PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BEVRIJDINGSDAG LUISTERRIJK GEVIERD Amerikaans vliegtuig in Rusland neergehaald De zuilen vielen om en schotten verdwenen HOOGTEPUNTEN: BIJEENKOMST IN HOOFDSTAD; DÉFILÉ TE EDE; NATIONAAL JEUGDAPPEL DAM IN ZANDKREEK GESLOTEN Was piloot bewusteloos 203e jaargang - no. 106 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct- W de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 6 mei 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.O., Middelburg. Bureaus. Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3341; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2, Zierlkzee, red tel 2425. adm tel. 2094. Een dag vol vein rood, wit en blauw Woensdagmiddag is de dam in de Zandkreek bij Kat- seveer gesloten, hiermee is de verbinding van Noord- Beveland en Zuid-Beveland een feit geworden. 5 (Luchtfoto A.N.P.) (Voor verslag zie pag. 9) Geheel het vlaggend land heeft gisteren het feest van Neder lands bevrijding gevierd. Het was de vijftiende maal, en in alle steden en dorpen was op het feestgebeuren de stempel van dit derde lustrum gedrukt. Nagenoeg algemeen was vrijaf gegeven en de drukte op straat en wegen was op deze dag met volop zo merweer groot. In het Amsterdamse concertgebouw is gistermiddag een natio nale herdenkingsbijeenkomst gehouden, die werd bijgewoond door koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene en die ongetwijfeld een der hoogtepunten was. Tijdens de bijeenkomst die als thema had de woorden „Dit wonder bij zonder herdenken" uit een van de Valeriusliederen, heeft prof. dr. Asselbergs een rede gehouden over de zin van.de vrijheid. In onderworpenheid, zei hij, is de mens overgeleverd aan ander mans willekeur, in vrijheid vindt hij zijn eigen inzicht door het te toetsen aan wat anderen denken. De herinnering aan de be- zetingstijd moet ons ertegen waarschuwen, de herwonnen vrij heid gering te schatten, aldus prof. Asselbergs. Aan de samen komst werkten onder meer mee het Nederlands Ballet, de Ko ninklijke Militaire Kapel en enkele voordrachtkunstenaars. Tal rijke autoriteiten van parlement, overheid en kerk woonden de samenkomst bij. Militaire stoet van 5 kilometer Koningin Juliana on prins Bernhard bevonden zich gisterochtend in de buurt van Ede, waar de Nederland se strijdkrachten voor hen defileer den. Kort tevoren had een comité van officieren de koningin het nieuwe ere podium aangeboden, dat het balda kijn, dat in de Tweede Wereldoorlog verloren ging, zal vervangen. Het geld er voor is bijeen gebracht door het Nederlandse officierskorps. Het nieuwe podium heeft gisterochtend bij het défUé voor het eerst dienstge- daan. In totaal trokken vierduizend mi litairen langs het koninklijk paar, van wie drieduizend te voet. Adel borsten, mariniers en matrozen van de Koninklijke Marine open den de stoet. Daarna volgden ma rechaussees, kadetten en infante- riecompagnlcën van de Koninklij ke Landmacht, grondtroepen van de luchtmacht, en detachementen van Marva, Milva en Luva. Er wa ven ook verscheidene militaire mu ziek- en tamboerkorpsen. De leden er van waren allen gekleed in ce remonieel tenue. De stoet was vijf kilometer lang. Het gemotoriseer de deel van het défilé bestond uit lucht- en velddoelartillerie, waar onder een afdeling raketten van het type „Honest John". De lucht- parade, die in Ede op het program ma stond is niet doorgegaan. De luchtmacht wilde in verband met het slechte zicht boven het IJssel- meer geen risico's nemen. Koningin ontving