BOSCH PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer Rijkssteun onontbeerlijk voor realisering Zeeuwse kansen R.-K. JEUGDHUIS DOR B0SC0" DOOR PASTOOR SREL GEOPERD KINDER-FLORALIA-PLANTJES IN MIDDELBURG UITGEREIKT NIEUWS UIT DE KERKEN t gehele jaar door KILeNL Toen klonk een stem 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 26 APRIL 1960 GEDEPUTEERDE VAN POELJE TE TERNEUZEN Inleiding voor N.V.V.-kaderleden l)e heer M. J. van Poelje, lid van Ge deputeerde Staten van Zeeland, lieeft zaterdagmiddag in café ,Xa Belle Vue" te Terneuzen voor de N.V.V.- bestnurdersbond Zeeuwsch-Vlaande- ren een inleiding gehouden over „de toekomstige ontwikkeling van Zee land, in het bijzonder van Zeenwsch- Vlaanderen". Op deze regionale ka derbijeenkomst, die door talrijke N. V.V.-ers, werd bijgewoond, gaf de heer Van Poelje zijn visie op een aan tal Zeeuwse zaken. Spreker begon zijn inleiding met een overzicht van de bevolking die in Nederland sinds 1921 met 63 is toegenomen, in Zeeland met 16 en om een voorbeeld te noemen, in W.- Zeeuwsch-Vlaanderen slechts met 4 Ook op economisch gebied is Zeeland bij overig Nederland sterk achtergebleven. Mede daardoor is de werkloosheid in deze provincie groter dan het landelijk gemiddelde. Gevolg hiervan is een vertrekover- schot, terwijl daar bovendien de laatste jaren het pendel-probleem is bijgekomen. Naar schatting pende len dagelijks 1500 Zeeuwen naar hun werk buiten de provincie, waarvan meer dan 100 Zeeuwsch-Vlamingen. De lieer Van Poelje is van mening dat er in Zeeland beslist nog wel nieuwe ontwikkelingsmogelijkhe den zijn en dat deze provincie de gehele Nederlandse economie nog wel iets te bieden heeft. Hij noem de onder andere industrieën, wier vestigingsplaatsen dicht langs de kusten behoren te liggen en die daarvoor een prachtgelegenheid zouden hebben aan de Wester- scheldeboorden. Hij zag het als Zeelands taak en zaak om door lopend bij de rijksoverheid aan te dringen op spoedige realisering van het Sloeplan. Dit plan schept volgens spreker de mogelijkheid tot het in stand houden van havens en industriegebieden waarvoor nu reeds gegadigden zijn. Kanaalzone Voor wat betreft de Kanaalzone noemde de heer Van Poelje Terneu zen als belangrijke doorvoerhaven, die zich de laatste jaren heeft ont wikkeld als overslag- en industrieha ven. Verder achte hij de gezamenlij ke structuurschets der Kanaalzo negemeenten van groot belang voor de toekomst. In grote trekken moet volgens spreker gestreefd worden naar een drietal hoofdpunten, name lijk arbeid voor de eigen mensen, het behouden van een geboorte-overschot en het vestigen van personen van el ders. Buiten de Kanaalzone zag hij mogelijkheden voor vestiging van nieuwe industrieën in Goes, Breskens en Hulst. Medeoorzaak van het achterblijven van de economische expansie in Zee land is volgens dit G.-S.-lid te wijten aan de verkeersverbindingen. Vlak na de Tweede Wereldoorlog be hoorden de wegen van Zeeuwsch- Vlaanderen tot de slechste van Ne- kom pressor KOELKAST derland. De laatste 15 jaren Is door de provincie miljoenen geïnvesteerd aan verbetering daarvan. Hij betreur de het dat Zeeuwsch-Vlaanderen niet direct zal kunnen profiteren van de toekomstige verbindingen tussen mid den- en noord Zeeland en de rand stad Holland. „Maar hoe intensiever die verkeersstroom straks wordt, hoe urgenter de vaste oeververbinding". Een andere mogelijkheid voor wel vaartverbetering in Zeemvsch- Vlaanderen zag spreker in de recre atie, onder meer aan de west- Zeeuws-Vlaamse kust en de Braak man. Maar dan zullen er talrijke verbeteringen moeten worden aange bracht. „Bij de realisering van al de ze mogelijkheden en wensen is de fi nanciële steun van het rijk onont beerlijk", aldus de heer Van Poelje. De Zeeuws-Vlaamse N.V.V.