KLM. voert weer besprekingen over mogelijke samenwerking AIRUNION KAN SPOEDIG IN WERKING TREDEN A'DAMS SCHILDERSBEDRIJF VROEG TE VAGE „BEVELEN" JUWELENDIEF DENKT NA OVER INTERNATIONALE CARRIÈRE GEEN OVEREENSTEMMING OVER TERRITORIALE ZEEZONE WOENSDAG 27 APRIL 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 (Van onze Haagse redactie). Technische directeuren van de K. L. M., de S.A.S. (Noorwegen) en de Swissair (Zwitserland) hebben dezer dagen besprekingen gevoerd over een mogelijke samenwerking van hun maatschappijen. Voorts heeft de K.L.M. contact gehad met mr. Basil Smallpiece, managing-director van de B.O.A.C. (Engeland), die vorige week een toeristisch bezoek bracht aan Nederland. Aan deze gesprekken die inmiddels op directie-niveau voortgang zouden vinden wordt in bevoegde kringen te meer betekenis gehecht, nu de K.L.M. de grootst mogelijk geheimzinnigheid betracht, over het karakter van deze besprekingen en zelfs niet bereid is in te gaan op wel ke vraag dan ook met betrekking tot deze besprekingen. Volgens deze informaties zouden de ze moeilijkheden thans praktisch zijn overwonnen en zou de overeen komst tussen de veir landen ter te kening gereedliggen, waardoor de Airunion nu spoedig in werking zou kunnen treden. Welke samenwerking de KLM. zal kiezen kan thans nog niet worden overzien. Vier mogelijk heden liggen thans voor de hand. De K.L.M. zou kunnen sa menwerken met de S.A.S. en de Swissair (een combinatie van vier kleine landen, Noorwegen, Denemarken, Zwitserland en Ne derland, die allen moeizaam trachten landingsrechten in be paalde landen te verkrijgen, en die allen beschikken over een goed renderende maatschappij voorts is een samenwerking met de B.O.A.C. mogeüjk; een derde kans is samenwerking tussen K.L.M., B.O.A.C., S.A.S. en Swiss air. terwijl als vierde mogelijk heid (hoewel men die niet als laatst mogelijke kans moet zien) de samenwerking tussen de Air union en de K.L.M. geldt, de oude Europair-combinatie dus. Van de zijde van de K.L.M. even wel, wordt geen enkele inlichting over deze vier mogelijkheden ge geven. K.L.M. weigert commentaar Op de vi*aag of de K.L.M. weer be sprekingen heeft geopend met de Air Union, de club van luchtvaart- maatschapoijen in het gebied van de Euromarkt, waaraan de K.L.M. zich vorig jaar heeft onttrokken, luidde het antwoord: geen commentaar. Wel deelde de K.L.M, mee dat de bezoeken van S.A.S.- en Swissair- vertegenwoordigers moeten worden beschouwd als alle andere, die regel matig plaatshebben in verband met overleg tussen de maatschappijen uit de verschillende landen over technische en operationele aangele genheden. Dergelijk regelmatig overleg is nodig en nuttig, ondanks het feit dat de maatschappijen elk aar onderling beconcurreren. Het bezoek van de managing-director van de B.O.A.C., mr. Basil Small piece, moet in hetzelfde licht, wor den gezien. De Brit bezocht o.m. technische installaties van de K.L. M. op Schiphol. Als gezegd, is een van de vragen die men bij de K.L.M. duidelijk ontweek, over mogelijke nieuwe be sprekingen tussen de K.L.M. en de partners van de Airunion, I3elgië, Frankrijk, Italië en West-Duïtsland. Bij deze groep zou nog steeds de hoop leven, dat de K.L.M. alsnog deel gaat uitmaken van de Air union, Zoals bekend beëindigde de K.L.M de in begin 1959 begonnen besprekingen met de vier andere maatschappijen (Sabena, Air Fran ce, Alitalia en Lufthansa) aange zien de K.L.M. de mogelijkheid zag dat egn groot deel van het lucht vervoer, dat thans door de K.L.M. verzorgd wordt, afgestaan zou moe ten worden aan de Lufthansa. Bovendien