Mr. Beernink kritiseerde en prees onderdelen van het regeringsbeleid Zuidkoreaanse politie schoot weer op demonstranten in Seoel KLANKBORD VERONICAZOND OP ZEE WAT FLUITTOONTJES UIT DONDERDAG 21 APRIL 1960 PROVIN C I A LR ZEEUWSE COURANT 3 JAARVERGADERING C.H.U. Enige knelpunten zijn: woningbouw, loonpolitiek en landbouwbeleid Mr. H. K. J. Beernink, vooratter van de Chistelijk Historische Unie, heeft gisteren tijdens de jaarvergadering van deze politieke partij in Am sterdam. een rede gehouden. In deze rede maakte de heer Beernink onder meer enkele opmerkingen over het kabinet de Quay. Spreker zeide, dat de Christelijk Historische Unie het kabinet een eerlijke kans wil geven om zich in te werken en met voorstellen te komen. Voorstellen, die dan echter door de C.H.U. op hun eigen merites zullen worden beoordeeld en zeker niet kritiekloos zullen worden aanvaard. Naast de voorstellen en voornemens van de regering die onze instemming hebben, zo zeide de Unievoorzitter, zijn er ook dingen, waarbij wij een vraagteken zetten en die in de toekomst tot moeilijkheden kunnen leiden. Spreker stelde dat de regering de Sta ten-Generaal en ons gehele volk, enige malen heeft geplaatst voor beslissingen die psychologisch verkeera blijken te liggen. Hij noemde als voorbeelden de onbegrijpelijke houdinc van de regering bij de wilde staking, van de buschauffeurs en het hanteren door het kabinet van het zware woord „onaanvaardbaar" bij de verhoging van de grondbelasting. kandidatenlijst te doen uitkomen, van de hand. Het verdient naar zijn mening voorkeur, dat elk der drie partijen met een eigen lijst uitkomt, welke lijsten, om stem menverlies te voorkomen, verbon den kunnen worden. De C.H.U.-voorzltter deelde vervol gens mede, dat de C.H.U. op het ogenblik meer leden telt dan de V. V.D. en dat het bestuur nog een plan de campagne voorbereid om tot ver groting van het ledental te geraken. Over de verhouding tot de Anti-Re volutionaire Partij zei de partij voorzitter, dat door een daartoe in gestelde commissie een interim-rap port is samengesteld, welk rapport De C.H.U.-voorzitter schonk vervol gens aandacht aan wat hij noemde knelpunten, waar de regering mee te maken zal krijgen. Hij bleek van mening dat een eerste moeilijkheid voor het kabinet gelegen zal zijn in de woningbouw. Hij prees het stre ven van minister Aartsen om in de sector van de premiewoning te ko men tot de bouw van goedkope wo ningen, doch achtte het een vraag of de plannen van de minister zullen slagen. Een tweede knelpunt achtte hij gelegen in de loonpolitiek. Een derde knelpunt noemde spreker het landbouwbeleid. Hij memoreerde dat de minister van landbouw voor de vaststelling van de garantieprij zen een gewijzigd beleid volgt en hij uitte de vrees dat dit huidige, door de minister gehuldigde principe, nog tot vele moeilijkheden aanleiding zal kunnen geven. Ten aanzien van het Nieuw-Guinea- beleid merkte spreker op, dat het in derdaad broodnodig is dat het kabi net het tempo van de ontwikkeling in dat gebiedsdeel wil opvoeren. De heer Beernink betreurde het dat het standpunt van de regering inza ke de Lau.werszee nog niet bekend is. „Ook mijn standpunt is", aldus spreker, „de Lauwerszee moet dicht". Over de mammoetwet merkte hij op, dat de C.H.U. het liefst zou zien dat de minister het wetsontwerp in zou trekken; in verband met een recht vaardige verdeling van de welvaart kritiseerde hij de kolossale inkomens van directeuren en commissarissen bij verscheidene N.V.'s en over de prioriteiten-kwestie zeide hij dat het kabinet naar zijn sniaak hierover al lang een beslissing had moeten ne men. Over de gebeurtenissen in Zuid-Afri- ka zei mr. Beernink aan een Bijbels