PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Voor 290.000 werknemers nog geen voorstellen tot C.A.O.-wijziging Uitbreiding van Goes met rond 250 ha. Washington juichte De Gaulle toe „Minder dan tien procent van het totaal" GEEN GEGEVENS OVER LONEN VAN 565MO C.A.O.-LOZEN Voor 1.597.673 werknemers hogere lonen Brood nog niet duurder Castro Leon in arrest I DROOG, MAAR KOUD I 1 TIJDENS WEEKEND 1 LIVORNOSE MENIGTE VOCHT TEGEN VALSCHERMTROEPEN Nieuw voorstel van Ged. Staten: 203e jaargang - no. 96 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week. 7.00 p kw.; fr. p. p. 7 25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 23 april 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minim, p advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus Vlissingen Walstr. 68-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg. Markt 61, tel. 3841; Goes. Grote Markt 2. tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. P de Pauwstr 9. tel 2U. Terneuzen. Brouwerijstraat 2. Zienkzee red tel 2425 adn tel. 2094. „Indien men uitgaat van in totaal 3,3 miljoen werknemers, dan is voor minder dan 10 procent nog geen voorstel ingediend tot wijziging van de collectieve arbeidsovereenkomst of arbeidsrege ling. Voor ongeveer 565.000 werknemers geldt geen C.A.O. of arbeidsregeling, zodat niet bekend is, in hoeverre zij een loons verhoging hebben ontvangen". Tot deze conclusie komt de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B. Roohink, in een tweede nota aan de Tweede Kamer betref fende de loonontwikkeling. De eerste nota, ingediend op 15 fe bruari gaf een overzicht van de loonontwikkeling van 1 augustus 1959 tot 8 februari 1960. De tweede nota bestrijkt het tijdvak 1 augustus 1959 tot 11 april 1960. Samenvatting totaal overziende voor hoeveel werknemers de huidige loonontwik keling een verbetering meebracht of op korte termïj'n waarschijnlijk nog zal brengen, komt de staatssecretaris tot de volgende opstelling: goedgekeurd voor 1.597.673 werkn. in behandeling voor 238.000 werkn. overheidspersoneel 610.000 werkn. Op 11 april 1960 was globaal aan 1.597.673 werknemers een loonsverhoging toegekend inge volge een wijziging van de C,A. O. of andere regeling. Daaron der bevinden zich ongeveer 35.150 werknemers, ten aanzien van wie niet de zekerheid be staat, dat voor hen de loonont wikkeling in deze eerste fase van de vrijere loonvorming is voltooid. Het Is de staatssecretaris niet moge lijk, een fatale termijn voor deze eerste fase nauwkeurig aan te geven. De datum van 1 april 1960 brengt wel de verplichte compensatie voor huur- en melkprijsverhoging mee, maar dit houdt geen verplichting in tot. wijziging van de C.A.O. of ar beidsregeling. Ook kan het zich voor doen, dat nadien ingediende voorstel len tot verder gaande verbeteringen terugwerken tot vóór 1 april 1960, aldus do nota. Met het oog op deze omstandigheid is aan deze nota ook een overzicht toe gevoegd van de door partijen opgege ven aantallen werknemers, ten aan zien van wie voorstellen bij het Col lege van Rijksbemiddelaars zijn inge diend en die dus daar in behandeling zijn. Globaal gezien gaat het daarbij om ongeveer 238.000 werknemers. De loonsverhoging en de geldigheidsduur zijn niet vermeld, omdat daarover nog niet is beslist. Overheidspersoneel Het overheidspersoneel is in het over zicht niet vermeld, omdat alleen ten aanzien van het rijkspersoneel de be slissing is gevallen. Do loonkosten mogen voor deze categorie met 6,2 pet. stijgen, namelijk met 5 pet. door een algemene salarisverhoging per 1 januari 1960 en met 1,2 pet. door overige verbeteringen, waarover het overleg nog gaande is. Het gaat hierbij in totaal om onge veer 610.000 werknemers, die als volgt kunnen worden ingedeeld: Administratie, overheid en onderwijs 481.000, P.T.T. en gem. leen- en voor schotbanken 57.000, openbare nuts bedrijven en metaal-, grafische- en scheepsbouwbedrijven 37.000, gem. vervoerbedrijven 10.500, gem. giro Amsterdam 500, ziekenhuizen 17.300, sanatoria 4900, abattoirs 1200. Vervolgens zijn er nog de groepen voor wie het College van Rijksbe middelaars destijds een C.A.O. heeft goedgekeurd