Margaret trouwde in een sprookjessfeer MARGARETS TROUWJAPON GEMAAKT VAN ORGANZA ELISABETH DE J0NG-KEESING SCHREEF „DE ZALENMAN METAALINDUSTRIEBEPERKING INVESTERINGSAFTREK ONJUIST STEMMEN UIT DE KERKEN IR. L. P. RUYS NAM AFSCHEID VAN REEDERSVERENIGING ZATERDAG 7 MEI 1960 P ROV IXOl ALB ZEEUWSE COURAXT met gestabiliseerd loopvlak VOLMAAKTE VEILIGHEID VEEL MEER KILOMETERS BUITENGEWOON SOEPEL Nederlands» automobilisten leggen hun veiligheid in vertrouwde banden De Nederlandse Kwaliteitsband gefabriceerd te "s-Hertogenbosch Slot van pag. 1 werden in het ziekenhuis behandeld; drie van hen liepen verwondingen op' toen eeii hek buiten het Buckingham, paleis het onder de druk van de me nigte begaf. In de Westminster Abdij vielen drie mensen flauw. Verscheide ne leiden van de wacht zakten van de warmte in elkaar. Het feest was begonnen toen pre cies om kwart over elf kreten klonken van „daar komt de bruid" en Margaret, een stralende ver schijning, Clarence House verliet. Haar lange witte sluier was naar achteren geslagen zodat haar ge laat,.met een zachte glimlach erop duidelijk zichtbaar was. Naast haar zat de hertog van Edinburgh, onverstoorbaar als altijd. De glazen koets werd geëscorteerd door 50 bereden wachten. Op dat tijd stip vormde zich in de abdij de ko ninklijke stoet van de koningin en de koningin-moeder. Antony Arm strong-Jones stond toen reeds rustig en beheerst, de handen op de rug, op het gangpad dichtbij net altaar. Naast hem 'stond zijn best man dr. Gilliatt. In de koninklijke stoet van Marga rets naaste familieleden viel de klei ne prins Charles op. Thans zag men dat hij gekleed was in het hoftenu van de hooglander: zwart fluwelen jasje en vit hemd en de traditionele rilt. Achter de koninklijke familie kwam de aartsbisschop van Canter, bury, een groen-gouden mantel op de schouders, speciaal gemaakt voor de gelegenheid. Diadeem Precies om 11.25 uur stapte Margaret uit de glazen koets, geholpen door Erins Philip. In het h oogopgem aak te ruïne haar droeg zij een schitterende diadeem. Er was even een pauze in het. portaal terwijl Margaret haar ja pon schikte, haar gezicht een en al ernst. Zij had de ruiker in de rechter hand, haar linkerarm rustte op Phi lips arm. Een diamanten halssnoer was zichtbaar onder de doorschijnen de sluier. Toen de prinses de abdij betrad, klonk een fanfare van trompetten door de kerk. De prinses, gekleed in een zijden bruidsjapon, en ver gezeld van de hertog van Edin burgh, droeg een klein boeket wit te en rose orchideën en lelietjes- van-dalen. Voor hen over het blau- vte kleed liepen de geestelijken^ van de abdij. Achter de prinses en de hertog kwamen de acht bruidsmeisjes met als laatste prin ses Anne, dochter van de konin gin. Zij droegen eenvoudige lange jurken van witte organza. Daarna begonnen de plechtigheden. Déjeuner Aan het „dejeuner" in de wit met gouden zaal van het paleis bracht prins Philip een dronk uit op de bruid en de bruidegom, die door Tony Armstrong-Jones beantwoord werd. Daarna sneden de prinsesen haar man samen de bruidstaart aan. Er zaten 120 gasten aan de ronde ta fels in de zaal, die door vijf kristallen kandelabers werd verlicht. Voor de muzikale omlijsting zorgde o.a. ccn kapel van de grcnadierswacht. De bruidegom schonk de acht bruids meisjes een gouden reisklokje in een roodleren etui, waarop de datum was aangebracht. Een van de twaalf bruidstaarten is bestemd voor dc be manning van het. koninklijk jacht „Brittannia" waarop het bruidspaar de huwelijksreis maakt. Het was op verzoek van de bruid dat deze 82 ki lo wegende taart die bijna anderhal ve meter hoog is. bij de bemanning werd bezorgd. Op huwelijksreis Onder een regen van rozenblaadjes zijn prinses Margaret en haar echt genoot vrijdagmiddag Aan het Buckingham palcis vertrokken voor hun huwelijksreis naar het Caribi sche gebied. Koningin Elizabeth en andere leden van de koninklijke fa milie strooiden de rozenblaadjes uit toen het paar in de. open auto slapte