In Schotland is pony-trekken een populaire liefhebberij Kampeerders hebben „hotel" al gereserveerd: het ligt op zolder WOESTE, WILDE NATUUR DIENT ALS LESLOKAAL KRIS-KRAS DOOR DUITSLAND MAAR ZIJN DE PAPIEREN AL IN ORDE GEMAAKT VRIJDAG 29 APRIL 1960 PROVINCIALS ZEEUWSS COURANT 33 Schotten combineren sport en vakantie Ponytrekken in Schotland! Dat is de liefhebberij waaraan men zich in gedachten kan over geven bij het lezen van deze pa gina in de kris-kras-reeks. Ver der: tips voor kampeerders en kleine wegwijzertjes voor wie naar Duitsland gaat. De Schotten zeggen, dat je zuinig moet zijn met je tijd en dat je eigenlijk in je vakantie óók nog wat moet leren. Je kunt, zeggen de Schotten, allerlei dingen tegelijk doen. Je kunt genieten van het landschap en tegelijk leren paard rijden; je kunt vissen en tegelijk genieten van het landschap; je kunt zeilen en dat combineren met waterskiën én met ge nieten van de machtige Schotse meren en „fjorden"; je kunt je vermeien in de duinen, in de bergen en op de machtige heidevelden en tegelijk leren golf-spelen. En, lieve mensen in Schotland is ontzagelijk veel te genieten. Van de bergen en de dalen met hun huppelende rivieren, van de heidevelden en de bossen, van de soms haast mysterieuze meren, de loehs en van de steden en de monumenten, de kastelen en de heerlijke dorpjes, van de taal en de tradities en van de Schotten zelf een allerbeminnelijkst, gastvrij en hartelijk volk. En als je dat alles dan nog kunt combineren met die sport, ja als je dat alles nog intenser kunt beléven door die sport, zeg ons dan wat er tegen is om het te doen en dit jaar eens de haringvijver over te steken, koers noordwest? Om U te helpen is in Schotland opgericht de „Scottish Coun cil of Physical Recreation;', een mooie naam voor een mooie opzet: „sportvakanties". Die coun cil bestaat nu vijf jaar en in die periode hebben al meer dan vijftig Schotse hotels, die op uitgelezen plekjes liggen, zich er bij aange sloten. Men vindt ze in het mooi ste deel van Schotland, tussen de trens met Engeland en de noor- elijke Hooglanden en zij zijn nu de centra van de „sportvakanties": vissen, pony-trekken, zeilen en golf. Het visselzoen, dat in Schotland al vroeg begint, mag dan vele hon derden hengelsporters naar de zalmrijke rivieren van Schotland lokken, de populariteit van de vis sport haalt het niet meer bij de belangstelling, die er tegenwoor dig bestaat voor pony-trekken en paardrijden. Behalve de naam was „pony-trekken" eigenlijk niets nieuws toen Ewan Ormistons po ny's te Newtonmore in Schotland in 1952 als experiment werden ge bruikt door de council. De naam sloeg in van de ene dag op de an dere en in heel Gr.-Brittannïë speciaal in Schotland en Wales werden de daaropvolgende jaren centra opgericht. Er zijn meer dan 30 pony-trekkingcentra in Schotland. Sommige bij een hotel, andere maken deel uit van een jeugdherberg of vakantiekamp. De prijzen variëren van 6 tot 22 guineas (van 67 tot 245 gulden dus) per week, al naar gelang het soort onderdak en instructie. Het gemiddelde ligt zo rond de 14.14.- pond sterling 156,-), een bedrag dat vakantiegangers, die de luxe van een goed hotel en avontuur lijke excursies willen combineren, meestal wel past. Postpaard reizen In de meeste centra blijft men gedurende de gehele vakantie in hetzelfde hotel, van waaruit dag tochten in de omgeving worden gemaakt. De woeste, wilde na tuur van Schotland dient als les lokaal en het hangt er nu maar van af of rpen al eens eerder te paard heeft gezeten of niet, hoe ver die dagtochten zich uitstrek ken. In sommige centra worden voor gevorderden meerdaagse tochten georganiseerd, waarbij