Brouwershaven dankte Voorburg met schilderij voor adoptie I Zeeuwse Almanak ONTVANGST DUITSE GASTEN IN STADHUIS TE GOES van jfi tot GOESE MIDDENSTANDSVROUWEN HOUDEN JAARLIJKSE SHOW alabastine bijdehand? Geen scheuren en gaten in plafond en wand j Agenda P R O V I N I A ft r S.-K A N 7 VRIJDAG 22 APRIL 1960 ONTVANGST DEPUTATIE IN HAL STADHUIS Geschenk krijgt waardige plaats in het nieuwe gemeentehuis RONDOM een ruim drie en een halve meter groot schilderij van de Amsterdamse kunstenaar Jan van Groenendijk hebben ge meentebestuur en burgerij van Brouwershaven en een deputatie van de adoptiegemeente Voorburg donderdagmiddag in de hal van het stadhuis enkele ogenblikken teruggedacht aan wat zich ruim zeven jaar geleden op Schouwen-Duiveland afspeelde. En in het bijzonder eigenlijk, hoe mendaarna gezamenlijk deze nood heeft gelenigd Want juist dit laatste was gisteren aanlei ding voor een korte plechtigheid, waarin dankbaarheid voor alle daadwerkelijke hulp van de Hollandse gemeente de boventoon voerde. Een erkentelijkheid, die uitdrukking kreeg in de aan bieding van een schilderij, waarop het kadaver van een paard, aangespoeld ergens bij een dijk tussen wrakhout, de hopeloze situatie symboliseert, waarin Brouwershaven zich na de ramp geplaatst zag. Tegen de achtergrond van dit dank bare geschenk hebben burgemeester J. L. van Leeuwen van Brouwersha ven en zijn collega, jhr. nu-, A. Feith van Voorburg, in hun toespraken nog eens een aantal herinneringen opge haald. En voor de gemeentenaren, die langs de wanden van de historische stadhuishal een plaatsje hadden ge vonden begon deze bijzonder enerve rende tijd weer te leven. Zij konden ervan meepraten, dat Voorburg met een groot plan-de-cam pagne naar Brouwershaven kwam. zeft hadden zij gezien en meebeleefd, hoe het Slingerbos werd gerestau reerd, de muziektent een opknapper tje kreeg, de straten werden hersteld, de tennisbaan en de kerk onder han den werden genomen en hoe het cul turele leven in Brouwershaven een frisse stimulans kreeg. Bovendien hadden zij allen persoonlijk een kerstsurprise uit Voorbui'g ontvan gen. Dit alles speelde donderdagmiddag weer door hun gedachten, toen burge meester Van Leeuwen de herinnering levend maakte en vertelde hoe op dit alles een spontane reactie was geko men in de vorm van een daverend grote opbrengst voor een geschenk aan de adopteerders. (Advertentie) ,,'u Brink-Product". Gulden per inwoner Want per inwoner werd voor het bewijs van dankbaarheid in Brou wershaven een bedrag van een gulden opgehaald. Oorspronkelijk was het de bedoeling: hiervoor een gebrandschilderd raam te laten vervaardigen, dat een plaats zou krijgen in het uieuwe gemeente huis van Voorburg. Van dit plan werd, zo vertelde burgemeester Van Leeuwen, later afgestapt. Na gezamenlijk .overleg tussen de beide gemeentebesturen heeft men toen de keus laten vallen op het schil derij, dat burgemeester Van Leeuwen deze middag met een stevige hand druk aan de eerste burger van Voor burg overdroeg. Daarbij sprak liij de wens uit,-dat het geschenk een waardige plaats in liet midden van de Voorburgse ge meente mag krijgen en daar tot'in lengte van dagen mag herinneren aan de nauwe bandèn die tussen de beide plaatsen bestaan. Gastvrije ontvangst Jhr. Feith, die hierna naar .voren trad om het schilderij; officiëel?. te aanvaarden, vertelde bijzonder' ^ge troffen te zijn-door de gastvrije/ont vangst in Brouwershaven, Ook'., hij herinnerde aan de rampdagen yan 1953 én verklaarde, dat een eensge zinde aanpak van deze catastrofe sterke krachten heeft ontwikkeld,, die Brouwershaven en het gehele eiland' als het ware hebben verjongd. Mede namens de andere leden van de depu tatie aanvaardde bij het schilderij, waarbij hij zichzelf de. verplichting' oplegde, het goed te zullen bewaren. Daarop