dohyfral John Carson wierp „manna" uit boven hongerend Nederland compleet IN TIBET HEERST PASSIEVE TEGENSTAND TEGEN REGIME VIJF DOODVONNISSEN IN SPIJSOLIEPROCES TE RABAT VRIJDAG 29 APRIL 1960 PROVTNC1 ALB ZBBUWSB COURANT 17 llllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllH ,11111111,llllllllllllllllllllllllllllllllillllIHlIllllllllllllllllllllilliniltN „HET WAS EEN VROLIJKE VLUCHT" Nu tekent hij politieke prenten in buitenwijk van Amsterdam (Van een onzer verslaggevers) Het was een heel vreemde gewaarwording die woensdagmor gen 30 april 1945, toen onze Lancaster volgestouwd werd met blikken boter, biscuits, zout, chocolade en zakken meel, in plaats van met de gebruikelijke tonnenlast brandbommen. We waren allemaal een beetje in een feeststemming daar op onze basis in de buurt van Manchester, zo ongeveer de stemming van schooljongens die met de klas een leuk reisje gaan maken. Het was in feite ook een vrolijke vlucht die we gingen maken, een ontspanning na de vele „linke" raids naar de Duitse indus trieën en havens, tussen de zoeklichtenbundels en berstende afweergranaten van de Wehrmacht door. Zo begint John Car son, een 32-jarige Schot, het verhaal van zijn herinneringen aan de dagen vlak voor het einde van de oorlog 1940-1945. Carson laat een logboek zien. Alle vluchten die hij in dienst van de R.A.F. maakte heeft hij erin op getekend. Tientallen namen van Duitse industriecentra komen er in voor met de data vanaf 1943. In stikdonkere nachten vloog de 16-jarige John met een groot aan tal andere onverschrokken en over het algemeen jonge mannen naar het hart van het Derde Rijk om er steeds weer een vernietigende bommenlading los te laten op de centra der Duitse oorlogsindustrie. Wij herinneren ons die vluchten, Op iedere maanloze nacht hoor den we hoog de vliegtuigen in zwermen over ons land trekken en het klonk als muziek, waarbij de zware laarsstappen van de Duitse partouille in de straat als mis plaatste paukenslagen detoneer den. Laag over steden Van Engeland staken we over naar Walcheren, vanwaar we rechtstreeks noordwaarts vlo gen, zo vervolgt Carson zijn verhaal over de voedseldrop- pings. De eerste dag, de 30ste april dus, was het doel Den Haag. Boven Ypenburg wier pen we onze kostbare last af, laag vliegend over de huizen van de buitenwijken van de stad. We zagen de mensen zwaaien en springen op de da ken, we zagen hen samenstro men naar de grote wegen naar het vliegveld, maar we zagen ook de Duitse soldaten in de straten en bij de afzettingen en Onafhankelijk' ..Onafhankelijkheid" is een woord dat John Carson met ïnige begrijpelijke spot uit spreekt. Carson cartoonist ïn tekenaar van politieke spot prenten mag namelijk in Nederlandblijven zolang hij naar op eigen bonen kan blij ven staan. Zolang hij dus In zijn behoeften kan blijven voorzien, zolang hij niet afhan kelijk wordt van de Staat der Nederlanden. Sn afhankelijk ran Nederland Is hij nu juist wel. Zonder onze regering zou Carson waar schijnlijk zijn boterham niet •ijkelijk kunnen beleggen. Im mers de regering in zijn tota- iteit en meer nog de functio narissen afzonderlijk vormen steeds het voedsel voor de mil de spot die aan Carson's te- kenstift ontspruit. „Ik ben een afhankelijke onafhankelijke", aldus John Carson. nog steeds gewapend, want de oorlog was voor dit kleine stukje van de wereld nog niet voorbij. Het Derde Rijk van Hitier bestond nog steeds, wel iswaar wankelend maar het duurde nog even voor het defi nitieve einde kwam. „De Operatie Manna" ging door en ook op 1, 