PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Wanordelijkheden in Zuid-Korea eisen meer dan negentig doden Gunstige vooruitzichten in Zeeuwse landbouw AMERIKA NOEMT GRIEVEN VAN BETOGERS GERECHTVAARDIGD H .JUWI..IW HAMMARSKJOELD ZAL MET VERWOERD EN LOUW PRATEN Grootvader Peugeot diende aanklacht in tegen ontvoerders 203e jaargang - no. 93 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde en F B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 20 april *60 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Mlntm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met eeD minimum van 155. ..Brieven of adres bureau 7. d. blad" 25 cent meer. Giro oo 358300 P Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissmgen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes. Grote Markt 2. tel. 4254 <b.g.g adv Oost burg, G F de Pauwstr 9. tel. 20. Terneuzen. Brouwerijstraat 2. Zierikree. red tel 2425. adra tel. 2094. Staat van beleg in voornaamste steden Bij uitgebreide wanordelijkheden in de voornaamste Zuidkore- aanse steden zijn tot nu toe meer dan negentig mensen om het leven gekomen. Meer dan driehonderd werden gewond. Meer dan tien der doden waren politiemannen, de overigen waren betogers. De meeste doden vielen in de hoofdstad Seoel. De wanordelijk heden zijn voortgesproten uit betogingen van scholieren en studenten tegen de regering van president Syngman Rhee. Oud-vice-president dr. John M, Tsjang van de Democratische Partij (Syng man Rhee behaalde in maart j.I. met zijn Liberale Partij volgens de offi ciële cijfers een grote verkiezingsoverwinning) heeft dinsdagavond een verklaring uitgegeven waarin hij een beroep op de president doet tot on- middelijke opheffing van de staat van beleg en hem verzoekt nieuwe presidentsverkiezingen te doen houden. Tsjang noemde de jongste verkie zingen oneerlijk en zei ook te willen dat de regering het recht van de studenten vreedzame betogingen te houden, waarborgt en de politiek verbiedt zich te mengen in de werkzaamheden van de universiteiten. De Amerikaanse regering heeft gisteren bij de Koreaanse regering en de betogers erop aangedrongen, hun geschillen op te lossen zonder verder bloedvergieten. liet Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken verklaarde, dat de „te rechtvaardigen grieven" van de betogers in Zuid-Korea o.a. betrek king hebben op onregelmatigheden tijdens de jongste verkiezingen. Het Amerikaanse ministerie sloot zich geheel aan bij een eerder gepu bliceerde verklaring van de Ameri kaanse ambassadeur in Seoel, die uiting had gegeven aan zijn ernstige bezorgdheid over de onlusten. In deze verklaring werd aangedrongen op „herstel van orde en rust en het tref- Vele doden of vijftig mensen bij een enkele ring door de gehele beschaafde we reld, Maar het sterven van 1500 men sen per jaar bij verkeersongelukken in een klein Europees land, werkt hoogstens een beetje verontrustend. Verontrustend in deze zin, dat men er toch wel iets aan wil doen, dat er toch wel op gestudeerd wordt, dat het verkeer wel iets veiliger wordt gemaakt en dat men vooral heel druk alle experts en alle verenigingen op verkeersgebied raadpleegt. Het resultaat van deze activiteiten blijft uiteindelijk heel beperkt, want men wil de weggebruikers zoveel mogelijk hun vrijheid laten. En dan ziet men gebeuren, wat zich ook tijdens het paasweek einde van 1960 weer afspeelde: er vallen honderden doden en gewon den. Ieder rekent daar reeds van te voren op. Bij alle verkeersinstanties, bij de persbureaus, bij de dagbladen, zegt men tot elkaar: denk aan het tellen van de verkeersdoden en -gewonden straks tijdens het paasweekeind. Dat is al jarenlang een vaste taak, want dat die doden en gewonden 'er zullen zijn is een welhaast cynisch- aanvaard feit! En