Mr. H. Rijpstra tot burgemeester van Terneuzen benoemd CETALAtf Zeeuwse Almanak win een prijs met RECREATIEWEGEN WALCHEREN TE SMAL VOOR AUTOVERKEER van doe mee aan de gidfy vMujcC! WERKEN VAN REMBRANDT EN TIJDGENOTEN IN DE ABDIJ P.Z.E.M. VLISSINGEN EN B.B. OEFENDEN SAMEN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 27 APRIL 1960 MET INGANG VAN 16 MEI AS. XHi JBsr^ T „Internationale en industriële karakter van stad trekt mij aan" Tot burgemeester van Terneuzen is met ingang van 16 mei a.s. benoemd mr. H. Rijpstra, thans burgemeester van Smilde. „Het is vooral liet internationale en het industriële karakter van de stad Terneuzen, dat mij bijzonder aantrekt", zo verzekerde ons mr. Rijpstra. Die internationale belangstelling laat zich ge makkelijk verklaren, want mr. Rijpstra ving zijn loopbaan aan bij het ministerie van buitenlandse zaken en nam aan diverse internationale onderhandelingen deel. Hij werd geboren op 15 mei 1919. Na dat hij aan de Vrije Universiteit te Amsterdam was afgestudeerd in de rechten, werd hij op 1 juni 1946 ambtenaar bij het ministerie van bui tenlandse zaken te Den Haag. Hij verliet dat ministerie, waar hij de rang van referendaris bereikte, in 1952 ora burgemeester van Smilde te worden. Tevoren was hij onder meer opgetre den als secretaris van de Nederlandse delegatie voor de grenscorrecties met Duitsland en ook was hij een der se cretarissen bij de Nederlandse dele gatie, die te Parijs onderhandelingen voerde over het Marshall-plan". De heer Rijpstra is afkomstig van Zelhem in de Gelderse Aachterhoek, waar zijn vader burgemeester en zijn grootvader Ned. herv. predikant was. Hij is gehuwd en vader van twee schoolgaande dochtertjes. De heer Rijpstra bekleedt thans ver scheidene fucties op kerkelijk, maat schappelijk en politiek terrein. Hij heeft zitting in het dagelijks bestour van de Stichting Opbouw Drente. Voorts is hij secretaris van de Ver eniging Het Hogeland, die arbeids- kolonïes onderhoudt voor sociaal zwakkeren. Kerkelijk werk Als lid van de Ned. Herv. Kerk had hij aandeel in verschillende vormen van kerkelijk werk. Zo was hij lid van de (landelijke) Raad van de Zen ding der Ned. Herv. Kerk en lid van het dagelijks bestuur der Herv. In richtingen voor Krankzinnigenverple ging in Nederland. Wat deze laatste organisatie betreft was hij ook lid van het dagelijks bestuur der inrich tingen te Assen. Als C.H.-politicus was hij voorzitter van de Vereniging van Chr. Hist. Raads- en Statenleden in Drente. De heer Rijpstra kent Zeeland en de gemeente Terneuzen alleen als bezoe ker. Hij heeft destijds met veel ple zier een vakantie doorgebracht in een hotel te Cadzand. Industrie Met industriële problemen mee hij ook in Tet krijgt heeft hij in Drente reeds er varing opgedaan. Hij heeft de pogin gen om de provincie Drente intensie ver te industrialiseren van nabij mee gemaakt en stond daarbij voor de be langen van de gemeente Smilde op de bres, een gemeente, die een be perkt aantal industrieën heeft. Deze gemeente bestaat uit drie dorps kernen: Boven Smilde, Midden Smilde en Hoger Smilde, met een totaal van ongeveer '7000 inwoners. Havenproblemen speelden in de ge meente uiteraard geen rol, maar zij zullen wel, zo verzekerde de burge meester ons, zijn volle belangstelling hebben in Terneuzen. In het korte onderhoud, dat wij met de nieuwe burgemeester hadden, ver klaarde hij zeer verheugd te zijn over zijn benoeming tot burgemeester van een zo belangrijke stad als Terneu zen, waar hij een vruchtbaar arbeids terrein verwacht. Wat zijn liefhebberijen betreft, kan medegedeeld worden, dat hij geïnte resseerd is