3, 5 en 7 mei cirkelde Carson met zijn vreedzame bom menwerper boven Nederland en op verschillende plaatsen rond Den Haag en Rotterdam kwam het „manna uit de hemel". Op een van die dagen was als af- werpplaats een coördinaat bezui den Rotterdam opgegeven. Uit de lucht zochten de vliegers naar de §lek waar zij hun „dropping" zou- en kunnen doen, maar nergêns op de grond was een of ander ba ken geplaatst dat enige zekerheid gaf. Toch moet het hier zijn, be sloot de captain en hij trok nog een bocht rond het dorp beneden. Dan zette hij een lange glij in en net buiten het dorp op een rechthoekig stuk land waar nogal wat mensen heen liepen, werd de lading uitgeworpen. Met de zakken meel en de blikken met boter en chocolade fladderden wat papiertjes omlaag. Terwijl de piloot zocht naar een goede af- werpplaats had Carson gauw wat briefjes geschreven: „I shall co- me back one day to see you, Car son", had hij erop geschreven. Met enkele krampachtige stuip trekkingen kwam het einde van het Nazi-Duitsland en de totale capitulatie na de val van Berlijn. Duizenden vrijwilligers die had den meegevochten voor de vrijheid van Europa gingen terug naar hun woonsteden en het normale leven kwam langzaam in het be- Jin en onstuimig later op gang. ohn Carson bleef bij de R.A.F. tot 1949, toen zwaaide hij af en be- fon als burger bij een grote Lon- anse firma als kantoorklerk. Dat duurde echter niet lang. Carson koos een wat vrijer beroep, hij had ondertussen tekenlessen ge nomen, en hij verkocht zijn eerste cartoons aan een paar Britse dag bladen. Steeds meer kwam hij er in, maar toch bevredigde hem het. werk in Engeland niet volledig. Naar Nederland Zijn interesse ging uit naar het vaste land en m 1958 kwam hij naar Nederland. Hier vond hij een kolfje naar zijn hand. Een behoor lijk aantal regeringspartijen en situaties te over om er met de te- kenstift op papier de draak mee te Uiteraard duurde het enige tijd voor hij kaas in alle soorten en smaken had gegeten van onze va derlandse politiek, maar na de aanlooptijd die maar kort was, verschenen de eerste politieke prenten van Carson gesigneerd met Max in een paar dagbla den. Ondertussen werkte hij aan een groot aantal grapjes in de vorm van tekeningen, cartoons, Blik terug naar 30 april 1945 Werp eens even een blik ach terom, in het verleden. Niet ver.... een 15 jaar slechts en vergelijk de mensen van toen met dezelfde mensen van nu. Er is veel gebeurd in die 15 jaren, nietwaar? De jonge jurist, die op de Ve- luwe ondergedoken zat in de laatste oorlogsjaren heeft thans een hoge baan op een van de ministeries; die felle luitenant bij het verzet is nu majoor bij 3e luchtmacht; de Duitse sol daat die bij U ingekwartierd was, staat nu weer in zijn ga rage aan de Autobahn te sleu- ;elen; de knaap van 16 die bij Arnhem fietsen stond te vorde ren is nu predikant in West- falen; en de 17-jarige naviga- :or van de Lancaster-bommen werper die op 30 april 1945 als sen van de eersten voedsel uit wierp boven het uitgehongerde West-Nederland, is thans car toontekenaar in Amsterdam. Die navigator-cartoonist zoch ten we op en hij keek voor ons cerug naar die 30ste april, 15 jaren geleden. Veiligheidsman „deed De Gaulle de das om" President De Gaulle bevond zich woensdag in een onplezie rige positie maar een functio naris van de Amerikaanse vei ligheidsdienst heeft hem daar uit gered. Toen de generaal zich in zijn hotel in New York kleedde, bemerkte hij tot zijn schrik dat al zijn dassen ingepakt wa ren en met de bagage naar 't vliegveld waren