In Seoel komt vandaag nationale vergadering in spoedzitting bijeen mWEORD ECHTPAAR VOOR ZWARE MISHANDELING VEROORDEELD POOL MAG BIJ ZIJN KINDEREN IN DEN HELDER BLIJVEN VRUDAG 22 APRIL 1960 PROVINCIAL Fi ZEEUWSE VOO RANT Vorming van nieuwe regering zal enige dagen vergen President Syngman Rhee van Zuid-Korea dlo in maart dc betwiste presidentsverkiezingen heeft gewonnen, stond donderdag, naar nit berich ten nit Seoel blijkt, bijna helemaal alleen. Zijn kabinet en het hoofdbestuur van zijn partij, de regerende liberale partij, zijn donderdag afgetreden en hebben (zoals wij reeds bericht hebben) de verantwoordelijkheid aan vaard voor de ongeregeldheden van deze week in Znidkoreaanse steden waarbij volgens officiële cijfers 115 mensen het leven hebben verloren. Zuldkoreaanse leiders van elkaar be strijdende partijen, de liberalen en de democraten, hebben donderdag be sloten de nationale vergadering van daag in spoedzitting bijeen te laten komen. Het parlement zal spreken over de manier waarop een einde ge maakt moet worden aan de onrust in het land. Van welingelichte zijde te Seoel werd donderdagavond vernomen dat vorming van een nieuwe rege ring zeker 24 uur zal vergen. Er zijn tekenen die erop wijzen dat vele politieke figuren thans liever niet betrokken raken bij het lands bestuur. Onbevestigde berichten in Zuidkore- aanse bladen maken er melding van dat de president ook het ontslag zou hebben aanvaard van zijn eerste se cretaris, Park Tsjan II, na president Syngman Rhee en de gekozen maar nog niet in functie getreden wee-pre sident Li Ki Poeng de machtigste in het land. Rhees woning wordt omringd door schijnwerpers en prikkeldraadver sperringen en overal in de omgeving patrouilleren politie- en legereenhe- Italiaan beschuldigd van negen moorden In do Noorditaliaanse stad Berga mo is woensdag het proces begon nen tegen de 44-jarige Vitaüno Mo- randini, die bekend heeft negen per sonen te hebben vermoord. Volgens de tenlastelegging waren het roof moorden. De beklaagde, die de bijnaam „Het monster van Pontogiio" heeft ge kregen, verklaarde geen medeplich tigen te hebben gehad. Om vast te stellen of dit waar is, zullen onge veer 100 getuigen worden gehoord. Super Caravelle ontwikkeld Twee Fmnse vliegtuigfabrieken, de Sud Aviation van de Franse staat en de particuliere fabriek van Mar cel Dassault, hebben plannen be kendgemaakt voor de bouw van een tweemotorig straalverkeersvliegtuïg voor middelgrote afstanden dat sneller dan 2000 kilometer per uur zal vliegen. Het prototype van dit toestel, de „Super Caravelle", zal over vier jaar zijn eerste vlucht kunnen ma ken. Het is een verdere ontwikke ling van de Sud Aviaton „Caravelle" die thans reeds in dienst is bij een aantal luchtvaartmaatschappijen. Aan de bouw van dit toestel 1s niet deelgenomen door Marcel Dassault, de bouwer van de „Mirage"-jacht- bommenwerper. De „Super Caravelle" zal in tien mi nuten van Parijs naar Londen kun nen vliegen, in een half uur van Pa rijs naar Algiers en in een uur van Parijs naar Moskou, aldus heeft de resident-directeur van de Sud Avia- ion, Hereil. meegedeeld. Over de Brits-Franse onderhande lingen van vorige week zei Hereil dat Frankrijk wel bereid is met Groot- Brittannië samen te werken bij de bouw van lange-afstandsvliegtuigen maar niet bij die van vliegtuigen voor middelgrote afstanden. Frank rijk heeft op dit terrein een voor sprong op alle andere landen, zei Hereil. Welpen spelen ten bate van poliofonds 13.000 voctbahvelpcn (spelertjes