PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DEFENSIE N.-GUINEA WORDT VERSTERKT Eerste infanterie-eenheden vertrekken in augustus Hengelen aan de Zeeuwse stremden: een enerverende sport BILT OP REGERINGSBESLUIT NOG GEEN OFFICIËLE REACTIE SYNGMAN RHEE HEEFT ONTSLAG INGEDIEND 203e jaargang - no. 100 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok, ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 28 april *60 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 PZ.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60. tel. 2355 4 lijnen (b .g.g. I of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oost burg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2. Zierikzee. red, tel 2425. adm. tel. 2094. Regering heeft redenen tot ongerustheid „De agressieve elementen in het buitenlands be leid van de Indonesische regering gepaard aan de versterking van het militaire potentieel van Indonesië hebben de regering na diepgaand beraad genoopt tot de conclusie, dat versterking van de verdediging van Nederlands Nieuw-Gui- nea geboden is. De regering heeft daarom beslo ten tot de versterking van de luchtverdediging door het stationeren van straaljagervliegtuigen van de Koninklijke Luchtmacht en het uitbrei den van de vliegveldbeveiliging met lichte lucht doelartillerie van de Koninklijke Landmacht, voorts tot de vergroting van de mogelijkheden Gewapende aanval van Indonesië wordt niet onmogelijk geacht Onze Haagse redactie verneemt nader, dat de eerste eenheden van de Koninklijke Landmacht in augnstus naar Nieuw-Guinea zullen vertrek ken. Het zullen infanteriedetaehementen zijn, waarvan het aantal zowel als de sterkte door de regering om redenen van militaire veiligheid niet worden bekendgemaakt. De eerste detachementen zullen worden gevormd In de Saksen-Weimar-kazerne te Arnhem. De dienstplichtigen, die naar Nieuw-Guinea zullen worden gezonden gaan op grond van een wijziging van de dienstplichtwet, welke in Juni van het vorig jaar, vrijwel onmiddellijk na het optreden van het kabinet De Quay zijn beslag kreeg. Voordien mochten dienstplichtigen van de grondwret wel maar van de dienstplichtwet niet worden uitgezonden naar Nieuw-Guinea, hoewel ze wel naar alle andere delen van de wereld mochten worden ge zonden. Van de legervoorlichtingsdienst ver nemen wij, dat het in de bedoeling ligt dienstplichtigen bestemd voor Nieuw Guinea in een vast contin gent uit de lichtingsploegen te halen, nadat deze dienstplichtigen hun ba sisopleiding: in de depots hebben ge kregen. De verblijfsduur van de dienstplichtigen zal 12 maanden zijn, van het ongehuwde kader lVa jaar en van gehuwd kader met gezin 3 jaar. "Het besluit van de regering om de de fensie van Nieuw Guinea in aanzien lijke mate te versterken, komt niet als een verrassing. Enige tijd geleden hebben wij reeds gemeld, dat de re gering had besloten ten behoeve van de luchtverdediging een squadron Hunter luchtverdedigingsjagers met de Karei Doorman naar Nieuw-Gui nea te zenden als veiligheidsmaatre gelen, gegeven het feit, dat Indone sië zijn luchtmacht met een groot aantal Migstraalvliegtuigen neeft versterkt. Uit het thans gepubliceerde rege ringscommuniqué blijkt, dat de rege ring reden heeft tot ongerustheid wij eerder hebben gemeld, waren er Defensie De Nederlandse regering heeft be sloten de defensie van Nieuw- Guinea geleidelijk te. versterken. De luchtmacht wordt uitgebreid, er komt wat luchtdoelgeschut bij en er zal ook op ander gebied wel een en ander gebeuren. Om grote hoeveelhe den materiaal en om een aanzienlijk aantal manschappen, zal het voorlo pig wel niet gaan. Zo laat zich al thans de mededeling van de Neder landse regering over deze aangele genheid niet lezen. Maar er wordt gelukkig! door