PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Staat van beleg afgekondigd in Turkse steden Ankara en Istanboel Zeeland automobiliseert snel BILT POLITIE SCHOOT OP MENIGTE: 7 DODEN EN 15 GEWONDEN INDONESIËAANLEIDING TOT GEVAARLIJKE TOESTAND VICE-PRESIDENT EN VROUW DOOR ZOON DOODGESCHOTEN 203e jaargang - no. 101 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 29 april 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minim, p. advertentie 4. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regcts) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus- Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b .g.g. i of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oost burg, G. F de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2. Zierikzee, red. tel 2425. adrn tel. 2094. Studenten demonstreerden In Istanboel en Ankara is donderdag de staat van beleg afgekon digd na studentendemonstraties waarbij de politie met pistolen het vuur opende. Volgens onbevestigde berichten werden zeven mensen gedood en vijftien gewond. Drie leden van de politie lie pen verwondingen op. De betoging begon toen studenten van de juridische faculteit op het ter rein van de universiteit van Istanboel In koor „vrijheid, vrijheid" gingen roepen. De gealarmeerde politie zette de toegang af en de rector-magnifi- cus deelde mee, dat de universiteit op last van de minister van onderwijs voor drie dagen gesloten was. Via een achteruitgang verlieten de studenten de universiteit en trokken naar de binnenstad, waarbij kreten werden gehoord als „politiemannen ijn moordenaars", „Menderes, treed f" en „gouverneur, treed af". De treed af' i poging or rtier op te verijdelen, door twee bruggen over politie wist hun poging om naar het politiehoofdkwartier op te rukken te Gouden Hoorn, die het nieuwe van het oude stadsdeel scheidt, te openen. Een bereden politieman, die door een kogel van een van zijn collega's werd getroffen, viel van zijn paard en werd door de studenten onder do voet gelopen. Een taxiciiauffeur, die wei gerde een gewonde student naar een ziekenhuis te brengen, kreeg een pak slaag en zijn auto werd vernield. De politie werd gesteund door tanks toen de studenten met Turk se vlaggen en foto's van Ataturk, grondvester van het moderne Tur kije, liepen. De studenten waren verbolgen over de schorsing van Izmet Inonu. de leider van de republikeinse volks partij en twaalf andere leden van de oppositie, die kritiek hadden ge leverd op een wet die parlementai re commissies bevoegdheden ver leent tot perscensuur. De bevelhebber tijdens de staat van beleg, generaal Odzilek, heeft later verklaard dat er bij de demonstraties „geen doden zijn gevallen". Na het afkondigen van de staat van beleg Niet efficiënt bewaakt De bewaking van de efficiency- beurs in het R. A. I.-gebouw te Amsterdam is niet zo effi- H cient geweest als op een der- gelijke beurs mocht worden verwacht. Twee standhouders H hebben bij de politie aangifte gedaan van vermissing van 2 kofferschrijfmachines, een derde van kantoorbenodigdhe- s den en een portefeuille met een m waarde van 350. llllllllllllllllllllllllllllllH K.V.P.-jongeren vrezen bewapeningswedloop De afdeling Nijmegen van de jonge renorganisatie van de K.V.P. vreest dat tussen Nederland en Indonesië een Bewapeningswedloop zal begin nen, nu de Nederlandse regering be sloten heeft de defensie van Nieuw- Guinea te versterken. In een telegram aan het partijbe stuur van de K.V.P. in Den Haag en de centrale jongeren werkgroep in Waalwijk (het hoofdbestuur van de K.V.P.