Proces tegen dokter 0. zal een der geruchtmakendste dezer eeuw zijn KLANKBORD TWAALFJARIG JONGETJE BESTUURDE BESTELAUTO TEGEN INSPECTEUR GEEN VERDENKING IN MOORDZAAK DINSDAG 26 APRIL 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 HET VERGIFTIGINGSGEVAL IN DE LEEUWARDER GEVANGENIS Feiten en aanwijzingen kunnen verschillend worden uitgelegd (Van een onzer redacteuren) Wanneer morgen om half tien de president van de strafkamer van de Leeuwarder rechtbank, mr. H. J. van Maanen, de 43-jarige Johannes Franciscus Alfonsus Maria O. zal vermanen oplettend te zijn naar hetgeen de Officier van -Justitie, mr. M. H. Gelinck, zal zeggen, dan zal het proces zijn begonnen dat ongetwijfeld tot de geruchtmakendste van deze eeuw zal behoren. Dokter O., beter bekend nog als wegens moord op zijn echt genote tot levenslang veroordeelde, de Berkelse arts, immers wordt ervan beschuldigd dat hij op 4 februari 1958 in de Leeuwarder strafgevangenis zijn mede-gevangene Adrianus Leendert Lodder, die eveneens wegens moord op zijn vrouw levenslang had gekregen, door middel van een dosis cyaankali van het leven heeft beroofd. Een uniek geval in de geschiedenis van het Nederlandse gevangeniswezen, een zaak ook die twee jaar vooronderzoek heeft geëist om de feiten en aanwijzingen boven water te krijgen waarop de Officier van Justitie zijn beschuldiging kan baseren, maar waarin toch geen rechtstreeks bewijs kan worden geleverd. Dokter O. ontkent namelijk ran den beginne af iets met dé dood van Lodder uitstaande te hebben en verschillende feiten en aanwijzingen kunnen verschillend geïnterpreteerd worden. Het zal dan ook tussen de Officier en de toegewezen raadsman van dokter O.,, mr. H. Schootstra, zonder twijfel komen tot een interessant steekspel, waarvan over de uitslag van tevoren onmogelijk iets te zeggen valt. Over het vergiftigingsgeval in de Leeuwarder gevangenis is ontzettend veel geschreven en nog meer gefan taseerd. De feiten zijn deze: op de ochtend van de vijfde februari 1958 vond het gevangenispersoneel de ge detineerde Lodder levenloos in zijn cel. Bij het bed werd een zo goed als ledig medicijnflesje aangetroffen, waarin zich nog een kleine rest cyaankali bevond. Bij het flesje lag een briefje in Lodders lianschrift met de woorden: „Ik heb een medicijn ingenomen gekregen van O. Deze heeft hem dinsdagmiddag van zijn reciasseerdér gehad". Na de ontdek king van de dood van Lodder werd dokter O. gefouilleerd, waarbij een brief werd gevonden iu het hand schrift van Lodder. Verhouding L. verklaarde in deze brief zich in dertijd onder de valse naam „Piet Berger" onder behandeling van de Berkelse arts te hebben gesteld, op slag verliefd te zijn geworden op me vrouw O., met haar een verhouding was begonnen, die voor dokter O. en diens assistente geheim was geble ven, dat deze verhouding op een ge geven moment gevolgen bleek te hebben gehad en dat mevrouw O. ter verstoring van deze zwangerschap mede op zijn aanraden zoveel cyaan kali had ingenomen dat zij hieraan was overleden. O. verklaarde deze bekentenisbrief 's morgens om zes uur 1;o hebben aangetroffen in zijn etenskastjo en de tijd voor het ontsluiten van de cel te hebben benut om de brief te kopiëren. Dezelfde morgen arriveer de bij de directeur van de gevange nis een brief, eveneens in het hand schrift van L., waarin deze zijn zelf moord aankondigde en naar zijn brief aan O. verwees. De brief aan de directie werd aangetroffen in de brievenbus in de cellenvleugeï, die 's morgens omstreeks negen uur pleegt te worden geleegd. Onderzoek Voorts kwam .bij het onderzoek al spoedig vast te staan dat dokter enkele dagen voor de dood van Lodder zijn "celbezoeker had me degedeeld dat hij de indruk had dat er pogingen werden gedaan om hem te vergiftigen. Hij vertel de in zijn cel een schoteltje vis te hebben aangetroffen, bestrooid met wit poeder. O. verzocht