of een regeling vastgesteld, doch die tot dusver niets van zich hebben laten- horen. Het aantal werknemers, dat liier- bij betrokken is, kan op ongeveer 290.000 worden gesteld, doch dit aantal berust op een zeer globale schatting. In dit getal zijn niet begrepen de 35.150 werknemers, die hierboven reeds zijn genoemd. (Van onze Haagse redactie) De minister van economische zaken, drs. J. W. de Pous, heeft nog niet beslist over het verzoek van de Ne derlandse Bakkerij Stichting om de prijs van het brood per 800 gram met ingang van maandag 25 april met een cent to mogen verhogen op grond van de voortdurende stijging van de bloemprijs. Het verzoek van de bakkers is nog in studie en de minister heeft de ver tegenwoordigers van de Bakkerij Stichting uitgenodigd voor een onder houd op maandagmiddag a.s. Eerst daarna kan een beslissing worden ver wacht. De bakkers zullen in elk ge val dus maandag geen hogere prijs voor hun brood mogen berekenen. Ex-generaal Castro Leon, die de op standige beweging in San Cristobal leidde, is in een dorp op tien kilome ter van de Colombiaanse grens aan gehouden. Hij bood duizend bolivars als men hem toestond naar Colom- biaans gebied te gaan. Met Castro Leon werden twee offi cieren gevangen genomen. Huwelijksreis prinses Margaret naar de Caribische wateren Prinses Margaret van Engeland en haar a.s. echtgenoot Anthony Arm strong-Jones zullen hun huwelijks reis maken naar de eilanden in het Caribische gebied, aldus is gisteren te Londen bekendgemaakt. Kort na de sluiting van het huwelijk op 6 mei in de Westminster-Abdey zullen zij daartoe aan boord gaan van het 4700 ton metende koninklijke jacht, de „Brittannia". Geen voorstellen ingediend voor 290.000 werkn. llllilllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll| (Van onze weerlc, medew.) H Een gebied van hoge luchtdruk m H ten westen van Ierland blijft m het weer tijdens het weekend n bepalen. Regen van enige bete- kenis verwachten wij niet. Er is wat drogere lucht onderweg, ff zodat wij ook gedurende het H weekeinde zonnige perioden n mogen verwachten. H De lucht, waarvan de tempera- m tuur niet hoger is dan ongeveer 8 graden, wordt echter via de m Noordzee aangevoerd. Hierdoor zullen de middagtem- peraturen tussen de 10 en 13 m graden Celsjus blijven schom- melen. s Warmere lucht zoals die in het midden van de week bij ons aanwezig was, is geheel naar Zuid-Europa en de Alpen ge- m dreven. IlllllllllllllllllllllIllllllllllllllllllllIIllllllllllllllllllllll OVERLEG NODIG VOOR „TOP" Menigte stond tien rijen dik President De Gaulle is vrijdag middag in Washington aangeko men voor een officieel bezoek en besprekingen met' president Eisenhower. Hij werd door een enorme menigte enthousiast toe gejuicht. De Gaulle arriveerde per vliegtuig uit Canada. Zijn bezoek van vier dagen eindigde vrijdag in Toronto, waar de Franse president door een grote me nigte hartelijk werd toegejuicht bij zijn bezoek aan het stadhuis, een kransleggine bij het oorlogsgedenkte ken en op zijn rit van het stadhuis naar het vliegveld. De Franse president en zijn echtge note werden op het vliegveld van Washington door president Eisenho wer verwelkomd. Toen zij uit het vliegtuig stapten, losten kanonnen 124 saluutschoten. President Eisenhower zei in zijn welkomstrede dat Frankrijk en de Verenigde Staten sinds lang zeer speciale betrekkingen met elkan der onderhouden en dat de gene genheid en bewondering, die beide volkeren voor elkaar voelen, nooit verminderd zijn bij al hun geza menlijke ervaringen en avonturen. De Gaulle antwoordde dat hij noodzakelijk met de president van de Verenigde Staten overleg: mget plegen voor het begin van de top conferentie. Hij zei dankbaar, te zijn voor de gelegenheid die hem geboden is om „het grote Ameri kaanse volk" te bezoeken, dat hem zo dierbaar is en waarvan voor een zeer groot deel het- lot van de gehele vrije wereld afhangt. Beide presidenten reden daarna dood de met vlaggen versierde, straten van Washington naar Blair House, waar generaal De Gaulle en zijn eclitgeote hun intrek zullen nemen. De belang stelling voor De Gaulle was enorm. Op sommige plaatsen stonden de men sen wel in tien rijen achter elkaar. De Gaulle werd overal langdurig toe gejuicht. Langs de route waren 13 muziekkorpsen opgesteld. Een bij zondere noot vormden wel de wel- komstbogen van de brandweer, ge maakt van uitschuifladders. Op de bogen stond: „Leve De Gaulle". Men schatte dat er wel 200.000 men sen op de been waren. P.Z.C.