men in de woeste bergen bivak keert. Het zijn overigens niet al leen pony's die worden gebruikt. In sommige centra beschikt men over jachtpaarden, die een gro tere actieradius hebben en waar mee men het zogenaamde „trail riding" beoefent: het volgen van grillige bergpaden, zoals vroeger de rovers in die streken dat deden. Het echte „trekken" komt er evenwel hoe langer hoe meer in. De Schotse jeugdherbergen in troduceerden de trektochten op pony's van de ene jeugdherberg foyle uit worden trektochten te naar de andere en van Aber- paard georganiseerd door Mid den-Schotland, waarbij wordt overnacht in caravans, die langs andere routes van de ene plaats naar de andere worden gebracht. Onlangs is een jonge Edinburgher begonnen met „postpaardreizen" van Stanhope aan de Engels-Schotse grens naar Edinburgh, waarbij zo als heel vroeger in „inns" wordt overnacht. Watersport De meeste Schotse watersportcen tra liggen aan de westkant, aan de veilige wateren van de Firth of Glide, vanwaar uit men met grote zeiljachten verkenningstochten kan maken naar de eilandenreeks voor de kust. Men kan het moei lijk zonder een schipper stellen, "Tenminste niet op de Firth of Glyde en, aan de oostkant, op de Firth of Forth, waar men dit jaar ook begint met watersportcentra. De Scottisch Council heeft voor deskundige instructeurs en be manningen gezorgd. Eigen baas is men in de kano's, waarmee men naar hartelust kan varen op de ontelbare Schotse meren en ri vieren. Daarnaast is het water skiën in Schotland snel in op komst. Toen de council het water skiën drie jaar geleden in Loch- earnhead introduceerde, dacht men aan één centrum wel voldoen de te hebben. De toeloop was zo groot, dat er nu al negen centra zijn, waar men van mei tot ok tober op de rivieren en meren een poging op de wankele latten kan wagen. Paspoort, alstublieft „Paspoort alstublieft" de bereisde Roeien onder U zullen het al in vele talen gehoord hebben. Men zal het in de toekomst steeds minder horen, omdat verschillende landengroepen de controle aan de „binnengrenzen" afschaffen (Scandinavië, de Bene lux). Maar op dit moment hebt U dan toch nog de volgende papieren nodig voor de volgende landen: Pas en visum: alleen voor Joego slavië (en de landen achter het IJze ren Gordijn, maar dat is een hoofd stuk apart). Geldige pas: Denemarken, Finland, Ierland, Noorwegen, Portugal, Span je, Zweden. Geldige pas, ten hoogste vijf jaar verlopen pas of toeristenkaart: (Bel- gië-Luxemburg), West-Duitsland, Frankrijk, Italië, Oostenrijk, Zwit serland. Geldige pas of toeristenkaart (geen verlopen pas)Griekenland. Geldige pas of touristenkaart plus visitorscard: Groot Britannië. Tussen Cuxhaven en Emden wordt gewerkt aan. de verbetering van de doorgaande verkeersweg. Deze route wordt een onderdeel van de Groene Kustweg van Denemarken door Noord-Friesland, Eiderstedt, Brunsbüttelkoog-Cuxhaven, Bremer haven, Wilhelmshaven, Emden, Gro ningen ofBremen-Groningen Leeuwarden, Afsluitdijk. Men over weegt, snelle veerboten in te leggen over de Jadeboezem tussen Bremer haven en Wilhelmshaven. Hebt U lust, dan kunt U op uw weg naar Zweden de sensatie beleven, even achter het IJzeren Gor dijn te kijken. U mag namelijk van Bij Oslo een stad van duizenden tenten De linnen stad van Le Dramont I aan de Franse Rivièra, waar I de treinkampeerders hun ten ten opslaan. t-x e kampeerders hebben vee» I 1 voor. Ze behoeven niet voor dag en dauw in het jaar hun hotels te bespreken (hün hotel ligt mooi ingepakt op zolder), ze hebben altijd uitwijk waar hotel- gangers urenlang vertwijfeld om onderdak zoeken en ze zitten mid den in de natuur. Als ze dat wil len tenminste. Er