-jongerenorganisatie) vraagt liet bestuur van de Nijmeegse afde ling een duidelijke afkeuring van de regeringsmaatregel. Op deze foto de intocht van pre sident Charles de Gaulle in New York blijkt wel hoe de Franse staatsman door rechercheurs wordt omgeven. De president zelf tracht echter wel eens te ontkomen aan de speurende blikken. Hij maakt graag contacten met het publiek. donderdagmiddag was het weer rus tig in Istanboel. De demonstranten verspreidden zich. Bij het ingaan van de avondklok, om 21.00 uur, waren de straten geheel verlaten. Ook in Ankara, waar geen avondklok is in gesteld, is het rustig. Volgens niet bevestigde berichten zou de voorzitter van de parlementaire fractie der demoeraten, Maslum Ka- jalar, van zijn functie zijn ontheven en zou een andere afgevaardigde uit de partij zijn gestoten. Kredietbeperkende maatregelen in Engeland De Engelse regering heeft donderdag enige maatregelen getroffen ter be teugeling van een golf van krediet verstrekkingen door de banken, die de Engelse economie met inflatie be dreigde. Aan de Engelse banken is de ver plichting opgelegd om op of voor 15 juni een procent van hun totale bruto deposito's te deponeren bij de Bank of Engeland, zodat zij over minder felden voor kredietverlening zullen eschikken. Voor in Schotland geves tigde banken bedraagt het percentage een half procent. Verder heeft de regering beperkende bepalingen ingevoerd voor het huur koopsysteem. Bij aankoop van b.v. auto's, televisie- en radioapparaten en tal van andere goederen zal een voor uitbetaling moeten plaatshebben van twintig procent, terwijl bij aankoop op afbetaling van meubilair en enke le andere soorten goederen tien pro cent moet worden voldaan. De maatregelen zijn overigens veel minder ernstig dan men algemeen had verwacht. VERSTERKING DEFENSIE NW.-GUINEA Uitleg aan Nederlandse zaakgelastigde gevraagd Do Indonesische regering heeft gis teren verklaard, dat het Nederlandse communiqué, waarin een versterking van de Nederlandse strijdkrachten in Nederlands Nieuw-Guinea wordt be kendgemaakt „in verband met de agressieve elementen in het buiten landse beleid van de Indonesische re gering", een zeer gevaarlijke toe stand kan veroorzaken. De heer Boes Effendi, woordvoerder van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken, deelde mede, dat de Nederlandse zaakgelastigde te Djakarta, de heer W. A. Frowein, op het departement van buitenlandse zaken is ontboden, teneinde aan het hoofd van de afdeling Europese za ken van dit departement, de heer Soedjawo, over het communiqué in lichtingen te verstrekken. Volgens genoemde zegsman heeft de Neder landse zaakgelastigde de heer Soed jawo medegedeeld, tot nu toe nog geen enkel communiqué van de Ne derlandse regering te hebben ont vangen. Zodra dit wel het geval zal zijn, zou hij de tekst overleggen aan hét Indonesische ministerie van bui tenlandse zaken. Boes Effendi zeide voorts: „Indien de tekst van het communiqué juist is weergegeven zal dit er niet toei bijdragen om rondom het vraagstuk Nieuw-Guinea een goede atmosfeer te scheppen. Integendeel, het zal aanleiding geven tot een zeer ge vaarlijke toestand, in het bijzonder in het licht van de opzienbarende mededeling van de Nederlandse rege ring over haar voornemen de „Karei Doorman" en andere oorlosschepen naar Nieuw-Guinea te zenden". De heer Effendi deelde mede, dat men op het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken zich af vraagt, wat de Nederlanders bedoe len met „agressieve elementen" in het Indonesische buitenlandse be leid, aangezien het