PLATTELANDSVROUWEN VAN ZEELAND IN AXEL BIJEEN Diploma's uitgereikt aan middelbare landbouwschool MIDDELBURGSE CHRISTELIJKE KWEEKHALVE EEUW OUD ZIERIKZEE IS DRUK BEZIG MET „VOORJAARS-MAKE-UP" 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 29 APRIL 1960 Advertentie LINOLEUM l warme OcD blijvende schoonheid voor elke vloer! PROVINCIALE VOORJAARSVERGADERING Actuele problemen besproken Dc afdeling Zeeland van de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen heeft donderdag in de feestelijk ver sierde bioscoopzaal van „Het Cen trum" te Axel, haar provinciale voorjaarsvergadering' gehouden. De 350 vertegenwoordigsters uit de 29 Zeeuwse afdelingen waren reeds vroeg in de morgen met speciale bussen, auto's en andere vervoermid delen naar het agrarisch centrum van Oost-Zeeuwseh-VIaanderen getogen om toch vooral om half elf bij dc opening aanwezig te zijn. Onder hen bevond zich ook het erelid der Zeeuwse afdeling, mevrouw S. C. dc Casembroot baronesse van der Feltz. Namens de afdeling Axel gast- vrouwe deze dag sprak de presi- dente, mevrouw C. Dekker-Becu, een kort woord van welkom tot de vele aanwezigen, waarbij zij wees op de i centrumpositie van Axel, de moge lijkheden die deze plaats biedt, maar ook op de moeilijkheden die onder meer sommige agrariërs in de streek ondervinden tengevolge van de 'toe komstige kanaalverbreding. De presidente van het provinciaal bestuur, mevrouw W. van Veen-van Loghem uit Oostburg, had een aan tal problemen besproken op één der laatste kaderdagen in haar openingsrede verwerkt. „Hoe moeten we het platteland bewoonbaar hou den en wat kunnen we daarbij doen voor de „persoon van het platte land?" Zij stelde daarbij onmiddel lijk dat een afdoend antwoord op deze toekomstvraag niet te geven is. Wel was zij van mening dat vooral de plattelandsvrouwen moeten zorgen dat hun kinderen in deze dynamische •maatschappij kunnen meekomen. Spreekster noemde onder andere het aankweken van een ruime belang stelling voor alles, waarbij zij vroeg indachtig te zijn aan het woord van Paulus: „Onderzoekt alles en behoudt het goede". „Houdt uw dochters niet thuis, want daarmee doet U hen veel te kort", zo vervolgde mevrouw Van Veen haar rede, waarin zij verder wees op de onschatbare waarde voor het ver dere leven der meisjes door het deel nemen aan cursussen van allerlei aard. Volgens haar worden zij daar door andere meisjes, andere huis vrouwen. terwijl zij ook andere mi lieus leren kennen. KRALEN De secretaresse, mej. A. v. d. Leede, vergeleek in haar jaarverslag de ge beurtenissen in het verenigingsjaar als de kralen van een ketting, grote, kleine, glanzende en doffe, maar die alle hun plaats hebben om het tot een echt sieraad te maken. De meest opvallende kraal in dit snoer noemde zij de bijzonder geslaagde tentoon stelling „Het Zeeuwse Volkssieraad", die in de derde week van september te Goes ruim 5000 bezoekers trok. Het hoofdddoel het wekken van be langstelling voor een stuk Zeeuwse cultuur van vroeger en nu was volgens het verslag volledig bereikt. Het aantal leden is opnieuw met 13 gestegen en bedraagt nu 2328, ver deeld over 29 afdelingen. Dc tuincursus was in 1959 weer sterk favoriet: 182 leden uit 11 afdelingen volgden de cursus. De deelneming aan de provinciale li and werk wedstrijd wordt steeds groter. Er waren 48 werkstukken ingezonden. Tijdens de vergadering werden de volgende prijzen uitgereikt: eerste prijzen aan de dames G. Luteiln-Lu- teijn, Zuidzande, G. N. de Vlieger- Wage, Breskens. A. Jansen-van Ma le, Zuidzande, G. Luteijn-van Cruij- ningen, Zuidzande (2x); tweede prij zen aan L. M. Dieleman-Dees, Schoondijke (2x), M. Buijzc-Ver- straete, Zuidzande, G. de Zeeuw, Waarde. J. van Hoeve-Cijsouw, Bier