CHR. SCHOOL GROEDE KREEG EEN NIEUW GEBOUW NIEUWBOUWPLANNEN TERNEUZENSELEESZAAL OUBAAS J. J. MEIJBOOM ONTVING DE ZILVEREN VLAAMSE GAAI VUSSINGSE E.H.B.0.-DAMES WERDEN ZEEUWS KAMPIOEN NEDERLANDSE ATOOMGELEERDE PROF. DR. BAKKER OMGEKOMEN 'n Goede fiets wordt 'n betere fiets met een Sturmey Archer naaf! Hx PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 25 APRIL 1960 Feestelijke plechtigheid in Franse kerk Vele gelukwensen en geschenken Mr. J. J. Hangelbroek, secretaris van de schoolraad voor de scholen met de bijbel, heeft zaterdagmiddag de nieu we christelijke, school te Groede of ficieel geopend. De 8-jarige Ria Cij- sonw bood tezamen met haar 9-jarig zusje Anke, de. heer Hangelbroek de sleutel op een kussen aan. Nog deze week zullen de leerlingen van de christelijke school hun nieuwe ge bouw bevolken. Dat de school geen overbodige luxe was, accentueerde de voorzitter van het christelijk schoolbestuur, de heer H. Cappon, nog eens in zijn ope ningswoord tot de talrijke aanwezi gen in het bovenzaaltje van de „Franse kerk". „De school was een oud, kil en on gezond gebouw, waarin de schimmel op de muren zat", aldus spreker, die daarna even stilstond bij wat aan de nieuwbouw vooraf ging. Er was enig verschil van mening geweest tussen gemeente en schoolbestuur over nieuw- of verbouw en over de plaats waar de nieuwe school zou komen te staan. Toen men het eens geworden was. kon in augustus 1959 met de werkzaamheden worden begonnen. Ook had men zich tevoren nog even afgevraagd of een christelijke school nog wel zin had. „Maar als'men twee en een halve eeuw christelijk onder wijs heeft gegeven, dan moet men daar mee doorgaan", was het be sluit dat men uiteindelijk nam. Wijs besluit' „Een wijs besluit", meende nir. Hangelbroek, „omdat hier in Groe de met recht sprake is van een traditie. Hij noemde het schooltje een kostbaar bezit, waarin de kin deren zich ongetwijfeld spoedig thuis zullen voelen. Wethouder C. Cijsouw wegens ziekte van burgemeester Everaars de gemeente Groede vertegenwoor digend verheugde zich over de aanwinst voor het dorp. De heer A. A. Leenhouts, inspecteur van het- lager onderwijs te Middel burg, maakte een vergelijking met de oude scholen. Ds. M. de Jong, sprekend namens de Ned. herv. gemeente, wilde deze be langrijke gebeurtenis bezien uit het oogpunt van de kerk. Algemeen pleitte de predikant voor meer een heid in de nu verschillende groepe ringen ter plaatse. Hij vroeg het be stuur om ook op school het gesprek over het geloof te stimuleren. De heer I. Vergouwe, het woord voerend namens de Vrij Evangelische gemeente, verheugde zich over de nauwe band tussen christelijke school en de kerk. Verder werd 't woord ge voerd door de heer W. Karreman, namens dc Lutherse Kerk, de heer J. Verboom namens de vereniging gebouw een feestavond gehouden ter van christelijk nationaal schoolonder-I o-pi^proni,pi,i Van het 225-ïariir be- Binnenvaartschippers en Tijdens de te Yerseke op 7 april j.l. gehouden examens voor „Schippers" voor de Binnenvaart" slaagden 4 leer lingen van de Binnenvaartschool te Vlissingen t.w. H. H. Adriaanse, Van Beveren, Hamelink en De Hondt, ter wijl 2 leerlingen werden afgewezen. Bouw streekwerkplaats mïnder-validen aanbesteed Op Klein Industrieterrein te Middelburg Vrijdagochtend is te Middelburg aanbesteed dc bouw van een streek werkplaats voor mindcr-validen op het Klein Industrieterrein. Zestien aannemers schreven voor dit project In, waarvan dc X.V. Bouwbedrijf Broek te Middelburg niet 333.330 als laagste uit de bus kwam. Voor de overige inschrijvers werden de volgende bedragen genoteerd: 2. A. Blankenburgh, Nieuwdorp 340.244; 3. .T. Geschiere, Middelburg 346.500; 4. J. Baijens. Kapelle 347.239; 5. C. Priem, Lewedorp 349.392; 6. J. la