PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Venezolaanse opstandelingen maakten zich meester van de stad San Cristobal Noord-Beveland over veertien dagen geen eiland meer! OORLOGSSFEER IN HOOFDSTAD CARACAS ZUID AFRIKAANSE POLITIE ARRESTEERDE 500 NEGERS BAKKERS WILLEN BROODPRIJS MET EEN CENT VERHOGEN Vandaag... 203e jaargang - no. 94 uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 21 april '60 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Jng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van t 1.25. „Brieven of adre3 bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro oo 359300 PZ O.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60. tel. 2355 4 lijnen (b g.g. I of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes. Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G P de Pauwstr. 9, tel. 20. Temeuzen, Brouwerijstraat 2. Zierikzee. red tel 2425 adm tel. 2094. President dreigt met bombardement De Nederlandse koninklijke familie brengt op het ogenblik een korte wintersportvakantie door in het Zwitserse Zermatt. Foto links: op de helling van de 3318 meter hoge Gornergrat ziet men hier v.l.n.r.: prinses Irene, een slci-gids en prinses Beatrix. Foto rechts v.l.n.r.: prinses Beatrix, prins Bernhard prinses Irene, koningin Juliana en prinses Margriet. (Telefoto A.N.P. Ex-generaal, ex-minister van defensie Castro Leon heeft zich meester gemaakt van San Cristobal, een garnizoensstad in liet zuidwesten van Venezuela. Zijn rebellen hebben ook verscheidene steden tussen San Cristobal en de grens met Columbia ver overd. De Venezolaanse president Romulo Betancourt richtte zich in de hoofdstad Caracas, 1000 km van San Cristobal ver wijderd, onmiddellijk tot de bevolking van het land. Hij ver zekerde dat hij vastbesloten zou optreden. Bovendien waar schuwde hij de opstandelingen dat de luchtmacht opdracht had ontvangen San Cristobal te bombarderen ingeval zij zich niet binnen de kortst mogelijke tijd zouden overgeven. opgericht en arbeiderscommando's gevormd. Aan de bevolking werden wapens uitgereikt. Het Venezolaanse vakverbond verklaarde zich solidair Leon was minister van defensie in de militaire regering onder leiding van schout-bij-nacht Larrazabal, Op 23 juli 1958 nam hij de wapens op tegen Larrazabal. Enkele dagen later gaf hij zich over. Hij heeft contact on derhouden met staatshoofden in het Caribische gebied die een eind willen maken aan het bewind van Betan court. Betancourt deelde gisteren mee dat twee schepen uit de Dominicaan se republiek met wapens voor de re bellen voor de Venezolaanse kust liggen. Rebellen-d reigement Castro Leon dreigde in een radio-uit zending, nog dezelfde woensdag Ca racas te zullen bombarderen. Hij zei gisteren voorts „Caracas nog deze nacht te zullen bezetten". In de hoofd stad vroeg men zich intussen af, of Leon wel over vliegtuigen beschikt. Toch heerst er een oorlogssfeer in de stad. In allerijl werden barricaden gemene staking van arbeiders en boeren af. De winkels werden geslo ten, de verbindingen verbroken. Alle strategische punten werden door mi litairen bezet, evenals het vliegveld van Maiquetia, waar luchtafweerge schut werd opgesteld. Alle vluchten werden verboden, ook do internatio nale. De bond van universitaire centra droeg de studenten op, zich gereed te houden om de orders uit te voe- en die eventueel gegeven zullen wor den ter verdediging van het bewind. De Venezolaanse president zei in een rede, dat de bevolking als het nood zakelijk is in de straten zal vechten om de democratische instellingen te Twee muiters van „Curacao" te Dordrecht in arrest In Dordrecht zijn twee opvarenden van de kustvaarder „Curasao" uit Groningen, die aan de Handelskade gemeerd lag, wegens muiterij gear- resteerd en voorlopig in het hoofdbu reau van politie opgesloten. Het zijn de 22-jarige kok A. Chr. van R., wonende te Steenwijk en de 20- jarige matroos J. van de V. uit Den Helder. Zij hadden na een woorden wisseling de kapitein van het schip, uit Groningen, aangevallen en ge dreigd hem te zullen doodsteken. Columbiaans vliegtuig verongelukt: 31 doden Een uit Miami, Verenigde Staten, vertrokken „C-46 Superstar" van de Columbiaanse luchtvaartmaatschap pij „Lloyd Aero Columbiano" is woensdag, een halve minuut voor de