Mammoetwet betekent doodsteek voor helft Zeeuwse mulo-scholen Zeeuwse Almanak Drie gezinnen in Rilland dakloos IN BOUWPUT BIJ VEERE GROEIEN ENORME CAISSONS f Agenda PROVING! AL F, Z E E V W R F! COURANT MAANDAG 25 APRIL 1960 „NOG GEVAARLIJKER DAN VOETBALTOTO A.R.-Statencentrale stuurt resolutie naar hoofdbestuur en Kamerfracties Wanneer de „mammoetwet" van minister Cals van kracht wordt, zou dat de doodsteek betekenen voor de helft van de 27 Zeeuwse muloscholen, om dat die dan niet voldoen aan de gestelde normen betreffende het aantal leerlingen. Om dezelfde reden zouden verder maeten verdwijnen het Mid delburgs gymnasium, 6 gymnasiale afdelingen van Zeeuwse lycea, 7 mms- afdelingen aan hbs'en, de 2 Zeeuwse opleidingsscholen voor kleuterleid sters en nog verschillende andere schooltypen. Dat verklaarde de directeur Aan de ehr, kweekschool te Middelburg, de heer J. A. van Bennekom, tij dens een zaterdagmiddag gehouden vergadering van de A.-R.-Stat«icen- trale Middelburg-Missingen. De heer Van Bennekom sprak dan ook zijn „onaanvaardbaar" uit over dit wetsontwerp, dat hij nog gevaarlijker noemde dan de voetbaltoto. Hij riep bestuur en leden van de staten ccn- tralo op er bij de Kamerfractie op aan to dringen nog feller stelling te nemen tegen dit ontwerp van wet. Aan het einde van deze onder lei ding van de heer P. de Wolf uit Serooskerke staande vergadering besloot de Statencentrale zijn on gerustheid over de gevaren, die het Zeeuwse onderwijs In het al gemeen en het christelijk onder wijs in het bijzonder bedreigen, kenbaar te maken door middel van een resolutie, waarin er bij het centraal bestuur en de kamer fracties op zal worden aange drongen een pertinent afwijzende houding tegen het wetsontwerp aan te nemen. Nadat 100 jaar geleden de vrijheid om clir. scholen op te richten tot stand kwam, en in 1920 deze vrijheid gerealiseerd werd, is het chr. onder wijs thans bezig aan de strijd voor de vrijheid van inrichting, aldus stelde de heer Van Bennekom. De bezwaren tegen de mammoetwet on derscheidde hij in principiële bezwa ren, ónderwijs-technische en speci fiek Zeeuwse. Een van de ernstigste principiële bezwaren is, volgens spreker, dat het onderscheid tussen openbaar en christelijk onderwijs praktisch zal verdwijnen. Voor beide soorten onderwijs zouden nu dezelfde eisen gesteld worden en hiermee tast de minister, zo betoogde de heer Van Bennekom verder, het wezenlijk ele ment in de onderwijsvrijheid aan. Secundaire taak In tegenstelling met de zorg voor het openbaar onderwijs heeft de overheid volgens artikel 208 van Advertentie) s fiï re taak voor het bijzonder onder wijs. Zij mag inzake de besteding van overheidssubsidies slechts be perkte voorwaarden stellen: toe zien op de bevoegdheid van do centen, de verplichte vakken cn de eisen betreffende hygiëne. Maar de details over de inrichting van de scholen worden bepaald door de ouders, die het chr. on derwijs voorstaan. De heer Van Bennekom wees er op, dat het Inrichten van een brugklas geen subsidievoorwaarde mag zijn, evenmin als de splitsing van klas sen en het niet of wel invoegen van een extra cursus. „Het particulier initiatief wordt daardoor totaal ge fnuikt", aldus de heer Van Benne kom, „de overheid streeft uitdrukke lijk naar een gelijk verzorgSngsni- veau. Als men hierdoor ons de ge legenheid ontneemt met eigem mid delen het chr. onderwijs extra te ver zorgen, ontneemt men tevens de of fervaardigheid, de liefde voor het on derwijs. Een tweede ernstige