achtte de K.L.M. haar gesprekspartners niet gelijkwaardig aan zichzelf, aangezien deze vier maatschappijen met rijkssubsidies in het leven worden gehouden en de K.L.M. er ieder jaar weer in slaagt „op eigen wieken" een rendabel be leid te voeren. Voorts zou de Airunion thans spoe dig ln werking kunnen treden. De stagnatie die werd ondervonden, doordat het samenstellen van het ge meenschappelijk luchtvaart-statuut nogal veel tijd en moeite nam, schijnt nu voorbij. Het bleek dat de regeringen van de vier landen meer moeilijkheden moesten overwinnen bij de opstelling van het statuut dan de maatschappijen bij het tot elkaar komen op technische, commerciële en operationele punten. Op dit gemeenschappelijk lucht vaartstatuut moet, zoals bekend, de vorm van samenwerking die de Air union heeft nagestreefd, berusten. Het fabriekscomplex van de Cor Oos- teroms Conserven N.V. aan de Abdij straat te Biestèlinge nadert haar vol tooiing. Men legt thans de laatste hand aan het moderne complex, zo dat over enkele dagen met de ver werking van asperges kan worden begonnen. De fabriek zal zich speci aal toeleggen op exportverwsrking van zacht, fruit, zoals aardbeien, frambrozen en bramen. In totaal zal deze indsutrie in het seizoen werk geven aan ongeveer 200 personen. De foto toont het zo goed als be drijfsklare fabrieksgebouw. (FOTO P.Z.C.) Meer zieken dan normaal in Tuindorp Oostzaan In de maanden februari en maart jl. zijn de spreekuren der huisartsen in Tuindorp-Oostzaan te Amsterdam- Noord extra druk geweest vanwege de psychische gevolgen van de over stromingsramp half januari. Tevens kwam iu die maanden verhoudings gewijs meer dan elders in de stad geelzucht voor onder de kinderen. Bovendien vernamen de artsen meer reumaklachteu, als gevolg van de verhoogde vochtigheidsgraad. Niette min mag, do omstandigheden in aan merking genomen, worden gesproken van een algemeen goed gezondheids toestand in dit zo ernstig getroffen stadsdeel. Dit antwoorden B. en W. van Am sterdam op vragen van het raadslid A. A. Verhij (comm.) over de ge- zandheidstoestand van de Tuindor- pers. Het lijkt B. en W. bepaald on juist om zoals de vragensteller heeft gedaan te spreken van „vaak uiterst primitieve woonomstan digheden". Wel zijn volgens B. en W. de muren veelal nog niet behangen en zijn nog niet overal de vloeren, deu ren en ramen volledig uitgewerkt wat betreft het zwellen en krimpen. Verlichting, verwarming en riolering functioneren echter normaal. „Jacoba van Beieren" naar Denemarken Met een lijnvliegtuïg van de K.L.M. is gistermorgen van Schiphol „Ja coba van Beieren", vergezeld van twee hofdames, naar Kopenhagen vertrokken. De „schat, die het historische gezelschap met zich meevoerde was een tulp, die door Jacoba namens de Keukenhof aan geboden zal worden aan de Deense koningin. Dit zal geschieden ter gelegenheid van de opening van het „Vallo Blomsterlogpark" in Kopenhagen, die vandaag door koningin Ingrid verricht, zal wor den. UITSPRAAK KORT GEDING Ex-werknemers in het ongelijk gesteld De president van de rechtbank te Amsterdam, nir. U. W. H. Stheeman, heeft gisterochtend uitspraak doen de in een kort geding tussen een Amsterdams schildersbedrijf over moeilijkheden die dit had ondervon den van een actie van vijf ex-werkne mers en drie anderen voor doorbeta ling van „zwarte lonen", de door dit bedrijf gevraagde voorzieningen ge weigerd. Het schildersbedrijf had van de president gevraagd de vijf-ex- werknemers (die op staande voet waren ontslagen, doch zich als stakers beschouwden) te bevelen zich binnen 24 uur