PAGIM FASHION-WEEK 1960 BERMUDA begon (mei hoge gasten) op zee Uniek modefestijn aan boord van vlaggeschip „Oranje" In nabije toekomst: ~öan ozouw A tot OZOHtV ontharing depilan ZATERDAG 7 MEI 1960 PROYINC1 ALE ZEEUWSE CQURANT 19 Advertentie (Van een medewerkster). Voor de vijfentwintigste maal hebben de Nederlandse confectio nairs voor hun buitenlandse gasten en dat zijn inkopers van grote warenhuisconcerns het feest van de „Fashion-week" georganiseerd. Het is gevierd aan boord van het vlaggeschip van de Mij. Nederland, de „Oranje" en het was een feest in volle zee. Een feest van mode en nog meer een feest van blijde gezich ten. De staatssecretaris van economische zaken, de commissaris der koningin in N.-Holland en burgemeester Van Hall van Am sterdam zaten met verre van „ambtelijke" gezichten te genieten van het warme zonnetje dat straalde op de Noordzee en blonk op de smalle blanke kust van Nederland aan bakboord en net toen we dachten „Nu dutten ze in", snerpte een fel bootsmans fluitje hen wakker en kwamen zes matrozen een erewacht vor men voor een stoet van dertig mooie meisjesde mannequins. De Nederlandse confectionairs (de meesten uit Amsterdam, de overigen uit Groningen, Utrecht, Rotterdam) die in 1947 begonnen met een welbewuste poging Nederland te maken tot een „land van mode voor de gewone vrouw", hebben na vijfentwintig „fashïonweeks" Nederland een naam als modeland weten te bezorgen. De eerste keer werd er voor twaalf miljoen aan export orders geboekt, en die twaalf miljoen zijn uitgegroeid tot ruim zestig mil joen per jaar aan dames-bovenkleding alleen Dit alles werd op liet zonnedek van do Oranje bepraat in hard-Duits en zacht-Duits, in aarzelend Engels en kordaat Engels, in Libanees, Vlaams en Frans. En als Fransen goedkeu rend over de Nederlandse mode pra ten, dan is onze confectie op de goede weg Dertig van onze mooiste meisjes heb- ben dus op dit zonnedek de winter mode 19601961 getoond. En over die komende wintermode kan alvast het volgende worden vastgesteld De mantels zullen door hun kort. heid kwiek, door hun ruimte ele gant zijn. Ze zijn gemaakt van ruige ffauscli en mohair, of van gróve tweed. De tweeds zijn door gaans geruit het opmerkelijkst zijn de grote zwart-witte ruiten op wit fond. Bij de ruige stoffen vallen de kleuren op: havanna, (Advertentie) hét middel tegen afw'ashanden Uitsluitend verkrijgbaar bij H.H. Apothekers. Drogisten, Kippers en de Speciaalbranche niai'on en een prachtig bruin-roze. Vrijwel allemaal hebben de mantels een platte brede kraag van echt of nylon bont dikwijls roomblank van kleur of, en dat is nog mooier, een smalle ringkraag en heel smalle man chetjes van zeer langharig zwart bont, waardoor de mannequins wel wat op lieve speelse poesjes leken... De tailleurs en de trotteurs hebben vaak ook van die bontgarnerinkjes, als het jasje tot óp, of nog net bóven de heup komt. De accenten van die jasjes zijn vooral van de korte jas jes tot in de taille knoopaanslui- tingen op de rug. of een geplooide ster waar de stof van de rug was samengeknepen. De japonnen voor dfe komende winter waren het opmerke lijkst in tuniekmodel. Het gemakke lijkst leek de slanke tuniek tot net boven de knie, waar de rok dan in eens platgeplooid onderuit komt. Er zijn ook slanke jurken in drie verdiepingen: een kort wijd jak, een tuniek tot boven de luiie, en dan de onder het lopen uitvallende plooien. Prachtig zijn voorts de suède-meesterstukjes van Vico: zevenachtste jasjes in kleuren zo warm en tintelend als we ze alleen van bloemen, vlinders, vogels en meesterschilders kennen, en van een coupe die Parijse modekenners' even stil deed zijn. Voor het eerst waren er leren pakjes die smaak vol waren uitgevoerd in zachte kleuren. Confectionairs en inkopers hebben aan het begin van de zomer al belang stelling voor de wintermode omdat ze een