toch mag deze verkeersramp niet voortduren! Niet alleen omdat elke ver keersdode er een teveel is, maar ook omdat die ramp de neiging heeft van jaar tot jaar erger te worden. Erger te worden, omdat het verkeer op een nauwelijks te schatten wijze toeneemt. Elk jaar komen er miljoe nen auto's meer op de wegen van West-Europa en Amerika. Elk jaar begeven zich op bepaalde dagen steeds grotere volksmassa's naar stranden, naar plaatsen van vakan- tievermaak, naar bloeiende boom gaarden of op steeds veelvuldiger familiebezoek. De massale uittoch ten en intochten nemen vormen aan, waarop geen enkel wegennet is be rekend en de vraag is dan ook al herhaaldelijk door verkeersexperts besproken of het bezit van eigen ver voermiddelen niet zo is toegenomen en nog zal toenemen, dat men elkaar op de straat en de weg alleen nog maar overlast en narigheid kan aan doen. Daarover zal nog wel enige tijd gestudeerd moeten worden, maar intussen bewijst het jong ste paasweekeinde met zijn vele do den, dat er toch ook op korte termijn iets gedaan moet worden tegen de groeiende verkeersellende. Misschien mag in dit verband her innerd worden aan een maatregel, die in Frankrijk is genomen en die dit jaar goed heeft gewerkt. Franse verkeersdeskundigen stelden zich enige tijd geleden op het stand punt, dat het massale weekeindver- keer in hoofdzaak plezierverkeer is en dat pretmakers geen haast behoe ven te hebben, zeker niet wanneer die haast tientallen doden kost. Op advies van deze deskundigen heeft de Franse overheid de maximum snelheid voor gemotoriseerd week- eindverkeer aanmerkelijk verlaagd. Tijdens het jongste paasweekeinde heeft het Franse systeem een aantal mensen het leven gered. Weliswaar vielen er nog een aantal doden, maar dat waren er bij een veel drukker ver keer heel wat minder dan in het voor gaande jaar. Het moet betreurd worden, dat men in Nederland dit Franse voorbeeld niet reeds heeft nage volgd. Dan zou zeer vermoedelijk het aantal paaswcckeinddoden en -ge wonden dit jaar in Nederland met het cijfer hebben bereikt, dat het thans helaas wel heeft bereikt! fen van een regeling voor de onmid dellijk te rechtvaardigen grieven, die tot de demonstraties hebben geleid". De woordvoerder van het State De partement, Lincoln White, wilde niet zeggen waaruit de „onregelmatighe den'' bestonden. Intussen hooft minis ter -Hortos de Zuidkorcaansc ambas sadeur in Washington voor een ge sprek ontboden. Volgens kringen van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken is er geen verande ring gekomen in de plannen van pre sident Eisenhower om m juni een be zoek van één dag aan Zuid-Korea te brengen. De koninklijke familie is maandag middag aangekomen in Zermatt voor het doorbrengen van een korte win tersportvakantie. Op de foto v.l.n.r.: de directeur van het hotel „Zermatter Hof', de heer J. Stoepfér, Z.K.H. prins Bernhard, H.K.H. prinses Irene, H.K.H. prinses Margriet en H.M. koningin Juliana. A.N.P.-telefoto). In de voornaamste Zuidkoreaanse ste den is de staat van beleg afgekon digd. Buitenlandse militairen in hoofdzaak Amerikanen moeten in hun kazernes blijven. De opperbevelhebber van het Zuidko reaanse leger, luitenant-generaal Song Jo Tsjan, heeft verklaard dat zijn troepen zullen schieten, indien op hen wordt geschoten, of indien zij dit uit zelfverdediging noodzakelijk achten. In Seoel patrouilleren thans een di visie infanterie en een compagnie ge vechtswagens, die uit stellingen in tweede linie nabij de Noorakoreaanse grens zijn teruggëtrokken. Twee pantserwagens van de poli tie hadden in de loop van de dag het vuur op de betogers geopend. Achter de pantserwagens volgden politiejeeps en burgerlijke en mi litaire politie te voet, die lang- zaam de betogers terugdreven. Toch waren de betogingen