PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Gevechten tussen afgevaardigden in Turkse Nationale vergadering Acht en zeventig koninklijke onderscheidingen in Zeeland verleend de BILT JONGEN EN MEISJE DOOR MILITAIREN GEDOOD EEN GEWONDE VAN „ASTRID NAESS" TERUGGEKEERD IN FRANKRIJK POGING TOT GELDAFPERSING VERIJDELD 203e jaargang - no. 102 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F- B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 30 april 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b .gv 5 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostduig, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2. Zierikzee, red. tel 2425. adm tel. 2094. TROEPEN TEGEN BETOGERS INGEZET In de Turkse nationale vergadering is het vrijdag tot gevechten gekomen tussen afgevaardigden van de democratische partij en de republikeinse volkspartij. De moeilijkheden ontstonden voor de aanvang van de zitting en de publieke en perstribune waren leeg. De republikeinse afgevaardigde Muvit Yetkin leverde felle kri tiek op het afkondigen van de noodtoestand en merkte o.m. op: „De jongeren die thans door politiekogels worden gedood zijn degenen die morgen het lot van ons land in handen moeten ne men". De democratische afgevaardigde Eamet Agao daarente gen sprak over „Enkele honderden vagebonden". Voor de eerste maal zijn troepen tegen de betogers ingezet. Eenheden van leger en politie omsingelden het gebouw van de politieke faculteit in An kara. De militaire gouverneur generaal Namik Argue, deed vergeefs een beroep op de studenten het gebouw te ontruimen. De studenten eisten vrij lating van hun 50 collega's die in de loop van de ochtend waren gearres teerd en slechting van de barricades die de politie rondom de universi teitsgebouwen heeft opgeworpen. Toen de woorden van generaal Arguc en andere hoge officieren geen succes hadden liet de politie brandweerwa gens aanrukken. De studenten ver weerden zich met stenen en na tien minuten moesten de brandweerwa gens, zwaar beschadigd, worden te ruggetrokken. Onder dekking van geweervuur be stormden leger en politie ten slotte het gebouw. Zij rameiden de deur, en dwongen studenten en hoogleraren met traangasbommen cn de kolven van hun geweren lot overgave. Een jongen en een meisje werden gedood, tenminste dertig studenten liepen verwondingen op. Met de handen bo ven het hoofd verlieten zij ten slotte het gebouw. Enkele duizenden mensen, die door de politie op afstand van de univer siteit werden gehouden, gaven luid keels uiting aan hun verontwaar diging op het optreden van het le ger en de agenten en begonnen het volkslied te zingen toen de politie hen uiteen dreef. In Izmir demonstreerden ca. 300 stu denten en grote aantallen inwoners voor het standbeeld voor Kemal Ata- turk. Incidenten deden zich niet voor. Premier Menderes van Turkije heeft in een radiorede het Turkse volk ge waarschuwd voor „Misdadige aansla gen op de veiligheid en vrede van het land" toen félle demonstraties tegen zijn regering zich van Istanboel uit breidden tot Ankara en Izmir. Menderes deed een beroep op de be volking om met zijn regering samen te werken, de veiligheidsautoriteiten te steunen en inlichtingen te ver strekken over degenen die berichten verspreidden die bedoeld zijn om on geregeldheden te veroorzaken. P.Z.C.-zaterdagnummer „Kloetinge is vrijheid en zelf- H standigheid waard"Aan H di onderwerp is de veertien- daagse streekreportage (pagi- s na 13) gewijd. Uit deze repor- tage komt nog eens naar vo- ren, dat een dreigende annexa- tie na een strijd van vele jaren is afgewend. Dit 20 pagina's tellende za- i terdagnummer biedt voorts onder meer; Stemmen uit de Kerken (pagina 3), Radio- en ee T.V.