Zeeuwse korfbalteams succesvol tijdens toernooi in Roosendaal Veertiende partij eindigde remise De avonturen van StiM^We en Rruunke TAL HEEFT TWEE PUNTEN VOORSPRONG Waar zijn onze schepen? PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 20 APRIL 1960 SWIFT A-JUNIOREN le IN SENIOREN AFDELING! Eerste prijzn voor ZuidwestersI enll, Animo 1 en II en Luctorll De bestuurders van de Roosendaalse korfbalvereniging Alliance hebben sprakeloos gestaan... „Het Olympisch Jaar 1960 zal bij geheel korfballend Nederland geboekstaafd blijven als het jaar van Alliance, het kleine korf- balverenigingetje uit Roosendaal", aldus schreef voorzitter Jan Thomas in zijn voorwoord bij het programma van het elfde internationale paas- korfbaltoernooi. Voor dat enthousiasme was bepaald wel reden, want van heinde en ver waren met bussen, treinen en andere vervoermiddelen niet minder dan 122 Nederlandse en Belgische korfbaltwaalftallen naar liet re creatiecentrum „Vrouwenhof" gekoerst. Bij die twaalftallen waren talrijke Zeeuwse ploegen, die bijzonder succesvol de Zeeuwse korfbaleer hebben verdedigd. De eerste Swift-combinatie uit Mid delburg was ingedeeld in de sterke K.N.K.B.-afdeling E, waar de hoofd stedelingen een tweede prijs behaal den. In dé afdelingen voor de bonds- twaalftallen behaalde de tweede Swift-combinatie eveneens een twee de plaats (in afdeling H), het Sou- burgse Animo (afdeling I) bracht het tot een eerste plaats en Burgh tot een derde, in afdeling K. eiste een andere Souburgse.vertegenwoor diger, namelijk Zuidwesters, even eens een eerste plaats op, in afde ling O. bereikte Top uit Arnemuiden een 2e plaats, D.E.S. uit Sirjansland eveneens een 2e plaats in afdeling P., W.K.V. uit Wemeldinge was de beste ploeg in afdeling Q! Animo II uit Souburg dito in afdeling R, ter wijl Burgh II daar tweede werd, in afdeling S. greep Zuidwesters II de beste plaats met Zeemeeuwen n uit Haamstede op de 2e plaats, en in afdeling U. kwam Luctor II uit Temeuzen als nummer 1 uit de bus, terwijl Zeelandia uit Kruiningen daar tweede werd. Vele eerste en tweede prijzen dus voor de Zeeuwse korfballers. Een opmerkelijke prestatie leverden de Swift-A junioren, die ingedeeld waren in afdeling T van de senioren! Ze legden zowaar beslag op de eerste plaats, nadat 3 twaalftallen gelijk geëindigd waren. Strafworpen moes ten dus de beslissing brengen. De eerste maal noteerde elk team 3 treffers, bij de tweede ronde troffen de Middelburgse junioren 7 maal de korfopening, terwijl de andere ploe gen slechts 2 en geen enkele maal raak schoten. In afdeling II van de A-adspiranten kwam Animo tot een fraaie eerste plaats, in afdeling m deed Zeelan dia uit Kruiningen hetzelfde, terwijl in afdeling IV Swift B op de tweede plaats eindigde. Bij de B-adspiranten was er in afdeling IV een eerste plaats voor Top uit Arnemuiden, in afdeling V een eerste plaats voor Burgh, in afdeling VI een eerste plaats voor Vios uit Krabbendijke en een tweede plaats voor Zeemeeuwen A uit Haamstede, in afdeling VU een 2e plaats voor Zeelandia B en in afdeling IX een tweede plaats voor Elto B uit Kapelle-Biezelin- ge. Ook