Prof. Rieben: West-Europa heeft meer hersenmassa nodig Tweede dag in proces tegen dr. 0 KRANS V00~ GESJEESDEN ELEKTRONISCHE APPARATUUR VOOR TALRIJKE BEDRIJVEN MR. ISAAC DA C0STA IN AMSTERDAM HERDACHT VRIJDAG 29 APRIL 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE C OU RANT ALARMEREND BOEK UIT ZWITSERLAND Moskou heeft de leiding met een grote voorsprong (Van een speciale correspondent). Een der leidende Zwitserse aanhangers van de Duits-Franse E.E.G.-poli- tiek, de econoom professor Rieben uit Lausanne heeft onlangs een opzien barend boek gepubliceerd: „Hersenmassa en Europa". Het heeft de vorm van een rapport over de uitgangspunten van de V.S., de E.E.G. en de Sow jet-Unie voor de toekomstigè opgaven op economisch en wetenschappeli jk gebied, het is in zijn conclusies echter alarmerend. Want prof. Rieben be wijst aan de hand van cijfermateriaal van de Verenigde Naties en zijn on der-organisaties, dat Europa, wanneer het in de volgende generatie nog een rol wil spelen bij de ontsluiting van de wereld en haar reserves, zich niet militair maar vooral intellectueel zal moeten bewapenen. De auteur gaat uit van de volgende gegevens: in 1957 hadden de Vere nigde Staten 170 miljoen inwoners, waarvan drie miljoen studenten, doch jaarlijks kwamen er per 100.000 in woners slechts twintig nieuwe inge nieurs en andere gediplomeerden der exacte studierichtingen bij. De Sow- jet-Unie bracht het bij een inwoner tal van 210 miljoen tot 2,5 miljoen studenten en veertig ingenieurs per 100.000 inwoners. Europa daaren tegen had op 165 miljoen inwoners 600.000 studenten en leverde jaarlijks per 100.000 inwoners slechts* zeven ingenieurs af. Deze getallen bieden echter nog een ander aspect wanneer men ze histo risch beziet. In 1913, toen het Euro pese wetenschappelijke overwicht, vooral van Duitsland, zeer sterk was, had Rusland 80 procent analfabeten en het leidde slechts 1500 ingenieurs per jaar op. In 1928 verlieten reeds 8900 ingenieurs de hogescholen, in 1940 waren het er 30.000, in 1950 reeds 36.000 en in 1958 zelfs 90.000. In 1960 zullen 119.000 technici het di ploma van een technische hogeschool verkrijgen, dat is driemaal meer dan in .1958 in de V.S.! Deze enorme produktie aan weten schapsmensen cn technici wordt ge dragen door grote inspanningen van de staat. Veertien procent van het Russische staatsbudget wordt besteed aan op leiding tegen twee procent in de V.S. en slechts 1,5 procent in Europa. Negenendertig procent van alle scho lieren zetten hun studie na hun 18e levensjaar voort. In de V.S. zijn het er 24 en in Europa slechts 5 Om een dergelijk groot aantal stu denten op te leiden bedrijven de Sow- jets een „lokvogelpolitiek" voor het aantrekken van leerkrachten. De beste scholieren en studenten worden opgeleid door leraren en firofessoren, die tot de best be- aalde van het land behoren. Een professor aan een technische ho geschool verdient in de Sowjet- Unie als de directeur van een middelgroot industrieel bedrijf. In de V.S. daarentegen bereikt een universiteitsprofessor slechts on geveer 1/3 van het salaris van zijn collega in het vrije bedrijfsleven, voor Europa verhouden deze be dragen zich tussen een half en een kwart. Op zoek Het aantal gespecialiseerde onder zoekingsinstituten bedraagt in de V. S. ongeveer 3400, in de Sowjet-Unie iets meer dan 3000, in Europa nog geen 800. Ten aanzien van de Sowjet- Unie moet meer rekening mee hou den dat bij deze instituten enorme organisaties gerekend worden, zoals bijv. de Sowjet-Academie voor We tenschappen, waaraan alleen reeds 37.500 afgestudeerden van universitei ten werkzaam zijn, en die 163 filiaal instituten heeft in de verschillende republieken va nde Sowjet-Unie. Zo citeert prof. Rieben bijv. het ge val van het centrale Sowjet-Russi- sche Onderzoekingsinstituut voor Uurwerk-mechanica met meer