PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT OPSTAND IN VENEZUELA ONDERDRUKT Expositie „De produktie der Bevelanden" geopend Rebellen gaven zich regeringstroepen over aan N TEGEN NEDERLANDER IN CAIRO DOODSTRAF GEËIST FELLE BRANDEN WOEDDEN IN ROTTERDAM EN HOOFDDORP 203e jaargang - no. 95 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G, A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, 7.00 p kw.; fr. p. p. 7.25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 22 april 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Mlnim. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties imsx 8 regels) 25 cent per regel met eeD minimum van 1.25. ..Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 PZC.. Middelburg- Bureaus: Vllssingen Walstr. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51. tel. 3841; Goes. Grote Markt 2. tel. 4254 tb.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. P de Pauwstr 9, tel. 20; Temeuzen. Brouwerijstraat 2. Zienkzee. red tel 2425. adm tel. 2094. Ex-generaal gevlucht De opstand van ex-generaal Jesus Maria Castro Leon tegen president Romulo Betancourt van Venezuela heeft ongeveer 24 uur geduurd. De opstandige strijdkrachten van Castro Leon te San Cristobal in liet uiterste westen aan de Colombiaanse grens hebben zicli donderdagmiddag aan de regeringstroepen overgegeven terwijl de ex-generaal zelf en vier officieren naar Columbia zouden zijn uitgeweken, maar dit laatste is donderdag avond door Columbiaanse autoriteiten tegengesproken. Bij de gevechten tussen de regeringstroepen en de opstandelin gen zijn volgens officieuze gegevens drie mensen gedood en twee gewond. Dadelijk nadat Castro Leon woens dag de opstand had ontketend schaar den de politieke partijen, de vakbon den, de studenten en de boeren zich achter het regime van Betancourt Antwoord? De staatssecretaris van onderwijs, de heer Stubenrouch heeft op vragen van het Tweede Kamer lid de heer Kleywegt dinsdag j.l. toe gegeven dat in de provincie Zeeland het onderwijzerstekort ernstig is. Wanneer een staatssecretaris zoiets toegeeft, dan verwacht men direct daarna do toezegging, dat het de partement van onderwijs daaraan iets zal doen. Ernstige toestanden immers vragen om direct ingrijpen. Nochtans heeft de staatssecretaris die toezegging niet gedaan en hij heeft zelfs laten weten, dat hij tot in lengte van jaren? niet van plan is om aan het onderwijzerste kort in Zeeland enigerlei bijzondere aandacht te schenken. Het tekort moet blijkbaar uitzieken en uit zich zelf genezen! Dat antwoord op de vragen van de heer Kleywegt is bijzonder te leurstellend voor Zeeland. Het is in feite géén antwoord, maar slechts een eenvoudig wèg-wuiven van het aan de orde gestelde pro bleem. Wat zegt namelijk de staatssecreta ris in vriendelijke bewoordingen, die blijkbaar van gevoelvol medeleven moeten getuigen? Hij betoogt, dat een dringend beroep gedaan kan worden op de jonge on derwijzers om in Zeeland een betrek king bij het lager onderwijs te aan vaarden, vooral op hen. die uit deze provincie afkomstig zijn. Welnu, dat beroep is in de achterliggende jaren in de persoonlijke sfeer zo intensief gedaan, dat het niet verder geïnten siveerd kan worden. Daar is dus geen enkel nieuw effect meer van te verwachten en de staats secretaris had deze opmerking rustig achterwege kunnen laten. Wat de salariëring betreft wil de staatssecretaris geen enkele verbete ring boven de thans bestaande lande lijke regeling toestaan, want hij kent daaraan geen al te grote betekenis toe. En dan merkt hij op, dat de voor ziening in vacatures bij het la ger onderwijs altijd in Zeeland, en elders in min of meer geïsoleerde streken, bezwaren heeft opgeleverd, zelfs in de dertiger jaren toen er ve le werkloze bezitters van de ondèr- wijzersakte waren. Tenslotte borduurt de staatssecreta ris dan nog even voort op het thans bestaande algemene tekort aan ar beidskrachten om te concluderen, dat tot zijn leedwezen de oorzaken van het onderwijzerstekort in Zeeland thans niet afdoende weggenomen kunnen worden. i ie opmerking van de staatssecre taris over de moeilijkheden in de dertiger jaren