Onderzoek naar springstoffen in Hoek van Holland Waterschap op Zuid-Beveland: 69-40 pet. formule onaanvaardbaar VERZEKERINGSAGENT PLEEGDE ROOFOVERVAL IN HOOGEVEEN GESCHEM SCHELDEPERSONEEL VOOR STICHTING RUSTHUIZEN MZB mENSPAG-T/P Kreymborg GODSLASTERLIJKHEDEN IN DE GHANESE „EVENING NEWS" DINSDAG 26 APRIL 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 MUNITIE VOOR AANVALSCOMMANDO Toezicht op het werk berust bij de Nederlandse genie Maandagmorgen 2 mei zal een acht tot tien man tellende opruimings- ploeg van het Britse leger in het En gelse kamp (het zg. transit camp) in Hoek van Holland een onderzoek beginnen naar de aanwezigheid van Dnitse springstoffen. De duur van de werkzaamheden wordt op drie tot vier weken geschat. Bepaalde stra ten zullen worden afgezet en perma nent zal een wagen van de Rotter damse brandweer aanwezig zijn. Het toezicht op het werk berust bij de Nederlandse genie. Zoals bekend heeft zich in september 1958 op een terrein van het Engelse kamp een explosie voorgedaan, die aan twee Haagse arbeiders het leven heeft gekost en waarbij een aantal barakken werd weggevaagd. Een langdurig onderzoek van de Rotter damse politie heeft aan het licht ge bracht, dat de arbeiders, die bezig waren zg. nissenhutten af te breken om het terrein bouwrijp te maken, op twee kisten zijn gestoten, elk honderd kilogram springstof bevat tend. In 1949 werd ter plaatse ook een dergelijke kist gevonden, maar deze kon zonder onheil te hebben aangericht, verwijderd worden. Naai de herkomst van de springstof werd een onderzoek ingesteld., niet alleen in ons land, maar zoals wij destijds Trekking premielening Zuid-Holland 1959 Gisteren is wederom de trekking ge houden van de 2% procent premie lening Zuid-Holland 1959. De premie van f 100.000 viel op nummer 2 van serie 33357, die van 10.000 op num mer 1 van serie 32679 en die van 5000 op nummer 7 van serie 27526. De volgende 2 obligaties werden uit geloot met een premie van ƒ2500: nummer 2 van serie 25723 en num mer 5 van serie 20067. Voorts zagen de bezitters van de volgende 5 obli gaties zich een premie van 1000 toevallen: nummer 10 van serie 22519, de nummers 2 en 6 van serie 24735. nummer 6 van serie 25685 en num mer 6 van serie 32679. De houders van de volgende 5 obli gaties werd een premie van 500 toegewezen: nummer 9 van serie 24735, nummer 7 van serie 25723, nummer 2 van serie 28863, nummer 9 van serie 37144 en nummer 5 Y&n serie 37396. Tenslotte werden 105 obligaties uitgeloot met een premie van 125 elk. schreven ook in West-Duitsland, om dat het kamp in de jaren 1940-1945 door de Duitse marine is gebruikt. De toenmalige Duitse commandant kon geen opheldering geven, maar tenslotte bleek, dat de explosieven gebruikt zijn in een wapen, dat volgens de Rotterdamse politie des tijds geheim was. De Duitsers beza ten in Hoek van Holland namelijk zg. Sprengboten, die daar in de laat ste zes maanden van de oorlog wa ren heengebracht. Drie van deze vaartuigen vorm den een aanvalscommando en men ging als volgt te werk. Een boot trad op als commandoboot, de andere waren volgboten, die elk vier kisten springstof (als de in Hoek van Holland ontplofte) aan boord hadden. De drie boten voeren tezamen uit en kwam men bij het aan te vallen doel een schip dus, dan sprongen de be stuurders van de volgboten over boord. Tenminste zo was het krijgs plan. De commandoboot stuurde de volgboten radiografisch naar hun doel en pikte naderhand de over boord