PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zuidkoreaans parlement eist het aftreden van president Syngman Rhee Miljoen New Yorkers huldigden De Gaulle Recreatiewegen' op Walcheren in seizoen te smal voor autoverkeer BILT DOODLOPENDE WEG -BEHALVE VOOR WIELRUDERS DUITSE TELEVISIE BRACHT VERLOREN JONGETJE THUIS Onrust in Zuid-Korea 203e jaargang - no. 99 Dagblad, uitgave van de tirma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 27 april '60 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 259300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Waistr. 58-60. tel. 2355 4 lijnen (b.gg. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F de Pauwstr. 9. tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2. Zierikzee. red. tel 2425. adm tel 2094. Triomferende studenten in militaire jeeps Bestraffing van schuldigen aan verkiezingsknoeierij verlangd De nationale vergadering van Zuid-Korea heeft dinsdag een re solutie van aile partijen aangenomen, waarin van president Syngman Rhee wordt geëist dat hij al zijn officiële functies neerlegt. Men wil voorts een nieuwe grondwet met een premier en een kabinet dat de nationale vergadering verantwoording schuldig is. Verder is een resolutie aangenomen, waarin de verkiezingen van 15 maart ongeldig worden verklaard. Dinsdag kwam het in de hoofdstad Seoel en ook in Poesan weer tot heftige betogingen. Officiële gebouwen werden vernield. De politie trad niet op en de militairen hadden de toestand niet in de hand. Studenten trachtten het volk te kalmeren. „Wij heb ben de eerste ronde gewonnen en laten wij 1111 niet vernielen wat van ons is", riepen zij van daken en uit auto's. President Syngman Rhee heeft j zich dinsdag bereid verklaard onmiddellijk af te treden als het volk dat wenst. Hij zei dat hij opdracht had gegeven nieuwe presidentsverkiezingen voor te bereiden omdat hij vernomen had dat de verkiezingsuitslag van vorige maand was vervalst. Officieel is meegedeeld, dat er bij de ongeregeldheden van 19 april 138 do den en 1428 gewonden zijn gevallen. Men vreest dat van de gewonden nog 140 zullen sterven. Het hooggerechtshof heeft het grote dagblad van de oppositie dat verbo den was, toestemming gegeven voor lopig weer te verschijnen. Een studentendelegatie heeft dinsdag drie eisen bij president Syngman Rhee ingediend: Zij, die verantwoordelijk zijn voor de verkiezingsknoeierijen en zij die de bevolking onderdrukt hebben, moeten gestraft worden; de rust en orde moeten snel wor den hersteld onder leiding van com mandant generaal Song Jo Tsjan; de scholen moeten heropend wor den. De delegatie heeft volgens betrouw bare kringen een kwartier i had" echter gezegd dat zijn openbare verklaring alles inhield wat hij wen- De welvaart In een economisch overzicht van een onzer grotere bankinstellingen wérd kort geleden geconstateerd, dat er in Nederland over de gang van zaken op economisch gebied in 1959 een eenstemmig oordeel bestaat. Allerwege wordt het jaar 1959 gun stig geacht, evenwichtig in zijn ont wikkeling en bevredigend in zijn re sultaten. De president van de Nederlandse Bank heeft nu in zijn gisteren ver schenen jaarverslag dit algemene oordeel nog eens bevestigd en wan neer een president van de Neder landse Bank dat doet, dan geeft dat opnieuw voldoening. Hij ontdekte uiteraard nog wel enige zwakke plekken en hij gaf enkele waarschuwingen, maar zwakke plek ken zullen er altijd blijven en er moet ook wel altijd voor iets gewaar schuwd worden. Daaraan ontkomt men zelfs bij de meest florissante ontwikkeling niet geheel. Heerst er dus over de gang van zaken in 1959 algemene een stemmigheid, iets minder een stemmig is men het over de toe komst. Wel ziet alles op korte ter mijn er nog rooskleurig uit, maar veel hangt af van het regeringsbe leid op het gebied van lonen en prij zen. Dit beleid omvatte in 1959 een ge leidelijke stijging van de lonen en een stabiliteit van de prijzen. Dat zou oen soepele stabilisatie zijn, waarbij onvermijdelijke prijsstijgin gen in de