Ooggetuigereleas van de bloedige straatgevechten in Seoel NA 5 MAANDEN VOORARREST TER ZITTING IN VRIJHEID RES. OFFICIER IN CONFLICT MET STAATSSECRETARIS BRASILIANIEUWE HOOFDSTAD VAN BRAZILIË, GEOPEND DONDERDAG 21 APRIL 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Midden in protesterende menigte Met de demonstranten moest ik wegduiken toen het vuren begon" Seoul, 20 april. Ik had ge hoopt dat maandag een nor male dag op kantoor voor me zou zijn. Het werd de bloedig ste dag van straatgevechten die ik ooit heb meegemaakt. Op sommige ogenblikken was ik werkelijk bang. Ik bevond mij midden in de opgewonden menigte voor de woning van president Syngman Rhee. Ook ik moest lopen wat ik kon en wegduiken met de de monstranten toen het vuur op ons geopend werd. Voor mijn voeten zag ik een scholier van zeker niet meer dan veertien jaar neervallen, bloed spoot uit een wond aan zijn hoofd. Onder het gerik- ketik van het vuren der poli- tiegeweren, hoorde ik het doffe geluid van kogels die mensen troffen. Ik hoorde ge gil van mensen die vielen en door de voeten van hun mede-demonstranten ver trapt werden. Ik had mij bij dc demonstranten aangesloten toen 7.ij nog slechts duizend in getal waren en vreed zaam verzamelen bliezen voor het gebouw van de nationale univer siteit van Seoul. Zij wilden geen geweld, maar toen enkele honder den, met gummistokken zwaaien de agenten het terrein opstorm den, raakten de studenten opge wonden en gooiden zij stenen naar de politiemacht. „Dijkbreuk" Het begin was daar. De studenten, gekleed in hun donker blauwe schoolpakken, vormden rijen en gingen de straat op. Op hun weg sloten tal van anderen zich bij hen aan. Het had iets van een dijk breuk, door het steeds breder worden van de stroom, werd hét gat groter. Verscheidene- Iceren, op weg naar het gebouw van de Natio nale Vergadering, werd dé stroom demonstranten tijdelijk tot staan gebracht door met traangasbommen werpende agenten. Ook ik moest blijven staan omdat tranen mij het ge zicht benamen en mijn ogen brandden. Toen de demonstran ten het gebouw hadden bereikt en rustig gingen zitten, dacht ik dat alles toch nog vreedzaam zou verlopen. Toen de menigte was aangegroeid tot minstens 10.000 koppen, werd er' geroe pen: „Laat ons naar Kyoeng Moe Dae gaan om president Rhee op te zoeken". Van dat ogenblik af veranderde de menigte in een stfroom opge wonden, onbevreesde mensen, zon der enig idee wat zou kunnen ge beuren. Onder het zingen van het volkslied en met een grote natio nale vlag voorop, werden de laat ste meters naar president Rhee's woning in de heuvels afgelegd. Gemeente- en militaire politie wierpen barricaden op, vuurden met losse flodders in de lucht, wierpen nieuwe traangasbommen en waarschuwden de demonstran ten te blijven staan en niet verder op te rukken naar het huis van de president. De studenten sloegen er geen acht op. En het schieten werd dodelijke ernst. De studenten konden aanvankelijk nauwelijks geloven dat hiertoe kon worden overgegaan. Toch was het zo. Iedereen trachtte dekking te zoeken en het was op dat ogen blik dat ik de doden en gewonden zag neervallen. Er waren studen ten die hun getroffen mede-beto gers meedroegen op hun rug en afleverden aan ziekenhuizen. Toen was het even rustig. Weer opgelaaid De studenten kregen weer moed. Zij gingen zitten op enige afstand van de politiemacht. Ik kon wei nig zien door het effect van de traangasbommen. Mijn ogen brandden. Toch wist ik me een weg te banen tot achter de agen ten. De betogers drongen opnieuw op. De politie wierp nieuwe bom men, schoot weer en spoot water met een rode kleur over de menig te. De studenten wierpen met ste nen naar de politie, braken de rui ten van omliggende gebouwen, klommen op de daken en bekogel den de agenten met dakpannen waardoor deze een ogenblik ge dwongen