Nederland iets gedaan, nu bepaalde lieden in Indonesië voortdurend een dreigende toon aanslaan tegen Neder land, nu daar de Indonesische lucht macht nogal spectaculair wordt uit gebreid en nu men niet nalaat in In donesië regelmatig: op een geweldda dig avontuur tegen Nieuw-Guinea te zinspelen. Deze daad van de Nederlandse re gering kan verhelderend werken voor bepaalde mensen in Indone sië, die wel eens konden denken, dat Nederland niet in staat en niet bereid zou zijn een redelijke bescherming te geven aan de Papoea-bevolking. Zij weten nu, dat Nedei'land dié rede lijke bescherming wil geven, ook al leeft bij geen enkele Nederlander de gedachte aan een grootscheeps mili tair avontuur. H et kan er slechts om gaan deze bescherming tegen buitenlandse agressie zolang te garanderen totdat ae Papoea-bevolking kan be slissen over de eigen toekomstige staatsvorm en totdat deze bevolking de weg naar onafhankelijkheid ver der zelfstandig kan bewandelen. Ongetwijfeld zullen er mensen in Ne derland zijn en dat zijn dan men sen, die tegen elke vorm van defensie zijn gekant en die overal koloniale spoken zien aan wien deze defen sie-uitbreiding een doorn in het oog 'zal zijn. Zij zullen liet koloniale stok paard van stal halen en op misleiden de wijze propaganda maken tegen hun eigen regering, die zij zuïlen be schuldigen van een poging tot ge weldpleging in een land, waar de Ne derlanders weinig te maken hebben. Tegen dit soort propaganda dient bij voorbaat krachtig stelling te worden genomen. Het gaat bij de versterking van de Nederlandse de fensie in Nieuw-Guinea niet om een eventuele koloniale oorlog en niet om (Zie slot pag3 kol, tot luchtverkenning der Koninklijke Marine met maritieme verkenningsvliegtuigen ter vervan ging van de Martin Mariners en tot de verster king van de directe gebiedsverdediging door middel van grondstrijdkrachten van de Konink lijke Landmacht. De beoogde versterking van de verdediging zal worden gebaseerd op de uit zending van daartoe aan te wijzen beroeps- en dienstplichtig personeel. De gelegenheid tot vrij-- willige aanmelding zal echter openstaan en aan de vrijwilligers zal zo mogelijk voorrang wor den gegeven". reeds geruime tijd tekenen die de re gering; aanleiding gaven tot de con clusie dat een gewapende aanval op Nieuw Guinea bepaald niet tot de onmogelijkheden behoort en deze overweging heeft de regering tot de conclusie gebracht, dat de beveiliging vooral van de voornaamste centra van Nieuw Guinea Hollandia, maar in het bijzonder de militaire en verkeersbasis Bialc verre onvol doende moest worden geacht om aan eventualiteiten het hoofd te kunnen bieden. De marine en vliegbasis Biak was door weinig meer beschermd dan door wat mariniers en een beperkte lichte luchtdoelartillerie. In de gegeven situatie, aldus de con clusie waartoe de regering kwam, kon een dergelijke onderbezetting gevaren als het ware aantrekken. Daarom is na lang beraad waarbij onder meer van de Navo toestemming moest worden verkregen om parate (Zie slot pag. 3 kol. 2) Amerikaanse functionarissen hebben woensdag gezegd niet te geloven dat Indonesië van plan is zijn toevlucht tot geweld te nemen om zijn aan spraken op westelijk Nieuw-Guinea te verwerkelijken. Er is geen officiële reactie van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken gegeven op liet Neder landse besluit om de verdediging van Nederlands Nieuw-Guinea te verster ken „met het oog op de agressieve elementen in de Indonesische buiten landse politiek en de versterking van het militaire potentieel van Indo nesië". Maar functionarissen, die niet met name genoemd wilden worden, zei den, dat president Soelcarno en dr. Soebandrio kortgeleden verklaard hadden dat Indonesië niet van plan was