bezwaar is vol gens de heer Van Bennekom de gro te delegatie van bevoegdheden aan de kroon. Hij verklaarde het ver schrikkelijk onplezierig te vinden wanneer het onderwijs afhankelijk is van subjectieve handelingen van een bepaalde minister. Aan eisen be treffende toelatings- en eindexamen en de urentabel komt de Staten-Ge- neraal nu niet meer te pas. M ulo-onderwijs De voornaamste zorg op het onder- wijs-technische vlak is de aanval van het wetsontwerp op het mulo- onderwijs, het populairste schoolty pe in ons laud, dat rond 200.000 leer lingen telt. Aan het nieuwe school type tussen mulo en hbs, do MAVO- VAN Jütvifi Sj TOT trZijpe EXCURSIE. Op eigen Initiatief en volgens eigen richtlijnen maakte de derde leerkrmg van dé rijkskweekschool te Middel burg een vierdaagse excursie naar Oost-Brabant. Dit ter kennismaking met het moderne produktieproces en de daarmee samenhangende maat schappelijke problemen. De kennis making vond plaats in drie fabrieken te Eindhoven. Ook aan het paedago- gisch en cultureel aspect werd aan- BAARD Hele dagen zitten ze bij elkaar, de oude mannetjes in hun eigen socië teit in een van de Zeeuwse steden. Ze leggen hun dominosteentje, ro ken hun pijpje en voeren ernstige conversaties. En ze doen nog iets, of liever, ze déden liet. Al maan denlang was één onder hen het voortdurend mikpunt van hun spot ternijen, want.... hij droeg 'n baard. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat had de man het zwaar te ver duren. ,JJé Karei, trek je hem uit als je naar bed gaat f" en „hé Ka- rel, bewaar je de soep van een maand in je baard", enfinU kent dat. Het werd de bebaarde bejaarde te veel. Op een morgen nam hij, na ernstig zijn geweten te hebben ge raadpleegd, een kloek maar hard besluit. Hij sloop naar de kapper! „Ik zeg niets", dacht hij, „ik kon gewoon zonder baard terug en doe net of er niets aan de hand is." Maar toen hij bij de kapper onder het mes zat passeerde een van zijn bejaarde vrienden uit de sociëteit, die de situatie bliksemsnel overzag en op een holletje naar de anderen rende. ..We doen net of we niets zien", be sloten ze na, lang en ernstig be raad, en zetten zich weer aan ta fel. De ex-baardman kwam binnen. ,.Ik doe net of er niets aan de hand is", dacht hij. ..We doen net of er niets aan de hand is", dachten de anderen. Stilte. De oude Karei keek ver baasd rond. De anderen groetten hem vriendelijk, als altijd, en beke ken hem heel eventjes, onmerkbaar. Het bleef stil. Karei hield het niet langer meer uit. ..Zien jullie dan niets aan me....? riep hij uit „Nee Karei, echt niet", zeiden de anderen vriendelijk. ,JZclit niet?" riep Karei wanhopig. ..Nee", zeiden ze weer, „maar je wordt een beetje oud Kareije zou op die leeftijd eens een baard moe ten laten groeien, dat zou je heel goed staan." school, heeft niemand behoefte en het is ook niet noodzakelijk, stelde de kweeksehooldirecteur. „Maar het bedenksel van de minister en zijn ambtenaren past mooi in het sy steem: LAVO, MAVO, HAVO. Bo vendien zet de bewindsman met zijn 3-jarige MAVO-schooI tie klok terug ten opzichte van de 4-jarige mulo". Voorts is het de vraag of de kweek scholen en mt's'cn deze MAVO-leer- lingen nog accepteren, nu zij een te geringe voorbereidende basis heb ben. „Hoe is het mogelijk, dat de minister dit kunstmatig gewrocht fa briekje heeft kunnen voorbereiden?" vroeg de heer Van Bennekom zich af die er daarbij op wees, dat de heer Cals 100 amendementen op zijn voor stel verwachtte. „Maar waarom heeft