de Zeeuwse junioren spraken in dit korfbalsportevene ment een hartig woordje mee! De zilveren Vrouwenhof-wisselbeker werd in de hoogste afdeling een prooi van Eindhoven, dat deze ere prijs van het Rotterdamse Charlois overnam. Er kwamen tijdens dit toernooi uit slagen voor, die nog nimmer tijdens korfbalseries genoteerd zijn. In bet duel tegen het Utrechtse Vogel III produceerde het Zuidwestersploegje niet minder, dan 20 treffers, dat ïs elke 2 minuten een doorboring van de vijandelijke korf. De Elto-adspi- ranten braken dit record zelfs, toen zij in de wedstrijd tegen Oranje Wit A uit Tilburg tot 25 doelpunten kwamen.... Rest nog te vermelden, dat op Tjoba tevergeefs gewacht werd en dat door de grote omvang van dit toernooi de beschikbare speelruimte wel erg krap was, het geen overigens aan de gezellige sfeer weinig afdeed. Roosendaler Timmermans won 9de ronde van Groede Het wielerseizoen 1960, dat elders reeds geruime tijd aan de gang is, Werd tijdens de afgelopen paasdagen in Zeeland ingezet met een wedstrijd voor nieuwelingen te Axel op maan dag, terwijl dinsdag 32 amateurs van start gingen in de negende ronde van Groede. Laatsgenoemde wedstrijd, waarin de renners 85 maal de straten van Groe de moesten passeren, werd een vol ledige Brabantse aangelegenheid. Van de zeven gestarte Zeeuwen speelde alleen de Middelburger G. Deegens een rol van betekenis. De overigen kwamen in het stuk niet voor. Halfkoers leek het erop, dat Jochems uit Rijsbergen een gemakkelijke zege zou gaan behalen, maar een solo vlucht Van 30 km bracht hem niet meer dan maximaal een halve minuut winst. Na de hergroepering probeer de Biemans een eenzame vlucht in het onbekende, maar ook hij werd enkele ronden voor het einde bij de kraag gegrepen. Bij het ingaan der laatste ronde spurtte L. Timmermans uit Roosendaal weg en hij was het die de beker en de bloemen kreeg. De overigen finishten als volgt 2. J. Biemans, Ulvenhout; 3. C. Jo chems, Rijsbergen: 4. C. van Amster dam. Breda; 5. A. van Aart, Agt- inaai6. P. van As. Roosendaal; 7. L. van Dongen, Made; 8. C. Broek mans, Zevenbergsehoek; 9. G. Dee gens, Middelburg; 10. P. van Dijk, Zaandam; 11. G. Snepvangers, Zun- dert; 12. C. Schrauwen, Ossendrecht; 13. op een ronde: J. Linders, Roosen daal; 14. J. Heiden, Rotterdam: 15. H. de Jong, Sint-Willibrord: 21. C. van Espen, Axel; 22. J. van der Wee- Ie. Goes. Winnaar te Axel werd F. Verschu ren uit St.-Jansteen. U itslagen De prestaties van de Zeeuwse ploe gen in cijfers; afdeling E: Catba- vrienden (Antw.)-Swiftcombinatie I 3-2, Swift-Rozenburg II 4-3, Swift- Velox 4-0; E: D.H.J. (Bergen op Z.)- Vios 1-1, Vios-Hilversum 4-1, Rozen- burg-Vios 0-3; H: Swiftcomb. H-Zee- meeuwen 2-3, Fortuna (Delft)- Swift II 1-3, Zeemeeuwen-Charlois II 2-4, Charlois H-Swift H 2-2, Fortu- na-Zeemeeuwen 2-0; I: Animo- Kwiek (Den Haag) 1-0, Burgh-H.P. V. (R'dam)2-1, H.P.V.-Animo 4-1, Kwiek-Burgh 2-2, Burgh-Animo 0-3; K. Eindhoven HlZuidw. 3-5, Zuid westers-Juliana (Gastel) 11-2, Zuid westers-Vogel m 20-0; M; S.K.F. (Veehendaal)-Luctor 2-2, Luctor-Ju liana n 10-0, Luctor-D.S.V. H (Bus- sum) 11-1; N: Olympia (Bergen op Zoom)-Volharding 2-2, D.S.S.