PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Huwelijk van prinses Margaret bracht Londen in sprookjessfeer Westelijke Drie houden vooroverleg voor top Zeeuwse brandweren moderniseren thans op grote schaal BILT 203e jaargang - no. 107 DagDlsd. uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F B. den Boer Adjunct: W de Paster. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week. 7.00 p kw fr: p. p 7.25 per kw. Losse v WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 7 mei 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minim, p advertentie 4. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties imai 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus- Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg,G. F de Pauwstr. 9, tel. 20. Terneuzen. Brouweiljstraat 2. Zlerlkzee, red tel 2425, adtn. tel. 2094. Stralende bruid en bruidegom Prinses Margaret en Armstrong Jones verlaten de Westminster Abdij na het voltrekken van hun huwelijk. (A.N.P. telefotó) Stralende bruid in de Westminster Abdij Menigte verbrak afzettingauto kon niet harder rijden dan 16 km WAARSCHIJNLIJK TIJDELIJK „VIER" Kroesjtsjew gaf zelf bevel voor raketschot President Eisenhower, president De Gaulle en premier Macmillan zullen op 15 mei, aan de voor avond van de topconferentie, overleg plegen, zo heefts een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse za ken meegedeeld. Hij zei op een persconferentie dat de West- iuitse bondskanselier, Adenauer zich waarschijnlijk voor deelne ming aan een deel van dit over leg bij hen zal voegen. Op zater dag veertien mei zullen de vier westelijke ministers van buiten landse zaken Herter, Selwyn Lloyd, Couve de Murville en V on Brentano bijeenkomen. Eerder in de week, waarschijn lijk beginnend op donderdag, zullen de vijf westelijke leden van de ontwapeningscommissie van tien landen bijeenkomen evenals een aantal Britse, Ame rikaanse, Franse en Westduitse deskundigen op het gebied van de Duitse kwestie. De Verenigde Staten hebben vrijdag in Moskou een nota doen overhandi gen, waarin meer inlichtingen wor den gevraagd over het vliegtuig dat volgens Kroesjtsjew zondag boven Russisch gebied werd neergeschoten. Amerika wenst speciaal te worden ingelicht over de bestuurder van het toestel. Op de woordvoerder van het Wit- te Huis werd een lawine van vra gen afgevuurd over de kwestie of president Eisenhower nog van plan is in mei voor de topconfe rentie naar Parijs te gaan en in juni de Sowjet-Unie tc bezoeken. Hij antwoordde niets te weten over wijzigingen in de plannen van de president. Verder had hij geen commentaar. Vrijdag Amerika? verzekerde men in officiële Amerikaanse kringen op de meest nadrukkelijke wijze dat de Verenigde Staten nimmer een poging: hebben gedaan om het Sow jet-Russische luchtruim te schenden. Eerste raket raak Premier Kroesjtsjew heeft persoon lijk het bevel gegeven het Ameri kaanse vliegtuig neer te schieten dat zondag het Russische grondgebied schond. Het toestel werd getroffen bij het eerste schot van de raketar tillerie. Dit heeft de eerste plaatsver vangende Russische minister van de fensie, Andrei A. Gretsjko, die tevens opperbevelhebber van de grondstrijd krachten is vrijdag in de Opperste Sowjet meegedeeld. Hij voegde eraan toe, dat de raketeenheden het belang rijkste onderdeel van de Sowjet strijdkrachten zijn geworden. Maarschalk Gretsjko noemde de ra ket „een prachtig wapen" van de Sowjetstrijdkrachten. André Gromy- ko, de Russische minister van buiten landse zaken, heeft gisteren in de Opperste Sowjet over de topconfe rentie gezegd dat zijn regering de hoop niet verliest, dat deze conferen tie tot ontspanning zal leiden. De Russische l egering zou alles doen om tot het succes van de Parijse confe rentie bij te dragen. 1 P.Z.C.-zaterdagnummer 1 „MIST ZEELAND een „miss"? Aan deze kwestie is deze maal M het grootste deel van de veer- tiendaagse jeugdrubriek „Tus- sen dertien en twintig" (pagina 9) gewijd. Naast kernachtige uitspraken over deze zaak van s verschillende jonge Zeeuwen. vertelt deze pagina iets over de H Zeeuwse schoolkranten. Dit 22 pagina's tellende zater- dagnummer biedt voorts onder meer: Stemmen uit de kerken (pagina 3), Radio- en T.V.