geweld te gebruiken. „Ik ben van mening dat de Amerikaanse re gering geloof hecht aan die verkla ringen", aldus een van de functio narissen. Hij zei dat het zeker waar is dat Indonesië in de afgelopen paar jaar zijn militaire kracht aanzienlijk heeft versterkt met wapens uit ver schillende kringen. Maar aan de an dere kant is het vraagstuk van de binnenlandse veiligheid van Indone sië enorm groot. Hij zei dat het al tijd mogelijk is dat Indonesië Neder lands Nieuw-Guinea zou kunnen aan vallen. Indonesië heeft fel gereageerd op het Nederlands besluit om een vliegdekschip voor vlagvertoon naar Nederlands Nieuw-Guinea te zenden en er is altijd een kans van actie en reactie, leidend tot een gewapende botsing. Maar thans hebben de Verenigde Staten geen reden te twijfelen aan het woord van Indonesië dat het geen toe vlucht tot geweld zou nemen, zo zei deze Amerikaanse functionaris. In officiële kringen te Canberra heeft men het besluit van de Neder landse regering om de militaire de fensie van Nederlands Nieuw-Guinea te versterken, met grote reserve ont vangen. Hoewel nog geen commentaar van officiële zijde is geleverd, is het be kend, dat de voornaamste Australi sche ministers de huidige situatie tus sen Nederland en Indonesië uiterst delicaat achten. Prinses Wilhelmina niet bij overdracht erelijst Prinses Wilhelmina heeft tot haar leedwezen met het oog op haar hoge leeftijd moeten besluiten niet aan wezig te zijn bij de overdracht aan de Staten-Generaal door H.M. de Ko ningin van de erelijst van de gevalle nen 19401943 op de vierde mei a.s. Dezelfde reden geldt voor de uitdruk kelijke wens van de prinses om haar tachtigste verjaardag in alle stilte, enkel in de familiekring, te gedenken en zij hoopt dan een gedeelte van'die dag 'haar kinderen en kleinkinderen rondom haar te kunnen zien. Voorts stelt de prinses er prijs op, ge zien de vele verzoeken die haar in verband met haar aanstaande tach tigste verjaardag bereiken, te doen weten, dat, hoewel haar gezondheid bevredigend genoemd kan worden, haar leeftijd werkelijk geen enkele feestviering in welke vorm' dan ook toelaat." Adenauer herkozen als voorzitter C.D.U. Bondskanselier Adenauer, van W'est- Duitsland is woensdag door het con gres van zijn christen-democratische partij als voorzitter herkozen. De herverkiezing geschiedde met 427 twee jaar belast met de leiding van de grootste naoorlogse Westduitse partij, waarvan hij sedert de oprich ting, in 1946, leider is geweest. „Pendrecht" wordt naar ons land gesleept Het Nederlandse' tankschip „Pen drecht", aan boord waarvan zich op tweede paasdag een ontploffing heeft voorgedaan die aan vijf opvarenden het leven kostte, is nu onderweg naar ons land. Na besprekingen met de fractievoor zitter van de C.D.U.-C.S.U., dr. Hein- ricli Krone, en met bondskanselier dr. Konrad Adenauer, heeft de West duitse minister voor vluchtelingenza ken, Theodor Oberlcinder, bij dr. Ade nauer zijn verzoek om ontslag inge diend. De besprekingen werden ge voerd aan het begin van (le negende federale partijdag van de C.D.U.- partij in Karlsruhe. FotoOberlcinder rechtsen dr. Krone (links) na de bespreking in Karlsruhe. NA WEEK VAN ONGEREGELDHEDEN De demonstraties tegen liet bewind van president Syngman Rhee hebben vele doden geëist. Foto: in de hoofdstad Seoel heeft een moeder vernomen, dat haar zoon aan zijn verwondingen in het zieken huis is bezweken. Tsjoeng is thans president President Syngman Rhee van Zuid- Ivorea heeft woensdagochtend bij de nationale vergadering, die de dag tevoren in ccn resolutie zijn aftre den eiste, zijn ontslag ingediend. De nieuwe minister van buitenlandse zaken, Tsjoeug, die thans president is, verklaarde dat de 85-jarige Rhee had .gezegd als «-ewoon hurger do rest 