsle ven een rol spelen". Door dit instituut is o.a. aan het begin van het vorige jaar aan de rijksuniversiteit van Utrecht "n cur sus voor predikanten in industrie gebieden georganiseerd. In dit ver band kunnen we ook noemen het feit dat wc sinds 2\'z jaar een indu strie-predikant hebben, die verbon den is aan dc Nederlandse Her vormde Kerk in haar geheel en zich beweegt en werkt in verschil lende industrieën in Zwijndrecht. Er is dus de laatste jaren wel zo het een en ander gaande om vanuit de kerk de vraagstukken onder ogen te zien, die steeds klemmen der worden bij een voortgaande in dustrialisatie in ons land. Verzet Nu heeft bij het vijfjarig bestaan van de stichting „Evangelie en indu strie" wika B. Leenman, die bij deze stichting werkzaam is. te Arnhem een rede uitgesproken voor mensen uit de plaatselijke middels in druk is verschenen en waarover reeds "het een en ander te doen is geweest. Gedeeltelijk althans heeft ze nog al verzet gewekt om de daarin gedane uitspraken. In het laatste nummer van „Woord en Dienst" is een samenvatting opge nomen van hetgeen door deze wika gezegd is. Dat nummer is trouwens (Zie slot pag. 5 kol. 3) Koel waarnemer Al van 1957 af houdt Amcrika's ambassadeur Llewellyn E. Thompson jr. zich in Moskou bezig met voorbereidingen voor een topconferentie. Dc Russen begonnen dc wenselijkheid van zo'n óverleg naar voren tc brengen toen hij een paar maanden onder de rook van het Kremlin in functie was ge weest. Hij moet nu uitzoeken welke J betekenis dient te worden toegekend 1 aan dc redevoering waarin Ruslands premier Kroesjtsjew de Opperste Sowjet donderdag over het neer schieten van een Amerikaans vlieg tuig verhaalde. Als „een koele waarnemer op een warme post" (zoals collega's hem noemen) zal hij daarbij ongetwijfeld zeer rustig tewerk gaan. Merkwaar dig was, 'dat hij 's avonds op een receptie in de Ethiopische ambassade niet sprak met de eveneens aanwe zige Russische onderminister van buitenlandse zaken Jacob Malik. Pas gisteren, toen hij uit Washington opdracht had gekregen naar het Rus sische ministerie van buitenlandse zaken te gaan, heeft hij per nota om nadere inlichtingen gevraagd. Interessant zou het zijn. te weten of Kroesjtsjew. die de grcnsschen- ding toeschreef aan „machten in de Verenigde Staten die de topconfe rentie willen doen mislukken", zo fel deed omdat hij zich een houding van onverzoenlijkheid moest geven tegen over „machten die de. topconferentie willen torpederen" in de eigen com munistische gelederen Russische „stalinistische" leiders en het regime in communistisch China die zijn poli tiek als „slap" karakteriseren. Men krijgt de indruk dat Kroesjtsjew die gisteren liet weten dat hij per soonlijk bevel had gegeven het Ame rikaanse vliegtuig neer te schieten, zowel naar dc kant van de oppositie als naar de zijde van dc westelijke mogendheden een indruk van kracht en doortastendheid wilde maken. Speciaal voor het westen richtte hij de schijnwerpers op de doeltreffend heid van dc Russische raketten; één is volgens zijn zeggen voldoende ge weest om het Amerikaanse onderzoe kingsvliegtuig neer te halen. Door in zijn redevoering op de grens- schending door dit vliegtuig in te gaan, en te betogen „dat zulke in cidenten kunnen leiden tot een we reldoorlog en dat ze de kans op suc ces van de topconferentie geringer maken" heeft dë Russische leider bo vendien al bij voorbaat het westen de schuld gegeven van een eventueel onverrichterzake terugkeren van de top. Ook kan hij nog de opzet heb ben gehad, de aanwezigheid van Amerikaanse bases als riskant af te schilderen. Omdat het getroffen toe stel afkomstig zou zijn van een basis tn het thans zo roerige Turkije krij gen Kroesjtsjews woorden ook in dit opzicht bijzondere betekenis. Moei lijk valt te ontkennen, dat door deze onverwachte zet op het politieke schaakbord verscheïdee „stukken" tegelijk worden „bedreigd". L'evfelynn Thompson, die behalve een goed berg- en topbeklimmer ook een op diplomatieke partij tjes zeer gerespecteerd pokcrspeler is. zal moeten nagaan, welke kaarten Kroesjtsjew. nu hij zo speelt, in han den houdt en of het nog zin heeft, president Eisenhower de tocht naai de Parijse „top" te laten maken. Dal de Russen hun grove geschut niet in stelling hebben gebracht om de top conferentie helemaal weg te raket ten, zou men kunnen opmaken uit de woorden, die hun minister van bui tenlandse zaken, Andrei Gromyko, gisteren sprak. Gromyko verzekerde, dat zijn regering de hoop niet ver liest, dat deze topconferentie tot ont spanning zal leiden. De Russische re gering zou volgens hem alles doen om tot het succes van de Parijse con ferentie bij te dragen. Kroesjtsjew heeft zich in het bij zonder onvriendelijk uitgelaten over redevoeringen van de Ame rikaanse minister en onderminister van buitenlandse zaken, Herter en Dillon, „die weinig hoop overlieten op het slagen van de topconferen tie". Ook op Eisenhower had hij kritiek, vooral omdat de'Amerikaan- se president had gezegd niet langer dan tot 23 mei op de topconferentie (die 16 mei begint) te kunnen blijven en zich daarna te zullen laten ver vangen door vice-president Richard Nixon. Volgens Kroetsjtsjew „voelt Nixon met veel voor beëindiging van de koude oorlog en de bewapeningswed loop". Dit alles zal echter op zichzelf geen beletsel voor een topconferentie mo gen zijn. Het zal integendeel ertoe kunnen leiden, dat ook de westelijke landen straks in Parijs geen blad voor de mond nemen. Men kan nu proberen om, zonder elkaar te „spa ren" tot oplossingen te komen in- plaats van, glimlachend niets-zeg- gend. in het slop te blijven steken. LLEWELLYN THOJMPSON -.opheldering gevraagd,,* Demonstratie vein honderden scholieren Het Wereldgebeuren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3