PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Minister Korthals terug van bezoek aan Antillen en Suriname Stad in Perzië door aardbeving verwoest In bouwput bij Veere groeien enorme caissons „EILANDEN GESCHIKT MAKEN VOOR TOERISTEN UIT VERENIGDE STATEN" ACHT BEMANNINGSLEDEN „ASTRID NAESS" ONTSLAGEN GROTE BEDRIJVIGHEID TUSSEN DE TWEE „SPRINGPLANKEN" 203e jaargang - no. 97 Dagblad. uitgave van de rirma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P van de Velde en P B. den (Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur W Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week. 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 25 april 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minim, p advertentie ir-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van '..25. ..Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P Z C.. Middelburg. Bureaus Vlissingen Walstr 68-60 tel j 4 lijnen (b g.g. 3508 ol 3546); Middelburg. Markt 51. tel 3841; Goes. Grote Markt 2. tel- 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. P de Pauwstr 9. tel 2U. Temeuzen. Brouwenjstraat 2. Zlerikzee red tei 242a adm tel 20&?. Plannen voor verbreding economische basis De vice-minister-president, drs. H. A. Korthals, is gisteren op Schiphol teruggekeerd van zijn oriëntatiebezoek aan de Neder landse Antillen en Suriname. Gedurende drie weken., heeft mi nister Korthals, samen met het hoofd van zijn kabinet, de heer A. Jonkers en de directeur-generaal van de rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris, kennis genomen van de plannen die er in de West bestaan om de economische basis daar te verbreden. Ten aanzien van zijn verblijf op de Antillen merkte de heer Korthals op, dat de regering van het land hem alles getoond heeft wat er te zien is. Alle zes eilanden zijn door het gezelschap bezocht. Een van de belangrijkste punten noemde minister Kort hals de plannen met betrekking tot het eiland Bonaire en de drie Bovenwindse eilanden Saba, St.-Eustachius en St.-Maarten. „Deze drie eilanden moeten zo spoe dig mogelijk geschikt gemaakt wor den voor de toeristenstroom uit de Verenigde Staten", zo zei de minis ter. Dit is zowel een zaak voor de overheid als voor het particulier initiatief. De overheid heeft de plicht te zorgen voor de aanleg van we gen. pieren in de havens die hard nodig zijn en kleine vliegvelden, voor een Slechts dan zijn er voor het toeris me op deze eilanden grote mogelijk heden weggelegd. „Deze problemen", zo vervolgde mi nister Korthals, „gelden echter ook ten aanzien van Curagao en Aruba. Ook hier moeten aanzienlijke verbe teringen worden aangebracht aan de luchthavens en andere projecten. Wij zijn echter getroffen door de bij zonder grote voortvarendheid waar mee men al deze problemen op de Antillen aanpakt". Het verblijf van minister Korthals en zijn reisgenoten op de Antillen heeft twee weken geduurd. Het bezoek aan Suriname heeft daarentegen slechts een week ge duurd. Ook hier heeft de vice-minis- terpresident kunnen constateren, hoe de ontwikkeling van het land zich bezig is te- voltrokken. „De wijze waarop bijvoorbeeld het Wagenihgen-project wordt geleid", aldus de minister, „heeft mijn groot- „Hakenkruis-Greta" weggesleept Het Rijnsleepschip „Greta", dat voor de paasdagen met de Duitse keizers vlag in top en een hakenkruisvlag op het dek gespreid bij Lobith in Nederland kwam binnenvaren, is vrijdagavond door de Duitse sleep boot „Frauenlob 5" opgehaald om naar West-Duitsland teruggesleept te worden. Zoals gemeld, is de schip per Wilhelm Störb reeds enige da gen geleden door de Duitse rivier politie van boord gehaald en in Em merik verhoord. Op 5 mei wordt niet geknipt De vakraad voor het kappersbedrijf heeft besloten het bedrijfsleven te adviseren de dames- zowel als de herensalons op de nationale feestdag 5 mei 1960, de gehele dag te sluiten. Het s.s. „Sverige", eigendom van de Zweedse en Deense spoorwegen, is gekanteld toen het voor een onder houdsbeurt op een helling van de Nordhavn-werf in Kopenhagen werd gesleept. Vijftien man hadden juist het schip verlaten; op het moment van het kapseizen bevonden zich slechts drie mensen aan