-ru- M briek, (pagina 13). Feuilleton H en strip (pagina 15), Kunst en literatuur, (pagina 17), „Uw H pagina mevrouw", (pagina 19), De kinderkrant plus „Klanken ji p uit de ether" en „Stikkeltje en Bruunke" (pagina 21). liiiiiiiiiiiiiiifliiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiin Langzaam en duidelijk sprekend las gisteren de aartsbisschop van Canterbury, dr. Fisher, in de Westminster Abdij te Londen de huwelijksformules voor. Hij stelde aan de bruid, prinses Mar garet, en aan de bruidegom Tony Armstrong Jones de vraag of zij wensten man en vrouw te zijn. Armstrong Jones sprak zijn „ja" rustig en met vaste stem uit. De prinses antwoordde met zachte stem. Vervolgens gaven bruid en bruidegom elkaar de rechterhand en zij herhaalden hun gelofte. De prinses stotterde even en moest de woorden „in voorspoed en in tegenspoed" her halen. Het was een ontroerde prinses die beloofde lmar echtgenoot te gehoorza men, lief te hebben en te eren. De bruidegom maakte een nerveuze indruk. Het bruidspaar voélde zich kennelijk gesterkt door de rust die uitging van prins Philip, die de prinses „weggaf én die de bri(id voor de plechtighe'ul bemoedigend toesprak. Koningin Elizabeth was zeer kalm, maar toonde zich zeer geroerd toen haar jongere zuster na de plechtigheid stralend glimlachend een buiging maakte in de richting van de koningin en de koningin-moeder. De hoofdgetuige van de bruidegom, dr. Gilliatt, overhandigde de trouwring aan Armstrong Jones. De ring werd op het boek gelégd, dat de aartsbis schop vooruitstak. Deze wijdde de ring, die daarna werd teruggegeven aan de bruidegom die de ring aan de vinger van de bruid schoof. Een koor zong de psalm: „Ik hef mij ne ogen op naar de bergen vanwaar mijne hulpe komen zal", terwijl de aartsbisschop het paar naar het al taar geleidde. Prinses Anne volgde met het bruidsboeket. Zodra het paar knielde voor het gebed, knielden alle 2000 aanwezigen. Vervolgens las de deken op verzoek van prinses Mar garet de zaligsprekingen uit de Berg rede voor. De aartsbisschop zegende alle aanwezigen, een trompetfanfare klonk door de ruimte en 2000 mensen hieven het Britse volkslied aan. Het bruidspaar knielde, toen de aartsbisschop een gebed uit sprak. Vervolgens sprak de hoge geestelijke de woorden: „Wat God heeft samengevoegd scheide de mens niet". Om kwart voor twaalf werden de prinses en de prins man en vrouw. De aarts bisschop zei: „Ik verklaar U man en vrouw in de naam van de Vader, de Zoon en de Heilige Geest. Enkele politiemannen werden tegen de paleishekken gedrukt toen de tal lozen af en toe het kordon doorbra ken. Het bruidspaar bleef ongeveer vijf minuten op het balkon staan. Telkens als het zich half had omge draaid om naar binnen te gaan werd het door een nieuwe uitbarsting van enthousiasme tegengehouden. Tienduizenden stonden reeds In de nacht van donderdag op vrijdag te wachten op het passeren van de sprookjesachtige stoet. Overal klonk er muziek, gespeeld door straatmuzi kanten of muziek uit draagbare ra dio's. Langs de brede weg bij Cla rence House, voor het paleis van Buckingham en rondom de Westmin- ster Abdij stond de menigte opeenge pakt. Register langzaam naar de kapel van St. ward om het huwelijksregister te te kenen. De koningin, de koninginmoeder en de hertog van Edinburgh volgden hen evenals de gescheiden ou ders van Armstrong Jones. Onder de aanwezigen in de abdij waren ko ningin Ingrid van Denemarken, de ministers-presidenten van alle landen van het Britse Gemenebest en oud premier Churchill. Er waren vier re gisters om te tekenen de twee hu- welijksregisters voor alle paren die in de abdij trouwen en een konink lijk register en een gastenboek. Toen het bruidspaar na tien minu ten buiten kwam luidden de klok ken van Londen. Kalm en rustig liepen Margaret en Tony naar de koets. Tony stapte het eerst in om te