vliet; 3e prijzen aan C. P. de Jong- Meulenberg, Goes, B. Kleppe-Vernes, Sin t-Phi lips land, S. Kools-Luteïjn, Zuidzande, M. Luteijn-van Cruijnin- gen, Zuidzande en P. de Moor-Pro voost, Brouwershaven. Eervolle ver meldingen kregen de dames M. P. Kruijssen-Looker, Renesse en M. Vo gelaar-de Zeeuw, Kruiningen. KERNGEZOND Financieel is de afdeling kerngezond. Het batig saldo bedroeg ƒ1215,63, welk groot bedrag voor een belang rijk deel te danken is aan de op brengst van de tentoonstelling „Het Zeeuwse Volkssieraad". Op advies van het provinciaal be stuur en goedgekeurd door de ver gadering zal de afdeling Zeeland op de landelijke voorjaarsvergade ring blanco stemmen over het voor stel tot zelfstandigheid van de Noordoostpolder. Zeeland is van me ning dat, zolang dit nog geen eigen provincie is, een zelfstandige afde ling buiten de orde is. Ter vergadering werd afscheid ge nomen van de bestuursleden de dames M. N. Koster-Scheele (afd. Terneuzen), M. E. Noome-Giljam (afd. Krabben dijk e) en N. de Kam- Lous (afd. Westkapelle)die zich niet herkiesbaar stelden. Voor de middagpauze werd nog het woord gevoerd door mevrouw Tim mer namens het landelijk hoofdbe stuur en de heer W. Koster, namens het dagelijks bestuur der Z.L.M. en van de kring Axel. In het bestuur werden herkozen: de dames A. C. Stevense-Sinke (Yerse- ke), C. v. d. Wekken-v. d. Sluis (Brouwershaven), C. de Goffeau-de jonge (Rilland), P. van Dijke-Blok (Groede) en A. Dees-Stoutiesdijk (Nieuwvliet-Zuidzande-Cadzand Nieuw gekozen werden de dames: I. Woutersen-ten Have (Krabbendijke), J. E. Dekker-Varel (Terneuzen), M. Minderhout-Minderhoud (Westkapel le), M. C. Engelvaart-Deurloo (Tho- len), C. Groenewege-Blok (St.-Maar tensdijk). M, Renes-van Geer (Oud- Vossemeer), D. Kugel-Swart (Poort vliet), Slager-van Markensteyn (St.- Annaland), J. Noordijke-Hage (Scherpenisse) en C. A. Kik-Trimpe Woipha artsdi jk In de middaguren hield de heer C. P. Hafkamp uit Amsterdam een inte ressante lezing met lichtbeelden over het onderwerp „Vrouwen van Burma en Siani". Leden van „Juliana" krijgen zaterdag nieuwe uniformen De 125 (werkende) leden van het Middelburgse tamboers- en pijpers korps Juliana zullen zaterdag hun nieuwe uniformen aantrekken: koren- blauw jasje (blazermodel), grijze pantalon (of plooirok voor de dames) met bles, gele das en een Frans mo delpetje met pluim. Zaterdagavond worden de nieuwe uniformen name lijk officieel overgedragen tijdens een bijeenkomst in de Concert- en Ge hoorzaal. Na de overdracht zal het korps een serenade brengen voor de ambtswoning van de commissaris der koningin, waarna op de Markt een aantal figuurmarsen onder lei ding: van tamboer-maitre Bas Bosch worden uitgevoerd. Hierbij zal O.N.D.A. de tamboers en pijpers as sisteren. Jubilea in mei bij „De Schelde" Ook ln mei zullen enkele werknemers bij de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen jubileren. Veertig jaar bn het bedrijf werkzaam zijn de heren J. Poppe (bedrijfsadmi nistratie, 10 mei); C. Lous (kopersla gerij, 24 mei) en G. J. Balmakers (plaatwerkerij, 30 mei). Hun 25-jarig jubileum vieren de heren A. Fransooi (plaatwerkerij. 4 mei); P. A. J. Uijt de Haag (timmerfabriek, 14 mei) en A. S. Schinkel (plaatwerkerij, 8 mei). Raad Terneuzen sprak over waterleidingtarieven Opnieuw heeft de Terneuzcnse ge meenteraad zich donderdagavond be ziggehouden niet de waterleidings maatschappij Zeeuwsch-Vlaanderen. Dit keer besprak men de tarieven. Aanleiding hiertoe was een ingezon den stuk in enkele dagbladen van ir. C. A. L. Horstmaan uit Sas van Gent. De heren M. de Vos eu R. Hol, beiden P.v.d.A., spraken hun verwon dering uit over het feit, dat de voor zitter van de Zeeuws-Vlaanise Ka mer van