Gasse, Koudeker- ke 351.538: 7. Firma M. Verburg, Wolfaartsdijk 353.500; 8. Firma Walraven, Middelburg 355.000; 9. Firma Poelman, Ritthem 356.000; 10. C. v. d. Klippe. Vlissingen 356.700; 11. Firma weduwe Post- Vlissingen 358.450; 12. Linden- bergh, Vlissingen 359.785; 13. J. N. Goedemondt, Vlissingen 359.900; 14. Aannemersfirma J. Verhage, Vlissingen 365.600; 15. S. A. Ver- sluvs, Middelburg 368.000; 16. P. "in t' Veld, Middelburg 369.900. Geslaagd voor koordirigent De heer D. Manneke te Kruiningen, die zijn opleiding ontving van de heer Adr. Kousemaker te Goes, slaagde te Den Haag voor het exa men koordirigent. Zaterdagmiddag opende mr. J. J. Hangelbroek, secretaris van de schoolraad voor de scholen met den Bijbel de nieuwe christelijke school te Groede. De 8-jarige Ria Cijsouw en haar 9-jarige zusje boden de heer Hangelbroek de sleutel op een kus sen aan. Foto P.Z.C.) christelijk nationale scholen in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Architect J, Bruijnooge uit Schoon- dijke bood namens de aannemers een fraaie elektrische klok aan. Het oud schoolhoofd, de heer J. de Jonge, schonk een wandschilderij met bij belse voorstelling, terwijl ook het huidige schoolhoofd, de heer A. J. Kranenburg, zijn woorden vergezeld liet gaan van een cadeau. Van de 92-jarige oud-leerling J. v. d. Meulen uit Ter Boede bij Koudeker- ke was een brief met felicitaties en een gift voor het schoolbestuur ont vangen. Zaterdag werd in het school- De Stichting Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Terneuzen heeft plan nen in voorbereiding om te komen tot de bomv van een nieuwe leeszaal en bibliotheek. Om deze plannen te kun nen realiseren heeft de stichting zich op grond van de „aanvullingsrege ling voor de verlening van bijzondere subsidies ten behoeve van het biblio theekwerk in de zgn. ontwikkelings gebieden" gewend tot de minister van onderwijs, kunsten en wetenschap pen om toekenning van subsidies. Gevraagd worden een investerings subsidie van 31.500 in de totaal bouwkosten, welke op 70.000 wor den geraamd; een subsidie in de kos ten van inrichting ad 5000 en een subsidie in de kosten van aanschaf van boeken tot een bedrag van 13.333,33. Daar deze subsidies door het Rijk alleen worden verstrekt indien de be trokken gemeente minstens een zelfde bedrag beschikbaar stelt, verzoekt de stichting, do raad van Terneuzen een soortgelijke subsidie te willen verlenen. „De huidige leeszaal en bi bliotheek is ondergebracht in een ge deelte van de woning Schoolplein. Deze huisvesting moet als een nood oplossing worden beschouwd. Tenein de evenwel de culturele taak te kun nen vervullen, is het noodzakelijk dat een gebouw kan worden betrokken waaraan zowel een behoorlijke i leenbibliotheelc als leeszaal kan ver bonden worden", aldus een toelich tend schrijven aan de raadsleden, die donderdag aanstaande over het voor stel van B. en W. om de subsidies te verlenen, moeten beslissen. wijs en de heer Fondse, namens de gelegenheid van het 225-jarig staan der school. Provinciale wedstrijd te Waterland kerkje Op 28 mei naar landelijke wedstrijd te Haarlem De Vlïssingse E.H.B.O.-groep, be staande uit de dames mevr. P. van Ham-v. d. Broecke, mevr. W. Bracke- de Lege en mej. W. Elich, heeft za terdagmiddag in het dorpshuis te Waterlandkerkje het kampioenschap van Zeeland behaald. Vier ploegen, die enige tijd geleden op de Zeeuw se districtswedstrijden als eerste wa ren geëindigd, de groepen uit 's-Gra- venpolder, Kortgene en Waterland- kerkje, hebben daar namelijk op sportieve wijze huil krachten geme ten in de vaardigheid om slacht offers eerste hulp te verlenen. De Vlïssingse dames zullen nu op 28 mei a.s. te Haarlem aan de landelijke wedstrijd mogen deelnemen. Na een kort welkomstwoord van de heer