ene sector gecompenseerd zouden worden voor prijsdalingen in een andere sector. Ofschoon zeker niet van een misluk king kan worden gesproken, is er in 1959 in dat beleid toch een verstar ring opgetreden. De te verwachten daling van bepaal de prijzen op grond van goedko pere importen enz. heeft zich niet of nauwelijks voorgedaan. Geheel geslaagd was het overheids beleid dus niet, maar men wilde er toch mee voortgaan. Zet zich echter in 1960 dezelfde ontwikkeling voort, als in 1959, namelijk wél prijsstij ging op bepaalde gebieden, wél loons verhoging cn geen compenserende prijsdalingen, dan kan dat heel on aangenaam worden voor het alge meen kostenniveau. En nu is ongetwijfeld van grote betekenis, dat de president van de Nederlandse Bank zich open- De Amerikaanse ambassadeur, Mc- Conaughy, bracht dinsdag een bezoek aan de president. De ambassade gaf een verklaring uit, waarin gepleit werd voor onmiddellijke genoegdoe ning voor de „gerechtvaardigde grie ven van de bevolking". Ambassadeur trad op De Zuidkoreaanse ambassadeur in Washington, Joe Tsjan Jang, heeft dinsdag zijn ontslag aangeboden. Hij lijk plaatst achter de prijs- en loon politiek van regering. Hij ziet geer heil in loonsverhoging, die door prijs den ongeda Integendeel, stijgingen ongedaan gemaakt wor den. Integendeel, hij wil aan de loonsverhogingen werkelijke inhoud geven door de prijzen zoveel moge lijk te beheersen. De verhoging van het loon kan dan omgezet worden in een vergrote consumptie en dus in meer welvaart. De president van de Nederlairo.se Bank vindt het slagen van de huidige loon- en prijspolitiek zelfs zo be langrijk, dat hij er een zekere mati ging in de bedrijfsinvesteringen voor over heeft. Dat is een heel belang rijke uitspraak, die al eerder in an dere kringen is gehoord, maar die nu gedaan wordt door iemand aan wiens woord de leidende figuren uit het bedrijfsleven niet gemakkelijk voorbij kunnen gaan, ook al zullen ze het cr zeker niet allen mee eens zijn. r met presi dent Syngman Rhee gesproken. Rhee ;hter ste te zei fouten te hebben begaan en vroeg excuus voor het feit dat hij de com munisten verantwoordelijk had ge steld voor de jongste gebeurtenissen. De ryst in Seoel is gisteravond weer gekeerd. De bevolking had in de over tuiging dat de belangrijkste doelen van de opstandige beweging waren bereikt, de straten verlaten. Ér reden nog slechts enkele militaire jeeps, die studenten vervoerden die moesten toezien op de uitvoering van de maat regelen ingevolge de staat van beleg. Om him overwinning te bekronen had ".eraal Song de studenten met deze k belast. De ambassadeurs van de zestien lan den, die onder het schild van de Ver enigde Naties in Korea hebben ge vochten, hebben dinsdag de kwestie Korea besproken met Graham Parson hoofd Verre Oosten van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken. Amerikaanse verklaring Op een persconferentie in Washing ton is een formele verklaring van het ministerie van buitenlandse zaken voorgelezen, waarin gezegd werd: „Te oordelen naar zijn recente ver klaring erkent president Rhee naar het schijnt dat de huidige onrust in Korea voortkomt uit verschillende misbruiken, in het bijzonder de ver- kiezingsonregeiinatigheden van vijf tien maart, en dat deze onrust een zuivere uiting van de volksontevre denheid is. Wij volgen deze gebeurtenissen na tuurlijk nauwlettend in de hoop dat de nodige maatregelen zullen worden genomen om genoegdoening te geven voor de grieven van de bevolking. De jongste berichten uit Seoel duiden er echter op dat de demonstraties te- gen de regering voortduren", e woordvoerder van het Witte Huis, Lincoln White, zei in antwoord op vragen dat veilig kan worden aange nomen dat het commando der Ver. Naties dag en nacht waakzaam is aan de grens tussen Noord- en Zuid- Korea. Hij zei dat er geen militaire noodtoestand heerst. yy Dank zij de Duitse televisie is gisteravond het 6-jarige jon getje, dat sinds vorige week woensdag uit Lichtenvoorde werd vermist, teruggevonden. Het