Koophandel geen ander fo rum had kunnen vinden om zijn zienswijze over de tarievenkwestie kenbaar te maken. De. heer Hol vroeg het college of er iets bekend is over industrieën, die in verband met de hoge waterleiding tarieven België hadden verkozen bo ven de Nederlandse kanaalzone. De heer P. Fijn van Draat (v.v.d.) had zelfs het gerucht vernomen, dat een grote industrie zich onder meer om die reden in Brabant wilde vestigen in plaats van in Zeeuwsch-Vlaande ren. Waarnemend burgemeester De Vos wist daar niets van en kon zich dat ook moeilijk voorstellen, omdat de waterkosten toch zeker niet door slaggevend zijn bij de vestiging van dergelijke industrieën. „Laat zo'n bedrijf eens 10.000 ku bieke meter water verbruiken", zo rekende de heer S. W. Henry (p.v.d. a.) voor „dat zou tegen vijf cent per kubieke meter minder een besparing betekenen van 500,per jaar". Ook. hij kon zich niet voorstellen dat een dergelijk bedrag de vestiging van industrieën in de weg zou staan. PLECHTIGHEID TE HULST Zes leerlingen geslaagd en zestien bevorderd Het was de voorzitter van het schoolbestuur, de heer P. V. M. Ver- cautercn uit Nieuw-Namen, die een groot aantal genodigden kon verwel komen waaronder vele ouders van de leerlingen in de grote zaal van de middelbare landbouwschool te Hulst op de dag, dat aan een 6-tal geslaagden het einddiploma werd uitgereikt en tevens aan een 16-tal leerlingen de overgangsrapporten naar de tweede klas werden over handigd. Onder de genodigden bevonden zich een aantal burgemeesters uit de om liggende gemeenten, die een speciaal dankwoord kregen van de voorzitter, in verband met de subsidies, die de school van de diverse gemeentebe sturen ontvangt. Ook de directeuren van de landbouwinterscholen te Goes, Roosendaal en Schoondijke waren aanwezig, alsmede vertegenwoordi gers van diverse plaatselijke boeren leenbanken, het kringbestuur van Boeren- en Boerinnenbond, de R.K. J.B., de Bond van Oud-Leerlingen en de rector van het Jansenius lyceum, drs. J. van Roessel. Aan het slot van zijn toespraak memoreerde de heer Vercauteren SOBERE VIERING HERDENKING Wachten is op nieuwe school in Stromenwijk De christelijke kweekschool te Mid delburg bestaat op 1 mei a.s. precies 50 jaar. Een jubileum dat slechts in iuterne kring en bovendien op sobere wijze zal worden herdacht, omdat de vreugde over dit 50-jarig bestaan wordt getemperd door het uitblijven van een bouwvergunning voor de nieuwe school. Geld en grond zijn er. Ook de tekeningen zijn al goedge keurd, maar het wachten is nog steeds op de vergunning om te bou wen. Toch laat men dit „kroonjaar" niet geheel ongemerkt voorbijgaan. Vandaag wordt liet jubileum in in terne kring in de Concert- en Ge hoorzaal herdacht en op 3 mei a.s. volgt er nog een algemene ledenver gadering ter gelegenheid van hét 50-jarig bestaan. In 1910 werd de christelijke kweek school voor Zeeland opgericht en ondergebracht in het oude wees huis aan de Herengracht, dat voor dit doel werd omgebouwd. Vier leslokalen en een teken-, een na tuurkunde- en een klein handen- arbeidlokaaltje, alsmede een gym nastiekzaal telt de school. Ruimte genoeg voor de beginperiode. De school heeft echter vooral de laat ste jaren een grote toeloop van leerlingen te verwerken' gekre- In 1951 waren er nog slechts 78 leerlingen, maar nu is dit aantal gegroeid tot 180, zodat men thans met de ruimte moet woekeren. „Zelfs in de gymnastiekzaal wordt er soms les gegeven en over een klein poosje misschien zelfs op de stoep", vertelde ons directeur J. A. van Bennekom, die dit ruimtepro bleem veel hoofdbrekens kost. Gelukkig heeft do directeur de be schikking over twee kleine lokaal tjes in de lagere school op de He rengracht, maar dit is