Auto reed Vlissingse verkeerszuil omver Vijftiende partij werd afgebroken De avonturen van Stikkeltje en Bruunke EXPOSITIE „PR0DUKTIE DER BEVELANDEN" GEOPEND GEMEENTEBESTUUR VAN GOES ONTVING EXPOSITIE-COMITÉ f RU V I N O I A L t! hi hi U W ,S tl V O K.A.N 7 VRIJDAG 22 APRIL I960 POLITIERECHTER MIDDELBURG Huisvrouw zamelde geld in voor kerkbouwactie.... De zalven, waarin sterke drank een rol speelde, waren donderdagmiddag weer talrijk tijdens de zitting van de Middelburgse politierechter, mr. B. S. Sieperda, Zo was de Souburgse landbouwer P. K. zich op de avond van 8 maart aan geestrijk vocht te buiten gegaan en was vervolgens in zijn auto gestapt. In de Vlissingse Paul Krugerstraat kreeg de autorit echter een voortijdig einde toen K. 's nachts omstreeks één uur een ver keerszuil ramde. Op een zij liggend schoof de auto nog vele meters door en kwam zwaar beschadigd tot stil stand. Tegen de politie had K. verklaard, dat hij slechts twee glaasjes had ge dronken, maar mr. Sieperda hield hem voor, dat de bloedproef had uit gewezen, dat het er zeven a acht geweest moeten zijn. De verbalisant, die als getuige werd gehoord, had na het ongeluk niet de indruk gekregen, dat verdachte in kennelijke staat verkeerde. Wel dat hij aangeschoten was en niet meer in staat moest worden geacht een auto te besturen. In zijn requisitoir wees de officier van justitie, mr. G. J. B. van der Dussen, op het promillage van 1,82, dat de officier zeer behoorlijk noem de. Een gedeeltelijk onvoorwaarde lijke straf leek mr. Van der Dussen op zijn plaats. De eis luidde 1 maand hechtenis, waarvan 1 week onvoor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar plus een onvoorwaardelijke ont zetting uit de rijbevoegheid voor dé duur van 6 maanden. De politierechter vonniste conform. De vertegenwoordiger J. A. M. H. uit Deventer had volgens zijn verklaring tegen de politie acht a negen borrels op, toen hij begin januari een kennis in zijn auto naar huis bracht. Op de Boule vard Evertsen te Vlissïngen kreeg hij een stopteken van de politie, waarop hij niet reageerde. Als verklaring gaf H. hiervoor, dat zijn ruiten beslagen waren. De offi cier vorderde een voorwaardelijke hechtenis van 2 weken en 6 maanden ontzetting uit de rijbevoegdheid met een proeftijd van 2 jaar plus een onvoorwaardelijke boete van f 150 of 15 dagen. In zijn vonnis wijzigde mr. Sieperda dit in een voorwaarde lijke gevangenisstraf van 1 week en een voorwaardelijke ontzetting voor 3 maanden met een proeftijd van 2 jaar, alsmede een boete van f 100.— subsidiair 10 dagen. De Vlissinger D. had op 23 maart zodanig onder invloed op een brom fiets gereden, dat hij niet in staat moest worden geacht dit voertuig naar behoren te kunnen besturen. Zestig gulden luidde het vonnis, het geen nog f 15 minder was dan de eis van de officier. Voordeel Mevr. A. M.-de V. uit Kats stond terecht, omdat zij rnet een eigen ge maakte intekenlijst in Colijnsplaat geld was gaan inzamelen, dat voor de Ned. Herv. Kerkbouwactie be stemd zou zijn. De opbrengst hield zij echter zelf. Om een goede in druk te maken had zij boven aan de lijst de naam van de president-kerk voogd van de Ned. Herv. gemeente uit Kats geplaatst met een gestort bedrag van f 10.terwijl de presi dent-kerkvoogd niets gegeven had. Do officier van justitie, mr. J. L. Andreae, noemde het een dwaze manier van oplichting, waarvan ver dachte niet veel voordeel heeft ge had. De opbrengst bedroeg rond de zes zeven gulden, terwijl zij de ze kerheid had, dat dit toch ontdekt zou (Advertentie) per hele liter De gehelde gebeide van Wynand Fockink ZEER OUDE worden. Conform de eis werd mevr. M.