werden terug te trekken Achter een nieuwe barricade her groepeerden zij zich. Er werden waarschuwingen geschreeuwd dat het prikkeldraad onder stroom stond. Met een weggenomen brandweerauto probeerden de be- Samuel Kim van United Press International geeft hiernaast een ooggetuige- verslag van de onregelma tigheden in Seoul, begon nen voor liet gebouw van de Nationale Universiteit en ontaard in geweld voor de ambtswoning van pre sident Rhee in de heuvels. togers de barricade te doorbreken. En de politie vuurde opnieuw. Ik telde een, twee, drie doden, ge wonden. Toen kon ik de tel niet meer bijhouden. De studenten ver spreidden zich in alle richtingen. De politie ging er achteraan en schoot op ieder die zich niet tijdig uit de voeten had weten te maken. Verscheidene agenten bloedden door de stenen waarmee zij ge troffen waren. Ik ging van het strijdtoneel weg en voegde mij .bij de duizenden studenten op het hoofdplein van Seoul waar zij samentrokken. Een brandweerwagen reed op volle snelheid door de straat, de be stuurder verloor de controle en de auto kwam tegen een boom te recht. Er werd nog steeds gescho ten. Ik zag een jonge student plot seling van zijn fiets opspringen. Hij was getroffen door een kogel in zijn borst en door de schok werd hij omhoog geworpen. Hij viel dood op zijn fiets neer. Stu denten van de medische faculteit liepen met geïmproviseerde rode kruisbanden tussen de gewonden om hen naar veiliger oorden over te brengen. Brand Een Amerikaan in een brandweer auto van het Amerikaanse leger werd boven een oog getroffen door een steen. Met bloed stromend over zijn gezicht werd hij wegge bracht. Ik vond later uit dat hij Hugh F. Blaney was, een burger uit New York die de leiding had van de brandweersectie van het Amerikaanse leger in Seoul. Ik zag rook kringelen uit het ge bouw van het door de regering ge- exploiteerde dagblad Seoul Sjin- moen. Het is tot de grond toe af gebrand. Ik wist dat het risico van op straat te lopen groot werd. De politie vuurde in liet wilde weg. Bang geworden zocht ik mijn weg naar mijn bureau. Ik bleef het schieten buiten horen, maar wist mijzelf veilig. AMSTERDAMSE RECHTBANK „Een heel ernstige fout in het onderzoek" De rechtbank te Amsterdam heeft gisteren de 50-jarige gedetineerde opkoper A. S. uit de hoofdstad, wie een geweldmisdrijf tegen zijn vrouw ten laste was gelegd, ter zitting in vrijheid gesteld. De man zat al vijf maanden in voorarrest. De reden was dat de rechtbank het onderzoek niet volledig achtte op enkele vitale pun ten en de zaak daarom terugverwees naar do rechter-commissaris. Niet vast stond waar dc politie een klauwhamer, waarmede de man zijn vrouw op haar hoofd zou hebben ge slagen, had gevonden. De president sprak van „een heel ernstige fout in het onderzoek". „Wij komen er op deze manier niet uit. Ik moet eerst weten waar de hamer door de politie is gevonden". De verdachte ontkende hardnekkig dat hij op zondagavond 15 november van het vorig jaar zijn vrouw met deze hamer, die zijn eigendom was, heeft geslagen. Enkele dagen voor de bewuste avond was hij uit-huis ge gaan, Zondagavond kwam hij terug om, naar hij zeide, nog enkele din gen op te halen. Zijn woning kon hij niet meer in en evenmin de afgeslo ten zolderruimte waar zijn werkbank stond. Hij had die avond gedronken maar verklaarde de bewuste hamer niet in zijn bezit te hebben gehad noch te hebben gezien. „Mijn vrouw bedreigde mij met een mes, zij heeft mij al eens eerder gestoken. Met een lat" heb ik mij tegen haar verweerd", aldus verdachte, die zeide daarbij te hebben geroepen „Steek me niet, steek me niet. ik ben bang voor mijn dood". Ook de lat met bloedsporen lag gisteren op de groene tafel. Ondragelijkr' De gerechtelijk deskundige, dr. J. Zeldenrust, had vastgesteld dat de hoofdwond die do vrouw had op gelopen een