van 10 tot 12 jaar) zullen op koninginne dag, bevrijdingsdag en Hemelvaarts dag in bijna alle delen van liet land de voetbalschoenen aantrekken ten bate van hun door polio getroffen vriendjes en vriendinnetjes. In bijna het gehele laiul, want; hot organise rende „coimïïT organisatie welpen- toernooien ten bate van het. prinses Beatrix poliofonds" heeft lilt Lim burg en Noord-Brabant van de voet balorganisaties vrijwel geen mede werking gekregen, zodat deze pro vincies niet in de activiteit betrok ken worden. In het landelijk erecomité hebben on der meer zitting genomen de com missarissen der koningin in de pro vincies Drente, Overij=eI, Friesland, Gelderland, Utrecht, Zuid-Holland, Zeeland, Noord-Brabant en Lim burg. KWAAD. Uit zijn vel gesprongen, omdat zijn vrouw naar bed ging zon der de vaat te hebben gewassen, ver nielde John Klepp (45) In Picket (Amerikaanse staat Wisconsin) door brandstichting zijn huis. WINST. Twee gewapende rovers overvielen in Yonkers (staat New York) Patrick Crough. Zij ontstalen hem acht dollar. Toen hij daarna vertelde hoe pech op pech hem ge troffen had en opmerkte dat door deze overval de emmer overliep, stop ten zij hem tien dollar toe. den. Volgens schattingen van deskun digen is bij de ongeregeldheden van dinsdag te Seoel een schade aange richt van vijftig miljoen gulden. Het parket van de rechtbank van Masan waar de reeks ongeregeldhe den op 11 april is begonnen, heeft donderdag 35 mensen beschuldigd van het opstoken tot de wanordelijk heden. Het aantal arrestanten op grond van de krijgswet bedraagt 104. De aftredende vice-president, dr. Tsjang, heeft donderdag op een ners- conferentie gezegd dat naar zijn oor deel, de enige oplossing voor de hul- Expositie van „Het clandestiene boek '40-'45" Een van de hoogtepunten van de viering van de vijftiende bevrijdings dag in Utrecht zal de tentoonstelling „Het clandestiene boek 1940-'45" zijn, die op 5 mei officieel geopend wordt. Deze expositie zal in een dozijn vi trines een bijzonder interessant over zicht bieden van een groot aantal il legaal gedrukte boeken, die vaak on der het oog van de bezetter werden vervaardigd en die hun weg vonden naar het publiek. Hieronder zijn bijvoorbeeld de door de Groningse drukker Werkman ver vaardigde „Blauwe Schuifc"-boeken, de eerste uitgaven van het bekende geuzenliedboek, het Vrij-vaderlandse liedboek, de „Moffenspiegel", enzo voorts. De geëxposeerde boeken zijn in hoofdzaak afkomstig uit de particu liere verzamelingen van de heren Clir. Leeflang en Jac. P. Komijn. Al deze werken hebben er in meerdere of mindere mate toe bijgedragen, dat het culturele leven op literair gebied buiten alle bemoeiingen van de „Cul- turkammer" om in stand gehouden werd. Het essay, dat de heer Dirk de Jong heeft geschreven en dat in boekvorm ten verkoop wordt aangeboden, over alle clandestiene literatuur, die ge durende de bezettingstijd is versche nen, wordt ook tentoongesteld. Behalve voor de boeken wordt in de expositie aandacht gevraagd voor 'n aantal rijmprenten, eveneens clande stien gedrukt en uitgegeven, men zal hier onder meer de eerste uitgave zien van het beroemde gedicht van Jan Campert „de achttien doden", van een welkomstlied voor de geal lieerden, (dat reeds in de septemda- gen van 1944 van de illegale pers kwam en toen ijlings moest worden opgeborgen omdat de lang verbeide bevrijding uitbleef), rijmprenten, die de vernielingen van Rotterdam tot onderwérp hebben en vele andere. dige moeilijkheden het houden van