voorkomen dat hij op Marga rets sleep zou trappen en hij hielp vervolgens zijn bruid in het rij tuig. Jubelend Begeleid door een formatie van de Household cavalry reed de koets langs een jubelende menigte naar het paleis van Buckingham. Meer dan tweehonderd man politie moest soms hand in hand de opdringende menig te buiten het paleis in bedwang hou den. Het aantal toeschouwers langs de route van het bruidspaar dat door de warmte op deze heetste dag van het jaar (72 graden Fahrenheit of 22 gra den Celcius) werd bevangen lag bo ven de 1200. Vijfendertig mensen (Zie slot pag. 5 kol. 1) piiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinL I „Ik kan niet zitten", J j zei Margaret H Toen prinses Margaret voor de s huwelijksplechtigheid Clarence House verliet, had zij enige H moete om zonder haar japon te kreuken in de glazen koets plaats te nemen. „Ik kan niet zitten", riep ze tot hilariteit van de omstanders vrolijk uit. Haar grote, prachtige tiara liet ook weinig ruimte voor haar hoofd over maar na enig schik- ken en met behulp van prins Philip, die haar begeleidde, kwam alles in orde en kon de m glazen koets vertrekken. Prinses Margaret gefotografeerd tij dens de rijtocht van Clarence House naar de Abdij. ANP-téléfoto. Boycot „Cleopatra" werd opgeheven De Amerikaanse bond van zeelieden heeft vrijdag in Washington bekend gemaakt dat hij dezelfde avond nog een eipde zal maken aan het posten bij de' „Cleopatra", het schip van de Verenigde Arabische Republiek dat In de haven van New York ligt. De mededeling kwam na afloop van een onderhoud tussen de waarnemend mi nister van buitenlandse zaken, Don- glas Dillon en Arthur Goldberg na mens het Amerikaanse vakverbond A.F.L. - C.I.O. Het vakverbond is zoals bekend ak koord gegaan met het posten bij de „Cleopatra" bij wijze van protest te gen de Arabische boycot van Ameri kaanse schepen die Israëlische ha vens aandoen. George Meaney, voor zitter van het Amerikaanse vakver bond, heeft vrijdag in een telegram aan de voorzitter van de bond van zeelieden gezegd, dat Dillon de vak bondsleiders de verzekering heeft ge geven, dat de Amerikaanse regering „de grieven van de Amerikaanse zee lieden grondig zal onderzoeken". De Arabische vakbonden zijn de vo rige week begonnen alle A'merikaan- se schepen die Arabische havens aan deden, te boycotten. Deze actie is 'n vergeldingsmaatregel tegen het op treden van de Amerikaanse haven arbeiders. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken had te kennen gege ven dat het posten bij de „Cleopatra" hinderlijk was voor de buitenlandse betrekkingen van de Verenigde Sta ten. Het bestuur van de Oostenrijkse boe renbond heeft de voorzitter van de land dag van Stiermarken, Josef Wallner. tot bondsleider gekozen. De voormalige lei der, Josef Kraus, werd tot ereleider be noemd. ENGELS MATERIAAL WORDT VERVANGEN Korpsen in Zeeland tellen mee Waarde zal een nieuwe brand spuit aanschaffen; Zierikzee hoger krediet voor materiaal brandweer; de raad Kortgene sprak over brandweermate- riaal Deze en dergelijke koppen zijn de laatste maanden herhaaldelijk verschenen boven artikelen in de P.Z.C. Geenszins verwonderlijk overigens, want de brandweer in Zeeland moder niseert momenteel op grote schaal. Tal van gemeenten gaan er toe over hun korpsen van nieuw materiaal te voorzien. Is het dan zo slecht gesteld met 't materiaal van de brandweer In deze provincie? Of zijn er andere oorzaken, die deze modernisering van de Zeeuwse brandweerkorp sen kunnen verklaren? Wij hebben deze vraag voorgelegd aan de heer G. Kortus, adjunct-inspecteur van het brandweerwezen te Breda, die uit hoofde van zijn functie enkele malen per week naar Zeeland komt. „Het is beslist niet zo, clat de brand weerkorpsen in Zeeland over slecht materiaal beschikken, een enkele uit zondering daargelaten misschien. De grote belangstelling voor moderni sering is te wijten aan het feit, dat het na de Tweede Oorlog in vrij grote mate in deze provincie verspreide Engelse materiaal zo langzamerhand voor vervanging in