in de jacht en dat hij daarnaast veel belangstelling heeft voor algemeen studie. wetenschappelijke Mevr. Rijpstra Zijn echtgenote mevrouw E. Rijpstra- Knook heeft tandheelkunde gestu deerd te Utrecht en zij is uiteraard op beperkte schaal verbonden aan het Tandheelkundig. Centrum te As sen. Zo fungeerde zé een middag per week als schoölartse. Zij beweegt zich in Smilde. op sociaal gebied onder meer als presidente van het Comité voor Vrouwelijke Vrij willige Hulpverlening, dat alle da mesverenigingen in Smilde overkoe- Selt. Voorts is ze bestuurslid van de ommissie voor Moeder en Kind, en voorzitster van de Commissie Ge zinszorg, twee commissies, die te Smilde uit particulier initiatief zijn voortgekomen. Oud-wethouder J. Moens te Biggekerke begraven Dinsdagmiddag werd op de algemene begraafplaats te Biggekerke het stof felijk overschot van oud-wethouder J. Moens ter aarde besteld. Onder de belangstellenden bevonden zich onder meer net voltallig college van B. en W. van Biggekerke en de gemeente secretaris, verschillende raadsleden, leden van de kerkeraad der hervorm de gemoente en de voorzitter van het burgerlijk armbestuur. Aan de groe ve werd alleen het woord gevoerd door ds. G. A. Odé, die een gedeelte uit Romeinen 8 voorlas. Een schoon zoon van de overledene dankte voor de belangstelling. (Slot van pag. 1) honderden meters echter plotseling vernauwt en overgaat in de Zwaan- weg. De Zwaanweg verandert bij de grens tussen Kouaekerke en Bigge kerke in de Klaassesweg, maar de breedte, of liever gezegd de „smalte" blijft dezelfde, namelijk drie meter. Zo gaat het door tot Zoutelande. Links de blonde duinenrij, rechts het fraaie Walcherse landschap. De ge motoriseerde toerist zal er echter weinig van zien, ook al was dat zijn bedoeling. In het hoogseizoen is het verkeer zo druk, dat voortdurende passeer- en uitwijkmanoeuvres alle aandacht van dé man of vrouw ach ter het stuur opeisen. De zachte ber men van de weg, die niet slechts en kele knelpunten heeft, maar een „knellijn" vormt van een tiental kilo meters, krijgen er in het seizoen on barmhartig van langs. Een ander moeilijk weggedeelte ligt in de gemeente Oostkapelle. „De Manteling" is een probleem apart. Verbreding Deze wegen komen dus voor ver breding in aanmerking. Een ander Eunt, dat het dagelijks bestunr van et wegschap Walcheren bezig- zo'n bord negeert dat mag, want het zijn geen verbodsborden dan komt hij op het rijwielpad terecht, dat langs de voet van de duinen loopt. Nergens is een parkeerplaats en net enige wat er op zit is terug te rijden. Wanneer dan enkele andere doortas tende autorijders zijn voorbeeld heb ben gevolgd is het weer passeren en uitwijken geboden. Het dagelijks bestunr van het weg schap vraagt zich daarom tevens af of men do toeristen-met-auto's ter wille moet zijn door ook een aantal van deze wegen te verbreden en te verbeteren. Daarbij zou men aan het eind van deze wegen parkeerplaatsen moeten aanleggen om de auto's op te vangen, want men wil het boven al les toch rustig houden in de Wal cherse kuststrook. houdt is de toegang tot het duinge bied. Aan het begin van tal van wegen, die naar de duinen leiden prijken borden, die de automobilist waarschuwen: „Doodlopende weg behalve voor wielrijders". Wanneer de ondernemende autorijder d3.toin gj| tot 2iff>e Een lijke HULP tal leerlingen van de christe- J.