die hen naar het koninklijk jacht „Brittannia" bracht. De prinses wuif de gelukkig naar de duizenden men sen, terAA'ijl haar bruidegom het ge roep glimlachend beantwoordde. Het paar Arertrok een half uur te laat van net paleis omdat het nemen van de officiële trouwfoto langere tijd in beslag had genomen dan verwacht was. De prinses was gekleed In een zachtgeel toilet met een vlot geel tulen hoedje. Chaotische taferelen Toen liet paar door de „city" van Londen reed, speelden zich chaoti sche tonelen af. Do politie was niet bij machte de menigte die de Aveg oA'erstroomde, tegen te houden. Ten slotte moest zij écn keten om de au- lo Aormen en zich een weg duwen door de opgeAvonden massa. De auto kon in Aijf minuten slechts 135 me ter afleggen ofwel 16 km per uur. Margaret en Antony glimlachten en zwaaiden in antwoord op het wilde gejuich. De klokken van de a'ele kerken in de „Citv" beierden toen de auto tenslot te bij de .Tower" aankwam. De tocht had 48 in plaats van 20 minuten in beslag genomen. Een koninklijke sloep bracht het bruidspaar naar de „Brittannia". De prinses stond in de stuurhut te zwaaien naar de tallozen aan de oevers van de Theems. Zij veegde nog de rozenblaadjes en con fetti van haar kleding en van de schouders van ..Antony, Boven het jacht cirkelden vijf helikopters. Toen het paar aan boord van het jacht was gegaan, werd de „Brittannia" op sleeptouw genomen op weg door de „Towerbridge" naar de open rivier. Kort na 17.30 lichtte de „Brittannia" liet anker. De prinses stond met haar echtgenoot op het dek en beantwoord de nogmaals wuivend het vaarwel van de toeschomvers. „Chessman zweeg voor zijn dochter" De advocaat Aan Caryl Chessman heeft Avoensdag in San Francisco be kendgemaakt. Avaarom Chessman, die maandag terechtgesteld is. niet de identiteit heeft Avillen onthullen van de „bandiet met het rode licht", a'oor wiens misdaden hij moest boeten. De advocaat, George Davis, zei dat Chessman een dochter van 17 jaar heeft en dat hij a-reesde dat zij door de onderwereld zou Avorden vermoord als hij zijn mond niet hield. Chessman is tweemaal getrouwd ge. weest, doch beide keren gescheiden. Zijn dochter is geboren uit het eerste huwelijk. Zij bezoekt een middelbare school in Californië. Zijn vrouwen zijn beiden hertrouwd. Details van prinses Margaret's S tromvja- pon, die ontAvorpen werd door N orman Harnell, Averden pas donderdag bekendge maakt. De japon Avas Aan wit zijden organza, het strakke lijfje had lan ge, nauwe mouwen. De hals. afgebiesd met or ganza. Avas Aan achte ren hoog en Aid Aan voren in een „V". De orgauza bies liep aan de voorkant; over bet lijfje en de rok, de zeer bestaande uit drio la gen organza, was om de taille nauwsluitend en Avaaierde Avijd uit;. De hele japon was ge maakt op een stijve witte tule, die eveneens met organza Avas afge biesd. De sluier van prinses Margaret Avas van Avitte tule, afgezet met witte organza en bijeengehouden door een diamanten tiara. Haai- kleine bruids boeket, in de vorm van een halve maan, be stond voornamelijk uit twee soorten witte or chideeën, een klein tuiltje lelietjes van da len en stephanotis. De witte pumps van de prinses hadden een ruim 6 cm hoge hak en waren versierd met wit satijn. De bruidsjurkjes van de acht bruidsmeisjes, waaronder prinses Ann, waren eveneens door Norman Hartnell ont worpen. Het was een kopie van prinses Mar garets eerste avond jurk, waarvoor, naar verluidt, haar vader, Avijlen koning George VI, veel bewondering had. De japon, die prinses Margaret draagt als zij op huwelijksreis is. is. ontworpen door Vic tor Stiebel en gemaakt A-an zachtgele zijden chiffon. Het gedrapeer de lijfje heeft een hoge halslijn. met korte mouwtjes. De nauwe rok is van links onder tot rechtsboven op de heup gedrapeerd. Het geheel is gemaakt op twee lagen „chiffon. De mantel bestaat uit puur zijden shantung, in dezelfde kleur als de japon. De rechte losse mantel met driekwart mouwen sluit hoog om de hals