voorgenomen landing op het vliegveld van de Columbiaanse hoofdstad Bo gota, in een dichtbij de landingsbaan gelegen meer gestort. Hierbij zijn 31 mensen, onder wie de piloot, om het leven gekomen en negentien gewond. De slachtoffers zijn allen Columbia- nen. Spelend kind op spoorlijn aangetroffen Gisteren omstreeks kwart over elf is op de lijn Castricum-Alkmaar en 2%- jarig kind spelend op de spoorlijn aangetroffen. De machinist van de trein kon tijdig stoppen en heeft het kind mee naar het station Alkmaar genomen. Daar heeft de moeder het kind afgehaald. Het treinverkeer had praktisch geen vertraging. Op het marinevliegkamp Valkenburg is woensdag de eerste van de twee jeugdluchtvaartdagen 1960 gehouden. Uit alle delen van het land hadden jongeren zich per trein of autobus naar het vliegkamp begeven. FotoDe vliegtuigen toerden van on der tot boven door de jongens en meisjes bekeken. handhaven. De minister van defensie, Josue Lopez Henriquez, verklaarde dat het leger de regering-Betancourt steunt. Detachementen van de natio nale garde en het leger gingen op weg naar San Cristobal. „Verraden" In een uitzending van de opstan delingenradio, die in Bogota werd opgevangen, werd meegedeeld dat de Venezolaanse regering het re volutionaire proces heeft verra den. „Het vaderland, dat lijdt, is opgestaan. Wij bevelen Betancourt zien onmiddellijk van zijn functies te ontdoen". De opstandelingen radio riep ook de tekst om van een decreet, ondertekend door Castro Leon, waarin „de staat van beleg voor het gehele gebied van de republiek wordt afgekondigd". De gouverneur van de staat Tachira, Cefiro Castillo, is de gevangene van Castro Leon. Hij wordt vastgehou den in de kazerne van het garnizoen Lebertador, waarvan de commandant zich ter beschikking van Castro Leon heeft gesteld evenals luitenant-kolo nel Oscar Tamayo, oud-commandant van de nationale garde onder het re gime van Perez Jimenez. De opstan delingen hadden San Cristobal snel bezet en zich spoedig meester ge maakt van twee radiozenders. In Ca racas is woensdag een aantal perso nen gearresteerd. Ook een voorraad wapens is in beslag genomen. IN TOTAAL 1200 IN HECHTENIS De Zuidafrikaanse politie heeft woensdag in de Kaapprovincie meer dan vijfhonderd negers gearresteerd. Sedert maandag zijn nu in totaal ongeveer 1200 negers in hechtenis genomen als „ongewenste personen". In de negerwijken New Brighton en Kwazakele van Port Elizabeth werden ongeveer 140, in wijken rondom East-London 345 en in Langa bij Kaapstad ongeveer vijftig mensen gearresteerd. In Langa werd ook een hoeveelheid wapens in beslag genomen. De politie van Port Elizabeth begon de operaties in New Brighton en Kwazakele nadat de werkwilli gen de wijken hadden verlaten. De politie arresteerde de „leeg lopers" die zij in de wijken aantroffen. Afgevaardigde Wereldraad van Kerken blijft een week De meeste negers hebben ook woens dag geen gehoor gegeven aan de op roep van het verboden Afrikaanse Nationale Congres tot een week van boycot van de arbeid. Uit alle grote steden werd woensdag gemeld dat de negers op hun werk zijn gekomen en in de haarden van onrust, zoals Langa, Cato Manor en Njanga, was het rustig. De Zwitser dr. Bilheimer van de We reldraad van Kerken is woensdag uit Zwitserland in Johannesberg aange komen om een studie van een week van het rassenvraagstuk te maken. De waarnemend voorzitter van het verboden Afrikaanse Nationa le Congres, Tambo, heeft woens dag te Tunis over de aanslag op minister-president Verwoerd ge zegd dat deze aanslag voor de politieke organisaties betreurens waardig is omdat het hem tot een soort martelaar zal maken „waar door hij sympathie zal krijgen die hij niet verdient". „De aanslag heeft geleid tot verzwakking van de krachten die tegen Verwoerd samengaan". Tambo kwam dins dag te Tunis aan. Eén begon Een politieman heeft woensdag bij liet gerechtelijk onderzoek te Ver- eeniging na de schietpartij te Sharpeville op 21 maart gezegd, dat do politie het vuur heeft geopend zon der hiertoe bevel te hebben gekre gen. Het schieten heeft aan 67 ne gers het leven gekost. Volgens de politieman bekogelde de menigte ne gers de politie met stenen, waarop „•én van de leden van de politie een schot loste. Andere schoten volgden. Minister-president Verwoerd