boord, die geen ernstige verwondingen opliepen. ste bewondering afgedwongen". Tal rijke projecten in het raam van het tien-jarenplan voor Suriname zijn door de minister bezocht. De Suri naamse minister van opbouw, ir. F. Essed, heeft een inleiding over dit plan gehouden en de heer Korthals heeft ook hier de indruk gekregen, dat vele projecten noodzakelijk zijn voor een voorspoedige ontwikkeling |van het land. Over concrete veranderingen is in Suriname niet gesproken. „Daarvoor is de delegatie onder leiding van minister-president Emanuels in ons land", zo zei de heer Korthals. De vice-minister- president zei een voorstander te zijn om de overzeese rijksdelen zelf hun eigen zaken te laten re gelen. In dit verband verklaarde hij „in Suriname niet de indruk gekregen te hebben, dat men daar van mening is dat de regering zich te veel met het land be moeit". Over het standpunt van de regering ten aanzien van de apartheids-poli tiek zal ook later in Nederland nog worden gesproken. Tenslotte verklaarde ook ir. A. G. Maris getroffen te zijn door de wijze waarop in het bijzonder het Broko- pondo-plan-, dat in Amerikaanse han den is, wordt uitgevoerd. Syngman Rhee blijft president President Syngman Rhee van Zuid- Korea heeft zondag medegedeeld te zullen aftreden als leider der libera le partij. Hij blijft echter staats hoofd en leider der regering. Dit laatste is in strijd met de zaterdag door de gekozen, doch nog niet ge- installeerde vice-president Lee Ki Pong gedane mededeling, dat Syng man Rhee niet langer nis regerings leider zou optreden. Er is melding gemaakt van een ver klaring van Lee, dat de Zuid-Kore- aanse regeringen in het vervolg ver antwoording schuldig zouden zijn aan de nationale vergadering. Dr. Syngman Rhee sprak hier echter niet over. Hij zei evenmin hoe lang hij als regeringsleider zou blijven optreden. Een vooraanstaand Zuidkoreaans staatsman, Hoeh Tsjoeng, heeft in een vraaggesprek verklaard, dat hij een zakenkabinet zou vormen. Dit zou slechts twee of drie maanden aan het bewind blijven tot een ver antwoordelijk kabinetsstelsel is ge vestigd. „Wij zullen het nodige pro ces voor de grondwetsherziening aan de Nationale vergadering over laten", zei hij. Zaterdag is het grote bloemencorso „Lenteparade 1960" door de bollen streek getrokken. Deze foto toont te Sassenheim een praalwagen met een enorme, uit bloemen opgebouwde tulpebol. Reddingsploegen op weg naar plaats van de ramp Lar, een stad van 40.000 inwo ners in het zuiden van Perzië, is zondag door een aardbeving volkomen verwoest. Dit heeft de directeur van liet Perzische Rode Kruis bekend gemaakt. Lar is de hoofdstad van de pro vincie Larïstan.. Hemelsbreed is het een honderdtal kilometers van de Perzische Golf verwij derd. De aardbeving heeft zich zondagmid dag laat voorgedaan. Reddingsploe gen zijn op weg naar de plaats van de ramp. Lar ligt in een gebied, dat vaak door aardbevingen is geteisterd. Nauwe lijks tien jaar geleden werd Lar reeds grotendeels door een aardschok ver woest. Het K.N.M.I. in De Bilt kon zondag nacht nog geen gegevens verschaffen over hetgeen men daar heeft geregis treerd-op de seismografen. De appa raten registreren de longituden en transversalen fotografisch. Om tech nische redenen worden de opnamen slechts tweemaal per dag ontwikkeld Vandaag zal men waarschijnlijk en kele mededelingen kunnen doen. Nederlands echtpaar in België omgekomen Zondagavond zijn op de brug van Artheuville, op de grote weg Bas tenakenMarche in België een Bel gische en een Nederlandse auto met elkaar in botsing geraakt. Het echt paar Alma, uit Den Haag, kwam hierbij om het leven. Mevrouw Alma werd bij het ongeluk op slag ge dood. Haar echtgenoot overleed in de loop van de avond in het zieken huis van Bastenaken. Posthuum gerehabiliteerd Hel: hof van beroep iu Rome lieeft ij. posthuum de garnizoenscomman- dant. van Breno in oorlogstijd, Fer- ruccio Spallini, gerehabiliteerd, die na veroordeling wegens het ver moorden van vijftien partisanen, was terechtgesteld. Het hof verklaarde dat een onder zoek had aangetoond dat de moord in feite was gepleegd door de Duitse troepen. Generaal Valluy: N.A.V.O. heeft 25 divisies tekort