nieuwe verkiezingen voor het presi dent- en vice-presldentschap is, Volgens dr. Tsjang Is president Eisenhower de aangewezen man om do vrede en rust In het land te her stellen zonder direct in te grijpen in de binnenlandse aangelegenheden van het land. De toestand was donderdag in Seoel nog chaotisch. Er waren nog maar weinig winkels open. Voor de derde dag ging 's avonds om zeven nor het uitgaansverbod in. India wil kleine kerncentrales bouwen De premier van India, Nehfoe, heeft gisteren in het hogerhnis ïn antwoord op vragen van parlementsleden mee gedeeld, dat de regering van India van plan is kleine kerncentrales te bouwen, dit in samenwerking met de kernenergie-autoriteiten van andere landen, ojl van de Sowjet-Unle. Hij bevestigde, dat een delegatie van deskundigen uit de Sowjet-Unle, die onlangs op uitnodiging van de rege ring van India een bezoek aan India heeft gebracht, adviezen heeft gege ven aangaande de toepassing van kernenergie. In antwoord op andere vragen zei mi nister Nehroe, dat dr. Bhabha, een vooraanstaand atoomgeleerde, die binnenkort aan het hoofd van een delegatie naar de Sowjet-Unie zal gaan voor het sluiten van een over eenkomst inzake samenwerking tus sen de beide landen op het gebied van de vreedzame toepassing van de kernenergie. In de veilinghal te Goes is donder dagmorgen de tentoonstelling ,fie Produktie der Bevelanden" geopend, die georganiseerd is door het initia tiefcomité ,JDe Bevelanden'. Op de foto: de secretaris-generaal van het ministerie van economische zaken, professor G. Brouwers, stélt een van de geëxposeerde landbouw machines in werking. (Foto P.Z.C.). AMSTERDAMS GERECHTSHOF Vierjarig stiefkind regelmatig geslagen Het Amsterdamse gerechtshof heeft gisteren de 31-jarige fabrikant J. D. uit Voorthnizen wegens zware mis handeling van zijn vierjarig stiefkind Hette L., die do dood tot gevolg had, veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek. Zijn echt genote, de 32-jarige J.C.D. - v.d.L. werd veroordeeld tot- een gevangenis straf van een jaar en zes maanden. Het hof achtte haar medeschuldig aan do mishandelingen van haar kind. Prinses Paola heeft op Goede Vrijdag het leven geschonken aan een prinsje, dat de voornamen Philip, Leopold Lodewijk, Maria heeft gekregen. Foto: het Belgische prinsje in zijn wiegje. De procureur-generaal had veertien dagen geleden ten aanzien van de man bevestiging gevraagd van de eis van de officier van justitie te Utrecht: vijf jaar gevangenisstraf en voor waardelijke terbeschikkingstelling. Tegen de vrouw eiste hij de maximum straf wegens mishandeling door een moeder van haar kind: twee jaar en acht maanden gevangenisstraf. De rechtbank te Utrecht veroordeel de de echtelieden op 5 januari jl. tot twee en een half jaar met aftrek cn voorwaardelijke terbeschikkingstel ling (voor dé man) resp. zes maanden met aftrek en voorwaardelijke terbe schikkingstelling (voor de vrouw). De officier van justitie tekende tegen deze vonnissen appel aan. Het hof heeft bij de bepaling van de strafmaat rekening gehouden met de psychiatrische rapporten, waarin D. niet toerekenbaar en zijn vrouw ge middeld toerekenbaar wordt ver klaard. Wel was het hof van mening dat gezien dc ernst van de gepleegde mishandelingen en de omstandighe den waaronder deze zijn begaan, maximum straffen gerechtvaardigd zouden zijn geweest. Zoals bekend stond het Voorthuizense echtpaar destijds terecht wegens stel selmatige zware mishandling van hun vierjarig stiefkind resp. kind Hette. Het