-de V. veroordeeld tot een voor waardelijke straf van 2 maanden met een proeftijd van 3 jaar plus toezicht van het Leger des Heils. De loodgieter H. Z. uit Domburg werd veroordeeld, tot een week on voorwaardelijke hechtenis de eis luidde tien dagen voor het wegne men van een fles bessenjenever, ci- garetten en een geldbedrag. De Vlissinger L. v. H. werd conform veroordeeld tot een boete van f 30.— of 6 dagen voor het wegnemen van een paar siërstruiken op de markt. Een voorwaardelijke straf van 3 we ken hechtenis en 6 maanden ontzet ting uit de rijbevoegdheid met een proeftijd van 3 jaar plus een on voorwaardelijk boete van f 300 of 30 dagen was de eis tegen verdachte E. uit Velp, die na een aanrijding was doorgereden. Het vonnis luidde Advertentie Als wij verkouden worden 1 week voorwaardelijk met 'n proef tijd van 3 jaar en een boetevan f 300 of 30 dagen. De ontzetting uit de rijbevoegdheid hield mr. Sieper da in zijn vonnis niet aan. (Slot van pag. 1 geboren en getogen Vlissinger een kort historisch overzicht van de provincie Zeeland Sprekende over de tegenwoordige tijd verklaarde hij, dat aan de machtige industriële ont wikkeling, waarmee in het bijzonder het naoorlogse Nederland zich een nieuwe plaats in de wereld heeft veroverd, Zeeland tot nu toe nauwe lijks deel heeft gehad. De verkeersligging, die In vroeger tijden de basis vormde van de Zeeuw se economie, is daar in de tijd van het moderne landverkeer goeddeels verantwoordelijk voor, aldus de se cretaris-generaal. Door uitvoering van het Deltaplan en de centrale lig ging van de provincie in Rijn-, Maas- en Scheldedelta openen zich thans wijde perspectieven. Prof. Brouwers wees erop, dat naast een streven naar spreiding van de havengebieden een natuurlijke decen tralisatietendens bestaat van allerlei industriële activiteiten, die niet nood zakelijk aan bepaalde streken Holland zijn gebonden. Zeeland, aldus spreker, verkeert In de uitzonderlijke positie, dat het zowel zijn aandeel kan leve ren in de spreiding der haven gebieden als in de spreiding van de niet aan het westen gebonden industriële bedrijvigheid. De aan leg, van de Zoomse weg, alsmede de spectaculaire ontwikkeling van Zeeland door liet Deltaplan, vor men in dit opzicht waarschijnlijk afdoende maatregelen, zei hij ver der. Als andere bron van welvaart noemde hij voor de toekomst het toerisme. Lof zei prof. Brouwers te hebben voor de samenwerking tussen de ge meentebesturen op Noord- en Zuid- Beveland, die zich met betrekking tot deze tentoonstelling manifesteert. Hij zag samenwerking van kleinejp- meenten als een noodzaak. hij de verwachting bad uitgesproken, dat de tentoonstelling in alle opzich ten zou slagen, verklaarde hij de ex positie voor geppend. Graantje meepikken! In een toespraak verklaarde jhr. De Casembroot vervolgens, dat Zeeland ongetwijfeld een graantje zal meepikken uit de industrialisatie- spreiding. Dat zal gebeuren nog voor de Deltadammen er liggen, aldus spreker. Daar zijn we in Zeeland van overtuigd, voegde hij eraan toe. De commissaris der koningin zag ook 'n zeker gevaar in het ontsluiten van de provincie. In dit verband signaleerde hij dé pendel naar industriegebieden buiten zeeland. De pendel begint zo langzamerhand zorgwekkende afme tingen aan te hemen. Op den duur zullen meer jonge mensen gaan verlaten, betoogde hij- Do commissaris deed een beroep op de overheid het probleem van de ge- meenteclassificatie diepgaand te on derzoeken. Gemeentedassificatie werkt decentralisatie tegen, meende hij. De industriëlen, die zich in Zeeland willen vestigen, vragen huizen voor hun personeel. Het provinciaal be stuur kan deze mensen veelal niet helpen, want de toewijzing t woning wetwoningen voor Zeeland is