Gevarieerd paasprogramma voor radio en televisie Donkere perspectieven voor wereldkampioen Mej. M. SYBESMA werkt bij televisie achter de schermen oren, 31 en cm.. scnrijvcM Zó echt beleeft u het alleen met zaterdag ie april i960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 17 Het paasprogramma op de te levisie wordt zaterdagavond ingezet met een close-up van Frank Sinatra. Men kan uiter aard zijn stem horen en weer eens kennismaken met zijn films. Dit geheel wordt gepresenteerd door Peter Felleman. Na „Flits", de maandelijkse televisiekroniek met bijdragen van Gerard Trebert, be gint de A.VJi.O. met de „Week- endshow" thans een calvacade van Nederlandse artiesten. Johnny Kraaykamp zal men niet kunnen aanschouwen, die heeft pas zoals men weet een operatie ondergaan. De regisseur Jef de Groot is erin geslaagd een groot aantal artiesten te laten optreden. Zo kan men Annie de Reuver weer eens zien en horen, de Wa rm's, Paul Ruys, die pas van een ziekte hersteld is, Jan van der Most, de Spotlights, die in een korte tijd grote bekendheid heb ben verworven, Tonny van Dom melen zal zijn goocheltrucjes la ten zien. Men zal ook Joe Andy, „The Skating Stars" en Ton Culp kunnen bewonderen, de dansen worden verzorgd door Weekend show Girls, Ingrid Valerius. Frans Rafall en Kris van de Velden. F lor iade De paasniorgen wordt gevierd in „Fïoriade". Daar zijn vele jonge ren van de Centrale Hervormde Jeugdraad aanwezig 111 do Bijbel se tuin. In verschillende talen zal liet paasevangelie worden voor gelezen. Deze reportage zal door verschillende Eurovisie-landen worden overgenomen. Een half uur latei', 0111 11 uur, neemt de Nederlandse Televisie Stichting een Eurovisie reportage over van de Mis die in de kathe draal van Monreale op Sicilië wordt opgedragen. Deze uitzen ding wordt gevolgd door een re portage vanaf het St.-Pietersplein te Rome. Paus Johannes zal dan de zege „Urbi et Orbi" geven. Messiah De N.C.R.V. zal in de avond het derde deel van het orato rium „De Messias" van G. F. Handel op het scherm brengen. Daarna een spel waarmee au teur P. W. Franse voor de te levisie debuteert: „De wach ters bij het graf". De dag na de opstanding van Christus vrijwel onmiddellijk na dat de raad der Schriftgeleerden zich tot Pontius Pilatus had ge wend, om zich te beklagen over de verdwijning van het lijk van Jezus, de Nazarener, gelastte de opperbevelhebber van Jeruzalem, Gaius Tullus, dat tegen de wach ters bij het graf. een disciplinair onderzoek zou worden ingesteld. Hij nodigt de scherpzinnige Mar cus Tiberius uit de leiding van dit onderzoek op zich te nemen. Het staatkundig aspect groeit de Ro meinen boven het hoofd, terwijl zich binnen hun gemeenschap een persoonlijke tragedie ontwikkelt. RADIO- EN T.V.-RUBRIEK Weekend show girls. Don Giovanni Op de tweede paasdag is de Ne derlandse Televisie Stichting op het scherm met „Don Giovanni" een opera van W. A. Mozart. Dit is een uitgesteld relais van een op zondag 10 april door de N.B.C. in Amerika verzorgde uitzending. De uitvoering had plaats in de Engelse taal. De titelrol wordt ge zongen door Cesare Slepi, die ver beiden is aan de Metropolitain Opera. Het is de eerste keer dat hij de rol in het Engels zong. Om 22.15 uur wordt de avond be sloten met „Sport in beeld". Do radio geeft uiteraard ook ver schillende uitzendingen die gewijd zijn aan het paasfeest. Zoals ge bruikelijk zal de K.R.O. een recht streekse reportage uitzenden van de paasboodschap, die paus Jo hannes uitspreekt. Onder de titel „Petrus op Pasen" heeft Gerard Wijdeveld een oorspronkelijk luisterspel geschreven, dat onder regie van Willem Tollenaar wordt uitgezonden in het K.R.O.