Getuige-deskundigeLodder heelt afscheidsbrief geschreven Rotterdam en Brabant zijn het eens over Kreekrakplan TEKST KAN ECHTER NIET VAN HET SLACHTOFEER ZIJN EERSTE WEGENWACHTSTATION PRECIES OP TIJD OPEN „DE WAARHEID" OP ZOEK NAAR DE WAARHEID VRIJDAG 29 APRIL 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S Tweede dag vein tweede proces tegen dokter O. In de zitting van donderdagmorgen is o.m. de brief voorgelezen die Lodder aan O. zou hebben geschreven en waarin hij aankondigt zelfmoord te zul len plegen, omdat hij medeschuldig zou zijn aan de dood van mevrouw O. door haar geadviseerd te hebben meer cyaankali in het poeder te doen waarmee zij een zwangerschap hoopte te kunnen afwenden. De president rar. Van Maanen las gedeelten voor uit de processen-verbaal van verhoren van andere gedetineerden, waaruit bleek welke pogingen dr. O. in de gevangenis heeft gedaan om medewerking te krijgen voor zijn bewijs, dat niet hij maar een ander schuldig was aan de dood van zijn vrouw. Uit het getuigenverhoor bleek dat dr. O. medegevangenen herhaaldelijk heeft gevraagd, of ze hem aan cyaankali konden helpen. Nadat O. op 22 december 1957 bezoek had gehad van zijn aangetrouwde neef Rocher Van- derhaege uit Gent, had O. echter verklaard de cyaankali niet meer nodig te hebben. De mogelijkheid werd geopperd, dat Van der Haegen de cyaankali ergens in het toilet heeft gedeponeerd en dat O. die later op zijn lichaam heeft ver borgen. De meeste gevangenen had den verklaard, dat Lodder een opge wekte man was, die bepaald niet de indruk maakte dat hij aan zelfmoord dacht. Hij had nog plannen voor de toekomst en sprak over een schrifte lijk examen, dat hij over een paar maanden zou moeten afleggen. De afscheidsbrief aan dokter O. waar in Lodder zegt, dezelfde te zijn als die zich Piet Berger neemt en waar in hij bekend zou hebben mede schul dig te zijn aan de dood van mevrouw O., de brief aan de gevangenisdirec teur, de enveloppe van die brief, het korte briefje dat bij het .medicijnfles je is gevonden bij Lodders dood en het in zijn cel aangetroffen vergiften- lijstje zijn absoluut door Lodder ge schreven en ook ondertekend. De tekst evenwel kan niet van hem zijn, tenminste niet de tekst van de afscheidsbrief. Die is geheel of na genoeg geheel door dokter O. opge steld en Lodder heeft die tekst rus- lig van een voorbeeld overgeschre ven. Of de brief aan de directeur ook van een tekst van dokter O. is overgenomen is niet met zekerheid te zeggen. Het briefje bij het medi cijnflesje is van Lodder zelf en on der gewone, althans in een minder opgewekte stemming, geschreven. Dat zijn de conclusies, waartoe de hoogleraar in de fysische scheikunde, Erotessor dr. C. J. F. Böttcher van eiden tijdens zijn onderzoek ook hoogleraar in de grafologie is ge komen bij het onderzoek en de verge lijking van deze en andere brieven van Lodder en dr. O. Donderdagmid dag heeft hij een nadere uiteenzetting gegeven van zijn onderzoek en zijn conclusies. Overgeschreven De tekst van de afscheidsbrief is vol gens prof. Bottelier onmiskenbaar opgesteld door dr. O. De president ci teerde enkele onderzoekingen uit het enkele honderden pagina's dikke rap port van deze deskundige, die aan toonden, dat Lodder in deze brief ver schillende termen gebruikt en zich van een woordkeus bedient, die in geen van zijn andere brieven voorko men en daarentegen wel in andere brieven van dr. O. En is die tekst van de afscheidsbrief gedicteerd of geschreven?, zo vroeg de president. Er is geen spoor aanwezig van dwang of overhaasting, aldus prof. Böttcher. De