getuigenis (dat zal moeten inhouden, dat elk gevoel van meerderwaardig heid of minderwaardigheid van het ene ras ten opzichte van het andere ras onjuist ls) verre de vookeur te geven boven allerlei protesten die misschien goed bedoeld zijn, maar waarbij een plotseling opgekomen sentiment de drijfveer is geweest, zodat de inhoud prikkelend lean wer ken op de verantwoordelijke perso nen in de Unie van Zuid-Afrika. In verband met de verkiezing van een Europees parlement ontkent de partijvoorzitter dat de Unie negatief tegenover zulke verkiezingen zou staan. Wel zeide hij te menen dat ons volk nu. in zijn totaliteit, nog niet rijp ls voor Europese verkiezin gen. Hij wees de suggestie die gedaan is, namelijk om bij zulke verkie zingen de K.VJP., de A.R. en de C.H.U. met 'n gemeenschappelijke Ma Jin SJoe ls afgezet als hoofd van de universiteit van Peking. Hij wordt op gevolgd door Loe Ping, de secretaris van de afdeling van de communistische par tij voor de universiteit. De 78-Jarige Ma Jin SJoe heeft herhaaldelijk blijk gege ven van opvattingen die niet strookten met de officiële koers van de party. Met name heeft hij kritiek uitgeoefend op het tempo van de economische ontwik keling en op de ongeremde bevolkings aanwas. ZWERVEN. Zes weken geleden werd omgeving overschot aangetroffen van de zestigjarige Thomas Williams. Dit althans was de vaste overtuiging van de veld wachter van een naburig dorp, waar deze zwerver thuis hoorde. Het stoffelijk overschot werd op kos ten van de gemeenschap ter aarde besteld en een ieder dacht dat dit het laatste was, wat ooit van Thomas Williams voornoemd zou worden ver nomen. Maar het liep anders. Dinsdag zat de veldwachter voor zijn bureau, aan het einde van zijn dagtaak, waarop hij met voldoening ken terugzien, want alles was gegaan, zoals wet en orde het voorschreven. Een beschei den tik op de deur, de veldwachter riep „Binnen"... en het was bijna zijn laatste woord geweest. Want verstijfd van schrik ziet hij Thomas Williams binnenkomen en op hem af- Het einde is spoedig verteld. Wil liams was „aan de zweef" geweest en weer teruggekomen. De brave politie man overleefde de schrik en is nu naarstig aan het speuren naar de identiteit van de overledene, die zo sterk op de levende Williams geleek, dat hij onder zijn naam het tijdelijke met het eeuwige verwisselde. ter vertrouwelijke kennisneming aan de besturen van de kiesverenigingen Het hoofdbestuur wacht nu de reac ties op dit interim-rapport af. Het advies van minister Zijlstra aan de A.R. en C.H. jongeren, namelijk om een doorbraak naar elkaar te force ren, achtte mr. Beernink te simplis tisch. „Wie een dergelijke doorbraak anno 1960 zou forceren, zou stukken en brokken maken", aldus spreker. Hij zei ook de gedachte van een Ne derlandse C.D.U. af te wijzen. NIEUW REVEIL NODIG. Na de rede van mr. Beernink voerde minister Beerman het woord. Het gebrek aan elan in de politiek noemde de minister gebrek aan roe ping voor de politieke daad. Men heeft bij de stijging van de welvaart meer oog voor materiële zaken dan voor de geestelijke en daardoor ont staat een leegte. De minister meende dat een nieuw réveil nodig was, waarbij hij de ver zekering gaf dat ook de 'C.H.-minis- ters zich bij voortduring afvragen of zij die beginselen voldoende uit dragen in het volksleven. Het vraagstuk van de C.H.U.-pers (die uit vier weekbladen bestaat) had weer grote aandacht. Meegedeeld werd dat is opgericht een werkgroep van C.H.-journalisten, die zich ten doel stelt de unie ten dienste te zijn, de onafhankelijkheid van de C.H.