-rubriek (pagina 8), mar is kante figuren in Kleine Zeeuw- se gemeenschappen (pagina 7) feuilleton en strip (pagina 17) H boekbespreking en kunst (pa il gina 15), kinderkrant (pagina ^19) en voorts uitgebreid nieuws óver de „lintjesregen" (pagina's 1, 4 en 11). minimin inninninnnniinnnnnnniinnnnniiinnnnnnnnnmnim Jhr. mr. De Casembroot speldt de nieuwe ridder in de Orde van de Ne derlandse Leeuw, mr. J. M. Pilaar te Middelburg, de eretekens op. Foto P.Z.C.) Koninklijk gezin weer thuis Koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene zijn gisteren even na half drie op het vliegveld Soesterberg aangekomen. Zij reisden met een toestel, dat te elf uur uit Sion in Zwitserland was vertrokken, bestuurd door prins Bernhard. Omstreeks drie uur was het konink lijk gezin weer herenigd in paleis Soestdijk. De prinsessen Margriet en Brandje in ministerie van financiën (Van een onzer verslaggevers) Vrijdagavond is brand uitgebroken op de tweede verdieping van het mi nisterie van financiën aan de Kneu terdijk te Den Haag. Het vuur be perkte zich tot een zogenaamd „Bra bants muurtje" tussen twee kamers van de afdeling wetgeving directe belastingen. Er brandde een gat in het plafond naar de zolder en in de vloer. Meubilair of stukken werden niet aangetast, evenmin is er veel water schade. De Haagse brandweer heeft drie slangen uitgelegd. De brand werd ontdekt door huishoudelijk personeel van het ministerie. De mel ding kwam binnen om vijf minuten voor zeven, om 19.28 uur kon de com mandant van de brandweer, de heer H. J. van Oostveen het „brand mees ter" doorgeven. Over de oorzaak is niets bekend. Het personeel heeft eerst nog getracht de brand met I eigen middelen te blussen, doch dit gelukte niet. De brandweer werd Marijke waren donderdag reeds per hter onmiddellijk gewaarschuwd, vliegtuig in.Nederland aangekomen. MET VLIEGTUIG UIT NEW YORK „In ieder geval ga ik weer varen" (Van een speciale verslaggever) Als eerste van de zeven opvarenden van de tanker „Astrid Naess", die op 13 april in de New Yonfese haven slachtoffer werden van een explosie aan boord in de machinekamer, is gistermorgen de 21-jarige assistent- werktuigkundige K. de Groot uit Baarn in eNderland teruggeekerd. „GELD OF ER GEBEURT IETS MET KLEINKINDEREN" Twee mannen in arrest „Er zou een ongeluk met uw klein kinderen kunnen gebeuren als U geen som van 10.000 nieuwe franks stort", zo luidde de boodschap die de fabri kant van landbouwmachines Bellange in Dreux op 13 april, dus kort na de ontvoering van Eric Peugeot, ont ving. Voorts werden bijzonderheden ver meld over de plaats waar het geld moest worden neergelegd. Om tijd te winnen legde de industrieel op de aangegeven plaats een brief waarin hij uitstel vroeg om de gevraagde som bijeen te krijgen. Hij waar schuwde voorts de politie. Na twee dagen kreeg hij een nieuwe brief, waarin stond dat hij het geld in een metalen doos onder een brug moest plaatsen. Belanger nam wel een metalen doos, maar vulde deze met papieren zonder waarde. De politie legde een valstrik in de omgeving van de brug en kon de man aanhouden die zich van de doos meester maakte. Het was de in Italië geboren Jean Cattaseta, die tijdens het verhoor ook de naam meedeelde van de man die het initiatief tot een en ander had genomen, Jacque Bontemps uit Dreux. Beiden bevinden zich in hechtenis. Minder koud en zonniger f§ (Van onze weerkundige H medewerker) m ee Het hogedrukgebied dat vele |f m dagen bi;j Schotland heeft gele- H gen komt dichterbij, waardoor n ae aanvoer van koude lucht uit j= het noorden ten einde loopt, ee Zonnige perioden zullen het ko- =e mende weaxend de overhand H krijgen en de wind wordt later veranderlijk. De middagtempe- te raturen die deze laatste april- ee H week ver beneden normaal ble- g ven, zullen de komende dagen e; geleidelijk hoger worden. Ook deze koninginnedag blijft droog H met opklaringen, maar de tem- peratuur komt niet hoger dan 10 12 graden. De eerste da- H gen van de meimaand zullen ons heel wat opgewekter weer n brengen. ee Met een KX.M.