reeds 550.000 bevrijdingskaarten Ruim 550.000 bevrijdingskaav- j| ten zijn de afgelopen weken n op paleis Soestdijk ontvangen. Deze kaarten vertegenwoordi- gen een belangrijk bedrag waarvan de hoogte nog niet is berekend. Dit is gistermiddag medegedeeld tijdens een bij- H eenkomst ten paleize waar on- der meer aanwezig was het da- gelijks bestuur van de „Stich- Eing Nederlands Comité Vluch- M telingenjaar '19591960." Dit comité heeft iedere Nederlan- der in staat gesteld een speci- aal ontworpen bevrijdingskaart voorzien van een of meer vluchtelingenzegcls, aan H. M. de Koningin te sturen. De op- brengst van deze kaarten zal m ten goede komen aan de vluch- telingen. De kaarten zullen de komen- de weken teruggezonden worden naar de afzenders. H voorzien van een persoonlijk dankwoord van de koningin. De voorzitter van het comi- té jhr. dr. G. C. Quarles van Uffort zei, dat het nog steeds H niet te laat is een bevrij- =e dingskaart in te zenden, ook sj al zijn de vluchtelingenze- gels wellicht uitverkocht. Men kan ook met gewone zegels frankeren. Hij bracht dank aan de centrale direc- tie, de ambtenaren van de P.T.T. die aan deze actie hebben meegewerkt. De koningin sprak vervolgens een kort woord. Zij zei onder meer over deze actie voor de vluchtelingen: „Gi« hebt uw H blijdschap en dankbaarheid om onze eigen bevrijding ook met deze daad tot uitdrukking j| gebracht. Ik kan alleen maar nopen, dat we onze ereschuld M ten aanzien van deze mensen geheel kunnen omzetten in een H hun teruggeven van hun ge il loof in onze vrije maatschap- pij en hun een nieuw levensbe- gin kunnen verschaffen." Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Aubade op Het Loo Vijfduizend schoolkinderen uit Apel doorn hebben gistermorgen prinses Wilhelmina een aubade gebracht bij het paleis Het Loo. Het Nationaal Co mité Viering Bevrijdingsdag heeft aan prinses Wilhelmina een bloem stuk aangeboden. In een begeleiden de brief zei het comité, het diep te betreuren, dat prinses Wilhelmina de herdenkingsplechtigheid in het Con certgebouw niet kon bijwonen. Het wilde nu namens het Nederlandse volk met deze bloemen de gevoelens van diepe erkentelijkheid en bewon dering vertolken. Voor vluchtelingen f 605.000. Het hoogtepunt van de ochtend u-as het Nationale Jeugdappel op de Dam te Amsterdam in tegenwoordigheid van prinses Beatrix. Er waren jeugd- afgevaardïgingen uit allé provincies. Als spreker traden op mevrouw prof. Van der Molen van de Vrije Universiteit in Amsterdam en de voorzitter van het nationaal comité „Viering Bevrijdingsdag" mr. I-I. A. M. T. Kolfschoten. Na de vlaggenpn- rade werd bekendgemaakt, dat de jeugdactie „Doe Open" tot nu toe 605.000 gulden heeft opgebracht. Prinses Beatrix gaf vervolgens het vertreksein aan de leden van het na tionale „Doe Open" comité, die naar de kampen Ohmstede en Friederichs- feld in Duitsland gaan met een auto vol groenten van de Nederlandse jon geren. De prinses gaf de reizigers haar bes te wensen mee voor de vluchtelingen. In Den Haag heeft de minister van maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompe een bevrijdingsvlam ont stoken op het Binnenhof. Zij opende daarmee de bevrijdingsmarkt, waar van de opbrengst ten goede zal ko men aan de vluchtelingenhulp. In de St.