NEDERLANDS VOETBALTEAM „ONTMASKERD" Te weinig klasse om „defensief geweld" der Belgen te breken Na ruim zes jaar weer een Belgische zege ARBITER VOND NEDERLANDSE TACTIEK „NIET VERSTANDIG MAANDAG 25 APRIL 1960 PROVINCIALE ZE EU VJ SE COURANT 3 NEDERLAAG VOOR FAVORIET ORANJE 2-1 (Van onze speciale verslaggever) DE MASKERS GLEDEN gistermiddag in liet Deurne-stadion bij Antwerpen af.... Na die bril jante 4-2 zege op de Bulgaren had bijkans heel de Nederlandse voetbal-natie gedacht, dat het povere Belgische elftal opnieuw een weerloos slachtoffer voor de schotvaardige Oranje-man nen zou zijn. En inderdaad hadden de Belgen zich zelf ook verscholen achter dat „masker der weerloosheid"„Tegen dit schotvaardige Ne derlandse elftal hebben we nauwelijks een kans", zo ongeveer hadden vele Belgische kran ten geschreven. Maar de „ontmaskering" in Deurne liet een heel ander beeld zien: de Belgen bleken niet in het minst weerloos! Zeker, ook onze zuiderburen speelden kleurloos, vaak pover voetbal, maar defensief bleken ze opvallend sterk en beslist niet weerloos! En ook het Ne derlandse team werd na de „Bulgaarse roes" bij zonder onthullend ontmaskerd: een elftal, dat aan eigen machteloosheid ten onder ging en dat bovendien bepaald nog niet rijp bleek voor de zozeer begeerde „Europese middenklasse" Want tegen dit Belgische team, dat succes zocht in een stugge man-dekking, was Nederland hele maal niet schotvaardig. Integendeel: de Neder landers zochten het veel te ver in de combinatie, hielden de bal dribbelend veel te lang bij zich, schoven elkaar keer op keer met speelse bewe gingen het leer toe, maar gaven de Belgen zo doende een zee van tijd om hun soms tien man sterke verdediging tot een onneembare vesting te organiseren. En uit die vesting plaatsten de Belgen een aantal tegenstoten, die voldoende waren om het Nederlandse elftal op de knieën te krijgen. Tweemaal scoorden zij en omdat de Nederlanders in hun machteloosheid niet verder kwamen dan één treffer vierden de Belgen voor het eerst sinds 1954 weer een zege (2-1) op hun erfvijand Nederland Nederlandse acties smoorden in een „woud van Belgische verdedigers" Inderdaad: toen de Belgen eenmaal met 2-1 voorstonden, trok ken zij soms tien man rond en in hun eigen doelgebied samen. „Stapelen" noemen onze zuiderburen deze volkomen op de ver dediging afgestemde tactiek. En zij „stapelden" keer op keer Steeds weer als Rijvers, Klaassens of Muller de Nederlanders, die op het middenveld de aanvallen moesten opbouwen de bal aan de voet kregen stormden niet alleen de Belgische halfspelers en middenspelers terug, maar soms zelfs de razendsnelle buiten spelers Piters en Jadot. En tegenover zoveel defensieve kracht misten de Nederlandse aanvallers duidelijk voldoende klasse om openingen te maken. Een temperamentvolle Wilkes en een laco nieke Lenstra waren daar wellicht wel toe in staat geweest Nu echter faalde de Nederlandse aan- durven toepassen op deze defensief valslinie volkomen. De Utrechtenaar ingestelde Belgen. Tonny van der Linden, die zich tegen Letterlijk en figuurlijk wist hij ten- Bulgarije nog een mïdvoor van klasse slotte niet meer waar hij het zoeken had getoond, kwam bijkans niet in moest: hij probeerde het links en het stuk voor. Zelden zag men hem rechts, op de binnen- en de buiten- de „vrije ruimte" insprinten: ten eer- plaats, maar nergens gunde men hem ste omdat er In het dicht met Belgen ppn "TpiieHp Riinres. bevolkte Nederlandse aanvalsgebied slechts zelden zo'n ruimte ontstond en ten tweede omdat Iiij nu het spel van zijn ploeggenoten