gesprongen mannen op. Het is niet bekend of van dit wapen ooit gebruik is gemaakt. Daar nu twee springladingen achterhaald zijn, vermoedt ma joor J. G. Heijbroek, de eerst aan- wezend ingenieur van de genie in Rotterdam onder wiens gezag Hoek van Holland ressorteert, dat nog minstens één lading van hon derd kilogram op het bewuste ter rein in de grond zit. Soustelle uit U.N.R. gestoten De gaullistische „Unie voor de nieu we republiek" heeft maandagavond Jacques Soustelle, die na de januari- revolte in Algiers uit de rgeering werd verwijderd, geroyeerd- Het centrale comité van de partij heeft in een communiqué verklaard, dat de U.N.R. gesticht werd om op ieder terrein generaal De Gaulles po litiek krachtig te steunen. Het feit constaterend, dat de huidige onder handelingen van Soustelle niet lan ger overeenstemmen met dit doel, heeft liet centrale comité met spijt doch met beslistheid besloten Jacques Soustelle te royeren. Het besluit werd genomen na opge wonden discussies. DOOR GOKKEN IN GELDNOOD GEKOMEN roofovervaller te grijpen. Het bleek te zijn de 38-jarige verzekeringsagent uit Hoogeveen J. K. De man bleek een lichtgekleurd col bert, dat hij tijdens de overval had gedragen, verbrand te hebben. Het .eroofde geld had hij begraven. )e politie wist de dader te ontdekken, ia het volgen van een spoor van bloeddruppels. De man bleek name lijk, terwijl hij vluchtte, tegen prik keldraad gereden te zijn, waarbij hij aan het gezicht en de handen werd gewond. Het blijkt dat K. de laatste we ken in geldnood is gekomen, door dat hij aan gokspelen had meege daan. Daarvoor gebruikte hij gelden (premies van verzekerin- §en) welke hij uit hoofde van zijn eroep moest incasseren. De man is ingesloten en hij heeft bekend. Geroofde geld was begraven Eerst nu is bekend geworden, dat vrijdagavond in Hoogeveen een roof overval is gepleegd, waarbij de dader onder meer een bedrag aan geld van f 685 heeft buitgemaakt. De dader belde omstreeks negen uur bij de 82- jarige heer R. Krikken en vroeg of diens zoon Hiibert thuis was. De heer Krikken antwoordde ontken nend, waarop de onbekende de huis kamer binnendrong, het elektrische licht uitdraaide, een zaklantaarn ont stak en resoluut naar een kast liep, waaruit hij twee kistjes wegnam, waarin zich de 685 en enkele papie ren bevonden. Zowel de heer Krikken als zijn 78-jarige schoonzuster waren te verbouwereerd om in te grijpen. De bedrijver van de overval vluchtte daarop per rijwiel. Nadat de politie was gewaarschuwd werd een uitgebr.eid onderzoek inge steld. Het gelukte de "politie, in de nacht van zaterdag op zondag, de Een fraaie, epidiascoop was het geschenk, dat de stichting „Verpleeg- en Rusthuizen Midden- Zeeland" maandag ten deel viel van de gelden, bijeengebracht door de overgrote meerderheid van het „Schelde-per- soneel" te Vlissingen. Het dagelijks bestuur van de ondernemings raad van „De Schelde" was in de middaguren naar het verpleeghuis „Ter Poorte" gekomen om daar het toestel of ficieel aan dc stichting te overhandigenDe heer M. C. Kuijl, die hierbij het woord voer de, verklaarde onder meer, dat dit geschenk 2en van de resultaten van de tweede inzame ling op „De Schelde" ivas. De opbrengst van de eerste actie is ten ajoede gekomen aan verschillende landelijke instellingen. Het tweede totaalbe- drag een som van f 5300 is bestemd voor enkele specifieke Zeeuwse instellingen. Daar profiteren de Zeeuwse patiënten van, die dit jaar op vakan tie