- pers te bevorderen en belangstelling te kweken voor de journalistiek bij de jongeren die de christelijk-histo- rische beginselen zijn toegedaan. De oprichting van deze werkgroep werd met grote instemming door de vergadering ontvangen. NIET ALLE PROBLEMEN OPGELOST Ligplaats zeven mijl bewesten Noordwijk (Van een speciale verslaggever). Het thans Panamese radioschip „Ve ronica" van de opgeheven Vrije Ra dio Omroep Nederland (VJR.O.N.) heeft woensdag op de 30 en 198 me terband proef uitzendingen te horen gegeven vanaf de Noordzee. In plaats van door te varen naar Southampton waar, zoals het heette, nog de nodige reparaties verricht moesten worden aan het schip, heeft men ligplaats gekozen plus minus 7 mijl bewesten Noordwijk. De uitzendingen behelsden over het algemeen wat fluittoontjes en voorts wat technische gesprekjes van de vier technici die zich aan boord be vinden. Degenen die op de 30-meter- band de gesprekken beluisterd heb ben constateerden dat het geluid maar zwak was. De 30 meterband moet ook nauwelijks geschikt wor den geacht voor uitzendingen, waar mee men een groot bereik zou willen hebben, omdat er op deze golflengte maar een zeer beperkte grondstraling is. Naar verluidt zou dit ook aan de ex-V.R.O.N.-leiding wel bekend zijn, zodat overwogen wordt geheel te gaan zenden op de 198 meterband, die aanzienlijk meer mogelijkheden biedt. Dat uitzendingen op deze golf lengte niet opgevangen werden door outsiders werd verklaard met de me dedeling dat nog maar in de eerste trap werd gewerkt. Geleidelijk wordt de zender op sterkte gebracht. H een-en-weer-dienst Van P.T.T.-zijde wordt ernstig be treurd dat de Duitse collega's te lang getalmd hebben, de zender van boord te halen toen liet schip nog in de ha ven van Emden lag. De Duitse auto riteiten zijn kennelijk beducht ge weest voor de consequenties, omdat de V.R.O.N. te kennen had gegeven dat de betrokkenen aansprakelijk ge steld zonden worden voor de schade die oponthoud de onderneming zou opleveren. Dat de „Veronica" inmiddels on gehinderd ligplaats heeft kunnen kiezen op de Noordzee, betekent niet dat thans alle problemen voor de ondernemers opgelost zou den zijn. Er zal een regelmatige aanvoer van materiaal voor de uitzendingen en levensmiddelen voor de negen koppige bemanning en technici naar het schip moeten plaatsvinden. De Scheveningse visser J. Groen van de Schevenin- gen 226 zou reeds gevraagd zijn deze aanvoer te verzorgen. Voor lopig heeft hij een beslissing, zo als hij meedeelde, in beraad ge houden, omdat hij terdege beseft dat hem tal van moeilijkheden in Slachtoffers „Pendrecht" worden in Nederland begraven »e vijf opvarenden van de „Pen drecht", die maandag door een explo sie in de machinekamer om het leven zijn gekomen, zullen in Nederland in hun respectievelijke woonplaatsen ter aarde worden besteld. Wanneer dit zal zijn is nog niet bekend. De ouders van de zwaar gewonde der de werktuigkundige J. J. Colvoort zijn inmiddels uit Hengelo in Gibral tar aangekomen. Zijn toestand gaat vooruit. De twee licht gewonde sto kers zijn uit het ziekenhuis ontsla gen. de weg gelegd kunnen worden en de kans niet gering is dat dit ook zal gebeuren. Politie in de lucht Woensdagmiddag heeft de vliegende brigade van de rijkspolitie met het haar op Schiphol ter beschikking staande vliegtuigje een routinevlucht gemaakt om poolshoogte nemen waar de „Veronica" ligplaats had ge kozen. Wanneer met de commerciële uitzen dingen begonnen zou worden, kan op dit ogenblik nog niet worden ge zegd. Men rekent echter met enkele weken. Himmlers lijfarts in Hamm overleden De lijfarts van de Gestapo-chef en het hoofd van de S.S. Himmler, de massage-arts dr. Felix Kersten, is op 61-jarige leeftijd te Hamm In Wesp- Duitsland overleden. Dr. Kersten heeft gezegd door zijn medische be handeling van de