dan 300 medewerkers. En hij vergelijkt daarmee Zwitserland, dat in Europa toch een leidende positie inneemt in de uurwerkindustrie, maar dat in het centrale laboratorium van deze in dustrie slechts 31 onderzoekers te werk stelt. In dit licht krijgen ook de „arbei ders en boerenfaculteiten" en de avondscholen in do Oostelijke landen een grotere betekenis. Het gaat er om, zoals Rieben met nadruk zegt, Belangrijk werk voor Eerste en Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer hervat haar werk zaamheden na het paasreces op dins dag 10 mei a.s. met een openbare ver- fradering, waarin o.a. aan de orde zul- en komen de middenstandsnota 1959, een wetsontwerp tot wijziging van de loongrens in verschillende sociale wetten, een wetsontwerp tot wijzi ging van de inkomstenbelasting en van de loonbelasting en het wetsont werp betreffende de voorziening in de behoefte aan de onderwijzers en vakonderwijzers bij het uitgebreid lager onderwijs. Bij dit laatste wetsontwerp zullen te vens behandeld worden de vierde nota inzake bouwvolumen voor het onder wijs, de tweede nota betreffende de beschikbare schoolruimte voor het voortgezet onderwijs en de zevende nota betreffende de behoefte aan on derwijzers bij het gehele lager onder wijs. Het is de bedoeling van de voorzitter van de Tweede Kamer op dinsdag 24 mei a.s. aan de orde te stellen de tweede nota inzake de gasvoorzie- ning. De Eerste Kamer komt op dinsdag 3 mei bijeen o.a. ter vaststelling van de begroting van het scheepvaart fonds en van algemene zaken voor 1960. Op die dag zal de Eerste Kamer in de afdelingen behandelen de wijzi ging van de bewindsregeling Nieuw- Guinea en de begroting van Neder- lands-Nieuw-Guinea voor 1959. Deze bespreking heeft een bijzonder aspect gekregen door de defensieve maatre- Seïen, die de regering voor Nieuw- uinea heeft aangekondigd. dat de Russen systematisch elk talent op de best mogelijke wijze ter be schikking willen stellen voor de alge mene produktiviteit. In de westelijke landen zijn vor ming en de vorming tot beroepen nog voornamelijk „klasse-privile- ges." In de Sowjet-Unie is elke opleiding gratis: 82 van alle studenten heeft bovendien nog inkomsten voor bepaalde presta ties of beurzen om in zijn onder houd te voorzien. Alle afgestu deerden zijn echter verplicht 3 jaren lang tegen een genormali seerde beloning daar te werken, waar men ze heen zendt ge woonlijk is dit een verdere be roepsvorming. Het Moskouse principe is volkomen duidelijk: elke begaafdheid, elk talent wordt niet zozeer gezien als een mo gelijkheid om een hoge materiële en sociale positie te kunnen innemen, doch veeleer als een deel van het nationale potentieel aan „hersensub- stantïe", dat met alle middelen ont wikkeld moet worden. Pas daarna gelden persoonlijke gezichtspunten. Met andere woorden: carrière maken, intellectuele successen boeken, kennis te vergaren cn diploma's te behalen is een vaderlandslievende taak. waar voor de staat iedereen naar rato be loont. In alle ernst waarschuwt daarom prof. Rieben voor het gevaar, dat bin nen 10 tot 15 jaar de onderontwik kelde gebieden op aarde overspoeld zullen worden door oostelijke techni ci, ingenieurs, landbouwdeskundigen en geleerden, die aan de inheemse be volking, behalve hun kennis, ook hun communistische tlieoriën zullen over dragen. Wanneer het westen de wed loop niet verliezen wil, zo conclu deert prof. Rieben, zal het zijn uni versiteiten zeer wijd moeten open zetten. Moeder bracht kind om het leven In een vlaag van verstandsverbijste ring heeft de echtgenote van de vee houder L. Veltman te Sondel woens dag omstreeks twee uur haar an- derhalfjarig dochtertje door middel van ophanging van het leven be roofd. Alvorens dit drama zich voltrok, had de vrouw verdovende tabletten inge nomen, waarmee zij zelfmoord trachtte te plegen. De tabletten