Botwinnik kwam niet verder dan remise Dankbaarheid bij viering halve eeuwfeest van chr. kweekschool VREDESTEIN w ZATERDAG 30 APRIL 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT rasser van Ylleverskerke; gelden rust ie in Zeeland de naam denkt aan ringrijdenAan de voorzitter van de Zeeuwse Ringrijdersvereniging die bij geen enkel steekspel ont breekt en zijn afdelingen voortdurend bezoekt. Piet Brasser is niet alleen in ring- rijderskringen een goede be kende. In de gemeenschap Kleverskerke „een klein gedoetje, 'k eb 't is opgeteld, een man of tachtig", zegt hij, is hij niet alleen boer en ringrijder. Vorig jaar werd de Oranjevereniging er opgericht, Piet Brasser werd voorzitter. De damclub Arnemuiden verdween, en Kleverskerke richtte een eigen club op: voorzitter Piet Brasser. „ik ben nog eens tweede ge worden in het kampioenschap CYH ar kan fc fi guren in kleine Seeuvise gemeenschappen dammen van Zeeland, de eerste plaats heb ik nooit kunnen ha len" De Nederlandse Hervorm de Kerk van Kleverskerke heeft als president kerkvoogd: Piet Brasser. En wie «as die zich vroeger met vuur op het scherp- schieten wierp, en vooral toen hij nog lid was van de burgerwacht in Zeeland als een der besten be dreven was met geweer en pis tool? Piet Brasser! In 1919 was de heer Brasser nog een actief ringrijder. Een mooie tijd op het vroeger zo groene Wal cheren. In dat jaar stelde H.M. de Koningin voor de eerste maal een beker voor het ringrijden beschik baar. En die beker ging naar Piet Een gemoedelijk heer, die voorzit ter van de Zeeuwse Ringrijders vereniging. Zijn vereniging, daar kan hij uren over praten. Vooral op zijn praatstoel onder de schoorsteen op zijn boerderij in Kleverskerke. Boven zijn hoofd hangt een foto met ringrijders erop, even verder staat een grote zilveren beker: een trofee van het „rienkrieën". ij voelt er zich best op zijn ;emak, in het rustige uiterst cleine Kleverskerke. Oor- H )e Loodkop" bij Veere, gemeen te Vrouwenpolder. Waar nu de dijk van het Veerse Gat een eind inspringt, waar in de woelige oor logsjaren een groot gat in de zee wering werd geslagen, daar stond „De Loodkop „We hebben een moeilijke tijd ge had", vertelt de heer Brasser. Hij is niet altijd boer geweest. Een i'aar of wat werkte hij voor het Departement van Landbouw en woonde toen op Lewedorp. Maar hij was blij toe toen hij een klein Kli bedrijfje or pen. Dat bedrijfje is nu uitge groeid tot een middelgroot bedrijf waar een van zijn zoons de hand aan de ploeg slaat. Zo kan de heer Brasser wat tijd vrijmaken voor het vele organisatiewerk. Bij het bakje koffie, met echte Zeeuwse „moppen", op de achter grond de bomen en huisjes van Kleverskerke, vertelt Piet Bras ser van de oude tijd, van zijn ver enigingen en zijn bedrijf. Een fel gierend voorbijschietende straal jager past wel zeer slecht in dit rustige beeld. „Of de boerderij een naam gekre gen heeft?", ja, m'n zoon heeft eens iets op het hek geschilderd". Brasser draait zich om, kijkt door het raam. „Nee, het is er al weer af. Zeldenrust, heeft er op ge staannou ja, het was wel vau toepassing". Zelden rust, voor de heer Brasser. Zijn werk thuis, en dat voor de ringrijderij, is al meer dan ge noeg voor een omvangrijke dagtaak. „Je zou met de data faan dwalen in je hoofd", vertelt ij en bladert in zijn zakagenda, op zoek naar de vele festiviteiten van het komende seizoen. „Dit jaar geen kampioenschappen van de vereniging, veel te druk, veel te druk... .de folkoristiche dagen het tienjarig bestaanJa, ik ben betrekkelijk persoonlijk met de leiding verbonden. Over de hon derd mensen komen er bij elkaar. We kregen een uitnodiging om mee te werken aan de zeventiende mei". En Brasser sloeg aan het organi seren. De zeventiende mei: ring rijders, Zeeuwse kostuums, oucfe karren en sjezen, een Thoolse