en heeft een klein afstaand kraagje. De rug valt bloezend door twee platte plooi en. De hoed van de- prinses, ontworpen door me vrouw Simone Mirman, is een toque, bestaande uit drie lagen, ge maakt van zachtgele tule met kleine lover tjes van gele chenille. De grijze pumps van nylonnet hebben een 6 cm hoge hak van kalfs leer in dezelfde kleur. (Advertentie) UITSLAG PRIJSVRAAG BOEKENWEEK yy Lidy van Eysselsteyn en Manuel van Loggem eervol vermeld Het Boekenweekgeschenk 1960, de novelle „De Zalenman", in een oplaag van 175.000 exemplaren tijdens dc in maart j.l. gehouden 25ste boeken week verspreid, is gcschreAren door mevrouw Elisabeth de Jong-Keesing uit Amsterdam. Voor dit geschenk schreef de commissie aoot de collec tieve propaganda a-an het Nederland se boek in 1958 een novellewedstrijd uit Avaarvoor 24 auteurs een ma nuscript inzonden. De jury bekroonde „De zalenman" en kende voorts de eeryolle vermel ding toe aan: Lidy van Eijsselsteijn uit Groningen („Ook een grootmoe der") en Manuel van Loggen uit Amsterdam („De stuwdam in de Ljoesij"). De nieuwe voorzitter van de C.P.N.B., Geert Lubberhuizen, maakte deze uitslag op een vrijdag- middag in Amsterdam gehouden bij eenkomst bekend. Het publiek kon deelnemen aan'een prijsATaag, waarbij de auteur a-an de novelle moest worden geraden. Van de 4989 waren er 406 goed, waaruit door loting drie Avïnnaars werden aangewezen. (De 85-jarige mevrouw A. Rodenburg uit Hèlloo, mevrouw N. Stieltjes-Mauve uit Waalre en de heer J. van Zeyst uit Rotterdam). Er waren nog enkele komische inzendingen bij, o.a- van iemand die meende dat de novelle was geschreven door „Elizabeth Zad- kine" en een ander gaf als auteur op de afgetreden voorzitter der C. P.N.B., Chris Leeflang. De verplichte extra frankéring van de prijsvraagoplossing, bestemd voor het ondersteuningsfonds der Vereni ging van Letterkundigen, leverde een bedrag van f 1000 op, dat de C.P.N. B.-voorzitter overhandigde aan de vertegenwoordiger der a'ereniging, prof. dr. Garmt StuïA'eling. Voorts reikte hij de prijs voor de bekroon de novelle (f 2000) aan de schrijster uit. De twee eervolle vermeldingen werden elk met f 250 gehonoreerd. Juryrapport De jury vooi' de novellenwedstrijd schrijft in haar rapport over „De zalenman", o.a. dat de intrigeren de titel pas aan het slot van de no velle zijn volle werking laat voelen en dan aan het a'erhaalde een verrassend perspectief verleent. De navrante evocatie a-an een pillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^^mimlHM Hans de Weerd in j Hansweert H Hans de Weerd de stichter f| can Hansweert heeft op 5 i H mei kleur en sfeer gegeven aan p de bevrijdingsfeesten in Hans- |i weert. Met een groot en in fraaie kledij uitgedost gevolg arriveerde Hans 's morgens vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen. Hij werd verwelkomd door bur- gemeester A. Schipper van 'Kruiningen en de voorzitter s van het Oranjecomité, de heer J. Griep. Deze laatste schetste in het kort de geschiedenis van Hansweert. Hij herinner- de eraan, dat Hans de Weerd vele jaren geleden in het veer- huis moet hebben gewoond. Hij was van beroep veerman en A'oer op Oost Zeeuwsch- j= Vlaanderen. Daarnaast oefende Hans nog de functie uit van her bergier. Als zodanig geraakte hij bekend als Hans de Waard, hetgeen al spoedig Hans de Weerd werd. De stichter van Hansweert beantwoordde vlot -1= en zwierig de speechjes van de burgemeester en de voorzitter van het Oranje Comité. De komst van Hans de Weerd in Hansweert bracht veel gezellig- s heid met zich mee en vormde een van de hoogtepunten van de 5 meiviering. Voorts Avas er if o.m. een gekostumeerde voet- balwedstrijd en een optocht in de middaguren, alsmede volks- §f spelen voor kinderen. n lllflIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIU mensenleven is sober, met indrin gende kracht en begrip geschre ven. De schrijfster heeft met diepe aandacht in deze „Zalenman" een beeld gegeven van onze moderne