is heel belang wekkend. Daaruit blijkt immers dat het onderwijzerstekort in Zeeland geen gevolg is van het thans bestaan de algemeen tekort aan arbeids krachten. Het is geen tijdelijk verschijnsel maar een .structuur"-verschijnsel. Dat structuurverschijnsel is jaren geleden ontstaan toen men bij het re organiseren van de onderwijzersop leiding, en bij het opnieuw vaststel len van de salarissen enz., te weinig rekening hield met geïsoleerde stre ken zoals Zeeland. De regering voer de landelijke regelingen in, die het ef fect hadden, dat Zeeland van een pro vincie met een overschot aan jonge onderwijzers ze emigreerden naar overig 'Nederland! werd tot een provincie met een tekort. u zegt dan de staatssecretaris, dat hij niets wil doen om dat structurele tekort weg te wer ken. Er kan bij hem blijkbaar geen spra ke zijn van „regionale" correcties op landelijke voorschriften. Dat is bijzonder teleurstellend voor Zeeland! Wij betwijfelen ernstig of de staatssecretaris dit standpunt lang zal kunnen volhouden. Is het niet nu, dan zal hij toch over enkele jaren door de omstandigheden worden ge dwongen tot het treffen van maatre gelen tegen het voortduren van het onderwijzerstekort in zulke streken als Zeeland, want het zou al te zon derling zijn. wanneer er straks in het overig Nederland „werkloze" on derwijzers zouden rondlopen en Zee land nog met een tekort zou worste len! D' 'terwijl de militaire leiders en de troepen eveneens het gezag van het begin af steunden. De regeringsstrijdkrachten hebben woensdag dadelijk een paar grensste den bezet en regeringsvliegtuigen hebben steunpunten van de opstan delingen met machinegeweren be schoten. De opstandelingenleiders hebben donderdagochtend nog getracht het initiatief in handen te krijgen door een aanval op het plaatsje Rubio, dertig kilometer van San Cristobal, en het dorp San Anto nio. Deze aanvallen liepen op niets uit en de opstandelingen trokken zich terug op San Cristobal waar ze het aan de stok kregen met scholieren van een middelbare school. Toen de regeringsstrijd krachten later aan de rand van de stad stonden, was de opstand af gelopen. Het is nog niet bekend- wat is ge beurd met de ca. 150 huurlingen uit de Dominicaanse republiek, die woens dag in San Cristobal zouden zijn aan- ëekomen. e secretaris van president Betan court, Ramon J. Velasquez, heeft in Caracas bijzonderheden gegeven over de strijd van de burgers van San Cristobal tegen de 500 opstandelin gen. De burgers waren gewapend met pistolen en geweren. Zij slaag den erin de gamizoensgebotiwen en het radiostation te veroveren. Onmid dellijk verzochten zij de regering om troepenversterking. Het leger is thans bezig de verzets- haarden, die voornamelijk in het bergland rondom de stad zijn gele gen, op te ruimen. In Caracas is de toestand weer normaal. De bevolking gaf vrijwel unaniem gehoor aan de oproep der vakbonden, als blijk van sympathie voor de regering het werk neer te leggen. Carlos A. Perez, een afgevaardigde van de Partij voor Democratische Ac tie van president Betancourt, heeft de regering verzocht bij Columbia te {irotestèren tegen het geven van ge- egenheid voor het organiseren van de opstand. Militairen bouwen bij Hillegom noodbrug (Van onze Haagse redactie). Ter tegemoetkoming aan de ver keersdrukte, die vooral zaterdag in verband met het befaamde bloemen corso in de bollenstreek wordt ver wacht, zal het 462ste bataljon pon tonniers uit Keizcrsvccr, op verzoek van de rijkspolitie, vannacht een noodbrug bouwen bij Hillegom over de ringvaart Haarlemmermeer. Het wordt een Bailey-brug op vlot ten, die op zaterdagmorgen 23 april te tien uur voor het gebruik gereed zal zijn. De brug zal maandagmor gen, 25 april, weer worden opge broken. Door het leggen van deze noodbrug, die een lengte van ongeveer 30 meter zal hebben, wordt het scheep- vaarverkeer tijdens het weekeinde stilgelegd. BESCHULDIGD VAN SPIONAGE Hij zou defensiegeheimen hebben verraden Tegen de Nederlander Meewis Gouds waard is gisteren in Cairo de dood straf geëist. Hij zou behoren tot een Israëlische spionagebende, die vol gens een officiële Egyptische hekend- making, woensdag is