niet scheen aan te voelen. Ongeveer hetzelfde gold voor Henk Groot, de Ajaxied, die in zijn club gemiddeld twee doelpunten per wed strijd scoort, maar die nu niet verder kwam dan een kogel tegen de lat. Deze twee Nederlandse goalgetters konden dan ook niet op tegen het de fensieve geweld van de Belgen; steeds als zij de bal hadden werden zij in gesloten door twee, drie Rode Dui vels, die dan inderdaad weer iets des duivels hadden Ken man, die in de Nederlandse aanval ook volkomen taalde, was Coen Moulijn, wellicht voor het eerst van zijn leven in Deurne, waar de tengere Rotterdammer altijd met zijn tegenstanders heeft gespeeld als een kat met een muis. Nu e-chter leek Moulijn zijn be faamde „passeertrucjc" niet te te weinig rendement Zijn clubgenoot Kees Rijvers was als altijd weer een bruisend brok activi teit. Altijd maar de tegenstander, die de bal heeft, attaqueren, altijd maar zwoegend zoekend naar de vrije ruimte op het middenveld, altijd maar sprintend de bal opdrijven! Maar met al die activiteiten werkte Rijvers dit maal slechts weinig stimulerend. In tegendeel: door zijn vaak veel te lan ge dribbels was hij 't juist, die op be slissende momenten remmend werk te. Weinig rendement dus uit veel werk. Het meesto Nederlandse gevaar kwam dan ook dikwijls nog van de rechtervleugel waar Piet van der Kuil door ziju snelheid nog wel eens ver warring kon stichten. Maar zijn pas ses en voorzetten smoorden toch ook vrijwel steeds in een woud van Bel gische verdedigers. Hoewel de Belgen defensief speelden waren zij aanvallend toch nog ge vaarlijker dan de Nederlanders, Voor een belangrijk deel was dat te danken aan het feit, dat aan hun aanvallen de verrassing van de snelle uitval ten grondslag lag. Maar bovendien bleek tegen dit droge spel der Belgen, dat van alle franje ontdaan was, de be trouwbaarheid van spil Humphrey Mijnals steeds te wankelenNoch Wiersma, noch Kuys vertrouwde ken nelijk volkomen op hem en inderdaad moesten zij soms met een felle sprint of een lange sliding in het verdedi gingscentrum te hulp komen. Zo doende kregen de aalvlugge Belgische buitenspelers Piters en Jadot bij de uitvallen der zuiderburen keer op keer kans gevaarlijk te worden. Maar dat ook het Belgische aanvalsspel niet van hoge kwaliteit was, wordt wel bewezen door het feit, dat uit deze talrijke vleugelacties toch ook maar weinig treffers voortkwamen... Overigens was dit een wedstrijd, die vrijwel nimmer het niveau van een interland bereikte. Een wed strijd met van beide zijden slecht aanvalsspel, een wedstrijd boven dien, waarin twee van de drie doel punten werden gescoord dank zij een blunder van doelman De Munck en doelman Seghers. Aan Neder-, landse kant viel alleen Jan Klaas sens op door zijn prachtig opbou wend werk na de rust. Maar dat dit Nederlands elftal in de komende weken zal worden „her vormd" voor de wedstrijd tegen Zwit serland in Zïirich staat welhaast als een paal boven water Bijna was dit de Nederlandse gelijk maker, toen België met 2-1 leidde. Bijna.... want de lange Belgische doelman Seghers tikt de bal juist naast. Het leer werd ingeschoten door Tonny van der Linden ver scholen achter een oploop van Belgi sche spelers uit een vrije trap. Foto P.Z.C.). Bert Haanstra best tevreden met 2-1 De cineast Bert Haanstra was H zondagmiddag waarschijnlijk de enige Nederlander in Deur- ne. die best tevreden was over het resultaat van België Nederland. In zijn nieuwe film „Dezaak MP." komt H een aantal scenes voor bij een interland BelgiëNederland. Haanstra was met een volle- li dige filmploeg