Generaal Jean Valluy, die binnen kort afscheid zal nemen als NAVO- bevelhebber in Midden-Europa, en dan wordt opgevolgd door generaal Maurice Challe, heeft tijdens een bijeenkomst van de Raad van de Franse associatie voor een Atlan tische gemeenschap, te Parijs ver klaard dat de NAVO beschikt over 25 divisies minder dan voor de de fensie van Europa nodig zullen zijn in de eerste twee weken van een Russische aanval met conventionele wapens. Dit vindt zijn oorzaak in het feit dat Frankrijk en West-Duitsland hun verplichtingen tegenover de NAVO niet volgens het overeengekomen schema nakomen, verklaarde Val- PER VLIEGTUIG OP SCHIPHOL AANGEKOMEN Plan lot proces tegen maatschappij Door de directie van de Noorse rede rij „Norness" die in New York ge vestigd is en waarvan de Nederland se Norness-maatschappij het tank schip „Astrïd Naess" exploiteert, zijn acht bemanningsleden op staande voet ontslagen. Zij zijn zaterdag avond per vliegtuig in ons land aan gekomen. Deze mededeling werd gedaan door de tweede steward van de „Astrid Naess", de heer John Vos uit Bus- sum. De directie van de Nederlandse Norness-maatschappij in Amsterdam verklaarde tegenover het A.N.P. van het ontslag op de hoogte te zijn, maar geen commentaar te willen ge ven. De chef van de dienst beman ning van de maatschappij, de heer Stam, verklaarde, dat vandaag een gesprek zal plaatsvinden met de ont slagen officieren van de „Astrid Naess". Zoals bekend deed zich op 13 april op de „Astrid Naess" een hevige ontploffing voor in de machineka mer, waarbij zeven bemanningsleden Ontploffing op Nederlands schip Op het 1020 ton nietende Nederland se schip „Theano" dat ongeveer 30 mijl van Dover lag, heeft zich za terdag een ontploffing voorgedaan in de vrïesmachineKamer. De eerste machinist de 29-jarige H. J. Ver steeg uit Rotterdam raakte als ge volg van deze ontploffing gewond. Een helikopter van de Royal Air Force heeft de machinist opgepikt. De patiënt is naar Ramsgate ge transporteerd. De machinist heeft ernstige brandwonden opgelopen. Als gevolg van brand in de machi nekamer zijn de motoren van de kustvaarder defect geraakt. NOG DIT JAAR krijgt het Walcherse gedeelte van de dam door het Veerse Gat een spie gelbeeld: de „kop" van de dijk van Noord-Beveland af wordt namelijk precies gelijk aan het Walcherse landhoofd door de aanleg van een nieuw damge- deelte van 500 meter, waarin veertig caissons worden „ver werkt", en dat afgesloten zal worden met een reuze-caisson. Parallel met dit karwei loopt het werk voor de caïssonfunde- ring in het dan nog overgeble ven 325 meter brede sluitgat. De „drempel" in dit sluitgat, waarop vorig jaar reeds het nylontapijt en verschillende la gen grind zijn „gevlijt", wordt thans „overgoten" met een ba- saltstort-steenlaag van 00.000 ton zwaar. En wanneer (half oktober) het nieuwe 500 meter lange damvak, alsmede enkele weken eerder de basaltstort- steenbekleding een feit gewor den zijn, ligt een extra verste vigd en gespreid bed gereed voor de 7 enorme caissons, die ie laatste 325 meter moeten af sluiten. Dat zal gebeuren in het voorjaar van 1961, waarschijn lijk omstreeks mei. Deze zeven afsluitcaissons ,elk 45 me ter lang, 20 meter breed en 18 meter hoog, worden momenteel gebouwd achter de zeedijk even voorbij de werkhaven voor het Drie-Eilanden plan. De caissons worden in serie ge bouwd; van 5 is thans het stalen geraamte gereedgekomen meters hoog torenen ze uit boven de reus achtige bouv/put, die gegraven is voor de vervaardiging van de cais sons. Van uit de wijcle omtrek gelij ken ze op enorme grijze speelgoed- blokken, waar de arbeiders als lil liputters op en rond zwermen. In deze 7 caissons moet 11.000 ku bieke meter gewapend beton ver werkt worden, verder 2400 ton con structiestaai en nog eens 2000 ton wapeningsstaal. Wanneer de caissons gereed zijn worden ze beproefd op waterdichtheid. Daartoe pompt men de bouwput tot de vereiste hoogte vol water, dat er dus naderhand weer uit verwijderd wordt. In het voor jaar wordt een deel van de zeedijk, die thans de wand vormt van de bouwput, weggegraven, waarop de caissons één voor één naar hun-plaats van bestemming gesleept worden. Wat er