kind bleek te zijn opgeno men in een weeshuis in Wezel, even over de Nederlundse grens in Duitsland. Nadat het kind vorige week woensdag was vermist, zijn hon derden bewoners van Lichtenvoorde, geassisteerd door hon derd militairen uit Arnhem, dagenlang aan het zoeken ge weest. Ten einde raad heeft men de Westduitse televisie ver zocht een foto van het kind te vertonen. Een half uur, nadat in het Duitse journaal „Wir und heute" het beeld van het kind was verschenen werd de burgemeester van Lichtenvoorde opgebeld met de mededeling, dat het kind sinds vorige week vrijdag in een weeshuis in Wezel was op genomen. De burgemeester, de gemeentesecretaris en do groepscommandant van de rijkspolitie te Lichtenvoorde zijn onmiddellijk naar Wezel vertrokken, vanwaar zij later op belden met de mededeling, dat het in Wezel verblijvende jon getje inderdaad het vermiste kind was. NAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/ Op het plein voor het stadhuis in Seoel is het tot een fel treffen gekomen tussen studenten en politie. Terwijl de rook van een in brand gestoken politiewagen over de gebouwen drijft, gaat de strijd verwoed voort. Inmiddels is officieel het aftreden van president Syngman Rhee geëist. Vlaggenincident in San Francisco President De Gaulle van Frank rijk zal vandaag een bezoek aan San Francisco brengen. Natuur lijk wilde de stad haar beste been tje voorzetten. Een groot atelier kreeg opdracht Franse vlaggen te maken. Zo gezegd, zo gedaan. Gisteren hingen al overal de vlag gen uit. Maar de Franse vlag was er niet bij. Vlaggen met allerlei combinaties van de kleuren rood, wit en blauw hingen dinsdag te wapperen in een lichte bries. De Nederlandse vlag domineerde in deze heraldische verwarring. Ondanks hardnekkig speuren kon men echter nergens een Franse vlag ontdekken. Achteraf is ge bleken "dat de naaisters niet goed begrepen hebben wat zij doen moesten. Sommigen maakten vlaggedoeken met horizontale ba nen en naaiden de witte band aan het touw vast, anderen deden het weer op een andere manier, maar geen wist de juiste combinatie van de Franse vlag, een verticale blauwe, witte en rode baan met de blauwe het dichtst bij de stok, te treffen. De verkoopleider zei later over de meisjes: „Zij hebben er maar op los gestikt". Prins Juan Carlos, de 22-jarige zoon van Don Juan, de Spaanse troonpreten dent, is In Madrid aangekomen. Hij zal in de komende drie Jaar aan de universi teit van de Spaanse hoofdstad politieke economie en rechten studeren. Het aantal colleges dat hij zal lopen, zal echter af hangen van de wijze waarop de studenten op zjjn aanwezigheid reageren. ZELFS WAGNER WAS PRESENT Weer nadruk op zelfbeschikking voor Algerije Naar schatting een miljoen mensen heeft gisteren langs de route gestaan waar president De Gaulle van Frankrijk de tra ditionele ticker tapeontvangst van New York (letterlijk) over zich heen liet gaan. De Gaulle die in een open auto van president Eisenhower reed, had een escorte van 35 gemoto riseerde politiemannen op zijn triomfantelijke intocht langs Broadway en Wallstreet. Bui gend en wuivend nam hij de ovaties en het „hi"-geroep in ontvangst. Langs de route stonden de men sen 15 tot 20 rijen dik. Bij aankomst in New York was de Aan het begin van een aantal wegen, die naar de Walcherse duinen leiden, prijken borden van bovenstaand mo del, die de automobilist waarschu wen, dat er aan het eind van de weg alleen maar een rijwielpad ligt en er geen plaats is om te parkeren. Het 'dagelijks bestuur van het wegschap Walcheren overweegt of het in deze situatie wijziging moet brengen door een aantal van deze wegen te ver breden en van parkeerplaatsen te voorzien. (FOTO P.Z.C.) Wegschap denkt aan maatregelen „Vijf jaar geleden zou de ge dachte niet bij ons opgekomen zijn. Maar in betrekkelijk korte tijd is zeer veel veranderd. We worden geconfronteerd met een groeiende belangstelling van het toerisme voor Walcheren en daarmee worden steeds hogere eisen gesteld aan de wegen in het recreatiegebied." Deze