-zaterdagnummer De veertiendaagse jeugdpagina is ditmaal voornamelijk gewijd aan de meningen van de Zeeuwse jeugd over de tetevi- sie (pag. 7). Verder bevat dit 18 pagina's tellende nummer onder meer: radio en t.v.-rubriek (pag. 8), feuilleton (pag. 10), boekbe spreking en kunst (pag. 13), kinderkrant (pag. 14), „Uw pagina, mevrouw!" (pag. 15). In de Italiaanse stad Livorno is het tot ernstige gevechten gekomen tus sen de burgerbevolking en parachu tisten van het Italiaanse leger, om dat deze laatsten tijdens verlof in de stad teveel aandacht aan de vrouwen zouden hebben gewijd. Deze foto toont een para- in een woest gevecht tegen enige burgers. Beperkte wegenwacht Op dertig april koninginnedag een 5 mei bevrijdingsdag zullen de wegenwachten van de A.N.W.B. gedurende een beperkt aantal uren dienst doen. Op beide feestdagen zul len zij op hun routes in twee-ploegen dienst patrouilleren van 10 uur 's mor gens tot 7 uur 's avonds, waardoor zij in de gelegenheid zijn een gedeel te van de feestdagen in de huiselijke kring door te brengen. NA TWIST OVER MEISJE Negenentwintig mensen werden gewond In Livorno, een havenstad aan de westkust in Noord-Italië, is na ge vechten tussen burgers en valscherm- troepen, waarbij donderdagavond 29 mensen werden gewond, de rust weer gekeerd. Vrijdagavond waren weliswaar klei ne groepen burgers naar het hoofd plein gekomen, maar de burgemees ter en vakbondsleiders wisten nieuwe betogingen te voorkomen. Ook de r.- k. bisschop van de stad heeft de be volking opgeroepen, zich van geweld daden te onthouden. Donderdagavond vielen duizenden burgers in de stad gelegerde val schermtroepen aan met stenen, mes sen en stukken staal van stukgesla gen automaten. De politie en de mi litairen slaagden er met traangas en charges in de menigte uiteen te drij ven. Elf burgers, tien militairen van de valschermtroepen en acht politieman nen werden gewond. Honderdvijftig mensen werden gearresteerd. Twee dagen tevoren was een gevecht uitgebroken tussen een valschermja ger en een jongeman, die twistten over een meisje. Spoedig werden bei den door hun vrienden geholpen, het geen het begin was van een serie botsingen tussen jongelieden en val schermjagers. Een plaatselijke communistische vak bond Livorno telt veel communis ten kondigde een staking van een uur op vrijdag af uit protest tegen de aanwezigheid van de val schermtroepen in de stad. Deze staking legde het werk in de' haven gedurende een uur volledig stil. Prins Albert en prinses Paola met hun zoon, prins Philip. De foto is gemaakt in het paleis Bel vedère te Brusselenige dagen na de geboorte. Als de plannen doorgang vinden, zal de gemeente Goes binnen afzienbare tijd met rond 250 lia worden uitgebreid. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de gemeentebesturen van Goes, Kloe- tinge, 's-Heer-Arendslterke en 's-Heer-Abtskerke thans nieuwe voorstellen inzake de grenswijziging toegezonden. Dit is ge schiedt op verzoek van de minister van binnenlandse zaken, die een maand geleden besloot tot handhaving van Kloetinge als zelfstandige gemeente. Teneinde tegemoet te komen aan de wensen van de gemeente Goes haar grondgebied uit te breiden, is thans dit nieuwe voorstel gedaan. Het omvat: van zijn grondgebied verlie zen aan Goes. Het gaat hier om een gedeelte van De Poel. Al eerder is vastgesteld, dat dit gedeelte industriegebied zal worden de gemeente 's-Heer-Abtsker ke zal door deze grenswijzi ging slechts rond 30 ha grond moeten afstaan aan Goes. Dit gedeelte sluit aan op de strook grond, die 's-Heer-Arendsker- ke aan Goes zal afstaan. Bebouwing komt in de onder havige gebieden vrijwel niet Voornamelijk agrarische gebieden toe te voegen de gemeente Kloetinge zal 100 ha afstaan aanGoes. Dit ge bied is gelegen in de Noord- hoek tegen de