de celbezoeker dit poeder, waarvan hij een gedeelte had bewaard, te analyseren. De celbezoeker liet dit door een apotheker in Leeu warden doen en er bleek dat het poeder cyaankali was. De dag voor de dood van Lodder deel de de celbezoeker de uitslag van de analyse mede aaii dokter O. De cel bezoeker heeft vreemd genoeg nage laten de gevangenisdirectie van deze zaak op de hoogte te stellen en ook dokter O. bewaarde het stilzwijgen. Bij het verdere onderzoek kwam aan het licht dat dokter O. links en rechts heeft gevraagd om cyaankali en dat een neef van hem. Rogier Vanderhaegen uit Gent, op verzoek van O. cyaankali heeft gekocht en dat hij tien gram van dit vergift in een aspirinebuisje heeft verzonden aan een adres in Voorburg, waar Lodders moeder en diens stiefvader bleken te wonen. Dezen hebben ech ter verklaard dat zij de inhoud van dit buisje, waarop Vanderhaegen had moeten schrijven „Voor Piet", in de w.c. hebben gegooid omdat zij het niet vertrouwden en niet wisten wat zij er mee moesten doen. Bij Roger Vanderhaegen werd zestig gram cyaankali teruggevonden. Hij had echter in totaal tachtig gram ge kocht en als men daarbij de tien gram, die naar Voorburg is gezon den, bijrekent, ontbreekt er nog tien gram. Waar deze tien gram is geble ven, is onbekend. Niemand zegt het te weten. Woordkeus Wat dc gevonden briefjes van Lod der betreft, er schijnt geen twijfel over te bestaan dat zij inderdaad door hem zijn geschreven. De woord keus is echter zodanig dat zij niet van een eenvoudig man als Lodder kan zijn. O. verklaart dat toen Lod der hem had verteld schuldig te zijn aan de dood ran mevronw O., hij aan Lodder min of meer de bekentenïs- brlef had gedicteerd. De inhoud van de brieven van Lod der klopt echter niet met de werke lijkheid. Bij het eerstê proces tegen dok ter O. is namelijk sectie gedaan op het stoffelijk overschot van mevrouw O; en toen is niets gebleken van een zwangerschap. Ook in de praktijkad ministratie van dokter O. is de naam Tien ïaar reuufcliek Zuid-Molukken Na een herdenkingsdienst in de Val- kenboskerk heeft gisteren het hoofd van de politieke missie van de repu bliek der Znid-Molukken, ir. J. A. Manoesamo in het Haagse Zuider park voor enkele honderden aange treden Amboneso ex-K.N.I.L.-militai- ren een redevoering gehouden, ter herdenking van do tiende geboorte dag der republiek. Ir. Manoesama hèrdacht de vorming van de Republik Maloekoe Selatan met dankbaarheid, omdat deze zich toch wist te handhaven in tien jaar „van moeilijke strijd met bijna niets anders dan tegenwerkingen, teleur stellingen en verdriet". Hij zei„Daarom is het goed dat wij hier vandaag in het Zuiderpark zijn samengekomen, omdat wij daarmede de buitenwereld tonen, dat wij er nog steeds zijn. De republiek Zuid-Moluk- lcen is dan ook een realiteit, die niet blijvend kan worden genegeerd". Gisteravond hielden de Zuidmolulc- kers in de Dierentuin een grote bij eenkomst. In de middag werd een tentoonstelling over de R.M.S. ge opend. In het Kurhaus in Scheve- ningen hield de vertegenwoordiging van de R.M.S. een ontvangst. DIALOOG. Acteur Donald Houston, gestoken in wapenrusting voor zijn rol in Bernard Shaws „Saint Joan", werd meteen opgemerkt toen hij een raam opende in het Londense Old Vie Theater. „Wie ben jij", vroeg een jongetje op straat. „Ik ben de- koning", antwoordde Houston. „En wie ben jij?" Er was een korte pauze. Toen zei het jongetje: „Ik ben een jongen", en zette het op een lopen. DOORDRIJVER. Forensen die gis termorgen op het perron van het New Barnetstation van Londen wachtten op de trein van 8.23, ston den sprakeloos van verbazing en ver ontwaardiging toen het treinstel ge woon voorbij flitste. De verklaring van de spoorwegautoriteiten was: „De bestuurder vergat te stoppen". RENATJTJE. De Newyorkse politie moest zondag met rood hoofd toege ven dat twee surveillerende agenten