hij die wijzigingen zelf niet aangebracht?", vroeg hij. Inzake de leerlingennorm moeten de Zeeuwen bijzonder op hun hoe de zijn, waarschuwde de heer Van Bennekom. Hij betoogde, dat die normen zijn afgesteld op de rand stad-Holland en niet op de rand- gewesten zoals Zeeland en Fries land, waar men nog niet op eik aars tenen staat Leefbaarheid. „Als dit soort onderwijs er door komt, wordt de leefbaarheid van ons gewest een heel stuit verlaagd", ver klaarde de kweeksehooldirecteur. „Moeten we dan onze kinderen naar Holland sturen om ons gewest nog meer te ontvolken? Wil men de randgebieden nog meer in een hoek je drukken? Is net de minister dan niet bekend, dat de industriële ont wikkeling van Zeeland technisch ka der vraagt?" De heer Van Bennekom hoopte, dat dit wetsontwerp toch nog een voor deel zal opleveren. Wellicht worden de ingesluimerde voorstanders van chr. onderwijs er door wakker ge schud. „En als uit deze mammoet wet een nieuwe liefde voor het chris telijk onderwijs geboren zou worden, dan zal het onzalige wetsontwerp niet voor niets ingediend zijn", ein digde de heer Van Bennekom, die daarna nog verschillende vragen kreeg te beantwoorden. Daarbij wees hij er onder meer op, dat in de uitgebreide protestants-christelijké kring in de omgeving van Axel ze ker plaats is voor een VHMO-school. dacht geschonken door een bezoek aan de Levensschool. (Deze school wordt een dag per week bezocht), de Nuts- Grave. Verder werden bezocht het school en aan het Blindeninstituut te Van Abbe Museum te Eindhoven en de St.-Jan te Den Bosch. Tenslotte ging de leerkring naar het Trappis tenklooster bij Tilburg om met de levenswijze van de monniken te kun nen kennismaken. HOOGTEPUNT. Voor een talrijk publiek uit Ril- land-Bath was vrijdagavond een hoogtepunt in de serie van evene menten waarmee de gemeente de laatste tijd heeft kunnen kennis maken. Op hoog niveau voerden Duitse luchtacrobaten uit Dtissel- dorf een gevarieerd programma uit op hoge stalen draden en een mast, wat door de toeschouwers hogelijk werd gewaardeerd. De 22- jarige „Inge" ontvouwde op de 32 meter hoge mast de Nederland- se driekleur. Voorts reed er nog i een motor tegen een stalen draad onder een hoek van 45 graden naar boven, en een luchtheid op sokken liep met een 25 kilo we gende balk in zijn handen tegen dezelfde draad op. BILJARTBAZAR. In hetzelfde Rilland-Bath werd een bazaar voor de biljartclub, RJ3.C. ge houden die het respectabele bedrag van 761 opleverde. Hiervan maak te het bestuur van de club inmiddels 500 over aan „Sport Steunt Zon neveld." P.T.T.-BRAN'D. Op het terrein van de technische dienst van de P.T.T. te Bergen op Zoom, aan de Wittoucksingel werden i zaterdagmiddag onder grote belang- I stelling de regionale P.T.T.-brand- - weerwedstrijden gehouden. Twaalf P.T.T.-ploegen uit Zeeland, Brabant en Zuid-Holland, namen aan de wed strijden deel. In een felle strijd ging het om een felle brand die achter 't gebouw van de technische dienst was uitgebroken. Een uitslaande brand in een vertrek met gasflessen, in een elektrische motor en in een brom fiets. Toen alles weer was geblust1 ging de ploeg Breda met de eerste I plaats strijken. Tweede werd ook Bre- j da, derde Terneuzen. De zesde cn zevende plaats waren voor Middelburg en Ooetburg, de tiende en elfde voor Goes en Zierikzee. Smokkelauto strandde op versperring te 1 Zuiddorpe H lcwart over acht hebben amb- i tenaren der invoerrechten en i accijnzen van de post Zuid- H tlorpe, midden in die