was de plechtigheid ten einde. De genodigden, onder wie de raadsle den van Brouwershaven, drie wethou ders en de directeur van-gemeente werken van Voorburg, begaven zich naar de raadzaal. En in deze histo rische omgeving, waar deze middag de driekleur voor de ramen wapperde, kwam de gedachte aan de verbroede ring voor deze adoptie extra treffend tot uiting. Stokbrood, een. typisch Brouwershavens gerecht, werd er de gasten rondgediend en men bleef nog, enige tijd bijeen om hét bezoek te' bezegelen met een schat van dankba re herinneringen aan de adoptie- periode. INTERNATIONALE PERSONEELSUITWISSELING Driedaags bezoek Het gemeentebestuur en het secreta rie-personeel van Goes heeft donder dagavond in de raadzaal van het stad huis een aantal Duitse gasten ont vangen. Het waren 45 personeelsle den van deLandkrels (streekbestuur) Main-Taunns, gevestigd in Frankfurt am Main-Höchst, die voor een drie daags bezoek naar Goes zijn geko men. Zij zijnondergebracht bij hun Nederlandse collega's. In september zullende Goesenaren een tegenbe zoek brengen. De gasten werden in de raadzaal ver welkomd door burgemeester H. K. Michaëlis, die hen in hun eigen taal toesprak. De heer Michaëlis zei het buitenlands bezoek zeer op prijs te stellen. Hoewel de Nederlanders de zer dagen wel eens terugdenken aan de donkere dagen van de jongste we reldoorlog, was de burgemeester van De vogelwacht „Scliouwen-Dui- veland" organiseert vele excur sies. Tot de aardigste behoren 3e geluiden-excursies, waar voor doorgaans zeer veel be langstelling bestaat. Op tweede paasdag bijvoorbeeld waren er niet minder dan 75 dames en heren, die nieuwsgierig waren naar de geluiden van de vogels in de Westhoek. Ze hadden er heel wat voor over, want de toclit begon om half zeven 's morgens. „Loevestein" was het vertrekpunt, waar voorzitter J. P. C. Boot een woord van wel kom sprak om de leiding over te dragen aan drs. J. Mennema. GEMAKKELIJK. „je hunt nooit weten", dacht de Goe- se dame die van plan wa-s om 's avonds uit te gaan, maar hét huis toch niet wilde achterlaten, zonder de deur op slot te doen. Dit leverde echter een grote moei lijkheid op: haar man was nog niet thuis, en ze hadden maar één sleutel Ze piekerde er ernstig over. „Ik leg de sleutel onder de maf dacht ze tenslotte toen ze op het por taal van de flat stond te piekeren. Dat deed ze. ,Maar hoe weet m'n man nu dat ik de sleutel onder de mat heb gelegd?", vroeg ze zich af. Ze vond er een goe de oplossing voor. De man kwam een uur later thuis en vond de deur op slot. Toen viel zijn oog op een briefje, dat op de deur zat vastgeplakt. „Man, de sleutel ligt onder de mat Toenzijn vrouw weer tlvwïskwam, vroeg ze meteen of hij de sleutel had gevonden. Ja hoor vrouwtje", zei luj dankbaar, je hebt het me erg gemakkelijk ge maakt. Nu hoefde ik er tenminste eens een keertje niet naar te zoeken Drs. Mennema vertelde interessante bijzonderheden en iedereen luisterde ingespannen. Helaas bedierf de har de wind veel van het plezier. De vo gelgeluiden waren moeilijk te horen, maar de zang van een litus, die op een tak gezeten, deed alsof hij een „speciale voorstelling" gaf, vormde een uitzondering. Vier meter van de vogelwachters verwijderd zong het diertje zijn hoogste lied. Zeldzame geluiden hoorde men verder niet. DECORATIEF De trouwzaal van het gemeente huis te Westkapelle is een zeer de coratief, gebrandschilderd raam, rijk geworden. Er wordt een dijkwerker In uitgebeeld. On dc achtergrond prijkt een vuurtoren. Het kunstwerk past uitstekend in do plaatselijke sfeer. De kosten er van worden gedeeltelijk gedragen door de bevolking, die geld voor dit geschenk bijeenbracht. FALING Er bestaat in Sluis al geruime tijd geen weegbrug meer. Wel was er nog steeds een weègbrugvereniging. W4s want dezer dagen is de ver eniging