versterking hadden moeten vragen omdat zij een 2i-jarige arrestante niet de baas konden. De agenten wa ren uitgestuurd om het meisje we gens burengerucht op te halen, De Amerikaanse, in Italië géboren, filmster Pier Angeli, is weer in haar geboorteland terug. Kreeg zij jaren geleden grote bekendheid cloor de Italiaanse film Morgen is te laat", thans is zij in Venetië voor de op namen van een film voor de Ame rikaanse televisie. Piet Berger niet aangetroffen en niemand in Berkel heeft Lodder alias Piet Berger ooit in het dorp gezien. Voor het proces tegen dokter O. zijn drie dagen uitgetrokken. Niet minder dan vijfentwintig getuigen zijn op geroepen: een vijftal politieambtena ren en rechercheurs, zeven leden van het gevangenispersoneel, vier fami lieleden van Lodder (onder wie A. Lodder, die opzichter is in de Haagse gevangenisen een aantal ge- tuige-deskundigen. Verschillenden zul len ongetwijfeld zeer bezwarende verklaringen tegen dokter O. afleg gen, anderen zullen dingen verklaren die de onschuld van O. wellicht kun nen staven. Zo zal prof. dr. U. G. Bijlsm'a, hoogleraar in do pharmaco- logie in Utrecht, naar verluidt o.a. verklaren, dat cyaankali meer wordt gebruikt voor zelfmoord dan voor moord. Hoger beroep Dokter O. zal liartstochtelijk zijn on schuld belijden. Voor hem is deze zaak de zoveelste poging om revisie van zijn levenslange gevangenisstraf te krijgen, zoals hij in het verleden reeds herhaaldelijk heeft getracht. Het proces, dat op 27 april aanvangt zal zeer waarschijnlijk nog worden gevolgd door een behandeling in ho ger beroep bij het Leeuwarder ge rechtshof en daarna bij de Hoge Raad. Want O. zal nooit bij veroor deling in eerste instantie berusten en de Officier van Justitie zal bij een vrijsprekend vonnis ongetwijfeld ook beroep aantekenen. De Berkelse arts zal dan ook nog vele malen in liet nieuws staan. Fluorescerende jassen voor Hengelose politie De verkeerspolitie te Hengelo zal, als eerste korps in Nederland, bij wijze van proef, worden uitgerust met fluorescerende jassen. Dergelijke jassen worden sinds kort al gebruikt door de politie te Brussel. Vooral bij ongelukken op onverlich te wegen, waarbij de politie het ver keer moet regelen, verwachten des kundigen veel nut van de nieuwe vin ding. Ook de hoofdstedelijke ver keerspolitie is geïnteresseerd in het gebruik van fluorescerende jassen. DODELIJK ONGEL UK IN DEN HAAG Hij mocht eens even wat rijden Het verkeersongeluk dat dinsdagmid dag de zesjarige Alexander Truffino uit de Marlotlaan in Den Haag het leven heeft gekost, blijkt zich geheel anders te hebben toegedragen dan aanvankelijk werd verondersteld. Het jongetje, dat mot zijn vliegende hol- lander op het Zuidwerfplein aan het spelen was, werd aangereden door een bestelauto. Deze bestelauto zon be stuurd zijn door de 24-jarige T. N. Nu is echter gebleken, dat niet deze rnan, maar een twaalfjarige jongen achter liet stuur heeft gezeten. Al spoedig vermoedde de politie, dat bij de toedracht van dit ongeluk vele duistere punten om oplossing riepen. Zaterdagochtend werd een recon structie gehouden, maar hiermee werd weinig nieuws verkregen. Even later echter kwamen de ouders van een twaalfjarige jongen vertellen, dat niet de chauffeur, maar hun zoon tje achter het stuur had gezeten. De ze jongen had aan zijn zusje verteld, clat hij met de bestuurder van de be stelauto was meegereden en dat deze, nadat hij een boodschap had afgele verd en de jongen bij zijn terugkeer achter het stuur aantrof had gezegd: „Je zit zo mooi, rij jij nu maar eens een eindje". Enkele tientallen meters verder reeds was het dodelijk ongeluk met het jongetje Truffino gebeurd. De chauffeur, die naast de twaalf jarige jongen zat, had nog ge tracht het stuur om te maar tevergeefs. gooien, Aanvankelijk hadden noch de chauf- feus, noch de jongen de ware toe dracht van het ongeluk aan de politie