daarna met de bouwput ge beurt, is nog niet bekend. Volgens het bestek moet het „gat" dichtge maakt worden, maar er zijn ook stemmen opgegaan, die de 'put tot haven wilden bestemmen. Springplanken Een paar honderd meter van de „caissonwerkplaats" vandaan steken van de Walcherse en Bevelandse kust twee enorme „springplanken" het Veerse Gat in. Het zijn de reeds klaar gekomen damgedeelten, waar op een wandelweg en een fietspad aangelegd zullen worden. Op de binnenzijde van de dam wordt de nieuwe verkeersweg aangelegd. Tussen d- twee „springplanken" is het nu onder het Bevelandse land hoofd een en al bedrijvigheid van grote werktuigen: een baggermolen, een zuiger en 3 drijvende kranen. Het is het begin van de „natte fase", waarin het 500 meter nieuwe darn- gedeelte met 40 caissons, waarvan er woensdag reeds 8 geplaatst zijn. en 80.000 ton mijnsteen langzaam boven water zal groeien. Nadat de dijkbouwers deze circa 500 meter lan ge „bak" gevormd hebben, wordt hij volgespoten met drie-kwart miljoen kubieke meter zand, en na de zand- bedrijfperiode, die van eind mei tot ongeveer half augustus duurt, wordt de asfaltbekleding aangebracht, die bestaat uit 14.000 kubieke meter as falt en 6000 kubieke meter klei. ernstige brandwonden opliepen. Zij worden momenteel nog steeds ver- .nuizf De heer John Vos zei. dat hij op staande voet was ontslagen omdat hij op verzoek van een aantal be manningsleden de havenautoritei ten op de hoogte had gesteld van. het feit, dat de tanker in de haven van New York werd schoonge maakt, terwijl in de onmiddellijke omgeving van het schip twee Ame rikaanse marineschepen in repara tie lagen, waarbij elektrisch en autogeen werd gelast. Hij vreesde, door de vrijkomende dampen uit de tanker, een nieuwe ontploffing en meende op grond van zijn ervaringen met de kapitein deze te moeten passeren bij het waarschu wen van de havenautoriteiten. De werkzaamheden aan de tanker werden na het bezoek van de haven autoriteiten volgens de heer Vos on middellijk gestaakt. De kapitein van de „Astrid Naess", de heer Eishout. toonde zich zeer verbolgen over het eigenmachtig optreden van de heer Vos en gaf hem in overleg met de Amerikaanse directie van de maat schappij op staande voet ontslag. De bediende Vugt uit Eindhoven, die de werkzaamheden van de heer Vos moest overnemen, werd eveneens op staande voet ontslagen, toen hij op dracht kreeg direct met de werk zaamheden te beginnen en hieraan geen gevolg gaf, omdat hij eerst bij de New-Yorkse havenautoriteiten wilde informeren of alle veiligheids maatregelen op de tanker wel ge troffen waren. Hiertoe werd hem de gelegenheid niet gegeven, waarop het ontslag volgde. De heer Vos deelde voorts mee, dat het personeel van de machinekamer, bestaande uit de tweede en vierde machinist en twee assistent-machi nisten, eveneens op staande voet werd ontslagen. De machinisten moesten in de machinekamer de wacht overnemen van de assistent machinisten, die op hun beurt het werk moesten uitvoeren van de sto kers die inmiddels op een andere tan ker waren overgeplaatst. Zij ver klaarden zich tegenover de kapitein, aldus de heer Vos, tot deze werk zaamheden bereid mits officieel werd aangetoond dat hun veiligheid niet in gevaar was. Toen de kapitein een veiligheidscertificaat van de New- Yorkse havenautoriteiten niet kon overleggen weigerden de beman ningsleden in de machinekamer te werken en werden eveneens op staande voet ontslagen. De eerste stuurman van de „Astrid Naess" en een pompbediende wer den eveneens ontslagen, waarvoor de heer Vos de redenen niet wist. De hoofdmachinist van de tanker had reeds twee maanden geleden ontslag aangevraagd en is thans ook in Nederland teruggekeerd. De ontslagen bemanningsleden, zo zei de heer Vos, willen nu een pro ces tegen de maatschappij begin nen. VERWACHT... Geldig tot hedenavond AANHOUDEND KOUD. Wisselend bewolkt met enkele ver spreid voorkomende buien. Matige, af en toe krachtige wind tussen noordwest en noord. Koud weer met middagtempeaturen van 9 tot 12 gra den. Zo rond half oktober zijn alle cais- 26 april (Zie slot pag. 2 kol. 6) ZON EN MAAN 5.21 5.59

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1