for mulering van de voorzitter van het wegschap Walcheren, bur gemeester J. L. Dregmans van Ivoudekerke, verklaart waarom het dagelijks bestuur van liet wegschap zich heelt beraden over de verkeerssituatie in de Walcherse kuststrook. Een feit is, dat de B-wegen in dit gebied en met name De Manteling te Oostkapelle en de „recreatie- weg", die vrijwel parallel loopt met de duinen en de kortste weg is tussen Vlïssingen en Zoute- lande het toeristenverkeer in de zomer moeilijk verwerken^ Het dagelijks bestuur van het weg schap Walcheren heeft zich dan ook afgevraagd of het wegschap hier een taak heeft. Voorlopig is men in con tact getreden met de afdeling recre atie van Staatsbosbeheer. Wanneer uit dit contact eventueel concrete plannen voortvloeien, zal overleg worden gepleegd met de betreffende gemeentebesturen, de Provinciale Planologische Dienst en eventueel de Provinciale Recreatiecommissie. Mochten als gevolg- daarvan afgeron de plannen gereedkomen, dan zal het dagelijks bestuur het college van beheer van het wegschap Walcheren voorstellen doen. Dit deelde de heer Dregmans mede in een der jongste vergaderingen van het wegschap. Weinig concrete mede delingen, waaruit men verder overi gens kon afleiden, dat de gedachten uitgaan naar het verbeteren en ver breden van een aantal toegangswegen tot het duingebied. „Recreatieweg" Nadat vorig jaar in Vlissingen het verlengde van de Burgemeester van Woelderenlaan in gebruik werd genomen, is het verkeer over de „recreatieweg'' onder de duinen, waarop dit nieuwe weggedeelte aan sluiting geeft, enorm toegenomen. Ten opzichte van vijf jaar geleden wel met tachtig procent. Voor de automobilisten, die van de Vlissingse boulevard komen is dit een uitnodigende weg, die zich na enkele (Zie slot pag2 kol. 2) Franse president begroet door bur gemeester Wagner. Het was voor Eet eerst in de zes jaar dat Wag ner burgemeester is, dat hij naar het vliegveld ging om een bezoe kend staatshoofd te begroeten. Een woordvoerder van de burgemeester zei hierover: „De tijd en de wereld gebeurtenissen rond het bezoek van president De Gaulle aan New York en zijn eigen daden maken zulk een afstappen van hetgeen gebruikelijk is tot de enig juiste erkenning daarvan. De Ganlle, die in 1945 door de New Yorkers begroet was als de leider van het Franse verzet en hoofd van de eerste voorlopige regering na de oor log, zei zeer verheugd te zijn dat hij terug was in deze stad. „Dit is een oceaan van denkbeelden, activiteit en gevoelens waar ik in zal duiken". Algerije President De Gaulle heeft dinsdag in een toespiaak, die hij hield aan het officiële noenmaal, dat hem in het hotel „Astor" door de stad New York werd aangeboden, opnieuw verzekerd dat Frankrijk zal vast houden aan een politiek van zelfbe schikking voor Algerije. Niets zal ons van dit eens gekozen pad doen afwijken aldus De Gaul le, die ook sprak over de droevige en nutteloze strijd die nog steeds in Algerije wordt gevoerd. Het lot van Algerije zal uitsluitend door de Algerijnen zelf worden be- Eaald en zij zullen hun keus in vrij- eid kunnen doen, verklaarde hij. Tevoren had De Gaulle, aan wie bij deze gelegenheid de gouden ereme"- daille van New York was uitgereikt, gesproken over het schitterende wel kom, dat hem door de inwoners van New York was bereid. Bom - 500 kg - gevonden in Doetinchem Gistermorgen is tijdens graafwerk bij de N.V. Nemaho houtconstructie- bedrijf te Doetinchem een bom van vijfhonderd kilo gevonden. De bom ligt op ongeveer anderhalve meter diepte en slechts twee meter van de fabrieksgebouwen verwijderd. De po litie en mijnopruimingsdienst zijn gewaarschuwd. De fabriek is in 1945 gebombardeerd. Er zijn geen woon huizen in de onmiddellijke nabijheid. Geldig tot hedenavond AANHOUDEND KOUD Veranderlijke bewolking en plaatse lijk enkele bnien. Zwakke tot matige noordelijke wind. Aanhoudend vrij koud weer. ZON EN MAAN 28 april Zon op 5.17 onder 19.59 Maan op 7.02 onder 22.32

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1