-ka derleden maakten een druk .'ebruik van de gelegenheid tot het stellen van vragen. NA INGRIJPEND HERSTEL Middelburgs r.-k. jeugd kan er terecht in vrije tijd Sinds zaterdag wordt de voorgevel van het hoekpand Kinderdijk bij de Spijkerbrng te Middelburg ge sierd met de naamr.-k. jeugdhuis „Don Bosco". Zondagmiddag heeft pastoor Herm. H. Snel dit nieuwe jeugdhonk geopend. Dat het zieli in de belangstelling van de jeugd mag verheugen, bleek reeds de eerste dag, toen tientallen jonge ren zich er vermaakten met diver se spelen als biljarten, tafeltennis, schaken, dammen en„.. het radio verslag van Leo Pagano over Bel giëNederland. Reeds vele jaren heeft de r.-k. paro chie de beschikking over dit pand. Voortrekkers, verkenners, welpen, kabouters en gidsen, alsmede de K.A .J.-afdeling vonden er een on derkomen in.'Het grote huis zag er evenwel bijzonder haveloos uit, totdat onder leiding van kapelaan D. Kempers besloten werd het oude patronaatswerk, zoals dat voor de oorlog geschiedde, in ere te herstellen. Met medewerking van de heren P. Moelijker, J. van 't Westende en P. Grimm zorgde kapelaan Kempers voor een volle dige metamoriose. En na weken schuren, timmeren en schilderen konden deze parochianen de jeugd een prachtig opgeknapt „Don Bos- :o"-nuis aanbieden. 6 geopend; is er voldoende belang stelling, dan worden ook zaterdag en zondagavonden ingeschakeld. In de kelder van het gebouw, vroeger een bergplaats van een schier on overzienbare berg afval, staan thans 50 stoelen opgestapeld, ter wijl in deze ruimte voorts de mis sieclub, gevormd door scholieren van de lagere school, hun „hoofd kwartier" hebben ingericht. Deze knapen zorgen voor de missie door het sparen van postzegels, oud pa- Pastoor Snel sprak tijdens een ope ningsspeech Zijn waai-dering uit voor deze vrijwillige medewerking van de ouderen. Hij hield de jeug dige „bewoners" van Don Bosco" voor om het voorbeeld van de „restaurateurs" te volgen en in de volgende jaren zelf de inrichting van het jeugdhuis ter hand te ne men. Met het doorknippen van een door de voorste zaal gespannen lint opende de pastoor tot slot het jeugdhuis „Don Bosco". De heren Moelijker, Van 't Westende en Grimm, alsmede mevrouw Moe lijker ontvingen voor hun werk zaam aandeel in het herstel, een aandenken. Het jeugdhuis is voor lopig elke zondagmiddag van 2 tot Walcheren Raad Domburg behandelt verbetering verlichting In de eerstvolgende vergadering van de raad van Domburg op donder dag 28 april 's avonds om acht uur in het gemeentehuis komt onder andere een voorstel aan de orde be treffende verbetering van de straat-, verlichting. Verder vermeldt de agenda voorstellen over deelneming in het aandelenkapitaal van de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten, vaststel ling spaarvevordening 1960 en zal de gemeenterekening over 1958 worden aangeboden. O.- EN W.-SOUBURG Raad Souburg bijeen Vrijdag 29 april a.s. zal de gemeen teraad van Souburg om half drie in openbare vergadering bijeenkomen De agenda voor deze vergadering vermeldt onder meer een voorstel tot onderzoek van de geloofsbrieven van het nieuwbenoemde raadslid de heer L. Frangois en tot toelating als lid van de raad. Verder komen aan de orde een voorstel tot vaststelling van de openingsuren van de gemeente secretarie en van het bureau van de burgerlijke stand, een voorstel tot verkoop van grond aan de Middel burgsestraat aan de h eer A. C. Haeck en tot verkoop van een stukje frond in plan-„Nagelenburg" aan de r.V. P.Z.E.M. pier, zilverpapier