Indonesische le ger bij herhaling onlangs nog zijn bereidheid heeft te kennen gege ven om mede te werken aan de bui tenlandse politiek van de republiek die er één is van vredelievend heid. Volgens genoemde zegsman is de in houd van het Nederlandse commu niqué agressief „en wat de Neder landse regering ook moge denken van West-Niemv-Guinea, het maakt deel uit van het grondbeleid van de republiek Indonesië". SUEZKANAAL Eén ambtenfiar van het Indonesi sche ministerie van buitenlandse zaken, de heer Soeska, wenste zich desgevraagd niet uit te laten over berichten uit Den Haag, volgens welke Indonesië aan de Verenigde Arabische Republiek zou verzoe ken, aan de „Karei Doorman" en dat schip begeleidende vaartuigen. feen toestemming te verlenen om oor het Suezkanaal te varen, in dien het Nederlandse eskader zou trachten, via het Suezkanaal de Stille Zuidzee te bereiken. Tekort aan drinkwater Tengevolge van de geringe regenval in de afgelopen winter beschikken de bewoners van het eiland Tiengc- meten thans niet meer over voldoen de drinkwater voor huishoudelijk ge bruik. Evenals het vorig jaar wordt nu zoet water per tankboot van de gemeen telijke drinkwaterleiding te Rotter dam aangevoerd. 9 De Nieuwzeelanase hoge commissaris in Londen, Georges Robert Laking, zal als ambassadeur bij de Europese Econo mische Gemeenschap (EEG) optreden. Nieuw-Zeeland is het twaalfde land dat zich bij de EEG laat vertegenwoordigen. Boycot van schepen uit Amerika en Canada Radio-Cairo heeft donderdagavond bekendgemaakt dat vrijdag te mid dernacht „een miljoen Arabische ha venarbeiders hun boycot van Ameri kaanse en Canadese schepen in alle Arabische havens zullen beginnen" uit vergelding tegen het posten bij schepen van de V.A.R. in New York en Montreal. Gezegd werd dat de commissies die verantwoordelijk zijn voor het toe zicht op de uitvoering van de boycot, gereed zijn met het treffen van re gelingen. In gezaghebbende kringen in de fe deratie van Arabische arbeiders zou verklaard zijn dat „het besluit om Amerikaanse schepen te boycotten, zal worden toegepast op de schepen van elke staat waar bij Arabische schepen wordt gepost". DRAMA IN ZUID-KOREA Rhee verliet presidentieel paleis Syngman Rliec de „grootvader" van Zuid-Korea is donderdag voorgoed uit zijn paleis, waar hij als president woonde, vertrokken. Hij verliet liet gebouw enkele uren na dat hij en de regering waren opge schrikt door het nieuws dat zijn aan- In Londen is een begin gemaakt met het aanbrengen van versieringen langs de route, die de bruidsstoet van prinses Margaret zal nemen. De meeste aandacht zal echter worden besteed aan de Mali, de brede heir- weg tussen Trafalgar Square en Buckingham Palace. Foto: Lord John Hope, staatssecre taris van publieke roerken, inspec teert een der goudgekleurde kronen die aan beide zijden van de Mali aan gebracht zullen worden. genomen zoon, de 25-jarige luitenant Rhee Kang Soek, zijn eigen vader vice-president Li moeder en broer in een bijgebouw van het paleis had doodgeschoten. Luitenant Rhee Kang Soek sloeg daarna de hand aan zich zelf. Het nieuws van de moord maakte een einde aan de geheimzinnigheid rond de verblijfplaats van de vice- president en zijn gezin. Zoals bekend vluchtte Li op 19 april uit zijn huis in Seoel, kort nadat de bloedige rel letjes, die een einde aan het bewind van Syngman Rhee zouden maken, waren uitgebroken. De 85-jarige Syngman Rhee was aanvankelijk van plan om in alle ootmoet te voet uit zijn paleis te vertrekken. Een menigte van wel 100.000 mensen had zich langs de 3 km lange weg van het