bijzon der schaars. Ook hiervoor vroeg jhr. De Casembroot aandacht. Sprekendo over Goes zeide hij, dat deze gemeen te een bevoorrechte positie inneemt. Bedrijven die zich daar vestigen, worden gesteund door de overheid. Dat is in de dorpen, waar bestaande bedrijven uitbreiden, niet het geval. Ten opzichte van de dorpen is dit onbillijk, betoogde de commissaris der koningin. Nadat pater J. Roof, socioloog te Goes, als lid van het comité het rapport over midden- en kleinbedrijf op de Bevelenden had toegelicht, overhandigde hij een exemplaar aan prof. Brouwers en jhr. De Casem broot. Namens de exposanten bood de heer W. Fraanje te Goes prof. Brouwers vervolgens een oude kaart van Zeeland aan. Tenslotte bezichtig den de genodigden de stands. Aanbesteding onderhoud rijksweg Hontenisse Aan het Rijkswaterstaatskantoor te Middelburg is woensdagochtend aan besteed het opbreken van verhardin gen, het uitvoeren van grondwerken, het maken van verhardingen van keien, klinkers en betontegels, met bijkomende werken langs weg nr. 60 van het Rijkswegenplan 1958 in de ge in ,ente Hontenisse. Voor dit werk waren elf gegadigden, waarvan het aannemersbedrijf G. en A. Sponselee te Kloosterzande met f 83.895, de laagste was. De verdere inschrijving luidt als volgt 2 Fa. Wed. P. R. Toussaint en Zn. Cadzand f 84.750; 3 Aann. bedr. W. J. de Bruyn Terneuzen f 84.900; 4 fa. Ge.br. Lucasse Kloosterzande f 85.700; 5 Aann. bedr. Zeeland n.v. Middelburg f 86.350; 6 fa. C. D. Ruysscher en Zn. Biervliet f 86.350: 7 fa. Gebr. de Bolcx Terneuzen f 87.000; 8 J. en K. T. de Oudé Biervliet f 87.375; 9 n.v. Aann. bedr. v.h. fa. B. M. van Noordenne en Zonen f 89.000; 10 Aann. bedr. M. P. Hol n.v. Hulst f 91.000; 11 n.v. Aann. bedr. E. L. K. Schoondijke f 92.300. NA EXCURSIE DOOR STREEK Industriële ontwikkeling ook gunstig voor dorpen Aan het einde van de openingsdag van tie tentoonstelling „De produktie der Bevelanden" zijn het organise rend comité en de genodigden in hét stadhuis van Goes ontvangen door het college van Burgemeester en Wethouders. Deze ontvangst volgde na een excursie door de streek, waarbij een kort bezoek was ge bracht aan de Drie Eilandenwerken bij Katseveer, een kreeftenpark in Yerseke en de veiling te Kapelle. In het stadhuis van Goes sprak bur-, gemeester H. K. Michaëlis tijdens de ontvangst een begroetingswoord. Hij verklaarde, dat de aanwijzing van Goes als ontwikkelingskem een zekere discriminatie van de streek inhoudt. Ondanks dat, is de verhouw ding tussen de Bevelandse platte landsgemeenten en Goes uitstekend. Een bewijs daarvan is de samen werking in het Initiatief Comité „De Bevelanden", de organisator van de tentoonstelling „De Produktie der Bevelanden" in de veilinghal té Goes. Als het in de ontwikkelingskem Goes regent, druppelt het ongetwij feld in de omliggende dorpen, zo symboliseerde burgemeester Michaë lis de huidige industriële ontwikke ling. De secretaris-generaal van het ministerie van Economische Za ken, prof. G. Brouwers, die 2ich onder de gasten bevond, werd nog nader met enkele problemen in de streek geconfronteerd. „We hebben bijvoorbeeld op de Beve landen geen zwembad"; zei bur gemeester Michaëlis, die eraan toevoegde de secretaris-generaal slechts één wens te willen meege ven bevorder de coördinatie op de ministeries! VERTROUWEN Prof. Brouwers verklaarde getroffen te zijn door de activiteiten, waarme de men zich aan het industrialisatie- proces heeft gezet. „Ik heb het groot ste vertrouwen in een grootse ont wikkeling van dit gewest", zo zei hij. Namens het comité spralc de voor zitter, burgemeester mr. H.. J. M. Stieger van Hoedenkenskerke woor den van dank aan het adres van het gemeentebestuur van Goes. Met een toost op het welslagen van de ten toonstelling en de industriële toe komst van de streek werd de ont vangst besloten. 