zal, naar wordt verwacht, over een week zijn volledige aandacht weer aan staats zaken kunnen wijden ook al zal dit in zijn slaapkamer moeten gebeuren, aldus heeft minister Louw in de volksraad meegedeeld. Brief van ontvoerders Eric Peugeot gepubliceerd Het Parijse blad „l'Aurore" heeft woensdag de tekst gepubliceerd van de brief die de ontvoerders van de kleine Eric Peugeot de vorige week hadden achtergelaten. De brief is volgens het blad geïnspi reerd door de detectiveroman „Ab duction" van Lionel White, en hij luidt Beste mijnheer Peugeot, Als U onze eisen niet nakomt, zul len de mensen in de kranten lezen „de kleine Peugeot is dood, vrese lijk gemarteld, omdat zijn- ouders weigerden het geëiste losgeld te betalen". Ik zou het niet leuk vinden uw zoon in handen te geven van mijn vriend Dede. Hij is een goeie vent, maar een beetje gek. „Wees rede lijk mijnheer Peugeot. U zult de som van 50 miljoen, dat is 500.000 nieuwe franken, overdragen op een plaats die U zal worden mee gedeeld. Bovenal, vertel niets aan de politie. Wees redelijk, zoals wij ook zijn, ten aanzien van deze som". Erics vader, Roland Peugeot, ver klaarde woensdag dat hij geen be paalde personen ervan verdenkt de ontvoerders van zijn zoon te zijn. Erics grootvader, Jean-Pierre Peu geot, die vorige week zaterdag een klacht heeft ingediend, verklaarde woensdag dat hij met alle middelen waarover hij beschikt de politie wenst te helpen bij het opsporen van de ontvoerders. Man stak meisje De 20-jarige mejuffrouw G. uit Delft werd dindsdagavond aangesproken door een onbekend man die achter haar aanliep. Op hetzelfde moment voelde zij een steek in de rug. Zij vluchtte naar de nabijgelegen ouderlijke woning, waar bleek dat met een scherp voorwerp een snede van plusminus vijf centimeter in haar kleding was aangebracht. Haar rug was licht gewond. LIEFST MET INGANG VAN 25 APRIL schillenrekening, waarin de fluctuaties van de grondstoffenprijzen zijn ver- Minister heeft nog geen beslissing genomen (Van onze Haagse redactie) De bakkers willen de prijs van het brood op korte termijn liefst met ingang van maandag 25 april met één cent verho gen. De Nederlandse Bakkerij Stichting heeft een desbetref fend verzoek bij de minister van economische zaken ingediend, doch de bewindsman heeft nog geen beslissing genomen. De directeur van de Nederlandse Bakkerij Stichting, dr. G. H. M. J. Verhaegen, heeft dinsdagmiddag langdurig met ambtenaren van het departement besprekingen gevoerd. Een door de bakkers ingediende ver werkt, zou door de minister zijn ge accepteerd, doch het departement kon nog niet tot een definitief besluit ko men. De bakkersbonden zeggen te betreu ren, dat het departement zo stroef is met het geven van toestemming tot broodprijsverhoging. De bonden zijn van oordeel, dat de bakkers recht hebben op een prijsverhoging, omdat de bloemprijs stijgt. De stemming onder de bakkers is er de laatste tijd niet beter op geworden, omdat zij eerst al de lonen hebben verhoogd en nu ook nog de huurcompensatie moe ten verwerken. De hogere, lonen mo gen niet in de broodprijs worden door berekend, doch de bakkers menen, dat dit wel het geval behoort te zijn met de stijging van de grondstoffen- prijs. ...viert koningin Elisabeth van fff M Groot-Brittannië haar 34e ver- jaardag. s ....draagt de president van Bra- zilië, Juscelino Kubitschek de Oliveira, zijn functie over aan H zijn opvolger, welke plechtig- if heid zal plaatsvinden in de ij nieuwe, in slechts enkele jaren M opgetrokken stad Brasilia, dat Ëj tegelijkertijd in plaats van Rio fè de Janeiro hoofdstad en rege- ringszetel van Brazilië wordt. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii NIEUWE PERSPECTIEVEN OPENEN ZICH MET RASSE SCHREDEN na deren de dag en het uur, waarop Noord-Beveland geen eiland meer zal zijn.... Over nauwelijks veertien dagen om precies te zijn op woensdag 4 mei 's avonds om ongeveer zes uur wordt de dam door de Zand- kreek met caissons gesloten. Op dat moment zal Noord-Bcveland met Zuid-Beveland zijn verbon den. Van 1 mei, 's morgens zes uur af, 7i 1 het scheepvaartver keer reeds door de schutsluis bij Katseveer worden geleid. „Een historisch moment voor ons eiland", zo zei ons burgemeester A. A. Schuit van Kortgene, die eraan toevoegde veel te verwach