gaan met liet schip „Henri J. Dunant" van het Rode Kruis. De pa tiëntjes van het zee hospitium „Zonneveld" hebben van het ge schenk dat zij ontvin gen, al voor een deel genoten bij de kerst- teestviering van 1959. In „Kinderzorg" kregen de jeugdige patiënten nieuwe fietsjes van het „Scheldegeld". En maandagmiddag was „Verpleeg- en Rusthui zen Midden-Zeeland" aan de beurt. De voorzitter van de stichting, de heer A. H. S. Stemerding uit Souburg toonde zich verheugd, dat de stichting in aanmer king kwam voor een geschenk. Aange naam verrast was de heer Stemerding ook door de sympathieke geste van de directie Maatschappij „De Schelde, die als extra surprise twee foto boeken over Afrika ten geschenke gaf. Tot slot van de plech tigheid zagen de aan wezigen een demonstra tie met de epidiascoop, waarmee behalve dia's onder meer ook prent briefkaarten en film stroken kunnen worden vertoond. De opbrengst van de derde inzamelingsactie op „De Schelde" zal waarschijnlijk weer naar landelijke instel lingen gaan. Een glunderende heer Stemerding rechts bestudeert de nieuwe aanwinst' van de stich ting. Links de heer M. C. Kuijl van de onder nemingsraad van „De Schelde" en hoofdzus ter A. W. van der Veer van „Ter Poorle". (Foto P.Z.C. Krantendirecteur op Cyprus vermist Antonïs Pharmakides, Grieks-Cy prisch directeur van het blad „Eth- niki", waarvan het gebouw tot twee maal toe is overvallen, wordt ver mist en de politie vermoedt dat hij maandagochtend vroeg is ontvoerd. „Ethniki" is de richting van John Clerides, de rivaal van aartsbisschop Makarïos bij de presidentsverkiezin gen, toegedaan. In een kamer van het huis van Phar makides in de buitenwijken van Ni cosia is een met bloed bevlekt hemd gevonden, hetgeen erop zou wijzen dat er gevochten is. (Advertentie) Oersterke jongensbroek Prima kwaliteit ribcord in de nieuwste kleuren. Ruime, stevig gevoerde zakken en achterzak 8 jaar nu 5 J5 kl.st.p. m. Alleen woensdag 27 april 25 ZAKEN IN NEDERLAND. VOOR ZEELAND Lange Delft 60-62 Middelburg Walstraat 84 Vlissingen Op aanvrage bezoeken wij U gaarne. Sterke toeneming van vliegerij via Rotterdam Het passagiersvervoer via de lucht haven Rotterdam toonde over het eerste kwartaal van 1960, vergele ken met de eerste drie maanden van het vorige jaar een sterke stijging. Het liep op van 52441 tot 14.661 pas sagiers, waarbij voor dit jaar nog 4074 transito-passagiers komen. Ook het aantal in dit tijdvak via de heli port vervoerde passagiers nam toe en wel van 257 tot 457. Het goederen vervoer steeg van 609.328 kg in het eerste kwartaal van dit jaar tot 1.526.896 kg in de overeenkomstige periode van 1960. Schippersknecht verdronken De 17-jarige Franse schippersknecht Alfred Marcel Wurts is gisteren in Papcndrecht te water geraakt en verdronken. Men vermoedt, dat de jongeman voor nemens was per roeiboot naar zijn schip, het Franse Rijnschip „Lloyd 11" dat op stroom lag, te gaan. Kort geding van „Waarheid" tegen E.V.C. (Van onze speciale verslaggever) Namens het bestuur van de Stich ting bevordering pers Nederlandse arbeidersklasse (Bepenak). de uitgeefster van het communistische dagblad „De Waarheid", heeft mr. D. Proper een kort geding aanhangig gemaakt tegen drie bestuursleden van de Eenheidsvakcentrale E. Sip, A. van den Broek en G. Groot Roes- sink. Geëist wordt dat het conservatoir be slag dat de E.V.C. liet leggen op de girorekeningen van De Waarheid zal worden opgeheven. Het geding zal donderdagmorgen