eenvoudig letsel was en niet als zware mishandeling zou kunnen worden gekwalifi ceerd. Het was niet te zeggen met welk van de twee voorwerpen (hamer of lat) de wond was toe gebracht. doch dit was aldus zijn rapport waarschijnlijk met de hamer gebeurd. Huilend verzocht verdachte de pre sident nu reeds uitspraak te doen als de rechtbank hem schuldig ach. e omdat het voorarrest „ondragelijk" voor hem is. De rechtbank gaf de rechter-commissaris de opdracht om te doen onderzoeken wie van de po litiemannen de hamer heeft gevon den en waar. Voorts moet in het zie kenhuis waar de vrouw voor haar hoofdwond behandeld is over de aard enz. van de verwonding een onder zoek worden ingesteld. En tenslotte moeten de bloedgroepen yan de ver dachte en zijn vrouw worden onder zocht en zo deze verschillen, de bloedspatten op de hamer en de lat. De rechtbank hield de zaak in ver band daarmede voor onbepaalde tijd aan. Drie Belgische speleologen volbrachten proef De drie Belgische speleologen, die vrijdagavond in een 150 meter diepe grot bij Remouchamps op 20 km van Luik waren afgedaald voor weten schappelijke doeleinden zijn woens dagavond in goede gezondheid aan de oppervlakte gekomen. Tegen acht uur 's avonds aanschouwden zij, na bijna 120 uur allerlei ontberingen te hebben doorstaan, weer de omgeving waarvan zij vijf dagen tevoren vrij willig afscheid hadden genomen. Zij werden door een talrijke menigte toe gejuicht.' De uit zes leden bestaande reddingsploeg, die hen naar boven hielp, had voor de gr tbewoners war me dranken en glucosepillen bij zich. Het drietal maakte weinig ophef van de moeilijkheden, die het had door staan en begaf zich onmiddellijk naar de ar „sen, die gereed stonden om hen aan een serie medische proeven tc onderwerpen. ia Oostenrijk heerst ernstige keverplaag Oostenrijk wordt op het ogenblik geteisterd door de ergste keverplaag van de laatste tientallen jaren. De auto's moesten gedurende het paas weekeinde vaak met volle lichten rij den en kregen hele lagen van de in- sekten tegen de ruiten. De plaag wordt geweten aan de geleidelijke uitroeiing van de natuurlijke vijan den van de kevers, zwaluwen en nachtigalen, die bij hun terugkeer van hun winterverblijf in Afrika In Italië vaak het slachtoffer worden van talloze Jagers. Hervormde kerkbouwactie wil 16 miljoen volmaken Dinsdagavond is de heer R. R. Bruy- nen te Rotterdam-Schiebroek gehul digd door ds. H. J. F. Wesseldijk, voorzitter van het werkcomité com missie hervormde kerkbouwactie. Door een gift van de heer Bruynen werd een dezer dagen de 10 miljoen gulden voor de hervormde kerkbouw actie volgemaakt. Ds. Wesseldijk deelde mee, dat de commissie hervormde kerkbouwactie plannen beraamt om de overige 6 miljoen gulden bijeen te brengen. Het getal kerken dat thans nodig blijkt is reeds met enkele tientallen ge- OM HET BALDAKIJN VOOR H.M. DE KONINGIN In ingezonden stuk kritiek geleverd op organisatie M (Van onze Haagse redactie) M De reserve tweede luitenant der ge- nie, ir. H. A. Faber, krijgt een com missie, die zal onderzoeken, of hij uit de militaire dienst verwijderd dient te worden, of dat hij de wapenrok mag blijven dragen. Zou de staatssecretaris van defensie, de luitenant-generaal M. R. H» Cal- meyer, zijn zin krijgen, dan zou de hee'r Faber zo spoedig mogelijk ont slag worden verleend, omdat, zo meent de staatssecretaris, hij blijk heeft gegeven van een zodanige men taliteit, dat hij door hem ongeschikt wordt geacht om in de verkregen rang bij zijn wapen te dienen. Wat heeft ir. Faber gedaan, dat een zo drastische maatregel tegen hem getroffen wordt Hij heeft een inge zonden stuk geplaatst in „Hét Pa rool" van 18 december 1959,-waarin hij kritiek leverde op een actie van het „Comité aanbieding - baldakijn aan H.M. de Koningin", welke actie in november van het vorige jaar werd