is een categorie, die liefst midden tussen de men sen zit, maar ook daaraan is men in de kampwereld al tegemoet ge komen. In Noorwegen bijvoor beeld, waar men vrijwel overal z'n tentje kan neerzetten als men de eigenaar van de grond maar even vraagt, hebben ze bij Oslo, vlak bij de bekende Holmenkol- men-springschan8, een nieuw kampeerterrein ingericht: Bog- stad. Duizenden tenten, compleet in straten geplaatst, vormen daar een linnen stad met een tal inwo ners, waarvan menige kern in Nederland zou likkebaarden. Mooi, heel mooi met al dat sani tair, die toiletgebouwen,, die vuil- opruimingsdienst, die zelfbedie ningswinkel, dat restaurant en wat dies meer zij maar geef ons maar het zijdalletje bij Lar- vik, waarin de dennen ruisen, het water kabbelt en waar die gulle boer woont, die zijn houten dub- bel-toilet met guirlandes en een berenvel heeft versierd. Kamperen dat doet men te genwoordig niet alleen meer met een tentje. Vele gemeen telijke verordeningen verstaan onder kamperen zelfs het verblijf houden in een zomerhuisje. In Ie der geval bent U kampeerder als U in een oaravan zit, uw bivak in een kampeerboerderij hebt opge slagen of in een eenvoudig op trekje woont. In al die gevallen zult U moeten beschikken over een bewijs, dat U kampeerder bent. U zult dus of een kamp- kaart moeten hebben of een kam peerpaspoort. Een kampkaart kunt U zonder meer aanvragen bij do Neder landse Kampee trale in Den Haag of beter nog via de A.N.W.B. of zijn bijkan toren. U zegt wat U wenst: een individuele kampkaart, een ge- zinskaart, een leiderskamp- kaart of een groepskampkaart (kosten f 1, alleen van de groepskampkaart f 2,50Er moet een foto bijgevoegd wor den; twee uiteraard als U een gezinskampkaart wenst. Kampeerpaspoort Een kampeerpaspoort krijgt U niet zonder meer. Daarvoor moet U overleggen een „verklaring omtrent het gedrag" die bij de gemeentesecretarie moet worden aangevraagd en een aanbeveling van de erkende jeugdorganisaties (Ruimte, IvJB, KJB-„Jong Ne derland", Ned. Padvinders Ver eniging, Ned. Padvindsters Gilde en VCJC) of van de Ned. Toeris ten Kampeer Club0of de A.N.W.B. Die aanbeveling moet inhouden, dat U als een deugdelijk persoon te boek staat en dat U als lid van een van deze organisaties bewe zen hebt over kampeerervaring te beschikken. Krijgt U zo'n aanbeveling niet, dan kunt U een kampeerproef af leggen. Die proef wordt afgelegd na drie weekend-kampen op een daarvoor door de NKC aangewe zen terrein. Voor caravanners, die een kampeerproef moeten afleg gen voor het verkrijgen van een kampeerpaspoort, bestaat een afzonderlijk kampeerrooster. Voor een persoonspaspoort moet één foto, voor een gezinspaspoort moeten foto's van man én vrouw worden bijgevoegd. De kampeer- paspoorten kosten f 1, de kam peerproef slechts f 1,50. Het kam peerpaspoort stelt U in de gele genheid, gebruik te maken van de speciale (en vaak rustiger) de grensovergang Schlutup bij Lii- beck met de auto naar de Oostduitse havens Rostock, Stralsund en Sass- nitz rijden om vandaar met het veer over te steken naar Zweden. U hebt er een doorreisvisum voor nodig, dat Eer reis vijf mark kost. De weg naar assnitz is over het algemeen in een redelijke toestand. Houdt U van Mozart? Het Duitse Mozartgesellschaft houdt van 14 tot 22 mei in Dusseldorp zijn Mozart- feest met twee symfonieconcerten, twee kamermuziekavonden, een kerkconcert, een jeugdconcert, een serenade en drie opera's. Het Zeppelin-museum in Frie- drichshafen aan het Bodenmeer wordt heropend. Men vindt er model len in van de grote vooroorlogse Duitse luchtschepen „Bodensee", „Los Angeles", „Graf Zeppelin" en „Hindenburg". Bent U schoenmaker