half jaar vooruit moeten werken. Gewone vrouwen vinden voorlopig een luchtig zonnejurkje toch leuker en wc zullen dus dc wintercollecties niet uitgebreid bechrijven. Niettemin had op dat zonnige zonnedek van de Oranje die wintermode do volle be langstelling van achthonderd gasten. Misschien zijn er daar in de zon niet zo heel veel zaken gedaan, maar de Nederlandse confectie heeft er het jMiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiM „automatisch mukeleu'l §t it et zeifbedieningsb edrijf dat, alhoewel geen nieuwtje meer, M (J toch nog wel als heel modern te hoek staat in deze dagen, zal zeer spoedig met het stempel „ouderwets" versierd s kunnen worden. Dit. is althans de overtuiging bij een onlangs M gevestigde 'Engelse firma, die komend jaar in Engeland de eerste „vol-aulomatisclie" zaak wil openen. Het uitzoeken, H verpakken en noteren, van de artikelen zal in deze zaak door robots gedaan worden. M —po stellen de vooruitstrevende zakenlieden zich hun vol- automatisch bedrijf voor de klant betreedt de „verkoop- p ruimte" (het woord „zaak" wordt angstvallig venne- M den neemt een blanco kaart en gaat daarmee naar een soort uitstalkast waarin monsters van de voorradige artikelen liggen. Onder elk monster is een mechanisme aangebracht dat j§ soortnaam en gewicht van het gewenste artikel op de kaart drukt. Staan alle boodschappen hierop vermeld, dan stopt- men g |l de kaart in een soort brievenbus die na enkele seconden de totaalrekening presenteert. Nu nog even naar de kassier „liet enige menselijke wezen dat bij het verkoopproces .is H ingeschakeld"om te betalen, en na wéér een druk op een g knop komt enkele minuten later het keurig verpakte bood- g H schappenmandje te voorschijn. H Wanneer de vooruitstrevende zakenlieden inderdaad erin j| M slagen, dit toekomstbeeld volledig te verwezenlijken dan is g H het wel héél zeker dat de gezelligheid van het winkelen die men zelfs in liet moderne zelfbedieningsbedrijf kan vinden, g j§ voorgoed tot het verleden behoort allermooiste zakelijke succes behaald: bewondering. En toen ergens in de Noordzee een sportvliegtuig kwam overvliegen om boeketjes bloemen uit te strooien bo ven de Oranje, moet iedereen wel een beetje gehoopt hebben dat zo'n boe ketje zou vallen voor de voeten van een kleine, stralend-blijde man: Fred die Kattenburg, sinds 1947 voorzitter van de Fashionweek. Ze zouden hem het allemaal hebben gegund maar de boeketjes woeien in zee l Aa.verte-nnc./ Bermuda Blush, de nieuwe mode- tint in nylons voor dit seizoen. In Nederland exclusief verkrijgbaar in Hi-Iife. En u weet: Hi-Jlfe bete kent ook kwaliteitsgarantie. „Bermuda Blush" nylons - met of zonder naad - reeds vanaf 2.95 In alle betere zaken. „Kinder dessertje" op moederdag ..Moederdag" begint voor de kinderen meestal met een enorm vertoon van energie: met thee-op-bed brengen aan moeder, en de ontbijttafel dekken voor moeder, gevolgd door het groot moedig overnemen van het afwascor- vee na ontbijt- en koffietafel. Wan neer die koffietafel achter de rug is. is het energiepeil van de jeugd trou wens ook een heel eind gezakt, en tegen de avondmaaltijd wordt er meestal niet meer gesproken over „alles doen voor moeder, ofn'dat het Moederdag is Men kan dan ook moeilijk verwach ten dat de jongelui een dergelijke onbaatzuchtige en hulpyaardige hou ding de hele dag volhouden! Zelfs een volwassene zou dat met moeite op brengen. Omdat de lieve jeugd (bewust of on bewust) ook op Moederdag wel ge voelig zal zijn voor het in praktijk brengen van het gezegde „voor wat hoort wat", zullen kinderen het vast wel waarderen wanneer moeder aan het eind van de dag (als tegenpresta tie voor de bloemen, de cadeautjes en de „goede verzorging"ook een ver rassing voor ze in petto heeft. Een speciaal dessert na de avondmaaltijd bijvoorbeeld: een dessert dat er leuk uitziet en met