-pro- gramma van eerste paasdag. Philippe de la Chapelle vertolkt de hoofdrol. In dit spel voert de apostel Petrus een gesprek met Marcus, die de opdracht uitvoert het Evangelie te schrijven. Al pratende over het verleden beleeft Petrus opnieuw de dagen van Je zus' veroordeling en kruisdood en de rol die hij daarbij heeft ge speeld. Het paasprogramma van de N.C. R.V. begint, der traditie getrouw, met een zangdienst, die belegd wordt door het Interkerkelijk Co mité Zangdiensten in Rijswijk. Deze dienst heeft plaats in de Nederlands hervormde kerk. Om 11.80 uur wordt een program ma van massale koorzang in het Concertgebouw in Amsterdam on der leiding van Meindert Boekei uitgezonden. Een programma, dat wordt gevolgd door een paascon- cert door Wilmy de Zwaan, so praan, Jos Verkoeyen en Jan Brejaart, viool en organist Mein dert BoekeL Hoorspel De A.VJt.O. zendt in de avond een hoorspel uit, getiteld „De da me op de achterste rij". Het is een hoorspel van Leone Stewart en Aileen Burke, welke Engelse schrijfsters de luisteraars onder meer bekend zijn van het begin in het seizoen door de A.V.R.O. en de K.R.O. gezamenlijke stereofo- nisch uitgezonden spel „Even schuilen". Aan het luchtig en vluchtig programma in de avond wordt meegewerkt door Mieke Telkamp, Teddy en Henk Scholten en Ad van de Gein en zijn „Cock tail Trio". Anders De VARA zal in elf uitzendingen tijdens de paasdagen aandacht schenken aan mensen, die het met Pasen anders dan anderen doen, die zich „weg van de grote weg begeven". De reporters van de VARA zoeken contact met berg beklimmers, diepzeevissers, wad lopers, waterskiërs, zweefvliegers enz. en ook zal men aanwezig zijn bij de internationale wieier- rally te Terneuzen. Concert George Stam, directeur van het Rotterdams Conservatorium, zal het orgel in de Laurenskerk te Rotterdam bespelen. Aan deze uitzending werkt ook de trompet tist Harry Sevenstem mee. Het avondprogramma van de N.C. R.V. op tweede paasdag wordt voor een groot gedeelte beheerst door de jubileumviering van de Nederlandse Federatie van Chris telijke Muzlekbonden. Het 25-jarig bestaan van deze Fe deratie wordt gevierd met een concert in Amsterdam, waaraan meewerken: Het Nationaal Jeugd- korps van de Federatie, de Brass band „Amsterdam", de Koninklij ke Militaire Kapel, een groot koor onder leiding van Meindert Boe kei en de organist Piet van Eg- mond. Mej. M. Sybsemd is een meisjedat achter de schermen vertoeft. Regel matig werkt ze aan programma's voor de televisiemaar men ziet haar nooit op het scherm. Met een vaste hand en een logische gedacli- tengang maakt se de Perry Coma-shows voor ons land (zonder com mercials) aantrekkelijk, zorgt ze dat de A.VJt.O. televisie-uitzendingen in hun geheel goed op het scherm komen en soms wordt ze ook „uitge leend" aan de Nederlandse Televisie Stichting. Zo moet er voor zorgen om in haar termen te spreken, dat het geen warboel wordt. „Het moet allemaal ordelijk verlopen", zo is het parool van haar. Ze heeft er een hekel aan, zo zegt zij, dat een omrocpster bij het aankondigen van het programma het laatste nummer eerst en het. eerste num mer het laatst noemt. De mensen willen