ontdekt. De ge arresteerde Nederlander, een gérant van een hotel in Alexandrië, was de leider van de samenzwering. De twee Italianen, die gearresteerd zijn, waren zijn directe ondergeschik ten. Voorts zijn twee Grieken en, blij kens persberichten van donderdag, ook nog een Duitse chirurg, dr. Fritz Katz, aangehouden. De openbare aanklager in Caïro hééft behalve de doodstraf voor Goudswaard ook de doodstraf te gen Raimondo di Pietro en Ferdi- nando Pacciolla geëist en levens lang voor dr. Katz, aldus de kran tenberichten. De Nederlandse diplomatieke vei'te- genwoordiger in Caïro heeft gezegd weinig van de betrokken Nederlan der, Meewis Goudswaard, af te weten. Nederlandse autoriteiten mogen hem morgen bezoeken. Goudswaard en de twee Italianen zijn beschuldigd van spionage en het ver raden van defensiegeheimen. De vroe gere tweede piloot van Misrair Fouad mo Harram Aly Fahmy is beschul digd van spionage en hulp aan de vijand bij het ondermijnen van mili taire operaties en installaties van de V.A.R. Ook voor hem zal de dood straf gevraagd worden. Onze Haagse redacteur meldt nog: Dit jaar zijn in Egypte minstens drie, maar waarschijnlijk wel meer Neder landers gearresteerd en later weer vrijgelaten. De Nederlandse autoritei ten werden in het geheel niet, of we ken nadat de arrestatie had plaatsge vonden, door de Verenigde Arabische Republiek over een en ander inge licht. Reeds maanden geleden verdween elk spoor van de heer Goudswaard en nog maar kort heeft men van de au toriteiten in Caïro de mededeling ont vangen, dat men deze Nederlander voor een spionagezaak in arrest heeft gesteld. Baby gestikt De zes maanden oude baby van de familie T. te IJmuiden-Oost is om het leven gekomen door verstikking onder een dekentje in het bedje, waarin het kind lag. 9 De Zweedse staatsmaatscheppij voor de verkoop van tabak is in Stockholm en Goeteborg een campagne begonnen om haar klanten kosteloos door te lichten. In twijfelgevallen zullen de betrokkenen ver der medisch worden onderzocht. De Nederlandse regering is over deze gang van zaken bijzonder ontstemd en heeft van haar misnoegen duide lijk blijk gegeven. Het achterhouden van inlichtingen over arrestaties van Nederlanders door vreemde mogend heden, is een handelwijze die strijdig is met de hierover bestaande inter nationale normen, zo deelde men ons mee. Reeds verscheidene malen heeft de Nederlandse regering door haar diplomatieke vertegenworodïgers dit aan de regering van de V.A.li. doen duidelijk maken. VRON was enige uren in de lucht De commerciële radio-uitzendingen vanaf het schip „Veronica" van de Vrije Radio Omroep Nederland (V- R.O.N.) werden gisteren omstreeks half acht afgebroken, nadat geduren de verscheidene uren achtereen lichte muziek was uitgezonden, afgewisseld met reclameteksten. Reeds vroeg in de middag waren de uitzendingen begonnen. Er werd ge durende 15 minuten muziek uitge zonden, waarna ongeveer 30 secon den lang reclame werd gemaakt voor Nederlandse en Engelse produkten en ondernemingen. Een gezellig familietafereeltje op een zonneterras van een hotel op de Rif- felberg, Zermatt. Prinses Margriet, prinses IreneH. M. de ko7iingin en Z.K.H. de prins. ISOLATIEBEDRIJF VERNIELD Oliehandel heeft schade van half miljoen Zwarte rookwolken, die de zon ver duisterden, dreven gisteren boven een terrein van de N.V. Emballagefabriek en houthandel aan de Stadiomveg in Rotterdam-Zuid. Er was brand uit gebroken in een loods die de Emba verhuurd had als opslagplaats aan J. A. van Oosterhout, een isolatiebe drijf. De lievige wind Wakkerde het vuur snel aan, en de brand deelde zich al spoedig mee aan een kantine met kantoor en opslagplaats van de oudpapierhandel Leparo N.V. Een gasfles in het kantoortje ontplofte en vloog door het dak. De brandweer had na ongeveer drie kwartier het vuur onder de knie, maar het nablussen vergde nog vele uren werk. Vooral in de honderden halen geperst papier, die vlakbij de loods opgeslagen waren. De loods, ongeveer 20 bij 50 meter, brandde vrijwel geheel uit. Nog twee bedrijven op hét terrein, Kraanbul N.V. en de Chroom-metaalwaren In dustrie liepen waterschade op. Over de oorzaak van