ingeleid met een aan alle offi cieren bij de verschillende krijgs- machtonderdelen gerichte circulaire. Deze circulaire vermeldde dat bij het officierskorps de gedachte was ge rijpt om een goede traditie voort te zetten en dat daarom onder de offi cieren geld zou worden ingezameld om aan koninging Juliana een bal dakijn aan te bieden, dat door haar bij net afnemen van parades zou kunnen worden gebruikt. Ook vóór de oorlog had de koningin een bal dakijn. dat door de officieren was geschonken, doch dat is tijdens de bezetting verloren gegaan. Ir. Faber, die op het ogenblik van de publikatie van zijn ingezonden stuk in „Het Parool" met groot verlof was. schreef o.a. „Tot mijn onuit sprekelijk genoegen heeft een aantal zeer volwassen hoogwaardigheidsbe kleders zich verenigd in een „ere- comité aanbieding baldakijn" om on ze huidige vorstin van een dergelijk attribuut te voorzien. Even kwam bij mij de vraag op of deze heren geen andere nuttiger bezigheden hadden. Het zal echter zo zijn, dat hier geen sprake is van officiële werkzaamhe den, maar van vrijetijdsbesteding, te meer daar Hare Majesteit bereid was het spel mee te spelen". Tot góed begrip diéne, dat het co mité, waarin o.a. prins Bernhard de minister en de staatssecretarissen van defensie, alsmede de chefs van staven zitting hebben, het plan aan koningin Juliana had voorgelegd en van haar toestemming tot uitvoer ring ervan had gekregen. De reserve tweede luitenant ir. Faber schreef verder in zijn ingezonden stuk „Het is dan ook niet anders dan logisch, dat het comité van plan is dit present „aan te bieden namens alle officieren" en dat het door mid del van de brochure deze officieren aanwijzingen geeft omtrent de groot te van de bijdrage in de kosten, die zij geacht worden te leveren. Heer lijk, zo'n frisse spontaniteit. Leve het conformisme! Waarschijnlijk heb ik van de militaire stijl nog steeds niets begrepen". Ultimatum Op 14 maart ontving ir. Faber van de staatssecretaris, luitenant-gene raal Calmeyer, een brief, waarin deze hem ongeschikt verklaarde voor de militaire dienst en hem meedeelde: „Mitsdien ben ik bereid een door U in te dienen verzoek om eervol ont slag uit de militaire dienst met een Woensdagmiddag zijn de slachtoffers van de brand in Hoorn, vader en moeder Siemensma en hun zes kin deren in Hoorn ter aarde besteld. De foto geeft een beeld van deze dramatische plechtigheid. gunstig advies aan Hare Majesteit de Koningin aan te bieden. Wanneer een zodanig, tot Hare Majesteit de Koningin gericht verzoek mij echter op uiterlijk 1 april 1960 niet zal heb ben bereikt, ligt het in mijn voorne men om hoogstderzelve in overwe ging te geven voor deze aangelegen heid een commissie van onderzoek samen te stellen." Nog vóór 1 april vroeg ir. Faber inderdaad schriftelijk eervol ontslag. Vóór dit ontslag was getekend, ont ving de staatssecretaris echter een nieuwe brief van de heer Faber, waarbij hij zijn ontslagaanvrage in trok en om een commissie van onder zoek vroeg, die de reglementen hem in zo'n geval toestaan. Naar de legervoorllchtingsdienst ons meedeelde wordt het tweede verzoek thans in behandeling ge nomen en zal een commissie van onderzoek worden benoemd. Het geval-Faber zal dus volgens de re gels afgewerkt worden. Nog op 1 januari is ir. Faber benoemd tot -tweede luitenant. Deze bevordering is automatisch geschied, aldus de legervoorlichtingsdienst en staat los van het oordeel dat de staats secretaris zich na deze datum over de heer Faber gevormd heeft. FEESTELIJKHEDEN BEGONNEN Rio de Janeiro Bassist Piet Wiélemaker van de Kou- dekerkse harmonie „Voorwaarts" was woensdagavond de eerste muzi kant, die uit handen van burgemees ter J. L. Dregmans, een splinternieuw instrument in ontvangst mocht ne men. Foto P.Z.C.). verheven tot staat In Brasilia gloednieuwe hoofd stad