dat niet, is haar mening. „En waarom zou je het hen moei lijker maken, dan nodig is Laten we gewoon met het begin begin nen en eindigen met het laatste. Dat doe ik dan ook", voegt ze er met nadruk aan toe, terwijl ze even wat diepere rimpels trekt. Ze heeft voor dit werk de fraaie betiteling van continuity-regis- seuse. „Ik ben de enige vrouw in ons land, die dergelijk werk doet. Bij de andere omroepvereni gingen laat men het werk doen door een of meer mannen". Het is ook een taak van haar om de overgangen van het ene ge deelte naar het andere gedeelte van het programma zonder schok- A/VVV\AA/VSAAAAA/V*V\VWVV* Geen vergunning voor christelijke zender De Nederlandse regering heeft de aanvrage van radio H.C.B.J „The Voice of the Andes", betreffende do stichting van een Europees christelijk radiostation in Neder land,. afgewezen. Er is, vernemen wij, geen golflengte in Nederland beschikbaar. Do organisatoren van liet Algemeen Interkerkelijk Protestants Radiostation dat de naam „Stem van Europa" zou gaan dragen, zullen door dit rege ringsbesluit genoodzaakt zijn el- Iers een zendgelegenheid te zoe ken. In Europa ia tot heden geen pro testants radiostation. Daarente gen is er wel een sterke rooms- katholieke zender, radio Vaticaan,. beschikkend over meer dan 20 golflengten. Het was de- bedoeling dat „De stem van Europa" zendtijd be schikbaar zou stellen aan kerkge nootschappen en evangelisatiebe wegingen voor eigen ultzendin- f en. Deze zouden dan over de ange, de midden en de korte golf worden uitgezonden en vooral bedoeld zijn voor de landen, waar protestanten geen zendtijd krij gen van de bestaande stations. De aanvraag werd vorig jaar in gediend en nad sympathie van veel vooraanstaande figuren uit het Nederlandse politieke en maatschappelijke leven. Het sta tion zou 10 miljoen gulden kosten. Men is reeds vanaf "1947 bezig de vereiste vergunning te kriigen. Overigens is het volgens tecnnici van Philips mogelijk dat er een nieuwe zender op de middengolf zou gaan werken, zonder dat de bestaande radiostations hiervan enige hinder zouden ondervinden. ken te laten plaatshebhen. Een middel, wat ze daarvoor hanteert, is de tekst. Er kunnen ondanks het feit, dat alles tot op een seconde na is uitgetimed, zich toch verrassin- §en voordoen. Zo herinnert mej. ybesma zich, dat zij een avond programma van de A.V.R.O. pre cies had uitgewerkt omdat om tien uur Piet te Nuyl jr. uit San Remo zich zou aankondigen. Het riskante van die avond was dat Nederland het beeld zou overne men via Duitsland. De A.VJt.O.-uitzending was pre cies om een seconde voor tien uur opgehouden. Toen werd overge schakeld; de technici hoorden de tune uit San Remo, maar zagen do slotfase van de film, die Duits land aan het draaien was. Voor de kijkers brak een pauze aan, die nergens was voorzien. „Het duurde ijselijk lang. Nu, dan klapt het programma in elkaar en ben je uitgeblust voor de gehe le avond". „Het werk is wel leuk en biedt veel afwisseling. Zo moet ik de films, die in het A.V-R.O.