Bouwactiviteit in Noord-Zeeland vertoont steeds stijgende lijn ZEEUWSE OPLEIDING VOOR HEILGYMNASTIEK, MASSAGE IN 1959 MINDER BEZOEK AAN GENOOTSCHAPSMUSEUM VRIJDAG 29 APRIL 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT O Advertentie JAARVERSLAG 1959 CENTRALE DIENST Aantal bouwaanvragen vooral uit Westhoek Schouwen groot „De bouwactiviteit In Noord-Zeeland, waarvan werd venvacht, dat zij in vergelijking met die van voor de ramp in 1953 zou dalen, is steeds stijgen de. De mening, dat dit een welvaartsverschijnsel Is, is gewettigd. Vooral ln de Westhoek van Schouwen is het aantal bouwaanvragen bijzonder toege nomen. In '59 waren het erin deze sector 225, dat is ongeveer 100 meer dan het jaar daarvoor (126)". Dit concludeert de directeur van de Centrale Dienst voor bouw-, woning- en welstandstoezicht en gemeentewerken „Noord-Zeeland", de heer A. J. Argelo, in zijn verslag over het jaar 1959, dat dezer dagen aan de verschillende gemeentebesturen Is toegezonden. Naast de gebruike lijke gegevens over bet algemeen bestuur, de personeelssituatie op SI de cember van het vorige jaar en enkele inleidende woorden van de commis sie van toezicht bevat het overzicht uitvoerige inlichtingen over de werk zaamheden van de verschillende afdelingen, voorzien van uitgebreide sta ten en grafieken. In haar voorwoord merkt de com missie van toezicht op, dat de zoge naamde „bijzondere werken" een be langrijk onderdeel blijven vormen van de dienst, naast de dagelijkse werkzaamheden. In het afgelopen jaar leverden deze werken een inkom stenbron van 20.680.50 op. Mede als gevolg hiervan bleek het mogelijk de gemeentelijke bijdrage per inwoner op hetzelfde peil te houden, zoals reeds sedert 1 januari 1958 het geval is. Deze bijdrage behoort tot de lage re groepen van vergelijkbare interge meentelijke diensten. De commissie geeft daarbij verder aan, dat het be leid er bij voortduring op gericht is om een door omvang van het perso neel beperkt aantal „bijzondere wer ken" te blijven aanvaarden, zonder over te gaan tot uitbreiding van de personeelsstaf en bovendien om de gemeentelijke bijdrage zo laag moge- Tijk te houden. DETAILCIJFERS De geregistreerde bouwactiviteit volgens de bouwverordeningen in dc verschillende gemeenten geeft een totaalcijfer van 920 aanvra gen in 1959, waarbij 44 afwijzen de adviezen werden uitgebracht. Dit aantal beliep een totale begro- tings- of aannemingssom van 9.696.572.04. Om nog enkele ge detailleerde cijfers uit het over zicht te noemen: Haamstede dien de 120 aanvragen in 1.392.949), Tholen 87 (f 2.051.880,10). Renes- se 79 530.112), St.-Maartens- dijk 73 638.305.20) en Zierik- zee 66 1.305.006,55). Ongeveer 20% van het aantal bouw aanvragen moest door de aanvragers worden gewijzigd, teneinde de plan nen aan te passen aan de wettelijk gestelde eisen. Naar dit alles werden nog vele schriftelijke en mondelinge adviezen uitgebracht on het terrein van de woningvoorziening. De regeling woningverbetering en -splitsing met premie van rijk en ge meente vond ook in 1959 weer toepas sing, zo blijkt uit een ander overzicht van het jaarverslag, waarbij nog met name wordt gewezen op de premiere geling voor net vervangen van een tonnenstelsel door een watercloset. In totaal werd in 121 