buitengerechtelijke kind van de vrouw is op 17 juni 1959 tengevolge van deze mishandelingen overleden. De ouders zoudèn Hette geregeld slaag hebben gegeven o. m. ómdat 't jongetje in bed plaste en omdat het de overigekinderen en de ouders in de nachtrust zou hebben gestoord. Het kind moest voor straf brood met mos terd én zout eten en hard op en neer lopen in de tuin. Bing Crosby naar Nederland? (Van een onzer verslaggevers.) Naar wij vernemen voert impresario Lou van Rees op het ogenblik bespre kingen met het doel de bekende Ame rikaanse zanger Bing Crosby in okto ber van dit jaar in ons land enkele concerten te doen geven in onder meer een nachtconcert in het Amsterdam se concertgebouw. Bing Crosby zou in beginsel bereid zijn naar Nederland' te komen. De vraag waar alles om draait, is of ons land voldoende belangstelling voor deze zanger met wereldnaam zal heb ben. Er zullen zeer hoge entreeprij zen moeten worden geheven om 'n op treden van Bing Crosby mogelijk te maken. Bouwvakarbeiders in België willen staken De socialistische, katholieke en libe rale vakbonden van bouwvakarbei ders in België hebben besloten een staking voor te bereiden na een laat ste mislukte poging om met de werkgevers tot overeenstemming te komen over een loonsverhoging en verbetering van de sociale voor waarden. Indien de situatie onver anderd blijft wordt verwacht, dat de Belgische bouwvakarbeiders lualf mei liet werk zullen neerleggen. Al meer dan een jaar worden tussen de drie vakbonden enerzijds en de aannemers anderzijds besprekingen gevoerd over een vernieuwing van de collectieve arbeidsovereenkomst, die op 31 maart van het vorige jaar is afgelopen. De vakbonden eisen een loonsverho ging van vijf procent met een mi nimum-uurloon van 25 frank 1,87%), vermindering van de duur van de C.A.O. van vier of vijf jaar (zoals de werkgevers eisen) tot oen Jaar, integrale toepassing van de vijfdaagse werkweek en afschaffing van het maximum-loonstelsel. Over eenstemming over deze eisen bleek niet te kunnen worden bereikt. Enkele jaren geleden heeft België eveneens een bouwstaking gehad, die toen verscheidene weken duurde voordat de werkgevers en werkne mers tot een akkoord konden ko men. Voorlopig geen gebrek aan water (Van onze Haagse redactie) Denemarken verwacht dit jaar met watersnood te kampen te krijgen als gevolg van de droge zomer van het vorig jaar. De ondergrondse water bekkens bevatten minder water tlan ooit tevoren en in verscheidene delen van het land ligt het grondwaterpeil anderhalve meter dieper dan nor maal. Men verwacht, dan ook dat er de komende weken een verbod zal komen om de tuinen te besproeien. In Nederland staan de zaken er roos kleuriger voor. Het grondwaterpeil heeft men hier kunnen handhaven, zodat men vermoedelijk niet in moei lijkheden zal komen. Pas als onop houdelijk uit de reserves zou moeten worden geput zal er sprake zijn van een lagere waterstand. Gebrek aan grondwater voorziet men evenwel niet. In gebieden waar sprake is van minder goede riolering zal men bij een droge zomer echter toch op zijn tellen moeten passen. Jager „Limburg" op tijd hersteld voor Nw.