na het vonnis te onthouden van iedere activiteit of opwekking in daad, woord of geschrift met het doel de regel matige voortgang van het door eiser uit te voeren schilderwerk te belemmeren of te schaden. En voorts van drie andere collega's (twee leden van de z.g. „Amster damse schilderscommissie" en 'n bestuurder van de bouwvakarbei dersbond van de voormalige E. V. C. 1958) zich te onthouden van iedere actie met hetzelfde doel alsmede van elke financiële steun aan de vijf. De president overwoog dat het vol gens het buitengewoon besluit ar beidsverhoudingen aan de werkgever verboden is hogere dan de vastgestel de lonen uit te betalen zodat elke actie, die beoogt de werkgever te be wegen tot overtreding van dat ver bod onrechtmatig is. Elven onrecht matig is de actie om de arbeid van personen die bij de werkgever tegen het vastgestelde loon willen werken middellijk of onmiddellijk te verhin deren of te belemmeren. Een meningsverschil over de vraag of het betaalde loon met het vastgestelde loon in overeen stemming is kan aan het oordeel van de rechter worden onderwor pen. Het komt de president voors hands onaannemelijk voor dat de loonregeling, hoe gedetailleerd ook, met een in elk geval nauw keurig loonbedrag zou inhouden en dat deze inderdaad uitwijkmo gelijkheden zou inhouden zoals ge daagden hebben gesteld. In geen geval mag dan aldus de presi dent net middel van staking worden gebruikt. Evenmin mogen de arbeiders, die normaal doorwer ken, belemmeringen in de weg worden gelegd. De gevraagde bevelen zijn niet rechtvaardigt! aldus de president wijl te algemeen, althans te wei nig omlijnd en dns onvoldoende han teerbaar. Het schildersbedrijf werd veroordeeld tot betaling van de kos ten van het geding. De XyOCtfrUSOO tUUlUOft zich thans met een kleed van zacht- rose en wit getinte bloesems. Door het koude weer is de bloei wat afge remd, zodat de appelbomen iets later met hun pracht zijn gekomen dan werd verwacht. Nu staat alles echter in bloei en vooral Zuid-Beveland biedt een groots panorama. Deze schilderachtige foto werd bij Kapelle geschoten (FOTO P.Z.C.) Groot-Brittannië kreeg er een dagblad bij Gisteren verscheen in Engeland voor het eerst „The New Daily", het eer ste nieuwe Britse dagblad in dertig jaar. Het noemt zich het enige dag blad in Engeland dat onafhankelijk is van „kongsies en vakverenigin- Commissie geïnstalleerd voor atoomautoriteiten De minister van economische zaken, de. heer J. W. de Pous, heeft gister middag op zijn departement de in stallatie verricht van een commissie voor de nucleaire industriële ontwik keling. Deze commissie staat onder voorzitterschap van ir. Th. P. Tromp, lid van de raad van bestuur N.V. Phi lips' Gloeilampenfabrieken te Eindho ven. Onder meer staat de commissie voor de taak te onderzoeken welke de sec toren zijn van het nucleaire produk- tiegebied waar de beste kansen voor de Nederlandse industrie gelegen lij ken, enerzijds gezien haar structuur en potentieel en anderzijds gezien de te verwachten marktontwikkeling. Voorts moet de commissie zich uit spreken over de meest doelmatige or ganisatorische opzet voor de uitvoe ring van industrieel georiënteerde nu cleaire ontwikkelingsprojecten. In de commissie nebben vooraan staande figuren uit het Nederlandse bedrijfsleven zitting. In zijn antwoord vestigde ir. Tromp er de aandacht op dat de beslissing óf respectievelijk wanneer het mo ment voor een op economische ba sis berustende opwekking van elek triciteit door middel van kernener gie zal zijn gekomen, niet tot de taak van de commissie behoort. Evenmin de