'van zijn leven aan het land te zullen wijden. Het ontslag van Rhee komt na een week van bloedvergieten en ongere geldheden waarin bij demonstraties zijn aftreden werd geëist. In de nacht van dinsdag op woensdag wa ren er slechts sporadische betogin gen. Met het ontslag komt een einde aan het twaalfjarig bewind van Zuid- Korea's eerste president. In die tijd heeft hij gewerkt voor een onaf hankelijk en verenigd Korea en hoe wel er kritiek op zijn werkwijze is geuit, twijfelde niemand aan zijn toewijding. Rhee stamt af van de Ri-dynastle, die Korea van 1486 tot 1910 heeft geregeerd. Rhee's strijd voor de on afhankelijkheid van zijn land, die een halve eeuw heeft geduurd, is voor het grootste deel vanuit bal lingschap gevoerd, terwijl Korea door Chinezen en Japanners werd beheerst. Toen Rhee 23 jaar was, leidde hij een betoging van studenten tegen de monarchie. Dat kostte hem toen 1 jaar gevangenisstraf. Na zijn vrij lating ging hij naar Amerika. ïn 1910, toen Korea door Japan werd geannexeerd, keerde Rhee naar zijn Sportvissers wagen een kans.... WAT LAATDUNKEND is hen- gelen wel eens de „rustigste en tamste sport ter wereld" ge noemdMaar wie dat nu nog zegt, heeft nog nooit een sport visser met een werphengel aan de Zeeuwse stranden bezig ge zien! Natuurlijk: vissen-met-de- werphengel is een beter „kalme rend middel" dan welk tabletje uit welk buisje ook. Maar toch kan bet een enerverend, zelfs spectaculair tijdverdrijf zijn. Dat is het bijvoorbeeld, wan neer de sportvisser met een veerkrachtige zwaai de ruim honderd meter lange lijn zwie pend ill zee werpt. Dat is het ook, wanneer de hengeltop ver dacht begint te „sidderen" en sportvisser en toeschouwer zich afvragen; wat zal het zijn, een kabeljauw, een tong, een paling, een bot, een zeebaars of zelfs eenkreeft? Die merkwaardige combinatie van rust en sensatie in de hengelsport is al door duizenden ontdekt. Niet al leen de Zeeuwen, maar ook duizenden andere Nederlanders, en Belgen, Fransen en Duitsers zijn zo langza merhand „verslaafd" aan deze sport. Deze groeiende belangstelling wordt vooral geïllustreerd door de talrijke zeehengelconcoursen, die overal in Zeeland worden gehouden. In het af gelopen weekeinde nog waren er bij na 800 deelnemers bij het zeehengel- concours te IJzendijkë. En op tweede pinksterdag zullen op het eiland Tholen van Goris- hoek tot Strïjenham honderdcu sportvissers hun kansen wagen, wanneer ook daar een zec- hengelwedstrïjd wordt gehou den. Nu al is er voor deze wed strijd ruime belangstelling uit Ne derland, België, Duitslaud en Frankrijk. Drie-land en-kamp Een bewijs, dat deze vorm van zee vissen steeds meer als sport in trek ikomt, is ook de oprichting van het zeehengelcomité „Zeeuwsch-Vlaande- ren", waarin zes zeehengelclubs ver enigd zijn: Uzendijke, Kloosterzande, Biervliet, Groede, Sluiskil en Hoofd plaat, Dit comité gaat zelf» een Inter-» nationaal Scheldekampioenschap „vervissen", waartoe ieder van de zes clubs een wedstrijd zal organise ren. Het ligt zelfs in de bedoeling om met de beste geklasseerden van deze wedstrijden een drie-landen-kamp te houden: België, Nederland en Frank rijk Niet alleen als wedstrijdsport maakt het zeehengelen echter opgang, meer nog als vakantieplezier. En dat Is al lerminst verbazingwekkend, want ter wijl de heer des huizes de lijn over het water laat suizen, vermaken zijn /VV^^^^^*VVVVVVV^^^^^^«VW) I Jacht op paling, bol, tong en zeebaars V\\"VVV\^VVWVWVVVVVVVVV ega en de kinderen zich opperbest aan het strand. Strandhuisjes, bun galows of kampeerterreineu bieden overal in Zeeland het onderdak aan deze vakantiegangers. Beste stekken De vraag, die iedere visser voor op de lippen ligt; is: waar is in Zeeland de beste plaats om een lijn uit te