Duitse nazi-leider zoveel invloed op deze te hebben ge kregen dat hij in de Tweede Wereld oorlog duizenden mensen, onder wie vele Nederlanders, heeft kunnen red den. Verder zou hij het bezettingsregime in Nederland hebben doen verzochten en plannen tot deportatie van de ge hele Nederlandse bevolking naar Po len hebben kunnen verijdelen. Een functionaris van het stedelijke ziekenhuis van Hamm heeft woens dag meegedeeld dat Kersten die in Duitsland is geboren en de Finse na tionaliteit had. zaterdag is overleden nadat hij ziek van een reis naar Stockholm was teruggekeerd. Volgens Kerstens autobiografie was hij in staat Himmler te beïnvloeden wanneer deze last had van zijn pe riodieke maagaanvallen. Himmler raadpleegde Kersten in 1939 voor het eerst. De 23-jarige Amerikaanse Millie Per kins. die de hoofdrol heeft vervuld in de film „Het dagboelc van Anne Frank", is te Las Vegas, in de Amerikaanse staat Nevada, in het huwelijk getreden met de 24-Jarige filmspeler Stockwell. Stagnatie op Schiphol door anoniem telefoontje Een anoniem telefoontje van dezelfde soort als in de laatste weken ook In het buitenland herhaaldelijk Is voor gekomen heeft gistermiddag enige vertraging veroorzaakt in het ver voer op Schiphol. Een man belde de K.LJtf. op en zei, dat er aan boord van een vliegtuig een bom gelegd was. Hoewel men uiteraard weinig of geen geloof hecht aan dit soort maniakale telefoontjes nam de directie van de K.L.M. geen enkel risico én liet voor alle passagiers in de wachtkamers omroepen, dat elke machine voor het vertrek aan een grondig onderzoek zou worden onderworpen. Het onderzoek geschiedde door de dienst luchtvaart van de rijkspolitie in samenwerking met personeel van de K.L.M. Ook de buitenlandse maat schappijen hielden hun toestellen voorlopig aan de grond. Kort na het telefoontje, om drie uur, vertrok de Caravelle van de Finnair via Hamburg naar Helsinki. Daarna kwamen geleidelijk ook de andere toestellen in de lucht met achterla ting 'van post en vracht. De passa giers-konden hun personlijke bagage meenemen. Binnen enkele uren was de situatie weer normaal. Op de foto ziet men passagiers met hun bagage voor een zojuist ontruimd vliegtuig op het platform. GUERILLASTRIJD IN DE OMGEVING Herters commentaar werd door censuur doorgelaten Zuidkoreaanse politie heeft woensdag in Seoel opnieuw gevuurd op een driehonderdtal demonstranten tegen de regering van Syngman Rhee. Verzetslieden voeren een guerillastrijd in de omgeving van de hoofdstad, waarin leger en politie nog met gevechtwagens en licht geschut patrouilleren. Studentengroepen ter sterkte van verscheidene honderden hebben woensdag, on danks de dinsdag j.l. voor de voornaamste Zuidkoreaanse steden afgekondigde staat van beleg, in de straten van Taegoe, Intsjon, Tsjinjoe en Soewon betoogd. Bij wanordelijkheden zijn tot nu toe naar schatting tachtig personen gedood en een duizendtal gewond. Er werd woensdag censuur uitge oefend op de onafhankelijke Zuid koreaanse bladen en op de uitgaande telegrammen van buitenlandse cor respondenten. Deze bladen meldden dat de politie woensdag alle betogers uiteen had gedreven. President. Syngman Rhee heeft een beroep op liet volk gedaan om zich aan de wet te honden. Hij zegde een Herter zou de ambassadeur voorts gevraagd hebben „de aandacht van zijn regering te vestigen op de mo gelijke reacties in het buitenland, die zouden kunnen uitlopen op een dui delijke verzwakking van het inter nationale prestige van Zuid-Korea. De protesten der betogende scholie ren en studenten betroffen in de eer ste plaats de gang van zaken bij de volledig onderzoek toe, herstel van j vijftien maart j.l. gehouden presi- „ernstige grieven" en