beantwoording van de vraag of scheepsvoortstuwing door kernenergie voor de reders een ac ceptable propositie is. „Wij zien onze taak uitsluitend als de beoor deling van de vraag, welke bijdra ge de nationale industrie voor zul ke projecten zal kunnen leveren", aldus ir. Tromp. IN ARREST TE DEN HAAG Bekostigde villa in Oostenrijk met buit van inbraak te Zürich De 31-jarige juwelendief H. B., die op 14 april in Den Haag is aange houden, neeft, naar uit het onderzoek is gebleken een internationale carrière van misdaad achter zich. Op 30 maart 1958 ontvluchtte B. uit een psychiatrische kliniek In Utrecht, waar hij was opgenomen in verband met andere misdrijven. De volgende dag belde hij van Brussel uit op, en zei, dat hij niet meer terugkwam. Sindsdien heeft hij gezworven: voor al door Oostenrijk en Zwitserland. In Zwitserland kwam hij in con tact met een jonge vrouw, met wie hij in Vorarlberg in Oosten rijk een villa kocht, ter waarde •van 150.000 Oostenrijkse shillin- gen. B. was inmiddels weer aan de kost gekomen door het plegen van diverse inhraken, doch voor deze villa had hij geen geld genoeg. Zijn schuldeisers legden hem op een goed ogenblik het vuur zo na aan de schenen, dat hij naar Zurich vertrok met de bedoeling daar een filnke slag te slaan en zodoende uit de moeilijkheden te komen. Hij nam zijn intrek in een Zürichs ho tel en diezelfde avond brak hij in, waarbij hij juwelen, effecten en geld voor zeer aanzienlijke waarde buitmaakte. De effecten wisselde hij de volgende dag bij een bank op naam van een andere Nederlander uit het hotel, waar hij logeerde. De Zwitserse politie stuitte bij haar onderzoek in deze zaak op de kamer van B. op het adres van de villa in Oostenrijk. De Oostenrijkse politie werd ingeschakeld en B. en de wouw werden begin 1959 aangehouden cn uitgeleverd aan Zwitserland. In Genè- ve werd het tweetal in een psychia trische kliniek in voorarrest gehou den en eind april van dit jaar zouden ZEERECHTCONFERENTIE VERZAND Voorstel van Amerika en Canada één stem tekort De zeerechtconferentie in Ge- nève heeft geen besluit genomen over de breedte van de territo riale zeezone en de aansluitende visserijzone. De twee voornaam ste voorstellen een van tien landen en een Amerikaans-Ca nadees voorstel kregen niet de vereiste meerderheid van tweederde. Het voorstel van Amerika en Canada om de territoriale zone op zes mijl te stellen, kwam juist één stem te kort. Een Amerikaans voorstel om een tweede keer er over te stemmen, werd verworpen. Dit plan wilde ook de kuststaten in een zone van zes mijl, aansluitend aan de territoriale zesmijlszone, het uitsluitende visrecht geven. Alleen landen die daar regel matig visten, mochten dat nog gedu rende tien jaar blijven doen. Het voorstel van de tien had ten doel de territoriale kwestie vijf jaar te la ten rusten. Dit had de steun van de Sowjet-Unie. Na afloop van de zitting zei de Ame rikaan Dean tot verslaggevers, dat zijn land de drie-mijlszone weer zal aanvaarden voor zijn territoriale wa teren. „De conferentie heeft niets meer te doen. Elk land zal zich nu .vasthouden aan da bestaande breedte aldus De Britse minister van landbouw en visserij, John Hare, verklaarde, dat Engeland zich zal blijven houden aan zijn huidige standpunt tegenover alle problemen, die het zeerecht raken, nu de zeerechtconferentie op een misluk king is uitgelopen. Engeland erkent een drie-mijlszone voor de territoria le wateren. Jongen gewond bij spel met raket De 15-jarige Enschedese jongen A. G. H. L. Mensink is maandag ernstig gewond bij een poging om een na- maakraket