PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RECORD-INVASIE VAN PAASTOERISTEN Explosie op ,Pendrecht' eist vijf mensenlevens Ouders en zes kinderen hij brand omgekomen In Zeeland was paasdrukte groter dan ooit MAR SCHATTING 300.000 LOGERENDE BUITENLANDERS 203e jaargang - no. 92 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. "Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagtcr. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 19 april 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Mlnim. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van t.25. ..Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no 359300 P Z C-. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen Cb.g.g. 5 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3341; Goes. Grote Markt 3, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F de Pauwstr 9. tel 20. Temeuzen, Brouwerijstraat 2. Zierlkzee. red 2425. adm tel 2094. Veertigduizend mensen ondergebracht bij particulieren „In het vijfenveertigjarig bestaan van de Algemene Nederland se Vereniging voor Vreemdelingenverkeer zijn nog nooit zoveel vreemdelingen tegelijk in Nederland geweest als tijdens deze paasdagen", aldus verklaarde Paasmaandag een zegsman van deze organisatie. Letterlijk van alle kanten zijn Belgen, Engel sen, Fransen, Duitsers, Denen, Zweden en Zwitsers op Nederland afgezwermd om na een koud begin een tweede paasdag met heerlijk weer en tot slot motregen door te brengen. Bij de bui tenlandse toeristen waren de Duitsers verreweg in de meerder heid. Nieuw is, dat de Fransen op de tweede plaats komen, ande re jaren kwamen er maar heel weinig Fransen met Pasen. Hoeveel buitenlanders sedert Witte Donderdag In Nederland overnacht hebben ïs moeilijk te zeggen. Een schatting op ervaringscijfers van vorige jaren wijst op 250 tot 800.000. Daarbij komen honderdduizenden dagbe zoekers. De deviezenomzetten op deze dagen moeten dan ook in de vele miljoenen gelopen hebben. Dit kan al worden afgeleid uit het feit, dat het Haarlemse V.V.V.-kantoor voor 40.000 aan deviezen inwisselde. Hoe druk het met Pasen in Ne derland geweest is demonstre ren de navolgende afgeronde bezoekcijfers (eerste en tweede paasdag)Floriade, Rotterdam 150.000Keukenhof, Lisse, 98.000 (inclusief zaterdag: 122.000) (20.000 auto's, 1000 bussen); Hoge Veluwe 8000; Artis, Amsterdam, 15.000; Blij- dorp, Rotterdam 19.000 (5000 personenauto's, 87 autobussen per dag)Dierenpark Wasse naar 12.000; Dierenpark Rhe- nen 13.000; Rijksmuseum Am sterdam 16.000Openluchtmu seum Arnhem 5400, Maduro- dam, Den Haag, 36.000, De Ef- teling, Kaatsheuvel, 25.000, Schiphol, Amsterdam 27.500 (900 rondvluchtpassagiers). Logiesvoorziening Op alles voorbereid, had de A.N.V.V. tienduizenden pamfletjes in vele talen voor de bezoekers gereed gelegd om hen te waarschuwen, dat in het wes ten des lands vrijwel alle hotel- en pensionbedden reeds vooraf waren besproken en dat via de logies-infor- matiediensten wellicht nog particu liere adressen beschikbaar waren. Draait neuskegel van Ontdekker 11 om de aarde? Vermoed wordt dat de neuske gel van de „Ontdekker Elf" door een of ander mankement niet, zoals de bedoeling was naar de aarde is teruggekeerd, maar nog om de aarde draait, zo is in Washington meegedeeld. De Amerikaanse luchtmacht slaagde er zaterdag niet in de neuskegel van de Ontdekker Elf, die vrijdagmiddag was gelanceerd, op te vangen. Acht vliegtuigen, uitgerust met „strikken" om de neuskegel uit de lucht „te pluk ken", hebben hem niet naar beneden zien komen. Wel zijn radiosignalen van de neuskegel, die nu eens zwak, dan weer goed waren, gehoord. Vol gens het Amerikaanse ministerie van defensie duidde dit erop, dat de neus kegel volgens plan op een hoogte van 320 km door de draagraket werd af gestoten toen deze voor de zeventien de maal haar baan om de aarde be schreef. Op Goede Vrijdag echter waren die pamfletten reeds „uitverkocht". Na dat haastig tienduizenden nieuwe exemplaren waren gedrukt werden deze met ijlboden naar de grenzen gezonden. De logies-ïnformatiediensten van de A.N.V.V.