ten van de verbindingen te land met Zuid-Beveland en Walcheren. Hij staat in deze mening niet al leen. Tijdens vraaggesprekken met bewoners op dit eiland is ons wel gebleken, dat zij verlangend uit zien naar het tijdstip, waarop Noord-Beveland geen eiland meer zal zijn. Reeds dertig jaar geleden stonden de Noordbevelanclers op de bres voor een vaste oeververbinding. In 1932 werd uit de bevolking het z.g. „Brugcomité" gevormd, dat zich ten doel stelde over de Zandkreek tussen Wolfaartsdijk-veer en Kortgene een brug te doen bouwen. Jarenlang is voor dit streven gevochten en begin 1940 was men zover, dat alle hïnder- NVWWWWWWNAWW Vier mei 18.00 uur: „Historisch moment" f nissen waren genomen. Op 8 mei werd de aanbesteding gehouden: de brug zou worden gebouwd voor ruim een miljoen vooroorlogse Nederland se guldens Vrijwel op de dag, dat met de werkzaamheden een begin zou worden gemaakt, vielen de Duit sers ons land binnen. Het brug- project over de Zandkreek werd door de bezetters van de lijst van uit te voeren werken afgevoerd. Noord-Leveland bleef een eiland Ook na de oorlog bleven de brug- bouwplannen in de ijskast. Zo lang zamerhand begon men evenwel te denken in de richting van de aanleg van dammen. Deze ontwikkeling werd versneld, toen op 1 februari 1953 een geweldige watermassa zich over zuid-westelijk Nederland stortte en ook delen van Noord-Beveland onder water kwamen te staan. In het grote geheel van het Deltaplan werd besloten tot uitvoering van het Drie Eilandenplan: de aanleg van dammen tussen Noord- en Zuid-Beveland en tussen Noord-Beveland en Walcheren. Op 4 mei a.s. zal de dam door de Zandkreek worden gesloten en vol gend jaar volgt de dam door het Veerse Gat. V er and eringen De ontsluiting van Noord-Beve land zal volgens burgemeester A. Schuit van Kortgene enorme ver anderingen met zich brengen. „Het is moeilijk te zeggen, wat er allemaal gaat gebeuren, maar dat er goede perspectieven zijn voor de toekomst staat wel vast", zei hij ons. Na voltooiing van de dam men zal men het eiland veel ge makkelijker kunnen hereiken en daarvan zullen velen, die nog nim mer op Noord-Bcveland zijn ge- v ïest, ongetwijfeld gebruik ma ken, meende burgemeester Schuit. Het feit, dat benoorden Kats een veerhaven wordt gegraven voor de dienst op Zierikzee, in Colijnsplaat een vissershaven komt, Kamperland naam begint te maken als badplaats (Zie slot pag7 kol1 Nehroe en Tsjoe spraken 4 uur De Indische premier Djawaharlal Nehroe heeft woensdag uitvoerig be raadslaagd met zijn communistisch- Chinese ambtgenoot Tsjoe en Lai. 's Morgens duurde het overleg een uur en vijftig minuten en 's middags twee uur. Bij de 's middags gevoer de bespreking waren slechts de tol ken mede aanwezig. Er is nog niets onthuld over het be sprokene. Nehroe zei later aan een diner dat een oplossing van de Chinees-Indi sche geschillen in overeenstemming met de waardigheid en het zelfres pect van elk land moet zijn en te vens niet los mag worden gedacht van de zaak van de vrede in Azia tisch en wereldverband. De geschil len zijn niet alleen een ongelukkige omstandigheid voor India en China maar ook voor de gehele wereld. Tsjoe zei in zijn antwoord dat het Chinees-Indische geschil moeilijke aspecten heeft. Hij zei er echter van overtuigd te zijn dat het kan wor den geregeld in een sfeer van onder ling begrip. Het geschil is van oude datum en is niet door de Indische of de Chinese regering geschapen. Tsjoe en Lai heeft, voor het begin van zijn besprekingen met Nehroe, een bezoek gebracht aan president Prasad. Tevoren had hij een reusachtige krans van rozen gelegd pp de plaats, waar in 1948 het stoffelijk overschot van Ghandi werd verbrand. Alle Britten die Jones heten het zijn er tienduizenden zijn uitgenodigd om gezamenlijk een huwelijksgeschenk te geven aan prinses Margaret en Antony Armstrong. De actie is opgeret door de voorzitter van de afdeling Schotland van de vakbond van chauffeurs, die hoe kan het ook anders Jones heet. Geldig tot hedenavond LAGERE TEMPERATUREN Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog ïveer. Matigt wind tussen noord en noordwest. La gere middagtemperaturen. ZON EN SLAAN 22 april Zon op 5.29 onder 19.49 Maan op 4.16 onder 16.02

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1