— landbouwhulsboudsehool te Oostkapelle trok er een dagje op uit. Geen gewone vakantie, nee ze gin gen naar gezinnen, hielpen er met de schoonmaak en andere kaïweitjes en verdienden samen het respectabele bedrag van 130. Dit ging in zijn geheel naar de actie „Doe Open" voor de vluchtelingen. TROUW Emigreren is niet voor iedereen zo'n doodeenvoudige zaak, waarvan je zegt: „Kom, laten we maar eens gaan". Nee, er zijn altijd nog al die landen, 'die honderden dierbare za ken, die een emigrant met zijn heer lijke vaderland verbinden. Zo wierp het vijfjarig dochtertje Jos- je van een Vlissings echtpaar dat ■van plan is naar Canada te vertrek ken, een diepe zwarte schaduw over de emigratieplannen. ,Jk ga niet mee", verklaarde ze vastberaden. De oorzaak woont slechts één huis verderen heet Cor; een vrolijke knaap van eveneens vijf jaar waar Josje doodeenvoudig mee „vrijt". „Daar ga ik mee trouwen", 'deelde Josje mee. De moeilijkheid leek niet te overkomen. Er volgden dagen van moeizaam overleg. Ernstig werd er met Josje gepraat. Resultaat: Josje gaat mee naar Canada. Ze ziet het nu zélf ook in: ze zal nog lange, lange jaren moeten -wachten voor ze haar trouwplmnen kan ver wezenlijken. Ze zal haar trouio nu gaan bewijzen. Het wachten, eenzaam en gedurende lange jaren, gaat ze nu in Canada doen. Het komt later vast wel alle maal in orde.„~ GOUD Donderdag is het zo ver voor het echtpaar Johannes Bruijnooge en An na Wage te Aardenburg. Dan is het 50 jaar geleden dat ze in het huwe lijksbootje stapten. Hij (80) en zij (76) zijn nog zeer vitaal. De heer Bruijnoge was destijds werkzaam in een bloemisterij, en later bezorgde hij kranten. GOUD 4- VIJF Het echtpaar Mar. Mol en J. Biinagte uit de Burgemeester van der Have- laan te Oosterland, viert ook donder dag feest. Deze bejaarde echtelieden zullen dan reeds vijf jaar over het goud heen zijn. De heer Mol is rus tend caféhouder van het café-restau rant „Even Buiten", waar thans zijn zoon de glazen vult. GIERZWALUW De jachtopziener van de Wilhelmina- polder heeft dezer dagen een gier zwaluw opgemerkt. Ook hoorde hij enkele malen de roep van de koekoek. HEITJES De actie „Een heitje voor een kar weitje" van de padvinders te Ka- pelle bracht 105,38 (bruto) op. ZWALUW De heer W. Witte, Nieuwe Vlissing- seweg 96 te Middelburg heeft zater dagmiddag omstreeks kwart over drie een zwaluw gezien. De heer Wit te vermoedt, dat het de eerste was in deze omgeving. (Advertentie) Centrale verwarming SAWEMA nv Ncdeistraat 19 Middelburg Tel, 01130-2962 (Advertentie) Revilac Is onbetwist dè verf voor zelf-schilders, want met Revilac bereikt U In minder tijd met minder moeite een spiegel glad, streeploos oppervlak. Vraag Uw Revilac» handelaar inlichtingen over de Revilae-wedstrijd met kans op fantastische prijzen! Extra grote bus voldoende y.c- voor ca. 15 m* 0. DROST - VERF - VENLO Jongen uit Roosendaal stal en verwisselde bromfietsen Vorige week werd uit de poort van het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom een bromfiets van C. de B. uit St.-Philipsland meege nomen. In Eindhoven werd een 14- jarige jongeman C. M. uit Roosen daal gegrepen die op een brommer reed en deze in Tilburg bleek te heb ben geruild." Hij nad daarvoor de bromfiets van de eigenaar te St.- Philipsland uit de poort te Bergen op Zoom weggenomen en was daarop naar Tilburg gereden. Hier was de benzinetank leeg en had hij de brom mer weggezet en een andere ont vreemd waarmee hij echter in Eind hoven tegen de lamp liep. Hij werd naar Roosendaal op transport ge steld terwijl de brommers in beslag werden genomen. Bestelauto botste tegen personenauto Dinsdagmorgen week de Westkapel- lenaar J. T. op het Hofplein te Mid delburg met zijn bestelauto niet ver genoeg naar rechts uit voor een te gemoetkomende personenauto be stuurd door de Middelburger H. O. Bij de botsing, die hierdoor ontstond, werden beide wagens beschadigd. De bestelauto zelfs zodanig, dat de wa gen moest worden weggesleept. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Scheldebank Zierikzee keert 9 pet. dividend uit De algemene vergadering van aan deelhouders van de Scheldebank N.V. te Zieiikzee heeft de balansen en ver lies- en winstrekeningen over het boekjaar 1959 goedgekeurd en het di vidend over het boekjaar 1959 vast gesteld op 9%. In de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer F. D. van Ves- sem, werd gekozen de heer J. van de Stolpe te Ouwerkerlc. Beroep in schrootfraude- zaak verworpen De Hoge Raad heeft dinsdag het beroep verworpen van de directeur van de Zeeuwse Metaalmaatschappij B. M., die in een zaak van schroot- fraude in hoger beroep door het ge rechtshof in Den Haag is veroor deeld tot anderhalf jaar gevangenis straf wegens omkoping van een ambtenaar. Jongen gewond bij vechtpartij te Axel Op het Szydlowski-plein te Axel ont stond onenigheid tussen de ongeveer 17-jarige S. uit Axel en een viertal jongelui uit Hulst. Eén der Hulstena ren meende de ruzie met een mes te moeten beslechten, met het gevolg dat S. zich voor een fikse snee over de wang onder medische behandeling moest stellen. Voor Zeeuws nieuws zïo ook v de pagina's 5, 8 en 10. wvvwwvwwwwvvww TENTOONSTELLING KUNSTMUSEUM Beschikbaar gesteld door Prentenkabinet Arasterdam De Middelburgers en de bezoekers van de Zeeuwse hoofdstad wordt rond de openingsplechtigheid van Zeelands nieuwe provinciehuis een zeldzame gelegenheid geboden om kennis te maken of wellicht de kennismaking te hernieuwen met werken van Rembrandt en diens tijdgenoten op het gebied van de schuderkunst. De vereniging het Kunstmuseum is er namelijk in ge slaagd om een tentoonstelling van etsen en gravures van, deze meesters uit het Amsterdams Prentenkabinet in Middelburg in te richten. Deze tentoonstelling wordt gehouden van 14 mei tot en met 6 juni a.s. (tweede pinksterdag) in een ter beschikking gestelde ruimte van het Abdijcom plex. Slechts het feit, dat H-M. Koningin Juliana naar Middelburg komt om de nieuwe provinciale griffie te ope nen en daardoor deze opening voor Zeeland een gebeurtenis van de eer ste orde wordt, heeft het bestuur van het Prentenkabinet te Amster dam kunnen bewegen om uitein delijk aan het verzoek: van het Mid delburgs Kunstmuseum „te voldoen een aantal werken naar Zeeland te sturen. Hoogst zelden worden name lijk werken uitgeleend. De etsen en gravures, die thans ter beschikking gesteld zijn voor deze tentoonstelling, zijn van Rembrandt Het terrein rond de P.Z. E.M.-gebouwen van de centrale to Vlissingen was dinsdagavond het toneel van felle bran den en spectaculaire red dingen van gewonden, toen de bedrijfszelfbe- schermingsdienst er, ge assisteerd door de B.B. een oefening hield. Bij een luchtaanval met conventionele wapens werd het gebouwencom plex op verschillende 'M- punten ernstig getrof fen. Deze imaginaire ca lamiteit werd geïllus treerd met twee fel brandende houtstapels waarop de leden van de zelfbeschermingsdienst hun waterstralen richt ten. Daar de P.Z.E-M.-ploeg, onder leiding van de heer S. de Jong de cala miteit niet aankon, werd de B.B. om assistentie gevraagd. Bij de 40 P.Z. É.M.