bestraffing van J4U-"J schuldigen aan de wanordelijkheden. Het (niet vleiende) commentaar van de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Herter op de wanorde lijkheden in Zuid-Korea werd door de censuur doorgelaten. Het werd op de frontpagina's van de Znidkoreaanse pers gepubliceerd. Ond erd rukkings- maatregelen Herter heeft de Zuidkoreaanse am bassadeur in Washington gezegd, dat Zuid-Korea „ouderdrokkingsmaatre- gelen heeft genomen die een vrije de mocratie niet passen", aldus een ver klaring van het Amerikaanse mini sterie van buitenlandse zaken. Vol gens deze verklaring over de binnen landse aangelegenheden van een bondgenoot een verklaring die wellicht geen precedent heeft heeft Herter de ambassadeur te ken nen gegeven dat Zuid-Korea de nodi ge doeltreffende stappen moet doen om de democratische vrijheden, zoals de vrijheid van meningsuiting en ver gadering en do persvrijheid, te be schermen. dentsverkiezingen, waarbij Syngman Rhee (liberaal) voor de vierde maal werd herkozen en waarbij de vice- president John Tsjang (democraat) een nederlaag zou hebben geleden te gen de liberale kandidaat Lie kin Pong. Zij zijn van mening dat de uitslag met gebruikmaking van on wettige methoden is vastgesteld en zij eisen nieuwe verkiezingen. Het broeit Negen Zuidkoreaanse parlements leden begaven zich woensdag met spoed naar een bergachtig gebied buiten Seoel.1 waar zich, naar ge meld was, een groot aantal bewa pende studenten bevond. De par lementariërs wilden de studenten overreden van verder verzet af te zien. Zij troffen echter slechts een klein aantal studenten aan. In Seoel waren woensdag de op ruimingswerkzaamheden in volle gang. De stad maakte ogenschijn lijk een normale indruk, doch waarnemers menen dat het broeit onder de oppervlakte. De Zuidkoreaanse politic heeft mee gedeeld sinds dinsdag j.l. een 450 Het Wereldgebeuren Verdeeld Ik -behoor tot geen vleugel", heeft Vaino Tanner, voorzitter van de 77 Finse sociaal-democratische par tij. eens gezegd. „En daarom rust op mij de straf, partijleider te zijn en al deze domme dingen mee te moeten aanhoren". Hij duidde op de twisten binnen de partij," die deze week weer een belangrijke rol hebben gespeeld toen de socialisten in Helsinki con gresseerden. De discussies waren zo uitgebreid, dat de voorzitter een dag over tijd werd gekozen. Tanner had al twee maanden galeden laten weten dat hij in verband met zijn leeftijd 79 de voorzittershamer aan een ander wilde overdragen. Maar de „straf" is verlengd: tenslotte werd met 107 tegen 48 stemmen besloten, een dringend beroep op hem te doen om te blijven zitten op de voorzit- i terszetel waar hij zat. Heel wat min der opgewekt dan hij het congres j had geopend, nam hij de gelukwen sen met zijn herbenoeming in ont- vangst. t r oor de bejaarde, witharige Tan- I y ner zal deze „straf" van 't voor- i zitterschap misschien moeilijker jte dragen zijn dan de gevangenis- 1 straf van vijf-en-een- half jaar, die hem in 1945, op aandrang van de Sowjet-Unie, was opge legd door een Fins hof. De Rus sen noemden de nationalist Tanner, die zowel vóór als gedurende de Fins-Russische oorlogen tussen 1939 en 1945, onder meer als minister, het been stijf had gehouden, een oor logsmisdadiger. Zij hebben hem ook later telkens de voet dwars willen zetten. Maar Tanner, van wie The New York Times schreef dat hij „een man is van weinig woorden en vooral van weinig Russische woor den)", sprak en dacht bij verschei dene gelegenheden onverstoorbaar „njet". Toen hij in 1957 Russische aanvallen te verduren kreeg omdat in Moskou werd gevreesd dat men- hem tot voorzitter van de socialisti sche partij zou benoemen, liet hij zich niet uit het veld