PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT AARDBEVING EIST 3000 DODEN Broodprijs wordt met één cent verhoogd Tachtig Zeeuwse scholieren voeren spel op in Middelburgse abdij LAR EN GARASJ IN PAAR SECONDEN VERWOEST STUDENTEN HIELDEN IN SEOEL WEER DEMONSTRATIES 203e jaargang - no. 98 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W, de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjünct-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 26 april 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b .g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oost burg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2, Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2 Perzië getroffen door ramp Volgens de jongste onofficiële schattingen zijn bij de aardbevingen in de Zuidperzische steden Lar en Garasj drieduizend mensen omgekomen. Er zijn drieduizend gewonden en zeventiendui zend daklozen. Onder de doden bevinden zich vijfhonderd kinderen. Zij vonden de dood toen zij in een schoolgebouw voor een feest bijeen waren. Vele overlevenden zijn gewond Lar, dat 900 kilometer ten zuiden van Teheran ligt, is nóg vol lediger verwoest dan de Marokkaanse stad Agadir, waar twee maanden geleden 12.000 mensen omkwamen. Geen muur staat overeind en de bevolking leeft in een dorp van tenten, die red dingsvliegtuigen hebben uitgeworpen. De schade werd veroorzaakt in enkele seconden. In die korte tijd hadden zich twee schokken voorgedaan. Onder het puin liggen ook de burgemees ter, vele ambtenaren en alle politieagenten, die het plaatsje telde op een na. De militairen en de Rode Kruisgroepen moeten werken in enorme stofwol ken. Zij hebben gisteren reeds vijfhonderd stoffelijke resten uitgegraven. Men schat dat men drie weken nodig heeft om alle slachtoffers uit te graven. heeft gevraagd om „alle mogelijke hulp een hemd, een deken of wat geld". De sjah en zijn vrouw, koningin Fa- rah, hebben een groot aandeel in de hulpacties. Koningin Farah heeft op dracht gegeven de kinderen die bij de ramp hun ouders hebben verloren, zo snel mogelijk naar Teheran te Velen van de daklozen die in de open lucht kamperen, hebben verwondin gen. Honderden strompelden terug om naar verwanten in het vernielde gebied te zoeken. Ladingen tenten, dekens, voedsel en medicamenten stromen Lar, een tabaks- en katoen centrum met 17.000 inwoners en Ga rasj, twaalf kilometer verder naar het zuiden, binnen. De gouverneur, Mosrat Gharib, die alles verloor, telegrafeerde naar Teheran dat op het gebied van Lar een nieuwe stad zou moeten wor den gebouwd. In een oproep tot de hoofdstad om allerlei nulp zei hij ieder lijdt en de schade is niet te schatten. Ik zend dit telegram vanaf een mobiele zendinstallatie in het veld, ik zit hier met blote voe ten en in lompen gekleed. Mijn bu reau, het meest soliede gebouw van de stad, en mijn huis zijn met de grond gelijk". Het Rode Kruis gebruikt helikopters om gewonden naar het door de Ame rikanen gebouwde hospitaal in Sji- raz, 270 km van Lar te vervoeren. Ken blad in Teheran heeft gepleit voor een nationale rouwdag. Perzië Onderdrukking De Ambonezen vormen in Neder land slechts een uiterst kleine bevolkingsgroep. Toch trekken zij meer de aandacht, dan hun be scheiden aantal zou doen verwachten. Zij zijn namelijk een groep politieke vluchtelingen, die regelmatig belang stelling vragen, voor het grote pr bleem, waarmee zij worstelen. Dat probleem is de onafhankelijkheid van hun republiek der Zuid-Molukken te zamen met het vraagstuk van een mogelijke terugkeer naar hun ge boortegrond. Gisteren was het tien jaar gele den, dat c der Zuid roepen. De oprichting was een ver zetsdaad