kar, een faëton opkalefateren van haast vergeten huifkarren, („Ze mogen op het feest niet immekaar vallen"). i n Piet Brasser rijdt in zijn auto stad en land af om alles bij elkaar te krijgen. „Dat kost veel tijd, zal ik eens een schatting doen Om alles er voor te krijgen wat je er voor no dig hebt... hoeveel uren zou ik niet kunnen zeggen, maar rijden doe ik toch wel 1200 kilometer per jaar voor de vereniging. En alle uren, brieven schrijven, vergade ren, mensen opzoekennou, 800 uren per jaar is het toch zeker wel". Piet Brasser is ermee vertrouwd. Op twaalfjarige leeftijd begon hij met ringsteken, op een zandweg getje bij Vrouwenpolder. Hoogte punten waren het winnen van de beker van de koningin in 1919, de „piekfijne" dag op 6 september 1958 in Rotterdam, waar de vere niging met kar en paard voor een ware manifestatie zorgde. De Zeeuwse folkloristische evenemen ten in 1954, waar Piet Brasser H. M. de Koningin de attributen van het ringrijden overhandigde. Daar komen dit jaar nieuwe gro te evenementen bij. En naast zijn gewone werk op de boerderij, en in de verenigingen van Klevers kerke, vergadert, rijdt en organi seert Piet Brasser vele uren, op dat ook deze evenementen weer een goed en fantastisch verloop zullen hebben. E" jager past OM DE WERELD-SCHAAKTITEL Voor Tal niet veel moeite Zonder veel moeite heeft Michail Tal de achttiende partij van de twee kamp om het wereldkampioenschap schaken remise kunnen houden. Reeds na een zevental zetten was de jonge uitdager in feite zeker van een halve punt, maar Botwinnik verkoos nog dertig zetten door te spelen. De wereldkampioen hoopte mis schien tegen beter weten in dat Tal in de afwikkeling nog een fout zou maken, of wilde hij door verder te spelen zichzelf bewijzen, opgewassen te zijn tegen een te genstander, die er bij iedere gele genheid lustig op los combineert? De stand is na deze partij: Tal 10% punt, Botwinnik 7% punt. De afgebroken stelling van de acht tiende partij was: Wit (Botwinnik): Kfl, Ta3, Ph5, de pionnen e3, f3 en Iwart (Tal): Kf7, Tc2, Pe5, pionnen op g5 en h7. Het verdere verloop was: Wit (Botwinik) Zwart: (Tal) De afgegeven zet van Botwinnik luidde: 41. e2e3. Er volgde 41 Tc2d2; 42. Kfl—el, Het is zeker pech voor Botwinnik, dat hij met 42: Pg3, Pd3; 43. Pe2 niets kan bereiken wegens: 43 Tdlf; 44. Ivg2, Td2 enz. 42Td2g2; 43. Ta3—b3, Kf7 et: 44. Ph5g7. Pe5xf3t Forceert een afwikkeling naar een remise. 45. Tb3xf3, Tg2xg4; 46. Pg7—f5f, Nederlanders vooraan in Ronde van Duitsland De Italiaan Alessandro Fantini heeft de eerste etappe van de Ronde van Duitsland, die leidde van Keulen naar Münster over een afstand van 190 km, gewonnen. Drie Nederlanders be zetten de volgende plaatsen in het klassement, namelijk Jo de Haan, die tweede werd, Geldermans (derde) en Van Steenvoorden (vierde). Wim van Est klasseerde zich als tiende, Kersten als negende. FEIJENOORD heeft in Keulen in een wedstrijd voor het toernooi om de vriendschapsbeker met 3-2 gewon nen van Viktoria '04. Bij de rust leiden de Rotterdammers met 2-1. BESTUUR, DOCENTEN EN KWEKELINGEN TEZAMEN DE GOUDEN-jubileumviering van de christelijke kweekschool in Middelburg is niet aangekondigd met bazuingeschal daar voor is de ongerustheid over het uitblijven van de goedkeuring voor de nieuwbouw der school te groot; toch is de viering van het 50-jarig bestaan van het onderwijsinstituut een prettig en dankbaar feest geworden, waarin de hechte kweekschoolge- meenschap wel zeer duidelijk tot uiting kwam. Het „interne" feest werd meegemaakt door bestuur, docenten, „Animonen" (de leden van de kweekschoolvereniging) en „Con Brionen" (de dames van de kleuterleidstersopleiding) en het „bedienend" per soneel, en het bereikte zijn hoogtepunt in de aanbieding van ge lukwensen door de 180 kwekelingen en de aanbieding van een