en de hoofdrol- vertolkers Ko van Dijk en In- grid Valerius naar Deurne ge il togen om de eerste buitenop- namen voor de film te maken. §s En naarmate de wedstrijd H vorderde werd het humeur H van Haanstra in tegenstelling tot dat van de meeste andere Nederlanders steeds beter. H Volgens het draaiboek moet België die filmwedstrijd na- H melijk met2—1 winnen, H zodat de filmmensen volledig aan hun trek kwamen. liiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiniiiuiiiniiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiniiii Het was, angstwekkend stil ïn de Nederlandse kleedkamer. De favo rieten schenen het nog niet te kunnen geloven dat het zwakke Belgi sche team hun een on verwachte nederlaag had toegebracht. Toranie van der Linden was een van de eersten die over zijn teleurstel ling heen was. „Het was een matige wed strijd, waarin de Bel gen vooral tegen het eind wel erg afbrekend hebben gespeeld. Bij de Belgen ontbraken dit maal individueel goede spelers, alleen Vanden- berg vond ik sterk spe len. Vooral tegen het einde van de wed strijd", waren zijn woorden. Aanvoerde Kees Rijvers was maar heel malig te spreken over de "lei ding van arbiter Kelly. „De scheidsrechter wei gerde gewoonweg de voordeelsregel toe te passen", zei de Feyen- oord-speler verontwaar digd. ,.Ik heb maar één werkelijk heel goede Belg gezien, dat was Jurion". En de overige Neder landse spelers waren het daar, in grote lijnen althans, mee eens. Heel duidelijk bleek wel dat vooral deze onverwach te nederlaag erg moei lijk te verwerken was. Constant Vandenstock, de „selectionneur uni que" van de Belgische ploeg, kwam handen te kort om zijn mannen geluk te wensen. La chend en bijzonder ge lukkig stond de Brus selse bierbrouwer tus sen de spelers. „Wij hebben verstandig ge speeld, daaraan danken we de overwinning", merkte hij op. Vic Mees, de Belgische „record-intemalionai", kon er nog niet over uit. „DU is de overwin ning van de tactiek ge weest", zei hij, „wij hebben de Nederlan ders rustig laten komen en we hebben onze kansen efgewacht. Zo gezien is die overwin ning van ons hoewel de Nederlanders vaak sterk waren beslist verdiend". John Kelly vond het verschil tussen de 91 wedstrijd van Rotter dam ook die ontmoe ting leidde de broodma gere Britse arbiter en de wedstrijd van de ze zondag opvallend. „Neen, de tactiek van de Nederlanders was stellig ndet verstandig. Het was overigens een heel gemakkelijke wed strijd voor mij, want de spelers zijn bijzonder fair 'gebleven. En waarom ik dat Belgi sche doelpunt kort voor de rust af keurde? Ik had namelijk al geflo ten, de Nederlandse spelers wisten dat het spel „dood" was. Er bleef me geen andere weg dan het doelpunt af te keuren". Precies zes en een half jaar heb ben ze erop moeten wachten, de supporters van de Rode Duivels. Maar nu heben ze hem dan toch eindelijk gekregen, de eerste overwinning op de Nederlandse semi-profs. Desondanks zal deze „historische wedstrijd" zelfs de meest fanatieke Belgen wel niet al te lang in de her innering blijven. Immers daarvoor was het spelpeil van deze 90e „der by der lage landen" te teleurstellend. Zelfs die onverwachte 2-1 zege van de Belgen in het Deurne-stadion bij Antwerpen zal de aanhangers van de Rode Duivels nauwelijks kunnen verheugen. De teleurstellingen beperkten zich voor wat het Nederlandse le gioen betreft tenminste niet louter tot de wedstrijd. Het be gon al daarvoor, toen het muziek korps van de Antwerpse politie liet Wilhelmus inzette. Het tempo waarmee de Belgische gendarmes het volkslied speelden