paleis naar „Perenbloesems", de nieuwe woning van Rhee, geschaard. Zij wilden de ex-president graag als gewoon bur- fer zien lopen. yngman Rhee kreeg echter de raad om niet te gaan wandelen. Hij ver trok dan ook in zijn kogelvrije auto. De menigte keek zwijgend toe. Bij zijn nieuwe woning stond een bord met de woorden: „Lang leve onze grootvader. Moge God U helpen om een symbool van ons volk te blij ven". De Nationale Vergadering raakte in beroering toen zij het nieuws vernam van de moorden. Zij is er donderdag niet in geslaagd het quorum bij elk aar te krijgen, nodig voor de officiële bekendmaking van Rhee's aftreden. Zolang dit niet formeel is bekend gemaakt, is het niet wettig. Als eerste politieke daad heeft de nieuwe Zuidkoreaanse regering een verklaring uitgegeven, waarin zij zegt dat het noodzakelijk is snel tot een grondswetswijziging te komen om een „vreedzame wijziging van het bewind" mogelijk te maken. Er is inmiddels bevel gegeven tot arrestaties van Han si Soek, de man die de verkiezingscampagne voor de liberale regeringspartij heeft geleld, van Tsjoi in Kjoe, ex- minister van binnenlandse zaken en Li Khak, ex-hoofdcommissaris van politie in Seoel. Met weet niet waar zij zijn, want zij zijn met nog vele andere politici op de vlucht geslagen toen de relletjes uitbraken. LEGERTJE WORDT LÉGER „Het hoort bij de opvoeding" „Zondagsrijders? Die krijgen geen wagen!" De Middelburgse autoverhuurder was bijzonder pertinent in zijn verklaringen en voor zo ver het aan hem ligt, zullen er op zonda gen althans geen brokken worden gemaakt door onervaren chauffeurs. Hoe hij een „zondagsrijder" onderkent? „Dat zie ik a.1 aan de manier, waarop iemand het portier van een auto opentEn wanneer ze dan bovendien nog van alles en nog wat vragen over het mechanisme, dan weet ik helemaal wel hoe laat of het is. Bovendien rij ik zo nodig eerst es een rondje mee". Een maatregel, die men alleen maar toe kan juichen en die ze ker navolging verdient. Want de snelle toename van het automo bilisme doet zich ook in Zeeland gelden; liet legertje rijbewijsbe zitters mag men zo langzamer hand gerust een léger noemen. Ter illustratie: in maart 1957 gaf het Centraal Bureau voor de wijzen in Den Haag 590 rijvaar digheidsbewijzen uit in Zeeland en in maart van dit jaar waren het er 730. i Een stijging", die ach In de jaren '57, tot en met de eerste drie maanden van I960 regelmatig voortzette, met maait telkens als „topmaand" met achtereenvolgens 590, 559, 572 en 730 afgiften in Zeeland. Het legertje automobilisten in Zeeland neemt dus maandelijks, zo kan men aan de hand van de cijfers concluderen, met ettelijke honderden toe. De jaarcijfers over 1958 en 1959 luiden voor Zeeland 7009 en 7081 rijvaardigheidsbewij zen, die voor wat 1959 betreft on derverdeeld kunnen worden in 1092 bewijzen voor motorfietsen en 5989 rijvaardigheidsbewijzen voor auto's. Het automobilisme neemt inderdaad snel toe! Diezelfde Middelburgse autoverhuur- der was overigens siet optimistisch- gestemd over de gang van zaken in zijn bedrijf. Naar zijn mening is de belangstelling voor het huren van een auto de laatste twee jaar sterk afgenomen. „Of men heeft een eigen wagentje, óf men neemt genoegen met een bromfiets", zo luidde zijn conclusie. De exploitanten van autorijscholen hebben daarentegen bepaald niet te Jdagen over gebrek aan belangstel ling. Dat kan trouwens een ieder da gelijks constateren; legio is immers het aantal lesvvagens, dat men in ste den en dorpen op de weg ziet; er wordt „gelest", dat het een lieve lust is door oud en