Oudedijk, waar momenteel de havenaanleg van Goes in volle gang is. De gemeente Kloetinge heeft en kele jaren geleden Goes het aanbod reeds gedaan deze strook grond af te staan; de gemeente 's-Heer-Arends- kerke zal ongeveer 120 ha De minister van binnenlandse zaken heeft Gedeputeerde Staten van Zee land verzocht enig gebied van de ge meenten 's-Heer-Abtskerke, Kloetinge en 's-Heer-Arendslcerke op te nemen in een voorstel tot wijziging van de gemeentegrenzen van Goes, met dien verstande dat de positie van de eerst genoemde gemeenten niet mag wor den aangetast. Deze uitbreiding van de gemeente Goes wordt van belang geacht voor een concentrische ont wikkeling van deze stad. Gedeputeerde Staten hebben zich na ampele besprekingen met de zienswijze van de minister ver enigd. Ter toelichting van het voorstel wordt medegedeeld dat de gemeente Goes met haar toene mende bevolking, ais streek- en verzorgingscentrum voor een be langrijk deel van Zuid-Beveland alsmede als ontwikkelingskern, voor haar toekomstige ontwikke ling, over een voldoende grondge bied moet kunnen beschikken, het geen bij dit voorstel het geval is. Gedeputeerde Staten verzoeken over eenkomstig de betreffende bepalin gen van de gemeentewet de raden van de betrokken gemeenten binnen zes weken hun standpunt ten aanzien van dit plan kenbaar te maken. KORTE PREDIKATIE DE MAN DIE EEN WEEK TE LAAT KWAM. En na aclit dagen waren, zijn discipelen weer in het huis en Thomas met hen. (Joh. 20 26) De allereerste zondagse kerkdienst is eigenlijk gehouden op de avond van de paasdagde dag van Jesus' opstanding. Ergens in Jeruzalem waren de disci pelen bijeen geweest en ineens was Jezus, de Opgestane, in hun midden verschenen en Hij had een heerlijke boodschap voor hen gehad. Wat een blijdschap bij de discipelen. Maar Thomas had versték laten gaan. Hij moet een zwaarmoedig iemand geweest zijn. Toen de andere disci pelen dus reeds waren opgestaan tot de vreugde", zat Thomas nog al tijd in zak en as vanwege het kruis: nu is de Meester dood en alles is voorbij. En toen de anderen hem verteld had den wat er gebeurd was op die avond tijdens hun samenkomst, kon Tho mas het nóg niet geloven. Hij wilde eerst- zien. En hij is de geschiedenis ingegaan als de ongelovige Thomas. Thomas, Thomas, waarom ben je op die eerste paasdag toch niet naar de kerk gegaan! Je hebt de kans om Jezus te ontmoeten gemist en nu zit je nog in zorg zonder dat het nodig is. Maar Thomas krijgt nog een kans. Een week later zijn de discipe len weer bijeen. Dan is er weer kerk. En nu is Thomas er ook. En Jezus verschijnt opnieuw. Hij heeft zelfs een bijzondere aandacht voor Thomas. Jezus komt tegemoet aan het-niet-kunnen-geloven van- Thomas, al zegt Hij er bij, dat zij zalig zijn, die niet gezien hebben en toch geloven. Zo is Thomas de man, die een week te laat kwam. Daar zal hij later spijt genoeg van gehad hebben. Hij heeft een week langer in de put gezeten dan strikt noodzake lijk was geweest. Maar hij is zijn leven lang dankbaar geweest van wege het feit, dat Jezus ook hem er uit heeft- gehaald. Misschien wordt dit stukje gelezen door iemand, die de vorige week op Pasen zijn kans heeft gemist. Die ook maar is thuisgebleven. Morgen luiden de kerkloKken wéér. Want "dat is doorgegaan sedert die allereerste zondag: elke week komt de gemeente van Pasen bijeen. En Jezus, de Opgestane, doet nog steeds niets liever dan van een on gelovige Thomas een gelovige Tho mas maken. En zij, die de vorige week wel zijn geweest, kennen wel licht nog de een of andere Thomas, die zij mee kunnen nemén. Hij komt dan wel een week later dan nodia was geweest, maar het hart van Jezus klopt nog, ook voor hem of voor haar. Vlissingen. A. Th. RO'THFUSZ. Geldig tGt hedenavond OPKLARINGEN. Aanvankelijk veel bewolking met hier en daar enige regen' of motregen, la ter van het noorden uit opklaringen. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. Overwegend matige noordwestelijke wind. ZON EN MAAN 24 april Zon op 5.25 Maan op 5.06 I 25 april Zon op 5.23 Maan op 5.32 onder 19.52 onder 18.20 onder 19.54 onder 19.27

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1