maatschappij, waarin het indivi du een nummer uit een serie wordt. Het is een fascinerend ver haal, geboren, uit innigheid, geest en begrip. De jury bestond uit: mevrouw Emmy van Lokhorst, prof. dr. B. de Goede, Alfred Koss- mann, Jos Panhijysen en namens de C.P.N.B.P. G. M. Coebergh, Jur. ten Have en Chris Leeflang. Koningin Elizabethgevolgd door ko ningin-moeder Elizabeth en prins Charles, gefotografeerd in de West minster Abdij. ANP-telefoto.) BEDRIJFSLEVEN WORDT GETROFFEN „Onvoldoende begrip bij regering" De vereniging a'jiii metaalindustrie ën (V.M.I.), dc katholieke vereni ging van Averkgevcrs in de metaalnij verheid en de vereniging van pro testants-christelijke metaalindustrl- elen in Nederland hebben met grote teleurstelling kennis genomen van het besluit Aan de regering om door middel Aan de beperking Aan de in vesteringsaftrek en van de a'erAToeg- de afschrijAing dc investeringen in de industrie af te remmen, waardoor :n do eerste plaats liet bedrijfsleven wordt getroffen. Aldus een verklaring die namens dc vereniging aan de pers is gezonden, verenigingen zien hierin helaas i aanwijzing dat in ons land nog .jd onvoldoende begrip bestaat oor de noodzaak van een krachtige investeringsactiviteit een vitale eis dat de bestaande achterstand in in vesteringen, vergeleken bij hot peil van de hoog-geïndustrialiseerde lan den van de E.E.G., op zo kort moge lijke termijn wordt ingehaald. Bo vendien is een krachtige investe ringsactiviteit vereist om met behulp van investeringen in arbeidsbespa rende machinerieën het hoofd te kun nen bieden aan de dreiging van ccn tekort aan arbeidskrachten. De me taalindustrie vreest dan ook dat bij teruglopende investeringen een nog groter beroep op de arbeidsmarkt zal moeten worden gedaan. Weliswaar hebben de verenigingen met voldoening kennis genomen van de verklaring van de regering, dat de thans bestaande faciliteiten ook bij een verdergaande conjuncturele over spanning onverlet zullen blijven. De metaalindustrie ziet hierin de erken ning van het ook door haar ingeno men stndpunt, dat voor de voort gaande industriële expansie een sta biel investeringsklimaat is vereist. Zij constateert echter met verwonde ring, dat de regering tot deze uit spraak komt gelijktijdig met maat regelen, die het investeringsklimaat ernstig verstoren. (Slot van pag3) bijna geheel en al gewijd aan het thema „Kerk en Industrie" en het Avil er A'oor pleiten dat het kerkelijk denken een grotere plaats zal moeten inruimen A-oor de industrie en haar Araagstukken. Tot nu toe is het ker kelijk denken agrarisch ingesteld ge weest. De kerk in haar geheel zal meer aandacht moeten gaan besteden aan de arbeid in fabrieken en bedrij ven. Gesteld wordt in dit nummer van „Woord en Dienst", dat naast de bid- en dankdagen voor het gewas er ook een dag van de arbeid zal moeten komen. Dc mens in het be drijfsleven zal, meer dan tot nu toe, de aandacht van cle kerken moeten hebben. Zoals de bid- en dankdagen een ver band leggen tussen kerk en de ar beid die de mens in de agrarische bedrijven verricht, zo zullen er ook dagen moeten zijn waarop in de kerk verband wordt gelegd tussen de kerk en andere bedrijven. Waarom zal 1 mei niet zulk een dag zijn, a'raagt prof. J. de Graaf. Wanneer er een langdurige droogte is, „liggen bij wijze Aan spreken de woorden ge reed waarin de kerk voorbede doet". Wanneer er echter een economische crisis is en er Averkloosheid komt, „a'oelt maar een enkeling dat er wat aan de hand is dat ook de kerk zou moeten bewegen". „De verbon denheid met het wel en AVee der agra rische maatschappij is voor vélen even vanzelfsprekend als de ver vreemding van de industriële maat schappij." Wanneer men het heeft over Evan gelie en industrie, is er een moeilijk heid, n.l. deze, dat de Bijbel uit een geheel andere tijd stamt en is inge steld op de samenleving, die er toen was. Dat is voor het Oude Testament de agrarische samenleving van Israël en voor het Nieuwe