-lijntoestel arriveerde hij om half tien op Schiphol, waar 'n nerveuze vader, moeder, zuster en verloofde hem opwachtten. De heer 1'. M. Klaassen, vertegenwoordiger van de centrale voor zeevarenden der koopvaardij en visserij, instrueerde hem onmiddellijk zich tegenover de pers niet uit te laten over een moge lijke schuldvraag of over de verhou dingen aan boord. Namens de rederij, de Nederlandse Norness Mij., een zusterbedrijf van de in New York gevestigde Noorse mij., was o.m. de bedrijfsarts dr. W. Klokke aanwezig om de jonge zee man te verwelkomen. Moeilijk pratend vanwege zijn door de brand nog gehavende lippen, maar ook lichtelijk gereserveerd vertelde hij tenslotte, terwijl vader nog snel een paar foto's flitste van zijn zoon, temidden der verslaggevers, hoe hij de bewuste middag met twee colle ga's wacht had in de machinekamer én door de explosie werd verrast. Terwijl zeven bemanningsleden in de machinekamer waren raakte een der cilinders in brand. „Op zichzelf was dit niets bijzonders", aldus Bob de Groot, ,,'s Morgens had zich ook reeds een dergelijke brand voorge daan. Het was op de „Astrid Naess" een normaal verschijnsel geworden. Plotseling hoorden we echter een klap en vlogen een aantal carter deuren de lucht in. Toen we een grote vlam uit de ma chine zagen komen zijn we terwijl onze kleren reeds in lichter laaie stonden naar het middendek ge rend. We trokken onze brandende overals uit, daarbij geholpen door de stuurman en de tweede steward, die ons ook brandzalf, verband en morfi ne gaven. Intussen doofden andere bemanningsleden de brand met stoomblusapparaten". In vier verschillende hospitalen zijn de zeven gewonde bemanningsleden daarna in New York opgenomen. Na vier dagen zocht een vertegenwoor diger van de „Ness" scheepvaart maatschappij, de Amerikaanse zus teronderneming van de Nederlandse „Nomess", hen toen op. Bob de Groot was de eerste die het zieken huis mocht verlaten. De zes anderen: Vandaag viert koningin Julia- na haar eenenvijftigste ver- e§ ee jaardag. eê (Foto Max Koot) IiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinTi Moeder en kind in kanaal verdronken In het Wilhelmiuakanaal onder Biest Houthakker (gem. Hil varenbeek) hebben schippers gisteren de ver dronken lichamen gevonden van de 32-jarige mevrouw H. uit Tilburg en haar vierjarig zoontje. In het water werden ook een plastic zak met speelgoedauto's en een los drijvend autootje gevonden. Men ver moedt nu, dat een van de speelgoed autootjes van het kind in het water is geraakt, waarna het kind in het kanaal is gevallen bij een poging het op te vissen. De moeder zou verdron ken zijn bij een vergeefse poging haar kind te redden. Er zijn overi gens geen getuigen bij het ongeluk geweest. derde machinist Arthur Puree, sto ker-olieman André de Ruyter, voor man Piet Stokman, handlanger Wim van Weele en twee Spaanse opvaren den blijven in New York ter verple- ging"- Terwijl hij met zijn 21-jarige ver loofde Anja Niks uit Klazinaveen naar de uitgang liep zei Bob de Groot: „In ieder geval ga ik weer varen". De werktuigkundige is of ficieel nog in dienst van de scheepvaartmaatschappij „Nor ness". ZEELAND HEEFT er sinds gis teren weer vele ridders en dra gers van eremedailles bij: één ridder Nederlandse Leeuw, vier officieren Oranje-Nassau en tien ridders Oranje-Naussau. Voorts veertien dragers van de gouden medaille, tweeëntwintig van de zilveren en achtentwin tig van de bronzen medaille, be horende bij Oranje-Nassau, in totaal negenenzeventig konink lijke onderscheidingen. Tot ridder in de orde van de Neder landse Leeuw werd benoemd: mr. J. M. Pilaar, griffier der Sta ten van Zeeland, te Middelburg. Tot officier in de orde van Oranje- Nassau werd benoemd: Ir. H. Lussanet de la Sablonière, te Middelburg, hoofdarchitect bij de rijksgebouwendienst (bij be vordering); G. Lammers, direc teur van de rijks hogere burger school te Vlissingen. Tot officier in de orde van Oranje Nassau, met de zwaarden, werden benoemd: Kapitein-ter-zee C. ter Poorten (bij bevordering); kapitein-ter zee J. A. Agelink van Rentergem. Tot ridder in de orde van Oranje- Nassau werden benoemd: J. J. M. Staal, deken van 't deke naat Hontenisse, pastoor te Stop peldijk, gemeente Vogelwaarde; C. J. van Hootegem, burgemeester der gemeente Hontenisse; A. A. Schuit, burgemeester der gemeen te Kortgene; L. J. Geers te Mid delburg; P. van Roon, oud-hoofd van een openbare school voor uit gebreid lager onderwijs te Middel burg; A. J. Schieman te Axel, voorzitter van de Bond van Sme den in Zeeland en West-Brabant; dr. A. W. Brons, te Terneuzen, dierenarts; C. van Westen te Zie rikzee, oud-bestuurslid van orga nisaties op 't gebied van de land bouw; A. W. van Nieuwland, te Vlissingen, voorzitter van het be stuur der Stichting R.