fraaie bijbel voor de nieuwe school aan de directeur, de heer J. A. van Bennekom. Respect voor „grote stap" van 50 jaar geleden Wegens ziekte van bestuursvoorzitter notaris R. Batten was de leiding van het feestelijk gebeuren toebedeeld aan dokter C. F. Frumau, die er op wees, dat op de dag af precies 50 jaar terug in de Bogardzaal de christelijke kweekschool is opgericht. Tegelijk met de kweekschool in Zwolle. „Die is ons nu echter een streepje voor met haar gloednieuw gebouw", be toogde de heer Frumau. „Maar Zee land vinden ze in „Den Haag" een beste provincie, de plannen voor onze nieuwe school zijn al lang gereed, de bomen die het gebouw schaduw moeten geven zitten al in de gr ond, maar de goedkeuring is er nog steeds niet verzuchtte hij. Dokter Frumau noemde de oprichting een halve eeuw terug een „grote stap". I-Iij uitte dan ook zijn respect voor de heren, die in 1910 die stap namen. Met grote waardering sprak de beer Frumau ook over de 3 heren, die de school leiding gegeven hebben: de directeuren C. Weeda, dr. K. Huï- zenga, de „vierkante", zoals dr. Fru mau hem noemde, en Van Bennekom, de „diplomaat", over het bestuur en het lerarenkorps, en wees de kweke lingen er op, dat zij een belangrijke plaats moeten inruimen aan zelf werkzaamheid. „En thans staan we vol goede moed uit te kijken naar de volgende 50 jaar. Laten we hopen, dat de school dan nog verder uitge groeid is tot een fundament voor net onderwijs in Zeeland. Waaraan ook jullie meegewerkt hebben", zei dok ter Frumau tenslotte tot de scholie- i'enschare. Rivaliteit In een stijlvolle herdenkingsrede gaf directeur Van Bennekom vervolgens enkele hoogtepunten uit het kweek schoolleven weer. Hij betoogde, dat de „gezellige rivaliteit" tussen Mid delburg en Goes niet van de laatste tijd is, want reeds een halve eeuw te rug kwam de vraag aan de orde waai de school moest staan. Zelfs Vlissin- gen mengde zich in dit duel door grond aan te bieden... De school kwam uiteindelijk terecht in het voor malig weeshuis, dat zelfs nog bij het 25-jarig jubileum alom ge roemd werd als een doelmatig en voortreffelijk gebouw De eerste bestuursvoorzitter was mr. P. Dieleman, „en we prijzen ons gelukkig", aldus de directeur, „dat we thans nog een Petrus Die leman onder de kwekelingen aan treffen"; de eerste leraar was de heer thans professor Sneller, die benoemd werd op een salaris van f 1500 per jaar. Waarbij uit drukkelijk gezegd werd: „Indien mogelijk zal dit salaris uitbetaald worden" In de crisisjaren 1930 en volgende be reikte het leerlingenaantal een fabu leuze hoogte van 130, maar dit hoog tepunt was tegelijk een dieptepunt, aldus de heer Van Bennekom. Want wanneer iemand 5 jaar na het beha len van zijn akte een benoeming kon krijgen, was dit bijzonder snel en er werd in alle kranten melding van ge maakt. Hierop memoreerde de kweekschooldirecteur de moeilijkhe den gedurende de oorlogsjaren; soms waren er maar 7 leerlingen per klas, terwijl in 1942 geen eindexamen werd afgenomen. Stekje werd boom Toch is het werk in 1910 niet voor niets gedaan. Na de oorlog werd de school weer nieuw leven ingeblazen en vooral na de jaren 1955 en 1956 groeide zij fabelachtig snel tot het huidige aantal van 180 leerlingen. Ook Tiet stekje, dat 13 jaar geleden als de opleiding voor kleuterleidsters geplant werd, is in die periode opge groeid tot een boom. Maar deze op leiding vooral kent moeilijkheden: te lage salarisschalen, te hoge leerlin gennormen en te weinig a.s. kleuter leidsters Binnen 2 jaar zal da duizendste leer ling met de akte van bekwaamheid de school verlaten; voorts werden 54 volledige bevoegdheden „afgegeven" en 264 nuttige handwerken-akten. Onder degenen, die 4 jaar lang trouw naar het Herengrachtgebouw stapten treft men de namen aan van prof. dr. L. Geschiere, Gedeputeerde