brief is rustig overgeschreven. Hoe verklaart U, vroeg dr. O., die in de gelegenheid werd gesteld vragen te stellen aan de getuige-deskundige, dat Lodder cyaankali niet goed zou schrijven en het kleine woord „né." wel? en dat hij fontijntje met een ij schreef? Band zei: schrijf het op. Hoe? Precies zo als je 't mij hebt verteld. Ik heb hem toen verschillende dingen gezegd van wat hij wel en wat hij niet moest schrijven. Hij maakte aantekeningen en aan de hand daarvan heeft hij die brief geschreven. Ik zei: zet er maar boven „beste dokter" of „beste Bill" zo noemden ze mij ln de gevangenis. En zo zijn we die hele brief min of meer doorgelopen. Ik spreek vaak in schrijftaal. De 53-jarige dokter J. Zeldenrust, pathaloog-anatoom en gerechtelijk geneeskundige uit Den Haag zei dat Lodder is overleden tengevolge van jiftiging. Da vergiftigingsver schijnselen waren in overeenstem ming met die, welke na het innemen van een cyaanverbinding cyaan- kalium kunnen ontstaan. Een nauwkeurige bepaling van het tijd stip van het overlijden kon niet wor den gegeven. Het moet volgens dok ter Zeldenrust in de late avonduren of kort na middernacht van 4 op 5 februari 1958 zijn geweest. De rechtbank hoorde ook de heer D. D. Boer, apotheker-toxicoloog van het ;erechtelijk laboratorium m Den laag. De conclusie van dr. Boer was. dat er zich cyaankali bevond in het in de cel van Lodder gevonden flesje en in het door de heer Gerhartl aan de apotheker in Leeuwarden gegeven flesje. Hij heeft vastgesteld, dat Lod der kort voor zijn dood een ruim schoots dodelijke hoeveelheid cyaan kali heeft ingenomen. In de maag werd bijna een halve gram gevonden en de opgaven in de t fontijntje staat in het af- irift, dat U Dat schrift, dat U maakte met een „ei" zei prof. Bottelier. Dr. O: Ja, maar dat komt, doordat die brief is gedicteerd, zoals mijn lezing tenminste is. President. Wat zegt U Hebt U die brief gedicteerd V O: Nee, nee, ik zei, dat die brief mij werd gedicteerd, toen ik dat af schrift mocht maken namelijk. De geluidsband werd teruggedraaid en men hoorde dr. O. nog eens zeg gen: ..Die brief is gedicteerd". Waarmee dr. O. dan wilde aanto nen, dat hij geen letterlijke kopie van die brief had kunnen maken, en dus niet „fontijntje" met een „ij" had geschreven. V oorgezegd Toen Lodder mij zijn bekentenis deed, zo vervolgde dr. O., wist hij niet, hoe hij er nu verder mee aan moest. Ik HELP. Vrachtautochauffeur S. J. Bradbury in Richmond (V.S.) vond in het pakket waarin zijn nieuwe nummerborden hem werden toege zonden een briefje met daarop deze noodkreet: „Help! Ilc word gevangen fgehouden 500 Spring St.". Onmiddel- ijk stelde de chauffeur een onder zoek in. Het bleek, dat het opgege ven adres hetzelfde was als waar de nummerborden waren gemaakt: de gevangenis van Virginia. ZWAAR OP DE MAA0. Toen Aïda, de grootste olifant van de Antwerpse Zoo. aan interne moeilijkheden was ovc..den, vond men hij sectie in de maag 1706 olienoten, 198 broodjes met kaas of ham, 1330 snoepjes, ze ven wafels van ijsco's, 81a kaakjes, 17 appels, 198 stukjes sinaasappel, 891 hompen brood, een klein worstje, 13 proppen papier, drie tassen, een witte handschoen en een schoenveter. Het totale onverteerbare gewicht was 57 kilogram. litteratuur inzake de dodelijke dosis variëren van 150 tot 300 milligram. Verder heeft dr.