-Zwalu- wen (R'dam) 2-0, Zwaluwen-Vol harding 5-5, Volharding-D.S.S. 6-4, D.S.S.-Olympia 2-6; O: Elto-Charlois Hl 4-0, Kwiek n-Top 4-4, Top-Elto 1-1, Kwiek n-Elto 2-2, Top-Charlois III 3-1; R: Burgh H-Animo H 5-2, Animo H-Oranje Wit II 2-1, Kwiek IH-Burgh H 1-4, Burgh Il-Oranje Wit II 1-2, Animo II-Kwiek IH 2-0; S: Regenboog in-Zeemeeuwen II 3- 3, De Maasglorie-Zuidwesters II 0-2, Zuidwesters H-Regenboog III 4-0, Zeemeeuwen H-De Maasglorie 3-1, Zuidwesters n-Zeemeeuwen II 2-1; T: Swift A-junioren-Hilversum H 4- 3, Hilgersberg-Swift A 0-2, Swift A- Blauw Wit n (R'dam) 3-4; U: Eind hoven IV-Zeelandia 1-4, Luctor n- Zwaluwen (R'dam) 5-2, Zeelandia- Luctor n 4-5, Luctor H-Eindhoven IV 4-3, Zwaluwen-Zeelandia 0-6, OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP SCHAKEN Na een korte onderbreking wegens ziekte van de uitdager Tal is de tweekamp om liet wereldkampioen schap schaken dinsdag in Moskou voortgezet met de veertiende partij. Deze partij is na 22 zetten in remise geëindigd. De stand is nu 86 in het voordeel van Tal. Het schijnt, dat de bedachtzame en klassiek spelende Botwinnik nog steeds niet kan wennen aan het snel le wel haast surrealistische spel van zijn jonge tegenstander. Wil Botwin nik zijn titel behouden dan zal hij in zijn stijl verandering moeten bren- en. .nalyse. Wit: Botwinnik. Zwart: Tal. Nimzo-Indisch. 1. d2-d4, PgS-f6; 2. c-2-c4,e7-e6; 3. Pbl-c3, Lf8-b4; 4. g2-a3, Lb4xc3; 5. b2x3c, Pf6-e4. Dit vroeg bezetten van het veld c4 wordt strategisch veroordeeld, maar zoals zo vaak in' partijen van de jeugdige uitdager streeft deze geen strategische doeleinden na maar tak- tische. i. Pgl-h3 Met het oogmerk het paard door middel van f2 naar f3 te verjagen hetgeen direct wegens 6. DM niet mogelijk was. Nemen op c3 behoeft wit wegens 7. Dc2, niet te vrezen. Niettemin verdiende 6. Dc2, of 6. e3, de voorkeur, daar wit er niet toe komt zijn plan uit te voe ren en zijn paard op h3 voorlopig buiten het spel blijft staan. Hengelwedstrijd Gorishoek Maandag werd een hengelwedstrijd ;ehouden te Gorishoek, waaraan 156 lengelaars deelnamen. De eerste prijs voor korpsen werd behaald door Strijenvissers 2120 punten (Tholen) H. F. O. Vlaardingen 1900 punten, Z.C.S. uit Sluiskil 1580 pun ten, „Karper" Bergen op Zoom 1535 punten, Luicerolling Bergen op Zoom 1210 punten. Zout uit Zoet, Bergen op Zoom 1155 punten. Verder werden nog prijzen uitge reikt aan de deelnemers: 1. J. Gïlle, 830 p., Strijenvissers; 2. J. Hartog, 780 p.. Strijenvissers; 3. v. d. Linde, Vlaardingen 750 p.: 4. P. Hooidonk, Bergen op Zoom, 750 p.; 5. Van Meer Bergen op Zoom, 700 p. 6. A. Verduit Bergen op Zoom, 650 p.; 7. M. B. Bijl, Sint-Maartensdijk 645 p.; 8. A. C. Landa, Bergen op Zoom, 610 p.; 9. W. S. Halenhorn, Sluiskil 605 p.; 10. J. F. Elijn, Vlaardingen, 590 pi Er waren in totaal 35 prijzen voor een bedrag van f 300. Het aantal kilo's gevangen vis bedroeg 19,5. He volgende hengelconcours wordt gehouden op tweede pinksterdag weer te Gorishoek. 6c7-e5. Een sterke zet. 7. e2-e3, Dd8-a5; 8. Lcl-d2, c5xd4. Inleiding tot een belangrijke vereenvoudiging. 