gezonden voor de vlucht naar New York. De functionaris van de veilig- j neidsdienst die dit vernam, deed vlug zijn eigen, grijze das af en overhandigde naar aan j de president. Deze was zeer dankbaar voor dit exemplaar j dat bovendien goed kleurde bij zijn kostuum. (Advertentie) Voorkom en bestrijd voorjaarsmoeheid met 10 vitaminen -f 12 MINERALEN N.V. PHIL1PS-DUPHAR WIE NIET MEE WIL DOEN, MOET VERDWIJNEN De bemanning van een manna Lancaster, op en om een zware bom. Derde van links John Car son (17), geheel links de 21-jarige captain. en ook deze vonden in Nederland se bladen hun bestemming. Maar niet alleen de Nederlandse bladen kennen Carson thans, ook andere landen van het vasteland kennen uit hun bladen de milde spot en de soms dolle humor van Carson's tekeningen reeds. Het spreekt vanzelf dat Carson met zijn vrienden, die hij in Ne derland vlug maakte, de plaatsen bezocht, waar hij omstreeks het eind van de oorlog voedsel had uitgeworpen. Naar een plaats is hij met een vriend een paar dagen aan het speuren geweest. Het was het dorp waar hij met de voedsel pakketten de briefjes had uitge worpen, waarin hij beloofde nog eens terug te komen. Zouden die briefjes ooit gevonden zijn? zo vroeg hij zich af. Tal van dorpjes onder Rotterdam op de eilanden bezocht hij en op kaarten vergeleek hij de ligging van de dorpjes met een schetsje dat hij op ae terugweg naar En geland destijds in mei 1945 had gemaakt. Hij zocht in Rhoon, Grote nood bij vluchtelingen (Van een speciale correspondent) Darjeeling, Kalimpong en Sikkim hebben hun vriendelijke gezicht ver loren sinds zij zijn volgestopt met ontelbare vluchtelingen uit Tibet. De grote stroom heeft weliswaar opge houden te vloeien: de Chinezen heb ben de passen gesloten. En zelfs, wanneer slechts een tiende waar is, van wat de vluchtelingen vertellen, 1 dan nog kan men gerust zeggen, 1 dat de Chinezen de brutaalste en f wreedste represailles hebben toege- j past als vergelding voor de tegen- j stand van een vrijheidslievend volk. Ondanks dit alles duurt deze tegen- j stand hier en daar nog sporadisch, vertwijfeld en zonder hoop voort. I Tussen de 15.000 en 20.000 Tibetanen j houden zich thans in India op. Daar- j van nam de kleine staat Sikkim, i waarvan de bevolking 125.000 zielen I telt en de heersers zelf van Tibelaan- i se. afstamming zijn, er alleen al 4000 i op, die men voornamelijk bij de we- genbouw te werk heeft gesteld. Men j kan ze ontmoeten op een hoogte van 2400 meter op de weg naar Lhasa, j die uitgehakt wordt in het gebergte j tussen Gangtok, de hoofstad van j Sikkim en Nathu La. de pas naar Tibet. Het is de enige voor auto's geschikte verbinding tussen India en i Tibet. Onbeschermd voerend langs ravijnen van 6600 tot 1000 meter nodigt zij bepaald niet uit tot ple- j zierritten. ZONDER HAVE, ZONDER HOOP In en rond Darjeeling en Kalimpong j is het moeilijk de vluchtelingen on der te brengen. Vele leven van goe de gaven. Onmachtig en zonder hoop staan zij langs de wegen in hun schitterend gekleurde gewaden, vaak het enige wat zijn konden redden. De rijkeren brachten in enkele geval len een deel van hun vermogen mee in de vorm van edelstenen, die zij intussen weer hebben omgezet in baar geld, dat zij konden investeren. Maar de kleine boeren en arbeiders hebben alles verloren. Men ziet hon- gerigen, die hun ezel en hun laatste bezittingen hadden verkocht. Zij hadden niets meer om van te leven. Door de theeplantages kunnen dé vluchtelingen niet worden opgeno men, daar hier reeds voldoende ar beidskrachten