gevallen van deze mogelijkheid gebruik gemaakt. ESTHETISCH ZWAK Ook in 1959 kan de Centrale Dienst door overleg en ingrijpen in het es thetisch zwakke deel van de ingedien de plannen op een voor de aanvragers bevredigende wijze tot aanvaardbare oplossingen komen. „De kwaliteit van de ingediende plannen blijft eni ge verbetering vertonen", zo merkt de heer Argelo dan ook in zijn jaar verslag op, wanneer hij aandacht schenkt aan de afdeling welstands toezicht. In 64 gevallen heeft deze afdeling van de Centrale Dienst in het af gelopen jaar de supervisie uitge oefend. Twaalf plannen wei-den voorgelegd aan de bouwcommissie van de Provinciale Zeeuwse Schoonheidscommissie. Dit ge beurde bij ontvangst van plannen van enige importantie of plannen met een stedebouwkundige of prin cipiële inslag. Wat de afdeling gemeentewerken be treft had de dienst in het verslagjaar in het gehele ambtsgebied veel be moeienis met de bouw en het normale onderhoudswerk op dit terrein. Hier toe behoren bijvoorbeeld gemeente huizen, scholen, verenigingsgebou wen, dienst- en woningwetwoningen, kademuren, bruggen, steigers, bag- gerwerken, bestratingen, rioleringen, jachthavens, industrievestigingen, zwembaden, sportterreinen en derge lijke. Voor vele civieltechnische wer ken werden ingenieursbureaux inge schakeld, welke samenwerking goed heeft voldaan. Vele bestekken en te keningen werden vervaardigd ten be hoeve van de gemeentewerken, waar van een deel tot de zogenaamde „bij zondere werken" behoorde. Tenslotte heeft de Centrale Dienst een genormaliseerd en door het mi nisterie goedgekeurd bestek opgesteld waarvan gebruik zal worden gemaakt bij de besteding van het herstel van de zoutschade m de publiekrechter lijke sector. START WELLICHT IN SEPTEMBER A.S. Verpleeginrichtingen op Walcheren namen initiatief W. van der Klippe in hoofdbestuur „Schuttevaer" Op de lilde algemene vergadering van de koninklijke schippersvereni ging „Schuttevaer" welke in Sneek werd gehouden, werd in de plaats van de heer Jac. de Rijke tc Zonnemaire. die zich niet herkiesbaar had gesteld, de heer W. van der Klippe te Brui- nissa in het hoofdbestuur g^ozen. Om tegemoet te komen aan het grote tekort aan para-medisclie hulpkrach ten hebben in eerste instantie do stichting verpleeg- en rusthuizen Midden-Zeeland, net Gasthuis te Mid delburg en het chr. ziekenhuis Bc- thesda te Viissingen besloten tot de oprichting van de stichting „Zeeuws opleidings-instituut voor heilgymnas tiek, massage en fysiotechniek. Deze positieve samenwerking tussen drie op ziekenhuisgebicd werkzame in stanties mag uniek worden genoemd in Nederland. De stichting, die hoopt dat zeer spoedig de rijksgoedkeuring voor de oprichting van het oplei dingsinstituut zal afkomen, hoopt be gin september met de 3 jaar durende cursus te beginnen. Het instituut zal zeer waarschijnlijk in Middelburg ge vestigd worden. Dc drie instanties, die allen de be- beschikking hebben over een afde ling voor fysische therapie, hebben slechts de beginstoot gegeven voor deze nieuwe Zeeuwse opleiding, waaraan grote behoefte bestaat. Het is dus niet uitgesloten, dat na de oprichting ook andere ziekenhui zen er voor geïnteresseerd worden. Deze speciale opleiding, waarvoor cursisten met tenminste