drie uur na de afkondiging van de staat van beleg nog gaande. Dé dag was begonnen met een „zit- demonstratie" van 5000 studenten voor het gebouw van de Nationale Vergadering te Seoel en van 1000 studenten voor het ministerie van binnenlandse zaken. Andere stu denten hielden betogingen elders. Het verkeer in Seoel was groten deels verlamd. De politie zei dat de botsingen waren ontstaan na dat betogers het paleis van de pre sident nagenoeg omsingeld hadden en het wilden bestormen. Gebouwen in brand De studenten hebben een politiebu reau in de buurt van het presidentiële paleis en zes andere volkomen ver woest of in brand gestoken, rege ringsgebouwen beschadigd en twaalf Amerikaanse auto's vernield. Zij ver nielden het hoofdkwartier van de re gerende Liberale Partij, staken een radiostation in brand en verbraken telefoon- en stroomdraden. Ook het gebouw van een krant van de Libera le Partij en een gebouw waar de re gering een ailti-communistisch cen trum had ingericht, werden in brand gestoken, "voorwerpen, die in het, anti-communistische cèntrum warén tentoongesteld, werden vernield, een groot standbeeld van generaal Dou glas MacArthur werd naar buiten gesleept. In het door communisten geregeerde Noord-Korea werden massa-bijeen komsten gehouden om „volle steun te geven" aan de tegen Syngman Rhee erichte betogingen ten zuiden van le 36ste breedtegraad. Dinsdagavond is in Seoel censuur in gesteld. De Zuidkoreaause minister van onderwijs heeft de onmiddellijke sluiting van alle Zuidkoreaanse uni versiteiten en middelbare scholen ge last. In Seoel moeten ook de lagere scholen sluiten. Schipper van boot met hakenkruisvlag in arrest e eigenaar en schipper van het sleepschip „Greta", die zich de afge lopen dagen in het nieuws bracht door bij Lobith aan te komen met de oude Duitse vlag in top en met een hakenkruis-vlag op het dek uitge spreid, is gistermiddag door de West- duitse rivierpolitie in Emmerik ver hoord. Zijn schip ligt nog steeds bij Lobith aan de Duitse Rijnoever ge meerd. De schipper, de 51-jarige Wilhelm Storb uit Duisburg, bood geen weer stand toen hij gistermiddag door de Duitse politie van boord werd ge haald en werd gearresteerd wegens het voeren van een nazi-Vlag in het openbaar. Hij zal vandaag voor een rechter-commissaris worden geleid. De Duitse politie heeft de vlag in beslag genomen onder protest van Storb, die zei haar te willen houden als aandenken aan zijn tijdens de Tweede Wereldoorlog overleden broe der. Deze hakenkruisvlag zou over dienst kist gespreid geweest zijn. De politie heeft voorts uit de stuurhut een exemplaar van Hitiers ,.Mein Kampf", geschriften van Göbbels en Alfred Rosenberg en een portret van Himmler weggenomen. Tijdens zijn verhoor heeft Storb aan de politie verklaard de Swastika-vlag te hebben ontvouwd en de oude na tionale vlag te hebben gehesen uit boosheid op de Nederlandse douane beambten, die hem te veel vragen zouden hebben gesteld. Vólgens de Duitse politie was de „Greta" naar de Duitse Rijnoever gedreven nadat zes Nederlandse douane-ambtenaren aan boord van het schip waren geklom men en het anker gelicht. Duitse douaniers hebben zaterdag middag de hakenkruisvlag door mid den geschuurd. Tienduizenden mensen zijn op paas- maandag bijleengekomen op TrafaU car Square in Londen aan het slot van een tocht van Aldermaston naar Londen uit protest tegen proeven met kernwapenen. De foto geeft een overzicht van het propvolle Londense plein. Kees de Bok naar Bronbeek M Kees de Bok, de bekende mas- H =5 cotte van de Stoottroepen te M Nijmegen, die langzamerhand =f H de „pensioengerechtigde leef- tijd" heeft bereikt, zal als oud- gediende een plaatsje krijgen ff in Bronbeek, het Koninklijk H Koloniaal Militair Invalidente- huis in Arnhem. In alle eer en deugd