aanmerking komt. Dat geldt voor tal van plaatsen. Van daar dat men thans regelmatig in de krant kan lezen:,, brandweer in Mid delburg, Goes, Zuidzande, Hoek, Sta- venisse, Zniddorpe ens. schaft nieuwe spuit aan!" Aldus vertelde ons de heer Rortus. In de loop der eeuwen is in de brand bestrijding enorm veel veranderd. In de middeleeuwen werd een brand ge blust met emmers water, die van hand tot hand gingen, hetgeen niet altijd evenveel effect ressorteerde. De uitvinding van Jan van der Heyden in het midden van de zeventiende eeuwde slangbrandspuitbeteken de al een hele verbetering, maar ef fectief werd de brandbestrijding pas, toen men gebruik kon maken van de stoombrandspuit en later de motor spuit De Zeeuwse brandweren waren voor de oorlog al zover met hun tijd meegegaan, dat men overal over motortractie beschikte. Wat spuitcapaciteit, technische uitvoe ring en kwaliteit van de slangen betreft, kunnen de branweren van vroeger een vergelijking met die van nu beslist niet doorstaan. Dumpwagens Bij het opmaken van de balans kort na de beëindiging van de Tweede We reldoorlog, bleek een grote hoeveel heid brandweermateriaal in Zeeland verloren te zijn gegaan. Door bemid- (Zie slot pag. 2 kol. 4) KORTE PREDIKATIE Maar Ik héb tegen 11, dat gij uio eerste liefde verzaakt hebt. Openb. 2 Er tcordt hard gewerkt in Nederland. Nu, 15 jaren na de bevrijding, is de oorlogsschade praktisch geheel her steld. Nieuwe huizen, winkels en fa brieken zijn ^gebouwd. Grote plannen voor de toekomst worden opgezet in de Delta-werken. Kortom: er heerst wélvaart in ons land. Praktisch ieder een heeft er deel aan. Er is dus reden om ons volk een pluim te geven. Waardering ontvangt ook de Ge meente te Efeze in de brief van de apostel Johannes, die deze, in op dracht van God schrijft. De Gemeen te wordt geprezen om haar inspan ning en volharding. Er is daar iets bereikt. Toch is er een bezwaar. Ondanks alle inspanning en volharding ont breekt er iets. Men heeft zich te krampachtig, te fanatiek op de taak gestort. En de liefde, die eerst zo overvloedig aanwezig was, is veran derd in liefdéloosheid en hardheid. Zou dit niet ook Gods bezwaar kun nen zijn tegen onze welvaart van he den?! Tijdens de oorlog was ons volk één. De scheidsmuren van par tijen en groepen waren weggevallen. Ook op kerkelijk gebied was er een onvermoede samenwerking van de verschillende kerkgenootschappen. De Kerk ontwaakte. Zij zag haar taak in de wereld. En de'mensen zochten God in hun nood. Nu zijn de scheidsmuren van partijen en groepen weer hecht opgetrokken. Er is verdeeldheid, er is liefdeloos heid. Er is afgunst. En velen schij nen God nu niet meer nodig te heb ben. Tot Efeze spreekt God: bekeer U. Zou Hij dat niet ook tot ons zeggen Is niet onze opdracht van Godswege: samen te bouwen aan het welzijn van ons volk, met begrip, en bovenal met liefde voor elkaar?! Ook al zijn wij als mensen het niet in alle opzichten eens met elkaar. Toch kunnen wij één zijn. Laten wij onze hoofden oprichten - van het ingespannenkrampachtig werken voor onze welvaarten tot bezinning komen. Alleen door de band van de liefde kan ons volk hecht gebouwd worden. God heeft ons lief, en is trouw in zijn liefde. Hij roept ons op, om vanuit Zijn lief de te geven aan onze medemens. Zonnematte. W. S. Duvekot. 9 De 39-jarige Britse atoomgeleerde John Bert rund Adams is benoemd tot voorlopig directeur-generaal van de Eu ropese organisatie voor kernonderzoek. Hij volgt de Nederlandse professor Bak ker op. die onlangs bij een vliegtuigon geluk om het leven is gekomen. De aartsbisschop van Wenen, kardi naal Koenig, die half februari een auto ongeluk kreeg toen hij op weg was naar de uitvaartdienst voor wijlen kardinaal Stepïnac Is naar Wenen teruggekeerd en herneemt zijn werkzaamheden. L" VERWACHT. OPNIEUW ZONNIÓ Droog, zonnig en warm weer met een zwakke, tot matige wind tussen noord en oost, maar in liet uiterste noorden van het land lagere middag- temperaturen dan landinwaarts^

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1