de brand ver keert men nog in het onzekere. Het terrein ligt aan het Zuiddiep en aan de overzijde daarvan -werden takken verbrand. Men houdt rekening met de mogelijkheid dat er vonken vuur overgewaaid zijn. Een felle brand heeft gisteren in de benzine- en oliehandel van de N.V. Gebrs. De Boo aan de Hoofdweg in Hoofddorp vernield. De omliggende woningen bleven gespaard. "Volgens een voorlopige schatting bedraagt de Van Unies naar rechts de verdachten in het spionagecomplot: de Nederlan der M. Goudswaard en de Italianen Pacciolla en Di Pietro. m '-MM*, schade ongeveer een half miljoen gulden. De N.V. Gebrs. De Boo was tegen brandschade verzekerd. De brand is vermoedelijk ontstaan tengevolge van het overlopen van een vat, dat men bezig was met benzine te vullen. De overlopende benzine heeft zich over de grond verspreid. De politie veronderstelt dat deze ben zine of het gas daarvan in contact is gekomen met een brandende petro leumkachel, die in het kantoor stond. Tijdens de brand zijn enkele met ben zine en olie gevulde vaten ontploft. De brandweer heeft nog assisten tie gekregen van drie jongens, die zich kort nadat de brand was uit gebroken in de bedrijfsruimte waagden. Zij slaagden erin zeven auto's, o.m. een auto met propaan- gas, uit de garage te rijden. Tij dens deze reddingsactie kwam een van de auto's in een sloot terecht. Enkele particuliere auto's, die in de garage stonden, werden even wel een prooi van de vlammen. Nota aan V.S. over landingsrechten De Nederlandse ambassadeur te Washington, dr. J. H. van Roïj- en, heeft donderdag de Ameri kaanse onderminister van bui tenlandse zaken Dillon een nota overhandigd waarin de Neder landse regering uitdrukking geeft aan haar „diepe teleur stelling" over het feit dat de Verenigde Staten de K.L.M. geen landingsrechten hebben verleend aan de Amerikaanse westkust. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft donderdagavond desgevraagd meegedeeld dat de Nederlandse re gering er behoefte aan gevoelde de Amerikaanse regering andermaal een samenvatting te geven van het Ne derlandse standpunt In deze kwestie en de argumenten van Amerikaanse zijde te weerleggen. De woordvoerder wees er' met nadruk op dat de luchtvaartonderhandelingen met de Verenigde Staten niet zijn afgebroken maar zijn opgeschort. IN GOESE VEILINGHAL: Prof. G. Brouwers besprak Zeelands economische perspectieven „Het is voor de ontwikkeling van de provincie Zeeland van grote betekenis, dat een voort gaande concentratie van indus triële bedrijvigheid aan de zee kust is te verwachten. Voor be paalde soorten van industriële bedrijvigheid is het havengebied ils vestigingsfactor van toene mende betekenis." Aldus sprak donderdagmorgen de secretaris generaal van het ministerie van ?conomïsche zaken, prof. G. Brouwers, tijdens de opening van de tentoonstelling „De pro duktie der Bevelanden" in de veilinghal te Goes. Prof. Bronwers wees In dit ver band op de bijzondere betekenis, die het Seheldebekken kan heb ben, waarbij dan in liet bijzon der de aandacht valt op de even tuele bouw van een havencomplex in liet Sloe en de mogelijkheden langs het kanaal van Temeuzen naar Geut. Sprekende over de tentoonstelling van het produce rende midden- en kleinbedrijf op de Bevelanden, zei prof. Brouwers hierin een middel te zien om de werkgelegenheid in de streek te vergroten. De tentoonstelling „De Produktie der Bevelanden" is georganiseerd door het Initiatief Comité „De Beve landen", waarin op één na alle burge meesters op Noord- en Zuid-Beveland zitting hebben. Een dertigtal am- bachts- en middenstandsbedrijven ex poseert op deze expositie. De produk- ;en en artikelen, die op overzichte lijke wijze zijn uitgestald, lopen uit een van diverse landbouwwerktuigen tot autoveren, betonstelringen, kam peerwagens en tal van andere zaken. Doel van de expositie is de export te vergroten. Daarom waren bij de opening verschillende buitenlandse Kamers van Koophandel aanwezig. Voorts gaven blijk van hun belang stelling de commissaris der koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, directeuren van enkele provinciale instituten, verte genwoordigers van