ulo-onder wijs toegelaten worden, duurt 3 laar, waarvan het laatste jaar in net bijzonder op de praktijk is af gesteld. Het eerste cursusjaar om vat 580 lesuren en het tweede 720 lesuren. In het 2e en 3e jaar moe ten de cursisten tenminste 500 stage-uren lopen in het Middel burgs Gasthuis, in Bethesda en in het xeactiveringsqentrum yan Der Boede, dat uitgaat van de stichting Midden-Zeeland. Voor deze dagcursus gaan de gedach ten voor het ideale aantal leerlin gen uit naar een getal van 20 tot 25. Het individuele onderwijs is op dit instituut namelijk bijzonder be langrijk. Elk van de drie aangeslo ten instanties benoemt 2 bestuurs leden, zodat het bestuur uit 6 leden zal bestaan, die ter bijstand een cu ratorium benoemen. Bij de voorbe reidende werkzaamheden voor de oprichting van dit Zeeuwse insti tuut hebben de drie instanties bij zonder veel steun gekregen van de geneeskundige inspecteur voor de volksgezondheid, dr. J. R. v. d. Borgn. Dc docenten, die aan het Zeeuwse opleidingsinstituut verbonden wor den zijn dr. B. J. ter Bals te Mid delburg, dr. W. A. Bax te Viissin gen (die beiden lesgeven in anato mie), dokter J. J. Stevens te Mid delburg, dr. L. P. Roegholt te Mid delburg (beiden fysiologie), dokter J. Stumphius te Viissingen (E.HE. O.)), dr. H. Krediet te Viissingen (orthopedie), dr. A. Nanninga (pa- talogie), dokter F. P. Flu te Goes hygiëne). Voorts geeft dokter Ste vens les in scheikunde, terwijl te vens de vakken theorie-gymnas- tielt, les-geven gymnastiek en eigen werk, heilgymnastiek praktijk en theorie, massage praktijk en theo rie behandeld worden. Geslaagd voor diploma machlneschrijven Voor de Federatie voor de Stenogra^ fio „Groote" en Machineschrriven slaagden te Rotterdam voor 't diplo ma maschincschrijven met aanteke ning „blind-tienvingersysteem": Co- ra v. d. Vijver en Henry Mercy, Viis singen, Nieuwe leden van het Zeeuws Genootschap Tijdens de deze week gehouden jaarver gadering van het Zeeuws Genootschap der Wetenschappen werden benoemd tot lid dezer instelling: Dr. ir. J. P. van Aartsen, 's-Gravenhage; drs. J. H Abbas, Viissingen: mevr. Abbas, Viissingen; J. van Altena ing. Sas van Gent, dir. N.V. Association coop. Zélan- de Carbonisation G.A. Sluiskil; jhr. H. Backer, arts. Haamstede: jhr. J. B. de Beaufort, Amsterdam: mevr. Bis- schoff van Heemskerk-Telders, Wasse naar; G. Boneschanscher, dierenarts, Kruiningen; ir. K. C. Box, directeur Ge meentewerken, Viissingen; jhr. mr. E. N. de Brauw. Wassenaar; P. W. Bulthuis, onderdirecteur R.HJB.S.. Middelburg; C. J. Buurman, directeur Technische School, Goes; B. P. Carrière. Middelburg; mr. J. Dieleman, 's-Gravenhagc; drs. F. C. M. Conradi, leraar Lyceum, Goes; drs. A. C. Cornet, leraar Chr. Lyceum, Goes; drs. A. C. Drinkwaard, Visserijlaboratorium, Wëmeldinge; ds. M. Enker, Middelburg; H. P. Everwijn, burgemeester, Zuidzan- de; D. Flu, bacterioloog. Goes; ir, J. Free- ve. Goes; dre. B. A. Gietelink, conrector Lyceum, Terneuzen; D. Hack, spraakle- raar (oud-hoofd B.L.O.