zijn. Vele Tibetanen zijn bovendien naar traditie zulke grote individualisten, dat zij in een georganiseerde industrie niet kun nen werken. Vluchtelingen vertelden, dat de achtergebleven Tibetanen het nieuwe regime in geen enkel op zicht steunen. In het begin van de bezetting heetten overigens niet weinigen de Chinezen welkom en hielpen hen. Zij hadden ge noeg van de Goddelijke Heerschap pij van de Lama en de achterlijk heid van hun land, zagen met vreugde nieuwe wegen, machines en fabrieken komen en hadden respect voor de energie der Chi nezen. Wat zij in het begin niet zagen was de tyrannie, die in de buik van dit Trojaanse paard was meegekomen. VLIEGVELDEN AAN DE GRENS Er waren echter ook toen reeds Ti betanen, die de Chinese troepen en technici openlijk of uit een hinder laag in de weg traden. De bezetting De directeur van het waterloopkun dig laboratorium in Delft, prof. J. Th. Thijsse, heeft in verband met zijn eervol ontslag uit zijn functie woensdagmiddag gerecipieerd in het stedelijk 'museum „Het Prinsenhof" in Delft. De foto toont.op deze recep tie v.l.n.r.: mevrouw Thijsse, prof. J. Th. Thijsse, ir. H. I. Bchoemaker, op volger van prof. Thijsse en dr. C. H. de Leeuwpresident-curator van de T.H. te Delft. legde zichzelf echter jarenlang de grootste terughoudendheid op, tot zij haar positie gevestigd had en de belangrijkste wegen klaar waren. Pas toen toonden de Chinezen hun ware gezicht. Toen hun vroegere aan hangers protesteerden, werden zij eenvoudig geliquideerd. Een notoire Tibetaanse landverrader, die door de Chinese communisten gedurende lan ge tijd op zijn taak was voorbereid doch zich tenslotte aansloot bij de protesten, verdween eveneens. De vraag is thans: Hoelang zullen de Chinezen nodig hebben om klaar te komen niet hun nieuwe verovering? Tibet is rijk aan mineralen. Vooral ook zijn potentieel aan waterkracht zal van onschatbare waarde zijn voor het Chinese en Tibetaanse industriali- satieprogramma. Men zegt, dat van Lhasa uit reeds een nieuwe spoorlijn naar China wordt gebouwd. Waarne mers, die kortgeleden in het land waren, berichtten over een enorm tempo bij de aanleg van krachtcen trales, hoogovens, wegen en vlieg velden, waarvan enkele dicht bij de grenzen van Nepal, Bhutan en India zouden liggen. Ongetwijfeld is het antwoord op deze vraag iets, wat de regering in New Delhi ook dage lijks bezlf^ioudt Ingenieurs bezochten schakelstation Lutterade De afdeling van de elëktro techniek van het Kon. Instituut van Ingenieurs heeft woensdag, in het 150 K.V. scha- kelstatïon „Lutterade" van de N.V. Provinciale Limburgse Elektriciteits maatschappij, haar 237ste vergade ring gehouden. Na opening door de voorzitter, ir. T. Michïelsen, directeur van de Provinciale Zeeuwse Elektri citeitsmaatschappij N.V. te Middel burg, te Middelburg, hield ingenieur M. R. A. Deurvorst, onderdirecteur van de N.V. P.L.E.M. een causerie over de huisvesting en opstelling van de 150 K.V.-installatie, daarna sprak ingenieur H. F. N. de Ronde van de N.V. K.O.Q. te Utrecht over enkele technische details van een ge sloten schakel-installatie voor 150 K.V. Naar aanleiding van deze voor dracht volgde een levendige discus sie. In de middag bezichtigde het gezel schap van bijna 100 personen het 150 K. V. en 220 K. V. schakelstation „Lutterade." Hoogvliet en Poortugaal, Smits- hoek en Heyplaat en vele andere dorpjes, tot hij eindelijk de juiste plek terugvond en de mensen die zich de dropping door het eenzame vliegtuig herinnerden. Het was het dorp Maasdam, waar John Carson het verhaal van zijn eigen dropping hoorde van de heer Jan Goud, een 62-jarige ar beider op de suikerfabriek van Puttershoek. Hij ontmoette er meer mensen, die zich allen nog herinnerden hoe de bommenwer per laag over de huizen had ge scheerd en de pakken in de akker bij de Binnen Maas in de St.