tegen de regering-Soekarno, die in strijd met gemaakte afspra ken, de deelstaten van het Verenigd Indonesië liquideerde om een Indone sische staat te scheppen. Het verzet op Ambon en de omlig gende eilanden heeft niet lang ge duurd. De troepen van Soekarno sloe gen hard toe en al is er thans nog altijd sprake van verzet op Ceram, veel meer dan een wanhopige strijd van een klein aantal „bos-geuzen" is het niet. Het ziet er inderdaad somber uit voor de herrijzenis van de repu bliek der Zuid-Molukken. Ook hier geldt echter het moedgevende woord, dat Prins Willem I eens tot der Nederlanders gesproken heeft, toen hij zei, dat „welslagen niet nood zakelijk was om toch vol te houden". Dat woord geldt te meer nu er toch enkele lichtpunten zijn. Die licht punten zijn er niet voor wat betreft gewapend verzet, want zoals de za ken thans liggen is zulk verzet op de Zuid-Molukken een vrijwel uitzicht loze zaak, maar er is in de achter liggende tien jaren op politiek ge bied veel gewijzigd in Indonesië. Soekarno ondermijnt meer en meer liet vertrouwen, dat men in be paalde Indonesische kringen nog altijd had in zijn beleid. Hij werkt aan zijn eigen ondergang door grote groepen Indonesiërs geheel uit te slui ten van politieke invloed. Bovendien' is cr in de achterliggende tien jaar zowel gewapend als econo misch verzet op Sumatra, West-Java en Celehes uitgebroken en dat duurt nog voort. Deze onrust zal nimmer eindigen, wanneer er niet enigerlei vorm van zelfbestuur komt voor deze gebieden. Dan zal de deelstaten-gedachte her leven en dan ook zullen de Zuid- molukkcrs de kans krijgen om hun nationale aspiraties te verwezenlij ken. Vermoedelijk zal dat wel binnen het Indonesisch staatsverband moeten geschieden, omdat voor een onafhankelijke staat de econo mische en andere mogelijkheden op de Zuid-Molukken te beperkt zijn. Maar dat er betere tijden voor de Zuid-Molukken cn de Ambonezen zullen komen, mag als vaststaand worden aangenomen bij deze tiende herdenking van de stichting der Zuid- Molukse republiek. brengen, naar de weeshuizen die on der haar persoonlijke protectie staan. Als bijdrage aan de hulpverlening aan de slachtoffers zal het „Neder- landsche Roode Kruis" .410 sets ge droogd bloedplasma ter waarde van f18.500 per vliegtuig zenden. Op 1 juli 1957 kwamen ongeveer 2000 mensen om toen dorpen rond de gedoofde vulkaan Demavand, 80 km ten noord-oosten van Teheran, door een aardbeving werden getrof fen. Op 13 december 1957 werden ruim 1000 mensen gedood bij een aard beving in West-Perzië. Echtpaar verdronken Zondag zijn uit het water van het open havenfront te Amsterdam de stoffelijke overschotten opgehaald van de 61-jarige bouwvakker M. van de Meydenberg uit Amsterdam en diens 57-jarige echtgenote. De poli tie neemt aan, dat hier sprake is van een ongeluk. MET INGANG VAN MORGEN Prijsstop brood ingetrokken Het brood wordt met ingang van morgen duurder. De minis ter van economische zaken heeft in overeenstemming met zijn ambtgenoot van landbouw en visserij en na overleg met de Nederlandse Bakkerijstichting besloten akkoord te gaan met een verhoging van de prijs voor waterwitbrood, volkswitbrood en volksbruinbrood met één cent per 800 gram. Dit geldt voor zover de huidige prij zen van genoemde broodsoorten in overeenstemming' met het advies van de Nederlandse Bakkerijstichting niet uitgaan boven die welke op 17 januari 1959 werden berekend. Derhalve dient in de plaatsen, waar thans hogere prijzen in rekening zou den worden gebracht dan op 17 ja nuari 1959 een verhoging van de broodprijzen achterwege moet blij ven. De beschikking prijsstop brood 1960 (geldend voor Zwolle, Zwolle- kerspel en Kampen) en 