gemeen- te, een personenauto met 625 kg roomboter in beslag geno- men. De smokkelauto werd H tot stoppen gedwongen, door gebruik te maken van de ee messenversperringen. Do wa- s gen kreeg hierdoor niet min- der dan 3 lekke banden. De chauffeur zag kans te ontko- men. Auto eu boter, welke n H bestemd was om naar België e= te worden gesmokkeld, verte- §1 genvvoordigen een waarde van naar schatting f3000,n lllllllllllllllllllllllillüllllllllll Achter de zeedijk, even voorbij de werkhoven voor het Drie-Eilanden plan, groeien in een bouwput zeven enorme caissons, die waarschijnlijk in mei 1961, de laatste 325 meter in het Veerse Gat moeten afsluiten. Foto P.Z.C.) I '>4, FELLE NACHTELIJKE BRAND Bewoners vluchtten in nachtgewaad straat op Drie gezinnen van militairen in Rilland-Bath in totaal dertien personen zijn dakloos gewor den door de felle uitslaande brand, die zoals wij zaterdag in het kort reeds meldden één woning volkomen en twee wo ningen gedeeltelijk verwoestte. De brand is vermoedelijk ver oorzaakt doordat in een woning van een complex van zeven hui zen in de Emm astraat, in de „militaire buurt" van Rilland, kortsluiting ontstond in de elek trische leiding van een aqua rium. De brand is in de nacht van vrijdag op zaterdag omstreeks half twee uit gebroken in de woning van de fam. van D, de tweede woning in d'e rij van zevén. De bewoner, die door een harde knal uit zijn slaap werd opgeschrikt, vertrouwde de zaak niet erg en ging een onderzoek instellen. Bij zijn komst beneden stond de gang reeds vol rook en laaiden de vlam men hoog op in de huiskamer. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de bewoners man, vrouw en één kind zich ternauwernood in veilig heid konden stellen. In nachtgewaad vluchtten zij de straat op. De heer Van D. had op het laatste ogenblik nog kans gezien een bundeltje kleren onder de armen mee te nemen. Hij waarschuwde onmiddellijk de linies en rechts van hem wonende buren, die door het vuur werden gedwongen hun woning te verlaten. Tijd verloren Kostbare tijd ging verloren door het waarschuwen van de buren, het zoeken naar een telefoon en de al gemene consternatie. Daardoor ging meer dan eon kwartier voor- m: bij alvorens de brandweer werd ge alarmeerd. Toen de vrijwillige brandweer van Rilland-Bath, onder leiding van onder-oemmandant W. Lobbezoo arriveerde, brandde het huis van de fam. Van D. reeds als een fakkel. Ook de bovenverdiepingen van de links cn rechts gelegen woningen van het gezin S. echtpaar en vier kin deren en het gezm P. echtpaar en twee kinderen stonden inmid dels in lichterlaaie. Met het water uit de voor de huizen gelegen brand- vijver werd het vuur met zes stralen bestreden. Omstreeks kwart over drie was de brandweer het vuur meester. De woning van de fam. Van D. brand de geheel uit. Van het meubilair kon niets worden gered. De brand richtte op de bovenverdieping van de belen dende percelen grote schade aan. Be neden ontstond daar vrij veel water schade. Zelfs in de andere woningen van het complex drong de verstikken de rook door, zodat het een ogenblik leek, alsof het gehele blok in brand stond. De fam. P. was de enige van de ge troffen gezinnen, die niet verzekerd was. Het gezin Van D. is onderge bracht in een lege woning ïn de Bath- polder; het gezin P. bij familie in Bruinisse en de fam, S. bij kennissen te Rilland. Ongelukkige val Indirect als gevolg van deze brand kwam één van de bewoners van de Emmastraat, de heer N. de G. onge lukkig te vallen. De heer