medegedeeld. Ze hadden het doen voorkomen, alsof de chauffeur achter Koningin en prins bij bijeenkomst in Amsterdam Koningin Juliana en prins Bernliard zullen de bijeenkomst in het Concert gebouw te Amsterdam, georgani seerd door het nationaal comité „Vie ring bevrijdingsdag 5 mei 1960", bij wonen. liet stuur had gezeten. Bij zijn thuis komst echter had de jongen aan zijn zusje verteld wat er nu wel precies gebeurd was. Zijn zusje lichtte him ouders in. K.V.P. sprak over sport: Geen maximum totoprijzen. De K.V.P. heeft in hotel „Groot Berg en Dal" ?)ij Nijmegen een gespreks- dag gehouden over de sport, waar bij voornamelijk aandacht werd be steed aan de regeringssportnota. Voor deze dag waren leidende figu ren uit onderwijskringen, jeugdor ganisaties, sportorganisaties en van provinciale en gemeentebesturen uit genodigd. Ook waren enkele leden van de Eerste en de Tweede Kamer der Stóten-Generaal en leden van het partijbestuur aanwezig. De voorzitter, mr. H. W. van Doorn, betoogde in zijn openingstoespraak dat de sport en de lichamelijke oe fening tot nu toe veel te weinig aan dacht hebben gekregen van de poli tieke partijen, ook van do K.V.P. Nu de sport in de samenleving echter een steeds belangrijker rol gaat spe len, dient zij meer aandacht te krij gen. Met betrekking tot de toto zeide mr. Van Doorn, dat de K.V.P. zich niet vóór het instellen van maximumprij zen verklaart. Ais politieke partii staat ze in dit opzicht misschien wel alleen, zo zei hij, doch de K.V.P. is van mening, dat door het instellen van maximumprijzen de zaak waar om het gaat, zou kunnen mislukken. Hoe ook de opbrengst van de toto zal zijn, deze opbrengst ontheft de overheid op het ogenblik niet van haar plicht ten opzichte van de ont plooiing van de sport. Zodra de ach terstand is ingehaald, zal rekening mogen worden gehouden met de to to-opbrengst (vele aanwezigen wa ren ervan overtuigd, dat dit nog wel jaren kan duren). De vergadering was voorts van me ning, dat meer bouwvolume ten be hoeve van de sport beschikbaar zou moeten komen. Maar liefst acht klokkenluiders zul len de klokken van de Westminster laten galmen bij het huwelijk van prinses Margaret met Anthony Arm strong Jones. Kroesjtsjew: toestand in de wereld is goed De Russische minister-president, Kroesjtsjew, heeft op een bijeen komst van de Opperste Sowjet van Azerbeidsjan in Bakoe gezegd, dat volgens de Russische regering de in ternationale toestand op het ogen blik goed is, aldus meldt Tass maan dag. De gesprekken met buitenland se politieke leiders hebben, aldus Kroesjtsjew, geleid tot vermindering van de spanning in de wereld. Over zijn besprekingen met presi dent Eisenhower, president De Gaul le en minister-president Macmillan zei Kroesjtsjew:■'„Wij hebben de in druk dat zij inzien dat het nodig is de spanning in de wereld nog meer te verminderen en internationale pro blemen op te lossen door middel vaft onderhandelingen in plaats van door oorlog. Over de Russische voorstellen West- Berlijn tot een vrije stad te maken, die op de topconferentie zullen wor den besproken, zei Kroesjtsjew hele maal niet in te zien, dat de voorge stelde status voor het westen ongun stig is. Hij sprak er zijn vreugde over uit dat Oost-Duitsland het Rus sische voorstel steunt hoewel Berlijn deel uitmaakt van Oost-Duitsland. Het communiqué dat na de bespre kingen tussen president Eisenhower en minister-president Macmillan te Washington werd uitgegeven, geeft hóóp dat er overeenstemming moge lijk is over een verbod van kern proeven. Het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland zal vanzelf beëindi ging van het bezettingsregime in West-Berlijn met zich brengen, aldus de Russische minister-president. Vijfmaal doodstraf in olie-kwestie geëist De openbare aanklager te Rabat heeft de doodstraf geëist voor vijf van de vierentwintig mannen, die te rechtstaan