ontbonden. De leden kwamen voor de laatste maal bijeen en al be trof het een afscheid, er was geen zweem van weemoed. Daarvoor was de tafel te feestelijk gedekt en daar voor bleken de geserveerde palingen te smakelijk te zijn. Men „vierde" de opheffing namelijk met een paling maaltijd in hotel „Centraal". De he ren Cuelenaere, Goossens en Craey- hest hadden voor de vis gezorgd. VERLICHTING Met genoegen hebben de Westdor pers gezien hoe rond de toren van Westdorpe een stelling werd opge trokken. Deze werkzaamheden hiel den zeer nauw verband met de ver lichting van de toren. De wijzers en cijfers van de klok worden namelijk verlicht, zodat Westdorpe ook 's avonds in het donker weet hoe laat het is. oordeel dat het bezoek van de Duit sers mede bijdraagt tot een goede verstandhouding tussen de volkeren onderling. In het kort gaf hij verder een schets van de geschiedenis van Goes, waarbij hij tevens wees op de grote veranderingen, die zich in de naaste toekomst in Zeeland zullen voltrekken. Als aandenken aan dit bezoek aan Goes overhandigde bur gemeester Michaëlis de heer H. Weitz de leider van de groep, tevens parle mentslid van de Kr eis, een; boekwerk. De heer Weitz; vertolkte' zijn dankv •Hij verklaarde, dat het Duitse volkr veel goed heeft te maken. De huidige regering heeft de ernstige wil het gedane onrecht goed te maken, aldus spreker. Beschouw het Duitse volk niet als Hitlerknechten. De huidige generatie is anders, zo zei hij. In de personeelsuitwisseling met Goes, waarin o.m. een sportuitwisseling is opgenomen, zag hij een middel, om de vriendschapsbanden te verstevigen. Nadat hij nog verteld had, dat Main- Taunus een gebied is met 122.000 in woners, bood hij burgemeester Mi chaëlis een grote kristallen vaas aan. Op de foto: de heer Weitz overhan digt burgemeester Michaëlis de vaas. (Foto P.Z.C.) f Advertentie) OPKLAPBAAR... gemakkelijk schoon te houden! Aileen - 1TH0-RAAMVENTILAT0REN hebben een.opklapbaar motorge deelte. Zij zorgenvoor frisse, natuur zuivere lucht in Uw woning én... zij zijngemakkelijkschoon te maken. Vraag! deskundige voor- lichting bij Uw ckktro- mtallatcur. ie •ITKO-SCHIEDAM' TWEE PRIJZEN VOOR ZEEUWSE JONGENS Landdag knapenverenigingen Geref. Gemeenten te Lisse Er was woensdag veel belangstelling uitZeeland voor de tweede land dag van het Landelijk verbond van knapenverenigingen der Ge reformeerde Gemeenten, die in - Lisse werd gehouden. De middag vergadering bood de Zeeuwen nóg -een verrassing. De eerste twee prijzen van een wedstrijd die in het bondsblad in het afgelopen seizoen werd gehouden, waren voor Zeeuwse jongens. Riiius de Witte uit Nisse kreeg de eerste prijs. Jan Walhout uit Nieuw en Sint-Joostland bad de tweede keus uit een stapel mooie jon gensboeken. De bijeenkomst, die heel druk was bezócht, werd geleid door ds. C. Hegeman uit Genemuiden, die een openingswoord sprak naar aan leiding van de profeterende Eldad en Madad. Een aanhankelijk heidstelegram werd naar de ko- In kader van „Produktie der Bevelanden" (Van onze redactrice) De Goese Middenstandsvrouwen Ver eniging heeft ditmaal voor haar jaar lijkse manifestatie een nieuwe omge ving gekozen: de traditionele „shows van mode en allerlei" worden gehou den in het kader van de expositie „Produktie der Bevelanden". De pre mière van deze shows die gister avond voor een aantal genodigden word gegeven, vond zodoende plaats tegen het wat ongebruikelijke de van de Goese Veilinghallen. Desondanks kwam het getoonde, te gen een fleurige achtergrond vj groen en bloemen, tooli goed tot zijn recht. De presidente van de vereni ging, mevrouw M, C. Dominicus-De Granff die ook nu weer als expli- catrice optrad opende deze show met een dankwoord aan het tentoon- stellingscomité, waarin zij de hoop uitsprak dat deze manifestatie-door zakenvrouwen een