te lanceren. De jongen had met een paar vriend jes een ontplofbaar mengsel, bestaan de uit natriumchloraat en suiker, in de buis van de voorvork van een fiets gestopt. Deze vork hadden ze rechtop in de grond gezet. De buis zou wor den afgesloten met een stukje ijzer, dat precies in de opening paste. Dit stukje ijzer zou in de lucht worden geschoten. Het mengsel ontplofte ech ter op het moment, dat het ijzer er op werd gedrukt. Daarbij werd de lin kerhand van de jongen totaal verbrij zeld. zij worden berecht. Op 31 maart J.l. echter ontvluchtte B. en hij reisde regelrecht naar Nederland. Nauwelijks over de grens pleegde hij in Maastricht zijn eerstvolgende Nederlandse inbraak en daarop ver schafte hij zich ook nog toegang tot vier panden in Velp, twee in Arnhem en twee in. Bloemendaal. Bij al zijn inbraken bemachtigde hij juwelen en geld. On 9 april is hij in Den Haag aangekomen en diezelfde avond reeds brak hij in bij een ju welier aan de Laan van Clingendael. Zijn buit bestond uit juwelen ter waarde van 30.000. Het bleek echter niet eenvoudig deze juwelen in geld om te zetten. Daarom wilde B. bij de verzekeringsagent de juwelen terug brengen tegen een „losprijs" van 12.000. Hij kwam de juwelen laten zien, maar werd die avond door de politie gearresteerd. Officiële programma Huwelijk prinses Margaret en Anthony Armstrong- Jones In Londen is dinsdagavond het officiële programma gepubliceerd voor het huwelijk van prinses Margaret en Antony Armstrong Jones op 6 mei in Westminster Abbey. Hieruit blijkt, dat van de regerende vorstenhuizen in Euro pa slechts een lid tegenwoordig zal zijn, namelijk koningin Ingrid van Denemarken. Andere vorste lijke gasten zijn de prins en prin ses Tomislav van Joego-Slavië, prins Karl van Hessen, prins Maximiliaan van Baden, prins en prinses Georg van Denemarken, de prins van Hohenlohe-Langen- bourg en prins Ludwig van Ba den. Engeland zal het huwelijk om geven met alle traditionele praal waar het zo sterk in is, in aan merking genomen de verklaring van koningin Elizabeth, dat het huwelijk in essentie een particu liere aangelegenheid is. De gehele Britse vorstelijke familie zal in rijtuigen van en naar de kerk rij den, tussen twee rijen van Guards in rode uniformen en met bere- mutsen op en geëscorteerd door leden van de paleiscavalerie met borstplaten en bepluimde helmen. Om 10.55 verlaat de bruidegom, geëscorteerd door zijn best man dr. Roger Gilliat, Buckingham Palace. Acht minuten later ver trekt de staatsiekoets met konin gin Elizabeth, koningin-moeder Elizabeth en prins Charles. Als de staatsiekoets met vier volgrïjtui- gen om 11.15 uur bij Westminster Abbey is aangekomen, verlaat prinses Margaret, geëscorteerd door de hertog van Edinburgh Clarence House in een glazen koets. In deze glazen koets zal het bruidspaar uit de kerk tezamen terugrijden naar Buckingham Palace. In de kerk zullen tweeduizend gasten het huwelijk bijwonen. Als bet paar de kerk verlaat zul len de gescheiden ouders van de bruidegom onmiddellijk volgen op de koningin en de hertog van Edinburgh, prins Charles, konin- ffin-moeder Elizabeth cn koningin ngrid. In het Lagerhuis hebben enkele Labourafgevaardigden dinsdag kritiek geleverd op het besluit van de regering, een bedrag van 650.000 gulden uit te trekken voor het huwelijk van prinses Mar garet. Dit is elfmaal zoveel als het be drag dat in 1947 beschikbaar werd gesteld voor het huwelijk van de toenmalige kroonprinses Eliza beth en de hertog van Edinburgh. MET BOAC, SAS EN SWISSAIR

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3