-pro gramma worden vertoond van commentaar voorzien. In de show van Perry Como geef ik aan, waar geknipt moet worden, maar ook hoe de overgang van het ene liedje naar het andere nummer moet zijn. Dat is heel belangrijk". Juffrouw Sybesma slaagt er steeds in eventuele en meestal on verwachte moeilijkheden rustig, maar met een volhoudende wil tot een oplossing te brengen. Ongeveer tien jaar geleden kwam zij als typiste bij de A.V.R.O. Dat betekende voor haar een begin van een carrière, waarvan ze op dat moment niet droomde. Ze deed haar werk nauwgezet en werd se cretaresse bij ccn chef die later overgeheveld werd naar de televi sie. En juffrouw Sybesma ging mee. Ze had daarmee haar intre de gedaan bij het nieuwe medium, maar het bleef niet bij typen. Zz ging actief meewerken. Zij het dan, dat men haar nooit op de televisie ziet en men nooit haar naam hoort. Wel heeft ze een paar keer meegewerkt aan een programma voor de radio, maar de televisie heeft haar voorkeur. Als ze eens wat vrij is, dan gaat ze met genoegen lékker koken in haar flat. En als er nog wat meer tijd over is hanteert ze met ge noegen de verfkwast om de mu ren of haar meubels eens met verf onderhanden te nemen. Ze is dan het toonbeeld van een vlijtig huismeisje. Weer paastoernooi van handbalclub Hellas Sterke deelneming in Goese veilinghal Ook dit jaar houdt Hellas te Goes een zaalhandbaltoernooi op 2e paas dag in het veilinggebouw te Goes. Er worden die dag 32 wedstrijden gespeeld met daarnaast nog 4 finale wedstrijden. Vanaf 's morgens 8.30 uur tot 's avonds 21.16 uur, zal con stant gehandbald worden. Door deel name van Eindhoven, St. Lodewijk (Rotterdam), E.B.H.V. (Breda) èn Longa (Tilburg) zullen de Zeeuwse verenigingen Hellas, Tonido, Volhar ding, Marathon en Zld. Sport met hun dames- en herenteams weer vol op kennis kunnen nemen van de sportprestatie in andere gewesten. Bij de heren zijn in poule I ingedeeld Hellas, Marathon, Eindhoven I, St. Lodewijk en Volharding, waar wij Eindhoven I als favoriet tippen. In poule II zijn ingedeeld Tonido, Mara thon I, Eindhoven H, EBHV en Lon ga, waar Tonido of EBHV wel als sterkste uit de bus zal komen. Bij de dames zijn in poule I inge deeld Hellas, EBHV, Zld Sport en St. Lodewijk. waar Zld Sport wel eens de sterkste kon zijn. In poule II zijn ingedeeld Tonido, Eindhoven, Marathon en Longa waarvan Eind hoven de finale wel zal bereiken. Daar bij deze toernooien vaak experi menten worden genomen met be paalde spelers, komen verrassingen vaak voor. Interessant zullen zeker zijn de prestaties van de Zeeuwse ver enigingen tegen 't zeer sterk spelend Eindhoven, zowel bij de dames als bij de heren. Maar ook zeker zal blijken dat EBHV, Longa en St. Lo dewijk een grote rol gaan spelen. Een sterk toernooi dus met tal van goede wedstrijden. Belg Jean Aerts niet naar Tour de France Jean Aerts, in de laatste jaren ploeg leider der Belgen in de Tour de France, heeft donderdagmiddag be kendgemaakt, dat hij zich definitief niet meer beschikbaar zal stellen voor deze functie. Aerts had een con flict met de Belgische wielerbond over zijn volmachten ten aanzien van de samenstelling van de ploeg. De Belgische bond had inmiddels al zeven renners aangewezen voor de Tour 1960, t.w. Jan Adriaenssens, Jean Brankart. Armand Desmet, Jos Hoevenaers, Marcel Janssens, Eddy Pauwels en Jef Planckaert. BOTWINNIK—TAL Halverwege de match (Red. drs. M. C. Verburg) De 10e, 11e en 12e partij tussen we reldkampioen Botwinnik en uitdager Tal is een trits die zich van de voor gaande drie duidelijk onderscheidt. De 8e en 9e partij gingen voor Tal verloren zodat zijn voorsprong nog slechts één punt bedroeg. De uitda ger speelde evenwel de volgende se rie van drie partijen volkomen onbe vangen. Hij is zeer moeilijk uit zijn evenwicht te brengen. Het staat nu wel