-school Dor drecht), Renesse; dr. C. den Hartogh, Delta-instluut, Yerseke; Ir. W. L. Harm- sen, Rijks Veeteelt- en Zuivelconsulent, Middelburg; ir. J. J. van Hennik. consu lent Tuinbouw, Goes; L. Heymans, Mid delburg; A. H. M. van den Hoek, notaris, Groede; J. M. Hoekman, chemisch docts. Goes; mr. A. J. van der Hoeven, burge meester. Tholen; dr. C. M. Hoogenboom, oud-leraar natuurkunde gymnaslum-De- venter, Renesse; mr. J. Hooy, gemeente secretaris, Middelburg; drs. A. J. Jansen, rector Lyceum, Terneuzen; H. P. de Jong, chirurg, Oostburg; jhr. mr. C. de Jonge, Zutphen; jhr. mr, M. W. C. de Jongè, Zutphen; jhr. mr. W. H. de Jonge, Zutphen: mevr. L. Kemper-Blankert, Viissingen; kapelaan D. Kempers, Middel burg; ir. G. D. Kloosterboer, hoofd techn. dienst watp. Schouwen-en-Duive- land, Zierikzee; ds. S. W. Kok, St.-Lau- rons; H. Krediet, ort. chirurg, Viissingen: ir. J. H. Krietemeijer, hoofdingenieur K. M.S., Viissingen; drs. J. Kwekkeboom, leraar Chr. Lyceum, Goes: J. Kwekke boom, inspecteur belastingen. Goes; dr. J. Klok. leraar Lyceum, Terneuzen; G. Lammere, directeur R.H.B.S., Viissingen: mr. Langman, directeur seer. K.M.S., Viissingen; N. H. Lijsen, opziener doma- niale duinen, Westenschouwen; Maandag, onder-directeur Rijkskweek school. Middelburg; W. Enzinck, letter kundige, Oostburg; H. H. Merkelyn, art3, Middelburg; mr. S. G. Nooteboom, di recteur Veiling, Goes; dr. A. J. C. Nord- lohne, leraar Lyceum, Goes; dr. P. B. Ornee, arts, Viissingen; jhr. mr. W. E. van Panhuis, 's-Gravenhage; C. F. van der Pejjl, lid Tweede Kamer, Goes; M. J. van Poelje, lid Gedeputeerde Staten van Zeeland, Viissingen; jhr. C. R. Prins, 's-Gravenhage; mr. A. J. W. van Royen, Wassenaar: prof. dr. A. Rutgers, Gent; J. M. H. van de Sande, apotheker, Viis singen: mr. J. C. van Schagen, Domburg; N. J. Schulte, internist, Oostburg; ir. J. L. van Sloten, directeur Waterl. Mij. Schouwen-Duiveland, Zierikzee; C. C. flutter, arts, Viissingen: L. A. van Splun- der, gemeentesecretaris. Koudekerke; mevr. dr. Steginga-Kouwe, Utrecht; A. M. C, Stok, 's-Gravenhage: ir. W. R. Sweep, directeur Provinviaal Gasbedrijf, Goes; mr. P. H. W, F. Tellegen, oud-bur- gemeester, Terneuzen: mr. M. Tydeman, Blaricum; ir. L. Uildriks, ingenieur watp. Het Vrije van Sluis, Oostburg; dr. K. F. Vaas, directeur Delta-instituut, Yerseke: J. J. de Vast, hoofd Uloschool, Terneu zen: E. van de Velde, notaris, Tholen; N. Verboon, leraar pedagogiek Chr. Kweekschool, Middelburg: drs. C. de Vis ser, Dordrecht: dre. A. C. Vlasblom, bio loog Visserijlaboratorium, Wemeldinge; dr. W, L. van de Vooren. Middelburg: mr. A. J. M. Visser. Middelburg; H. H. dc Vries, tandarts, Viissingen: Hans War ren. 's-Gravenpolder; mevr. .Warren, 's-Gravenpolder; Th. Wecbgelaar. arts, Sluiskil; dr. T. F. van der Werff, arts, Goes: drs. J. van de Woude, conrector, Lyceum, Goes; dr. J J. van IJssel, direc teur Keuringsdienst van Waren, Goes; ir. D. van der Zaken, directeur Cult, techn. dienst. Goes; E. Zandee, anaesthesist, Middelburg. Collecte Een te Souburg gehouden Emma- bloemcollecte beeft 267.80 opge bracht. Ir. Lussanet de la Sablonière bestuurslid Tijdens de deze week gehouden Jaar vergadering van het Zeeuws Genoot schap der Wetenschappen werd tot bestuurslid gekozen ir. H. de Lussa net de Ia Sablonière te Middelburg. Hij komt in de plaats van ir. A. Rot huizen, die aftredend en niet herkies baar was. Tijdens deze vergadering bracht ir. J. G. Snip, secretaris van het Genoot schap, zijn jaarverslag uit. Hij