enz. En dat zij hun taak ernstig opvatten blijkt wel uit het feit, dat zij vorig jaar de eerste prijs in het bisdom Bre da behaalden. En het ziet er naar uit. dat de jongens dit jaar de lan delijke eerste prijs behalen! De Middelburgse parochianen zijn dan ook bijzonder trots op hun missie club. Drie leden van de com missie Kïnder-floralia van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw- en Plant kunde, de heren J. Tol lenaar, A. Joosse en D. Tillema, hebben zater dagmiddag in de Graan- beurs te Middelburg en aan de gemeentelijke kwekerij „Overwater" tientallen prachtige be- f;onia's, fuchsia's, co- eus, geraniums, vlijti ge liesjes en klimop plantjes aan do jeugd uitgereikt om thuis ver der op te kweken. Af en aan liepen de jongens en meisjes bij deze twee afhaalposten waar zij hun plantje in ontvangst konden ne men. Van een overwel digende drukte, zoals die in voorgaande jaren voorkwam, was dit maal echter geen spra ke. Het aantal aanvra gen voor een plantje was dan ook veel min der dan in de afgelopen jaren, toen men soms 1200 „bestellingen" boekte. Ditmaal waren het er „slechts" 696, waarvan 473 uit Mid delburg. Uit de omlig gende dorpen waren 223 aanvragen voor een plantje ontvangen, waarvan 31 uit Melis- kerke, 24 uit Seroos- kerke, 41 uit Souburg, 62 uit Westkapelle cn 65 uit Nieuw- en Sint- Joosland. De jeugdige planten- kwekers uit deze dor pen krijgen hun plant jes toegestuurd, maar hun Middelburgse colle gaatjes moesten ze zelf komen afhalen aan de Graanbeurs of de ge meentelijke kwekerij „Overwater". In de Graanbeurs waai de heren J. Tollenaar en A. Joosse voor een vlotte afhandeling van de bestellingen zorgden, stonden 31S plantjes in lange rijen, waarvan het merendeel aan het einde van de middag was afgehaald. Bij de gemeentelijke kwekerij waren „slechts" 160 be stellingen binnengeko men, die cle jongens en meisjes bij de heer D. Tillema in ontvangst konden nemen. Thuis zullen de jongens en meisjes hun plantjes verder opkweken. Op een grote tentoonstel ling de Kinder-flo- raüa, die waarschijn lijk eind juli in de Graanbeurs wordt ge houden zullen de re sultaten van hun jeug dige zorg en moeite worden getoond. Een jury zal hier uit alle in zendingen de mooiste en best verzorgde plant jes aanwijzen, waar voor de jeugdige kwe ker een prijs in ont- vangst kan nemen. De hele opzet van deze Kinder-floralia is. de jeugd liefde voor cle bloemen bij te brengen. Kwamen er ditmaal in tegenstelling tot voor gaande keer veel min der aanvragen binnen, thans meent de Kinder- floralia-commissie de echte plantenliefheb bers te hebben. Waarom zijn Liga-kinderen zó stoer en zó gezond? Omdat in de veelzijdige Liga-voeding alle opbouwstoffen in rijke schakering aanwezig zijn, Jaarboek Christelijke Gereformeerde Kerken Uit het thans verschenen jaarboek van de christelijke gereformeerde kerken in Nederland blijkt dat het aantal gemeenten met één is ver meerderd door de instïtuering van een kerk in Amsterdam-Nieuw West en daardoor thans 167 bedraagt. Het aantal predikanten steeg met zes en bedraagt nu 103. Het aantal vaca tures daalde van 74 tot 69. Het aan tal leden klom van 30.957 tot 31.537 en het totaal aantal belijdende en doopleden steeg van 62.381 op 63.215. Het aantal dienstdoende predikanten vermeerderde met zes, doordat zes kandidaten een beroep aannamen. Tevens trad het oud-lid van de Twee de Kamer ds. C. v. d. Zaal weer in actieve dienst. Maar daar staat tegen over, dat ds. L. Holtrigter te Onst- wedde met emeritaat ging. De kerk telt voorts 2 legerpredikanten, r schipperspredikant en 21 emeritus predikanten, van wie vier, als hoog leraar aan de theologische school te Apeldoorn ziin verbonden. Aan de theologische school stuuereu op het ogenblik 17 studenten. NED. HERVORMDE KERK. Bedankt voor Jutriip Hommerts: A. P. Nauta te Sint-Johannisga. Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Hilversum: dr. J. Kooit a.s. emeri tus predikant te Amsterdam. GEREF. KERKEN. ;n te Berlik burg te Kantens. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Gorkum en voor Oost- kapelle: C. Hegeman te Genemuiden. zorgt voor Uw gezondheid - 532.- Prijzen vanaf verkrijgbaar bij dé bonafide handel Atteenverfegenwoo'diginR N.V. Willem van Rijn AmiKrdun. Haarlemmerweg 475. «•I -185222 (10 lijnen). 1463. Terwijl zijn vrienden zich aan allerlei gissingen te buiten gingen omtrent Arends beweegredenen voor een nachtelijke vliegtocht wijdde onze piloot zijn al gehele aandacht aan de be diening van de Horzel. Uit gerust met een motor zoals er geen tweede op de aarde bestond, spiraalde de kleine machine met groot gemak omhoog naar de sterrenhe mel. Na verloop van circa dertig minuten lag het con tinent als een enorme inkt vlek beneden hem en kon hij in de verte het glinste rende oppervlak van de oceaan zien liggen. Hij had nu een hoogte be reikt waar de lucht zo ijl was, dat de straal motor bijna geen effect meer bereikte. Storm liet het toestel horizontaal komen en schakel de de repulsors in, die er voor zouden zorgen dat de Horsel stationair bleef. Toen opende hij een verborgen vakje op het instrumenten bord en draaide aan een geheimzinnig knopje dat er lang geleden door zijn vrienden van de planeet Valeron op aangebracht was. Ogen schijnlijk gebeurde er niets, doch Arend wist dat via een vernuftige zender, verborgen in de spitse neus van het toestel met regelmatige tussenposen een SOS-boodschap naar alle kan ten het heelal ingezonden werd! Vergadering hervormde raad voor kerk en school De hervormde raad voor de zaken van kerk en school heeft vrijdag in Utrecht zijn jaarvergadering gehou den. De voorzitter van de raad, dr. W. J. de Wilde, zei in zijn openings woord, dat de uitbreiding van het godsdienstonderwij's op de openbare zowel als op de bijzondere scholen en de godsdienstige vorming van de jon- ;e mensen, sedert de zogenaamde ge- Ijkstelling de bijzondere aandacht van de kerk vragen. Hij constateerde met dankbaarheid, dat de overheid hoe langer hoe meer een welwillende houding heeft aan genomen ten opzichte van de subsi diëring van dit onderwijs. Dr. de Wil de merkte op, dat het percentage der kinderen dat godstaienstonderwijs ontvangt op school, voortdurend stijgt. Hij voegde hieraan toe, dat het godsdienstonderwijs op de scho len echter weinig zal uitwerken als in het gezin thuis het godsdienstig besef aan het uitsterven is. De secretaris van de raad voor kerk en school, ds. O. V. Henkei, ging ln zijn jaarverslag onder meer in op het wetsontwerp voortgezet onder wijs 1958. De besprekingen met vertegenwoor digers van de algemene diaconale raad en de groeperingen van het openbaar onderwijs, betreffende het onderwijs aan de „trekkende" bevol king, leidden in het afgelopen jaar niet tot enig positief resultaat. Vol gens ds. Henkei is de situatie langza merhand zo, dat op enkele uitzonde ringen na het gehele onderwijs aan de „trekkende" bevolking zich prak tisch in rooms-katholiekc handen be vindt, hoewel het percentage niet r.