1960 H (gel dend voor Alphen aan de Rijn, De venter, Middelburg en Utrecht) zul len worden ingetrokken. Indien mocht blijken dat aan de prijs geen hand wordt gehouden, zal een voor het gehele land geldende prijsmaat regel voor brood worden afgekondigd, za deelt het ministerie van economi sche zaken mee. Als gevolg van de doorwerkingen van de garantieprijsverhoging voor tarwe van de oogst 1959 en van la gere opbrengstprijzen van de bij- produkten, die bij de bereiding var. bloem vrijkomen, heeft de bloem- prijs, na de broodprijsverhoging van januari een zodanige verhoging ondergaan, dat de kostprijs van het brood met ongeveer één cent is ge stegen. Zeer koude aprildagen (Van onze weerkundige medewerker) Wij beleven enkele zeer koude dagen voor de tweede helft van april. Ook maandagmid dag kwam de temperatuur niet hoger dan 9 graden en in de afgelopen winter kwamen er verschillende dagen voor met een hogere temperatuur. Een hogedrukgebied strekt zich uit van Ierland tot Noord- Scandinavië en hierdoor blijft er met een noordelijke wind koude lucht viaj de Noordzee naar ons land stromen. In deze luchtstroming komen enkele opklaringen, maar ook ver spreide regen- en hagelbuien vooi'. Tijdens de opklaringen daalt de temperatuur in de nacht tot enkele graden boven het vriespunt en ook vandaag blijft het nog erg koud. Ge leidelijk zal de wind iets meer naar noodoost draaien en kan wat drogere lucht worden aan gevoerd. Dit kan na het mid den van de week de middag- temperaturen ten goede ko men, maar het grootste deel van de week zal voor eind april toch te koud blijven. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll President Charles de Gaulle en pre sident Eisenhower op het vliegveld te Washington. Bouwvakkers werkten voor niets op Duitse werken (Van onze Haagse redactie) Enkele tientallen Nederlandse bouw vakarbeiders, die in de afgelopen maanden waren geronseld voor werk in Duitsland, zouden door de onder aannemer W. R. uit Amsterdam be nadeeld zijn. De onderaannemer zou thans spoorloos zijn met enkele we ken loon van de arbeiders, die inmid dels getracht hebben in Duitsland verhaal te krijgen bij de hoofdaan nemer, hetgeen mislukte. Het bedrag dat met de hele affaire is gemoeid wordt door de gedupeerde bouwvakarbeiders geraamd op enkele tienduizenden guldens. Enkele bouwvakkers hebben bij de Amsterdamse politie aangifte gedaan. Daar is men evenwel van mening, dat tegen R. geen enkele actie van poli- tie-zijde valt te ondernemen. De poli tie stelt zich op het standpunt, dat R- eigen haas is en dat hem slechts kan worden verweten dat hij zijn perso neel niet uitbetaalt, dat is echter reen strafbaar feit. En de Amster- lamse politie volstaat met de mensen aan te raden, een civiele procedure te beginnen. WONING VICE-PRESIDENT BESTORMD Begonnen met een vergadering van Ieraren Duizenden studenten hebben maan dagavond opnieuw tegen de regering van president Syngman Rhee beto gingen gehouden en sommigen heb ben de woning van vice-president Lee Ki Poong bestormd. Troepen, gesteund door tanks, wier pen traangasbommen tussen de beto gers en vuurden salvo op salvo af over hun hoofden, maar konden de betogers niet in toom houden. Volgens functionarissen van het Ro- de-Kruisziekenhuis zijn tien studen ten gewond. Geen van hen had ech ter kogelwonden. Aan de betogingen van maandag avond namen ruim 7000 studenten deel. Vijfhonderd drongen de woning van Lee binnen, maar deze en zijn gezin waren niet thuis. De studenten vernielden het meubilair en bescha digden het huis. De betogingen, begonnen met een vergadering van 300 hoogleraren. Toen de demonstranten door de stad trokken, schreeuwden zij om nieuwe