bracht hierin dank aan zijn voorganger, dr. W. S. Unger, voor het vele dat deze gedurende vele jaren als secretaris van het Genootschap had verdicht. JAARVERGADERING ZEEUWS GENOOTSCHAP RAAD ARNEMUIDEN Besluiten voor gymzaal en rioleringssluitstuk Rioolbelasting verhoogd De raad van Arnemuiden Is donder dagavond tijdens zijn vergadering onder voorzitterschap van waarne mend burgemeester J. Siereveld er mee akkoord gegaan, dat het sluit stuk van de riolering zal worden aan besteed zodra de vereiste goedkeuring is verkregen. Dit sluitstuk zal als vrij werk op de begroting geplaatst wor den. Ged. Staten hebben namelijk meegedeeld, dat er voorshands geen gelegenheid is dit werk in D.A.C.W.- verband uit te voeren. Ter gedeelte lijke dekking van de hieruit voort vloeiende kapitaal!asten diende ook do rioleringsbelasting verhoogd te worden. Op voorstel van B. en W. werd besloten het verschuldigde be drag in de diverse klassen zodanig te verhogen, dat een gemiddelde op brengst van f20 per belastbaar ge bouw verzekerd is. Zodra de vereniste goedkeuringen zijn verkregen, zal Arnemuiden te vens een nieuw gymnastieklokaal bouwen. De centrale dienst voor bouw- en woningtoezicht heeft een schetsplan voor dit nieuwe gebouw opgesteld. Dat grondtransacties niet altijd zon der risico's zijn ondervond de gemeen te bij de verkoop van grond voor de bouw van een nieuw project. Daar voor zou een aannemer het afgraven van grond voor zijn rekening nemen en tevens de grond kopen. „Let wel, frond", verduidelijkte burgemeester iereveld. Maar toen de aannemer be gon te graven, bleek de „grond" uit „slippers" (overblijfselen van zee- schelpdieren) te bestaan, die de aan nemer niet kon gebruiken. De graaf- kosten zouden toen volgens B. en W voor rekening van de bouwer moeten komen. „Nee", vond de heer J. L. Joosse (s.g.p.), „voor rekening van de gemeente". En bij de hierop vol gende stemming bleek, dat de gehele raad er zo over dacht. Met andere grondaankopen en onttrekkingen aan erfpacht ging de raad volgens het voorstel van het college akkoord. Voor de behandeling van beroepen te gen het saneringsplan werden als ge machtigde aangewezen waarnemend burgemeester Siereveld, gemeente secretaris F. M. Geluk en de stede- bouwkundige, ir. Van Tol. Daar de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeen ten het maatschappelijk kapitaal ver hoogd heeft van f 10 miljoen tot f 100 miljoen, besloot de raad 10 aandelen van f 1000 te nemen en hierop 10 te storten. De kapitaalwerken; trek- ker-manschappenwagen met brand- blusmiddelen voor de brandweer, mu ziektent, gymnastiekmiddelen, gym nastieklokaal en het sluitstuk der rio lering werden via een wijziging in de begroting van 1960 opgenomen. Voorts werden B. en W. gemachtigd om de overcomplete vuilniswagen der gemeente te verkopen. De verorde ning havengelden werd gewijzigd en de spaarverordening voor het ge- meentepersoneel vastgesteld. In de rondvraag wees de heer Joosse nog op de verkeersmoeilijkheden in Tuindorp. Hij wilde daar een één richtingsverkeer invoeren. Deze aan- Speciaal bracht ir. Snip dr. Unger dank voor zijn bereidheid om na zijn aftreden als secretaris de algemene leiding van het museum te willen blij ven voeren. Ook bleek hij bereid de nieuwe secretaris met raad en daad bij te staan. Het verslag gaf voorts een over zicht van ae werkzaamheden van het Genootschap gedurende 1958. Het museumbezoek bleef in 1959 achter bij het jaar daarvoor, ver moedelijk tengevolge van de uit zonderlijk fraaie zomer. Het aan* tal betalende bezoekers bedroeg 2283 (v.j. 2951), van wie 918 jeug digen (v.j.