slechts een druppel op een gloeiende plaat. De te bouwen school in de Stromen- wijk zal redding moeten brengen, maar hierop wordt al zolang met spanning gewacht! Honderden onderwijzers en onder wijzeressen heeft de kweekschool tijdens haar bestaan al afgeleverd. En de toeloop van kwekelingen neemt nog steeds toe. Bij het be gin van de nieuwe cursus in sep tember worden er zelfs tegen de 190 verwacht, een aantal dat de school in haar 50-jarig bestaan nog nooit eerder boekte. Onverbrekelijk met de christelijke kweekschool is de naam van dr. K. Huizenga verbonden, die van 1916 tot 1930 leraar is geweest en van 1930 tot 1951 directeur. In dat jaar werd hij opgevolgd door de huidige directeur, de heer J. A. van Bennekom. het overlijden van de leraar, de heer E. A. de Maat, die hij een trouw docent noemde en hem postuum dank bracht voor, het vele, dat hij voor de school had gedaan. Ook richtte de voorzitter zich tot de heer J. C. P. Burm, die in vele functies het schoolbe stuur jarenlang had gediend, maar die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd, niet meer benoemd kon wor den. De heer Vercauteren bracht de scheidende secretaris hulde voor zijn werk in het belang van de school. Nadat de directeur, de heer ir. J. P. M. van der Wolf het afgelopen jaar nog even de revue liet passe ren en een korte blik in de toekomst wierp, was het aan de voorzitter van de commissie van toezicht, pas toor-deken Ant. Koopmans, om aan de geslaagden het einddiploma uit te reiken. Hij deed dit met een toe passelijk woord, waarbij hij er voor al op wees, dat het voor de geslaag den nu pas begon. Tijdens de openbare les. die tradi tioneel is geworden bij diploma-uit- reikingen in de landbouwschool, hield drs. L. G. J. Lockefeer een boeiend betoog over het onderwerp „De boer en de letterkunde". Namens do geslaagden sprak de heer de Bakker uit Axel een dank woord. De heer Frans de Waal heette de geslaagden na een gelukwens van harte welkom in de bond van oud-leerlingen. Namen De namen van de geslaagden zijn: Piet Baecke, Westdorpe; André do Bakker, Axel; Willy Dobbelaer, Sint- Jansteen; Alfons Doffemont, idem; Theo van de Manaclter, Hontenisse (Terhole) en Rob van de Vijver, Koewacht. Bevorderd naar de tweede klas wer den: H. de Caluwé, Westdorpe; C. Dieleman, Axel; Fr. van Driel, Zaam- slag; K. van Driel, idem; E. Fas- saert, Lamswaarde; H. de Gendt, Nieuw-Namen; L. de Jonghe en W. de Jonghe, Assenede; G. Koekkoek, Axel; J. Lammens, Philippine; J. Swagemakers, Koewacht;" J. de Schepper, Lamswaarde; W. Termote, Zuiddorpe; J. de Theije, Hontenisse; T. Verdurmen, Kloosterzande; H. Verstraeten, Graauw. Afgewezen werden twee kandidaten. Oud-politiecommissaris van Middelburg met pensioen De hoofdcommissaris van politie te Haarlem, de heer J. Fontijne, heeft donderdagmorgen tijdens een recep tie afscheid genomen, omdat hij met ■ensioen gaat. De heer Fontijne was ijdens de oorlog politiecommissaris in Middelburg. Hij werd echter door Rauter ontslagen en kwam vlak na de oorlog als commissaris in Haar lem, waar hij een jaar later hoofd commissaris werd. Zierikzee is op het ogen blik druk bezig aan zijn voorjaars make-up! In het langzamerhand steeds verder groenende Slingerbos en de plantsoenen in het centrum van de stad zijn de gemeente tuinlieden de laatste tijd in de weer geweest met het aan planten van fel kleurige tul pen, die daar in strak gelijn de bloemperken een markant plaatsje hebben gekregen en vrolijk oplichten tegen de af en toe in een mild lentezonne tje badende oude geveltjes. Een versiering, die de buurt verenigingen in het centrum van de stad met het oog op de komende nationale feest dagen in hun activiteiten royaal de helpende hand toe steekt