's Middags was men per auto naar Katseveer gereden, waar de genodig den van de auto uit een blik konden werpen op de werken-in-uitvoering. Zeer globaal kreeg men een indruk van wat hier tot stand wordt ge bracht. Via Wilhelminadorp, Katten- dijke en Wemeldinge werd naar Yerseke gereden, waar burgemeester A. C. Willemsen in de raadzaal van het gemeentehuis een overzicht gaf van de opkomst en bloei van de oes tercultuur. In enkele woorden schet ste hij ook de dreiging van de on dergang vandeze cultures door af sluiting van de Oosterschelde. Secre taris-generaal prof. Brouwers zeide toe voor zover deze zaken onder de bemoeienis vallen van Economische Zaken daar aandacht aan te beste den. Na een bezoek aan een kreef tenpark ging het gezelschap vervol gens naar Kapelle, waar men in de kantine van de veiling bijeen kwam. Burgemeester H. G. van Suy- lekom vertelde hier het een en an der over de fruitcultuur en de vesti ging van nieuwe fruitverwerkende industrieën in Kapelle. In het kort beantwoordde pror. Brouwers zijn speech. Ook vöerde nog het woord burge meester A. Schuit van Kortgene, die zijn gehoor bepaalde bij de geschie denis van Noord-Beveland, waarbij hij met name aandacht schonk aan de mogelijkheden die voor dit eiland ontstaan na voltooiing van het Drie Eilandenplan. Hij nam tevens de ge legenheid te baat om over de hoof den van zijn toehoorders hier de aan dacht te vestigen op een volgens hem onbillijke zaak: de kwestie van de 60-40 procent regeling ten aan zien van de aanpassingswerken. OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP SCHAKEN De vijftiende partij tussen Botwinnik en diens uitdager Tal om het we reldkampioenschap schaken is don derdag na de 41e zet van Tal, die met wit speelde, afgebroken. De afge broken stelling is nog moeilijk voor Botwinnik; Tal heeft positioneel voor deel. De partij wordt vrijdag voort gezet. Hieronder een analyse van deze 15e partij Wit: Tal. Zwart: Botwinnik CARO KANN 1. e2-e4, c7-c6; 2. d2-d4, d7-d5; 3. Pbl -c3, d5xe4; 4. Pc3xe4, Lc8-f5; 5. Pe4-g3, Lf5-g6; 6. Lfl-c4, e7-e6; 7. Pgl-e2, Lf8-d6; 8. h2-h4, h7-h6; 9. Pe2-f4, Ld6xf4. Botwinnik benut de zetomwisseling om dit lastige paard af te ruilen en wacht niet af weike versterkingen zijn tegenstander in petto heeft. 10. Lel x f4, Pg8-f6; 11. Ddl-d2, Pb8 -d7; 12. 0-0-0, Pf6-d5; 13. Tdl-el, Pd7-b6; 14. Lc4-b3, Pd5xf4; 15. Dd2 x f4, Pb6-d5; 16. Df4-e5. Dwingt de korte rochade af waarna de kenmergen voor een scherpe strijd aanwezig zijn 160-0. Slecht zou 16Df6 zijn geweest wegens 17. Ld5x, De5x, 18. Lc6 xf, enz. of 17Cd5 x, 18. Dd5 x, enz. 17. Pg3-e4. Tal toont duidelijke belangstelling voor het veld d6. Botwinnik is echter op zijn hoede en neemt de juiste af- weermaatregelen. 17. Dd8-b8; 18. Pe4-d6, Tf8-dS; 19. Pd6-c4, Pd5-b6; 20. De5 x b8, Ta8 xb8; 21. Pc4-e5, Lg6-h7; 22. Thl-h3. Tot nog toe is het een rustig partijtje geweest waar slechts weinig over te zeggen viel. Zonder veel nadenken zou men hier 22. c3 gespeeld hebben. Niet aldus Tal die in deze ogenschijn lijk rustige stelling een zet vindt waarmee hij zijn tegenstander aan het nadenken zet over de vraag: mag pion d4 nu wél of niet genomen wor den. 22Pb6-d7. Botwinnik heeft het bij het rechte eind. Pion d4 mag met genomen worden wegens 22Td4x, 23. Pf7 x, Kf7 x, 24. Le6 x t, en zwart is in alle varianten verloren. 23. c2-c3, Pd7 x e5. Aldus is het sterke paard onschade lijk gemaakt. 