van Brazilië begonnen woens dagavond de feestelijkheden, die het feit moeten markeren dat Rio de Ja neiro „van de_troon is gestoten" en dat Brasilia zijn opvolger is gewor den. Dit betekent de realisatie van een droom, die de Braziliaanse rege ringsleiders onafgebroken hebben ge koesterd nadat Brazilië in 1889 een republiek was geworden. Deze droom van expansie naar het Vvesten is in vier jaar door 40.000 man onder leiding van de Brazili aanse architect Oscar Niemeyer ge realiseerd. Een volledige en prach tige moderne stad, die een volkomen eigentijds aanzien heeft, is gebouwd op een plek die verlaten en geïso leerd lag op circa 960 km ten noord westen van Rio. Vereniging van predikanten van Geref. Kerken in Nederland Woensdag vergaderden in het Jaar beursgebouw te Utrecht de gerefor meerde predikanten. De vergadering werd door de voorzitter, ds. P. D. Kui per uit Sassenheim, op de gebruike lijke wijze geopend. Ds. R. ÏL Bremmer, vrijgemaakt ge reformeerd predikant te Enschede, hield vervolgens een referaat over het onderwerp „Om het evangelie". Daarbij gaf hij een uitvoerig histo rische exposé en tekende eerst de si tuatie in de Gereformeerde Kerken rond de twintiger jaren toen de kri tiek der jongeren opkwam. Na de gang van zaken in de deftiger jaren geschetst te hebben, sprak hij geruime tijd over de procedure rond prof. Klaas Schilder, die eerst geschorst werd en later uit zijn ambt werd ont zet. Van beide zijden waren weer standen gewekt en toen die tot een ontlading kwamen was die hevig. Het beroep van prof. Schilder op ar tikel 31 van de kerkenorde .bracht een nieuw element in het geding. In het conflict stonden nu twee partijen tegenover elkaar, die niet meer dog matisch konden samenleven. Het antwoord op de vraag, waarom dit niet meer kon, onttrekt zich, aldus spreker, aan onze waarneming. Ds. Bremmer was van mening, dat alleen concentratie op de drie for mulieren van enigheid kan helpen om het evangelie zuiver te bewaren in de moderne wereld. Aan de discussie die op deze inleiding volgde, namen acht sprekers deel, onder wie de hooglerarën prof. dr. G. C. Berkouwer van Amsterdam en pi-of. dr. H. N. Ridderbos van Kam pen, die beide nauw betrokken zijn geweest bij de kerkstrijd en die op de historie een enigszins andere visie hadden dan de referent. In zijn antwoord legde ds. Bremmer er de nadruk op, dat men in conflict situaties eikaar een zekere vrijheid moet lateu en daarom wilde hij arti kel 31 in de kerkorde gehandhaafd zien. Met de komst van de kardinaal-pa triarch van Lissabon, Manuel Gon- calves Cerejeira, die een mis in de openlucht opdroeg begonnen de fees telijkheden. Om middernacht brand de licht in de nieuwe stad en reus achtige zoeklichten verlichtten de re geringsgebouwen. Een half uur later hoorde Brasilia een speciale bood schap van paus Johannes. Daarna begon het carnaval. Rio de Janeiro is in feestvreugde, omdat Rio woens dag de 21ste en kleisnte staat van de Braziliaanse federatie werd. De nieuwe staat werd „Guanabara" gedoopt, de officiële naam van de baai van Rio. Gisteren is t'if Brazilië de uit de grond gestampte nieuwe hoofdstad Brasilia geopend. De stad is 'in de laatste jaren volgens de modernste architectonische opvattingen ge bouwd. Wij geven hierbij de ligging van de stad en een indeling van de plattegrond. Contract getekend voor Starfigthers Het contract tussen de Lockheed- fabriek en de Koninklijke Lucht macht is gisteren ondertekend voor het verkrijgen van de licentierechten voor de nabouw van de Lockheed F-104 G Starfighter. De onderteke naars waren Courtlandt S. Gross, E resident van de Lockheed Aircraft orpofation, voor de Lockheedfabriek en generanl-majoor H. A. Mauren- brechter, directeur materieel lucht macht voor de Koninklijke Lucht macht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5