-Laurenskerk in Rotterdam is gistermorgen een herdenkings dienst gehouden, die door vele hon derden werd bijgewoond. Sprekers waren opperrabijn Vorst, pater Bij loos, ds. Dijkstra en mevrouw Tas Callo die het woord voerde namens het Humanistisch Verbond. Twaalf ballons Hoogtepunt van het feest in Rotter dam is de opstijging geweest van twaalf ballons voor een race om de bevrijdingstrofee. De ballonvaarders kwamen uit de Verenigde Staten, Zwitserland, België, Frankrijk en Ne derland. Op het vliegveld Zestienho ven bij Rotterdam hebben leden van de eerste Nederlandse parachutisten club demonstraties gehouden in het parachutespringen en het afwerpen van voedselpaketten. T orenbouw In Doesburg is de vijftiende verjaar dag van de bevrijding op heel bijzon dere wijze gevierd. Daar werkte de gehele bevolking mee aan de herbouw van de Martini-toren, die de Duitse bezetters aan de vooravond van de bevrijding hebben opgeblazen. Ook het Hemony-carillon ging toen ver loren. De aannemer van het restau ratiewerk heeft de stenen voor de herbouw ter beschikking gesteld van het Doesburgse bevrijdingscomité dat ze voor vijftig cent per stuk aan de burgerij verkocht. Gisterochtend trokken vrijwel alle inwoners van Doesburg naar het centrum van de stad met de stenen die ze hebben ge kocht. Deze werden bij het bevrij dingsmonument opgestapeld. Voor „De Wereld" I)e burgemeester van Wageuingen heeft gistermorgen een krans gelegd bij het beeld „Do bevrijdende mens" voor het hotel „De Wereld" waar de Duitsers in 1945 de capitulatievoor waarden tekenden. Monument Burgemeester Godwalt van Roosen daal heeft gistermiddag in zijn ge meente een monument onthuld dat zal blijven herinneren aan de bevrij ders van Roosendaal, de Britse „Po lar Bear" divisie. De onthulling werd onder meer bijgewoond door gene- raal-majoor Exhem van het „Duke of Wellington-regiment, een der regi menten waaruit de „Polar Bear" divi sie was samengesteld. Het gedenkte ken, een ijsbeer voorstellende, is een schepping van de Roosendaaise beeld houwer J. Vlak. Pakkettenboot werd overvaren: 2 doden Gistermorgen omstreeks kwart voor tien is bij Lobith de pakkettenboot van „Tolkamers Handelsbelang" te Lobith-Tolkamer door het uit Duits land komende Franse motorschip „Delacroix" overvaren en onmiddel lijk gezonken. Van de drie bemanningsleden ver dronken er twee, namelijk Hein Hen driks en Jacob Peters, beiden af komstig uit Lobith-Tolkamer. De derde man, de heer Vreeman uit Aerdt bij Lobith, werd gered. De heer Hendriks laat een vrouw met acht kinderen en de heer Peters een vrouw en vier kinderen achter. Het gezonken scheepje werd gebruikt om belastingvrije levensmiddelenpak ketten aan boord van schepen te brengen die naar Duitsland varen. Zweefvliegers botsten bij Gent: 1 dode Een botsing tussen twee zweefvlieg tuigen in de lucht in de nabijheid van Gent, heeft woensdagmiddag het leven gekost aan een 20-jarige Bel gische zweefvlieger. Zijn toestel ver loor bij de botsing een vleugel en stortte neer. De vlieger van het twee de toestel kon met zijn onbeschadigd zweefvliegtuig zonder moeilijkheden landen. Vlaggetjes van Duits fabrikaat niet gebruikt De vlaggetjeshulde na de aubade in Groningen ging gisteren niet door. De commissie schoolfeesten had de vlaggetjes besteld bij dezelfde firma waar dit vorige jaren was geschied, maar toen het materiaal woensdag avond arriveerde, ontdekten de or ganisatoren, dat de vlaggetjes van Duits fabrikaat waren en als zodanig „gemerkt." Besloten is toen de vlag gen niet uit te reiken. Op de mede deling van dit besluit bij de aubade van duizenden schoolkinderen volgde een instemmend applaus. 