werkten echter onvoldoende. Een plaatselijke dokter heeft nog ge tracht de levensgeesten bij het kind op te wekken, maar dit mocht niet meer baten. De vrouw is naar de psychiatrische inrichting te Frane- ker vervoerd, waar zij reeds eerder verpleegd is geweest. „Plechtigheid" in Oostburg Het standbeeld „Het Danseresje" dat op het Oostburgse Raadhuis plein prijkt, zag don derdag een bizarre op kocht naderen. Examen kandidaten uit de zesde klas van het Oostburgs lyceum, gekleed in de oude Cadzandse dracht de meisjes in keus, mantel en kaphoed en de jongens in jaquet en hoge hoed torsten een krans, die zij even later bij het beeld de poneerden. Ter nage dachtenis aan hen, die in de afgelopen jaren examen hebben gedaan aan het Koningin Wil- helmina Lyceum te Oostburg, maar het di ploma niet vermochten te behalen. „Want men blijft veel te weinig stilstaan bij dit treurig verschijnsel", zei de lei der van de delegatie, Peter Nortier. En op diens voorbeeld nam men enkele minuten stilte in acht en namen de jongemannen de ho ge hoeden af. „We had den de keus uit twee monumenten", vervolg de Peter Nortier. Het ,,Eenhoorn"-beeld en dit. „Het Danseresje" leek ons het meest ge schikt omdat het juist dat spel uitbeeldt, dat er de oorzaak van is, dat zo velen voor hun eindexamen zijn ge zakt. Na de kranslegging keerden de jongelui te rug naar de school om er het zwoegen voor het aanstaande examen voort te zetten. (Foto P.Z.C.) Collecte gezamenlijke militaire fondsen De Jaarlijkse collecte van de geza- melijke militaire fondsen (G.M.F.) zal ditmaal worden gehouden in de periode van 2 tot en met 7 mei in circa 500 gemeenten van ons land. De stichting G.M.F. verleent, waar nodig, steun aan oud-militairen, hun gezinnen of nagelaten betrekkin gen en helpt bij de moeillijkheden die vele van de dagelijkse demobi liserende militairen bij hun terug keer in het burgerleven ondervin den. Evenals in de voorafgaande jaren zullen niet alleen burgers maar ook militairen in uniform aan de collec te deelnemen. De gezamenlijke mi litaire fondsen bestaan uit: fonds 1815 voor oud-militairen en nage laten betrekkingen: Koninklijke na tionale vereniging tot steun aan mi liciens „Stamil", Vereniging „Ere schuld en Dankbaarheid", Karei Doorman fonds, Prins Bernhard stichting, stichting „Het van Weer den Poelman fonds". INITIATIEF WERKGEVERSVERBOND Centrale administratie met behoud van bedrijfseigene (Van een onzer verslaggevers) Over enkele maanden is de oprich ting te verwachten van een centrum voor elektronische administratie ten dienste van het Nederlandse bedrijfs leven. Het Centraal Sociaal Werkge vers Verbond zal samen met het verbond van Nederlandse werkge vers, Het Katholiek verbond van werkgeversvakverenigingen en het verbond van Protestants-Christelijke werkgevers in Nederland binnen kort daartoe initiatief nemen. Er wordt naar gestreefd het centrum, dat ondergebracht zal worden bij „Centraal Beheer" in het G.A.K.-kan- toor te Amsterdam, per 1 januari zijn werkzaamheden te laten begin nen. In verband met deze plannen is thans een uitvoerig rapport versche nen van de precies een jaar geleden ingestelde werkgroep centrum voor elektronische administratie, waarin Verordening lot regeling van visaanvoer Het bestuur van het produktschap voor vis en vlsprodukten heeft gis teren een verordening tot regeling van de aanvoer van vis vastgesteld. Deze houdt in dat voor de aanvoer in NederUand van garnalen, mosse len en de voornaamste soorten zee vis een vergunning van het produkt schap nodig is. Ook vorig jaar is al een soortgelijke verordening vast gesteld. Deze kreeg toen wel de goedkeuring van de minister van landbouw en visserij, maar de minister liet te vens weten dat hij niet ten volle met de verordening instemde, om dat sommige bepaingen ervan bij hem de indruk wekten, dat het