-V.V.V.'s hebben met honderden medewerkers van Wit te Donderdag af ruim veertigdui zend buitenlandse toeristen buiten de vrijwel besproken hotel- en pensionaccommodatie bracht. Aan de kop staat Katwijk met 9000 boekingen, dan volgen Amsterdam met 7000, Rotterdam met 3600, Den Haag met 3000, Arnhem en Dordrecht met ieder 2000, Delft met 1700, Utrecht en Haarlem met ieder 1500 en de an dere bureaus met minder dan 1000. Langs de Noordhollandse kust werden 1700 gasten ondergebracht en in Zaandam en omgeving 1500. In het Gooi, het Sticht en op de Veluwe is het ook zeer druk ge weest, zowel met Nederlandse als met buitenlandse gasten. Tweede paasdag drukst De verkeersdrukte op de tweede ïaasdag was aanzienlijk groter dan 'ijdens de toch al drukke vrijdag, za terdag en zondag. De zon lokte nu ook vele Nederlanders uit hun huizen. Toch liep het verkeer, zelfs in de bol lenstreek, nog tamelijk vlot. De uit valswegen naar het oosten en zuiden werden in de loop van de maandag middag allengs drukker en gaven in omgekeerde richting nog 'n versterkt beeld te zien van de voorgaande in- vasiedagen. Van opstoppingen is echter nauwe lijks sprake geweest. De grenspost Wernhout constateerde gisteravond in- en uittocht van vijf- Jen auto's per minuut. Controle werd alleen bij wijze van steekproef ge houden. De marechaussee mocht zeer soepel optreden, ook voor toeristen wier papieren niet geheel in orde wa ren. „Het lijkt wel of Parijs en heel Noord-Frankrijk naar Nederland wa ren geëvacueerd", zo zuchtte een doodvermoeide grensbeambte. RAMP BIJ GIBRALTAR Inwoner Ter hole onder slachtoffers Vijf bemanningsleden zijn ge dood en drie gewond door een explosie in de machinekamer van het Nederlandse tankschip Pendrecht". De explosie, die brand tengevolge had, deed zich omstreeks één uur in de nacht vjan zondag op maandag voor, toen de in ballast varende „Pen drecht" ter hoogte van Gibral tar voer. De „Pendrecht" meet ruim 13.000 ton en vaart voor de rederij Phs. van Ommeren te Rotterdam. Er waren 40 men sen aan boord. Onmiddellijk na de explosie vroeg de „Pendrecht" sleepbootassistentie en medische hulp aan Gibraltar, van waar het schip ongeveer elf mijlen in zuid-oostelijke richting verwijderd was. Nog voordat deze hulp was aan gekomen had men de brand in de machinekamer weten te blussen. Er is in de machinekamer ernstige scha de aangericht. In de vroege morgen van maandag werd de „Pendrecht" door de Noorse sleepboot Herkules en een sleepboot uit Gibraltar de haven van Gibraltar binnengebracht. De omgekomenen zijn: I. D. Corbeel, hoofdwerktuigkundige uit Rotter dam, 62 jaar; A. Gr. van Wieringen, derde werktuigkundige uit Amster dam, 37 jaar; C. P. J. M. Everaert, vierde werktuigkundige uit Torhole, 26 jaar; L. H. Meyer, assistent-werk tuigkundige uit Hoensbroek (Z.-Lim- burg), 24 jaar en G. Balkema, assis tent-werktuigkundige uit Den Haag, 21 jaar, die onder weg naar Gibral tar is overleden. Zwaargewond werden de 27-jarige J. J. Colvoort, derde werktuigkundige uit Hengelo. Minder ernstig gewond werden de 50-jarige J. M. van Heus- den, stoker-olieman uit Rotterdam en de 46-jarige A. M. de Wolf, sto ker-olieman eveneens uit Rotterdam. De oorzaak van het ongeluk was het springen van een carter in de machi nekamer. De slachtoffers werden daarbij door rondvliegende stukken getroffen. In Zuid-Afrika dreigt staking van negers Neger-agent gemolesteerd .Maandagochtend vroeg is een Afri kaanse sergeant van politie, die op weg was naar zijn werk, in een neger- woouoord van Port Elizabeth aange vallen en ernstig gewond. Enkele ogenblikken later werd een poging gedaan om een tweede neger-agent aan te vallen, maar deze ontsnapte ongedeerd. Zes negers zijn gearres teerd. De politie heeft verder meege deeld, dat zondag een neger is gear resteerd wegens pogingen 'tot intimi datie. Het Zuidafrikaanse ministerie voor Bantoezaken heeft zaterdag de ne gers gewaarschuwd „in hun eigen belang" geen gehoor te geven aan de