Toch zal niet alles precies op tijd klaar kunnen zijn. De gemeente heeft als onderdeel van haar es thetische plannen op het ogenblik namelijk nog een vrij omvangrij ke verfraaiingskarwc» onder han den op liet Kraanplein. Daar is men al anderhalve maand aan het werk om de oude. in onbruik ge raakte kistdam, die de Oude Ha ven destijds van het overige van de stad afsloot, om te toveren in een plantsoen. Op het ogenblik krijgen de con touren van deze in de naaste toe komst ongetwijfeld belangrijke aanwinst voor de stad langzaani maar zeker gestalte. De aanblik op een van de mooiste hoekjes van Zierikzee de monumentenpartij Zuid havenpoort-Witte Brug-Noord havenpoort heeft reeds thans veel aan aantrekkelijkheid ge wonnen Het verdwijnen van de oude be kisting heeft een storend ele ment in het panorama weg geveegd. Het beeld v/ordt thans alleen nog énkele malen per dag gebroken door met het getij op en IN SLINGERBOS EN PLANTSOENEN neer bewegende woonschepen in de Oude Haven. Zoals bekend krijgen twee gedenk tekens in het nieuw aan te leggen Elantsoen een plaatsje. Allereerst omt er het kleine monument, dat de Franse tweelingstad St-Hilaire du Harcouët in Normandië Zierik zee heeft toegezegd. En verder zijn er plannen tot compensatie van de gedenkzuil, die bij gelegen heid van het bezoek van koningin Wilhelmina en prins Hendrik in 1924 op het Kraanplein is opge steld en thans moest worden ver wijderd. De plannen voor het plantsoen hebben tijdens de laat ste raadsvergadering de tongen losgemaakt van enkele leden, die bang waren, dat de toegang naar en van de Oude Haven, zowel aan de noord- als aan de zuidkant door dit alles aanmerkelijk zouden worden versmald. Burgemeester mr. F. Th. Dijck- meester nam deze vrees toen weg met de opmerking, dat wel dege lijk met de verkeerssituatie ter plaatse was rekening gehouden. Bovendien was het niet de bedoe ling om door een wegverbreding het verkeer op dit toch al gevaar lijke punt tot nog grotere snelhe den uit te nodigen. Nu me» hier enkele weken gele den aan de slag is gegaan en de omtrekken langzamerhand zicht baar zijn geworden, kwam de ou de vrees bij enkele raadsleden weer terug. Dezer dagen toonde een deel van de raad zijn belang stelling bij het werk. Ter plaatse werd toen over de gang van za ken van gedachten gewisseld. Ook de commissie van publieke wer ken uit de Zierikzeese raad heeft het object nog eens nader heke ken In Axel kwamen gisteren 350 afge vaardigden van 29 Zeeuwse afdelin gen van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen bijeen. Ook de bestuurstafel was druk bezet. FOTO P.Z.C.) Vissers willen betere arbeidsvoorwaarden (Van onze Haagse redactie) De vakorganisaties van de vissers hebben aan het college van rijksbe middelaars een beslissing gevraagd over een loonsverhoging voor de be manningen der loggers en trawllóg- gers, alsmede over een betere rege ling van de arbeids- en rusttijden. De besprekingen met de Nederlandse vereniging voor de haringvisserij hebben namelijk geen resultaat op geleverd. De reders willen het loon wel iets verhogen, doch de vissers gaan hiermee niet akkoord, omdat zij van oordeel zijn, dat de nieuwe lonen tenminste even hoog moeten worden als de lonen vóór vóst, gelijksoortig werk aan de wal. Tafeltennistitel IJzendijke was voor W. Pieters De tafeltennisclub A.D.V.E.N.D.O. in IJzendijke verspeelde het clubkam pioenschap. In de finale tussen W. Pieters en Ed. Dierikx was mooi en goed tafeltennis te zien. Pieters ver loor eerst twee sets, maar won de nog resterende drie sets. De uitslag werd hierdoor: 1 W. Pieters, 2 Et. Dierikx, 3 W. Fr. de Betué, 4 W. de looze, 5 J. Pieters, 6 Fr. Dierix.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 6