A. Schout, de huidige leraren L. J. Kooman en H. G. J. de Meij, en de Biggekerkse onderwijzer J. Stuy, die reeds 48 jaar de jeugd van deze Walcherse plat telandsgemeente les geeft. „Maar ve len zijn onbekend gebleven" aldus de heer Van Bennekom, die in de heer Stuy al die onbekende mannen en vrouwen van het onderwijs wilde Protest Namens de 180 kwekelingen sprak Goedhart van dankbaarheid je gens God en jegens hen, die de school hebben groot gemaakt; hij liet tevens een heftig protest horen tegen de be spotting van het oude gebouw. „Het heeft toch onverzettelijk 50 jaar zijn dienst gedaan, in weer en zelfs in wind"zei hij. Wil Surink, geluk wensend namens „Con Brio", herin nerde aan de taak, die de scholieren meekrijgen en bood mevrouw Van Bennekom een ruiker aan („als enige troost voor de veelvuldige afwezig heid van haar echtgenoot"), waarna Henk Lobbezoo de gevoelens van de Animonen onder «'oorden bracht. Tot slot van de jubileumviering over handigde dokter Frumau aan de heer Van Bennekom een fraaie bijbel. Rest nog te vermelden, dat de zangbijdra- gen van de „Con Brio"- en „Animo"- koren onder leiding van de heer Jan Rijn grote waardering kregen. P.v.d.A. besprak defensie- maatregelen Nw.-Guinea Het bureau van de Tweede-Kamer fractie der Partij van de Arbeid, zo deelt het ons mee, heeft gisteren ver gaderd, ter bespreking van de brief van de minister vau defensie over de uitzending van dienstplichtigen naar Nederlands Nicuw-Guinea. Fractievoorzitter mr. J. Burger zal zich tot de voorzitter van de Kamer wenden met het verzoek deze brief terstond bij het bijeenkomen van de Kamer op 10 mei in behandeling te nemen. I Adi ertevtle) fa &€tt€?/ué£' rféZèt// Ke7e6; 47. Pf5—g3, h7—h5. Dwingt wit pion e4 los te laten. 48. Pg3xh5, Tg4xe4. Er is nu een theoretische remise- stelling ontstaan. De rest had Bot winnik zich kunnen besparen. 49. Kei—f2, Ke6e5; 50. Kf2—g3, Te4h4; 51. Ph5—g7, Th4—f4; 52. Tf3a3 Tf4d453. Ta3—a6, Td4 d6; 54. Ta6a7, Td6—d4; 55. Ta7 —f7, Td4—f4; 56. Tf7—e7f, Ke5— f6; 57. Te7a7, Tf4—e4; 58. Pg7— höf. Kf6g6; 59. Kg3—f3, Te4—b4; 60. Ph5g3, Tb4—f4f, 61. Kf3—e3, Tf4—f7; 62. Ta7aö. Tf7—f6; 63. Pg3e4, Tf6—f5; 64. Ta5—a6t, Kg6g765. Pe4—g3, Tf5—e5f; 66. Ke3d4, Te5b5; 67. Kd4—e4. Kg7 —f7; 68. Pg3—f5. Tb5—b4f; 69. Pf5 d4. Tb4—bl; 70. Pd4—f3. Tbl— b4f71. Pf3d4, Tb4—bl; 72. Pd4 c6. Kf7—g6; 73. Pc6—eöt, Kg6—h5; 74. Ta6a5. Tbl—elf; 75. Ke4—f3, Tel—fit; 76. Kf3g3, Tfl—f5. Remise. „GODS EER AANGERAND" Van Dis - s.g.p. - stelt vragen over N.C.R.V.-uitzending Het Tweede Kamerlid Van Dis (s.g.p.) heeft aan de staatssecretaris van on derwijs, kunsten en wetenschappen, Heeft de staatssecretaris er kennis van genomen, dat op 20 maart 1960 door de N.CJR.V.-televisie een uitzen ding heeft plaatsgehad van het to neelstuk „De bloeiende perzik"? Is het waar, dat in deze uitzending trokken werd en dat het Bijbelse ver haal over Noach, diens gezin en de opdracht tot het bouwen van de ark er tot een fabel in werd verlaagd? Is de staatssecretaris niet van oor deel, dat dergelijke uitzendingen, waarin Gods eer wordt aangerand en waardoor zeer velen van ons volk in hun godsdienstige gevoelens diep ge krenkt worden, verboden behoren te &nér,rrS^l0nt^LieIaV0lgen(Ie S^l',rif: ^ïdde? staatssecretaris bevorderen, telijke vragen gesteld. dat dergelijke, in wezen godslaster lijke, televisie-uitzendingen niet meer zullen plaatshebben Wil de staatssecretaris mededelen of naar zijn oorrleel met bovengenoemde uitzending een overtreding heeft plaatsgehad van artikel 147 of 147a op ergerlijke, profane wijze God be- van het wetboek van strafrecht?. P.T.T.