9. e3xd4, Pe4xd2; 10. Ddlxd2, Da5x cl2 -f11. Kelxd2, b7-b6; 12. Lfl-d3, LcS-a6; 13.Thl-cl, Pc8-c6; 14. Tal- bl, Ke8-e7; 15. c4-c5, La6xd3. Leidt tot verdere ruil. De stelling begint reeds een remisekarakter te krijgen. 16. Kd2xd3, Ta8-b8; 17. Tbl-b5, b6x c5; 18. TclxcS, a7-a6; 19. Tb5xb8, Th8xb8; 20. Kd3-c2, Tb8-c8. Geen der partijen kan iets wezenlijks onderne men. 21. Ph3-f4, d7-d6; 22. Tc5-c3, g7-g5. Remise gegeven. De vijftiende partij wordt donderdag a.s. in' Moskou gespeeld. In zes Zeeuwse plaatsen zijn de paaswedstrijden van het Zeeuwse schoolvoetbal met groot enthousiasme begonnen. Honderden Zeeuwse scho lieren hébben gisteren hun beste beentje voorgezet om lvun school bij de wedstrijden een goed figuur te la ten slaan. Ondanks het gezwoeg op de vélden heerste er langs het lijn tje, zoals de foto te zien geeft, toch wel een duidelijke vakantiestemming. De jonge supporters te Vlissingen meenden na de véle schooldagen, de wedstrijden toch wél liggend in het gras te kunnen beschouwen. Foto P.Z.C.). I Advertentie Reumatiek kunt U snél verdrijven neem vlug Akkertjes AKKERTJES flitsen de pijn weg Toutenhoofd zweeft van Teriet naar Parijs Willem Toutenhoofd, 'student te Lei den, heeft op de tweede paasdag per zweefvliegtuig een doelvlucht ge maakt van tenminste 509 km (mis schien zelfs 529 km) en zal dus waarschijnlijk de nieuwe Nederland se recordhouder doelvlucht worden. Het oude record, daterend uit 1957, stond met 498 km (van Teriet bij Arnhem naar Le Havre in Frank rijk) op naam van A. Dekkers. KENNEMERLAND 1 SCHELDELLOYD SOESTDIJK 19 LOMBOK 19 v WILLEM BUYS 1 WOENSORECHT NAESS COMMANDER DORDRECHT J GAASTERKERK Gl ESSENKERK 1 Westbrabantse Aeroclub hield lustrumwedstrijden Op tweede paasdag herdacht de Westbrabantse aeroclub uit Bergen op Zoom haar tweede lustrum met onder meer wedstrijden voor motor en zweefvliegtuigen op de vliegbasis Woensdrecht. Voor de wedstrijden bestond grote belangstelling. Aan het zweefvliegen nam een vijftal toe stellen uit Nederland en België deel. Winnaar was de heer J. van Eek van de AKU-zweefvliegtuigclub uit Dee- len. De wedstrijden voor de motor vliegtuigen telden tien deelnemers uit Nederland. De beste prestatie werd hier geleverd door de heer Th. Marten uit Warmond. In de kantine reikte de commandant van de vlieg basis, kolonel Diehl, de prijzen uit, De einduitslagen waren: Motorvliegen: 1. Th. Menten, War mond 252 pnt.; 2. R. Uges, Rijswijk 236 pnt.; 3. D. Pfann, Amsterdam 210 pnt.; 4. J. A. Luijkx, Amsterdam 180 pnt.; 5. S. Lokkerbol, Schiedam 162 pnt.; 6. A. de Vries, Den Haag 150 pnt.; 7. J. Versteede, Volkel 118 pnt.;" 8. C. Kleijn, Rotterdam; 9 en 10 W. Schepers, Antwerpen en J. W. Kuijppers, Diemen. Zweefvliegtuigen: 1, J. v. Eek AKU- club Deelen 1000 pnt.; 2. B. Szabo, Zweefvliegclub Gilze Rijen 731 pnt.; 3. A. Durie, Zweefvliegclub De Meeuw Antwerpen; 4. Van Nieshoven, De Meeuw, Antwerpen; 5. G. Frishert W.B.A.C., Woensdrecht, Modelvliegtuigjes: 1. v. d. Velden, Bergen op Zoom; 2, De Rond, idem. Kandidatentoernooi om schaakkampioenschap Voor het kandidatentoernooi om het