9 De opperbevelhebber van de Sowj et- luchtmaclit, Konstantin Wersjinin, zal met zes generaals en drie officieren van zijn staf op 14 mei in Washington aan komen voor een officieel bezoek, zo meldt het officiële Sowjet-peisbureau Tass. Kroesjtsjew in Opperste Sowjet Premier Nikita Kroesjtsjew heeft gisteren bekendgemaakt dat zondag een Amerikaans vliegtuig boven Russisch gebied is neergeschoten. Hij verklaar de dat het zenden van een vlieg tuig naar Rusland betekent dat „er weinig hoop voor de topcon ferentie is". In zijn rede tot de Opperste Sowjet beschuldigde de Russische premier de Ameri kaanse regering ervan te trach ten indruk op Rusland te maken en het angst aan te jagen, voor- Erepalm naar Dreischor HEUS: MENEER PASTOOR dirigeerde gisteren op de Markt in Tholen. Neen, niet het parochiaal zangkoor, maar een dameskoor. Wij hebben het gezien en gehoord. Het was kwart voor één gistermiddag. De markt stond vol Tholenaren, die aandach tig en met waardering luisterden. „De winter is vergangen" zongen de koorleden en meneer pastoor tekende er fraaie gebaren bij in de lucht. Het zonnetje scheen plezierig, de kinderen rond de muziektent droegen feestmutsen en oran jesjerpen en het zag er allemaal opgewekt, feestelijk en blij uit. In ons hart daalde een ernstige twijfel: was dit werkelijk het oer-protestantse Tholen? We vroegen het aan een ad judant van de rijkspolitie, die martiaal stond mee te luiste ren. „Dit is toch wél écht Tliolen, adjudant? Geen Halsteren?". Het was Tholen. „Is dat misschien een pas opgericht rooms-katholiek da meskoor?" vroegen wij voorzichtig verder. Maar de adju dant schudde het hoofd. „Nee meneer", sprak liij. „Dit is een dameskoor, dat speciaal voor deze gelegenheid is sa mengesteld uit alle gezindten. En de leiding berust bij me neer pastoor. Die er verstand van heeft, zoals U ziet......". Toen wisten wij het zeker: het is bevrijdingsdag! Voor één dag waren alle zuilen omgevallen en alle schotten verdwe nen. Nederland was weer één! NEDERLAND was weer één. We hebben het met een vleugje ont roering vastgesteld, gisteren op een rondrit kris-kras door feestend Zeeland. In Waterlandkerkje trof fen we dominee Bergsma en pater Mak broederlijk vereend aan bij het Dorpshuis": ze hadden er sa men gesproken over de betekenis van de vijfde mei. En in Dreischor zaten alle gezindten dooreen op het gras rond de kerk om er te kijken naar het bevrijdingsspel, dat hier in de dorpsring werd op gevoerd. Dat Dreischor werd op deze rondreis een belevenis apart. Als we een ereteken hadden uit te reiken voor het geslaagde bevrijdingsfeest, dan zou die zonder omwegen naar Drei schor gaan. Want daar is waar lijk in eendracht en vereniging een bevrijdingsfeest tot stand gekomen, dat met recht afzon derlijk in deze kolommen dient te worden vermeld. Wij kwamen er argeloos aan in de verwachting, dat ook hier kinder feesten zouden worden-gehouden. Want dit bevrijdingsfeest I960 is vooral en gelukkig! een feest voor de kinderen geworden. „Zo moet het, ook!" zei ons een be jaard man in Zuid-Beveland. „Laat de kinderen met elkaar spelen en je krijgt de ouders zonder moeite mee. Meneer, daardoor ontstaan zelfs nieuwe vriendschappen onder de ouwelui". Een wijs woord en een beproefd thema, dat ook gis. teren in talloze variaties werd toe gepast. Waarbij bleek, dat nog al tijd vele kinderen over inventieve vaders en moeders beschikken: hoeveel uren is er niet geknutseld aan de versiering van steps en fietsen, aan het maken van oran je rokjes en bloesjesVoor hun kroost knutselende vaders en moeders zijn onsterfelijk. 