-k. kinderen niet te verwaarlozen is. Emeritaat ds. D. Louwerse Ds. D. Louwerse, hervormd predikant te Tuil (Geld.) is voornemens 1 mei met emeritaat te gaan. Ds. Tuil werd in 1894 geboren en in 1921 kandidaat in Groningen. Hij diende de gemeente van Wissenkerke van 19291945, in welk jaar hij buiten bediening ge raakte. Op 19 oktober 1947 werd hij predikant tc Tuil. Ds. Louwerse is benoemd tot bijstand in het pasto raat te Knijpc. Ademin voorkomt «n geneest, bovendien 'n tractatie. FEUILLETON LILIAN AYE Toch leed het geen twijfel of de tal- loze breinen van de ontzaglijke men senstroom, die zich met geweld een weg langs hem heen baande, hielden zich, slechts weinigen uitgezonderd, weer met andere mensen bezig. Bij voorbeeld met het lot van familiele den, voor wie iets in orde moest worden gemaakt of ook wel met on bekende voorbijgangers, die vluchtig werden getaxeerd en daarna weer vergeten. Schijnbaar geïsoleerd, moeizaam huns weegs gaand konden ze toch hun nauw met elkaar verwe ven gedachten niet ontlopen, want 't noodlot hield allen in zijn ban. Het lot van de een zou zonder dat van de ander Immers niet mogelijk zijn. Ook Konrad Enderleins lot weefde zich van dit ogenblik af met dat van iemand anders samen. Het was, als zo heel vele lotsbestemmingen, met denken en nadenken begonnen. Reeds een half uur lang stond hij op één en dezelfde plaats onafgebroken naar het Alsterpaviljoen te staren, even op zijn ivoorkleurige' wandel stok leunend. Hij had Stefanie Win ter geen minuut uit het oog verlo ren. Nadat hij haar toevallig had opge merkt, toen ze haar auto parkeerde, was hij haar uit de verte tot het Alsterpaviljoen gevolgd, had haar bewegingen nauwkeurig gadegesla gen en het tafereeltje voor het ter ras in zijn geheugen opgetekend. Al lereerst omdat hij feitelijk niets an ders om handen had. daarna uit nieuwsgierigheid en tenslotte met langzaam ontwakende belangstel ling. Nu was hij eindelijk zo ver, dat hij kon proberen zorgvuldig al zijn waarnemingen alsof het bedragen in cijfers waren bij elkander op te tellen, om tot een resultaat te geraken. Konrad Enderlein was geen man, die zo vlug zulk een resultaat zou be reiken als wellicht een ander, die zich, terwille van de praatjes of de sensatie, veel met zijn omgeving be moeide, mogelijk zou zijn geweest. Hij, Enderlein, besteedde hiervoor te veel aandacht aan zichzelf en aan Felicitas, de vrouw, die hij liefhad. Toch had hij in zijn leven niet zo ver van de werkelijkheid afgestaan, dat hij van de wereld vervreemd was geraakt. Hij had de laatste jaren al lerlei dingen leren kennen, waarover hij vroeger slechts in boeken wat had gelezen of alleen maar vage aanduidingen had gehoord. Zulke er varingen hadden hem steeds méér belang in alle facetten van het le ven doen stellen, zijn begripsvermo gen voor de betekenis van allerlei „incidenten" vergroot. Vandaar dat nu plotseling de gedachte bij hem opkwam: „Ze heeft die man zeker voor het eerst ontmoet. Alleen daar- dat Is alles verklaarbaar: haar on zekerheid. haar weifelen voor ze het terras beklom en de manier, waarop zij cn de vreemdeling elkaar be groetten. En opeens ontwaakte bij Enderlein de gedachte, die hij eerst weer van zich afzette, toen aarze lend weer te voorschijn haalde, om ze tenslotte met kloppend hart ver der uit te spinnen. Een gedachte, waarbij hem steeds de vrouw, die hij liefhad voor ogen stond cn de door slag gaf boven alle andere overwe gingen. Konrad Enderlein ging niet over één nacht ijs en besloot dus nog eens rustig na te denken. Hij wilde zeker, absoluut zeker van zijn zaak wezen, want met een rekening, die niet in alle opzichten klopte, viel absoluut niets te beginnen. Achter zijn. gerim peld voorhoofd ging op dit ogenblik heel wat om! Opeens verhief zijn magere, lange lichaam, gehuld in een elegant, maar reeds wat versleten jacquet, zich iels hoger, zodat hij, ofschoon nauwelijks merkbaar, even minder op