fantasie is klaarge maakt. Een fruitsalade (kant en klaar .in blik te koop) die met slag roomtorentjes is versierd; een va- nillevla of pudding, gegarneerd met vruchtjes in verschillende kleuren: „bootjes" van gehalveerde bananen die, ook alweer 'naar eigen fantasie, met viuchten en slagroom worden versierd en waarop een klein papie ren vlaggetje kan prijken; grote ge halveerde sinaasappels, uitgehold en daarna gevuld xnet een vanillevla, waardoor het vruchtvlees wordt ge mengd; of omdat het weer eens een héél ander toetje is een frisse vruchtentaart, die men gemakshalve kan kopen, maar die liefhebsters van de bakkunst natuurlijk zelf kunnen maken. Inplaats van die ene grote taart zouden de baksters kleine ..vlaaien" kunnen'maken, die met een (gebonden) melange van vruchten worden gevuld. "Nu ben jc veilig beschermd: altijd en overal!" „O, wat hebben we vroeger toch een narigheid uitgestaan! Die omslag, dat verdriet! Dat leed is voorbijMiljoenen vrouwen genieten nu méér van het leven, dank zij o.b.-tampons, hun Onmerkbare Bescherming. Kwiek en opgewekt kunnen zij aan alles meedoen, fietsen, dansen, uitgaan, sport! Het pakje o.b. gaat in het kleinste tasje." „Wl och erne cremes oh. der de Ic Hormooncrèmes werden „vergelijkend onderzocht" Ilormooncrèraes: wat zi.ju liet pre cies, vertegenwoordigen ze werkelijk een opzienbarende kosmetischo uit vinding, en maken ze do huid inder daad zoveel jonger en mooier? Juist omdat ze het antwoord op deze vra gen niet kennen, staan veel vrouwen wat aarzelend tegenover de hormoon- crèmes die tegenwoordig door diverse kosmetïche en farmaceutische fa brieken worden vervaardigd. Die aar zeling is begrijpelijk, want elke vrouw weet wel dat do gezichtsliuid gauw verknoeid is en vaak heel moei lijk te genezen valt. Een Amerikaans „vergelijkend wa renonderzoek" heeft enige tijd gele den een overwegend negatief ant woord op al deze vragen opgeleverd. Kortgeleden heeft ook de Engelse „Consumers Association" een soort gelijk onderzoek ingesteld waaraan ruim tweehonderd van haar leden meewerkten. De resultaten van dit onderzoek waren nagenoeg gelijk aan die van de Amerikaanse enquête, en de Nederlandse Consumentenbond vond het onderwerp belangwekkend "enoeg om ze te publiceren in het prilnummer van de Consumenten gids. Theoretisch sluiten de enquêteurs een gunstig effect van hormonen op de huid geenszins uit; weten schappelijke proeven doen veron derstellen dat ze nieuwe celvor ming kunnen bevorderen, de bloed- toevoer kunnen opvoeren en bo vendien het waterhoudend vermo gen van de lederhuid bevorderen, waardoor de veerkacht van de huid zich. zou kunnen herstellen. De grote vraag is echter, of der gelijke resultaten bereikt kunnen worden door een zuiver „plaatse lijke" toediening, in de vorm van crèmes dus. Tien jaar geleden reeds werden in Amerika proeven genomen met smeersels die op de huid van jonge vrouwen weinig resultaat bleken te hebben, maar die de opperhuid van oudere vrouwen wel bleken te verbe teren waarbij dan echter vermeld dient te worden, dat de smeersels aanmerkelijk „geconcentreerder" wa ren dan de hormooncrèmes die in de handel verkrijgbaar zijn. Bovendien waren de onderzoekers van mening, dat sommige verbetering ook wel door gewone crèmes bereikt hadden kun nen worden. Een tweede proef beves tigde deze veronderstelling: negentig- dagen lang behandelde een aantal vrouwen (tussen de 35 en de 65 jaar) do ene helft van haar gezicht met hor mooncrèmes, de andere met gewone crème. Na die negentig dagen viel geen enkel velschil te constateren... Do Engelse consumentenbond paste een andere manier van onderzoek toe de vrouwelijke proefpersonen werden allemaal behandeld met crè me die als horinooncrème werd aan gediend, maar slechts de helft van oupe de verstrekte potten bevatte een der gel ijle preparaat: de andere helft was