schaakkampioenschap van Neder land zijn dinsdagmiddag te Diever de partijen van de zesde ronde ge speeld. De uitslagen waren: H. BouwmeesterH. F. Crabbendam afgebroken; M. JonkmanG. G. Boon 10; K. LangewegChr. P. van Weezei afgebr.: H. van Donk H. Aalders 10; j. VisserJ. van de Pol 0—1; H. L. Tan—J. C. Ap- king 01. De stand luidt thans: I. Van de Pol 5 pnt.; 2/3. Bouwmees ter en Langeweg beiden 4 pnt. en 1 afgebroken partij; 4. Jonkman pnt.; 5. Van Weezei 3 pnt. en 1 afge broken partij; 6/7. Donk en Tan bei den 3 pnt.; 8, Crabbendam 2% P"t. en 1 afgebroken partij; 9/10. Apking en Boon beiden 2V2 pnt.; 11. Visser 1 pnt.; 12. Aalders 0 pnt. Arbiter Kelly leidt België-Nederland De Britse scheidsrechter J. Kelly zal de ontmoeting BelgiëNederland leiden, die zondag 24 april a.s. in het Deurne-stadion bij Antwerpen wordt gespeeld. Twee Engelse grensrech ters zullen Kelly assisteren. De 90e „derby der lage landen" zal worden voorafgegaan door een wed strijd tussen de studentenploegen van België en Nederland. Ronde van Spanje De derde etappe van de Ronde van Spanje, een rit van 194 kilometer van Eibar uit via Victoria en Miran da terug naar Eibar, is een volledig Spaanse overwinning geworden. An tonio Suarez werd eerste in een tijd van 5.20.45, gevolgd door Gabriel Mas en L. Talamillo. De eerste Ne derlander was J. Annaert, die als achttiende eindigde in dezelfde tijd als de winnaars. Geldermans werd negentiende, J. de Haan 45ste. 62 Sim klimt op zijn laddertje en ter wijl heel Bosdorp ademloos naar bo ven kijkt, maakt hij de weerhaan wind het wil „Burgers" roept de burgemeester, „Uit welke hoek waait de wind?" zó vast, dat hij nooit meer kan los-j Iedereen roept „Uit het zuiden, bur- raken, maar alleen draaien, zoals dejgemeester!"' *- En Iedereen knikt ie dereen tevreden toe. „We weten het weer!" zeggen ze blij Daar staan do vriendjes op de stoep van het raadhuis; de burgemeester spelt ze persoonlijk de Bosdoipse Medaille op de borst. ((Bruunke krijgt hem op zijn strik natuurlijk). Wat een eer: geen wonder, dat ze verlegen worden, zelfs Stikkeltje! K.N.V.B.-voethalIers speelden in „wild toernooi" Het bestuur van de Haagse amateur tweede klas voetbalvereniging VCS wacht in angstige spanning af, wat er zal gebeuren met niet minder dan 14 spelers van de eerste elftallen. Deze voetballers hebben namelijk op eerste paasda gdeelgenomen aan een voetbaltoernooi, dat was georgani seerd door een twaalftal caféhouders uit Den Haag. Hiervóór hadden de voetballers van de K.N.V.B. geen toestemming gekregen. De afdeling Den Haag van de voetbalbond en de afdeling strafzaken van de K.N.V.B., houden zich thans met deze affaire bezig. Naar het zich thans laat aan zien zullen er flinke schorsingsstraf- fen worden uitgesproken over de 14 VCS spelers en de 16 voetballers van vier andere Haagse clubs, RVC; RCH, SHS en VUC die eveneens bui ten hun voetbalboekje gingen. De Gaulle in Canada over „top" President De Gaulle heeft er dinsdag op aangedrongen tenminste een begin te maken met kernontwapening, aan vangend met raketten en vliegtuigen, waarover, zo zei hij, wederzijdse con trole