zijn wan delstok leunde. Toen keek hij op zijn polshorloge. „Half vier", zei hij wat onrustig bij zichzelf en dacht een tikje zenuw achtig: „Ik moet nodig Felicitas op bellen en haar zeggen dat ik wat later thuiskom. Wat hier gebeurt mag ik me in geen geval laten ont gaan". Gelukkig stond hij vlak voor het oude gebouw der PTT. Ja. over een minuut of tien zou hij Felicitas op bellen. Meteen hernam hij zijn houding van daareven en staarde opnieuw met ge spannen aandacht naar het Alster paviljoen. Uit ijdelheid droeg hij nooit een bril, zodat zijn tamelijk kleurloze ogen zich steeds bijzonder moesten inspannen. Wie hem daar in zijn elegante, grijze pak met een hoed van dezelfde tint op het smalle, grljsbehaarde hoofd zag staan, kreeg onwillekeurig de Indruk, dat hij een reeds bejaard, welgesteld heer voor zich had, ccn overbltjsel uit de „goede, oude tijd". Inderdaad, Konrad Enderlein was een overblijfsel; een overblijfsel, dat zich niet bij nieuwe, moeilijker levens omstandigheden had kunnen aanpas sen, dat thansals onderhuurder in zijn vroeger deftige villa woonde en als geruïneerd man toch nog kramp achtig poogde 't oude, deftige leven voort te zetten. En Felicitas Simon behoorde bij dat leven, was er om zo te zeggen het middelpunt van. Enderleins gehele doen en laten wa ren op haar afgestemd en Felicitas had al dan niet met haar toneel speelsterstalent de 64-jarige man in alle opzichten onder haar duim. Konrad Enderlein zag weer op z'n horloge; de termijn van 10 minuten die hij zichzelf voor het opbellen had gesteld, was verstreken. Nog even aarzelde hij, maar nam toen een kloek besluit, maakte rechtsomkeert en liep vlug naar het postkantoor. Toch keek hij, alvorens zich bij de file binnentredenden aan te sluiten, nog even de kant van het Alsterpaviljoen uit. Haastig betrad hij de eerste de beste telefooncel, wierp een paar geldstuk ken in de automaat en wachtte. Na enkele ogenblikken hoorde hij de hem zo bekende vrouwenstem. Ietwat geagiteerd antwoordde Ender lein: „Ik ben 't, Felicitas. Zeg eens schat, zou het le schikken, dat ik wat later kom? Ik moet nog iets be langrijks afdoen, iets héél belang rijks". De stem van do andere kant van de lijn vroeg, blijkbaar na korte aarze ling: „Wil je daarmee zeggen dat ie wat meebrengt?" „Geduld alsjeblieft", smeekte Ender lein dringend. „Ik kom zo gauw mo gelijk, liefste!" Meteen hing hij op cn snelde op zijn lange, mager© benen weer naar de Eenmaal buiten gold z'n eer ste blik het tafeltje op 't caféterras. O, schrik, het was onbezet! Enderlein rende cle straat over cn liet schier wanhopig zijn blik over de af en aan deinende mensenzee weiden. Plotseling ontdekte hij hen; zc volg den cle Jungfernstïeg tn de richting van het parkeerterrein. Donald Harrison stak ruim een hoofd boven Stefanie uit. Zijn kortgeknipte, maar niet borstelige haar gaf hem iets jongensachtigs, iets min of meer zorgeloos, doch zijn manier van lo pen en verdere bewegingen verrieden, dat hij. als 't erop aankwam, kalm en vastberaden wist te handelen. Terwijl hij Stefanie van terzijde aan keek en zo voor 't eerst haar profiel zag. vroeg hij: „En waar zullen we dan morgen samen gaan eten?" „Aan de Elbe?" „Prachtig. En hoe laat?" „Om een uur of twaalf?" „Uitstekend". „Ik zal U aan de stadsltant van het Dammerstation afhalen". Plotseling dook de straatfotograaf voor hen op, die met een vlugge be weging de camera omhoog hief. zijn linkeroog dichtkneep en uitnodigend vroeg: „Foto, meneer?" Donald wenkte glimlachend van „neen" en schoof Stefanie even op zij, om met haar de rijweg over tc steken. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 12