pro duktschap de vestiging van onder nemingen op het gebied van de zee visserij en de mosselkwekerii ging regelen iets waartoe het m-odukt- schap niet bevoegd is. In de nieuwe verordening is nu aan 's ministers bezwaren tegemoetge komen. Besloten we*"3 in het seizoen 1960- 1961 geen nieuwe mosselkwekers toe te laten. Voor het vorige jaar was het aantal nieuw toe te laten mosselkwekers op drie gesteld. Het werden er twp~'f doordat aan gar- nale**vissers, d;e vis°ronden in de Waddenzee afstonden ten behoeve van de uitgifte van nieuwe mossel percelen, b" wiize van eor—*ensatie de mogelijkheid werd geboden als mosselkweker te worden '-—scha- keld. ^-ezien de schaarste aan be schikte mosso1,""eékT*ercelpr!. die door de uitvoering van de Deltawer ken nog ieder jaar ""tender zal worden, acht men het niet verant woord het aantal mossc'kwekers nog verder uit te breiden. de technische en praktische uitvoer baarheid belicht worden en de finan ciering van een dergelijke kostbare opzet wordt besproken. De werkgroep, waarvan mr. J. Mul der van het C.S.W.V. voorzitter was, en onder meer dr. M. Euwe als ver tegenwoordiger van de stichting stu diecentrum voor administratieve automatisering als lid had aange trokken, is tot de conclusie gekomen, dat er in Nederland inderdaad een taak is voor het beoogde centrum. Het centrum wil de voordelen van het gebruik van elektronische machi nes binnen het bereik van middelgro te en kleinere onernemingen bren gen. Het is een samenwerking op on dernemersterrein, die de vier centra le ondernemersorganisaties bij hun oprichting nimmer hebben kunnen voorzien, aldus mr. F. H. A. de Graaff, voorzitter van het centraal sociaal werkgevers verbond, „Het zal de aangesloten bedrijven van een grote hoeveelheid admini stratieve rompslomp bevrijden, zon der het bedi-ijfseigene van de admini stratie aan te tasten of enige beleids verantwoordelijkheid op administra tief gebied tot zich te trekken", licht te mr. Mulder het rapport toe. Wanneer het C.E.A. een middelgrote c'omputor, met een geheugencapaci teit van 40.000 a 50.000 letters of cij fers, in gebruik neemt, bedragen de kosten van de elektronische appara ten bij een bestand van 100.000 werk nemers 3.per werknemer per jaar. Uiteraard zijn dit niet de enige President Syngman Rhee van Zuid- Korea is afgetreden. De nieuw benoemde minister van buitenlandse zaken Hoe Tsjoeng is aangevjezen als voorlopig president. Foto: Hoe Tsjoeng. Er is een suggestie gedaan om in de verlaten schachten van de Kiruna ijzer mijn ten noorden van de poolcirkel een grote ondergrondse atoomkrachtcentrale te bouwen als geheel Zweedse onderne ming, dit als alternatief voor plannen om atoomkrachtcentrales in het noorden van Zweden. Noorwegen en Finland te bou wen. Een centrale in de Kiruna-mijn zou zeer beveiligd gelegen zijn, niet aan grote klimaatswisselingen blootstaan en de radioactieve afval zou men er veilig kunnen opbergen, aldus de voor stellers van dit plan. kosten, die in rekening gebracht zul len moeten worden. De ponskamer met kostbare hulpapparaten, de huis vesting en de personeelsbezetting met een sterkte van plusminus 75 personen, tellen ook mee. Gerekend wordt dan ook, dat de kosten 14. a 35.per werknemer per jaar worden bij een bestand van 100.000 werknemers uit circa 200 bedrijven. Het centrum zal voor de loonad ministratie van iedere deelnemen de onderneming een program moeten ontvangen, waarin die ad ministratie wordt geanalyseerd en afgesteld is op de eisen van de opdrachtgever. Het centrum levert de werkgevers in minimale tijd terug een loon- strook per werknemer, een loon lijst per loonperiode (desgewenst in meervoud), een periodieke ver zamelloonstaat, die gebruikt kan wórden voor opgaven aan de be lastingdienst en de uitvoeringsor ganen van de sociale verzekering, en tenslotte statistische