1 Tevens bleek, dat op dergelijke feestdagen wel eens de lofzang mag worden aangeheven op de onderwijzeressen en onderwij zers. Zij presteren het onmoge lijkste: onvermoeid liederen met de kinderen zingen: „AUe man van Neerlands stam" en „Van d'Ee tot Hontenisse", spelletjes doen, neuzen snuiten, tranen drogen en verloren zak doeken opzoeken. Driewerf hul de! Dit alles echter terzijde, want we waren over Dreischor bezig. De aankomst daar was dus in de ver wachting, dat ook hier zakgelopen zou worden, kussengevechten zou den worden geleverd of aanver wante feestelijkheden zouden wor den gehouden. Maar welk een ver gissing. Heel Dreischor zat bij de kerk en keek gespannen naar wat zich voor en rond het gemeen tehuis afspeelde. Het liep ons even koud over de rug: want daar kwam een Duitse overval wagen aanrijden. Duitsers in de gehate uniformen van het Hitler-leger sprongen er ujt, de spijkerlaarzen dreunden. De soldaten liepen de huizen in en kaalden de bewoners eruit. Zij werden weggevoerd Tegen het gemeentehuis slond een bord: een grote V „...want V is victorie. Duitsland wint voor Europa op alle fronten". Terwijl deze lugubere beelden, de ze pantomime der gruwelijke her innering zich afspeelde, klonk over de dorpsrincr de rustige, duidelijke stem van een vrouw. In sobere be woordingen vertelde zij aan jong en oud daar in het gras bij de (Zie slot pag5 kol. 2) dat de topconferentie van de Grote Vier op 16 mei in Parijs begint. Hij zei dat de Verenigde Staten zijn teruggekeerd tot de koude oorlog en voegde de Ame rikaanse regering een scherpe waarschuwing toe in verband met deze „laatste provocatie". Leden van de Opperste Sowjet zaten zwijgend te luisteren toen Kroesj tsjew zijn mededelingen deed. Toen sprongen zij op van hun plaatsen en nepen: „Weg met de agressor. Dit janditisme". Amerikaanse functionarissen zeiden, later dat Kroesjtsjew mogelijk ge doeld heeft op een Amerikaans on bewapend „U_2"-toestel voor weten schappelijk onderzoek, dat 1 mei jl. te Adana, in Turkije, is opgestegen en sindsdien wordt vermist. Zij meen den dat het vliegtuig in een afgele gen gebied nabij het meer Van, niet ver van de Sowjet-Russische grens omlaag is gekomen. Het had slechts één inzittende en was uit Adana met een meteorologische opdracht ver trokken. Enige tijd na zijn vertrek had de pi loot gemeld moeilijkheden met zijn zuurstofapparaat te ondervinden. Hij zou proberen weer naar Adana terug vliegen. Op dat ogenblik bevond de vlieger zich boven het bergachti- gebied in Oost-Turkije. Zuurstofapparaat defect Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft verklaard dat de vlieger van de vermiste „U-2" mo gelijk door het niet goed werken van zijn zuurstofapparaat het bewustzijn heeft verloren en in die toestand on opzettelijk over de Russische grens is gevlogen. Dit zou veroorzaakt'kunnen zijn doordat het toestel op de automa tische piloot bleef doorvliegen. De Amerikaanse regering heeft zich over deze zaak met de Sowjet-rege- ring in verbinding gesteld, waarbij zij zich in de eerste plaats zekerheid wil verschaffen over het lot van de bestuurder van de „U_2", aldus het ministerie. President Eisenhower heeft, blijkens een mededeling van het Witte Huis, een volledig onderzoek naar de ver dwijning van het Amerikaanse vlieg tuig gelast. ZONNIG VOORJAARSWEER Droog, zonnig en vrij warm weer met een zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen, maar aan de kust tijdelijk zeewind met lagere middagtemperaturen dan landin waarts.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1