wer pen? Zonder aarzelen kan men dan antwoorden: overal! Dat neemt ech te*; niet weg, dat dé doorgewinterd» Zeeuwse sportvisser enkele „beste stekken" kan aanwijzen. En uiter aard willen we die „beste stekken" niet verzwijgen. Zo kan de vakantieganger, die in Vlissingen is neergestreken en die niet verder van huis wil, langs de he le boulevard terecht. De beste plaat sen ziin hier op de hoofden en aan de Nolledijk. De sportvissers, die de voorkeur geven aan een verblijf in een strandhuisje (Westduin, Dishoek of Valkenisse) kunnen het beste te recht op het uitgestrekte strand even voorbij Dishoek, in de richting van Zoutelande, daar waar de paalhoof den ophouden. En de hengelaar in Zoutelande doet er het beste aan het noorderstrand te kiezen. Daar wacht de zeebaars Daarna volgen de beroemde stek ken bij Westkapelle. De stranden tussen Zoutelande en Westkapel le en in het bijzonder de tegel glooiing en de paalhoofden langs de dijk bij Westkapelle in de rich ting Domburg leveren vaak rijke vangsten op. Flinke knechten Wie gebrand is op zeebaars trekke naar Oostkapelle of Noord-Beveland (Kamperland en Wissenkerke), waar de laatste jaren flinke „knechten" zijn gevangen. Op Schouwen is het gehele strand (Zie slot pag, 2 kol. 3) land terug om het verzet te organi seren. In 1918 proclameerde het Koreaan se volk zijn onafhankelijkheid, maai de opstand tegen de Japanners werd onderdrukt. Rhee werd president van de voorlopige regering in bal ling-schap, een functie die hij bijna 30 jaar vervuld heeft. Hij woonde in China, Zwitserland en Amerika. Na het einde van de Tweede Wereld oorlog, in 1945, ging hij weer naar zijn land en hij wa3 twee jaar pre sident geweest toen in 1950 de oor log tussen Noord- en Zuid-Korea uitbrak. Na afloop van die strijd wilde hij naar het noorden opmarche ren en hij deed de bestands onderhandelingen b"na misluk ken door ruim 27.000 anticommu nistische Noordkóreaanse krijgs gevangenen vrij te laten. Sinds dien is hij een omstreden figuur gebleven. i Regeling van de droogteschade (Van onze parlementaire redacteur). De Eerste Kamer heeft woensdag zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp aangenomen dat een re- gelind inhoudt voor de toekenning van vergoedingen aan de agrarische bedrijven, die in de zomer van 1959 ernstig door de droogte te lijden heb ben gehad. De regering heeft voor deze schaderegeling een bedrag uit getrokken van maximaal 27,5 mil joen gulden, doch zij hoopt met 22 miljoen te kannen volstaan. Namens de agrarische deskundigen verklaarde ir. Geuze (CHU) dat niet allen onverdeeld met het wetsontwerp waren ingenomen. Zij gingen er ech ter mee akkoord opdat de getroffe nen zo spoedig mogelijk hun uitke ringen in ontvangst zouden kunnen nemen. Roofoverval mislukt Twee gemaskerde en met een pistool gewapende mannen hebben dinsdag avond omstreeks negen uur gepoogd een overval te plegen in een kruide nierswinkel aan de Marktstraat te 's-Hertogenbosch in de onmiddellijke nabijheid van de Bossche Markt. Zij waren de winkel binnengestapt en hadden de voordeur achter zien ge sloten. Toen de kruidenier, de heer Nijs, naar voren kwam, bedreigden zij hem. Hoewel hevig geschrokken viel hij de indringers terstond aan. Bovendien begon zijn zuster uit alle macht om hulp te roepen, waarop de indringers ijlings de vlucht namen. De Bossche recherche tast tot mi toe naar de identiteit van de daders in het duister. VERDACHT... Geldig tot hedenavond WEINIG VERANDERING Veranderlijke bewolking met hier en daar enkele buien. Matige aan de kust tijdelijk vrij krachtige wind tussen noord en noordwest. Aanhoudend koud weer. ZON EN MAAN 29 april Zon op Maan-op 5.15 7.40 onder 20.01 onder 23,25

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1