-K. Streek ziekenhuis „St-Joseph"; mevrouw J. A. Israël-Maas, bestuurslid van diverse instellingen te Goes. Mr. J. M. PILAAR Mr. J. M. Pilaar is sinds 1951 griffier van de Staten van Zeeland. Hij werd geboren te Goes, bezocht het Mid delburgse Gymnasium en studeerde rechten in Leiden. In 1928 werd hij benoemd tot adjunct-commies ter provinciale griffie. In 1940 volgde zijn benoeming tot chef der tweede afdeling. De heer Pilaar bekleedt voorts diverse functies op maat schappelijk terrein, Ir. DE LUSSANET De hoofdarchitect bij de rijksgebou wendienst, ir. H. de Lussanet de la Sablonière, werd na de verwoesting van de Abdij belast met de restaura tie van dit complex. Onder zijn lei ding werd het oude klooster met grote zorg hersteld en opgebouwd. Met prof. Berghoef Is hij architect van het nieuwe gebouw der provin ciale griffie. Bovendien had hij de leiding van diverse restauraties in Zeeland. De heer De Lussanet is o.a. lid van de rijkscommissie voor mo numentenzorg. (Zie slot pag. 4 kol. I) KORTE PREDIKATIE DE HOOGSTE AUTORITEIT Mij is gegeven alle macht in hemel en op aarde. Mattheus 28:18b. Vandaag verjaart onze koningin. Al worden er geen grote feesten om ge geven, wij staan er toch even bij stil. De vlaggen gaan uit, de radio geeft een nationaal programma. WaaromWel, zij is toch onze ko ningin, het hoofd van volk en staat En wij döen dit niet, omdat het zo hoort, maar in het besef van innige verbondenheid tussen haar en ons. Wij voelen ons als een groot gezin rondom onze Landsmoeder. Hare Majesteit, onze hoogste autori teit, al is haar gezag geen dictatuur. Het is gebonden. Niet alleen aan de wetten van liet land, de rechten en vrijheden van het volk, maar nog meer aan het gezag van Hem, die dit woord heeft gesproken na Zijn opstanding, Jezus Christus. Hij kan met recht de hoogste Auto riteit worden genoemd, niet alleen over een bepaald land, maar over heel de wereld, hemel en aarde in cluis. Die macht heeft Hij van Zijn Vader ontvangen als het loon op Zijn werk. Hij, die vrijwillig Vaders knecht werd, ontving de naam, die boven alle is: Heer. Dat wil dus zeggen, dat alles onder Hem staat. Niet alleen de hemel, ook de aarde. Daarop zijn de mensen geen baas, maar Hij. Wil men dat. Meestal niet. Dat is beknotting van, onze vrijheid. Laa Jezus maar in de hemel regeren, op aarde zullen wij het doen. Ieder zijn gebied. Dit doet echter aan dit woord niets af. Of we het willen of niet, Jezus blijft er Heer om. Alleen, die Hem niet wtl, derft ook Zijn liefde, die Hij aan het kruis heeft bewezen. Die hoort niet tot Zijn rijk en kan daar niet binnen gaan. Onder Hem staat ook al wat op aar de macht heeft en gezag draagt. Ook onze koningin. Zij regeert nog altijd bij de gratie van die God, die Zijn heerschappij uitoefent door de Zoon. Dit zij geen inhoudsloze formule, maar kome uit in heel ons staatsbe stel. Dan kunnen wij een gerust en stil leven lijden tot eer van Gods naam. Gelukkig het land, waar over heid en onderdanen zich vrijwillig aan Hem onderwerpen. Daarom is dit vandaag onze bede: niet alleen, dat voor onze koningin te midden der haren nog een reeks geze gende levensjaren volgen mag, maar bovendien, dat God Zijn heerschappij in Christus mag blijven openbaren aan haar en ons allen. Dat zij van Hein alle kracht verwachten en ont vangen mag voor haar taak, ons ten goede. En ivij met haar Hem steeds meer mogen belijden. Dat ook in ons land, alle macht, hoe hoog, hoe groot, voor U, o Godsgetuige, o, eerstgeboor'ne uit de dood, zich diep eerbiedig buige! Yerseke. H. R. J. Reijenga. VERWACHT. Geldig tot hedenavond IETS HOGERE MIDDAG- TEMPERATUREN Opklaringen en op de meeste plaat sen droog weer. Meest matige wind uit richtingen tussen west en noord. Iets hogere middagtemperaturen dan vrijdag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1