middenstandsor ganisaties en vrijwel alle burgemees ters op Noord- en Zuid-Beveland. De genodigden kwamen gister morgen om elf uur samen in de afmïjnzaal van de veiling, waar de voorzitter van liet Initiatief Comité, burgemeester mr. I-I. J. M. Stieger van Hoedekenskerlce, een welkomstwoord sprak. Hij zei, dat de tentoonstelling een beeld geeft van het industriële poten tieel op de Bevelanden. Mede door de aanwijzing van Goes als ont wikkelingskern gaat de nijverheid in deze streek een steeds belang rijker plaats innemen, aldus ae voorzitter. Historisch overzicht Bij de aanvang van zijn openings speech gaf prof. Brouwers een (Zie slot pag. 8 kol. 2) Bejaarde vrouw aan brandwonden overleden De tachtig jaar oude mevrouw Wolf uit Heerlen is gisteren overleden, na dat zij ernstige brandwonden had op gelopen. Toen zij gisteren tegen acht uur het gasstel in haar keuken wilde aanste ken, sprong de slang van de hoofd kraan. Er ontstond een steekvlam, die de kleren van de bejaarde vrouw in brand stak. Op haar hulpgeroep snelde haar 81- jarige echtgenoot toe, en slaagde er in de vlammen in de kleren te do ven. De vrouw had toen echter reeds zo ernstige brandwonden opgelopen, dat zij in het St.-Josephziekenhuis, waarheen ze was overgebracht, over leed. Volgend jaar olieboring in de Noordzee De N.V. Nederlandse Aardolie Maat schappij deelt mede, dat zij voor het gebruik op de Noordzee de beschik king heeft gekregen over een ver plaatsbare boorinstallatie van het Delong type. Het is een stalen boor eiland dat naar de plaats van het onderzoek zal worden gesleept en zich daar middels vier poten welke op de zeebodem zullen rusten, uit de golven zal verheffen. Dit jaar wordt het eiland voor het wérk in de Noordzee in gereedheid gebracht. Er zullen in 1961 drie bo ringen worden verricht voor de Zuid hollandse kust. De plaatsing der bo ringen is afhankelijk van een seis misch onderzoek van de diepere aard lagen onder de zeebodem, dat vorig jaar is aangevangen en dat thans wordt voortgezet door de aanne mingsmaatschappij, die de voor dit werk benodigde apparatuur bezit in samenwerking met technici van de N.A.M. Het boorplatform dat de naam „Tri ton" draagt ligt thans te Cardiff en heeft ongeveer vijf miljoen gulden ■jMf-.. Het Iet bevat meer dan 1500 ton staal. Het is vervaardigd volgens specificaties van de Bataafse. De op dracht tot het bouwen van dit plat form werd verleend aan de Ameri kaanse constructie-firma Delong, welke firma tevens verantwoordelijk is voor het ontwerp van het vijzel systeem. Het platform dat nog van een heli- kopterdek zal worden voorzien, is op het ogenblik 38 meter lang en 26 meter breed. De N.A.M. zal op dit booreiland haar dieselelektrische gelijkstroom boor installatie plaatsen. De werking er van berust op een Nederlandse vin ding. T.V.-toestellen in Duitsland weer goedkoper De Westduitse industrie van T.V.- en radiotoestellen zal haar prijzen op nieuw verlagen, zo is in Frankfort bekendgemaakt. Met ingang van 24 april, het begin van de jaarbeurs van Hannover, zullen de prijzen met 5 tot 8 procent worden verlaagd. Deze prijsverlaging betreft niet al leen de nieuwe types, doch ook die van de produktie van vorig jaar. Te zelfder tijd heeft de radio- en T.V.- industrie een scherpe stijging der verkopen gemeld. Van de 1.850.000 toestellen die in 1959 zijn gebouwd, bleven slechts 100.000 onverkocht toe dusverre. In de eerste drie maanden van 1960 lagen de verkopen 30 pro cent hoger dan in de overeenkomsti ge periode van het afgelopen jaar. De radio-industrie ziet de produktie dit jaar enigszins dalen. Vorig jaar werden 4.20Ö.00Ó toestellen gebouwd. Dit jaar wordt een capaciteit van 4.000.000 verwacht. Deze achteruit gang wordt echter opgevangen door een verhoging van de produktie van T.V.-apparaten, tot een totaal van 2.200.000. Geldig tot hedenavond VRIJ KOUD. Veel bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Matige, af en toe vrij krachtige wind tussen noord en noorwest. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. ZON EN MAAN' 23 april Zon op 5.27 onder 19.51 Maan op 4.41 onder 17.12

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1