dienen voor de president van de Amsterdamse rechtbank mr. U. W. H. Stheeman. Zoals bekend stond er op de rekening van De Waarheid op het moment van beslag veertien dagen geleden een bedrag van ruim dertienduizend gulden. De vordering van de E.V.C. op de stichting Bepenak is ruim 30.000 gulden. Negen jaar geleden, toen de E.V.C. nog in pais en vree leefde met de C.P.N, van Paul de Groot heeft de E.V.C. dit geld aan de uitgeverij geleend op een schuldbe kentenis die vermeldde, dat het geld gebruikt zou worden voor de aanleg van de papiervoorraad ten behoeve van periodieken van de E.V.C. Twee rooms-katholieke bisschoppen iu Ghana hebben dezer dagen enkele niet met naam aangeduide Ghanese dagbladen beschuldigd van godslasterlijke schrijverij. De „Eve ning News", een dag blad te Accra dat eigendom is van pre mier Kwame Nkroe mah, zal vermoedelijk wei de oorzaak van de verontwaardiging der geestelijken zijn. >e premier van Ghana wordt op een bijzonde re wijze vereerd en heeft daar zelf menig steentje toe bijgedra gen. Zijn politieke me destanders laten niet na zijn haast bovenna tuurlijk goede deugden onder de aandacht van hun gehoor te brengen. Op 6 maart vierde Ghana de derde ver jaardag van zijn onaf hankelijkheid. Nkroe- mah gaf die dag een kinderfeest in zijn pa leis. De „Evening News" maakte een fo to van lieve kindertjes, en een glimlachende premier die op hen neerkeek. Het onder schrift bij deze foto luidde: „Laat de kinde ren tot mij komen". Enkele dagen later noemde dezelfde krant een door Nkroemah uitgesproken verkla ring, „De preek van Flagstaff House" (Flagstaff House is de residentie van de pre mier). En toen de pre mier een week vakan tie nam, luidde de kop „Zeven dagen in de woestijn". Het verhaal begon aldus: „En van zijn over het water uit zicht gevende residen tie ging Kwame Nkroe mah uit, gekleed in sjantoeng broek en hemd, met de wandel stok in de hand, en hij wandelde langs het strand". En volgens de „Eve ning News" had Nkroe mah ook visioenen. „De bevrijding van de lijdende mensheid uit de ketenen van dienst baarheid, onenigheid, haat, hebzucht en hui chelarij, die 2000 jaar Christendom hebben gekarakteriseerd". Er werd een foto bij afge drukt van de premier achter een bosje, en het onderschrift daar bij luidde „De messias in de woestijn". Wat Nkroemah van deze campagne denkt is niet bekend omdat hij geen journalisten te woord staat, maar het staat vast dat met de vergoddelijking van de vroegere werkstu dent in Ghana politieke resultaten worden be haald. Bij het referen dum over de nieuwe (door Nkroemah ont worpen) grondwet kreeg deze 58.226 voor- en slechts 20.466 tegen stemmen. Op Nkroe mah als presidentskan didaat werden 58.936 stemmen uitgebracht, en op zijn tegenstan der dr. Joseph Dan- quah slechts 19.738. De uitslagen zijn nog niet compleet, maar Nkroe- mahs partij is naar het schijnt zeer ont daan over het feit dat zijn tegenstander waar achtig ook stemmen heeft gekregen Jongetje doodgereden Op het Oranjeplein in Den Haag is het vijfjarige jongetje Freek Hofman om het leven gekomen toen hij van de trekstang tussen een vrachtauto en een aanhanger was gevallen. De vrachtauto had op het Oranjeplein geparkeerd gestaan. Toen de chauf feur bij zijn wagen terugkwam vond hij twee jongetjes op de trekstang zitten. Hij joeg de kinderen weg en zag ze even later bij een koffietent staan. Toen hij goed en wel weggereden was, kwam echter een meisje de vrachtauto