24. Tel x e5, b7-b6; 25. Th3-e3, Tb8 -e8; 26. Lb3-c4, Tc8-c7; 27. b2-b4, Kg8-f8; 28. g2-g4, Lh7-g8; 29. Lc4- b3,LgS-h7; 30. f2-f4, Lh7-g8; 31. Kcl -b2, Lg8-h7; 32. h4-h5, Td8-c8; 33. Lb3-c2, Lh7-g8; 34. g4-g5. Hier had Botwinnik een uur méér bedenktijd verbruikt dan zijn tegen stander. Deze besluit dan ook tot de aanval over te gaan in plaats van verder laveren. 34f7-f6; 35. Te5-e4, c6-c5. Het wordt nu een scherp handge meen waarin beide partijen zwaktes in de pionnenstellingen oplopen. 36. Lc2-b3. na: 36. Dc5x, Bc5x, 37. Lb3, Hg5x, Intrede ds. F. Don in Burgh Op 8 mei a.s., 's middags om half drie, zal de nieuwe predikant van Burgh, ds. F. Don, zijn intrede doen. Hij hoopt dit te doen na 's morgens kerkelijk bevestigd te zijn door zijn broer ds. M. C. Don, uit Rottcrdam- IJselmonde. Collecte De in Zuidzande gehouden huis aan huis collecte door het Leger des Heils heeft f 26,76 opgebracht. od. Fg5x, e5 zou zwart loskomen. 36c5xb4; 37. c3 x b4, h6xg5; 38. f4 x g5, f6 x g539. Te3-g3, Tc7- f7; 40. Tg3 x g'5, TfY-f2f; 41. Kb2-a3. Afgebroken. Nagekomen advertenties. 64 Ikkeltjeen Prikkeltje steken ook hun hoofden uit het raam; wat zijn ze jaloers op hun broer! „Blijf je logeren?", vraagt Stikkeltje maar Bruunke wil naar de speelgoedwin kel. Om te vertellen, dat Echte Be ren BRUINE ogen hebben,; En om een schone strik en een goéde zaagselvulling te krijgen! „Kom je gauw terug roept Stik keltje Bruunke na. Die knikt van ja met zijn kleverige bol. „Vast en ze ker" tot ziens!" roept hij Dan ver dwijnt hij langzaam in hét donker. Dit. Is het laatste plaatje. Het is er- toet zo stil als op het eerste plaatje. Maar er is een groot verschil, al kun je het niet zien: op het kastje naast de slapende Stikkeltje ligt een glan zende gouden medaille: de bekro ning van een groot avontuur! Heden overleed na een langdurig smartelijk lijden, zacht en kalm, mijn innig geliefde vrouw en onze lieve zorgzame moeder, be huwd- en grootmoeder, zuster, schoonzuster en tante CORNELIA CATHARINA PANHUIZEN geb. LAGACE, op de leeftijd van 60 jaar. Uit aller naam, C. Panhuizen Middelburg, Bree 32. 21 april 1960. De begrafenis zal plaatsvinden maandag 25 april te 12 uur op de algemene begraaf plaats. Heden overleed, voor zien van de H.H. Sa cramenten der Sterven den, na een langdurig geduldig gedragen lij den, onze lieve zorgza me vrouw, moeder, be huwd- en grootmoeder JACOBA DE NOOIJER geb. VAN DE ROER op de leeftijd van 64 jaar. Uit aller naam, G. de Nooijer. Middelburg, 21 april 1960. Burgerweidestraat 21. Cond.-adres: Bellinkstraat 8. De gezongen uitvaart dienst zal plaatsvinden op maandag 25 april a.s. om 10 uur in de Parochiekerk van de H.H. Petrus en Paulus, waarna de teraardebe stelling op de r.-k. be graafplaats aldaar. De overledene ligt op- febaard in het Gast- uis. Liever geen bezoek. Heden overleed, in het Gasthuis te Middel burg, onze lieve man, broer, zwager en oom, CORNELLS HENDRIKSE, op de leeftijd van 65 jaar. Uit aller naam, J. Hendrikse Schout. Middelburg, 21 april 1960. Jodengang 32. De begrafenis zal plaatsvinden maandag a.s. te 13.30 uur vanaf Jodengang 32. Heden overleed na een kortstondig lijden on ze beste zwager en oom JAMS riETEK WAEIJHAERT, weduwnaar van Janna Brasser, in de ouderdom van 75 Westkapelle. 21 april I960. Heden overleed zacht en kalm, onze beste vriend en huisgenoot JANIS PIETER WAEIJHAERT, in de ouderdom van 75 jaar. Familie Lievense Noordstraat 67. Westkapelle. 21 april 1960. Heden overleed; tot onze diepe droefheid, na een langdurig lij den, onze lieve zuster, tante en oud-tante. JORINA FLIPSE, in dc ouderdom van 82 jaar. Uit aller naam, M. Flipse. Middelburg, 21 april 1960. Noordweg 123. De begrafenis zal plaatsvinden maandag a.s. te 12.30 uur vanaf het sterfhuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 8