en wilt U zich in uw vakantie niet bij uw leest houden? Ga naar Pirmasens In het Pfalzer Woud, waar een schoenen museum is. Er staan 500 tot 600 merkwaardige paren uit alle delen der wereld. Pirmasens is een bekend schoenenindustriecentrum met een schoenmakersvakschool. De Berliner Festwochen zijn laat: van 18 september tot 4 okto ber. Alle grote componisten komen aan bod. Gastspelers zijn de Comédie Frangaise, het Londens Philharmo- Eet pony-trekken is een Schotse uitvinding en is M daar nu bijzonder populair. Dit is zo'n groep enthou- ff siaste pony-trekkers in de Pentland Hills. luim nisch Orkest en het radio-orkest van Tokio. Het kleinste museum van Ham burg is een van de merkwaardigste: het Museum van de Geuren. Alle geurtjes van de vreemde waren, die ae schepen in de loop der eeuwen in de Hamburger haven aanvoerden, worden daar „bewaard". Men vindt het in een kelder aan een van de havenbekkens in Grasbrook. Heel eventjes naar Duitsland kunt U als U in Nijmegen bent. Een rederij uit Lobith heeft drie schepen gereserveerd om er deze zomer mee van Nijmegen naar Kleef en terug te varen. De mooiste oudste orgels van Duitsland vindt men langs de kust tussen Hambui-g en de Nederlandse grens. Interesseren ze U, stelt U zich dan eens in verbinding met Hamburg-Information, Börse, Ham burg 11, want van Hamburg uit or ganiseert de orgelspecialist dr. Gus- tav Fock van Hamburg-Blankenese van tijd tot tijd „orgelexcursies" in dit gebied. Momenteel zijn er in Duitsland 730 jeugdherbergen. Daar komen dit jaar 25 nieuwe bij, onder andere in Berlijn. (Advertentie) sinaasappel citroen vruchtenlimonade kampeerpaspoortterreinen en geeft U het recht ook buiten de officiële kampeerterreinen uw tentje op te slaan, mits met toe stemming van de eigenaar. Internationaal carnet Gaat buitenslands kamperen, dan hebt U niets aan uw kamp kaart of uw kampeerpaspoort. Nu is dat in de regel niet zo heel erg, omdat men U wel toelaat op de campings en omdat de boeren, op wier grond U de tent wil op slaan, er ook niet naar vragen, maar hoe langer hoe meer komt toch het „internationale kampeer- carnet" er in. Terecht, want in landen waar het soms op de kampeerterreinen een wild feest is, wil men toch ook op de vrolijke buitenlanders wel eens vat hebben. Voor het overige zijn we het roerend met U eens: moeten er nu nóg meer papieren bij? En toch zult U het er op den duur niet zonder kunnen stellen. In Spanje bijvoorbeeld vrégen ze het internationale kampeercarnet al met name omdat het bezit van zo'n carnet tevens inhoudt dat U verzekerd bent voor wet telijke aansprakelijkheid jegens derden. Het internationale kam peercarnet, ontstaan in samen werking tussen de Alliance Inter nationale de Tourisme en de Fé- dération Internationale de Cam ping et de Caravanning, is in de eerste plaats bedoeld als een in troductie voor de buitenlandse kampeerterreinen ea voor het kamperen bij particuliere grond bezitters. Het is daartoe in ver schillende talen gesteld. Men dient, om in het bezit van zo'n carnet te komen, lid te zijn van de A.N.WJ3. De kosten van het document zelf zijn f 1,25men dient er een foto bij in te leveren. De verwachting is, dat er dit jaar weer meer kampeerders zullen komen dan verleden jaar. Dat betekent, dat de N.K.C. het razend druk krijgt met het uit reiken van kampeerdocumen- ten. Wilt U er zeker van zijn, dat U het verplichte papier in uw vakantie in uw zak hebt, vraag het dan nu aan. En: U weet toch, dat bij de buiten landse verkeersbureau's en hij de A.N.W.B. complete lijsten met kampeerterreinen in het buitenland verkrijgbaar zijn?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 23