slaanInte gendeel, toen pas stapte hij enthou siast het strijdperk in, en overwon met een meerderheid van één sterii, dus heel wat minder dan deze week. Bij zijn vrijlating uit de gevange nis gaf Tanner indertijd voor de bij de poort verzamelde me nigte van zijn onverminderde gevoel voor humor blijk. „Ik heb altijd twee dingen gewenst", zó sprak hij. „Ik wilde wat geld verdienen en een boek schrijven. Dank zij degenen die mij opsloten heb ik de „vrije tijd" gekre gen waarnaar ik verlangde en die heb ik gebruikt om niet één maar drie boeken over Finland en over ons Finnen, te schrijven. En ik moet me wel heel sterk vergissen, of ik zal geld verdienen dank zij het werk dat ik altijd had willen doen". Hij kreeg gelijk want zijn boeken hebben in Finland jarenlang bovenaan gestaan op de lijst van de meest verkochte boeken. Maar bij het „uitzitten" van zijn voorzitterschap zal 'Tanner geen g'e- legenheid hebben om- boeken te schrijven en geld te verdienen. Hij zal de handen vol hebben aan het streven een splitsing van de partij, die deerlijk verdeeld is in een rech ter- en een linkervleugel, te voorko men. Een grote handicap is, dat Tan ner, in tegenstelling met wat hij zelf opmerkte, door de meeste partijge noten en door buitenlandse politieke waarnemers wél tot een van die vleugels wordt gerekend en dan nog wel als een der aanvoerdei-s. De fei telijke leiders zijn Aare Edvard Si- monen (links) en Vaino Leskinen. Vaino Leskinen is een jongere geest verwant van Tanner en op hem rust al evenzeer als op zijn leermeester de ongunst van de Russen. Leskinen heeft op het afgelopen partijcongres een spaak gesto ken in het wiel van Olavi Lind- blom (48); vice-voorzitter van de partij, die op zeker ogenblik kans maakte, door de stembus naar de voorzittersstoel te worden „gereden". Zelf zag Leskinen geen kans, het voorzitterschap te veroveren, maar zijn mobilisatie van tegenkrachten tegen Lindblom vormde een bevesti ging van zijn machtspositie in de partij. Wiarnemers menen, dat het niet gauw zal komen tot een oplos sing van de interne moeilijkhe den in de Finse socialistische partij en dat een terugkeer van socialisten in de regering voorlopig niet te ver wachten is. Sommige socialistische partijfunctionarissen hadden gehoopt dat premier Sukselainen na een ver kiezing van Lindblom in staat zou zijn geweest, weer geestverwanten van hen op te nemen in zijn minder heidskabinet van agrariërs. De Rus sen zouden dan, naar zij meenden, minder verontwaardiging aan de dag leggen dan bij voorzitterschap van Tanner het geval zou zijn. Het pleit voor de fierheid van de Finse socialisten, dat zij zich nu, evenals in het verleden hun leider Tanner niet tot een knieval voor de Russen lieten verleiden. Zij mogen intussen hopen dat een sterke, onaf hankelijke bemiddelaar in hun regio- nen kan worden gevonden om aan de verscheurdheid een einde te maken. studenten te hebben gearresteerd. De meesten hunner zullen echter binnen een of twee dagen worden vrijgela ten. James Wilcox, een te Seoel wonende Amerikaanse zakenman, is dinsdag j.l. door een verdwaalde kogel getrof fen. Zijn toestand is ernstig. General Song Jo Tsjan, die op grond van de staat van beleg is bekleed met de hoogste bevoegdheden, heeft woensdagavond meegedeeld dat de lijken van de dinsdag omgekomen betogers aan hun nabestaanden zul len worden overgedragen zodra de slachtoffers zijn geïdentificeerd. Bij de overdracht van elke dode zal een bedrag van een kleine driehonderd gulden worden geschonken aan het getroffen gezin ais „teken van deel neming", aldus generaal Song Jo Tsjan. PROF. V. J. SUKSELAINEN voorlopig nog met boerenleam

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3