verkiezingen. Tegen de soldaten werd geroepen: „Vecht met ons voor de democratie". De nationale vergadering heeft maandag een spoedmotie aangeno men, waarin de onmiddellijke ophef fing van de staat van beleg in Seoel, Poesan, Taegoe, Kwanjoe en Taejon geëist wordt. Eenenveertig leden van de Zuidko- reaanse nationale vergadering heb ben maandag meegedeeld dat zij niet langer lid zijn voor de liberale regeringspartij. Zij noemen zich nu teclmische onafhankelijken. De natio nale vergadering bestaat tengevolge hiervan uit 111 liberalen, 71 demo craten en 49 onafhankelijken. Twee zetels zijn vacant. Door het uittreden van deze 41 par lementsleden uit de liberale partij heeft deze de meerderheid in het parlement verloren. Het Zuidkoreaanse vakverbond, dat twee miljoen leden telt, heeft zich H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bemhard hebben zich in Zermatt op pad begeven om een nieuwe dag vol slcivreugd tegemoet te gaan. maandag officieel losgemaakt van de liberale partij. Het verbond heeft meegedeeld dat het zich voortaan uitsluitend met arbeidsaangelegenhe- den zal bemoeien. Het verbond is de afgelopen zes jaar een steunpilaar van de liberale partij geweest. Onderdeel van festiviteiten op 17 mei Tachtig Zeeuwse scholieren zul len op 17 mei een afwisselend en bewegelijk spel opvoeren. Het toneel is het ruime plein voor het nieuwe provinciehuis te Mid delburg, het décor de ring van historische abdijgebouwen. Met een spel van volksdans, mime, declamatie en dialoog, zal ook de Zeeuwse jeugd een woordje meespreken bij de festiviteiten rondom de opening van het nieu we griffiegebouw, die H.M. Ko ningin Juliana, zal verrichten. Dit spel zal een waardig sluit stuk zijn van het officiële pro gramma op liet abdijplein. i ;,Ze waren direct enthousiast", ver telde wika Waster val, directeur van het jeugdvormingscentrum Hedenes- se, die het spel in zeer korte tijd ontwierp cn uitwerkte. Samen met Jan Bronk, directeur van de Neder landse Pantomimestichting te Am sterdam, zal hij de regie voeren. Na 't ontvangen van de opdracht ging hij op pad om de tachtig jongelui te vin den. Rectoren en "directeuren verleen den alle medewerking en op vier Zeeuwse scholen de Rijkskweek school en Christelijke kweekschool te Middelburg, de R.K.H.B.S. St. Eloy te Oostburg en het Jnnsenius- lycéum vond hij de 80 geschikte en enthousiaste spelers. Voor de heer R. W. Wasterval was de opdracht „een bom uit heldere he mel", zo zei hij, „maar wel een leuk bommetje". Van de zijde van het provinciaal bestuur werd het plan geopperd om naast de folkloristische evenementen tijdens de festiviteiten rond de opening, ook de Zeeuwse jeugd aan het woord te laten. Daar toe werd contact gezocht met voor zitter en secretaris van de Provin cial® Jeugdraad, respectievelijk ds. H. M. Straling te Goes en mr. J. Hornstra te Middelburg, waarna de heer Wasterval de opdracht kreeg het spel op korte termijn voor te be reiden. Zijn ontwerp werd een dag later door Gedeputeerde Staten goed gekeurd. Wika Wasterval ging op zoek naar Zeeuwse scholieren uit ver schillende delen van de provincie, die door hun leeftijd reeds een levens beschouwelijke richting zijn toege daan. Hij vond ze op bovengenoemde scholen. De jongelui hebben nog slechts een vage indruk van het spel en zullen tijdens een week-end op Hedenesse, op 7 en 8 mei, het spel in studeren. De generale repetitie zal de zestiende mei in Middelburg wor den gehouden. U itgangspunten De naam van het spel? Die weet de heer Wasterval nog niet. Bij zijn plannen koos hij drie uitgangspun ten; Het is een spel voor H.M. de Ko ningin. Het is een spel van en door de jeugd. De nieuwe