- Boer samen met de heer K. Koopmans, scheikundige, ver bonden aan het gerechtelijk laborato rium, de cyaankali onderzocht die- fevonden was in de cel van Lodder, ie bij de apotheker, bij de neef van O. in Gent en van een monster, dat de politie in Gent had gekocht van de „Pharmacie Central Beige". De conclusie van dit uitgebreide onder zoek, waaraan ook T.N.O. heeft mee gewerkt, is, dat er een opvallende ge lijkenis is geconstateerd tussen de in houd van de beide flesjes en het cy aankali van het fabrikaat van tie „Pharmacie Central Beige". Onlangs heeft dr. Boer achttien verschillende monsters cyaankali gekocht en mi croscopisch onderzocht. Geen van deze monsters gaf hetzelfde beeld als (Zie slot pag. 9 kol. 3) GENAAMD PAUWMOLEN Als proef slaagt verdere uitbouw alarmsysteem De minister van verkeer en water staat de heer H. Korthals heeft gis teren duidelijk van het belang van 't wegenwaehtstation „Pauwmolen" onder Delft met aangesloten tele foonpalen langs rijksweg 13 en een mobilifoonsysteem voor wegen wachten kunnen overtuigen. Nauwelijks liad de minister het sta tion geopend en wegenwachten op pad gestuurd om de telefonische melaings- posten in werking te stellen of de eerste melding, een aanrijding tussen drie auto's, kwam binnen. Kort na dien reeds was de Delftse Dolitie ge waarschuwd, waardoor de nieuwe wegenwachtdienst metterdaad in wer king was getreden. De aanrijding leverde overigens al leen maar forse blikschade op, zodat het uitrukken van ambulance en me dische hulp achterwege kon blijven. In een toespraak, gehouden voor de KORT GEDING OVER GIROGELDEN „Verkeerde onderneming gepakt" (Van een onzer redacteuren.) Voor de president van de Amster damse rechtbank, mr. U. W. II. Stheeman diende donderdagmorgen een kort geding dat de stichting bevordering pers Nederlandse ar beidersklasse, kortweg genoemd Bepenak oen mantelorganisatie van de CJ?.N. aanhangig maakte tegen liet dagelijks bestuur van de Eenheidsvakcentralo om opheffing te verkrijgen van het conservatoir beslag dat de E.V.C. heeft gelegd op de girorekening van het commu nistisch dagblad „De Waarheid". Voordat mr. M. Proper, optredende namens het Benepak, het woord kreeg, merkte mr. Stheeman op, het tamelijk merkwaardig te vinden dat nu een beroep wordt gedaan om recht te spreken door hetzelfde blad, dat kortelings op felle toon zijn ont slag eiste. „Zo komt de waarheid dan tenslotte toch tot leven", merk te de president onder hilariteit op. Mr. Proper stelde dat het beslag op de girogelden totaal ruim 13.000 gulden wederrechtelijk is geweest. De E.V.C. beweert een vordering te hebben op de commanditaire ven nootschap „persorganen". Tot 28 september 1959 gaf deze firma het dagblad „De Waarheid" uit, daarna werd de stichting Bepenak de uit geefster. Door een onderlinge over eenkomst is deze overname tot stand gekomen. De E.V.C.-bestuur- ders zouden dit geweten kunnen hebben uit publikaties in „De Waar heid". Bij de discussies kwam aan het licht dat er nog een giro-rekening is, namelijk die van obligatiehouders. De Bepenak-voorzitter H. Verhcy zeïde dat deze andere rekening nog normaal functioneerde en dat hij dat vrij logisch vond. President „Nou dat betwijfel ik, het exploit zegt niet welke girorekenin gen precies geblokkeerd moesten worden". On 6 mei zal mr. Stheeman uitspraak doen in deze merkwaardige broeder twist. openingsceremonie sprak de minister het vertrouwen uit, dat deze proef met een telefonisch en mobilofoon systeem voor hulpalarm bij pech en ongevallen werkelijk zal slagen. Hij zei het ernstige voornemen te hebben verdere hulp voor de uitbouw van het alarmsysteem langs het ge hele rijkswegennet te geven. In het proefvak van rijksweg 13 zijn voorlopig tien telefoonzuilen tegen over elkaar geplaatst. Dit zijn ei genlijk „praatpalen" zoals de A.N.W. B-.voorzitter, de heer P. F. Zimmer man zei. „Licht men een klep in die palen op, dan wordt onmiddellijk telefonisch contact tot bracht met het „Pelmolen". stand ge- wegenwachtstation Dit station dirigeert in geval van pech een mobïlofonïsch te bereiken wegenwacht naar het pechgeval. Is er een ongeluk gebeurd, dan worden van het station uit tevens de politie (van Delft, Rotterdam of de rijkspo litie), medische hulp, ambulance en geestelijke hulp gewaarschuwd. Dit alles in zeer korte tijd. Voor het mobilofoonsysteem wordt op het ogenblik gebruik gemaakt van een splinternieuwe militaire installa tie. De ingeschakelde wegenwachtmo- toren hebben speciale zware accu's en droge batterijen aan boord om zenden en ontvangen mogelijk te maken. P.T.T. zal over enige maan den een dergelijke installatie plaat sen. Inplaats van naar pech te zoeken wórdt de wegenwacht op het proeftraject nu naar de pech ge dirigeerd, zo zeide de heer Zim merman. Ook 's nachts zal het sta tion bemand zijn. Voor P.T.T. ligt hier nog een puzzel, namelijk hoe veel „praatpalen" en op welke af stand van de stations per wegen waehtstation geplaatst zullen kun nen worden. Hiervan zal het aan tal nog te bouwen stations afhan gen. Het is de bedoeling dat zowel de wegen, die met „praatpalen" voor zien worden, als de aanliggende wegen van de diensten van de we genwachtstations gebruik zullen gaan maken. Donderdag heeft de rechtbank in Leeuwarden de tweede dag gewijd aan de behandeling van de zaak te gen de Berkelse arts dr. J. O. De foto toont bij het verlaten van het gerechtsgebouw dr. J. Zelden rustpatholoog-anatoom en gerech telijk geneeskundige uit Den Haag (links) en prof. dr. W. Froentjes, di recteur van het gerechtelijk labora torium in Den Haag. Jongeman bekent moord op vrouw Na maandenlang ontkend te hebben heeft de 19-jarige S. R. uit Rotter dam hekend de 28-jarige juffrouw A. van der S., die afkomstig uit Am sterdam op Katendrecht bekend stond als „tijger Annie", op 11 fe bruari in een hotel te Rotterdam te bebben vermoord. Na een onenigheid heeft hij haar ge wurgd. Deze jongeman werd, zoals destijds gemeld, aangehouden, omdat hij ervan verdacht werd geld uit flat gebouwen te hebben gestolen. Daar hij krabben in het gelaat had acht te men het zeer wel mogelijk, dat hij aan het gebeurde in het hotel debet zou zijn. Verloofd paar ging op diefstal uit (Van onze correspondent) Een verloofd paar uit Apeldoorn blijkt schuldig te zijn aan een serie inbraken, die de laatste tijd in Apel doorn en Arnhem zijn gepleegd. .Aan vankelijk stond de politie voor een raadsel, maar toen enkele gestolen artikelen in Arnhem te koop waren aangeboden, was de zaak snel opge helderd. Thans zit de 25-jarige mej. J. K. en haar verloofde de 26-jarige A. R. beiden goede bekenden van de politie in Apeldoorn in de ceL Zij zul len voor de officier van justitie wor den geleid. In het algemeen hadden de jongelui het voorzien op artikelen, <lie zij voor en na hun huwelijk best konden ge bruiken. Maar zij 'namen ook hier en daar wat anders mee. Het tweetal ging 's nachts op roof uit en drong zich binnen in vijf Apeldoomse hui zen. De buit bestond uit flessen wijn, blikjes vruchtenconserven, sieraden en een strijkbout. NA BREEDVOERIG OVERLEG De groothertogin cn prins F el ia- van Luxemburg brengen een staatsiebe- zoek aan België. FotoOp het stadhuis in Brussel bood burgemeester Lucien Coore- mans de groothertogin Brussels kant aan, terwijl koning Boudeioijn zich met prins Felix onderhield. Nieuwe verbindingen naar de