De G. werd ln zijn slaap op geschrikt door de brand. Hij wilae snel hulp gaan bieden, maar in de haast gleed hij, in zijn woning, uit en kwam daarbij zo ongelukkig te vallen, dat hij zijn sleutelbeen brak. Dokter J. A. Kamps verleende eerste hulp. Aan de Emmastraat te Rilland-Bath zijn in de vacht van vrijdag op za terdag een woning volkomen en twee woningen gedeeltelijk uitgebrand. Drie gezinnen teerden hierdoor dak loos. Van de middelste woning bleef niet veel meer dan enkele geblakerde muren over. (Foto P.Z.C.) Terneuzenaar overleed aan gevolgen auto-ongeluk De 73-javige H. Pateer, inwoner van Terneuzen, is zaterdag in het zie kenhuis te Tilburg aan de gevolgen van een ernstig auto-ongeluk over leden. De heer Pateer was met zijn auto op weg naar Bastogne, en kreeg bij Brussel een ernstige aan rijding, Hij werd naar het zieken huis te Tilburg overgebracht om te worden geopereerd. Zijn vrouw werd met minder ernstige verwondingen in het ziekenhuis te Sluiskil opge nomen. Tweeëndertig jaar bestuurslid Groene Kruis De heer J. Schipper tot erelid benoemd Tijdens de dezer dagen gehouden jaarvergadering van de Groene- Kruisvereniging „Ziekenzorg" te Yerseke werd besloten de heer J. Schipper, die 32 jaar als bestuurslid voor de vereniging heeft gewerkt, tot erelid te benoemen. De voorzitter, dokter M. C. Polder man, overhandigde hem een oorkon de. In een bestuursvergadering was dit feit reeds eerder herdacht, waar bij de heer Schipper een cadeau was overhandigd. Bij de rondvraag deelde de voorzitter in antwoord op een vraag van de heer Schipper mee, dat in principe besloten is de jaarvergadering van de provinciale vereniging in Yerseke te houden. AA^V\WVWWVVVVVVV\^VV\A S Voor Zeeuws nieuws zie ooit de pagina's 5 en 8. BBSÉËÉKSHHI WSÊBÊSSÊtSSM v ÏX' t'i' 3&&XÏ r "s jfUDS0K&^ 'IJ BIZONDER LEKKERE SIGAAR1 Slot van pag. I I sons, mijnsteen, zand en asfalt een nieuw stuk dijk geworden, dat dan reeds half mei is afgesloten met 'n enorme caisson, die momenteel iu dc haven van Kruiningen wordt los- gebaggerd. Via de Westerschelde wordt dit gevaarte buiten om Wal cheren naar het Veerse Gut gesleept. 10 tot 300 kg. i Volgende week wordt ook de eerste van de 60.000 ton uit Duitsland af komstige basaltstortstecn met de mechanische steenstorter op de drem pel „gesmeerd", nadat eerst de grlndlaag met 'n baggermolen „glad gestreken" is. De eerste basaltstort- steen, variërend van 10 tot 300 kg l per stuk, is al gearriveerd. Ze wor den gelost door middel van haven kranen en polygrijpers. De drempel versteviging zal omstreeks augustus gereed zijn. Op advies van staatsbosbeheer heeft rijkswaterstaat kort geleden beplantingen aangebracht in de nieuwe duinenrij en aan de Veer se zijde van de dam. De samen stelling van deze groenstrook heeft men aangesloten bij de reeds bestaande beplanting. Zo veel mogelijk zal rijkswaterstaat proberen om de reeds gereedgeko men damgedeelteu „open" te houden voor het publick. Alleen in de be plantingen en op geyaarlijké gedeel ten, zoals de grote caissons, zullen bordjes „verboden toegang" de be zoekers moeten weren, maar de plaatsing van dergelijke bordjes is tot een minimum beperkt gebleven. VANDAAG, Middelburg Electro: Zolang er mensen zijn, 19 en 21.15 uur, 14 Jaar. Schouw burg: Geheim agent, alias de Go rilla, 20 uur, 18 jaar. Vlissingen Luxor: Puberteitsdriften. 2ü uur, 18 jaar. Alhambra: Tempest, 20 uur. 14 jaar. Goes Grand: Tempest, 30 uur, 14 jur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2