alleszins geslaagd onderdeel van do expositie zou wor den. ningin gezonden, waarna men de beicle coupletten van het volkslied zong. Secretaris C. dé Bode meld de een stijgend aantal aangeslo ten verenigingen van 13 tot 19 en een stijgend jongenstal van 331 tot 484. Tot lid van het bestuur werden de heren H. Wagenaar te Utrecht en J. Krijgsman te Ca- pelle aan den IJsel gekozen. Se cretaris De Bode vertelde in de morgenvergadering de levenshis torie van David Livingstone, 's Middags sprak da. H. Rijksen van Vlaai-dingen over de verkeerde keus van Lot. Hij wees op het grote gevaar van het begeerlijk kijken naar het kwade. De ver keerde dingen trekken ons aan, evenals dat bij Lot het geval was. Lot werd een berooide weduw naar. Dat is het einde van een fa tale keus. Ds. Rijksen wekte de jongens op nu al een goede keus te doen,. Het slotwoord werd gesproken door ds. H. van Gllst te Lisse, die mediteerde over 1 koningen 17 „Geen gebrek en tooh de dood". sinaasappel citroen vruchtenlimonade Vast medewerker R.K. Raad voor Maatschappelijk Werk De Rooms-Katholieke Raad voor ^Maatschappelijk Werk in Zeeland ."gaat binnenkort oen nieuwe fase van zijn ontwikkeling in. Hot ligt name lijk in de bedoeling om met ingang yan 1 juli aanstaande drs. W. R. V. Dusarduijn, medewerker van het Dio cesaan Sociaal Charitatief Centrum, eheel voor het werk van de raad in ieeland vrij te stellen. Daarmee zal de periode van eerste groei worden afgesloten en het tijdvak van zelf standigheid aanvangen. Jongetje in Zaamslag door auto aangereden Woensdagmorgen werd de 4-jarige J. den Hamer tijdens het oversteken van de Veerstraat te Zaamslag door een bestelauto, bestuurd door de heer p. Lambert uit Vogelwaarde, aange reden. Dokter C. Verboom uit Zaam slag die de eerste hulp verleende, liet het kind, dat een bloedende hoofdwonde, een gekneusde enkel en. enkele schrammen had opgelopen, naar de ouderlijke woning vervoeren. De chauffeur trof geen schuld. Enkele ogenblikken voor dit' ongeval was een bejaarde wielrijder ternau wernood, eveneens op deze plaats, aan een verkeersongeval ontsnapt. (Advertentie) Commissaris J. S. de Jong te Apeldoorn overleden Hij begon politionele loopbaan in Middelburg In Apeldoorn is op 62-jarige leeftijd plotseling overleden de commissaris van politie, de heer J. S. de Jong. De heer De Jong begon zijn politione le loopbaan in februari 1920 als ad junct-inspecteur in Middelburg, waar hij. op 15 maart van datzelfde jaar tot inspecteur werd benoemd, Op 10 mei 1922 volgde zijn benoeming tot inspecteur bij de politie in Zwolle, waar hij bleèf tot 1 februari 1938, waarna hij naar Tiel ging om daar de functie van commissaris te vervullen. Op 19 december 1942 werd hij als zodanig door de Duitsers ontslagen, omdatutij weigerde zijn medewerking te geven bij de arrestatie van joodse landgenoten. Op 22 mei 1945 werd hij benoemd tot waarnemend commissa ris van politie in Apeldoorn en op 1 maart- van het daarop volgende jaar tot commissaris. De heer De Jong overleed op zijn bu reau ten gevolge van een hartverlam ming. Aanbesteding jeugdge- bouw in Zaamslag Woensdagavond werd in „Het wa pen van Zeeland" te Zaamslag een aanbesteding gehouden tot het bou wen van een gereformeerd jeugdge- bouw te Zaamslag. De uitslag was als volgt: P. de Rooij, Vogelwaarde, f 82.695; Th. Bolsens, Clinge, f 51.727; D. Jouret, Clinge, f 54.600; M. J. Galle, Zaamslag, f 47.672; A. Dekker, Zaamslag, f 45.280; A. J. Herwegh. Lamswaarde, f 44.810; Fa. Christiaansen, Oostburg, f 44.600; Fa. van Driessche, Kuitaart, f 44.431; gabr. de Bruijne, Terneuzen, f 44.300; A. J. de Visser, Zaamslag, f 44.206; P. Houg\ Zaamslag, f 43.500; L. W. Hamelink, Zaamslag, f 43.172. De gunning werd aangehouden. De begroting was f 42.478. - Benoeming directrice Gasthuis te Goes Ter vervulling van de vacature mej. M. S. van Meïle stellen B. en W. van Goes de raad voor een adjunct-direc trice van het Gasthuis te benoemen. Als nummer één staat op de voor dracht mej. C. C. v. d. Linde, hoofd verpleegster .en waarnemend adjunct- dlrectrico en als tweede mej. M. J. do Voogd, eerste verpleegster, beiden verbonden aan het Gasthuis. Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5, 7, 8 en 10. VWAAA^WWWWWWVWV Advertentie Een goede wenk voor 'n moederdag- geschenk 3 bekoorlijk© Sis Obelisk zakdoekjes V* in sierlijke geschenk-verpakking "7K van 1.601 tot 2.10 zakdoeken „De mode van top tot teen" zou het motto voor deze G.M.V.-show kunnen luiden, want niet alleen aan kleding en accessoires, ook aan malce-up en liaarverzorging was ditmaal aan dacht besteed terwijl moderne bril monturen al evenmin ontbraken. Er waren onder meer gematigd-moderne avondkapsels te zien die de toe schouwsters een idee gaven van de „lignes" die momenteel in de haar mode opgeld doen. Al deze schoonheidsverzorgings-re- sultaten vormden dus een passende bekroning van de kleine collectie, voorjaars- en zomerkleding die dit maal in de „show van mode en aller lei" getoond wordt. Een collectie waarin het deze zomer zo gewilde „grote bloempatroon" ruimschoots vertegenwoordigd is met imprimés die soms qua kleurstelling nogal ge-, durfd zijn en dus bepaald niet door elke vrouw gedragen kunnen worden, maar die het begrip „hoogzomer" wel sprekend belichamen. Een varia tie op het thema marineblauw-wit ziet men in een blauwe japon met witlinnen blauwgeborduurde kraag; voor de jeugd zijn er variaties op het populaire BB-ruitje, onder meer in blauw, met een garnering van witte kant. Een effen lichtblauwe jurk met1 halsbies, een vrolijk rood-wit-blauw jurkje met strepen en noppen, een modern donker dessin dat met succes verwerkt is in een japonnetje met taillestuk, fleurige rokjes in „teen- age-prints", een aardige wit-met- rode meisjesbabydoll: het zijn enkele grepen uit deze show, waarin ook veel aandacht is besteed aan avond en bruidskleding. De modehuizen Berco en Dominieus, het schoenen huis Verburg, maison Eversdljk- Schrijver, de firma Kampman, „Li berty" en kapsalon De Koning zijn de „mensen achter de schermen" die deze collectie met alles wat erbij hoort, met vereende krachten samen stelden. Aan het slot vandeze eerste show sprak gisteravond de voor zitter van het tentoonstellingsco mité, mr. H. J. M. Stieger, waar derende woorden aan het adres van de ondernemende midden- 'standsdames, waarbij hij onder meer verzekerde er nu volledig van overtuigd te zijn „dat de combinatie van bietenrooïmachi- nes en modeshows tóch mogelijk ia". Bijzondere aandacht verdient in deze „allerlei-show" de stand waarin de Goese Middenstandsvrouwen een groot aantal fraaie naaldwerken en -werkjes hebben bijeengebracht. De ze door leden van de vereniging vér1- vaardigde werkstukken vormen de prijzen van de traditionele verloting, waarvan de baten ditmaal voor „Be jaardenzorg" bestemd zijn. Geslaagd jurkje uit de collectie die de G.M.V. in de Goese Veilinghallen voor het voetlicht brengt: een japon netje van moderne, donker gedessi neerde stof met een strak-aansluitend keursstukje. Witte accessoireswaar onder een zwierige cloche-hoed, com pleteren deze jurk. Foto P.Z.C.). VANDAAG Middelburg Electro: zolang er mensen zijn; 19 en 21.15 uur, 14 jaar. Schutters- hot: bijeenkomst met zlgeunerevange- Hst Archange 't Trefpunt: Filmmlddag 2 uur en 4 uur. Gouden Poorte: Wer kersavond van de P.v.d.A. 20 uur Vlissingcn Luxor: Puberteitsdrlften20 uur. 18 Jaar. Alhambra; De banneling van St. Petersburg; 20 uur, 14 Jaar. ConcertgebouwTeenager-modeshow voor „Doe Open" 20 uur. Goes Grand: De banneling van St. Pe tersburg; 20 uur, 14 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2