oproep om volgende week van hun: werk weg te blijven. In de ver klaring van het departement werd gezegd, dat na de recente stakings actie een groot aantal Bantoes is ontslagen en dat de betrokkenen, als zij niet spoedig ander werk vin den, naar hun plaats van herkomst zullen moeten terugkeren. De stakingsactie waartoe in duizen den pamfletten is aangezet, zou van daag moeten beginnen. De campagne is bedoeld als een nieuw protest tegen de passenwetten. Premier Verwoerd van Zuid-Afrika zal „geen blijvend letsel noch misvor ming overhouden van de aanslag die acht dagen geleden op hem is ge- )leegd, zo hebben de artsen die hem lehandelen, zondag meegedeeld. De Anglicaanse bisschop van Johan nesburg, Reeves, die naar de Rhodesi- sche federatie is gevlucht, heeft in een paasboodschap gezegd dat de huidige structuur van de Zuidafrikaanse ge meenschap „onterend en onduldbaar" is. Meer dan veertig doden in Brits paasverkeer Eddie Cochran onder slachtoffers Tijdeus het paasweekeinde zijn in Groot-Rrfttamuè meer dan veertig mensen bij verkeersongelukken om gekomen. Verscheidene honderden werden gewond. Onder de slachtof fers was de 21-jarige Amerikaanse rock 'n roll-zanger Eddie Cochran. Cochran is zondagmiddag in het zie kenhuis in Bath overleden aan de ge volgen van een auto-ongeluk dat zon dagochtend gebeurd was. De drie mede-inzittenden onder wie de zan- er Gene Vincent, werden gewond. ,'ochran en Vincent waren na een tournee door Engeland op weg naar het vliegveld voor&un terugkeer naar Amerika. Jongen gedood bij VADER SNELDE VERGEEFS NAAR BOVEN „speerwerpen De achtjarige A. Aan der Heijden uit de Roemer Visscherstraat in Den Haag ïs gedood bij een gevaarlijk spelletje met betonijzer. De jongen was met een twaalfjarig vriendje uit dezelfde straat in de gemeenschappelijke tuin achter hun. woningen aan het „speerwerpen" met stukken ijzer. Een stuk, dat door het twaalfjarige vriendje werd gegooid, trof hem tegen het hoofd. Hij is in de „Ursulakliniek" te Was senaar aan ernstig schedelletsel over leden. Drama in kleine woning te Hoorn (Van een correspondent). In de kleine woning Merenstraat straat 84 te Hoorn heeft zich in de nacht van vrijdag op zater dag in twintig minuten tijd een drama voltrokken. Het gezin van de 45-jarige fabrieksarbeider Andrïes Beuke Siemersma werd in zijn slaap door brand verrast. Noch de ouders, noch de zes in het huis verblijvende kinderen, konden worden gered. Twee kin deren waren uit logeren iu Am sterdam. De vader, die ziek was, sliep in de achterkamer beneden, de moeder en de kinderen op de bovenverdieping. De heer Sie mersma heeft nog geprobeerd zijn gezin te redden, maar even als zijn vrouw en kinderen werd hij spoedig door de rook be dwelmd. Toen de brandweer, die Schip met hakenkruis moet naar Heimat terug Een Westduits sleepschip de „Greta", dat zaterdagmiddag achter het motor schip „Eyra" bij Lobitli ons land bin nenvoer met de oude Duitse vlag in top en een hakeukruisvlag op het dek gespreid, moet naar West-Duitsland terug. De Koninklijke Marechaussee te Lo- bith die weigerde het schip in te kla ren kreeg op eerste paasdag bericht dat de „Greta" in Nederland niet mag worden toegelaten. Het schip zal weer naar de Duitse kant van de rivier worden gesleept en aan de politie van Emmerich worden overgegeven. De rederij van het schip, de Gelsenkirchener Reederië te Duis burg heeft inmiddels opdracht gege ven het schip naar Duisburg-Runrort te laten terugsiepen. MINIATUUR OPNIEUW TREKPLEISTER PAASDAGEN IN ZEELAND: toeristen, toeristen, toeristen. Duizenden uit binnen- en bui tenland trokken naar de Zeeuw se steden, dorpen naar de kust en naar de boomgaarden. „Meer gasten dan vorig jaar", was de algemene opvatting gisteravond toen wij her en der in de provin cie informeerden hoe-het-was- geweest. En de verdeling in na tionaliteiten Bovenaan de lijst stonden de Duitsers, onmiddellijk ge volgd door Belgen. De Fransen werden door de meeste plaatsen als nummer drie gekwalificeerd. Moeilijkheden met deze toeris- tenstrooni