Ooster- en Westerschelde Opheffing geëist van Rijnvaarlpremies De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam en de stichting „Ontwikkeling Bra bantse Industrie" hebben zich gedurende de laatste maanden gezamenlijk beraden over het „Kreekrakproject", dat begin 1959 door het provinciaal be stuur van Noord-Brabant werd gepubliceerd- Het overleg, dat onder het wisse lend voorzitterschap van mr. dr. K. P. van der Mandefe, voorzitter van de kamer van koophandel en fabrie ken voor Rotterdam en mr. M. P. L. Steenberghe, waarnemend voorzitter van de stichting „Ontwikkeling Bra bantse Industrie" stond, heeft geleid tot enkele conclusies. Deze conclusies zijn voorgelegd aan de Nederlandse en Belgische delegaties, die bespre kingen voeren betreffende een verbe terde Schelde-Rijnverbinding. De kamer van koophandel en fa brieken voor Rotterdam schaart zich achter het Brabantse plan voor een industrieel gebied, zoals bedoeld in het „Kreelcrakproject", Het Wereldgebeuren met een verbinding voor binnen schepen en kustvaarders naar de Westerschelde bij Bath en een verbinding naar de Oosterschelde, welke verbindingen aan de eisen die de meest moderne scheepvaart stelt, moeten kunnen voldoen. De kamer van koophandel en fabrie ken voor Rotterdam en de stichting „Ontwikkeling Brabantse Industrie" zijn het erover eens, dat de voorbe- 1 leiding en uitvoering van deze ver bindingen als nationaal project van wege het rijk moeten geschieden. Bij de gedaclilenwissêiing over de Schelde-Kijnverbinding is door de stichting „Ontwikkeling Brabantse Industrie" uitgesproken, dat zij de Rotterdamse eis tot opheffing van de Rijnvaartpremips en andere steun maatregelen teu bate van de Belgi sche zeehavens billijkt. Schandpaal Fidel Castro, die sinds januari 1959 premier van Cuba is, heeft het lelijk met de Verenigde Sta ten aan dé suiker )stok. Zoals hij met zijn rotgenoten een guerilla voerde tegen bet gehate bewind van dictator Batista, wordt hij nu zelf bedreigd door guerilla's die hem als een dictator doodverven. Tenminste één bende heeft de wape nen opgenomen om tegen zijn rep me te vechten en wel die van kapitein Manuel Beaton, die zijn geweren laat knallen in de Sierra Maes tra, in het oostelijk deel van het land. Wat precies de drijfveren van de door Castro als „tegenrevolutionai- ren" aangemerkte opstandelingen zijn, staat nog niet zwart op wit. Maar politieke waarnemers menen dat ze gemakkelijk te raden zijn: verontwaardiging over zekere pro- communistische invloeden in het re gime, teleurstelling over het uitblij ven van de beloofde verkiezingen en Cuba's economische moeilijkheden. Maar Castro zelf wil van zulke re deneringen. althans in het openbaar, niets weten. Hij zette dezer dagen Uncle Sam aan de schandpaal dooi de autoriteiten van de Amerikaanse vlootbasis Guantanamo op Cuba te beschuldigen van samenspannen met lieden die „contrarevolutionaire acti viteit" plegen. Hij verweet president Eisenhower en minister van buitenlandse zaken. Christian Herter, een plan te hebben opgesteld om hem uit het zadel te werpen. Met deze grieven denkt hij twee vliegen in één klap te vangen: de aandacht van binnenlandse moei lijkheden af te leiden naar de arena van de buitenlandse politiek, en een dracht te wekken tegenover gesug gereerde belaging uit het buitenland. De heftige gebaren van de „uit gesproken volksmenner" Fidel Castro in de richting van de Verenigde Staten moeten worden gezien tegen de achtergrond van de aanzienlijke Amerikaanse investe ringen op het eiland (900 miljoen dollar), die nu in gevaar