-ambtenaar vechl voor goedkopere huizen (Van onze Haagse redactie). Het Haagse gemeentebestuur, dat op het ogenblik midden in de begro- tingsdrukte zit, heeft er een nieuwe zorg bijgekregen, een zorg, die ver scholen zit in raporten en rekesten, waarin de heer A. J. van der Toorn, een hoofdambtenaar van de P.T.T. met een aantal volgelingen stelt, dat de huizen die Den Haag bouwt, veel te duur zijn. Het gaat daarbij om bedragen van tienduizenden guldens per woning, bedragen, die de heer Van der Toorn en de zijnen zeggen te kunnen weg werken. Zij zijn daar trouwens in een van de Haagse nieuwe wijken Mariahoeve al druk mee bezig. Daar worden op het ogenblik 62 ze venkamerwoningen gebouwd, die per stuk ongeveer 22.000 gulden zullen gaan kosten. Het ligt voor de hand, dat er voor deze huizen gegadigden te over zijn, zodat de heer Van der Toorn zich tot het gemeentebestuur heeft gewend met de vraag of hij' nog meer bouwgrond zou kunnen krijgen. Maar het gemeentebestuur zei „nee" en het voerde daarbij aan, dat, voor wat de particuliere bouwsector be treft, Den Haag eivol zit. De heer Van der Toorn heeft het Haagse ge meentebestuur daarop een nota ge stuurd, waarin liij uiteenzet hoe de nog beschikbare bouwgrond naar zijn inzicht doeltreffender gebruikt kan worden, dan tot nu toe is gebeurd. In Mariahoeve zouden nog 103 villa's van ongeveer zestigduizend gulden per stuk gebouwd moeten worden, maar de heer Van der Toren stelt, dat hij op dezelfde grond 174 goedkope zevenkamerwoningen kan zetten en hij verbindt daar dan de vraag aan, wat naar het inzicht van het gemeen tebestuur het belangrijkste is, dure villa's, waarvoor nauwelijks belang stellenden te vinden zijn, of goedko pe grote woningen, waar Den Haag om zit te springen. Bovendien verwijt de heer Van der Toorn de dienst van bouw- en wo ningtoezicht dat zij alleen al door 't gebruik van een bepaald soort dak pannen en plafonds, de huizen veel te duur maakt. Een adviescommissie is inmiddels bezig te onderzoeken of de dakpannen, die de heer Van dei- Toorn dan gebruikt even goed of misschien zelfs beter zijn. Binnenkort zal het resultaat daarvan bekend worden gemaakt. De heer Van der Toorn staat met zijn adres aan de gemeente niet alleen. Om te beginnen zijn daar zijn naaste medewerkers, de heer J. W. Römph, een oud-hoofdambtenaar, de architec ten J. G. Prinsen en L. den Ouden en de aannemers J. A. Assïe en J. de Water, die het volkomen met hem eens zijn en voorts weet hij zich ge steund door 125 mede-adressanten en aim achthonderd mensen, die bij hem op een lijstje voor een goedkope ze venkamerwoning staan. Nederlands vrachtschip met kerk aan boord Het m.s- „Rotte", dat dezer dagen zijn proeftocht maakte, in het eerste Nederlandse vrachtschip met een kerk aan boord. Tijdens de proefvaart is deze op plechtige wijze in gebruik genomen. De ceremonie geschiedde in volle zee en in tegenwoordigheid van vele genodigden, o.w. de koop- vaardijpredikanten van de Gerefor meerde en Hervormde Kerk te Rotter dam en de havenaalmoezenier aldaar. Voor de aanvang was de kerkvlag ge hesen, hetgeen reeds in de zeventien de eeuw het teken was dat er boord een kerkdienst gehouden werd. Het eerste gedeelte van de dienst leidde paler P. G. A. Koevoets, de havenaaimoezenier, het tweede ge deelte was voor rekening van de koopvaardijpredikanten as. J W Schokking en ds. K. S. G. Zijlstra] alsmede ds. W. Vos, NH. predikant te Rotterdam. In de voor deze dienst speciaal sa mengestelde liturgie vormden de opening van de kanselbijbel en de overdracht van doopvont, beker en broodschaal te gebruiken bij de avondmaalsviering, het hoogtepunt. De kanselbijbel en kerkboekjes zijn geschonken door de Nederlands her vormde en de gereformeerde kerk te Rotterdam. De altaarsteen en missa len door pater Koevoets. De heer A. Vinke. initiatiefnemer van dit alles, schonk twee gebrandschil derde ramen. Deze werden ontworpen en uitgevoerd door de Dordtse kunstenares mevrouw A. Koene.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3