en andere overzichten, die van belang zijn voor het totale bedrijfsbeheer. TIJDENS BIJEENKOMST IN FORESTERHUIS „Hij was een groot christen en een groot jood" In tegenwoordigheid van de heer H. J. Michael als vertegenwoordiger van de staatssecretaris van O., K. en W., prof. dr. G. Stuiveling namens het cultureel overleg tussen Noord- en Zuid-Nederland, dr. W. van Eeghem namens de Koninklijke Vlaamse Aka- demie voor taal en letterkunde en prof. mr. P. J. Verdam, de rector- magnificus van de Vrije Universiteit is gisteren 100 jaar geleden overle den dichter mr. Isaac da Costa her dacht. Dit gebeurde tijdens een hij- eenkomst in het Foresterhuis te Am sterdam, belegd door de stichting „Het réveil-archïef" in samenwer king met de Maatschappij der Ne derlandse letterkunde en de vereni ging „Het Bilderdijk museum". De voorzitter van de stichting, de kerkhistoricus prof. dr. M. J. A. de Ledenvergadering Chr. Landarbeidersbond De Nederlandse Christelijke Land- arbeidersbond houdt in Utrecht zijn jaarlijkse ledenraadvergadering. De voorzitter van de N.C.L.B., de heer P. Stokman, zei gistereu met be trekking tot het loonbeleïd, dat de N.C.L.B. bij het overleg in 1959 op liet standpunt stond, dat de ver hoogde produktiviteit zoveel moge lijk aangewend diende te worden voor netto-loonsverhogingen om te voorkomen, dat er een grotere ach terstand zou ontslaan in de belo ning van de Agrarische werkne mers. Hij voegde hieraan toe. dat in 1960 het vraagstuk van de arbeidstijdver korting bestudeerd kan worden. De voorzitter van de N.CU.B. vroeg zich nog af, of de landbouw blijvend in staat zal zijn loonsverhogingen toe te passen zonder dat die in de prijzen tot uitdrukking komen. „We begrijpen best dat de overheid een stabiel prijsbeleid wil handhaven", aldus de heer Stokman, „maar dit mag niet gaan ten koste van de rechtspositieregelingen van die ar beiders, die hun beroep nu eenmaal onder minder gunstige economische omstandigheden moeten uitoefenen". (Slot van pag. 3) Gouda dat uit België en de cyaankali af- De rechtbank heeft in de avond nog komstig uit de gevangenis. enkele uren besteed aan het horen Op een vraag van O. over zijn proe- van enige politiemannen. De 47-jarige ven met cyaankali en melkzuur, zei rijksrechercheur Harm Medema uit |m" Den Haag, die in deze zaak tientallen processen-verbaal heeft opgemaakt, vertelde onder meer, dat hij vele mensen heeft ondervraagd, die zeker wisten, dat Lodder geen .motor be reed en geen rijbewijs had. Drie vroe gere collega's van Lodder hadden Lodder eens een paar rondjes zien rij den op een dienstmotorfiets. stuntelig en angstig als een beginneling. Voorts had de rechercheur de toen toekomstige echtgenote van Lodder ondervraagd. Zij verklaarde dat Lod der in die tijd dat hij volgens de Ber- kelse arts bii mevrouw O. was, steeds elke miadag bij haar in Gouda heeft gegeten. Dus kon Lodder niet in Berkel geweest zijn. Vele ondervraagden hebben recher cheur Medema verteld, dat Lodder veel met meisjes uitging en dan een valse naam gebruikte, zoals Van der Linden, Van der Berg en De Bruin, maar nooit de naam Piet Berger. Re chercheur Medema zei voorts, dat O. in de gevangenis in Leeuwarden con tact heeft gezocht met vier zware jongens uit Den Haag. Deza gevan- de heer Boer, dat men op 300 milli gram cyaankali 2 gram suiker in geconcentreerde oplossing moet ne men, om in 48 uur vrijwel geheel te ontgiften maar zo zei hij, ik vind het zinloos, dat U zich nog steeds aan die proeven vasthoudt. Uw vrouw had zoveel cyaankali in haar lichaam, dat de gevolgen boe dan ook altijd dodelijk zouden zijn geweest. Prof. W. Froentjes en prof. A. B. Fr. A. Pondman. hoogleraar in dc bacte- reologie, serologic en immunologie uit Groningen, hadden een onderzoek in- fcsteld naar het dichtplakken van de rieven. Bij 80 pet der mensheid, zo was hun