hebben zich vrijwel niet voorgedaan. Weliswaar kwamen er alarmerende berïch- Zeeland tijdens de paasdagen: toeris tentoeristen, toeristen. Toch waren er ook vele Zeeuwen die hun vrije dagen niet in huis doorbrachten. Ein deloze rijen auto's met dagjesmen sen schoven over de Zeeuwse wegen. Vooral de Vlissingse boulevard gaf maandag een .zeer .bedrijvig beeld-te zien. ten over de bootdiensten, die zelfs door de radionieuwsdienst werden verspreid, maar bij na der onderzoek bleek het alle maal nogal mee te vallen: het overzetten van deze grote stroom van toeristen ïs vrij re gelmatig gegaan. Logiesmoeï- lijkheden werden nergens ge meld: iedereeen heeft een bed gekregen.... De gasten van Zeeland troffen vrij goed weer. Een frisse en vaak krach tige wind hield de meesten echter nog in de auto of in de cafés en res taurants. Zodoende bleken de zonnige stranden ook maandag voor de mees te toeristen en dagjesmensen geen grote trekpleister. TREKPLEISTERS Miniatuur Walcheren te Middelburg was dat echter wel. Boekte men daar vorig jaar tijdens de paasdagen 1900 bezoekers, dit jaar waren het er 2500. Opmerkelijk nas dat de meeste be zoekers niet zoals gewoonlijk met bussen, maar met personenauto's ar riveerden. Bovendien bleken vele Zeeuwen opnieuw geïnteresseerd voor miniatuur Walcheren, wat waar schijnlijk veroorzaakt werd door het tentoonstellen van liet treinspel van ir. A. J, Bastet. Toch vormden de buitenlanders de grootste, groep die miniatuur bezocht. (Zie slot pag, 2 kol, 2) om kwart voor twee was gealar meerd, binnen 20 minuten het als een fakkel brandende buis had geblust, werden de lichamen van de slachtoffers op hun bed= den aangetroffen. Het stoffelijk overschot van de man lag op de vloer van de bovenverdieping. Buren snelden toe Het gezin bewoonde een vrij oud, maar net huisje. Om kwart voor twee werd een overbuur man, de heer B. Nannings, wak ker door hulpgeroep. Hij ging ogenblikkelijk kijken en zag een rode gloed in het huisje van de familie Siemersma. Ook zag hij de heer Siemersma in de kamer rondlopen en toen naar de bor venverdieping verdwijnen, waar zijn vrouw en kinderen sliepen. De heer Nannings die brand wacht is, nam zijn gereedstaan de bijl, rende de straat over en probeerde de voordeur in te slaan. Inmiddels waarschuwde zijn zoon de brandweer. De heer Nannings slaagde niet in zijn pogingen, maar toen hij assis tentie kreeg van zijn buurman de heer W. Roos, had men spoedig de (Zie slot pag. 8 kol. 1 Foto: de woning na de rampzalige brand. Veldslag om boter bij Budel Na een langdurig gevecht, waarbij over en weer harde klappen werden uitgedeeld, zijn twee ambtenaren van de centrale velddienstpost in Budel van de inspectie invoerrech ten en accijnzen te Eindhoven erin geslaagd een Nederlander en een Belg, die met een gepantserde auto 600 kg boter over de grens wilden smokkelen tot overgave te dwingen. Toen de ambtenaren uit hun kara bijn enige schoten hadden gelost, was de wagen op enkele honderden meters van de Belgische grens tot stilstand gekomen. De inzittenden deden een poging de ambtenaren om te kopen. Plotseling, alsof het afge sproken was, deden zij een aanval op de ambtenaren en trachtten zich meester te maken van de karabijn. Er ontstond een hevig gevecht. De smokkelaars waren zo driest, dat zij zelfs niet geïmponeerd werden door enkele schoten in de lucht, welke een der ambtenaren met zijn pistool afvuurde. Na een klein kwartier gaven zij. vol komen uitgeput de strijd op. Een van hen lag toen in een modder sloot langs de weg. Een man, die in de buurt woont, is desgevraagd een dokter en rijkspoli tie gaan waarschuwen, die de beide smokkelaars arresteerde. VERWACHT... Geldig tof hedenavond AFNEMENDE BEWOLKING. Overwegend droog en vrij zonnig weer, matige, langs de kust vrij krachtige wind tussen noord en noordoost met ongeveer dezelfde middagtemperaturen als gisteren. Elders hogere temperaturen. ZON EN MAAN 20 april Zon op Maan op 5.33 onder 19.46 3.18 onder 13.40

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1