-Guinea (Van onze Haagse redactie) De jager „Limburg" die onlangs stormschade opliep bij oefeningen in de Middellandse Zee en nu bij „De Schelde" te Vlissingen wordt gerepa reerd, zal op tijd hersteld zijn om in mei met het. vliegknmpschip Hr. Ms. „Karei Doorman" en de jager „Gel derland* de aangekondigde reis naar Nederlands Nienw-Guinea te maken. GUNSTIGE BESLISSING VAN MINISTER Na twintig jaar zag hij zijn dochters terug (Van onze Haagse redactie) De minister van justitie heeft de 70- jarigo Pool Augustijn Garbas toe stemming verleend voor onbepaalde tijd in Nederland te blijven. De ang stige spanning is hiermee gebroken in de woning aan do Zuidstraat 23 in Den Heldor, waar de bejaarde Pool bij zijn schoonzoons woont. Grote vreugdo kwam voor de angst in de Filaats. Vader hoeft niet voor 24 april enig naar Polen, zoals ïn zijn Poolse paspoort uitdrukkelijk staat ver meld. De heer Garbas woont sinds enkele maanden in Den Helder, waar zijn schoonzoons, de heren Baanstra en Bambach een pension exploiteren. Hij zag in Nederland zijn dochters Elze (41) en Magdalena (37) na twintig jaar weer en ontmoette hier zijn schoonzoons voor bet eerst. Uit Polen heeft vader Garbas veel en vaak naar zijn kinderen in Neder land geschreven, maar zelden kwam een brief aan. Tot ongeveer acht jaar geleden de correspondentie regelma tig doorkwam. Zijn dochters wilden vader, die sinds 1951 weduwnaar ïs, graag naar Ncdei'land'.Iatenkomen vóór een vakantie en na veel moeite lukte het enkele maanden geleden via de consul in Warschau een uit reisvisum voor de heer Garbas los te krijgen. Met de trein kwam de heer Gar bas naar Nederland en op het sta tion in Amsterdam omhelsde hij na twintig jaar zijn dochters weer.- En nog voor Den Helder be reikt was, had de heer Garbas zijn kinderen zijn reeds lang ge leden genomen besluit meege deeld: nu ik in Nederland ben, ga ik niet meer naar Polen terug. Hij .vertelde van de toestand in Polen, van zijn werk ln de kolenmijn, van -do armoede en van zijn por taren, karig tiersbaantje van de laatste jaren, waarvan hij nu een pensioentje kreeg. Hij heeft altijd gewoond in het om streden gebied op de grens van Duitsland en Polen, Opper-Silezië. Hij werd als Duitser geboren, bleef dit in hart en nieren ondanks bet feit dat het gebied thans Pools is. Wat ons betreft hoeft U niet terug, zeiden zijn schoonzoons direct. Maar de minister moet uiteraard toe stemming geven. Er werd een brief gestuurd aan de minister van justitie, en het ant woord kwam, vader mag blijven, voor onbepaalde tijd. Geschraagd Uit dc prompte aanhankelijkheids- betuigingen van arbeidersorga nisaties, winkeliers cn studen ten kon president Romulo Eetan- court van Venezuela woensdag al dadelijk concluderen, dat dc verban nen ex-generaal en ex-minister van defensie Castro Leon, die zich mees ter had gemaakt van de garnizoens stad San Cristobal in het zuidwesten van het land, niet op steun in de vorm van een spontane volksbewe ging kon rekenen. Even belangrijk voor hem was, dat de tegenwoordige minister van defensie. Josue Lopez Henriquez. geen twijfel liet bestaan aan de trouw van het leger. De strijdkrachten geven immers bij de dreiging van politieke omwentelin gen in Latijns-Amerika altijd de doorslag. Wie de generaals „op zijn hand" heeft, kan verzekerd zijn van de overwinning. Het was in dit geval een verheugend teken, dat de gene raals zich ontpopten als bescher mers van een langs democratische weg tot stand gekomen wettige rege ring, en dat zij hun oud-collega een blauwtje lieten lopen. Eetancourt moet zich nu de opstandige strijd krachten hebben gecapituleerd en Leon met een aantal stafofficieren het^hazenpad heeft gekozen, vaster in het zadel weten dan tevoren. Het is niet te verwachten dat hij. na deze vuurproef met glans te hebben doorstaan, spoedig voor een nieuwe krachtmeting zal worden gesteld. Op