samengesteld uit dezelfde ingrediën ten maar zónder hormonen. Resul taat: de helft van de proefpersonen vond de verstrekte crèmes beter dan „gewone" crème Waaruit wel blijkt, dat de voorkeur voor hormoon crèmes niet zelden op psychologische gronden bernst De consumentenbond concludeert uit de diverse uitkomsten dat men welis waar een gunstige werking van hor moon-crèmes op de lange duur niet mag uitsluiten, maar dat er toch (mede gezien de hoge prijzen van de ze speciale crèmes) geen reden is, om het gebruik van deze preparaten aan te bevelen. per pakje ran 10 tampons,wildoende voor maandelijks gebruik Normaal- f f,-. Speciaal f 1.25 Restjes toiletzeep voor manicurebeurt Het óverkwam mij geheel onver wacht. en dat nog wel bij een aïlernuchterst zakelijk telefoon gesprek. Ik belde interlokaal een grote instelling, de aard ervan doet hier niet ter zake. En 'n mannenstem aan de andere kant van de lijn zei Met het zo en zo te Dinges goeden- avond. Niet alleen dat de toon een zekere I gezellige opgewektheid suggereerde. 1 zo van Hé, wie belt me daar om I klokke negen uur in de avond, ik mag zo'n verzetje wel Maar ook de toevoeging op zichzelf trok het gesprek? uit de beleefd-zakelijke, au tomatische sfeer van U belt, wij antwoorden in een persoonlijke I relatie van O, bent U daar Dat doet me nu eens genoegen zeg j maar wat ik voor U ,kan doen. Het gaf dadelijk een geheel andere j kleur aan het telefoongesprek. Men I beschouwde een telefoontje daar i blijkbaar niet als een last, maar eer- der als een gast, die men dienover- eenkomstig ook gastvrij ontving. voor wie men bereid was eventueel ook enige niet strikt formele moeite te doen. Kortom men was daar blijkbaar vanzelfsprekend gewoon niet met nummers, maar met mensen om te gaan. Het klinkt U misschien overdreven in de oren, maar voor wie ge dwongen is tot veel zakelijke gesprekken en relaties, doet zo'n sim pel: „Goedenavond" onverwacht men selijk en hartelijk aan. Het is een klein schepje overwicht, het tikje tegen de schaal, de toegift op het correcte minimum die des te meer opvalt omdat het verschijnsel zo zeldzaam is in deze kille wereld. Sterkermen realiseert zich eerst Op een bepaald ogenblik blijven er j hoe koel wij gewoon zijn bejegend te overal in het huis van die minuscule restjes toiletzeep over: op de wasta*- fels. in de badkamer, bij de keuken gootsteen. Weggooien doet men ze niet en zo blijven ze maar zwei-- ven naast, op en onder het nieuwe stuk zeep, totdat een geïrriteerde huisgenoot ze tóch in de vuilnisbak mikt. Toch kunnen ze nog gebruikt worden, die nietige flintertjes. Leg ze bij elk aar in een klein bakje (een scheer- bakje bijvoorbeeld) en giet er kokend water op. Als het vocht behoorlijk is afgekoeld, doopt U er uw vingertop pen in (als het kan, alle tien tegelijk, en anders eerst die van de linker en dan die van de rechterhand) en laat die vingertoppen een minuut of vijf rustig weken. Daarna afdrogen en wanneer U vervolgens de nagels een nauwkeurige manicurebeurt geeft, zult U merken dat het manicuren na worden, als men door zo'n eenvoudi ge groet al verrast wordt. Precies even verrast als wanneer de notaris of de advocaat, de zakenman of de ambtenaar, die U opbelt, het gesprek, dat op zichzelf al een behoorlijke geldswaarde vertegenwoordigt, zo maar gewoon menselijk inleidt met de informatie „Hoe maakt U het Ook al dartelt men in blakende wel stand door het huis. dan nog is zo'n simpele vraag naar het persoonlijk welvaren, op zichzelf misschien een beleefdheidsfrase, een plezierige er varing, speciaal voor een vrouw. dit korte „bad" veel gemakkelijker j U gaat. Bovendien worden de nagels i- A onberispelijk schoon in zo'n minia- tuurbad. Modern, snel en mild, veilig en reukloos: van Hamol uit Zwitserland tube 1.50-2.95 Wel eens gedacht over een andere be stemming voor zo'n lichtgewicht metalen