achteroprennen en be duidde de chauffeur te stoppen. Eén blee Lichtschepen ondervinden hinder van „Veronica" (Van onze Haagse redactie) De P.T.T. heeft klachten ontvangen van de lichtschepen voor onze kast, dat hun radioverkeer ernstig ge stoord wordt door de uitzendingen van de zender aan boord van de Ve ronica. De P.T.T. verwacht dat er nog wel meer klachten zullen binnenkomen van het scheepvaartverkeer. Zowel scheepvaart als luchtvaart maken gebruik van de band waarop thans ook de Veronica uitzendt. De heer Steuver, hoofd van het radio van de twee jongetjes bleek toch bedrijf van de p.t.T., vertoeft op het weer kans te hebben gezien op de -J... -- - trekstang te klimmen, waar hij af viel toen de auto ging rijden. VERGADERING HOOFDINGELANDEN IN GOES „Bevel" van Ged. Staten opgevolgd om aanpassingswerken uit te voeren Schoorvoetend heeft de vergadering van hoofdingelanden van het water schap „De Brede Watering van Znid-Beveland", gisteren te Goes in verga dering bijeen, besloten liet „bevel" van Gedeputeerde Staten van Zeeland op te volgen en zo spoedig mogelijk een begin te maken met uitvoering van de aanpassingswerken langs de Zandkreek. Het waterschap is het niet eens met de wijze van voorfinanciering, hetgeen zeer duidelijk werd gesteld door dijkgraaf P. J. J. Dekker. Met name maken de bestuurders van het waterschap zicli ongerust over de 60-40-%-fonnuIe. Voor ons wa terschap is deze regeling onaanvaardbaar, aldus de heer Dekker. Bij de behandeling van dit punt merkte de dijkgraaf op, dat men in de eerste maanden na de concentra tie op Zuid-Beveland werd gecon fronteerd met het probleem van de aanpassingswerken, die een gevolg zijn van de uitvoering van het Drie- Eilandenplan. Over de technische kant is men het eens; er zal een ge maal in de Wilhelminapolder wor den gebouwd en één in de Ooster- landpoldev te Wolphaartsdijk. Over de financiële zijde van dit probleem is men het niet eens geworden. Het waterschap staat op het stand punt, dat de bestaande afwatering redelijk tot zeer goed is. Er bestaat allerminst behoefte om de zeeslui zen te vervangen door gemalen. Nu dit door afsluiting van de Zandkreek en het Veerse Gat toch noodzakelijk is, meent het waterschap aanspraak te kunnen maken op een integrale vergoeding van alle kosten die met de aanpassingswerken verband hou den en op een gekapitaliseerde ver goeding van de hogere exploitatie kosten welke de gemalen zullen eisen in verhouding tot die van de be staande zeesluizen. Dat het waterschap geen definitieve toezegging heeft kunnen krijgen is volgens de dijkgraaf vanzelfspre kend, omdat een en ander afhangt van de inhoud van de bijdragewet Deltawerken, waaromtrent nog niets bekend is. Het geschil tussen rijkswaterstaat, Deltadienst-Zuid, Werken Drie- Eilandenplau en het waterschap betreft dc wijze van vóórfinancie ring. Voor de dijkverzwaringen in het waterschap heeft het rijk nog altijd een voorschot van 80 ver strekt, maar voor de aanpassings werken wil de minister de 60-40 %- regeling toepassen. Over deze re geling sprak de dijkgraaf zijn „on aanvaardbaar" uit. De regeling blijft ook na de toezegging van de minister onaanvaardbaar, dat de rente van de 40 welke zou moe ten worden voorgefinancierd, door de waterschappen op de bomvreke- ning kan worden geplaatst, be toogde hij. Gevolg van de houding van het dage lijks bestuur van het waterschap is geweest, dat Gedeputeerde Staten van Zeeland die overigens de on gerustheid van