griffie, waarhij het oorlogselement betrok ken moet worden. Het spel zal een half uur duren. Een half uur lang volksdans, declamatie, mime on dialoog. Met deze bewegen de en spelende tachtig jonge mensen wil de heer Wasterval laten zien hoe de jeugd leeft, hoe de jeugd denkt. Hoe ze staat in de maatschappij, hoe ze zou willen staan, en naar welke, nieuwe toekomst ze zich zou willen richten. De uitwerking van deze abstracties staat volgens de heer Wasterval los van het gangbare toneel-idee. Daar voor is het terrein te groot. Door middel van de mimes, de dans en de dialoog zullen de in het spel gedachten worden uitgespeeld, mime zal de tekst onderstrepen. Zo wil de heer Wasterval de jon ge spelers laten antwoorden O" de boodschap van H.M. de Koningin, uitgesproken aan het adres van de jeugd in de Koopmansbeurs te Amsterdam op 12 september 1953. Daar vroeg de vorstin of dc jon gens en meisjes zich ervan bewust zijn dat zij zich als jonge genera tie voorbereiden op de nieuwe sa menleving waarvan ze deel uitma ken. Van en door de jeugd Een spel dus van en door de jeugd. „Het mag vooral niet pathetisch zijn", aldus de heer Wasterval. „Het (Zie slot pag2 kol. 3) De Gaulle sprak tot Amerikaanse congres President De Gaulle van Frankrijk heeft maandag in een rede voor het Amerikaanse congres de senaat en het huis van afgevaardigden verklaard dat vernietiging vau de kernwapens onder internationaal toe zicht de enige hoop is „voor de toe komst van het mensdom". Maar, zo liet De Gaulle hier onmiddellijk op horen, Frankrijk zal verplicht zijn om zelf een voorraad kernwapens aan te leggen, als. Engeland, de Verenigde Staten en Rusland niet van de kern wapens afzien. Kennelijk met verwijzing naar de Russische dreigementen om een af zonderlijk vredesverdrag met Oost- Duitsland te sluiten, verklaarde De Gaulle nogmaals met nadruk dat een eis tot het sluiten van een verdrag, door welke mogendheid ook gesteld, erg ongelegen zou komen. De Gaulle doelde hierbij ook op eisen inzake grensgebieden of de een of andere actie „in de gevoeligste gebieden".' De Gaulle verklaarde dat, afgezien van alle mogelijke resultaten bij het overleg tussen oost en west, de vrede in gevaar zal blijven als de dreiging van een kernoorlog blijft bestaan. De Gaulle meende dat alle pogingen om de „wonden van het Duitse volk erger te maken" vermeden moeten worden. West-Duitsland levert op het ogenblik de grootst mogelijke dienst aan het ideaal van de coëxistentie, doordat het bezig is een deel van West-Europa te worden. Ambassade had contact met Meewis Goudswaard (Van onze Haagse redactie). Het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag heeft maandagmid dag een telegram van de diploma tieke vertegenwoordiging in Cairo ontvangen, waarin het contact van de ambassaderaad jhr. D. van Ey- singa met de gearresteerde Neder lander Meewis Goudswaard wordt bevestigd. De heer Goudswaard die zoals bekend is gearresteerd wegens spio nage voor Israël tegen de V.A.R. zou in goede gezondheid verkeren en in een vrij laconieke stemming zijn. Voorts bevestigde de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag het feit dat aan de heer Goudswaard een jurist zou worden toegewezen voor liet proces, dat waarschijnlijk op 7 mei zal be ginnen. De advocaat heeft de Egyp tische nationaliteit. VERWACHT. Geldig tot hedenavond NOORDELIJKE WIND Wisselend bewolkt met enkele ver spreid voorkomende buitjes. Zwakke tot matige, langs de kust echter vrij krachtige noordelijke wind. Koud weer met mïddagtemperaturen van 8 tot 10 graden. ZON EN MAAN f april Zon op 5.19 onder 19.57 Maan op 6.28 onder 21.34

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1