J. M. P. Muller, voorzitter van de plaatselijke vereniging te Water landkerkje, die deze wedstrijd orga niseerde onder auspiciën van het dis trict Zeeland, sprak dc voorzitter van het district, de heer J. A. Aalewijnse, uit Oostkapelle, de deelnemers toe. Achtereenvolgens kreeg de jury be staande uit de artsen H. P. de Jong uit Oostburg, P. J. Bom uit Oostka- De heer C. G. Zegwaart benoemd te Breda Met ingang van 1 april 1960 is bij koninklijk besluit de heer C. G. Zegwaart, thans waarnemend hoofd van de inspectie der invoerrechten en accijnzen te x'erneuzen, benoemd tot inspecteur van 's rijks belastin gen. Met ingang van 1 juni a.s. is de heer Zeewaart overgeplaatst naar de directie van 's rijks belastingen te Breda. In liet doprshnis te Waterlandkerkje werden zaterdagmiddag de provin ciale E.H.B.O.-wedstrijden gehouden. Op de foto de winnende ploeg, de da mes van Vlissingen, in actie. (Foto P.Z.C.) pelle, A. E. Lievens uit IJzendijke, J. Geldof uit Middelburg en J. W. Beek uit Zuidzandc, de prestaties van dc vier ploegen te beoordelen, Do opdracht bestond uit het verzor gen van twee wandelaars, die door een vrachtauto waren aangereden. Dc verrichtingen werden ook door een groot aantal belangstellenden gevolgd, waaronder het voltallig col lege van B. en W. van Waterland kerkje en vele E.H.B.O.'ers van ver enigingen uit dc streek. Verder was het hoofdbestuur van de Kon. Ned. Vereniging „Eerste Hulp Bij Ongelukken" op acze provinciale wedstrijd vertegenwoordigd door dokter P, J. Bom uit Oostkapelle, die tevens zitting had in de jury. Van het district Zeeland waren als afgevaardigden aanwezig de voorzit ter en secretaris, resp. de heren J. A. Hoogste padvinders- onderscheiding voor Zeeuwse commissaris De districtscommissaris van de Nederlandse Padvinders Vereni- fing- in Zeeland, oubaas -J. J. Meij- oom uit Middelburg, heeft zater dag op St.-Iorisdag in Den Haag de noogste Nederlandse pad- vindersonderscheiding ontvangen, namelijk de zilveren Vlaamse Gaai. De heer Meijboom, trad on middellijk na de oprichting van de N.P.V. tot de padvindersbeweging toe en is er thans reeds 49 jaar lid van. Hij behoort zodoende tot dc padvinders, die het langst lid zijn van de NJP.V. De onderscheiding werd hem uit gereikt on grond van diensten van uitzonderlijk karakter door N.P. V.-hoofdverkenner, A. G. C. Volk- maars. die oubaas Meijboom naar het nationaal hoofdkwartier in Den Haag ontboden had. De hoofd verkenner roemde de buitengewo ne activiteiten van oubaas Meij boom, die in april 1911 de eerste Middelburgse groep de Berde nis van Berlekomgrocp opricht te en in, de volgende jaren zich met inzet van alle krachten voor de Zeeuwse padvinderij gegeven heeft. Sinds 1938 is de heer Meijboom districtscommissaris Op St.-Jo- risdag 1957 ontving hij de zilve ren Jacobsstaf, eveneens een hoge padvindersonderscheiding. Met de Zeeuwse eerste verkenner waren nog drie vooraanstaande padvinders naar Den Haag uitge nodigd om de zilveren Vlaamse Intrede en bevestiging ds. Alblas te Scherpenisse Zondagochtend werd in de Neder landse hervormde kerk te Scherpe nisse kandidaat P. Alblas bevestigd door ds. G. Spilt uit Utrecht, die als tekst van zijn prediking had geko zen Johannes 21 vers 15 tot 17. Na de handoplegging, waaraan be halve ds. Spilt, ook de consulent ds. H. ter Haar van Sint-Maartensdijk deelnam, werd de nieuwe herder en leraar door de gemeente Psalm 119 vers 9 toegezongen. 