het waterschap kun nen begrijpen op grond van arti kel 38 der waterstaatswet 1900 het bestuur van „De Brede Watering van Zuid-Beveland" het bevel heb ben gegeven de aanpassingswerken uit te voeren. Voor het waterschap bleven twee mogelijkheden open: le. hoger beroep tegen dit bevel aante kenen bij de Kroon of 2e. zich schik ken naar het bevel en de werkzaam heden uitvoeren. Het dagelijks be stuur adviseerde de laatste mogelijk heid. De dijkgraaf betoogde voorts, dat gezien het belang van een goe de waterbeheersing voor de Wilhel minapolder en de polders onder Wol phaartsdijk het noodzakelijk is het werk uit te voeren. Doen wij dit1 niet, dan is niet te overzien, wat de ge volgen zijn, aldus de heer Dekker. De vergadering kon in grote lijnen niet de zienswijze van het dagelijks bestuur akkoord gaan, hoewel enke le stemmen opgingen om niet toe te geven en de afwatering te zijner tijd eventueel te regelen door een mobie le noodbemaling. Zonder hoofdelijke stemming werd na enige discussie besloten het bevel van Gedeputeerde Staten op te volgen. Duidelijk zal echter gesteld worden, dat men het werk slechts noodgedwongen uit voert. De totale kosten van de aanpassings werken op Zuid-Beveland belopen een bedrag van rond 700.000. In ver band hiermee werd besloten een of meer kasgeldleningen van 2,5 ton aan te gaan. Ook werd tengevolge van dit besluit de begroting voor het dienstjaar 1960 gewijzigd. ogenblik in Genève. Het is, naar de P.T.T. ons mededeelde niet de bedoe ling daar de kwestie van de zender Veronica ter sprake te brengen. Op dit ogenblik overweegt Nederland be paald nog niet een stoorzender in het geweer te brengen tegen de Veronica. Deze stoorzender immers zou even- De P.T.T. deelde nog mede, deze za ken zeer ernstig te nemen: Immers, de golflengteverdeling komt na moei zaam internationaal overleg tot stand. Gesteld dat op grote schaal zenders als de Veronica in de lucht zouden komen, dan zou van enige afwikke ling van het radioverkeer geen spra ke meer kunnen zijn. Zoals hekend is het echter zeer moei lijk om op te treden tegen dit soort zenders. Vordering afgewezen in „kabelaffaire" De civiele kamer van de rechtbank in Den Haag heeft gisteren vonnis gewezen in een procedure, welke een aantal aandeelhouders tegen het be stuur van de N.V. Nederlandse Ka- belfabrieken aanhangig had gemaakt over aan vijf „oude" commissarissen te verlenen compensatie inzake be perking van tantièmes. De rechtbank ontzegde de vordering van de eisers en veroordeelde hen in de kosten van het proces, van de kant van de ge daagde begroot op 285.50. Een aandeelhouder had bezwaar ge maakt tegen de grote tantièmes, wel ke de commissarissen kregen tenge volge van aanzienlijke winststijging in het bedrijf. De commissarissen waren bereid .aan hun statutair aan deel in de overwinst de beperking te doen verbinden, dat zij hoogstens 40.000 per jaar zouden ontvangen, mits de N.V. de commissarissenbelas- ting voor haar rekening zou nemen. Daarnaast zouden vijf commissaris sen, die voor de fusie met de N.V. Draka in 1958 reeds zitting hadden een tegemoetkoming moeten ontvan gen voor 'n „wiskundigelev ensduur" variërend van 6 tot 29 jaar, van per jaar 25000, eveneens vrij van com- missarssenbelasting. Zes aandeel houders maakten daarop een proce dure aanhangigi om het compensa- tievoorstel nietig te doen verklaren met een dwangsom van 100.000 p ei- overtreding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3