zal hij daar zijn laatste m H levensjaren kunnen slijten-. Er iü 'is een" weitje in het park voor hem gereserveerd. EERST IN LONDEN, DAARNA IN ZUID-AFRIKA Staking van „Afrikaans nationaal Congres" mislukt De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, HaiAmars- kjöld, zal te Londen met de Znidafrikaanse minister-presi dent, Verwoerd, en de minister van buitenlandse zaken, Louw, spreken over de rassenvraag stukken van Zuid-Afrika, aldus „IK BEN HET VOORNAAMSTE SLACHTOFFER Tegenstrijdigheden in verhaal over losgeld Jean-Pierre Peugeot III, grootvader van het ontvoerde knaapje Erie Peu geot, heeft gisteren verklaard dat hij een officiële klacht bij de politie heeft ingediend tegen de onbekenden die zijn kleinzoon hebben ontvoerd. De grootvader zeide dat hij dit had gedaan omdat zijn zoon Roland aan de ontvoerders had beloofd dat hij geen klacht zou deponeren. De stap van de grootvader heeft slechts ju ridische betekenis, want liet politio neel onderzoek is reeds lang aan de gang. Het hoofd van de familie Peugeot zei dat zijn zoon „verlamd van angst" is dat de ontvoerders van de kleine Eric opnieuw zullen toeslaan. Grootvader Jean-Pierre Peugeot zei dat zijn familie een soort „Praetori- aanse wacht" heeft ingesteld om de familieleden te beschermen zolang de jacht op de ontvoerders duurt. Hij zei de aanklacht te hebben in gediend „omdat ik het geld heb af gestaan en ik het voornaamste slachtoffer ben van de zwendel". Hij deelde mede dat het zonder de voorkennis van zijn zoon, Ro land. was dat de nummers van de bankbiljetten waren genoteerd en later doorgegeven aan de politie. „Een van de voorwaarden tot de teruggave van Eric was dat de nummers geheim zouden worden gehouden", zei hij. De Franse pers is intussen zeer ont stemd over tegenstrijdigheid in het verhaal over de overhandiging van het losgeld. Gisteren zei Roland Peugeot dat hij de man aan wie hij het geld over handigde wel in het gelaat had ge zien, terwijl hij eerder had verklaard dat de man hem van achteren gena derd was. Aangenomen wordt dat de politie op het ogenblik jacht maakt op een goed georganiseerde bende van vijf per sonen. onder wie een vrouw. Het is voor de bende praktisch onmogelijk om grote hoeveelheden geld in goud of schatkistpapieren in te wisselen zonder de politie op hun spoor te brengen. Deskundigen verwachten dat zij zullen trachten het geld naar Zwitserland te smokkelen, waar de banken onder strikte geheimhouding operéren. EERSTE BEGIN IS GOED Het ziet er naar uit, dat de Zeeuwse landbouw een goed jaar tegemoet gaat! Althans de vooruitzichten voor een flinke oogst zijn er. Het begin voor de akkerbouwgewassen is bijzon der goed geweest. Ondanks het feit, dat het de afgelopen win ter weinig heeft gevroren, is de structuur van de grond uitmun tend. De droge zomer van 1959 en de daarop volgende vrij dro ge winter hebben hierop een gunstige invloed gehad. De zandgronden in Nederland, die vo rig jaar "door de droogte een minima le opbrengst gaven, zijn echter min der goed door de winter gekomen. De ondergrond is zelfs nu nog droog', zo dat de vrees gerechtvaardigd is, dat een zomer met betrekkelijk weinig regen weer tot lage opbrengsten zal leiden. Voor Zeeland ziet het er heel wat gunstiger uit. Wel is ook in deze provincie de ondergrond droger dan in andere jaren, maar deze kan niet temin de basis vormen voor een goe de opbrengst. De wintertarwe, die in het najaar van 1959 is gezaaid, had voldoende vocht gehalte om te kiemen. Vele percelen zijn door de droogte wel wat laat in gezaaid, maar de zachte winter vorm de een voldoende compensatie. De tarwe staat momenteel bijzon der goed te velde. De meeste per celen staan van voor tot achter in een prima, gelijkmatige stand, hetgeen slechts zelden voorkomt. De