-881). Van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen, werd een subsidie tot maximaal f 800 toege zegd voor de restauratie van de pop pen van de Zeeuwse klederdrachten. Enige portretten werden gerestau reerd. Van het rijk werd liet portret van Johan Radermacher (1538-1617) in bruikleen ontvangen, Johan Rader macher was de stamvader van een fa milie, die twee eeuwen lang magistra ten aan Middelburg zou schenken. De afdelingen porselein en aardewerk, voorhistorische voorwerpen en na tuurlijke historie ontvingen diverse g«schenken. e reorganisatiecommissie van net Genootschap bracht inmiddels twee rapporten ait. Over het eerste rap port werden voorlopige besprekingen gehouden met Ged. Staten en met B. en VV. van Middelburg. Er zijn ge gronde redenen voor de verwachting, dat in 1961 kan worden overgegaan tot een belangrijke reorganisatie, waardoor de te zware financiële last, die het beheer van het museum voor het Genootschap betekent, zal komen te vervallen en een modern beheer van de verzamelingen mogelijk zal maken. Daarnaast zal dan op andere gebieden de activiteiten van het Ge nootschap kunnen worden geïntensi veerd, aldus het jaarverslag. Het tweede rapport van de reorganisatie commissie moet nog door het bestuur worden bestudeerd. Het Marine-commando te Viissingen Wisseling 17 juli a.s. Bij"Koninklijk Besluit is thans met ingang van 17 juli 1960 op zijn ver zoek eervol ontslag verleend aan de kapitein ter zee J. A. Agelink van Rentergem, thans commandant ma ritieme middelen Zeeland te Viissin gen. Zoals wij reeds gemeld hebben, wordt hij opgevolgd door de kapitein ter zee Fr. Bruijn, stafofficier personeel te Den Helder. Uit de loopbaan van de nieuwe commandant maritieme middelen Zeeland stippen wij aan, dat hij op 3 september 1930 adelborst werd. Gedurende de oorlogsjaren was hij krijgsgevangene in Duitsland. Op 28 april 1945 werd hij bevrijd en daarna bekleedde hij verschillende functies o.a. in het voormalig Ned. Indië. Hij draagt het ereteken voor Orde en Vrede. Op 28 juli 1953 werd hij belast met het bevel over Mr. Ms. Van Kinsber- gen. welk schip een reis naar Aus tralië cn Nieuw-Guinea maakte. Op 1 februari 1955 legde hij dit com mando neer om hoofd van het bureau opleiding te worden bij het departe ment van marine in Den Haag. Ten slotte werd hij in augustus 1957 staf officier personeel te Den Helder. De heer Fr. Bruijn, die op 8 febru ari 1913 in Den Helder werd gebo ren, is gehuwd en heeft twee kin deren. Jubileum burgemeester R. A. J. den Boer Zondag 1 mei om 11.30 uur wordt op het gemeentehuis van Sas van Gent een openbare raadsvergadering ge houden ter gelegenheid van het reit dat burgemeester R. A, J, den Boer, op 1 april 1960, 25 jaar in overheids- gelegenheïd zullen B. en ,W. onder dienst was en op 1 mei 12*6 jaar bur- ogen zien, gemeestex yan Sas yan Gent zal zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 17