Testament die van de Grieks-Romeinse wereld, die wel reeds industrie kende, maar toch niet zo maar te vergelijken is met die a'an onze tijd. Maar dit be tekent niet dat het woord dér Schrift voor ons mensen a-an deze tijd, niet veel meer te zeggen zou hebben. Dit woord moet worden overgezet en daartoe is nodig dat de samenleving die beheerst wordt door de industrie, gekend wordt. De stelling waarvan wika Leenman op de vergadering van de stichting „Evangelie en Industrie" uitging, Avas, dat de ontwikkeling van de in dustrie zelf maakt dat een ontmoe ting met de kerk voor haar een in nerlijke noodzaak is. De industrie heeft te maken met mensen. De we tenschap en de techniek vormen in dustrieën. Een mens is een wezen dat niet alleen kan leven bij wetenschap en techniek. Alle industrie lieoft ie maken met „het probleem mens". Uit eigen „lijfsbehoud" kan ze daaraan niet voorbijgaan. Op dit punt heeft ook de industrie de kerk nodig. We hebben het een en ander aange haald uit het nummer van „Woord en Dienst", het orgaan voor het her- Vormde kerkewerk, waarin een ne gental artikelen te vinden is over de vraagstukken van kerk en indus trie. Wie er meer van wil weten, ver wijzen we naar het nummer van S0 april* H. WAARSCHUWENDE WOORDEN W. Rehbock thans voorzitter Tijdens de jaarlijkse algemene ver gadering Aan de koninklijke Neder- landsche rcedersA'ereniging, die gis teren in hotel „Wittebrug" in Den Haag Averd gehouden, heeft de schei dende voorzitter, ir. L. P. Ruys, in zijn afscheidsrede een overzicht ge geven van de ontwikkeling Aan de scheepvaart gedurende de laatste 10 jaar. In 1950, aldus spreker, omvatte de Avereldkoopvnardijvloot ongeveer 84 miljoen brutoregïsterton tegen thans circa 12(> miljoen brt., dit is een groei met 20 miljoen brt. in dc droge lading sector en 22 miljoen brt. aan tankerruimte. De band tussen dc scheepvaartlanden van het westen en de thans naar zelf standigheid strevende of inmiddels zelfstandig geworden gebieden is echter in de afgelopen tien jaar steeds losser geworden. Vele jonge staten begonnen een eigen koopvaar dijvloot en de landen van het com munistische blok komen elkaar en deze jonge staten tegemoet door in toenemende mate eveneens scheep vaartverbindingen in te stellen, zo als bijvoorbeeld de onlangs tot stand gekomen Sowjet-Russische lijn op Guinee. Deze ontAvikkeling noopt ons tot grote waakzaamheid, aldus spre ker. Ook de toenemende verschuivingen in de arbeidsverdeling in wereldver- band, zo waarschuwde ir. Ruys, zul len onze voortdurende aandacht ver eisen. Hier en daar verneemt men klanken als zou de Nederlandse activiteit in de dienstensector veel groter zijn dan past bij onze positie van klein land. In de luchtvaart is dit, aldus spre ker, wel op zeer krasse wijze tot uit drukking gebracht. Het is tegen de ze opvatting dat wij ons ook in de scheepvaart met de meeste kracht zullen verzetten. De grootte van on ze lucht- en zeevloot heeft niet te maken met het aantal inwoners van ons land, zo vervolgde de voorzitter, maar wel met het karakter \-an ons A'olk, onze efficiency en ons doorzet tingsvermogen. Na vele bewogen jaren van onaf gebroken toewijding en strijd heb ben wij een hoge rang als'zeeva rende natie ingenomen. Voor het behouden van deze rang zal niet minder hardnekkigheid, bekwaam heid en geestkracht nodig zijn, zo besloot spreker. De heer Ruys zal voor het verenigingsjaar 1960-'61 worden opgevolgd door de heer W. Rehbock, directeur van de Ni V. Hollandsche Stoomboot Maat schappij te Amsterdam. 0 De gedenkschriften van de Zweedse koning Oscar de tweede, die op 7 decem ber 3907 na een regering van 37 Jaar overleed, zullen thans worden gepubli ceerd. Ze zijn geschreven in dc vonn van een „brief" aan zijn zonen, onder wie wijlen koning Gustaaf de vijfde, de vader A'an de huidige Zweedse monarch. Ingevolge Oscars testamentaire bepaling is zijn dagboek vijftig jaar lar.g geheim gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 17