-mensen voegden zich na korte tijd onge veer 45 man van de B.B. die onder leiding van het H.B.B. de heer J. P. van der Lelie de strijd tegen het vuur aanbonden. De afdeling B.B. bestond uit een brandbluseenheid, een reddingsploeg en een mobiel geneeskundig teart». De gewonden werden op opvallende wijze van de hoge daken voorzichtig naar beneden gehaald en naar een gewonden nest vervoerd. Daarna bracht eèn aanwezige verhuiswagen hen naar de verzamelplaats ge wonden, waar dokter A. H. van Dijk klaarstond om de kwetsuren te ver zorgen. Het was de tweede oefening, .die in deze vorm van samen werking tussen B.B. en B.Z.B. van de P.Z.E.M. werd gehouden. Het ge heel had een bevredigend en vlot verloop. (FOTO P.Z.C.) (onder andere de bekende werken „Zelfportret" en „Saskia", maar ook minder bekende werken als „De ver loren zoon", „De kruisafname bij toortslicht") en van diens tijdgenoten waarvan we onder meer noemen Pot-" ter, Ruijsdaal, Roghman, Gerrit Pie- tersz, A. v. d. Velde, Corn. Visscher, Dujardin, Van Osta.de, Van der Heij- de, J. de Gheijn, Gotrius en Goudt. Het Kunstmuseumbestuur heeft ge tracht de beschikking te krijgen over een deel van het Abdijcomplex, daar het Kunstmuseum in de Schutters hofstraat nog al „uit de route" ligt. Men hoopt thans, dat wat meer Zeeuwen deze tentoonstelling met een bezoek komen vereren. De ten toonstellingszalen zijn gelegen tus sen de Muntpoort aan het Koorkerk- hof (waar tevens de ingang is) en de Abdijpoort. Ziekenhuisverpleging Z. Vlaanderen verhoogt contributie „De voortdurend stijgende kosten voor ziekonhuïsverpleging en speeia- listenconsult, maken het noodzakelijk dat opnieuw een contributieverho ging zal moeten worden toegepast", aklus voorzitter M. Maas, tijdens de vergadering van de Vereniging Zie kenhuisverpleging „Zeeuwsch Vlaan deren", maandagavond gehouden in hotel „Rotterdam" te Terneuzen. De heer Maas zei hierover dat het bestuur deze zaak langdurig heeft bestudeerd en daarbij tot de conclu sie is gekomen dat de vereniging zon der verhoging in moeilijkheden zal komen. Aan de hand van Vergelijkin- :en kon de heer Maas aantonen, dat Ie tarieven van deze vereniging nog steeds uitermate gunstig liggen,"maar sommige rekeningen .zijn ontstellend hoog. Na ampele overwegingen wer den de contributies als volgt ver hoogd. De A-categorie (alleen zie kenhuiskosten) gaat 10 ct. meer per week betalen, de B-categorie (zie kenhuis en specialist) wordt ver hoogd met 5 cent per week, de C.-ca- tegorie (2e klas met specialist) gaat 15 cent naar boven, terwijl de E.- jroep (verplicht verzekerden met aanvulling) eveneens met 15 cent wordt verhoogd. Overigens had het jaar 1959 een gunstig resultaat opge leverd van 20.959.45, waardoor het reserve-kapitaal kon worden omhoog gebracht tot 27.376. Het aantal le den was in het verslagjaar iets terug gelopen doordat een belangrijke per soneelsgroep was toegetreden tot de interprovinciale ziektekostenregeling. De aftredende bestuursleden J. Dreg- mans, Hoek, P. Loof, Terneuzen en W. v. Sluijs, Terneuzen, werden bij acclamatie herkozen. (Advertentie/ Verf met gemat en... van Ceta Bever VANDAAG. Middelburg Electro: Zolang er men sen zijn; 20 uur, 14 jaar. Concert en Gehoorzaal: Concert van Instru mentale, 20 uur. Schouwburg: Mld- delburgsch Dilettanten Toneel met „Een dreigend huwelijk", 20 uur. Schuttershof: ledenvergadering melk inrichting Walcheren, 1.30 uur. Polderhuls Groenmarkt: ledenvergade ring Ver. voor Diaconessen arbeid te Middelburg, 7.30 uur. Studie- en werkcentrum aquariumver. „Barbus Conchonius", Rotterdamse Kaai 1, lezing met lichtbeelden. 20 u. Miniatuur Walcheren, Molenwater, ge opend van 9 tot 18 uur. Vlissingen Luxor: 714 antwoordt niet; 20 uur, 14 jaar. Alhambra: De zwarte orchidee, 20 uur, 14 Jaar. Britannia: Het Vllsslngsch Schouwspel mei „De „Kroongetuige". 20 uur. Concertge- bouw: jaarverg. Chr. Metaalbedrijfs- bond, 20 uur. Goes Grand. King Creole, 20 t 18

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2