vast dat Tal geen openingsspe cialist is. Elke keer kiest hij andere openingen. Op de twaalf partijen zijn het er nu al zes. Tal zondigt zichtbaar tegen de Antwerpse firma zal Russische auto's maken Een Antwerpse firma heeft in Mos kou een contract getekend voor de assemblage van Russische auto's in België. Het zou in de bedoeling lig gen te beginnen met een dagelijkse produktië van 40 wagens per dag. België zal daarmee het eerste land in West-Europa zijn, waar auto's uit do Sowjet-Unie «orden geassem bleerd. De onderdelen zullen per schip uit de Sowjet-Unie worden aangevoerd. In het contract wordt rekening ge houden met een produktië van tien duizenden wagens in de komende jaren. Begin volgende maand wordt de eerste zending onderdelen uit Rus land in de Antwerpse haven ver wacht. Russische auto's worden reeds lang in verschillende Westeuropese landen verkocht. Een woordvoerder van de Russische ambassade in Brussel deelde mede, dat sinds 1948 onge veer 4000 auto's op de Belgische we gen zijn gekomen. Het door de Sow jet-Unie met de Antwerpse firma gesloten contract wordt gezien als een gevolg van de Europese econo mische gemeenschap, waarin dade lijk de invoerrechten voor in een van de zes landen geassembleerde auto's tien procent lager zullen liggen dan voor compleet ingevoerde wagens. openingsprincipes. Zo verspeelde hij in de 12e partij drie zetten met zijn loper f8 en kwam hij zeer vroeg met zijn torens naar buiten. Een afdoend antwoord weet Botwinnik hierop niet te vinden. Er is gezegd dat Tal schijnt te redeneren: Het schaakspel bestaat alleen uit aanvallen; iets an ders telt niet meel Merkwaardig is overigens dat pas de 10e tot en met de 12e partij werkelijk afgebroken *-• te zien hebben gegeven. Tal 9e partij t dit tot een catastrofe De tiende partij werd voor Botwin nik een „narrow escape". Hij had de stijl van Tal geëtaleerd en deze had hem la Botwinnik geantwoord. Op zeer knappe wijze bracht de wereld kampioen het in een eindspel nog juist tot een puntenverdeling. De elfde partij deed Tal voor het eerst als groot strateeg en posi tiespeler kennen. Hij overspeelde zijn tegenstander geheel en la veerde telkens opnieuw naar een aanval. Botwinnik kon niet an ders dan naar een eindspel afwik kelen waarin liij twee pionnen minder had. Tal wist tenslotte eeuwig schaak met de dame op geraffineerde wijze uit de weg te gaan en won. De commentatoren waren echt wel wat ondersteboven van de nieuw ont dekte potenties met inbegrip van de eindspelkunst van Tal. Een gave par tij, nu met de aanval als vrucht van straegie en niet van gegoochel. In de 12e partij speelde da wereld kampioen weer vrij tam. Met enige originele torenzetten toverde Tal uit een ongunstige opening een aanval op de witte koning te voorschijn. Na een kwaliteitsoffer dat niet aanvaard kon worden verzuimde Tal een niet al te moeilijke winstcombinatie. Ten slotte kon hij na enige inspanning in een dame-eindspel remise houden. Een enkele keer, zoals ook op de 34e zet van de 8e partij toen Taf de ver keerde toren inzette, vercombineert Tal zich. Maar dit blijven losstaande incidenten. Het dikwijls te tamme tegenspel van Botwinnik is geen inci dent, maar een gewoonte. Geen won der dat zelfs Euwe, sterk sympatise- rend met Botwinnik, het donker voor hem gaat inzien. (Advertentie) TELEVISIE - RADIO - GRAMMOFOONS - RECORDERS (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 9