's Middags deed ds. P. Alblas in een stampvolle kerk zijn intrede. Als tekst voor zijn predikatie had hij gekozen Psalm 51 vers 17 Here, open mijne lippen, opdat mijn mond Uw lof verkondige. Na deze predikatie werd Psalm 93 vers 4 gezongen. Hierna dankte ds. Alblas de bevestiger voor diens me dewerking, in Utrecht ontvangen. Vervolgens dankte hij de ringcolle- ges en vele autoriteiten en vcreni- tingen. Woorden van dank richtte s. Alblas verder tot de kerkvoogdij en kerkeraad voor dc vriendelijke ontvangst van zijn gezin. Hierna sprak ds. Ter Haar als con sulent en ds. Van Dieren namens de ling en ds. Den Hoed uit Tholen na mens de classis. Tenslotte voerde ouderling M. .J. Slager nog het woord. Deze liet dc gemeente staan de zingen Psalm 118 vers 12a. waar na ds. Alblas sloot met dankgebed, TIJDENS VLIEGTUIGONGELUK IN AMERIKA een aantal interessante natuurkun dige onderzoekingen, welke haar be kroning vonden in de ingebruikstel ling in november van het afgelopen jaar van het grote protonsynehroton, waarmee recentelijk zeer grote en onverwachte versnellingen zijn be reikt. Prof. Bakker was één van de be kwaamste natuurkundigen ter we reld, één van de mannen die het plan om Europa zijn achterstand in de atoomwetenschappen met spoed te laten inhalen, gestalte gaf door in een gezelschap van acht vooraan staande Europese geleerden met gro te voortvarendheid het laboratorium in Genève op te zetten. Al ver voor de oorlog hij zette zich toen bij het Philips-concern met o.a. dr. ir. F. A. Heyn aan liét kernfysisch on derzoek maakte hij diepgaande studies in de wereld van het atoom. Terwijl de grootste geleerden het woord cyclotron nog maar nauwe lijks durfden uit te spreken, ont wierp hij er in de oorlogsjaren, in het diepste geheim, een samen met dr. Heyn. Kort na de oorlog werd het in do Watergraafsmeer van Amsterdam gebouwd en in 1949 stelde prof. Bakker het in gebruik. Toen kwam ook zijn benoeming af tot directeur van het instituut voor kernfysisch onderzoek. Hij werd al spoedig directeur van de groep geleerden, die het syn chro-cyclotron opgeborgen in een kolossale bunker met meters dikke muren van speciaal ge wapend beton gingen bou wen. Dit synchro-cyclotron is één van de ingewikkeldste machi nes, die tot stand zijn gekomen. En toch... het proton-synehroton is nog gigantlscher. Het is de grootste atoomontleder, die ooit is geconstrueerd. Groot verlies voor Nederland en C.E.R.N. (Van onze Haagse redactie) Prof. dr. C. J. Bakker, de man, die vijf jaar geleden op 51-jarige leef tijd de hoogste positie in het Euro pese atoomwetenschappelijk onder zoek bereikte door zijn benoeming tot directeur-generaal van het Euro pees centrum voor kernfysisch on derzoek in Genève, is tijdens het af gelopen weekeinde bij een vliegtuig ongeluk in Amerika om het leven gekomen. Hij was in een luchttaxi op weg van liet vliegveld ïdlewlld naar Red Bank in New-Jersey, waar hij de gast zou zijn van de vroegere brigade-generaal van de Amerikaan se legerreserve Joseph Heinrich. Naar verluidt zou prof. Bakker de komende dagen een geheime bespre king hebben met president Eisenho wer. Tijdens die ontmoeting zouden onderwerpen, verband houdende met de op handen zijnde ontwapenings conferentie in Genève behandeld worden. Prof. dr. J. de Boer. eveneens Ne derlands gedelegeerde bij het Con- sell Europeen pour la recherche nucléaire (C.E.R.N.) verklaarde, „onder leiding van prof. Bakker en die van de groepsdirecteuren ls de C.E.R.N. tot groto bloei gekomen". Wat onder meer tot uiting kwam in Gaai in ontvangst te nemen. On der hen bevond zich ook de hoofd kwartiercommissaris ir. H. ten Bokkel Huinink, dje voordat de heer Meijboom benoemd werd, lange tijd districtscommissaris in Zeeland is geweest. De heer Ten Bokkel Huinink was te Goes woon achtig. Het nationaal hoofdkwar tier was voor deze gelegenheid gesierd met verschillende vlaggen; na de uitreiking der onderschei dingen bracht de N.P.V.