-An- thonypolder had afgeworpen. Maar een briefje met de naam Carson er op hau nooit iemand gevonden. Niemand had er ook op gelet. Im mers het „manna" was op dat mo ment het belangrijkste van alles. Ook sprak Carson er nog over met burgemeester J. W. Wegsta- pel, die in de oorlog nog geen bur gemeester van Maasdam was en ook niet in Maasdam woonde. Hij moesten gelden namens alle in woners van Maasdam en in feite alle Nederlanders, en die bestemd waren niet alleen voor Carson, maar voor alle vliegers die voedsel op uitgehongerd West-Nederland uitwierpen: „Heel hartelijk dank voor wat U in de oorlog deed, wij vergeten dit nooit, daar kunt U van verzekerd zijn". (Advertentie) SOMMIGEN WEENDEN, ANDEREN ONBEWOGEN Vrijspraak voor dertien verdachten Vijf van de 24 mensen, die in Rabat terechtstonden en ervan beschuldigd werden vervalste spijsolie verkocht te hebben waarvan 10.006 Marokka nen het slachtoffer zijn geworden, zijn woensdag ter dood veroordeeld. Drie beklaagden kregen levenslange gevangenisstraf, 13 werden vrijge sproken. De uitspraak over drie be klaagden, die haarolie zouden heb ben gemaakt', werd uitgesteld in af wachting van een verder onderzoek door deskundigen. Verscheidene veroordeelden braken in tranen uit toen het vonnis werd uitgesproken, maar anderen maak ten een onbewogen indruk. De beklaagden hadden plantaar dige olie vermengd met door de Amerikaanse luchtmacht ver kochte surplus-machine olie en deze vervolgens aan hun klanten de meesten hunner waren kruideniers geleverd. Zij had den verklaard niet te weten, dat de machine-olie bij gebruik ge vaar zou opleveren. Ook hadden zij aangevoerd dat de Marok kaanse wet vermenging van plantaardige en minerale olie in bepaalde verhouding toestaat. De verdedigers hadden gesteld dat het gebeurde een „ongelukkig voor val" was geweest. Zij hadden ook kritiek op de betrokken Marok kaanse autoriteiten geoefend, omdat die een controle op da olie hadden uitgevoerd, voordat deze in de han del werd gebracht. De vonnissen werden geveld over eenkomstig een in november j.l. door koning Mohammed de Vijfde afgekondigde wet, die het uitspre ken van ae doodstraf tegen „perso nen, die de volksgezondheid in ge vaar brengen", mogelijk maakt. Deze wet werd met terugwerkende kracht afgekondigd toen het onheil, veroorzaakt door de verkoop van de ondeugdelijke spijsolie, reeds was geschied. Een aantal Marokkanen is door het gebruik van de ondeugdelijke spijs olie om het leven gekomen. Meer dan zesduizend personen worden nog behandeld wegens verlammings- en andere ziekteverschijnselen, die zij na het nuttigen van de vervalste olie kregen. Vader met tien kinderen dakloos De landbouwer A. Stappers te Over- loon en zijn tien kinderen zijn giste ren dakloos geworden, doordat het boerderijtje, waarin het gezin woon de, afbrandde. De brand brak om streeks half drie uit en toen twintig minuten later de brandweer uit Vier- lingsbeelc arriveerde was het vuur al zo hoog opgelaaid, dat er aan het be houd van de boerderij niets meer ge daan kon worden. In de vlammen gin gen, behalve de huisraad, ook een hoe en landbouwgereedschappen verlo ren. De oorzaak van de brand is nog niet bekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 9