wegens het verkopen van ondeugdelijke „spijsolie" waardoor een tienduizend mensen ziek zijn ge worden. Tegen 3 andere verdachten luidde de eis levenslang. Zoals ge meld was de verkochte olie vermengd met vliegtuigolie. Het proces begon op elf april. Ko ning Mohammed de vijfde had op 4 november jl. een wet met terugwer kende kracht uitgevaardigd waarin de doodstraf mogelijk werd gemaakt voor misdaden tegen de volksgezond heid. Meer dan zesduizend mensen zijn nog steeds onder behandeling wegens ziekte en verlamming tenge volge van het gebruik van de on deugdelijke olie. Kleuter verdronken Gisteren tegen twaalf uur misten de ouders Sparreboom in Haarlem de 2-jarige Franciscus. Men trok op onderzoek uit en men vond zijn li chaam in een twee meter brede sloot langs de Vondelweg. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. NA BLOEDONDERZOEK Ook dochter kan het niet gedaan hebben De officier van justitie, hoofd van liet arrondissementsparket te Amster dam, deelde gisteren mee, dat „ten einde ongegronde verdenkingen te voorkomen in verband met de moord op mej. Engelina Feenstra, de hoofd inspecteur van politie J. Schipper en zijn dochter E. Schipper, die tijdens het plegen van het misdrijf In de wo ning aanwezig waren, zich geheel vrijwillig hebben beschikbaar gesteld voor het nemen van bloedmonsters. Er waren namelijk op diverse plaat sen niet onbelangrijke bloedsporen achtergebleven, welke afkomstig moeten zijn van de dader en niet af komstig kunnen zijn van het slacht offer. Het laboratoriumonderzoek is inmid dels zover voltooid dat aannemelijk kan worden geacht dat de dader aan een zijner handen of armen en/of aan zijn gezicht is verwond geraakt. Bij een nauwkeurig onderzoek in het laboratorium voor bloedonderzoek van prof. A. B. Fr. A. Pondman te Groningen is gebleken dat het bloed van de heer Schipper en van mej. Schipper en het bloed van de op de plaats van het misdrijf achtergeble ven en niet van het slachtoffer af komstige bloedsporen tot verschillen de bloedgroepen behoren, zodat noch de heer Schipper noch mej. Schipper als dader van het misdrijf in aan merking kan komen". Papoea's repatriëren Uit Hollandia In Nederlands Nieuw- Guinea is bericht dat tussen eind maart en midden april 24 prauwen met 188 Papoeas in Nederlands Nieuw-Guinea zijn aangekomen. Zij zijn uitgeweken van de Indonesische t.landen in de omgeving. Deze Papoea's zijn vóór de oorlog op de eilanden werkzaam geweest, waarheen zij getrokken waren van uit Biak, Noemfoor, Japen en de Radja Ampat-eilanden. Zij hebben van de overheid in Hollandia toe stemming gekregen naar hun dorpen in Ned. Nieuw-Guinea terug te ke ren, Het Wereldgebeuren Verkenningen Op dezelfde dag, dat zij in een ge meenschappelijke verklaring blijk gaven van eensgezindheid over de wijze waarop zij zullen optre den op de komende topconferentie, hebben Amerika's president Dwight D. Eisenhower en zijn collega Char les de Gaulle van Frankrijk een be zoek gebracht aan het historische slagveld van de Amerikaanse burger oorlog nabij Gettysburg. Daar staan honderden kanonnen en monumenten ter ere van de 50.000 slachtoffers van de bloedigste campagne in de bur geroorlog. Misschien heeft De Gaulle daar staan filosoferen over wat er had kunnen gebeuren, als zijn aanwe zigheid in de afgelopen jaren niet tweemaal een Franse burgeroorlog had voorkomen. Van Eisenhower zou men kunnen veronderstellen dat hij een ogenblik dacht aan zijn speciale adviseur in Sowjet-aangelegeriheden, Charles E. Bohlen. Bohlens overgroot vader, generaal Henry Eohlen. (die ook als overgrootvader van de Duitse industrieel Alfried Krupp von Bohlen und Halbach te boek staat) behoorde tot de gevallenen uit die burgeroor log. Niet vooral echter het verblijf op het vroegere slagveld zal Eisen hower aanleiding hebben gegeven, aan Bohlen te denken. Bohlens bijzon dere activiteit in deze