was wel heel erg laag. En gelukkig waren die vele duizen den Nederlandse supporters zo ver- WVMVAWWAWVWW Fatale blunder van De Munck VV\\-VVV^WVVVV\VVVVVV\V standig de muziek na elke regel de gelegenheid te geven om „bij" te ko men, anders had het legioen deze „wedstrijd" met het muziekkorps ruimschoots gewonnen. In wanhoop Nauwelijks waren de laatkomers gaan zitten of Frans de Munck greep in wanhoop naar zijn hoofd, liep doelloos heen en weer en haalde verslagen de bal uit het Nederland se doel. Terwijl de tienduizenden op de tribunes hun vreugdekreten over deze onverwachte treffer nog niet konden onderdrukken, veranderde de man-van-het-scorebord heel stoï cijns, alsof het hem niets aanging, de Belgische „nul" voor een „een". Het was een dramatisch moment. Niemand was zich van enig gevaar bewust en toen. geheel onverwacht, die fatale treffer. En dat op een psychologisch zo belangrijk moment. De inleiding ervoor was een duel ,jNu begint de victorie", dachten dui zenden Nederlanders op dit mo mentKees Rijvers ten dele zichtbaar achter de angstig kijkende Belgische spil Saeys heeft een hard schot gelost. Doelman Seghers glijdt op dit kritieke moment uit en de bal zoeft in de touwen. België leidt niet langer: 1-1. Het werd ech ter geen Nederlandse victorie, want het bleef bij dit ene doelp&nt-^. (Roto P.Z.C.K tussen stopper Humphrey Mijnals en middenvoor Leon Ritzcn. Beiden trapten, gelijlctijdig, tegen de bal, die zeker een tiental meters omhoog- sprong en in effectvolle draaiingen weer naar beneden kwam. Frans de Munek had alle tijd om de bal onder controle te krijgen voordat deze de grond raakte. Hij scheen dat ook te gaan doen. Plotseling bedacht de Utrechter zich. Wachtte even. Liet de bal stuiten. En toen was het te laat. De effectbal sprong hoog op en voordat De Munek terug had kun nen keren in zijn doel was het onheil al gebeurd (1-0). Een psychologisch moment. Inder daad, want de Belgische ploeg die deze wedstrijd volgens de publieke opinie toch wel met groot verschil moest verliezen kreeg er zelfver trouwen door. De Nederlanders daar entegen, sterk als favoriet gestart, zagen dat een mooie illusie ernstig dreigde te worden verstoord. En juist daarom was het een wel heel prettige omstandigheid dat am per tien minuten later om precies te zijn in de 14e minuut een blun der van de Belgische doelman de di recte oorzaak was van de gelijkma ker. Maar voor het zover was had eerste rechtshalf Willenis, bij ver rassing verkozen boven Vic Mees plaats moeten maken voor de lie veling van het Antwerpse publiek. Zeer uitvoerig- beduidde manager Constant Vandenstock dat de man uit Lïerse geblesseerd was geraakt. Nadat scheidsrechter Kelly zich persoonlijk overal van op de hoogte had gesteld kwam dan, onder luide toejuichingen van het publiek, Vic Mees, de Belgi sche „record-international", het veld op. Gelijkmaker Maar ook de Belgen kregen een des- ilusie te verwerken. En het erge was dat de blunder van doelman Seghers mogelijk nog lachwekkender was dan die fout van De Munek. Toegegeven, het schot waarmee Kees Rijvers de gelijkmaker scoor de was hard en hoog. Maar daar mee was eigenlijk alles gezegd, want de bal was volkomen binnen het be reik van Seghers. Tenminste zo scheen het. doch toen de Gantolse- doelman bij een poging om op te springen uitgleed, werd de situatie ineens heel anders. Vlak boven de wanhopig grijpende handen van de Belgische doelman kwam de bal in de touwen (1-1). Niet de Rode duivels waren oor- (Zie slot pag. 4 kol. 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5