een streven tot staatsgreep van Leon was men voorbereid. Al in januari werden 23 men sen gearresteerd in verband met „een noging, het bewind van president Betancourt omver te werpen". In Ca racas deed toen de mare de ronde, dat de voormalige dictator Jimenez, die in Miami in ballingschap woont, op 1 januari een ontmoeting zou hebben gehad met Leon. Als bet ge luk dat zij elkaar op die dag voor het nieuwe jaar toewensten op 20 en 21 april een toppunt had moeten be reiken. zijn ze wel heel diep teleur gesteld. En de oproep van Betan- courts organisatie, de Partij voor Democratische Actie, om ter verde diging van de regering een verenigd front te vormen, is daarna klaarblij kelijk niet tot dovemansoren ge richt. Al heeft Betancourt nog te kampen met grote economische moeilijkheden, waaronder een grote werkloosheid, die herhaaldelijk tot relletjes aanleiding heeft gegeven, men is het in Venezuela duidelijk er over eens, dat een militaire dictatuur niet tot een betere aanpak van "de problemen zou kunnen leiden. Men herinnert zich. dat generaal Jimenez, die Betancourt in 1948 als president verstiet en tot 1958 regeerde, een grote hoeveel heid onverrichte zaken achterliet. Het onderwijs werd door hem zo verwaarloosd dat het percentage analfabeten in Venezuela in te genstelling met de ontwikkeling in de rest van de wereld toenam. De posterijen bevonden zich in een staat van ontbinding. Een installatie voor watervoorziening in Caracas, die 45 miljoen dollar kostte, was ondeugde lijk zodat leidingwater gedistribu eerd moest worden. En achter dc mo derne. gevel van de metropool Cara cas ging een berg van armoe en el lende schuil. Het spreekt vanzelf dat noch admiraal Wolfgang Larrazabai, die begin 1958 de geslaagde staats greep tegen Jimenez uitvoerde, noch Betancourt die hem in december 1958 na een overwinning bij de alge mene verkiezingen mocht opvolgen, aan de schrijnende toestanden plot seling een einde kon maken. Maar Betancourt heeft onlangs beloofd dat een verhoging van de inkomstenbe lasting met tien procent waardoor de vroeger reeds door hem aan een strikte winstdeling gebonden olie maatschappijen wel 60 procent van hun profijt aan de regering moeten afstaan onder meer zal worden gebruikt om verwaarloosde takken van het economische leven grotere ontplooiingsmogelijkheden te bicden. Klaarblijkelijk heeft een grote meerderheid die de met de Do minicaanse dictator Trujillo sa menspannende Jimenez buitenlands wil houden, vertrouwen in Betan- courts beleid. Men kan in de reac ties van de Venezolanen misschien een rijpingsproces in de richting van werkelijke democratie zien. Betan court, die doctor in de rechtsweten schappen is en ook staatshuishoud kunde en sociale wetenschappen studeerde, die reeds als student de monstraties organiseerde tegen mili taire dictaturen, die weliswaar van 1935 tot 1937 aan het hoofd heeft ge staan van een nauw met de commu nisten samenwerkende organisatie maar 2ich bij zijn sociale politiek ook al in zijn eerste presidentsperio de niet door marxistische theoriën liet leiden, en die op grond van zijn legale en illegale politieke activitei ten in het verleden een jaar in de ge vangenis zat en twee maal in bal lingschap ging, zal in de snelle mis lukking van Leons poging een aan wijzing kunnen zien, dat zijn moei ten met onbeloond zijn gebleven. ROMULO BETANCOURT heeft volk en leger mee BIJ ONGEREGELDHEDEN 115 MENSEN OMGEKOMEN Het Wereldgebeuren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5