vooruitzichten zijn dan ook zeer goed. Indien het weer echter groeizaam vochtig en warm zal worden, is Virusziekten belagen bieten en aardappelen de kans niet uitgesloten, dat de tarwe te zwaar wordt, met alle nadelige gevolgen van dien. Ook het feit, dat vele boeren de normale hoeveelheid stikstof hebben gebruikt, zou wel eens een ongunstige factor kunnen be tekenen. Want juist dit jaar heeft de wintertarwe weinig stikstof nodig. Gaat de zomer I960 evenwel dezelfde allures aannemen als de zomer 1959, dan is er wat de wintertarwe betreft weer eeri topoogst te verwachten. De percelen met graszaad staan er momenteel ook al gunstig voor. Wel is de nieuwe inzaai 1959 door de droogte grotendeels mislukt, maar wat is blijven staan, heeft een prima stand. Een nadeel is, dat door de zachte winter veel onkruid tussen het graszaad is gegloeid. Dat is trou wens ook bij de wintertarwe het ge val. Het inzaaien en poten van voorjaars gewassen is vlot verlopen. Opmerke lijk was, dat zowel de jonge kalkrijke polders als de oude kernen vrijwel tegelijk konden worden ingezaaid. Vorig jaar bedroeg het verschil liefst vier tot zes weken. Daar een lange groeitijd in het algemeen gunstig is voor het verkrijgen van hoge op brengsten, kan gesteld worden, dat wat deze gewassen betreft, de voor uitzichten voor de oogst I960 momen teel goed zijn. (Zie slot pag. S kol. 1) is dinsdag te New York bekend gemaakt. Hammarskjöld, Ver woerd en Louw zullen elkaar ontmoeten na de Gemenebest conferentie in de Britse hoofd stad. Volgens een officiële be kendmaking zal Hammarskjöld na deze inleidendé gesprekken sen bezoek brengen aan Zuid- Af rika, waarschijnlijk in het laatst van juli of in het begin van augustus. In de resolutie die de Veiligheids raad van de Verenigde Naties op zijn zitting over Zuid-Afrika aannam, wordt Hammarskjöld verzocht met de regering van Zuid-Afrika te over leggen over schikkingen die ten doel hebben te verzekeren dat de doelen en beginselen van het handvest in Zuid- Afrika worden hooggehouden. „Reutei-" meldde gisteravond uit Johannesburg dat het grootste ge deelte van cie 220.000 negerarbei ders, die Johannesburg telt, géén gevolg heeft gegeven aan het door het verboden „Afrikaanse Natio nale Congres" uitgegeven parool om een week in staking te gaan uit protest tegen het handhaven van de wet op de persoonsbewijzen voor de Bantoes. Ook uit andere Zuïdafrikaanse steden wordt ge meld dat de uitgeschreven sta king mislukt is. Politie en militairen, die de beschik king hadden over pantserwagens, hebben invallen gedaan in drie neger woonoorden in de omgeving van Port Elizabeth. Ongeveer 170 personen werden gearresteerd wegens straat schenderij, het niet in het bezit zijn van een persoonsbewijs, het onwettig niet op het werk verschijnen en over eenkomstige vergrijpen. In Durban zijn veertien negers ver oordeeld van zes maanden tot twee jaar voor deelneming aan een de monstratie. In Kïmberley werden vijftien ne gers in hechtenis genomen toen zij vóór de rechtbank verschenen op be schuldiging van het verbranden van hun passen. Het verraadproces :n Pretoria waarin dertig negers beschuldigd worden van samenzwering tot omverwerping van de staat door geweld, is nog een week uitge steld om de openbare aanklager in staat te stellen van de mi nister van justitie de verzekering te krijgen dat getuigen onschend baar zijn. Een van de verdedigers zei dat te gen het oud-hoofd van het verboden Afrikaanse Nationale Congres Loe- thoeli, die getuige van de verdedi ging is, een beschuldiging is inge bracht. Geldig tot hedenavond OVERWEGEND ZONNIG. Droog en overwegend zonnig. Matige langs de Waddenkust af en toe krach tige noordoostelijke wind. Iets hoge re temperaturen dan gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1