conclusie, is via het speeksel de bloedgroep te bepalen. Dergelijke mensen noemt men uitscheiders. Vast kwam te staan, dat èn het plak band om de afshceidsbrief èn de en veloppe aan de directeur van de ge vangenis waren dichtgelikt door ie mand met de bloedgroep ab. Lodder behoorde tot de bloedgroep A. O. tot de bloedgroep ab. Beiden waren uit scheiders. genen wilden uitbreken. O. vroeg hen of ze cyaankali in zijn oude huis in Berkel wilden verstoppen. Dat moest dan één van hen, een ervaren inbre ker doen. O. zou dan later de politie naar het huis sturen en zo de cyaan kali laten vinden. Dat zou dan de cy aankali moeten zijn, die in het vorige proces tegen de Berltelse arts was verdwenen. Merkwaardig Enkele van de gevangenen wilden dit niet. Eén van hen zei tegen zijn medegevangenen: „Je haalt geen cyaankali in dc gevangenis, want dan moordt hij hier de hele boel uit". Verder had de rechercheur Medema een groot aantal verkla ringen, dat mevrouw O. nooit uit ging. Dus ook niet met Plet Berger naar Rotterdam en Den Haag, zoals de Berkelse arts heeft verklaard. Als ze een enkele keer uitging, zo waren de verklaringen, dan deed ze dat met de vrouw van de posteominandant uit het dorp. De president zei tegen O: „Het is merkwaardig, de dag waarop TJ In Berkel cyaankali kreeg, stierf uw wouw en de dag, dat U cyaankali in de gevangenis had, stierf Lodder". De zitting wordt vandaag voortgezet. Vrijer zei ln zijn begroetingswoord, dat men op deze aan Isaac da Costa gewijde studiedag bijeen is als er kentelijkheid voor het werk van deze dichter, die „een groot christen en een groot jood was". Mej. dr. M. E. Kluit sprak over Da Costa als mens in zijn tijd. Zij schet ste aan de hand van onuitgegeven brieven en uit geschriften de chris ten jood Da Costa, dichter, polemist en evangelisator, als gewoon mens, als vriend en huisvader, als docent en schrijver. Prof. dr. E. L. Smelik, hoogleraar in de Bijbelse godgeleerdheid aan de gemeente universiteit, sprak over „Da Costa en de Bijbel". Da Costa blijkt volgens spreker juist een we zenlijk dichter te zijn "als de dicht vorm zijn ideeën en persoonlijkheid niet verstrikt. Hij las de bijbel niet wetenschappelijk-kritisch. Hij keer de zich in het algemeen tegen de ontwikkeling der cultuur en ook te gen de theologische onderzoekingen. Zijn bijbelonderzoek bleef dilettantis tisch. Aan het begin van de middagverga- ering heeft dr. W. van Eeghem na mens de Koninklijke Vlaamse Akade- mïe enkele woorden van herdenking gesproken namens de stamverwan ten in België. Prof. dr. W. A. P. Smit, hoogleraar voor de geschiedenis der Nederland se letterkunde aan de Rijksuniversi teit te Utrecht, sprak vervolgens over Da Costa als dichter. Spr. gaf na een uiteenzetting over de achter grond van de retoriek en een be schouwing over de mystieke meer waarde van enkele woorden en be grippen bij Da Costa, een uitvoerige analyse van diens gedicht „Uit Pa lestina" uit het jaar 1848. Tenslotte sprak prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs (Anton van Duinkerken), hoogleraar in de Nederlandse letter kunde aan de r.-k. universiteit te Nijmegen, over Da Costa en zijn rooms-katholieke tijdgenoten. Da Costa was volgens de hoogleraar be slist anti-rooms in zijn theologisch denken, doch hij toonde herhaaldelijk zo ruim begrip voor de politieke rechten of begrippen van zijn r.-k. tijdgenoten, dat dezen soms zeer overmoedig zijn overgang naar de r.-k. kerk verwachtten en hier zelfs openlijk op aandrongen. Prof. Asselbergs besprak briefwisse lingen en polemieken met bekende rooms-katholieken uit die tijd (Thijrn noemde hem in 1853 zijn „vriend en vijand tevens"). Da Costa is volgens spreker door Johannes Kinker, Samuel Wiselios en Hendrik Klijn ten onrechte voor dogmatisch roomsgezind gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5