nog uitvoerbaar is. Aan een lunch, aangeboden door de Canadese regering, zei de Franse president onder meer: .Frankrijk ge looft dat er eerst vermindering van do spanningen onder de grote mo gendheden en beide kampen moet zijn. Dit houdt in dat een impasse in het debat thans vermeden moet wor den en zeker een dreigement in ver band daarmee, bijvoorbeeld wat de Duitse kwestie betreft". Dinsdagochtend hebben president De Gaulle en premier Diefenbaker een onderhoud van drie kwartier gehad. Na in het park bij de ambtswoning van de premier een jonge eik te hebben geplant heeft de Franse pré sident een vergadering van het Cana dese kabinet bijgewoond. Daarna heeft de hoge bezoeker het parle mentsgebouw bezocht en een krans gelegd op het oorlogsgedenkteken. Dinsdagmiddag heeft De Gaulle een persconferentie gegeven. Hij zei onder meer dat de topconfe rentie niet meteen een oplossing voor het Duitse vraagstuk zou kunnen brengen. „Dit betekent echter niet dat de Duitse kwestie niet zou kunnen worden bespro ken. Wij moeten dit echter niet doen in de overtuiging dat wij in de huidige situatie zeker een op lossing kunnen bereiken. Op de topconferentie zullen wij uitzien naar een ontspanning in de si tuatie". Voorbereiding voor korps van Papoea's in Nw.-Guinea In Nederlands Nieuw-Guinea is men thans doende, voorbereidingen te treffen voor de instelling van een. Papoea-vrijwilligerskorps. Naar ver wachting zullen de eerste vrijwilli gers eind van dit jaar of begin 1961 In de kazerne komen. Naast een militaire voorbereiding krijgen deze soldaten ook een maat schappelijke vorming, zoals onder richt over verhoudingen in en instel lingen van de moderne maatschap pij (kennis van dorps- en streekra- den en het werk van de in te stellen Nieuw-Guinea raad). Tot hun oplei ding behoort voorts onderwijs in be- tere landbouwmethoden en eenvoudi ge ambachten. Het vrijwilligerskorps zal het karak ter krijgen van een vrijwillige mili tie. De soldaten zullen een drie- of vierjarig verband aangaan. Alleen 'n kleine groep kader en specialisten zal het dienstverband kunnen verlen gen. De positieregeling van deze mi litairen wordt zoveel mogelijk gelijk gemaakt aan die voor de algemene politie in Ned. Nieuw-Guinea. Nagekomen advertenties. Heden overleed na een hevig en smartelijk lij den onze innig geliefde en uiterst zorgzame man en vader HENDRIK POPPE op de leeftijd van 62 jaar. C. Poppe-Pattenier Nel Henk Middelburg, 19 april 1960. Sint Janstraat 40. De teraardebestelling zal plaatsvinden op vrijdag 22 april a.s., des namiddags 1.30 uur vanaf St. Janstraat 40, Nog treurende over het verlies van onze gelief de wouw, moeder, be huwd- en grootmoeder SARA WITXEMINA NEELE werden wij opnieuw ge troffen, thans door net onverwachte overlijden van onze geliefde schoonmoeder, groot- en overgrootmoeder en tante MARIA VERHAGE weduwe van Jan Ncelc, in de ouderdom van 90 jaar en vijf maanden. Anna Jacobapolder: J. Neele Sint-Philipsland: L. M. Everaers- Neele M. L. Everaers Sammy en Sarianne. Anna Jacobapolder, 16 april 1960. Langeweg 84.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 8