dagen is im mers van zeer groot belang, ook al in verband met de voor half mei vast gestelde topconferentie te Parijs. Vo rige week is hij voor een verblijf van een week uit Washington naar Mos kou vertrokken. Zijn opdracht luidt: de stemming te Moskou vóór de ko mende topconferentie te peilen. Hij zal zich echter niet in verbinding stellen met premier Kroesjtsjew of andere Russische leiders. Bohlen wordt gerekend tot de Amerikaanse Rusland-kenners bij uitnemendheid. In 1931 (hij was toen 27 j'aar oud) heeft hij als Amerikaans viceconsul te Parijs'Rus sisch geleerd. En van die tijd af heeft hij een levendige reeks overplaatsin gen van oost naar west meegemaakt, waarbij hij herhaaldelijk voor een paar jaar op de Russische ambassa de te Moskou werkte; vier jaar lang (van 1953 tot 1957) was hij er zelf ambassadeur. Ook op het ministerie van buitenlandse zaken in Washing ton heeft men hem telkens in de functie van adviseur kunnen aan treffen. Hij vergezelde president Roo sevelt in februari 1945 naar Jalta en in juli van datzelfde jaar toog hij met president Truman mee naar de confe rentie van Potsdam. Behalve de Rus sen kent hij dus de achtergrond van de huidige internationale problemen. Toen hij in 1947 uit Moskou werd overgeplaatst naar Manila, voorsnel- de hij dat er met de Russen alleen een overeenkomst op het gebied der ontwapening kon worden nage streefd, in geen geval echter over een hereniging van Duitsland. Op eigen wijs (en wel door in maart Kroesjtsjew zelf op Ram- bouilet te ontvangen) heeft de Franse president het terrein voor de komende topconferentie verkend. Zonder twijfel zal Eisenhower, voor wie het alweer meer dan een half jaar geleden was dat hij de Rus in Camp David sprak, ook in zijn Fran se gast een welkome bron van inlich tingen zien. Op een persconferentie in Washing ton liet De Gaulle zaterdag blijken, tpt dezelfde conclusie als Bohlen te zijn gekomen. Als voornaamste doel van de komende topconferentie be stempelde hij het begin van een ont spanning door eerste stappen op het gebied van de ontwapening. Hij noemde een oplossing voor de kwes ties Duitsland en Berlijn thans onmo gelijk. Maar na enige tijd zou een modus vivendi (een voorlopige rege ling) voor Berlijn gevonden kunnen worden. Hij hoopte te mogen ver trouwen, dat Kroesjtsjew zich in Pa rijs ervoor zou hoeden het probleem- Duitsland met dreigementen aan te snijden. De topconferentie zou ont spanning in de wereld kunnen berei ken zonder te zoeken naar de oplos sing voor de grote politieke vraag stukken. Lof tuitte De Gaulle over Kroesj tsjew. „Het is een man die voor idealen heeft gevochten", zo zei hij. „Een ongewone persoonlijkheid, ik geloof dat Rusland op de topcon ferentie door niemand beter verte genwoordigd kan worden dan door Kroesjtsjew. Het Rusland van nu is niet het Rusland van gisteren en zelfs niet dat van tien jaar geleden". Juist om het hoe, het wat en het waarom van de Russische wijzigingen na te vorsen, heeft Eisenhower zijn adviseur Bohlen naar Moskou ge stuurd. Die zal een en ander zeker behalve met ontvankelijkheid ook kri tisch bekijken, gedachtig aan de theo rieën van de tegenwoordig in Rusland weer zo vereerde vroegere leider, die door wijlen de Duitse communistische toneelschrijver Bertold Brecht in „De strafmaatregel" als volgt werden sa mengevat: „Wie voor het communis me vecht, moet in staat zijn te strij den en af te zien van strijd, de waar heid te spreken en niet de waarheid te spreken, behulpzaam en niet-be- hulpzaani te zijn, een belofte te hou den en een belofte te breken, zich in gevaar te begeven en gevaar te ont wijken, bekend te zijn en niet bekend te zijn. Wie voor het communisme vecht, heeft slechts één van alle deugden: dat hij voor het communis me vecht". CHARLES E. BOHLEN -hoedt zich voor oppervlakkigheid.-*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 9