verkeren. Dat er in de Verenigde Staten in brede kring wrevel beslaat over Cas tro's revolutionaire optreden, valt niet te ontkennen. Anderzijds zullen de Amerikanen zich moeten realise ren, dat zij hun invloed op de Cu baanse economie niet altijd ten gunste van de bevolking hebben doen gelden. De „Financial Times" wist maandag mee te delen, dat de laatste tien jaar een deficit op de Cubaan se handelsbalans van ruim 1 miljard dollar ontstond en dat op een be volking van zeven miljoen mensen ongeveer tien procent permanent werkloos was. Dat men de Ameri kanen in dit opzicht verwijten maakt vloeit voort uit de omstandigheid dat zij er de economie die voor tach tig procent is gebaseerd op de sui ker, beheersten. De Verenigde Staten namen zestig procent van de Cu baanse suiker af zij het tegen goede prijzen maar zij beheersten grotendeels de suikerprodukfie. Ook de overige Cubaanse export ging grotendeels naar de Verenigde Sta ten. die op hun beurt Cuba's imp or- 1 ten grotendeels verzorgden. Castro wil in deze situatie wijziging brengen door de invoer te beperken, de eigen industrie aan te moedigen en door hervormingen ia mijnbouw en landbouw door te voeren die voor al de Amerikanen treffen. Voor de Verenigde Staten is het geval-Cuba bijzonder vervelend, omdat 't in versterkte mate liet beeld weergeeft van hun betrekkin gen met Latijns Amerika. Castro's proclamatie over het „breken van de Noordamerikaanse economische over heersing" klinkt menige Latijns- Amerikaan als een welluidende rum ba in de oren, al zijn de meeste rege lingen te nuchter om zich erdoor te laten meeslepen. Latijns-Amerikaan se regeerders laten tussen de regels van hun toespraken door wel blijken dat zij niet bepaald zijn ingenomen met het lage percentage dat Zuid- Amerika krijgt van de Noordameri kaanse buitenlandse hulpverlening (gemiddeld 2 procent), terwijl daar wel grote Noordamerikaanse investe ringen (9.5 miljard dollar) te vinden zijn. Ongeveer 25 procent van de Amerikaanse export wordt door La- tijns-Amerika opgenomen; 30 pro cent van de uitvoer der Latijns-Ame rikaanse landen gaat naar de Ver enigde Staten. De strategische bete kenis van dit gebied en de 20 stem men van die het in de Verenigde Na ties heeft moeten de Verenigde Sta ten eveneens in hun politieke overwe gingen betrekken. Organisatie van eenkomplottegen Castro zou voor de Verenigde Staten liet grote risico van een averechtse uitwerking in de rest van Latijns-Amerika meebrengen. Minis ter van buitenlandse zaken Christian Herter heeft al laten blijken, dat hij de oplossing eerder ziet in het een met vooruitstrevendheid vriendjes maken of behouden in dat gebied. Op een vergadering van de raad der Organisatie van Amerikaanse Staten heeft hij „doeltreffende kredietfacili teiten" voorgesteld voor boeren, die bij landhervormingen tot de kopers behoren. Hij legde er daarbij de na druk op, dat in zulke gevallen het land eigendom moet worden van in dividuele boeren niet van de staat. Q De tarieven van de Britse spoorwegen een staatsbedrijf zullen worden ver hoogd. Met Ingang van 8 mei gaat bij voorbeeld de vervoersprijs per mijl voor de tweede klas met ten hoogste een ceni omhoog. Per 15 mei stijgen de vracht prijzen met maximaal tien procent. Men verwacht dat de inkomsten hierdoor 9 miljoen pond (ruim 90 miljoen gulden) zullen stijgen. De onlangs aanbevolen salarisverhoging voor het 500.000 leden tellende personeel zal ongeveer 50 mil joen pond per Jaar kosten. FIDEL CASTRO ....Uncle Sam voor schut....

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3