jong. Al die kandi daat-automobilisten zijn overigens lang niet allemaal toekomstige auto bezitters en de categorie „zondags rijders" is dan ook sterk toegenomen, zo verzekerde ons de directeur van het Centraal Bureau voor de afgifte van rijvaardigheidsbewijzen. Jonge garde Er is naast de laatste jaren een cate gorie toekomstige chauffeurs bijgeko men; de jonge garde. „De jeugd leert autorijden", is de ervaring van enkele rijschool-instructeurs in Zeeland. Zo dra een jongeman achttien jaar is ge worden, mag hij in vele gevallen rij les nemen. „Het hoort tegenwoordig (Zie slot pas. 2 kol. 4) i Op de heide bij de legerplaats 't Har de in Oldebroelc heeft de 109e afde ling veldartillerie „Honest John donderdag gedemonstreerd voor de fers met dit nieuwe raketwapen van et Nederlandse leger. De foto laat zien hoe een ,JHonest John" wordt gereedgemaakt voor de afvuring, waartoe het overigens tij dens deze demonstratie niet kwam. In Polen deden zich relletjes voor In de Poolse stad Nowa Huta, een centrum van de staalindustrie, zijn woensdag ongeregeldheden uitgebro ken, toen op bevel van de overheid pogingen gedaan werden om een kruis te verwijderen van een stuk grond van de rooms-katholieke kerk, waarop een school gebouwd moet worden. Vijftien politiemannen wer den gewond tijdens demonstraties waaraan naar schatting tweeduizend mensen deelnamen. Vijftig mensen werden gearresteerd bij pogingen brand te stichten in het stadhuis. Aldus werd vernomen uit betrouwbare bron. De politie van No wa Huta weigert inlichtingen over de relletjes te verstrekken. Partijleider Gomoelka heeft donderdag een spoed vergadering belegd met verscheidene partij- en regeringsleiders. Britse ambassadeur verlaat Nederland Het Engelse ministerie van buiten landse zaken heeft meegedeeld dat de Engelse ambassadeur in Neder land, sir Paul Mason, zal worden overgeplaatst naar Parijs, als per manent Brits gedelegeerde bij de NAVO. Sir Paul Mason, die 55 jaar Is en vanaf 1954 in Den Haag is gestatio neerd, neemt bij de NAVO de plaats in van sir Frank Roberts, die be noemd is tot ambassadeur te Mos kou, als opvolger van sir Patrick Reilly die onderminister van buiten landse zaken wordt. Te vroege IJsheiligen? H (Van onze weerkundige ff medewerker) jj§ Het lijkt er veel op, dat de ijs- H heiligen, die bekend staan s met een koude periode in de p meimaand, dit jaar erg vroeg zijn. De gehele week ligt de temperatuur ver beneden nor- s p maal voor eind april. De ma- p xima bereiken overdag nau- welijks de tien graden en in s de nacht daalt het kwik in H een groot deel van ons land H tot bij het vriespunt. Tot op p as grote hoogte in de atmosfeer p H is de lucht zeer koud. Op ruim 5 km. komt een temperatuur H van bijna 30 graden Cel- H sius voor. Dit had ook tot ge- p volg, dat er donderdagmor- ee gen in het uiterste zuiden van f§ H Limburg nog enige sneeuw viel. Gebieden met opklarin- gen en kleine storingen met p verspreide buien blijven elk- aar afwisselen. Ook tijdens p Koninginnedag zal het te f| koud blijven voor de laatste ee aprildagen met middagtempe- p raturen tussen 8 en 10 gra- ee p den. Deze koude periode kan ee tegen het weekeinde aan zijn ee eind komen, wanneer de wind ff iets meer naar oostelijke richting gaat draaien. VERWACHT... Geldig tot hedenavond AANHOUDEND KOUD WEER Veranderlijke bewolking en plaatse lijk enkele buien. Matige tot vrij krachtige wind tussen noord en noordoost. Aanhoudend koud weer. ZON EN MAAN 30 april Zon op 5.13 onder 20.02 Maan op 8.24 onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1