-distrlcts- drumband van Den Haag de vier heren een „daverende" hulde. Tijdens de huldigingsbijeenkomst overhandigde oubaas Meijboom aan de Nederlandse hoofdkwar- tiercommissaris, die zich speciaal met de training belast, de plaguet- te, waarop de woorden „Walche ren verdronk voor een bevrijd Europa" gegraveerd zijn. De heer Meijboom wees er hierbij op, dat de Walcherse padvinderij geduren de de jaren 1944 tot 1946 een moeilijKe periode in zijn trainings programma meemaakte, omdat toen de natuur, het decor voor de training, gemist werd. De heer Ten Bokkel Huinink toonde zich bijzonder erkentelijk voor dit aan denken. Afdeklaag op noodwoningen te Breskens aanbesteed B. en W. van Breskens hebben zater dagmorgen in het gemeentehuis aan besteed het aanbrengen van een rub- beroid afdeklaag op de dakbedek king van 226 noodwoningen in de Bloemenwijk. Er werd als volgt in geschreven: Fa. P. C. Lubbers Zn., Arnhem 44.500; C. Brevet, Bres kens 44.314; J. I. W. Daansen, Aar denburg 38.000; M. Gouwman, Heerjansdam 37.495; N.V. Tamse, Goes 36.700; J. Vermeer, Vlissin gen 35.665; N.V. Andon, Breda 30.498. De gunning werd aange houden. Engelse brassband maakt tournee door Nederland Slotconcert in Middelburg Een van de beste Engelse fanfa rekorpsen, de „brassband" van de Munn en Fulton-fnbriek begint de echtste mei een tournee door Neder land, dat op 21 mei besloten zal wor den met een concert in Middelburg. De band brengt het bezoek aan ons land op uitnodiging van de Konink lijke Nederlandse Federatie van Mu ziekgezelschappen, die 50 jaar be staat en in samenwerking met het muziekcentrum Molenaar te Wor- mervcer. Het eerste van de in to taal 14 concerten wordt gegeven in Arnhem. De 24 musici staan onder leiding van de heer S. H. Bodding- ton. Als gastdirigent komt mee de bij de Zeeuwse fanfareliefhebbers wel bekende dirigent Harry Morti mer. De Munn en Fulton-band werd opgericht in 1933. Het korps oogstte reeds tal van successen. Het ver zorgde onder meer 180 radio-uitzen dingen en trad op voor film en te levisie. K.N.V.B.-T0T0 De resultaten van de voor de K.N.V. B.-pool vastgestelde wedstrijden zien er als volgt uit: België-Nederland 2-1 (1) Nederland B-België B 1-1 (3) Arsenal-Manchester Un. 5-2 (1) Blackburn-Leicester City 0-1 (2) Blackpool-Burnley 1-1 (3) Bolton W-Chelsea 2-0 (1) Everton-Leeds Un. 1-0 (1) Fulham-W. Bromwich A 2-1 (1) Luton Town-W. Ham. Un. 3-1 (1) Manchester C-Preston N.E. 2-1 (1) Nottingham F-Newcastle Un. 3-0 (1) Sheffield W-Birmingham C 2-4 (2) Wolverhampton-Tottenham 1-3 (2) Huddersfield-Charlton A 4-0 (1) Ipswich T-Liverpool 0-1 (2) Aantal deelnemers 382.245. Totale in leg f 555.434. Eerste prijs f 97.200. Tweede en derde prijs elk van f 48.600. 2 meldingen met 14 punten; 30 meldingen met 13 punten. De namen van de winnaars zijn: J. Schouten, Slijkstraat 20, Weesp (Ra- Êiditas); W. Louwerens, Rietveen 59, •en Haag (R.F.C.). CARITAS-POOL Aantal deelnemers 32.268. Totale in leg f 34.492. Eerste prijs f 6277. Tweede prijs f 3380. 15 meldingen met 10 punten. (Advertentie) Startbeeld van de zondagmiddag op de Vlissingse sintelbaan gehouden atletiekwedstrijdengeorganiseerd door Marathon. De start van de 100 meter heren. Van links naar rechts: B. Slock, Hulst, II. Mondeel, Dyna mo, R. de Pree, Marathon, W. Ak kerman, Dynamo en Van Beest, Dy namo. (Foto P.Z.C.) Huissoon uit Vlissingen. Uitslag De einduitslag die na afloop door dokter P. J. Bom werd bekendge maakt luidde: 1. Vlissingen, 279 punten, leider 96 punten; 2. Kortgene, 219 punten, lei der 92 punten; 3. 's-Gravenpolder, 185 punten, leider 82 punten; 4. Wa terlandkerkje, 153 p., leider 65 pun ten. Het maximaal aantal te behalen punten bedroeg 305 voor de groep en 100 voor de leiders. Voordat de heer J. A. Aalewijnse de ze goed geslaagde wedstrijdmiddag sloot, werd de heren juryleden een aandenken aangeboden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 8