pocketboeken-rekje? Er is bijvoorbeeld een aardig plantenrck van te maken. Zet er een rijtje hang- en slingerplanten óp, liefst in moderne Bierpotjes: het resul taat is verrassend! In een ruime gang of vestibule kan, mits er niet te weinig daglicht is, zo'n rekje-vol-groen de entree bijzonder aardig opfleuren. (Advertentie) De blouse is er. in dit modescizoen in vele vormen-en kan op diverse manieren gedragen worden. Over de rok zoals de beide exemplaren van bedrukte zijde, maar ook in de rok zoals het model met de geknoopte sjaalkraag dat een ceintuur heeft in de stof van de blouse. Het tweedelige kostuum is van Dior en is gemaakt uit lichte wollen stof in een tere pasteltint. Gevaarlijk voor niet-zo- slanke vrouwen, dit Dior-model WWS^WWV et is misschien absurd, maar in wezen kunnen wij een financieel verlies, een zakelijke tegenval ler. een geannuleerde afspraak of een ingetrokken belofte beter verwerken, naarmate deze tegenvaller in harte lijker, menselijker termen is vervat. Wij zijn al half verzoend met de de ceptie als de aanzegger ons door zijn toon en woordkeus desnoods alleen maar de illusie geeft dat hij op het menselijk vlak met ons kan meevoe len. Want een- vrouw, een paar keiharde zakentypen uitgezonderd, kan per slot van rekening de halve wereld j met alle eentjes en voordeeltjes glad gestolen worden, als zij maar het ge voel mag behouden dat er hier en daar nog een mens rondloopt tegen wie men kosteloos kan zeggen Nu moet je toch eens horen wat mij overkomen is. Laten wij wèl wezen het is niet louter een vrouwelijke, maar stellig een algemeen menselijke behoefte. Een spotaan woord of gebaar van ge wone menselijke hulpvaardigheid of hartelijkheid wordt ook door het manvolk met zo'n stomverbaasde er kentelijkheid geaccepteerd, dat men zich bijna beschaamd afvraagt "óf het maatschappelijk leven dan al heel en al een staal-en-chroom effi- ciëncybureau geworden is, waar een bandrecorder kil-mechanisch infor meert wat er van uw diénst is. Ik herinner mij tenminste met enige onthutstheid de opmerking van een oude heer, die ik op een gevaarlijk schuinliggende tegel in het trottoir opmerkzaam maakte Dit is het eerste menselijke woord dat ik van daag gehoord heb.... Hij bleek in een bejaardenpension te wonen, genoot een uitstekende voe ding en verzorging, had werkelijk geen enkele reden tot enige materiële klacht. Behalve het misschien kin derlijk klinkende: Er is nooit iemand die zo maar gewoon iets tegen mij zegt. Zo maar gewoon, zonder ervoor be taald of door de conventie ertoe verplicht te worden: het is blijk baar een prestatie die zo opmerkelijk en uitzonderlijk is dat men er met open mond voor blijft stilstaan. En als wij de moeite van het naden- i ken ervoor over hebben, moeten wij S erkennen dat wij, met alle goede be doelingen toch zoetjes aan gewend zijn geraakt aan omgangsvormeu- volgens-het-boekje waaruit alle per soonlijk leven vervlogen is. Wij sturen plichtmatig een bloemetje bij een trouwerij of een geboorte, wij staan plichtmatig in de queue bij een receptie, zitten plichtmatig naast 'n bc-d in het ziekenhuis en componeren plichtmatig een condoleancebrief bij een sterfgeval. IVi moed op om bij diezelfde be wierookte jubilaris, bruid of jonge moeder binnen te lopen als de feestelijkheden lang achter de rug zijn en de moeilijkheden van de grauwe alledaagsheid-eenzaam moe ten doorworsteld worden Wie gaat die jubilaris-op-pensioen, die met zijn lege tijd geen i-aad weet, eens uitgebreid om zijn deskundig advies wagen Wei loopt eens bij de pasgetrouwde of de jonge moeder binnen als zij snipverkouden radeloos tegen een aam-echt vol vuile vaat staat aan te kijken, en pakt onder het opgewekt converseren onvervaard een droog doek En het kost toch heel wat minder dan dat obligate bloemstukje. SASKLA,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 21